DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Maandag 13 Februari 1893. No, 2949, ABONNEMENTSPRIJS: ADVEBTENTIEN: L Dit nummer Bestaat uit twee bladen. NABETRACHTING STADSNIEUW 8. Poster ij en. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. FEUILLETON, AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maaucleiif 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blacl verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents por regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DATJBE d>* CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt lan hen, die op het Geïl. Zondagsblad Dteekenden, No. 7 van dat tijdschrift oegezonden. J. C. PEEREBOOM. van den C E M E E1N TiE RAAD. LVII. De ingezetenen dezer gemeente, die 3e laatste jaren met taaie volharding, afschaffing of beperking van da kermis lebben gevraagd, verwierven in de zatste Raadszitting althans de inkrimping ot Zaterdagmiddag 12 uur. Ik weet niet of zij daarmee wel veel ;ullen hebben gewonnen. Of de „gru welen* van dea laatste» Zondagsacht nu niet verplaatst zullen worden na^r ien anderen dag, zal nog moeten blijken. ,aat mij hierbij doen opmerken, dat )ver dien laatsten nacht nogal ver- chillend wordt gedacht. Sommigen zeg je» dat de alsdan afgespeeld wordende ooneelen ergerlijk zijn, anderen be weren dat ze nagenoeg niet bestaan e» nen begrijpt dat eerstgenoemde» de te enstanders en laatstgenoemden de voor- itanders van de kermis zyn. Ieder van zijn standpunt kan daarom zeer goed volkomen ter goeder trouw wezen. Ik zou denker, dat de Amsterdam mers, die den Zondagavond en nacht iet karakter gaven, dat ze droegen, au eenvoudig op een anderen dag zul len verschijnen, laat ons zeggen den er sten Zondag of misschien Zaterdag: ivond daaraan voorafgaande. Geschiedt dit, wat heeft men dan met de heele jeperking gewonnen Niets aaders, dan dat het beste wat anders op de ;ermis kwam, door de geringere kans op joede winsten, zal wegblijven ea dat het aedaatrde publiek minder gelegenheid leeft, zich eens genoeglijk te ontspan nen in schouwburg of paardenspel. Daarom houd ik het ervoor, dat de maatregel in zijn toepassing hea die irom hebben gevraagd, niet zal voldoen, terwyl hij natuurlijk een doorn in het Dog is van den voorstander der kermis. Zoodoende zou de heele beperking een onnut besluit zijn geweest. Er zijn evenwel geen moeielijker kwes ties voor dea Raad, dan juist de ker- miskwestïe. Er zija vijftien adressen in gekomen met verzoek tot afschaffing, er ia eea adres met 1800 haadteeke- ningen tot onveranderd behoud der kermis. Hoeveel personen stasn er nu achter de oaderteekenaars der 15 adres sen en hoe denken de dan nog over blijvende tienduizendtallen erover? Eerst door een algemeene volkstemming zou kunnen worden uitgemaakt, hoe de meerderheid der ingezetenen over de kermis denkt. Overigens wil ik wel verklaren dat ik niet vóór de afschaffing ben, zoolang daarvoor niet iets anders is in de plaats gesteld. Velen onzer medeburgers heb ben te weinig gelegenheid tot ontspan ning, da» dat het zou aangaan, hun die welke zy nog bezitten zonder equiva lent te ontnemen. Het mausoleum is er door gesleept zou ik haast zeggen. Het publiek, dat betaalt, is er niet erg mee ingenomen, dat bij den stand onzer fisanciöa, f 22000,— wordt besteed voor den bouw van iets dat i» zekeren zin een speculatieve onderneming mag heeten. Dat de heer Macaré van den burgem ees- ter een berisping ontving over zijne uit drukkingen ten opzichte van dejhouding van B. en W. in de faecaliën-kwestie is bekend. Het was niet de eerste maal, dat de beide heeren elkander zwart aan- kekesi Jammer is het, dat dit nu de burgemeester weldra heeDgant, niet ver meden is ge worden,Tnaaoan den an deren kast scharen wij ons aan de zijde van den heer Macaré waar deze ver klaarde, het standpunt van B. en W. niet te begrijpen. De heer Waller verklaarde, dat er nog wel 800, misschien wel 1500 per sonen zij a, die hunne belasting nog moeten betalen. Reden te meer voor B. en W. om tegenover den heer Storm de teugels strak te houden. Mij zal 't iatusschen benieuwen, hoe de zaak af loopt, want dat ze nu uit is, geloot ik niet. Haarlem, ii Febr. 1893. De reprospectieve afdeeling der ten toonstelling van werken en kunstsmeed ijzer die op het museum van kunstnij verheid alhier gehouden wordt, is deze week aanzienlijk uitgebreid door inzen dingen van de heeren Schouten te Delft en Frederiks te Middelburg, zoowei de moderne als reprospectieve afdeeling dezer tentoonstelling heeft de algemeene belangstelling opgewekt. De vaklieden alsook het kunstmin nend publiek hebben door talryk bezoek hiervan blijken gegeveo. Des Zondags is de toegang vrij. Door de commissie voor propaganda uit de Ned. Vereen, van Spoorweg- Ambtenareu is een propaganda-ver- gadering uitgeschreven op Maandag 13 dezer in café „Brinkmaan* alhier, ter bespreking van de oprichting van een afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeaiging. De heer H. Richmond uit Amsterdam, zal in deze vergadering het woord voeren. De aflevering van de voor dea dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1893 uit deze gemeente her komstig, z&l plaats hebben op Maandag 13 Maart e. k., op den Doelen Alhier. Naar wij vernemen heeft de a; r. kïesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier de contributie van haar lidmaat schap van fi verminderd tot 50 cis., met het oog op de leden van „Patri monium" en de verwachte uitbreiding van het aantal kiezers. Dinsdag e. k. zal de heer Jac. Post in deze kiesvereenigiDg spreken over „christelijke democratie". Naar wij vernemen, is door den ambtenaar in zake de kwestie van het ys stukvarén, van welk volgens de politie verordening der gemeente Spaarndam strafbaar feit, onlangs iemand werd vrij gesproken, cassatie aangeteekend. Dea heer Joh. M. Messchaert, con- certzanger te Amsterdam zal het eere lidmaatschap van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap" worden aange boden. Maandagavond 13 dezer treedt inde sociëteit „De Kroon" wederom op het bekende gezelschap artisten s onder directie van den heer W. Meijer, van Amsterdam, waaronder de gevierde Holl. coupletzaageres Anna Slauderofl. De vorige keer was de groote zaal bijna te klein om alle bezoekers te plaatsen derhalve wacht den liefhebbers van spectacle-concerten opnieuw een ge notvolle avond. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand Oc tober 1892. Opbrengst reizigers 2298.88®. idem goederen 435*36'* idem diversen 78.28. Te zamen 2811.78. Per dag en per kilometer 10.67. De directeur van het postkantoor te Haarlem breDgt ter kennis van de in gezetenen, dat hom gebleken is, dat velen niet bekend zyn met de gewij zigde openstelling van zijn kantoor ten gevolge van de invoeriDg van den Green- wichtyd op de spoorwegen. Daarom brengt hij belangstellenden in herinne ring, dat zijn kantoor volgens stads- t ij d is geopend als volgt op werkdagen van 7,50 's morg. tot 9,20 's avonds op Zon- en feestdagen van 7.50 'smorg. tot 9.50 's morg. en van 11.50's morg. tot 2.50 nam. Voor de Pakketpost alléén op werk dagen van 7.50 's ra. tot 9.20 's av. Voor de Postwissels en Kwitantiën alléén op werkdagen van 8.50 's m. tot 2,50 's nam. Voor de Rijkspostspaarbank'. op werkdagen van 8.50 's morg. tot 8.50 's avonds op Zon- en feestdagen van 8.50 's morg. tot 9.50 's avonds. De Directeur voornoemd DOFFEGNIES. Heden hebben 934 kinderen en 407 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdeeliag van koffie en brood. ÏDgekomen by den heer H. Kolk- meijer Van mevr. P. v. W. f 10. van R. fs>— Bij den heer v. d. Vaart: Van B. G. ƒ2.50. Bij den heer H. v. Niel Hz.Van N. N. ƒ50.—. De vele vreemdelingen, die verleden Zondag het strand te Zandvoort be zochten om de gestrande bark Lugia Radivo te zien liggen, onbewegelijk en fier te midden van de spelende golven, zullen zich moeilijk kunnen voorstellen, dat thans van dien driemaster niets dan een onbeduidend wrak over is, met het ongewapend oog nauwelijks te zien. Door den hevigen storm van hedennacht era heden is het schip geheel uit elkander geslagen. Voortdurend komt lading aan drijven, die zoowel als het aangespoelde wrakhout door de strandvonderij wordt geborgen. De destijds aangevraagde hulp van politie is niet meer noodig. Te Haarlemmerliede c. a. worden po gingen aangewend, tot oprichting van een ouderling veefonds, behalve deze gemeente ook Heemstede, Schoten en Spaarndam omvattend. Uit Dordrecht meldt men van 10 Februari: Hedenmiddag had tijdens stormweer in het Hallegat eene aanvaring plaats tusschen het van Hellevoetsluis opko mende barkschip Bolivia en het van Antwerpen komende en gesleept wor dende Rijnschip Carl Schoers No, 10. Een der zware anke»3 van de Bolivia viel door de dekhut va» het Rijn schip en bleef op het achterdek ervan liggen. De Carl Schoers bekwam een grout gat in hét achterschip, echter boven de waterlij q, en werd met behulp van een ;weede sleepboot aaar de Wolweversha- ven gesleept. Door het samenpersen van het dek werd het roer ontzet. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Het 17-jarig meisje te Arn hem, dat sedert 30 Januari ia slapenden toestand verkeerde, is weder ontwaakt. Zij is zeer zwak, doch de geneesheer heeft hoop gegeven op volkomen hert stel. Te Eindhoven is Donderdag nacht ingebroken ten huize van den heer A. Mignot, sigarenfabrikant. Door het uitsnijden van eene ruit heeft de die! zich toegang verschaft aan den tuinkant. Er moet nogal wat zilver worr den vermist. Ook werd getracht in te breken bij den advocaat v. d. A., waar een raam opgeschoven werd gevonden, doch de dieven door den grooten Hondschynen te zijn afgeschrikt, en bij den heer L. waar slechts weinig is ontvreemd. Men meldt uit Oldeboorn van 9 Februari Gisteren avond zyn hier baldadighe den gepleegdzonder dat er eenïg vermoeden bestond dat het op het huis van den heer De Laag, notaris alhier, gemunt was, regende het steenen tegen den voorgevel van het notarishuis. We gens het duistere van den avond (het was pl. m. 8 uur) kon men niet ontdek ken, wie hier de daders waren. Alleen bleek het dat de steenen van de over zijde der vaart geworpen werden, en een der zware spiegelruiten verbrijzeld werd. Men had gehoord dat de vensters van de predikanten Jonkers en Botke het zouden ontgelden, waarom die hui zen werden bewaakt. Hier gebeurde evenwel niets. id HOOFDSTUK VIH. Jeakles en zijne vrouw Juffrouw Jeakles sloeg hare oogen opeD, en nam niet zonder moeite een zittende houding aan. Haar blik dwaalde rond tot by op de gevangene viel. ylk heb hem gepakt/ zeiae zy langzaam. HJeakles, ik heb hem gepakt, dien lagen schavuit/ //Neen, dat hebt ge niet Ann/ antwoordde de directeur, //de kapitein heeft het gedaan, maar dat komt op hetzelfde neer.4 //Dat komt toch niet geheel op hetzelfde neer,4 gromde Boston Billy. O, die schavuit 1 4 riep juffrouw Jeakles, richtte zich op zoo goed en kwaad als het ging, en zag den gevangene aan, //laat my eens met hem afrekenen, dan zal zyn eigen moeder hem over twee minuton niet meer herkennen. Laat my met hem afrekenen, ak verlang er zoo naar/ Turtle leidde den gevangene by den arm weg. Hy wendde zich tot den directeur, en seide; //Ik zal er voor zorgen, dat deze vriend achter slot en grendel wordt gebracht. Denk er om dat gij aanwezig zyt als hy voor de rechtbank wordt gebracht, hetgeen niet lang zal duren.4 ^Jeakles zal aanwezig zijD, daar kunt gij op aan,4 antwoordde de directeur, en schudde zyn handen dreigend voor het gelaat van den gevangene. //Ik zal er zijn.4 De detective leidde den schelm weg. Eerst nadat hy hem in een cel had zien brengen, dacht hy aan het ongeopende telegram in zyn jaszak. Hy scheurde de enveloppe open en las //Een mooie zaak wacht n twintig duizend dollars by welslagen. Ruime tegemoetkoming in kosten by niet slagen. Kom dadelijk. WIVERLY WOPPING. //Rechtsgeleerden en zaakwaarnemers.4 Oogenblikkelyk begaf hy zich naar een telegraafbureau, en seinde slechts deze woorden z/ik kom.4 #Turtle.4 HOOFDSTUK IX. Twintig duizend dollars belooning Een week was voorbijgegaan. Het lyk van den laatsten eigenaar van Rokewood was in den grafkelder van de Rokewood-kapel by- gelegd. De doodde was naar zyn laatste rustplaats gebracht metal den praal en de deftigheid, strookende met den rang en den ryk- dom, dien hij in zyn leven had bekleed en bezeten. De met fluweel bedekte lykbaar, de sombere rouwkoets, de lange ry van rouw- rytuigen, hadden hunne diensten bewezen en waren weer ver dwenen. Dood voor de wereld, dood voor zyn wraak, sliep Rokewood nu den ongestoorden slaap des doods. Een week was voorby gegaan, en deze was Wiverly zeer lang toegeschenen. Het telegram van den detective was ontvangen, en ieder oogenblik werd hy verwacht, Wiverly zat nu in zyn kantoor^ terwyl zyne voeten gemakkelijk rustten op een stoel, een sigaar te rooken. Terwyl de gestalte van den knappen rechtsgeleerde langzamer hand achter dien wolk van rook onzichtbaar werd, verscheen een nieuwe persoonlijkheid op het tooneel. z/Ik kom hier om een heer te spreken, die verleden Dinsdag naar Chicago heeft getelegrafeerd.4 zeide een zachte stem. Wiverly schrikte op by tnurde door de blanwe rookwolk heen naar een vreemdeling, die ving het kantoor was binnengetreden, z/Zyt gy de beroemde detective uit Chicago?4 riep Wiverly uit. en reikte hem de hand. z/ik ben Turtle.4 z/Het is my aangenaam n hier te zien. Ga zitten, myn com pagnon zal wel spoedig komen/ Wordt vervolgd*)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1