DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ïöe J aar^miir. Maan de 20 Februari 1893 2955 ABONNEMENTSPRIJS: A OVERT EN TIEN: Dit nummer bestaat twee bladen. uit STAD8NIEU W 8. Commissie „Koffie en Brood". FEUILLETON* (O. AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicité Etrangêre G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 316is Faubourg Montmartre. EERSTE 3L&D. Bij dit Numraer der Courant wordt lan hen, die op het Geïl. Zondagsblad uteekenden, No. 8 van dat tijdschrift oegezonden. J. C. PEEREBOOM. H k ARLES£f 18 Febr. 1893. Naar aanleiding van eena bij het lepartemeet van Oorlog ia bewerking lijnde nieuwe regeling der cursussen bij le normaal schietschool wordt de be- rolen detacheeriug van dea eerste-lul- ensnt Ofeistrijd van het bataljon infan- erie alhier ia garnizoen, voorloopig in trokken en behoeven tot nader order jeen opgavea tot detacheering bij ge- nelde inrichting te worden ingezonden. De tentoor;stelling ven Smeedijzer- perken, die de levendige belangstelling Ier vaklieden heelt opgewekt, zal nog enigen tijd geopend biyven. Deafdee- iag Plaatwerken op deze tentoonstelling jetrekkiug hebbende zal a. 3. Zondag langevuld zijn met de origineels repro- ucten der beroemde hekwerken van tyuicy, die door Jeaa Lamour, den be- oemdea kunstsmid, [eigenhandig werden ;eteekend en beschreien, &ls ook met ieulge moderne compositiën vervaardigd loor Fr«ns Brechenmaciier, kunstsmid c Frankfort am Main. Des Zondags is de toegang vry. Wij ontvangen van den heer Jhr. Mr. J. Retbaaa Macaié eene door hem enderteekende brochure van 14 blad zijden druks, vergezeld van het navol gende schrijven „De minder juiste mededeelingen door „flommige couranten gedaan omtrent het voorgevallene in de Vergadering van ,den Raad van Haarlem, gehouden 8 .Februari j,i. nopen my, die ongaarne _,zou zien, dat U daardoor onjuiste in drukken behieldt, U beleefd te verzoe ken kennis te nemen van de Toelich ting vaa nevensgaand door mij heden j^bïj den Raad ingediend voorstel. Uw Dienstw. Dienaar, 0wg.) RETHAAN MACARÉ. Haarlem18 Februari 1893. Met belangstelling namen wij van den inbond, van het geschrift des heeren Rethaan Macaié kennis. Door zijae uit voerigheid kunnen wij er niet aan den ken, het in zyn geheel op te semen en moeten derhalve met een uittreksel vol staan. I Zooals men weet heeft de heer Ma- jewé in de Raadsvergadering van 8 I dezer geprotesteerd tegen de zienswijze van Burgemeester en Wethouders, ia j zske het meermzlea ia dit blad bespro ken geschil tusschen den heer Storm en B. en W. Op bladzijde 3 van het geschriftje lezen wij „Nooit kan het met den geest en be doeling der verordening sirooken, dat „men het dreigen met intrekking eener „zoodanige op wettigen weg verkregen „vergunning zou mogen bezigen als een „middel, om den houder dar vergun- „niag te dwiogea tot eenige handeling, „die hy anders uit vrijen wil niet zou „hebben verricht en die hij nu alleen „verrichten zal, om aan de materieele „schade, die het intrekken der vergun ning voor hem zou na zich slepen, te „ontkomen." Op uitvoerige wijze licht schrijver zijn standpunt in deze, dat trouwens onze lezers reeds uit ons Raadgyerslag ken nen, toe. Men weet, hoe de heer Macaré aan het slot zijner rede, toen hij verklaarde „naar den zachtsten vorm te zoeken, om aan zijn gekrenkt rechtsgevoel uiting te geven" (bjz. 13) door den burge meester in de rede werd gevallen en hoe 's Raads voorzitter zijne veront waardiging uitsprak. Op blz. 13 van het geschriftje lezen wij het volgende: „Toen ik in de Raadszitting van 8 „Februari op zóó heftige wijze door den „Burgemeester werd geïaterrurapeerd, „zeide ik juist, dat ik naar den zacht sten vorm zocht, om aan mijn gekrenkt „rechtsgevoel uiting te geven en dat „was inderdaad geen ij del, maar een „wélgemeend woord, hadde de Burge- „meester begrepen, dat het mij niet te „doen was, om te grieven, maar om „het recht te handhaven, hij hadde mij „zeker niet toegesproken, zooals bij thans „heeft gedaan. „Hij hadde mij daardoor de onaan gename noodzakelijkheid bespaard, om „eene der laatste bestuurshandelingen, „waartoe hy medegewerkt heeft zoo „nauwkeurig ter toetse te brengen als „ik dit thans gedaan heb. „Ik had dit gaarne vermeden, niet „alleen om zyn grijze haren, niet alleen „omdat hij ons weldra zal verlaten, om „elders de rust te genieten, die hij zoo „wèl verdiend heeft, maar vooral om de „persoonlijke hoogachting, die ik hem „wegens zijne vele uitstekende hoeda nigheden toedraag, maar waar de over „tuiglog bij mij levendig is, dat er te „deze onrecht staat te geschieden, daar „heb ik geen vrijheid kunnen vinden om te berusten, daar heb ik het plicht „blijken." Toch wil de heer Macaré alsnog eene beslissing van den Raad oyer de hangende kwestie uitlokken en stelt daarom voor aan art V der A'g. Politie verordening de volgende zinsneden toe te voegen: „Eene vergunning kan slechts worden ingetrokken ua. indien de voorwaarden, waaronder „ze verleend is, niet worden nageleefd „A indien eenig openbaar belang vor- „dert, dat hetgeen, waarvoor vergunning „is verkend, niet langer blijft voort bestaan." De Vcreeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer verzoekt ons het navolgende op te nemen: Wanneer men onze stad ea hare om streken doorwandelt en eens goed om zich heen ziet, dan aanschouwt men voorzeker veel schoons, maar kan ook dikwijls de gedachte niet onderdrukken, dat hier en daar met weinig moeite en geringe kosten groote verfraaiing zou den zij 1 aan té breDgen. Menige groote kale muur aan een huis of voor eea tuin zou kunnen worden herschapen in een fraai punt, waarop het oog des voorbijgangers met welgevallen zou rusten, door het daarop aanbrengen van klimplanten. Over het algemeen wordt ten onzent nog weinig acht geslagen op de fraaie efLcten, welke men met klimplanten verkrijgen kan. Ds kosten behoeven toch niemand af ie schrikken, daar voor enkele stuivers een goede plant te ver krijgen is. GAan wij na, welke planten het eerst in aanmerking komen, dan vinden wij allereerst dea wilden wingerdde snelstgroaiende van allen, welks blade ren in den herfst zulke prachtige kleu ren verioonendan ook de klimop (hedera), die vooral gewild is omdat zij ook des winters groen blijft; de Aris- tolochia siphodie men desverkiezend duitsche pijpstammen zou kunnen noe men, wegens hare bloemen die den vorm daarvan hebben. Zij is zeer aanbevelenswaardig door hare prachtige groote bladeren; voorts glycinedie sommige:.-: kennen onder den naam van klauwen regenom dat de vorm der trossen en bloemen van deze plant eenigszlns overeenko men met die van den bekenden gou den regen dan de welbekende kamper foelie in hare fraaie verscheidenheden en die nog met succes geplant kunnen worden op plaatsen, waar voor andere bloeiende klimplanten te weiaig zon is. Niet de minste onder ds zusteren is soort de „clematis J&ckmanni" is, die purperblauwe bloemen heeft. Een prach tig effect maakt deze aan muren, ve randa s enz, evenals de door hybridisa tie verkregen verscheidenheden enkel ea dubbelbloemige witte, licht en don ker blauwe ea violette. Naast de clematis kan men de rozen plaatBea in de rij der klimplanten. Een eigenlijke klimplant is dit niet, maar door hare lange twijgen en weelderige bloeiwijze is zij voor het beoogde doel zeer geschikt. Ten slotte kunnen onder anderen nog worden genoemd de Bignonia radicans, trornpe'bloem genoemd, omdsfc hare bloemen den trompetvorm hebben voorts Akebia guinala, met haar sierlijk blad en bruine, kelkvormige bloemen en Periploca graecawier taaie stengels haar den naam van „touwboom" doen geven en die overigens fraai gevormde langwerpige bladen vertoont. Wil men een dezer planten tegen mnur of schutting aanbrengen, dan is het thans daarvoor ae tijd. Men doet wel met daarbij een tuin man te -raadplegen, daar eenige klim planten veel en anderen minder zon noodig hebben. Geen dezer planten is van moeilijke cultuur en bij behoorlijke bawerking van den grond kan men reeds na eea paar jaar zeer goede resul taten verwachten. Op 15, 16 en 17 Juli a. s. zal alhier de 6a jaarlijfcsche algemeene vergade ring plaats hebben van den Nederland- schen Bond vaa Oad-Onderofficieren. Aan deze algemeene vergadering z*i zyn verbonden eea schietwedstrijd. Door de Onderofficieren Gymnastiek- Scherraveresnigiog „Mars" zal aan de wedstrijden op 24 en 25 Februari te Den Haag -worden deelgenomen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal door de Letterlievende Tooneelver- eeniging „Bilderdijk" op Zaterdag 4 Maan e. k. een Bal Masqué worden gegeven. Den heer A. J. Meyerink alhier, is de eer ten beurt gevallen benoemd te worden tot onderwijzer van het scherm- gezelschap „De Vrije Wapenbroeders" te Amsterdam. Hij zal dsar de plaats innemen van den heer Hesss, de in voerder der thans heerscheade schcrm- methode. De Kon. Liedertafel //Zang en Vriend schap" heeft besloten, mede te dingen in het concours voor mannen-zang ver- eenigingen, dat iu de maand Juni a. door het mannenkoor „Gruao" te Gro- Door net genootschap „Melpomene ea Thalia" alhier zal in de volgende maand eene tooneeluitvoerbg worden gehouden, waarvan de opbrengst strekt ten voordode van eene weduwe met vier zeer jonge kindeaen, wier echtge noot in het begin van deze maand is overleden. Heden hebben 941 kinderen en 316 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. Het mood- en klauwzeer is te Haar lemmermeer, Haarlommerliede en Lei- muiden geheel geweken. Wegens den thans minder gunstigen fiaancieelen toestand van de veehou ders in verband met de nog heerschende of geheeracht hebbende veeziekten, waarvan de gevolgen aan het rundvee nog zichtbaar zyu, is de oprichting eener onderlinge veeverzekering maat schappij te Ha&rlemmerliede c. a. voor loopig uitgesteld. "geacht van die overtuiging te doen I de clematis, waarvan de meest bekendecingea zal worden gehouden. BINNENLAND. Het stalen pantserdekto- renschip Koningijl Wilhelmina der Nederlandenin aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, zal bewapend worden met 20 stukken geschut, 2 lanceerbui- zeo, 2 torpedo kanonnen en 10 Schwartz- kopftorpedo's welke lsatste alleen een waarde van f 53,000 vertegenwoordigen. Dié so stukken geschut bestaan uit? i kanon vaa 28 c.M. A. no. 2,1 kanon van 21 c.M. A. no. 2, 2 kanonnen van 17 c.M. A. no. 2, 2 dito van 7,5 c.M. A., 4 dito 7,5 c.M., 6 dito van 3,7 c.M. ea 4 revolver kanonnen van 3.7 c.M. Door het sprlagea van de hooidbuis dei waterleiding op den Loos- duinschen weg, tengevolge van het weg zakken van" den grond bij het maken van een riool, werd Vrijdagmiddag om» steeks hall zes in Den Haag de water gemeenschap met dat gedeelte der stad geheel verbroken. De weg is voor een groot gedeelte overstroomd. Uit Waalwijk: Tengevolge van het voortdurend werken van den Baard wij kschen overlaat is Vrijdagoch tend ook de derde buitenpolder van de Midden-Langstraat onder water ge- loopen. Hoewel nu daardoor het ge wone verkeer tusBchen deze streek en het kanton Heusden, langs de giind- wegen in die polders, tijdelijk verbroken is, wordt toch zulk eene overstrooming wegens den weldadigen invloed, dien zij op den groei van het grasgewas uitoefent, steeds voor eene zeer ge- wenschte gebeurtenis gehouden. 171 HOOFDSTUK XI. J)e kwellingen van miss Pollie Wardlaw «Vertel het aan niemand Teddy," zeide Pollie en droogde haar tranen, ,;ik vergezel als juffrouw van gezelschap eene ziekelijke dame die ten twee uur van hier gaat naar Old Point Comfort. Ik verwacht een vrooïyken tijd voor my*" i/O ja, het zal een heerlyke tyd zyn. Een opeenvolging van pic-nics en carnavals," kreunde Bellew. nZij zeide, dat bet voor my als het ware een vacantie-tyd zoa zyn, en het salaris is niet te verachten. In ieder geval, ben ik van dien mynheer Bolton bevrijd." irEn ik «Zelfs het meest zoete heeft een bitter nasmaakje." *Gy zult my toch wel dagelyks schryven, nietwaar Pollie?" «Ja zeker." HOOFDSTUK XII. De detective begint zijn ondertoek. Turtle begaf zioh nu aan zyn t lak. Dat hij een zeer moeielyke taak te verrichten had, begreep hy maar al te wel. Geen oogen- blik echter deinsde hy voor de moeielykheid terng. De verschil lende theoriën welke Zyne voorgangers hadden opgebonwd, hielden geen oogenblik de gedachten van den grooten detective nit Chi cago bezig, die slechts met zyn eigen oordeel te raden ging, en daarnaar besliste wat hy zou doen. Dit het geval zynde was het eerste wat de detective deed, kalm de personen om hem heen na te gaan. Zonder de medewerking van een of meer personen, die het vertrouwen genoten van de twee procureurs, hield de detective het voor onmogelyk, dat de ontseapte gevangene al dien tyd aan de naeporingen van zijne collegas was ontsnapt. Instinctmatig ge voelde hy dat dit juiet was en besloot om eerst de persoon op te sporen, welke de rol van spion had gespeeld, en getrouw aan mevrouw Rokewood oververtelde alles wat maar eenigszins met hare vervolging in verband stond- Hy meende, dat Matthew Bane die persoon was. Dientengevolge ging hij niet alloen op het sombere Rokewood wonen, maar buurde om bovengenoemde reden een zolderkamertje in het oude, steenen huurhuis, gelyk in vorm met en grenzende aan dat, wat door den armen geheimzinnige werd bewoond, met wien hy nader kennis wilde maken, tot het bereiken van welk doel hy zyn uiterste best deed. Bane beantwoordde zyne beleefd heden met de grootste terughoudendheid. De detective nam zijn toevlucht tot allerlei middelen om Bane'a vertrouwen te winnen, maar alles te vergeefs. Alle listen, die de slimme detective te baat nam, om zich toegang te verschaffen tot het armzalige verblyf van den geheimzinnige, werkten zoo weinig uit, dat na een week alle krachten te hebben ingespannen hy geen nadere kennis had gemaakt met het voor zyn oog verbor« gen vertrek, dan de buitenkant van de deur, die toegang gaf tot het portaal. Aan het .einde der tweede week begon hy plotseling van tak tiek te veranderen. Hy verzocht Bane niet langer of hij eens by hem kwam zitten, en beklaagde hem ook niet wegens zyne ziekte of vermoeidheid. In plaats daarvan zorgde by er voor den onge§ lukkige voortdurend op de trap of in de restauratie te ontmoeten of hy wist zyn aandacht te trekken als de ongelukkige door de zon helder beschenen straten langs de huizen voorstrompelde. Bij zulke gelegenheden was de detective zeer vertrouwelijk. H y vertelde Bane kleine verhalen van hem zelf of van de menscheng die hy kende, hopende den zonderling, die hem zoo goed wist te ontwyken tot een dergelijke vertrouwlijkheid te winnen. Het was echter eeno verspilde vertrouwelijkheid. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1