DE ERFGENAME. NIE1WS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE® STADSNIEUW 8. Commissie „Koffie en Brood", Anaichistenxgrosp. 1-Oe Jaargang. WoensHaj? 15 Februari 1893. No. 2951 AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 14 Febr. 1893. Ia hei jaar 1892 zyn op de algemeene legraafpltats dezer gemeente begraven I754 lijken van den Prot. godsdienst, 196 van den R. K. godsdienst en 3 sraëlietea. Ie het afgeloopen jaar zijn in deze jeraeente binnen gfevarea 16961 schepen oetende te samen 707822 tonnen tegen 7438 schepen metende 773672 tonnen a 1891. Als bestuursleden van den Bond van •led. Onderwijzers, afdeeliag Haarlem, :ijn voor 1893 gekozen de heeren: H. £iugma, voorzitter, T. Vallentgoed, fice-vocrz., J. A. J. Paulen, ie secre- iiis, J. Haverschmidt, 2ê secretaris, D. houwer. penningmeester. De afdeeling Haarlem telt 76 leden. Door den architect N. Nelis, heeft ilhier de aanbesteding plaats gehad va» iet sloopen van het café „Schoonzicht," kan den Schoterweg en het aldaar weder jouwen van een bier- en koffiehuis aroing f 9860. Van de 9 inschrijvers was dat van A. Captein het hoogst, 10,200, en dat vaa J. Slenters het laagst, ƒ9.300. Maandagavond was er in de boven zaal van het Nut vergadering van leden der Mpij. tot bevordering van Nijverheid met dames. Als spreker trad op de heer Wigma», die 's lands plantentuin te Batavia wenschte te behandelen. Na eene inleiding betreffende betee- kecis en doel van den tuin, besprak de heer Wigraan de verdeeling van den tuin in 6 af deelingen en elks bizonderen werkkring, waarna hij een twintigtal fraaie phoiographieën, doormiddel van Teylers sciopticon, projecteerde op een scherm. Na eene pauze gaf spreker een levens schets van den heer Teyssmann, vroeger directeur van den tuin. De voordracht werd met belangstelling aangehoord. Woensdagavond half negen zal in Weten en Werken" voor de afd. Haar lem van den Meubelmakersbond als spreker optreden, de beer H. Pyttersen, van Sneek, (Lid der Tweede Kamer) met het onderwerp „Kamers van Arbeid". Heden hebben 860 kinderen en 359 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdeeliag van koffie en brood. Uitgenoodlgd 'door de as&jchisten- groep in Haarlem (wij wisten niet, dat die hier besto: d) trad Maandagavond als spreker in de voorzaal van „Felïx Favoie" op de heer J. Methöter. Hij viog aan met te zeggen, dat vol gens de anarchisten het sociale vraag stuk enkel langs den weg van geweld kan worden opgelost, omdat zij willen afgeschaft hebben het privaat bezit en het gezag. Langs geleidelijken weg nu is natuurlijk vernietiging van den Staat niet te bereiken. De thans heerschende armoede wordt door de bourgeoisie beschouwd ais een noodzakelijk kwaad. Nooit zal zy daar over anders denken. De noodzakelijk heid der revolutie laat zich terugbren gen tot een zielkundig vraagstuk: alleen een plotselinge schok kan den sleur vernietigen. De revolutie moet en zal komes, ook bniten ons toedoen, maar wij anarchisten willes haar voorberei den. W(j achten haar een droeve nood zakelijkheid, want wij haten niemand als persoon, maar zijn gekant tegen het maatschappelijk stelsel. Eerst wanneer het geheele volk het zwaard in de vuist klemt, is het de vrijheid waard. Maar vóór de revolutie op straat moet er een revolutie in de hoofden plaats hebben. De anarchistische denkbeelden moeten haren steun vinden in het volk. De anarchisten moeten niet enkel meer praten, maar ook doen. Daden bevor deren den vooruitgang der ideeën.J Na de dynamietaansl&gen in Frankrijk nam de oplage zelfs van kwijnende partijbladen, sterk toe. Daden wekken op en zijn noodig, opdat men niet ver flauwe. Van kleine hervormingen willen de anarchisten niets weten, zij beschouwen die ais tijdverspilling en ais geschikt, om het door hen gehate staatsidee bij het volk aan te kweeken. Het vragen reeds aan een staat is een bewijs van onmacht van hem, die vraagt. Achturige arbeidsdag zou den fa brikaat nopen, betere machines te nemen dan thans es de werkloosheid zou er niet beter mee worden. Algemeen kies- en stemrecht heeft in Duitschland de sociaal-democraten doen afdalen tot een politieke partij, die be delt om stemmen. Leerplicht dwingt onverschillige ouders, hunne kinderen te laten onder wijzen in de richting, die de Staat wil. Kamers vati Arbeid baten den arbeider niet. Hij kan geen eischen stel len en het arbeiderscontract i3 gebaseerd op de eiachea van den bezitter. Er is wel iets goeds in al deze kleine hervormingen, maar nel beuuiüt weinig en leidt de aandacht van de hoofdzaak af. Ons anarchisten wordt verweten, dat wij geen eerbied hebben voor het levea van den raensch. Maar juist uit diep respect daarvoor zija wy opstandelingen. En zouden wij dien eerbied moeien leeren van ds bourgeoisie, die de helden van Chicago ombracht, de opstandeiiagen vsn Xeres doodmartelde en schoot op kleine meisjes te Fourmies De regeering zal worden weggevaagd voor de anarchie; als een stinkende plas modder voor den adem van den lento» wind 1 Nu reeds moét voor de voorbereiding der revolutie worden gezorgd. Het indivi du moet worden ontwikkeld, eeatralisatie vermeden worden. Anders werpen zich de hoofdbesturen in tijd van revolutie toch als regeering op. Daarom zal in Duitschland een revolutie veel gemak kelijker worden onderdrukt, waar men slechts de leiders heeft te arresteeren. dan ia Spanje waar geen centralisatie is. Alle Staten schrijden voort naar het staatsbankroet, zedeloosheid en werke loosheid nemen steeds toe, het militai risme verslindt als een onverzadelijke Moloch alles, de armoede is permanent geworden. Wij hebben de taak een duidelijk besef te maken van het vsge gevoel van duizenden, dat het zóo niet langer kan. Wij staan aan den vooravond eener sociale revolutie. De werkloozen zijn het element, dat het voorbeeld geven moet. Zij moeten niet langer bedelen om werk. Zij hebben de eigendomsverhoudingen te verbreken en daarvoor collectief op te tre den, op voorbeeld der spaansche anar chisten, die trachten een geheele stad in handen te krijgen. Zonder strijd ea offers komen we er niet. Beter in des strijd doodgeschoten, dan als lafaard bij den haard krepeeren van hoager. Ook elke mislukte poging brengt bet idee der revolutie verder. Deze geheele toespraak was door de aanwezigen zeer kalm aangehoord, een enkele maal werd er geapplaudisseerd. Van de aangeboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt en de vergaderiüg ging bedaard uiteen. Maandagavond werd ia de bovenzaal van café „Brinkmaan" alhier de bijeen komst gehouden, uitgeschreven door de commissie voor propaganda van de Ned. Yereeniging van Spoorweg-beambten, waartoe was uitgenoodigd het personeel te Haarlem en omstreken. De vergadering werd geopend door den heer G. A. Spit, voorzitter van de commissie, die na zijn leedwezen te hebben uitgedrukt over de ongeschikt heid van dezen avond om vaa een goede opkomst verzekerd te zijn en over de verkeerde voorsieiiing, die eenige bladen hebben gegeven over het doel van deze bijeenkomst, het woord verleende san den heer H. Richmond uit Amsterdam, die zou inleiden het punt, betreffende de voorloopige oprichting van eene af- déeling Haarlem van de Vereeniging. Spreker begon met er op te wyzen dat de Vereeniging van Spoorweg-amb tenaren elk politiek karakter mist en dat haar doel en het doel der afdeelin- gen ligt opgesloten :*n het devies vau het belgische wapen „Eendracht maakt Macht". Het doel is om door nauwe aaneen sluiting van de beambten onderling hun toestand trachten te verbeteren, en dit te bereiken door het houden van perio dieke bijeenkomsten cursus-avonden, het houden van voordrachten (ook het aangesarae moet niet worden vergeten), het vestigen van plaatselijke bibliothe ken, hot stichten van fondsen tot uit- keering van gelden bij ziekte en na overljjden, over het algemeen het be vorderen van coöperatie. Spreker haalde o. a. als nuttige in stellingen aan de algemeene afdeeliag „Geneeskundige hulp", en het „Maand blad" van de vereenigiDg. De afdeelingen, waarvan de grenzen door het hoofdbestuur bepaald worden, en welke reeds in eenige steden bestaan, mag alleen personeel in vasten dienst by de spoorwegen onder haar leden telleo, boven de 18 jaar. De leden der afdee- ling betalen aan de vereeniging dezelfde contributie als de algemeene leden. Bij het debat over de rede van den heer Richmond bleek, dat er by vele aanwezigen een misverstand bestond, gedeeltelijk ontstaan door het verkeerde bericht in sommige dagbladen, en ook omdat deze bijeenkomst bedoelde het stichten van eene afdeelicg van ambte naren en niet van beambten. Na nog eenige besprekingen werd de afdeeliag Haarlem voorloopig opgericht daar twaalf heeren zich als leden hiervoor opgaven, ea ook van buiten toezeggin gen waren gedaan. Hierna werd nog op voordracht van den voorzitter eene commissie van 5 personen benoemd, bestaande uit oe heerenSchoevaart, Bakker, Lust, Bor ger en Krul, om de voorloopige werk zaamheden, als het ontwerpen van een reglement enz. te verrichten en daarna de afdeeling te constitueeren. Hierna werd de vergadering door den voorzit ter gesloten. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie 25 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Januari van het vorig jaar was dit getal 33, dus 8 meer. Het uuia&gü op zuo'n lage Wij ze ie Halfweg mishandelde meisje is thans geheel hersteld en werd heden ter in structie alhier gehoord. Weder is eenig uitzicht geopend op verbetering van den toestand, waarin de Haarlemmervaart zich in de kom van Halfweg bevindter heeft si. eene conferentie ovör deze schynbaar ques- tieuze zaak plaats gehad tusschen de betrokken burgemeesters (Amsterdam en Haarlemmeriiede). Ondanks de talrijke adressen in een tijdvak van 4 jaar ia- gezonden, werd niets tot verbetering aangewend, ofschoon in Augustus 1889 een dergelijk adres ïeeds door een rap port van het geneeskundig staatstoezicht werd gesteund. Thans is ook een groot gedeelte der steenen wallen ingevallen, waardoor de toestand nog is verergerd. Verlangend wordt door de bewoners aan en by dit gedeelte der (vroegere) vaart naar flinke verbetering uitgezien, die zoo dringend noodzakelijk is. De voorloopige werkzaamheden in de veenderijen onder de gemeente Sloten en N.euwer-Amstel, waarop zoo veel arbeiders wachtende waren, zyn aangevangen, vooreerst met het afste ken van den bovengrond ds aflevering van turf was dezen winter aanmerkelijk minder dan vorige jaren, waardoor er veel turf verwerkt moet worden om plaats te maken voor veecsiikdaarbij waren de prijzen laag, n.l. ie soort machineturf 4 en 3teekturf 2 /aso per 1000. BINNENLAND. De hertogin van Albany en hare kinderen vertrokken Maandagmor gen te 8.47 per Hollandsche spoor uit 'sGravenhage naar Londen. De Koningin- Regentes begeleidde haar naar het station en nam op haitelyke wyze van haar zuster afscheid. Wellicht zal binnenkort een belangrijke versaeiling vaa het verkeer met Engeland verkregen worden. De Great Eastern-spoorwegmaatschappij is voornemens snelvarende booten ia de vaart te brengen tusschen Harwich en den Hoek van Holland. Vaa daar zouden dan de reizigers door de H. IJ. S. M. onmiddellijk naar Amsterdam worden vervoerd, waar zy, na omstreeks 8 uur den vorigen avond uit Londen te zijn vertrokken, reeds vóór negen uur des morgens zouden aankomen. Lord Hamilton, voorzitter der maat schappij, vertoeft thans te Amsterdam om de noodige onderhandelingen met de betrokken spoorwegmaatschappij te FEUILLETON. 13) HOOFDSTUK IX. Twintig duizend dollars belooning Bane's treurige gestalte scheen door een heftige ontroering krampachtig te schokken. tfNeen ik niet/ mompelde h|j dreigend, ik niet. Hoe arm ik ook ben, hoe ziek ik ook ben en zal blyven ;edurende de weinige jaren, die ik nog beb te leven, gij knnt geen som noemen, die er my toe zou brengen om voor een oogen; blik de vrouw te verraden, die gy zoekt, verondersteld, dat dit in myn vermogen was." Een hoestbui overviel hem, zoo heftig en langdurig, dat de goedhartige advocaat er zich ongerust over maakte. „Kom, kom, Bane," riep Wiverly uit, #wind u niet zooonnoo dig op. Natuurlyk weet gy niet waar z|j is; ik zou het anders gaarne willen. Neem een glas w|jn, dat zal u goed doen." Bane wees het glas verontwaardigd af, sloop de kamer uit en begaf zich op straat. HOOFDSTUK X. De geschiedenis van Catherine Rokewood, //Die Matthew Bane boezemt my belangstelling in/ zeide de detective, toen zy weer alleen waren. #Het schynt my toe, dat b|j slechts een rol speelt, en ik geloof, dat by meer weet van de per soon, die gy zoekt, dan hij wil bekennen." Wiverly brak in een luid lachen uit. „O, mynheer Turtle, nu z|jt gij ongetwijfeld toch den koers glad mis." //Hoe verklaart gy dan zyn plotselinge toorn alleen door de vermelding van de Rokewood-historie z/Zeer eenvoudig. Naar ik begryp had Bane vroeger een soort liefde voor haar opgevat, en als alle zonderlinge naturen heeft hij zijn hartstocht niet overwonnen en is hij ondanks de ellende en schande, die haar hebben getroffen, haar in zyne herinnering steeds trouw gebleven. Toen een twaalf jaar geleden de nalaten schap van haar vader haar werd toegewezen, verheugde Bane er zich openlyk over, en had hy het geld haar wel eigenhandig willen breDgen." /,De nalatenschap van haar vader Hoe groot was die z/Juist vyfhonderd duizend dollars." //In ieder geval de moeite van het aannemen waard. Het is dus zoowel in het belang van haar als van haar kind, dat z|j wordt opgespoord ^/Integendeel, het is veur haar van het grootste belang om ver. z|j twintig jaar geleden is ontvlucht, toen het haar was uitgesproken. Zy durft zich niet ver borgen ie blijven." //Waarom //Wel, omdat doodvonnis over toonen," //Ga voort." z/De oude Rokewood was haar doodvyand, en hy had gezworen, dat zy ter dood zou worden veroordeeld, al moest by daarvoor de aarde van loop doen veranderen. Gy moet weten, dat Cathe rine Deane de dochter was van majoor Deane van wthe Willows"» Zy was een eenig kind en de oogappel van den majoor. Zy wa« de grootste schoonheid, die ooit in dit gedeelte van het land heeft geleefd. Catherine Deane kon van alles. Evenals alle joBge dames uit het Zuiden, was zy een onverschrokken paardrydster, en het bekoorlijkste wat ik my ooit herinner te hebben gezien was ale miss Kate met haar vader achter eon koppel jachthonden reden» Lieve hemel I zy sprong over een sloot of een steenen muur ale een van de besten. Zy was van eene eigenaardige schoonheid, buitengewoon slank voor eene vrouw en zelfs mager, terwijl zy het langste, dikste haar had, dat ooit een vrouwehoofd heeft ver sierd. Het was vlaskleurig en zoo zacht als zyde, en als zy het liet neerhangen, zooals somtijds gebeurde, dan bedekte het haar van het hoofd tot de voeten als een bruidssluier. Ik kon dat haar nooit zien, of het bracht my in herinnering de geschiedenis vaa lady Godiva, die gehuld in een mantel, gevormd door haar eigen dik haar, door de straten van Coventry reed. //Welnu, Catherine Deane leefde tot haar achttiende jaar vroolyk en onbezorgd. Zy reed, zong en danste en zag steeds hare wey-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1