POLITIES OVERZICHT. HEMENHD NIEUWS. door het Hoi van Cassatie wordt ge handhaafd? Zij zou, antwoordt een Parijsch blad, kunnen handelen, zooals gij vroeger gehandeld heelt met zekeren Libri, die wel niet tot de 40 onsterle- lgken behoorde, maar toch lid van het Instituut was in de afdeeliog Weten schappen. Libri, inspecteur-generaal der bibliotheken van Frankrijk, werd den 23a Juni 1850 tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld, dewijl hij misbruik van zijne betrekking gemaakt ea voor eenige miUioeaen (sic) manuscripten ea kostbare boeken gestolen 'had. Na heel wat zoeken werd er een middel gevon den om hem van de lijst der leden te schrappecj zonder aandacht te schenken aan het onteerecd vonnis dat hem had getroffen. Men vond namelijk in de eers'.e reglementen uit den tijd Richelieu een artikel, dat het schrappen van een werkend lid mogelijk maakt, indien hij tienmaal achtereen afwezig was geweest! Ook van Lesseps zal men dus c. q kunnen zetten „absent" in stede van het min-academische „in Mzzas". Volgens de correspondenten der ea- gelsche bladen doet Verdi's „Falstaff" in geen enkel opzicht onder voor zij a /^Othello". Hoofdkenmerken zijn: eene groote dramatische eenheid, doordien de 3 bedrijven slechts in 6 tafereelen zijn gesplitst en niet in afzonderlijke nummers, en voorts een groote dosis humor. Het ensemble aan het eind van het tweede bedrijf was zelfs moeilijk te hoor en door het gelach. De opera, die, evenals „Othello", geen ouverture heeft, bevat als voornaamste momenten een solo van Falstaft, een kwartet voor vrou- westemmen, een liefdesduo, een duo tus- achen FHsiaff en Ford, het bovenge noemde ensemble, en tie fiaale. De vertolking was uitstekend. Het publiek dat de zxal tot den nok vulde, was samengesteld uit de meest artis tieke elementencritici uit verschillende deelen van Europa en voorts eene uit gelezen schare uit Milaan zelf, waar het publiek alles behalve gemakkelijk is op het gebied van de opera. De koninklijke familie was vertegenwoordigd door den hertog van Aosta ea prinses Letitia, de regeering door Martini, minister van openbaar onderwijs, terwijl onder de kunstenaars ook Maecagni zich bevond, De koning had het volgende telegram gezonden„De koningin en ik, niet in de gelegenheid zij ede de eerste uitvoe rine van „Falstafl" bij te wonen, ver wachten de toejuiching van deze nieuwe proeve van een onuitputtelijk genie. Wij zenden u daarom onze beste wen schen en de betuiging van onze groote bewondering. Dat gy nog lange jaren gespaard moogt blijven, tot eer der kuBst ea om onze genegenheid en de dankbaarheid van Italië te genieten Want zelfs in de droevigste dagen vond ons land steun in uw vaderlandsche ze gepralen". Componist en librettist (Arrigo Boïto) werden herhaaldelijk voor het voetlicht geroepen, evenals de zangers ea zange ressen. Verdi werd niet miader dan 30 maal geroepen. KOLONIËN- BATAVIA, 13 Jan. Aan het kort verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Aljeh en Onderhoorigheden, loopende van ao December 1892 tot en met 2 dezer, wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Het beschieten van de postenlinie door den vijand was van weinig beteekenis, terwijl de verschil lende werkzaamheden buiten de posten, ais aiang-alang snijden, kappen, enz. slechte onbeduidend werden verontrust. Resultaat had het vuur van den vijand niet, en waar dit niet van zelf ophield, hetgeen meestal plaats had, waren eesige geweerschoten of een granaat kartets- schot van onze zijde voldoende om het te doen ophouden. Onderhoorig heden Oost kust. Op politiek gebied viel niets bijzonders voor. Tengevolge van de zware regens hebben de wegen nabij Eli groote schade geleden. Da zee was er ver scheidene dagen zoo onstuimig, dat alie communicatie met den wal verbroken RECHTSZAKEN- De arbeider B. in de Friesche ge meente Ooststellingwerf wilde zynen ka meraad mee hebben ia den optocht van werkloozen naar den burgemeester te Oosterwolde. Deze maakte daarin zwa righeid, waarop B. hem moet toege voegd hebben: „As je niet mee gaat, dan sla ik je de hersens in.* Dit kwam ter oore van de politie, en nu zal B. voor die uitdrukking moeten terscht- staaa. De rechtbank te Leeuwarden .ver oordeelde Zaterdag in de zaak der wan ordelijkheden te Fraueker alle tien de beklaagden tot 1 jaar gevangenisstraf voor ieder. Noordkust. Ook hier was tenge volge van het onstuimige weder de ge meenschap tusschen den wal en de schepen eenige dagen gestremd. Van Teiok Semawé valt niets mel denswaardig te berichten; Onze post te Segli werd een paar malen beschoten zonder ons verliezen te berokkenen: Westkust. Ons etablissement te Poeloe Raja en omgeving worden gaan deweg verbeterd. Te Melaboeh heeft niets van belang plaats gehad. Het weder was zeer regenachtig, ge paard met hevigen oostenwind. De gezondheidstoestand liet in de kustlandschappea nog veel tewenschen over. Vele gevallen van influenza deden zich voor. In het door ons bezette gedeelte van Groot-Atjeh was de gezondheidstoestand gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg ia het militair hospitaal per dag 23 tegen 27 en dat van de beri-beri 9 tegen 9 gedurende den vorigen ver- slagtijd. Het sterftecijfer was iets hooger. In de Loc. van 9 Januari leest men Het ergste van de laatste bandjir werd. oeb eerst heden meedegedeeld, De postweg naar Soerabaya heeft van Kaligawe tot aan Koedoes toe, geheel blank gestaan. Op de uitgestrekte sawahs, links en rechts van den weg, stond het water zoo hoog, dat de watermassa op een zee geleekvooral daar het, door de aanhoudende felle rukwinden opge zweept, sterk golfde. Prauwen zag men over den weg zeilen. Het water, dat door de machine van de tram werd voortgestawd, leverde een fantastisch schouwspel op. Op de hoogte van Sajoong tot aan dc desa Batoe brak de dijk aan den noordelijken oever van de rivier op verscheidene plaatsen plotseling door, tengevolge waarvan een dertigtal Javaansche huizen tegen den grond werden geworpen en medegevoerd naar de onmetelijke watervlakte, die zich gevormd heeft op de uitgestrekte sawahs langs het zuiden van het strand. Dat de schade enorm is, valt niet te betwij felen, daar honderden bouws grond reeds met padi beplant waren. In de kampongs stroomt het water thans nog met geweld uit de rivier naar de velden. De groote weg staat nog op enkele gedeelten blank. Ia enkele woningen, aan den weg gelegen, is het water een weinig afgeloopea, doch daarin zakken de bewoners tot aan hunne knieën in de modder. Aan het mail-overzicht van de Java- bode wordt het volgende ontleend Volgen3 de !a«.tste berichten van Atjeh is de resident Scherer klaar met ue voorbereidende maatregelen voor eene scheepvaartregeling en op weg hierheen zoodat verwacht mag worden dat zulk eene regeling, welke ia het laatst van het verige jaar voor de Oostkust, waar zy feitelijk al bestond is vastgesteld, nu wel spoedig ook ter Noord- en ter Westkust van Atjeh zal worden inge voerd. Daarin zullen wij dan, geiyk de minister vau koloniën het in de Tweede Kamer heoft uitgedrukt, een doelmatiger middel hebben om van ons meester schap ter zee partij te trekken, omdat wij dan in staat zullen zijn in werke lijkheid aan den eenen kuststaat welen aan den anderen niet uitvoer toe te laten. Waaruit al terstond volgt dat vermindering van ds maritieme midde len in de wateren van Atjeh niet het dadelijke uitvloeisel behoeft te zij a van de scheepvaartregeliyg, en het al heel mooi zal wezen, waaneer deze over eenige maanden kan beginnen; de minis ter heeft haar dan ook niet ia het voor uitzicht gesteld, wel gezegd dat hy er over doelde was met de Iadische re geering. Zeker zullen er veischeidene nieuwe ambtenaren van bianenlandsch bestuur moeten worden aangesteld. Het plan toch is voorloopig de Noord en Oostkust te zamen ea de Westkust Atjeh afzonderlijk tot eene adsis tent-residentie te maken met Edi en Poeloe Raja als hoofdplaatsen en coa troleurs te Edi, Teiok Seraawé, Passau gan, Segii, Poeloe Raja en Mekboeh, terwijl Poeloe Weh eens onder-afdeeling zal vormen vso Groot-Atjeh en een controleur zal krijgen te Soebang. Waa neer de concessie aao de firma De Lange Co. voor de exploitatie van het eiland Weh verleend, tot uitvoe ring komt, dan zal daar een haven plaats en kolenstation verrijzen, waar niet alleen over anderhalf jaar volgens eene door de genoemde firma voor tien jaar met de regeering gesloten overeen komst de marine hare steenkolen zal innemen, maar eeae groote concurrentie zal kunnen worden aangedaan aan Pc naug en Singapore, welke beide steden, wat de handelsbelangen betreft, thans meer belang hebben bij den g?.ng van zaken in Atjeh dau eenige plaats ia Ned.-Iodië. Men maakt zich daar ook reeds gereed om de peper te gaan ha len die ia Atjeh ligt opgestapeld en weldra zal mogen worden uitgevoerd, terwyl men te Penaug door het bouwen van dokken en andere werken Poeloe Weh hoopt vóór te blijven. Iatusschen vvorden de uitgaven voor de scheep vaartregeliag ineens gevorderd op een millioen geschat en de jaarlijksche op anderhalve ton. De aanstaande koffieoogst laat zich zeer slecht aanzienvele ondernemingen op Java zullen gean zesde opleveren van den oogst in het vorige jaar gemaakt, ea het goevernement moet op zeer wei nig koffie rekenen. Daarentegen ver wachten de suikerfabrikanten een groot product, dat voer een deel reeds tegen goede prijzen is verkocht. Terwijl het riet nog eenige maanden te velde moet staan voor dat met malen kan worden begonnen, zyn al drie millioen pikols suiker van de hand gezet. openbaar vaststaat, dat de gezondheids toestand onder dit menschenras in het algemeen bij uitnemendheid goed is en het in dit, zoowel als in sommige andere opzichten, zeer gunstig de ver gelijking met Caristenen doorstaat. Naar verzekerd wordt, is aan de Joodsche landvei huiziag grootendeels een tak vau handel te danken, die zonder hen niet geschapen zou zijn. Men heeft verder niet het recht lieden te brand merken als verderfelijk, die met hun arbeidsloon zich onderhouden en daar mede tevreden zijn. Een laad, dat een grooten uitvoer heeft, handelt niet wys door zijnen invoer aan banden te leggen en hierdoor andere landen te prikkelen tot soortgelijke belemmeringen. Hau- delstractaten hebban niet alken betrek king op koopwaren, maar ook op men scheo, en de bedoeling der tractaten is dezelfde. Het is dus noodig hier en in Amerika te onderzoeken wat er aan is de landverhuizers die inderdaad nooddruftig zijn, en op deze wijze bouw stoffen te verzamelen voor eene ver standige en doelmatige wet, voorzoo verre daar aanleiding toe blykt te be staan. Toe; uich ingen). Na verwerping vaa het amendemeat- Lowther met 234 stemmen tegen 119 is het adres van antwoord op de boon- rede aangenomen. Toen de itallaansche minister van financiën Zaterdag zijn financieel over zicht in de Kamer voordroeg, was er bijaa niemand in de zaal. Dit wordt beschouwd ais eene poging van de Ka mer om den minister te doen begrijpen dat hy moet aftreden. De minister president tracht hem hiertoe te bewe gen, doch de minister van Financiën verkiest niet alleen te gaan. Misschien zal de meerderheid de pensioenwet verwerpen. Ia zija overzicht maakte de minister eene korte toespeliag op de vooruit zichten dat de vrede behouden zal blijvea. Hij voegde ei bij dat in den loop der begrooting de uitgaven met 15 milUoen de oatvaagste» zullen over* treffen. De regeeriag is bevoegd nog millioen aan schatkistbiljetten uit Gladstone bestreed Zaterdag het amendement-Lowther, betrekkelyk het belemmeren der immigratie van nood druftige vreemdelingen. De feiten dienen vastgesteld te wezen, vóórdat er aan wetten gedacht kan wordea. Het is nog niet bewezen dat tengevolge der land verhuizing het aantal armlastige werk lieden toeneemt. Wat de Joodsche land verhuizers betreft, eïscht de rechtvaar digheid tegenover het Israëlitische volk te erkenneD, dat het oabetwistbaar en te gevea. Hiermede zal het tekort ge dekt, zullen de voorschotten der krediet instellingen terugbetaald en het kas-saldo met 40 millioen vermeerderd wordea. De minister vooreiet dat, tengevolge van verschillende uitgaven, die gedaan moeten worden, de begrootiag in 1895 met 14 millioen zal stijgen en dit zal toenemen tot 81 millioen in 1904. De minister zeide niet over de circulatie banken te willen spreken, dewijl dit onderwerp later aan de orde zal komen. Hij verklaarde zich voor eene wijziging der muntconventie, teneinde de moeilijk heden te verminderen van het in omloop brengen van kieiae specie. Volgens de italiaansche bladen zal Giolitti sommige ministers noodzaken hun ontslag in ten dienen. Crfspi is, naar men zegt, niet voornemens, De Zerbi of Tanlongo te verdedigen, zoo- als eerst werd gemeld. Eiffel heeft cassatie aangeteekend van het tegea hem uitgebrachte vonnis. De markies de Moiès heeft gevraagd voor de commissie vaa enquête te verschïj nen en te getuigen. Door de „Petite Républlque fran^tise* wordt het plan besproken om bij de hansche Kamer een wetsontwerp iu te dienen, bepalen de dat de administrateurs van de Pa nama maatschappy en anderen, desom men die zij onrechtmatig ontvangen hebben, verplicht zouden wordea die terug te betalen. Dat zou een nog al aardig sommetje bedragen. Volgens de Impartial zou deSpaan- sche regeering besloten hebben, indien Frankryk verandering brengt in het tegenwoordige handels-stelsel, den mo dus viveadi en het letterkundige tractaat vervallen te verklaren, onder voorbe houd van verdere maatregelen. De dag bladen dringen aan op" weerwraak ia- dien de Fransche regeeriag het voor stel betreffende de Spaansche wijnen aanneemt. Met het oog op de carnavalsfeesten en ook wegens den gezondheidstoestand van Diaz Ferreira, schijnen de parle mentaire debatten in Portugal over de regcliag der buitenlausche schuld, die reeds verbazend gerekt werden, eerst over veertien dagen te zullen kunnen afloopen. Wijzigingen en zelfs eene crisis zijn niet onmogelijk. In de noordelyke provinciën, waar eene republikeinsche groep gevestigd is, is de misnoegheid over de door het Goevernement voor gestelde fiaancieeie maatregelen zeer groot, Inzonderheid over de verhooging der octrooi-rechten. De Daily News verneemt uit K&iro dat de Khedive bij zyne terugkomst aldaar eea ceremonieus doch koel ont haal ontviög. Men vreest dat zijne reis| door de provinciën geen gunstigea in druk heeft gemaakt. De hoogere volks klassen benuttigden des Khedive's reis om de lagere op te stoken. De limes verneemt uit Tangier, d*t| het bëricht in de Spaansche pers, vol gens hetwelk de Engelsche afgevaar digde Devisme geene audiëntie by den Sultan te Fez heeft gehad, juist is; doch onjuist is de gevolgtrekking, datl Devisme niet gemachtigd zou zija om bij den Sultan eeue audiëntie aan te| vragen. Berichten uit Dahomey melden dat de toestand verbetert. Eene aaavallend« beweging van koaiag Behsszin wordt niet meer gevreesd. Genera*1 Dodds is voornemens eene poos met verlof te gaan naar Frankrijk en daarna terug te keeren. De Times verneemt uit Kaapstad dat de interkoloniale muntconfereatie te Pretoria dreigt te mislukken. De afge vaardigden van Kaapstad, Natal en dea Oranje-Vrij staat verklaarden de Trans vaalsche voorstellen, strekkende tot gang baarmaking vau Transvaalsche munt stukken in geheel Zuid-Afrika, onaan nemelijk, terwijl de eeratgenoemdeu- vasthouden aasa hunne eigen voorstellen. De Volksslem adviseert den Transvaal schen Volksraad, zich te wreken door de britsche muntstukken te boycotten, De anarchist Dupont, die herhaaldelijk in Fraukrijk is veroordeeld is uit België, waarkeen hij zich bagevea had, te Roubaix gekomen om er eene rede te houden in eene door hem bij eeugeroepen vergadering, Wat hij ge sproken heeft, overtreft, zoo mogelijk) al wat door zijae broeders vaa de anar chistische school verkondigd is. Hij maande de soldaten aan om, als zy een kogel in hei geweer hebben, diea ia hei lichaam te jagen van hunoe officieren) en als zij meer kogels hebben, dis at te schielea op de bourgeoisie. De tijd is gekomen ooi allerwege brand te stichten en de bourgeoisie ln een bloed bad te verdrinken. De revolutie zal er eerstdaags zijn, en dan zal der burgerij de kop afgehouwen wordea. Dit zijn maar ettelijke staaltjes van hetgeen Dupont te hoorea heeft gegeven, Zaterdag stonden te Gen de socialisten terecht, die betrokken waren bij de bloedige botsiagea, welke den 12den December aldaar plaats had den. Acht der beklaagden zija veroordeelt tot straffen van 18 maanden tot 15 da gen, 5 werden vrijgesproken. Het O. M. heeft hooger beroep aan- geteekend. De Belgische pakketboo P riiicesse Henrieitedie Vrijdag van Dover te Ostende verwacht werd, is eerst Zaterdagochtend te halfacht daar de kamer wilde verlateD, maar na er over nagedacht te hebben, meende hy beter te doen met te blyven en zette zich langzaam op een stoel by de tafel neer, terwyl zyn ziekelijke, gele gelaats kleur nog geler werd. Turtle moest wel bemerken, welke uitwerking zyne aanwezig heid had op dien zonderlingen man daar voor hem. ffWees niet bevreesd,* zeide hij lachende, ^slechts boosdoeners behoeven my te vreezen, en ik ben er zeker van, dat gy geen boosdoener zyt.* //Neen,* stamelde Bane en schudde met het hoofd, ;/ik ben geen boosdoener.* uNiemand in dit land is eerder bereid een armen man voort te helpen dan Turtle,* vervolgde de detective opgewekt. //IkwenBch u geluk en voorspoed toe.* Hy hield de tengere, bevende hand, die de geheimzinnige hem toestak in zijn eigen, forsche, warme hand geklemd. //Laten wy eten en drinken op ons succes in de gewichtige Rokewood-zaak," riep Wiverly uit en schonk de glazen in. Bane's gelaat werd nu aschgrauw. Turtle sloeg nieuwsgierig het ongelukkige schepsel gade. Hy wist zich geen rekenschap te geven van de zonderlinge gewaar wording, die de verschyning van Bane op hem maakte. z/Zult gy dan die sinds lang uitgestorven en vergeten zaak weer opnieuw oprakelen?* zeide de geheimzinnige zachtjes. #Dat moeten wy wel,* zeide Wiverly snel; /,wy zyn genood zaakt de erfgename van Rokewood te vinden, en om dit te doen moeten wy natuurlyk eerst de moeder opsporen.* z/Gy zult niet slagen,* zeide Bane op een toon vol overtuiging //Twintig jaar geleden hebben de beste üetectiven uit het land haar zonder eenig succes opgespoord. Het spoor, dat zy mag heb ben achtergelaten, is nu door den tyd uitgewischt, zoodat gy op geen welslagen kunt rekenen.* ff De detectiven volgden twintig jaar geleden een geheel ander systeem dan tegenwoordig,* zeide Turtle. //Een innerlyke stem zegt my, dat ik in dit onderzoek zal slagen.* Baue beefde en stond op. z/Welke nieuwe sporen hebt gy in de laatste dagen gevonden vroeg hij, Zyn stem was gedempt en onvast. z/Geen enkel Mathew geen enkel,* zeide de rechtsgeleerde vroolijk. //Als beheerders van de bezittingen van Rokewood is het onze plicht, zoo het eenigszins mogelyk is, de erfgename te vin den. Wy hebben mynheer Turtle verzocht om nog eens een on derzoek in te stellen niet verwachtende, dat hy zal slagen m het opsporen van iemand, die zoo geheel van den aardbodem schynt te zijn verdwenen. Ongetwyfeld zullen zyne pogingen mis lukken, zooals die van de anderen voor hem zyn mislukt; wy moeten ovenwei doen wat wij kunnen.* Turtle zag den vluchtigen blik, dien de geheimzinnige op hem wierp. Bane huiverde en kroop weg in zijne wyde, slecht pas» sende kleederen, alsof hy zich voor den blik van den ander wild© verbergen. De detective sloeg hem aandachtig ga en de ongeluk kige, welke dien doordringenden blik voelde, wendde zich plotse ling toornig tot hem. //Gy jaagt dus niet alleen mannen maar ook vrouwen op?* snauwde hy hem toe. //En gij zult het spoor gaan zoeken van een ongelukkige, rampzalige vrouw als Catherine Rokewood, om haai naar de galeien te brengen terwille van wat geld Schaam u //Bane, gy zyt onredelyk,* zeide de advocaat. //De dochter van Catherine is nu de erfgename van een prachtig fortuin. Het zon zondig van ons zyn als wij nu met de handen gevouwen gingen zitten, en het geld aan den staat lieten overgaan zonder een po- ging aan te wenden om de erfgename te vinden; wy zyn dan ook niet van plan dat te doen.* Bane duwde zyn ouden, vilten hoed met kracht op zyn hoofd Zyn hand drukte hy een oogenblik op zyn hart, alsof dit plotseling pijn veroorzaakte. Daarna schuifelde hy, met d@ hom eigen snelheid naar de deur. z/Gy neemt uw toevlucht tot een voorwendsel,* zeide hy heesch z/tot een laag, verachtelyk voorwendsel, en dat weet gy. Gy weel wel, dat het kind van Catherine Rokewood nu geen geld meel noodig heeft.* #Gy spreekt met beslistheid,* zeide de detective. //Het is moge- lyk, dat gy gemachtigd zyt, zulke woorden uit te spreken All gij my slechts een kleine inlichting kunt geven om my op hel spoor te brengen, dan zal ik de uitgeloofde belooning met 0 deelen.* Wordi vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2