inrichting door dsn spreker eene be schrijving werd gegeven. Ten slotte wees preker er nog op, dat allen zonder onderscheid vac godsdienst ia den Volks bond worden opgenomen en werkzaam kunnen zijn en sprak den wensch uit, dat alle standen er steeds in vertegen woordigd mogen zyn, daar hefc drank misbruik eene ziekte ïs, die door alle standen der maatschappij woekert. De voorzitter van de afdeeling Haar lem dankte den spreker voor zijne be langrijke rede ea drukte zijn leedwezen uit over de geringe opkomst. Examen te 's Hage in de nuttige handwerken. Toegelaten de dames: J. H. C. Houtjesdijk, W. A. G. Kruyff en A. J. H. W. Scheeffer, allen uit Haarlem. Tot adjunct-inspecteur van politie alhier, is benoemd de heer H. J. F. Fundter tc Leiden en zulks met ingang van i JVUarfc e. k. BINNENLAND. Langs lelegraphischen weg is Woensdagnamiddag namens de regee ring uit dea Haag, bij de politie te Rotterdam de aanhouding verzocht vare den door het Panama-achandaal bekead geworden Arton. Men meent met zaker heid te weten, dat hij uit die gemeente met eeu der stoomschepen, langs welken weg ook, zal trachten te ontkomen. Eeu chef van het departement van justitie begaf zich, tot het geven van nadere Inlichtingen, naar deze gemeente. In de gehoorzaal van het Gymnasium te Amsterdam is Woensdag een bijeenkomst gehouden, om in het openbaar de belangstelling der welda dige burgerij op te wekken vo;r de slachtoffers der jongste aardbeving te Zan'cc. Na eera openingswoord van dan rec tor van het Gymnasium, prof. dr. v. d. Es, hield de heer Timmerman, leerasr in de aardrijkskunde, eea populaire voordracht over aardbevingen. Daarna droeg dr. H. C. Muller eeu gedicht voor, waarin hij de ramp van Zaute bezong, herinnerde aan de beteekenis der oude Grieken voor de geschiedenis van kunst es letteren, aan al, wat ook wy Nederlanders deswege aan Helia's bewoners te danken hebben, om mede op dien grond allen tot krachtdadige hulp aan te sporen en te eindigen met de woorden Geeltwant de eenvoudige gift van mensch kan bet lot vaa een lijder verzachten, Geeftwant in uw penningske schuilt nog de dank voor wat d'oude Hellenen volbrachten, Geeftwaut 't is hüa stam en him taal, die verjeugdigd nog voort leeft in 't Oosten, Geeft waut voor een kind van 't Noorden fs 't zoet zijn broeder in 't Zuiden te troosten. Maar u, Zante, breng ik mijn eerbie digen groet, ongedeerd door het schokken der aarde; Verrijs in uw pracht, als een aardsch paradijshoud het beeld van uw voorzaat in waarde. Laat nog altijd het waar' en het goed' en het schoon' zich tot hoogste volmaking vereeren Blijve Nederland immer aan Hellas verknochtlang leve het werk der Hellenen. De t ramlija Amsterdam IJmuiden langs het Noordzeekanaal zal vanwege dea Staat worden aangelegd. De 17-jarige jongen, die 14 Febr. j.l. uit de clwagen aan het huls van bewaring op de Weteringschans te daan, Amsterdam wist te ontsnappen, is Dins dagavond in een bierhuis in de Linden- straat aangehouden. Beide vogels zijn dus weer geknipt. De vrouw van Alikot, die Dinsdag bij dan braad te Amsterdam uit het raam gesprongen is heeft dien nacht ia het Binnengasthuis een onrustigen nacht doorgebracht. Woess dagmorgen werd zij wat kalmer en kon den slaap vatten. De ongelukki heeft de wervelkom gebroken, alsmede eenige ribben. Naar omstandighe den is de toestand vrij bevredi gend; de geneeskundigen, die haar be handelen, hebben uog eenige hoop haar leven te kunnen behouden. Het is even wel een ongunstig teeken, dat zy in het geheel niet naar hare kinderen vraagt Alikot zelf is als versufdhij is bij zijne schoonouders in de Korte Nfeaw- straat opgenomen waar hij verzorgd wordt. Het jongste meisje werd bij den schoenmaker Kieahu s opgenomen, waar het liefderijk verzorgd wordt. Hei onge lukkige kind rospt herhaaldelijk om hare moeder. Eea groo-e schare menschen stond gedurende den geheelea dag n*ar de verwoestingen van dea brand te kijken. Voor het huis liggen de overblijfsels dar ver'oraude voorwerpen opgehoopt. Het huis wordt door de politie bewaakt. Naar aanleiding van den braad, die Dinsdag te Amsterdam heeft plaats gehad en drie slachtoffers heeft geëischt, schrijft het Hbld. het volgende.* Moge dit nieuwe en hartverscheuren de bewijs van het gevaar der petroleum lampen er toch toe bijdragen om ieder die petroleum gebruikt indachtig te maken op dea plicht om eenige voor zorgen te nemen. Want men is dit niet alleen verplicht voor zijn eigen gezin maar ook voor zija buren. De beste wijae om brandende pefco- leum te biusschen Is er zand over heen te werpen. Het zee-zaad is daartoe het beste. Iadieu men schoorsteen-ornamenten met zand vult en in de kast een vaatje met zand geieed heeft staan, dan heeft men dadelijk het biusckmiddel bij de hand als eea lamp omvalt. Laat de dood vga die arme kinderen nu toch dit gevolg hebben, dit zy die petroleum branden, hua verantwoorde lijkheid gevoelen en hun plicht vervul len door steeds wat zand bij de hand te hebben. Moest ook de bouwverordening geea bepaling bevatten betreffende vluchtgan gen ot brandladders ia huizen, die door meer dan een gezin worden bewoond? Dinsdagavond omstreeks 6 uur is bij den goudsraid Van derG te Utrecht, een kistje met ongeveer 30 gouden ringen ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Te Vollenhove verkeerde en zooais gemeld is sedert eenige dagen io groote ongerustheid over het lot van twee kinderen, die plotseling verdwenen en ondanks alle nasporiugen niet terug te vinden waren. Eindelijk is eenig licht in deze treurige zaak opgegaandoor visschers toch is op het ijs ia de Zuiderzee, nabij de kust, het lijk van eea dier jongens ge vonden, zoodat het vermoeden, dat zij tengevolge vau een plotseling opge komen mist op het ijs verdwaald waren en alzoo den dood zouden gevonden hebben, allen schija vaa waarheid ver krijgt. Zondagavond j.l. zou Luit jes (Travailleur) voor de afdeeling Mua- tendam van den sociaal democratischea bond als spreker optreden, doch de zaalhouder G. Fennema weaschte den spreker niet in zyn lokaal toe te laten, zoodat de vergadering niet door kon Hoewel ongeregeldheden werden gevreesd, ging het opgekomen publiek kalm naar huis. De Zwolsche Ct. zegt. dat de Rotterdammers hun verdiend loon hebben, nu de mooiste doeken uit de verzameling-Fop Smit het land verlaten. De bekende verzamelaar vond te Rot terdam niet zooveel waardeeriog als hij wel verdiende; ja e;n groote schilderij van Henri Bource, door hem indertijd met ƒ8000 betaald en later het Museum Boymans ten geschenke aangeboden, weid geweigerd, naar 't heette, omdat er geea plaats was. Op den duur hebban de Rotterdammers den inderdaad goe- digen man het tegenovergestelde van gevleid. Met wat meer tact van hua kant, met een beetje waardeering voor het aan fraaie stukken zeer rijke kabinet en voor den mas, die deze verzameling aanlegde ea aanvulde, zou het niet moeilijk zijn geweest die voor Rotter dam te behouden. Dinsdagavond werden door directeuren der Btrookartoaf&briek TJnion te Oude-Pekela een drietal werklieden ontslagen; dit gaf aanleiding dat ook de anderen weigerden te werken, en de nachtploeg, die des avonds 6 uur de dagploeg vervangt, niet aan het werk ging. Woensdagochtend werd het ver dien eloou uitbetaald. Ongeregeldheden vielen uiet voor. De fabriek siaat stil. Lstte-e,! sa Esnsi. Het Rb ld. vermeldt hef overlijden vsn den heer J*c. Elton, den bekenden graveur. Elion stond io hooge gunst bij wijlen Z. M. Konifsg Willem III, dio hem meermalen by zich op hef Loo ont ving. Talrijke medailles, door hem ont worpen, getuigen van zijn werkzaam heid ea den kunstzin en smaak, die hij ia zyn vak bezat. De heer E'ïon schiep o. a. het ont werp der Atjeh-medaille, die Zi M. Koning Willem III in 1874 na het nemen van de K?atoa liet slaande medaille ter herdenking van Konlug Willem's 25-jarig kroningsfeestde me dailla geslagen ter gelegenheid van den intocht van Z. M, Kooing Willem III en Koningin Emma te Amsterdam op 24 Aprii 1879de medailles v&n Boer- haave en Const, Huygens, geslagen op Jast der Hoikndsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, ea waarmee nog de door die Maatschappij uitge schreven prijsvragen worden bekroond. Deze laatste medailles werden inder tijd in de „IUustratred Londen News" gunstig beoordeeld. Naar het HMad verneemt ïs de heer Brondgeest, echtgenoot van mevr. Theo FrenkelBouwmeester, en sedert eenigen rijd onder den naam Van Am- stel deel uitmakende van het Rotter- dzmsch tooneelgezslschap van De Vos en Van Korlaar, tegen 1 October a. s. bij het „Ned. Tooneei" geëngageerd. RECHTSZAKEN. Over veertien dagea za! voor de rechtbank te Amsterdam de zaak wor den behandeld vaa het clubje studenten dat in het circus-Carré slaags raakte met het stalpersoneel. De student, de heer D., zal zich daar hebben te ver antwoorden over het verwonden van den stalmeester Persiaa, wiea hij een bierglas naar het hoofd wierp. Door de twee doctoren, belast met de schouwing van het iijk van dea heer Perslna, die eenigen tijd na de vechtpartij overleed, is geconstateerd dat de dood niet het gevolg is geweest van de verwonding, maar van een hartkwaal, waaraan de stalmeester lydende was. Voor het gerechtshof te 's-Bosch stond Woensdag terecht J. H. P., oud 41 jaar, geboren te Elsloo, laatst wonen de te Maastricht, door de [rechtbank aldaar veroordeeld tot een gevangenis straf van 5 jaar, wegens ,het vervaardi gen ea uitgeven van vaische muntspe ciën. Uit het verhoor van beklaagde en de mededeelingea van den verdediger mr. John Bake, adv.-proc. te 's-Bosch, bleek, dat bekl., welke dea naam zijner moe der draagt, door gemis vau de noodige opvoeding reeds op 12-jarigea leeftijd wegens bedelarij, zonder oordeel des onde»scheids gepleegd, voor 3 jaar werd geplaatst in het verbeterhuis ie Alkmaar, dat hij daarna een zwervend leren leid de en eindelijk wegens verschillende kerkdiefstallen terecht kwam in de ge vangenis te Melun (Frankrijk), waar hy 10 jaar moest zitten en keassis maakte met een valschen munter. Afgexakt naar z'ija vaderland, kwam hy te Maastricht zonder middelen vati bestaan, vond zijn moeder getrouwd, kreeg al spoedig ou genoegen met zyn stiefvader en nam uit gebrek zijn toevlucht fcot het ia omloop brengen van eesi paar vaische, door hem vervaardigde kwartjes en eea francstuk. Beklaagde gaf te kennen, dat hij in hooger beroep was gekomen, omdat hij de straf zeer zwaar vond en bij het Hof op gensdiger oordeel hoopte. Het O. M., waargenomen door rar. Reiisma, advocaat-gen., stelde in het licht dat door de volledige bekentenis vaa bekl,, gestaafd door getuigenver klaringen, wettig ea overtuigend is be wezen, dat bekl. zich heeft schuldig ge maakt a&n het vervaardigen en in om loop brengen van binnen- ea buiten- landsche muntspeciën, dat echter in h»t vonnis, waarmee spreker zich overigens geheel kon vereenigen, niet is aange haald het tweede lid van art. 56 W. v. Strafrecht ia verband met het 2e lid van ait. 221 W. v. Strafvordering en daarom dit vonnis der Maastrichtsche rechtbank zal moeten worden vernietigd. Adv.-gen. requireerde schuldigverkla ring van bekl. ea veroordeeling tot de zelfde straf van 5 jaar. De ambtshalve verdediger, mr. John Bake, wees er op, dat bekl. gehandeld bad uit broodsgebrek, dat het namaken slechts was geschiad op klei&e schaal, door beklaagde alleen, terwijl de wijze zeer onvolkomen was zoodat het be drog terstond bleek alles redenen, waarom pleiter vertrouwde, dat het hof, ook met het oog op het verledene van bekl., die in zijn jeugd alle goede lei ding heeft gemist, zou toepassen eene kleine straf. Financisele Hsdedeslingen. Het Weekblad van Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 21 Februari ioopende, door huatusschen- komst verhandeld. Aand. Amsterd&rasche Hypotheekbank. Aand. Ned, Bouw-Mpij. Aaad. Asahan Cultuur-Mij. Aand. Steenkolen-Maatsch. Oost-Boraeo A en B, Serie i—5 Scrip. Boxtel Wezel Spoor weg (van ie Hyp. Obligation) Aand. Stichtsche Tram way- Maat3chappy Oblig. ie Hyp. Westland- 8che Stoomtramweg-Mpij. Aand. Almelosche Stoom spinnerij, Weverij en Verwerij Aand. Ned, Fabr. van Werktuigen en Spoorweg- materieel B Aand. Nederlandsche Her verzekering-Maatschappij a 170 pet. ƒ210. 19 90 108 97 40 95 118 KOLONIËN- BATAVIA, 24 Jan. Betreffende de expeditie van deJav4 naar Dobo, meldt de Javabode het vol- geade Makasser5 21 Januari, Hei oorlogsschip Java is esrgkterea a zijn tocht naar Dobo op een der Aroe-eilaaden teruggekeerd, waar het tegen de oproerlingen heeft geageerd, met het gevolg dat de Ratste 40 doo- den kregen en van de Java 14 min, onder welke eea luitenant, gewond wer den. De Java gaat spoedig nasr Araboins, Do posthouder, die op Nieuw-Guinea; op 141° OL. was geplaatst is met zyne oppassers door de bevolking wegge jisgd. Het handelshuis Chr. Bernard alhier heeft zijne betalingen gestaakt. De Javabode teekent hierbij „Als oostelijke grens vês 033 gebied op Nieuw-Guinea is bij besluit van 30 Juni 1848 vastgesteld eene denkbeeldige lijn, die van 1410 O. L. op de Zuid kust tot 140° 47' O. L. aan de Noord kust loopt. Niet lang geleden werd be sloten aan onze zuidelijke grens een postkantoor te plaatsen, waarmee de be volking echter, gelijk thans blijkt, geen genoegen heeft genomen. Het is daar dat op 1 Februari 1893 te Silerakaou der de Tugeri-Papaea's door den post houder van Patani (op Halmaheira) een Nederlandsen wapenbord werd ge plaatst; hij voud daar een Eagelschman. den heer Montsgwe, die de inlanders duidelijk maakte wat men bedoelde en van hen de belofte verkreeg, dat zij de Nederlandsche vlag zouden hijschen, telkens als er eea schip in zicht kwam, De heer Moatsgwe ging met de Camp huijs mee terug naar Tern ate ea gai aan den resident de noodige inlichtiü gen omtrent de Tageri's. LVcer werd onder goedvinden vaa de regeering be sloten in het zuidwestelijk deel v?,q Nieuw-Guinea eese roorasch-katholieke missie te vestigen, teiwijl er tevens eea posthouder zou worden geplaatst." Liter werd nog gemeld De zeeofficier, die eene woo de ont ving, is de luiteeant ter zee 2e klasse C. H. vas Asperen. De wonden zija bijna alle door lansen en pijlen toege bracht, vier manschappen zijn zwaar ge wond, de anderen licht. De tuchtiging had plaats aan den Achter wal eu de landingsdivisïe werd daarbij gehoip door hulptroepen v*n dea Voorwal, De commandant van cLe Java acht de tuch tiging afdoende. De Java gaat naar Posloe Thursday waar met een Engelschen gemachtigde zal worden overlegd wat te doen tea einde de invallen der Tngsri-Papoaa' uit ons deel van Nieuw-Guiuea op het eogelsche gebied te do??n ophouden, Nu onze posthouder is wegg jisgd z*i er wel handelend moeten worden opge treden. Te Edi |werd op den 2en dezer een verraderlijke moordaanslag gepleegd op een europeesch fuselier, door eea zich ter dood gewyd hebbenden Aijeher, afkomstig vaa de XXII Mo^k ras Ia den loop van den morgen had de moor denaar in het pachthucs geaoob.id, vee geld gewonnen en een groot gedeelte daarvan verdeeld aan de daar aanwe zige Atjehers. Daarna ging hij in eei] der warongs ia de nabijheid vaa dc benting zitten tot een Europeaan oorbij kwam, die zonder eenige aanleiding het slachtoffer werd van den facatieken baat van den Atjeber. Dit is weder eea van die moorden, welke in 1891 aldaar zoo menigvuldig voorkwamen öh waartegen geen voldoende voorzorgsmaatregelen te nemen zijn, met het oog op de vele vreemdelingen, die steeds ter Oostkust en vooral te Edi vertoeven. Pedir en Gegiea hebben oozö eischen, waarvan de opening van de z/Een verstandige hond," zeide Jeakles. //Hy wilde juist hierheen en wij konden het niet beletten. Als gy het my toestaat dat ik hem haal, dan zal ik hem dadelyk wegbrengen." z/Een zeer verstandige hond," zeide Jeakles weer, keek naar Fido en knipoogde; //ik moet zeggeD, hy is een zeer verstandige hond. Hy is zoo verstandig geweest om een gereserveerde plaats op de eerate ry uit te zoeken, en iemand moet voor hem betalen. Het is een halve dollar, juffrouw, Jeakles geeft geen vrijkaarten, zelfs niets aan honden." //Lieve hemel mynheer Jeakles," zeg ik, //het is niets dan eene vergissing. Geef my als 'tu blieft den hond terug." ffNeen," zeide Jeakles en schudde zyn rood hoofd heen en weer, //dat doe ik niet. Jeakles geeft niets en niemand vrykaarten. Zaken zyn zaken juffrouw, en hier te Old Point Comfort zijn de zaken volstrekt niet zoo schitterend gegaan, dat ik u nu nog den hond zou teruggeven, zonder dat voor hem betaald wordt. Wanneer een hond zoo verstandig is juffrouw, dat hy een circus binnenloopt en een gereserveerde plaats uitzoekt, dan moet hy er ook voor be ulen. Jeakles geeft nooit vrykaarten." Ik kon onmogelijk voor de plaats betalen en evenmin den hond terugkrijgen. Ik had geen geld by my en durfde de tent niet zonder Fido verlaten. Ik bevond my In groote verlegenheid want iedereen zag my aan, en juist op dat oogenblik riep miss Penny- feather mij buiten de tent. Bovendien trad Jeakles voortdurend diohterby en staarde my aan op eene wyze, die my schrik aan joeg. z/Zofidt gij my niet willen zeggen hoe gy heet jonge dame," zeide hy, en kwam nog wat naderby, terwijl hy zyn blik steeds op my hield gevestigd. //Ik heet miss Wardlaw," zeide ik, ,/maar geef my toch als 't u blieft Fido terug. Ik zal u het geld voor de plaats staren." //Als ik het niet beter wist," zeide hy, alsof hy overluid dacht, //als ik haar klein graf met graszoden bedekt niet met eigen oogen had gezien" hy kwam nog wat dichter by en staarde my steeds strak in het gelaat //als ik dat jurkje van mousseline met die gouden loovertjes en die blauwe glimlachende oogen niet had zien verdwynen onder de aardkluiten op de begraafplaats, als ik niet Ann kom eens hier," riep hij plotseling tot eene zeer opge schikte vrouw, die in het andere deel van de tent als koorddan seres hare kunsten ging verfcoonen, ^vertel my eens, op wie deze jonge dame gelykt." Jeakles trad achteruit en staarde nog steeds op uwe arme, on gelukkige Pollie, totdat zyne vrouw kwam. Zft werd een oogenblik doodsbleek. Daarna schudde zy bet hoofd. z/Bah! Wees niet zoo dwaas Henry," zeide zy kortaf. //Zy ge lykt er wel op, maar het kan haar niet zyn. Lydia's kind is reeds jaren lang tot stof vergaan, ga dus maar aan uw werk. Geef haar dien hond en laat haar gaan. Lsat de voorstelling hier toch niet door gestoord worden." Jeakles haalde Fido en gaf hem mij zonder een woord fce spre ken in de armen. Miss Pennyfeather riep luider dan ooit, en ik snelde naar den uitgang. Jeakles volgde my tot de deur, zag my voortdurend in het gelaat en mompelde overluid z^jne gedachten. //Vaarwel miss," zeide hy, toen ik haastig de uitgang verliet. //Vaarwel jonge dame. Het doet my veel genoegen u te hebbel gezien, ofschoon uw gelaat mijn hart pynlyk aandoet. Gy hebl my herinnerd aan een my dierbaar, gestorven kind, dat reeds vel( jaren in den hemel is, en op welks graf nu bloemen groeien. Ik keek op naar zyn zonderling, eenvoudig gelaat, en het kwan my voor Teddy, of ik dat gelaat wel eens meer had gezien. Daarna zeide ik: //Dag mynheer," en miss Pennyfeather riep opnieuw. //Wat zy mist als zy Lydia's kind was," zeide Jeakles tot zich zelf, toen ik my verwyderde, ,/wat zy mist is de kleine ketting met het gouden medaillon." Ik was zoo verbaasd toen hij dit gezegd had want hoekori Jeakles iets weten van een ketting en een medaillon -— dat ik beefde als een riet en hem een paar vragen had willen doen, alf miss Pennyfeather niet onmiddellijk op my was toegesneld en den geliefden hond van my overnemende, my niet zoo luid mogelijk met verwijten over myne zorgeloosheid had overstelpt, en daal haar stem nog al forsch is, had ik daar aan het strand aller aan dacht op my gevestigd. Het scheelde by die gelegenheid niet veel, of ik was myne be trekking kwijt, maar door plechtig te beloven, dat het nooit weer zou gebeuren, kon ik nog blijven. Sobr$f my een langen brief Teddy, en deel mij vooral mee, hoe uwe verhouding is met uwen goeden vader en dien afschuwe lijken mijnheer Bolton, en geloof my Uw steeds liefhebbende POLLIE. Wfdt vtreolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2