DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang, Dinsdag 21 Februari 1893. No. 2956. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIEN: STADSNIEUW S. SI6R1D ARNOLDSON. Commissie „Koffie en Brood". FEUILLET ON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20, Franco door bet gebeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. H.urleis, 20 Fsbr. 18013. Geslaagd Zaterdag j.l. voor het examen nuttige handwerken te 's Gravenhage, mej. A. C. L, Hissiak alhier. Naar wij vernemen heeft de heer P. J, Beccsai alhier zijn ontslag geno men bij den vrij willigen braudweer al hier. De heer Beccari, die thans de functie van eersten luitenant vervulde, was tal van jaren (aaar wij meenen achtieajin verschillende graden bij de vrijwillige brandweer werkzaam en heeft in die ja ren veie goede diensten beweaen. Hoewel zijn langdurige diensttijd hem zeker wel het recht geeft, thans eens de taak aan een ander over te diagen, ziet men hem met leedwezea gaan. Bij gelegenheid van het tienjarig be- Btaaa der sehietclub „Willem III" alhier, had j.l. Zatordagivond op de schietbaan in de sccieteit „Vereeaigiug" eea wed strijd met flobertbuks plaats tusschen de leden onderling en waaraan tevens een wedstrijd voor donateurs was toe gevoegd. Het gewone vergaderlokaal was door de goede zorgen van de heeren Smits en Saim, bestuursleden der schiei- club, door het aanbrengen van vsder- laadsche vlaggen, van die van Wal deck-Pyimont en van toepasselijke ge- achriiten in een feestzaal herschapen. Den uitslag van den wedstrijd laten wij hier volgen. Er werd geschoten op con- coureschijl op 12 Meter. Voor de leden, niet corpsschutters ie prjjs J. Sipkes Cz., met 36 punten. 3e W. F. H. Voet, 33 ie aid. leden-corpsschutters te prijs P. van Rhijn, met 47 A. Smits, 45 2e afd. idem (g schoten),* te prijs P. van Rhijn, met 23 ae A. Smits, 23 3e afd. leden, niet corpsschutters (5 schoten), ie pr. O. F. H. Schöahnth met 21 punten. 2e W. F. H. Voet 17 De rozenprijs, zijnde een verguld- zilveren medaille viel aan dea heer P. van Rhijn ten deel, met 3 rozen. In den donateurs-wedstrijd werden behaald ie prijs door G. A. van der Steur Jr. met 43 punten. 2e prijs C Sipkes Jr. met 30 punten. De prijzen, bestaande in sierlijke kunstvoorwerpen, werden met eene toe passelijke toespraak door den president, den heer R. A. M. Giippeling, aan de winners uitgereikt. Een gezellig souper, waaraan nog menige dronk werd gewijd aan den bloei van de sehietclub ea tot heil van het vaderland ea .vorstenhuis, besloot de goed geslaagde feestviering. De zaal van den Schouwburg was geheel bezet toen er j.l. Zaterdagavond de beroemde zangeres Sigrid Arnoldson baaeveus de pianist prof. Carl Pro- haska het aaegekoadigde concert gaven. Het volgende programma werd uitge voerd öPassicaglia Kandel. 1) b Rhapsodle, (voor piano °P- 79- J* Brahus. Grand air de i'o^éra „Se- miramis. Rcssini. a Bauernbal- lade. 3) b Mlageades (voor piano J. Brahms. Gedenken. c Fur'ant a Chanson Espagnole 4) „Les filles de Cadix". L. Delibes. b Serenade. Gounod. a Romance Rubinstein. )P Moment mu-( Schubert. ->) sicsl r c Valse Robert Fischhofi. a Wiegenlied. Ries. 6) b „Dan klopf nur an's Feniter. R. Fischhofi. 7 Sciiée de Vienne (piano) Schubert- Liszt. 8 Air des Byoux de l'opéra „Faust", Gounod. Mej. Arnoldson is een coloratuur- zangeres van bsteekenis. Met veel gra tie en zonder de minste inspanning ver richt zjj de moeilijkste kunststukken op het gebied van stem-gymnastiek. Het publiek toonde zich zeer geest driftig; herhaaldelijk werd de zangeres met stormachtige toejuichingen beloond. Wat rnjj betreft, ik ben mij op het punt van applaudiseeren niet te boiten gegaan, want, om de waarheid te zeg gen vond ik de verhoudi.g van het kunstgenot dat de diva bood tot het geaffecteerde van geheel haar optreden nogal onguostig; ook kwam het mij voor dat haar orgaan sinds haar vorig optreden alhier voor enkele jaren, niet in schoonheid, volheid ol liischheid heeft gewonnen, terwijl de voordrachts- wijze nog met dezelfde slepende ziekte behebt bleek, die mij toen reeds ver vulde van waardeering voor zoo menig gerond ontwikkeld talent op het gebied der zangkunst binnen onze grenzen. Daarentegen heb ik onverdeeld ge noten van de piano-voordrachten door prof. Froha&ka. Er was stijl in zijn spel. Vooral de nummers van Brahms welke hij ten gehoore bracht, deden dezen pianist kennen als een hoogst begaafd en beschaafd musicus. Tot ter van auditorium zij gezegd dat 's kun stenaars verdiensten niet werden mis kend; want hij deelde ruimschoots in het succes dat dien avond in den Schc uwburg werd behaald. PHILIP LOOTS. Hedea hebben 8ia kinderen en 261 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. Woensdag 22 dezer, laatste uitdeeliug. Zondagavond omstreeks uur is een 69-jarige vrouw, b|j het uitstappen van den spoortrein aan het station alhier, gevallen, waarbij zij haar rechleibeen heeft gebroken. Hedenmorgea is door de politie een landbouwer uit Noord wijk*Binnen be keurd, ter zake van het verkoopen vaa boter (surrogaat) zonder dat daarvan op de verpakking melding was gemaakt. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina). Te Bennebroek zal een nieuw raad huis worden gebouwd, sedert de afschei ding van Heemstede noodzakelijk. Vanwege de afdeeling „Hillegom" der Maatschappij voor Bloembollen cultuur, zal aldaar van 17 tot en met 20 Maart eene tentoonstelling worden gehouden. BINNENLAND. Zooals men weet, is er over de liquidatie van de Lterhoeve voor Zui velbereiding na den dood van mr. D. Visser van Hazerswoude, haren stichter, nogal eens gesproken. De Eryen Visser van Hazerswoude gaven destijds een rapport over de „lijdensgeschiedenis" der Leerhoeve, uitgaande van jhr. J. B. van Merlen als gemachtigde en gesteld door mr. H. Pfa. adviseur. Tegea de Kanter, als rechtsgeleerd de beschouwingen in dit Rapport^ komt thans de Comm. vaa Liquidatie met heftigheid op. Zij beweren dat het gansche Rapport is eene spitsvondige aaneenschakeling vaa Bcheevc voorstellingen en halve waarheden, die den steiler geen eer aandoet, en publiceeren daarbij cijfers, die strekken om het betoog in het Rapport te niet te doen. Voornamelijk is de toelichting gericht tegen do houding van jhr. J. B. van Merlen in deze zaak. Ondeiteekesaars ervan zijn de heeren C. J. van der Oudermeulen, H. P. de Kat vsn Har- dicxveld, Th. J. Waller, P. B. J. Ferf, J. Zijp Kzo., D. J. A. Bauduin, H. F. Bultman, P. J. A. de Bruiae, jhr. P. J. J. Repelaer, P. F. L. Walacck. Natuurlijk kunnen alleen zij, die de geheele zaak met aandacht hebben ge volgd, over haar oordeelen en de vraag rijst of het ook hier niet beter ware gewce3t (en dit slaat ook op het Rap port) „de laver le linge en familie". Aangaande hef grootenut van de op den top van den Mont-Blanc le verrichten meteorologische waarne mingen schryft de heer J. Jansen, di recteur van het observatorium te Meudon, in de dezer dagen verschenen Annuaire asironomique et metéor ologique voor 1893, het volgende Het station op den Mont-Blanc ont leent zijn groot gewicht zoowel aan zijne centrale, eene kolossale uitgestrektheid beheerschende, ligging als aan zijne hoogte. Van den top omvat de blik een horizon van omstreeks 500 kilometer middellijn, welke Opper-Italië tot aan Genua, geheel Dauphiné, de Jura, de Vogesen, het RLdie bekken tot aan Orange, het Rijnbekken tot aan Colmar, geheel midden Zwitserland, erz. om sluit. In meteorologisch opzicht is deze ligging waarlijk eenig te noemen; zij beheerscht eene dampkringslaag van 4 tot 5 kilometer dikte in de hierboven vermelde uitgestrektheid, rustende op, wat physische gesteldheid en meteoro logische toestanden betreft, geheel uit- eenloopende landsb eken, van de zonnige vlakten van Lombardijc en Piemont af tot de met sneeuw bedekte berggevaar ten van Centraal-Zwitserland. Zij be- heerscht alle verschijnselen, die binnen deze ontzaglijke uitgestrektheid optre den en stelt in staat deze grondig te bestudeeren. Van dea top van den Mont-Blanc, zal men in de gelegenheid zijn de be langrijke studiën, ook photographische te maken van de vorming der wolken, haar voorkomen, samenstelling, gedaante veranderingen, beweging en van haar verdwijnen, in verband met de lucht- drukking, de vochtigheid, electriciteit enz. der streken, waar zij zich vormen j ontwikkelen en voortbewegen. Reeds werd door den heer Vaussenat op den top *an den Pic du Midi een begin gemaakt met zulk eene studie, en met die der electilsche verschijnselen in deze hooge streken van de at .osfeer. Welke schitterende resultaten zal zoo danige studie op het nog zooveel gun stiger gelegen Mont-Blancstation niet kuonen opleveren Hoogst belangrijke iesuitüleu mogen verder door de oprichting van dit obser vatorium verwacht worden ten opzichte van de gesteldheid, de vorming en be weging der vederwolken (cirri). Op de oppervlakte der aarde worden de ver schijnselen, die in de hooge streken der lnchtzee, zoowel ter gevolge van lager drijvende wolken- en nevellagen als van de atmospherische belichting optrede», voor een groot deel aan het oog ont trekken. Op den top van den Mont- Biacc, in de blauwzwarte lucht, die hem omgeeft, kunnen de fijus.e cirius- vormiDgen waargenomen en zorgvuldig gephotographeerd worde», en deze studie is van groot gewicht voor dejkennis der hoogste lagen van den dampkring. Men weet hoeveel onvolkomens en duisters de theories aangaande vele be langrijke atmospherische verschijnselen, bijv. stoimen en onweders, nog bevatten en hoevele tegenovergestelde zienswij zen daaromtrent nog ia omloop zijn. Het behoeft dan ook, met het oog op deze omstandigheid, waarlijk geen be toog, dat een zoo hoog gslegea obser vatiepost, wdlke daarenboven veroor looft meerdere lager gelegene hulp-ob- ssrvatorlën langs de helÜDgen vaa den berg op te richtCD, van onschatbare waarde zal zija. Ten slotte vestigt de heer Jansen er de aandacht op, dat op het voorbeeld dooi Fiankrijk gegeven door het ves tigen van stations op den Puy-de I. öme, den Pic du Midi, op den Mont-Ven- toux enz., Engeland, Italië ea Amerika wedijveren in het oprichten van berg- observatorie». Men weet welk eene ver maardheid het observatorium op den Mount-Hamilton in Californië reeds heeft verworven door de aldaar verkre gen hoogst belangrijke resultaten; het- zelfde in het geval met het station op den Etna, door den heer Tacchini ge sticht en het door de waarnemiugen van Langley zoo beroemd geworden observatorium op den Mount-Whitney. Eveneens mogen van de waarnemings posten, welke de heer Pickering thans bezig is in de Andes te vestigen, de meest verrassende resultaten tegemoet- gezien worden. Uit Apeldoorn wordt ge meld, dat htt verhaal in eenige bladen voorkomende, van een knaap die aldaar 18) HOOFDSTEK XII. \De deieetive begint zijn ondersoek. Bane liet zich nooit iets ontvallen nooit wierp hy die schuwe koelheid, welke zyne tweede natuur scheen te zijn geworden, van zich af. Hij placht geduldig te luisteren, maar terzelfdertyd met sene onverschilligheid, die maar ai te duidelijk bleek. De aardigste grappen van den detective boezemden hem nooit eenige belang stelling in. Altyd somber, altyd terughoudend, scheen hy meer eene machine dan een lovend schepsel. De detective verdroeg de onverschilligheid van Bane met een goed humeur, en veranderde zyn taktiek ten opzichte van dezen zonderling, naarmate hy he* raadselachtige van zyn karakter meer scheen te doorgronden. „Hy is niet juist een monster van ondankbaarheid," zeide de detective op zekeren dag, toen Bane terughoudender dan ooit was geweest, „maar hy is blijkbaar een man, die een geheim verbergt. Wat dat geheim is moet ik trachten uit te vinden/' Wyl hy er aan wanhoopte door Bane ooit te worden uitgenoo- digd in zyne kamer te komen, wist de detective zich een afdrnk in was van het slot te verschaffen en liet daarnaar eenige valsche sleutels maken. Hy kon nu op zyn gemak de kamer bezoeken, waartoe de toegaDg hem was verboden, en weldra had Turtle daartoe de gelegenheid toen de geheimzinnige afwezig was, het geen slechts zeldzaam gebeurde. Als de detective evenwel gemeend had het een of ander spoor in die kleine, armoedige kamer te vinden, hetgeen hem van dienst kon zyn by het opsporen van het begraven verleden van den armen ongelukkige, wiens geheim hy niet kon ontdekken als hy er iets meende te vinden van het verleden van den geheimzin nige dat deze zoo volkomen verborg dan werd zyn hoop niet verwe zenlijkt. Geen enkel beschreven papier was te vinden, geen enkele vergeten enveloppe niet het een of ander postmerk, geen dagboek ergens verborgen met een veelbeteekenenden inhoud, bevattende de geschiedenis van deze lange jaien van verlatenheid en ellende. Het onderzoek van Turtle was langdurig en volledig. Zelfs het schamele, kleine bed werd zorgvuldig onderzocht, stuk voor stuk er uitgehaald en doorzocht met eene nauwkeurigheid, waardoor het onmogelyk werd, dat daar iets kon zijn verborgen en niet ontdekt. Er was daar niets voor den detective te vinden. Het was hem duidelijk, dat, wat ook de reden mocht zyn van zyne zon derlinge levenswijze, het een reden was zoo geheimzinnig, zoo machtig en van gewicht, dat de geheimzinnige niet het minste getuigenis van een vroeger en een geheel ander leven in zijn be zit had willen hebben. Kapitein Turtle doorzocht de armzalige kleederen. Stuk voor stuk werden de versleten, afgedragen kleedingstukken onderzocht en zorgvuldig weer op dezelfde plaats opgehangen. „Gy zijt zeer duister Matthew Bane," mompelde de detective en legde peinzend zyn viüger tegen zyn voorhoofd, „duister, stil zwijgend en geheimzinnig als de zee." Hy keerde terug saar zyn eigen zolderkamertje, voor dat oogen- blik teleurgesteld maar niet ontmoedigd. In de zoldering der kamer van den detective was een luik, eene kleine opening, waardoor hy op het platte dak van het huis zou kunnen klimmen. Als hy daar eenmaal was, dan kon hij door het kleine dakraampje in het vertrek van den geheimzinnige gluren. Hy begreep, dat een onderzoek aldus ingesteld goede resultaten zou kunnen opleveren, niet te verachten resultaten, en hy aarzelde dan ook niet om het by de eerste de beste geschikte gelegenheid in te stellen. Door Bane te bespieden wanneer de arme ongelukkige meende niet te worden gezien, hoopte de detective het een of ander te ontdekken. Nadat hij gehoord had, dat de deur der kamer van den ge heimzinnige was geopend en weer gesloten en zyne voetstappen hoorde toen hy over den grond sohuifelde, klom de detective haaBtig door het zolderluik, en was spoedig op het dak met zyn lichaam voorover, en kroop behoedzaam tot by het dakraampje. Hy wachtte geduldig tot er iets zou gebeuren. Het was reeds zeer laat. De torenklokken hadden het middernachtelijk uur aangekondigd, maar Bane liep nog steeds langzaam de kamer op en neer.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1