Uit het Hoorden. jaar gereed mDeten komen, waarvoor een paar honderd man tijdelijk meer aan het werk zal moeten woiden ge steld spoedig zoo goed als niets meer aan de werf te doen zijn geweest. Thans zal men met het gewone per soneel voor den scheepbouw, een aantal bedragende van ongeveer iooo man, weder geruimen tijd kunnen doorwer ken, daar de bouw van het typeschip A ongeveer 2\ jaar zal duren. Er be hoeft voor den bouw van dit schip dus geen extra-volk te worden aangenomen, maar degenen die aan de werf werk zaam zijn, kunnen de eerste jaren ze ker zijn vau arbeid, vooral als de te genwoordige minister van marine zijne plannen ten opzichte onzer vloot geheel kan blijven uitvoeren. Hierbij komt nog, dat voor dit jaar bij de afdeeling uitrusting aan arbeids- loonen is uitgetrokken een bedrag van f 60,000, bij de magazijnen 43.000. Daaruit ziet men dat ook bij deze afdee- lingen een groot aantal werklieden da gelijks arbeid vinden. Ook dat perso neel had grootendeels moeten worden afgedankt, ware de bouw van het type schip A. niet aan de marinewerf opge dragen. Voor scheepsbouw zal aan de werf voor alle soort werk dit jaar 400,000 worden uitgegeven. De bouw van het schip zal geschie den onder leiding van den hoofdinge nieur voor scheepsbouw, den heer G. Turk, wien natuurlijk iogenieuts wor den toegevoegd. Voor den bouw der schepen op „Feyenooid" en aan „De Schelde,, zullen aldaar een hoofdinge nieur en ingenieurs worden gedetacheerd. Wij lezen in de H ij y er he id van 22 dezer het volgende ingezonden stuk: Wat denkt ge van den werkman, die een ijzeren vuurscherm voorziet van gaatjes en zijn materiaal behandelt, als of 't een rieten meubel moet worden. Verbeeldt ge u soms dat die blaker tjes en verdere snuisterijen uit een ma gazyn te Amsterdam, ergens anders dan te Munchen gemaakt zijn? Neen, vriendlief, toen ge van eeue „uitgezochte verzameling" raaskaldet, had ge een uwer ongelukkigste oogen- blikken. Ge hebt Lnog al op met „Ambachts scholen" ook daarin verschilt ge met mij van gevoelen, maar doe mij nu eens het genoegen uw oordeel te zeggen over dat blikken, geverfde naambordje in de Amsterdamsche inzending, prij kende met het woord (o, bittere ironie) „Directeur". Rotterdam boudt zich beter, doch neemt ge inderdaad genoegen met dien beltrekker, op het eene pUüt over laden met ondoelmatige versieringen, op een ander weêr bestaande uit eea zeer middelmatig hondenkettinkje En daarom, zoolang aan de jongens niet geieerd wordt wat ijzer is, waartoe yzer dienen kan en waartoe ijzer ge bruikt mag worden, zoo lang er ge prutst en geklungeld wordt, om „ar tistiek" te worden, zoolang moet ik niets hebben vajx al die fraaiigheden. Ik raad je ernstig aan, de geestige boutade uit het W. v. N., die ik voor je heb uitgeknipt, ter ^harte te nemen en niet meer meê te kwezelen over dingen, waar je geen verstand van hebt. Vale, t. t. N. URKS Jr. De Redactie antwoord hierop als volgt De Redacteur staat werkelijk een weinig verlegen, wat hij met het boven staande epistel doen moet. Hij gevoelt schuld, want niet de dag bladen hebben het stukje,dat voorkomt op blz: 48 van No. 6 uit„de Nijverheid"over genomen maar wel is het omgekeerde waar. EnfiD, dat was ééas, masr nooit weer Imusschen heeft de Redacteur ge tracht zijn verznim goed te maken en is hij inderdaad de Nationale -Tentoon stelling van Kunstsmeedwerken in het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem gaan zien en bestudeeren. Die stu die geeft hem tot zijn groote spijt geen recht het voor de „£t faire" genomen iazendingea op te nemenwat de heer N. Urks zegt schijnt juist, eilacie, maar al te juist te zijn. Doch de geachte inzender is eenzijdig; gelijk wijlen zijn oom of zijn neef, ziet hij het goede gvoorbij en struikelt, ja valt over alles wat stof tot kritiseerea biedt; dit noemen wy tegenwoordig „eene afbrekende krietiek leveren" en daarmede brengen wij het kunstambacht in ons vaderland niet tot de hoogte waarop het eenmaal weder komen moet, daarmede miskennen wij het nuttige streven van het bestuur van ons Kunst nijverheid Museum en ontmoedigen de inzenders, die toch stellig hun best hebben gedaan. Slechts één voorbeeld willen wij noe men, de inzender van het afgekeurde vuurscherm herit stellig naar eeue aller ongelukkigste teekeniug gewerkt, maar verdiende hy als werkman geen woord van lof voor het zuiver afwerken der plaat, die het eigenlijke scherm vormt Wij vertrouwen, dat na het boven aangehaalde, één onzer deskundige leden zich geroepen zal gevoelen om in oas eerstvolgende nummer eene kritiek te leveren over de bedoelde tentoonstelling: eene kritiek, die opbouwend, geen fouten verbloemt, maar ook geene deug den verzwijgt. De Redactie. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is te 's Hage een man van middelbaren leeftijd, hoofd van een tahijk gezin, vermoedelijk in benevelde toestand in de Prinsegracht aldaar ge raakt. Naar men zegt zou hy een wed denschap hebben aangegaan om voor 25 cent de gracht over te zwemmen. Toen het ongeluk bemerkt werd, riep men de hulp ia van een geneesheer, doch ondanks alle aangewende pogingen konden de ievensgsesten niet meer wor den opgewekt. Volgens te Nieuwediep ontvangen telegraphisch bericht is kapi tein G. Feenstra, van het bunschip Stad Workum} hetwelk jl. Zaterdag v-e daar naar Londen vertrok, in de Noord zee overboord gevallen en verdronken. De Stad Workutn ia te IJmuiden bis- nengeloopen. Zaterdagavond werd te Aimeloo in een logement gearresteerd een duitsch kantoorbediende, die Zater dagochtend vau zijn patroon last ont ving een aangeteekenden brief met 2000 ter post te bezorgen. Bij zijue arrestatie werd het geheele bedrag nog bij hem gevonden. Zondagnamiddag warente Aardenburg twee personen bezig een boom te veilende een woelde den grond los om de wortels te ontblooten, de ander hakte die af. Op een gegeven oogenblik boog de eerste zich voorover en ontving van den ander een hak met de bijl ia het achterhoofd, zoodat hij bewusteloos ter aarde viel; hevig bloe dend werd hy bij een ia de nabijheid wonend landbouwer binnen gebracht. Zaterdag is het 2-jarig kind van den landbouwer Th. D. te Broek hulzen (L.), bij ongeluk nabij dc woning in een mestpoel geraakt en daaruit levenloos opgehaald. van Orde" uiteen zeiten. Een j groot arbeidsveld ligt voor haar. "tls toch niet te ontkennen, dat de arbeiders en de kleine burgerklasse vele rechtmatige grieven hebban. En waar die grieven daa niet worden weggeno men, daar vallen de zaden, uitgestrooid door de sociaal-democraten iu ean vruchtbaren bodem. Want er broeit wat. De troebelen in 't Oldzrabt, in 'c begin van den winter, liggen nog versch in 't geheugen, toen de werklieden oischend öf werk óf brood verlangden. Terwijl het daar nu rustig is, ook zon der huzaren ea infanteristen, wil het ia de veenkoloniën niet vlotten De „Union' de kartonfabriek te Oude-Pekela, staat nog stil, doch een zestig vaa de pl. m. 100 werkstakers hebben aan de fabri kanten te kennen gegeven, dat ze voor het lidmaatschap van den soc.-democr. bond hadden bedankt ea dat ze tegen hen eene meer vriensehappelijke hou ding willen aannemen. Deze zullen dan ook Maandagmorgen weder toegelaten worden. Ook te Veen dam dreigde eene werkstaking, toen aan eene aardappelmeelfabriek een werk man werd ontslagen. De anderen wil den het Voor hun kameraad opnemen, doch na eenig aarzelen hervatten zc toch den arbeid, want honger is een scherp zwaard. 'tls te hopen, dat de „Partij vm Orde" werkgevers en werklieden meer bij elkander kan brengen. Waar éen gemeenschappelijk belang is, daar kan eendrachtig gehandeld worden. lalus- schen gaan de sociaal democraten voort, om deze partij in een kwaad daglicht te stellen. Te Fiusterwoide werd eene floc.-dem. vrouwenvereeniging opgericht met een 40 ledende Arbeiderhet orgaan van de soc.-dem. durft ziagen: „Zeg, heb je van de orde bond al gehoord, De orde-bond van een koning? Bij hem schijnt een radicaal middel aan boord, Want dasrop lijkt heel zijn vertoo ning". Om 4 u. 40 m. spurtte Corre op eens en haalde 25 m. in, wurby hij zijn tegenstander voorbijreed (die echter toch nog bijna twee ronden vóór was). Terront kwam echter weldra gelijk en toe<a werd gedurende 7 ronden de snel heid van 400 m. ia 61 seconden ge bracht op 51 seconden. Te 8 uur 's avonds had Terront 588 km. 370 m. afgelegd ea Corre 587 km. 570 m, Een uur later moeat Corre zich weer verwijderen en Terroat, zija snel heid vergrootende, kreeg eca voorsprong WEDSTttlJOEitf. De „Partij van Orde" houdt op vele plaatsen vergaderingen, het aantal leden stijgt voortdurend en 't is te verwach ten, dat genoemde partij ook hare ver takkingen elders zal krijgen. Want de heer M. A. H. Koning, notaris te Fin- sterwolde en voorzitter van de nieuwe vereeniging, zal heden. Zondagnamid dag te Utrecht in eene vergadering de beginselen en het doel van de „Partij Het Hbld. meldt van den wielerwed strijd tusschen Terroat en Corre het volgende Op de Bufklobaan te Parys is een wedstryd over 1000 km. tusschen de wielrijders Corre en Terront gehouden, met net gevolg, dat de laatste overwon. Corre was 15 km. achter. De wedstrijd begon Vrijdagavond ter 6 uur en was eerst Zondagmiddag om 4 uur geëin digd. De beide rijders bleven dus twee dagen en twee nachten ia den zadel. Zij stapten niet van hunne rijwielen om te eten, maar aten oader 't rijden. Er waren veel toeschouwers, en zelfs 's nachts waren de zijierreinen goed bezet. Corre was eerst vóór en gedurende het eerste uur werd er zeer snel gereden om 10 uur 's avonds was er gestart en om 12 uur waren reeds 65 km. afge legd. De baan was 400 M. lang en moest dus 2500 maal worden afgelegd. Midden in den nacht begon Corre zijne snelheid eenigszins te verminderen. Terront die hem op dea voet was ge volgd, maakte hiervan gebruik en spurtte zija tegenstander voor Dy. In weerwil vaa de pogingen van Corre om Terroa weer vóór te komen, slaagde hij daarin niet. Om 11 uur 's morgens was er door beiden 366 KM. afgelegd. Op dat oogenblik moest Corre zich even ver wijderen. Terront had door eene ge heimzinnige inrichting aan zija rijwiel hierin voorzien. Het schijnt dat deze voorzorg hoofdzakelijk de oorzaak is geweest van Terront's overwinning. Door dit eerste oponthoud verloor Cor~e reeds twee ronden, zoodat 's mid dags om 3 Terront 471 km. had afge legd en Corre 470. van 6 km., zoodat om 10 uur de cijfers wsregTerroat 631 km. 220 m. en Corre 625 km. 220 m. Om 11 uur stapte Terroat even af om iets aan zijne machine te veranderen, snaar Corre kon hem toch niet meer inhalen. Een oogenbiik later deed zich een incident voor. Terront vroeg aan zijne pacemaker (beiden werden dus bijge staan) diana rijwiel in plaats van het zijne en pacemaker stopte plotseling en Corre reed tegen hem atu ea viel. Hij sprong onmiddellijk weer in den zadei, het publiek protesteerde tegen den pacemaker. Zondagmorgen om 10 uur (den der den dag (had Terront 865 km. 120 m. achter den rug en Corre 853 km. 920 m. Te voren hadden zij om haiizes beiden 17 minuien rust geeotea. Om 2 uur 's middags vmrea de cijfers 957 km. 790 m. en 948 km 590 m. Ten slotte kwam Terroat om 4 uur 5 m. als eerste aaa en had dus de iojo km. afgelegd in 42 uur en 5 minuten. Waaneer men de gemiddelde snelheid van een wandelaar stelt op j km. ia 11% min., daa zou deze afstand op die wijze dus zyn afgelegd ia 191 u. 40 m., d. w. s. op 2o minuten na juist ia 8 dagen (dag en nacht doorloopende). Charles Terront, die overwinnaar was in den wedstrijd ParijsBrest ea v had toen reeds Corre verslagen. Dczs had zich sedert diea tijd op dien weg getrimd en au Terront op de 1000 km. uitgedaagd. Hij is 35 jaar oud en stevig gebouwd, van gemiddelde grootte. Corre is 28 jaar. Het voedsel dat beiden gebruiken ea dat hun in volle vaart door de pacema kers werd aangereikt (Terront deed trouwens zooals men heeft gezien, alles a grande vïteaso) bestond uit bouillon en voor Corre uit biefstuk en harde eieren, terwijl Terront kip at en zeer veel druiven. bliek teruggeroepen. Het „petite Camt* sette" moest gebisseerd worden en aan het einde waren de toejuichingen van hel zeer deskundige publiek dat habitué is dezer concerten zoo groot en wer den zangers en directeur zoo herhaal delijk 'teraggerotpea, dat zy nog een nieuw nummer uit huu reperioire ten beste moesten geven, Dese uitvoering mag dus als in alle opzichten schitte rend geslaagd beschouwd worden. Naar men verneemt zijn mej. Redaingius en de hoeren Messchaett en Tibbe, aamens H. M de Koningin Regentes, uitgeaoodigd zich de volgende week op eene soiréten Hove te dosn hooren. Lsttseaa en Kunst. Zondagmiddag had te Parijs op het concert, dat telken Zondag in de zaal vm het „Thé&tre du Chateiot", onder directie van den hoer Colonne gege/eu wordt, de eerste openbare uitvoering plaats van net beroemde „Amsterdam sche a Capollc-koor" oader directie vau den heer Daniël de Lange. De roep vaa dit koor was door hare vroegere uitvoeringen ia het buitenland reeds zoozeer te Parijs doordrongen, dat in deze concertzaal, de grootste vau Parijs na het „Trocadero", geen plaatsje on bezet was en reeds eeaige dagen >.e voren het zeer moeilijk was biljetten te verkrijgen. Onder de aanwezigen Wi.s ook de Nederlandsche kolonie alhier zeer goed vertegenwoordigd. Het koor van den heer De Lange heeft een groot ea welverdiend succes behaald met zijn programma, uit zeven nummers iatijasche en fransche liederen bestaande. Uitgevoerd werden van J. P. Sweelinck „Psalm 122" (tekst der fransche Hugenoten), „C&atio Sacra" en een „Chanson"van Johan Ockeghem het „Kyrie Ctiriste"; van Orland de Lassuö „Matona mia Cara", ea verder twee wereldsche liedjeshet „Petite Czmusette" van Josquia des P. és, en het „Lr la, maitre Pierre" van J. Cle meas non Papa. Na het derde nummer werd de heer De Liugs door het pu- KOLONIËN- De Deli Ct. van 1 Febr. jl. meldt het volgende Zaterdag middag werd hier bericht ontvangen dat een officierssloep, welke de Tamiaag-rivier afzakte, door Atjehera was beschoten, en dat de commandant van Hr. Ms.j raderstoomschip „Sindöro" daarop drie gewapende sloepen, voor zien vaa eenig geschat, de rivier had laten opslepen, welke door huu kartets vuur dea vijand hadden verjAxgd. Denzelfden dig 's avonds kwam er verdere tijding uit S .roewxy, waaruit bleek dat de Atjehers den 259 de Ma- leische kampong aldaar, welke zich op eeiiige afstand van di besting bevindt en uit onaanzienlijk.?, slechts gedeelte lijk bewoonde huisje bestond, in braad hadden gestoken, bij welke gelegenheid eeo bevriende Atjeuer, Tjoe Mn, werd vermoord. Nadat d- vijand dit helden feit had verricht, viel hij het huis aaa van Radj-'t, Bandara, die aaa dea ande reu oever van de rivier woont, onge veer op de hoogte van het Chineesche kamp. Dit hoofd had nog juist even tijd om met een prauwtje derivierover te steken ea zag daarna ook sljn huis in vlammen opgaan. De vier volgelingen, die zich met hem in de woning bevon- dea, waren reeds gevlucht en alleen eenige geweren, naar wij meenen zeven- tie», vielen den vijand ia turnden. Volgens gisteren oatvaagen berich tea trachtten de A jehers den 27sten door de ijzerdraadversperriogte dringen, welke de beating en het Chiaeesche kamp omgeeft, maar toen dit bemerkt werd, rukte oogeabiikkelijk een gedeelte van. het garnizoen uit, dat den vijand na een vuurgevecht van 0 ageveer twin tig minuten, waarbij twee fuseliers ge won! werden, verdreef. 'De geheele bende wordt op 60 d 83 min geschat, en of zij doodea en gewonden bekwam, is oubekend» Ten ei«de de in Beneden-Langkat gelegen ondernemingen zoaveel moge lijk te beveiligen, vertrok gisteren de ie mobiele colonne van hier, sterk on geveer 150 bajonetten, onder bevel van den kapitein Kuyk per eersten trein naar Bindjey, en van daar per smal spoor naar Stabat, om vervolgeus naar Tandjocg-Poera te marcheeren, en zich daarna naar de onderneming Tandjong Slamat te begeven en die te bezetten, By deze colonne zijo ingedeeld de luits. Dibbetz, Verstege ea Collard. Van Bindjey begeeft zich verder de 2e luit. Munter met een detachement sterk pl. m. 45 man van de colonne aldaar naar de ond, Tandjong Poetoes. terwijl de hoogerop gelegen onderne ming Bataug Serangan door een 25 tal gewapende poütisoppasiers wordt bezet, De „Sindoro" bekruist de kust van T&miang. Morgen vertrekken de resident ea de gewest- mil. commandant naar Seroe- way, om zich persoonlijk op de hoogte van den stand van zaken te stellen. Den i2a November j.l. konden wij als gevolg van de besprekingen tus sehen den resident der Oostkust van Sumatra en de iniandsche hoofden van Tanah Djawa berichten, dat Radja Ma ligas aangenomen had g2weid te geb;ui- zoon en deze dame, en zorg, dat het een en ander op tafel wordt gebracht.* Gy moet weten, dat hy miss Deane nog nooit had ge zien, en haar niet kende, en dat zy op dat oogenblik haar voile nog voor haar gelaat had, zoodat hy dit niet kon zien. hOp dat oogenblik trad Jerome op zyn vader toe en zeide, terwijl hy de hand van de dame greep //Vader, ziehier myne vrouw; een week geleden zijn wy te Newport gehuwd.* z/Uwe vronw V' zeide zyn vader. z/Ja, mijne vrouw, de dochter van majoor Deane.* Rokewood wankelde alsof hem een hevige slag was toegebracht. ffToch niet van majoor Deane van //The Willows,* zeide hij en werd doodsbleek, terwyl een eigenaardige glans uit zijne oogen straalde; //toch niet de dochter van dien majoor Deane?* Ja vader,* zeide Jerome met vaste stem en trok de voile voor het gelaat zyner vrouw weg; //ja vader, dit ib Catherine, de dochter van dien majoor Deane, en zy is nu myne vrouw.* Hare oogen waren rood en opgezwollen van het schreien en hare mondhoeken trilden, terwyl zij Rokewood de hand toestak. //En haar vader heeft haar gevloekt en onterfd, omdat zy my gehuwd heeft,* zeide Jerome, //en nu komen wy tot u.* //Myn oude meester sloeg volstrekt geen acht op de hand, die de arme vronw hem toestak. Een eigenaardige glimlach speelde om zijne lippen en een dnivelachtige glans straalde uit zyne oogen. z/Ik was bang, ik weet zelf niet waarom. Hy had vergeten my te bevelen de kamer te verlaten, en ik kende mynè verplichtingen te goed om te vertrekken alvorens my daartoe het bevel was ge geven. De pistolen, die ik had schoongemaakt, lagen nu geladen en glinsterend op het kastje, waarop ik ze had neergelegd toen hy my had bevolen stoelen voor zyn zoon en de dame te brengen. Zyne oogen vestigden zich op die wapens met een blik, die my het bloed in de aderen deed stollen. //Vader,* zeide Jerome, ffgy znlt my mijn plotseling huwelyk vergeven nietwaar? Ik rekende zoo stellig op uwe liefde en goed- heid, dat ik Catherine's bezwaren heb weggepraat en haar over reed om de plechtigheid dadelyk te doen plaats vinden. Het hu welyk is met inachtneming van de noodigo formaliteiten gesloten, en Steff en Warner (twee zyner engelsche vrienden) zyn getuigen geweest. Ik breDg u hier eene dochter vader, eene nienwe mees teres op Rokewood. Zyt gij niet verheugd Catherine werd steeds bleeker en bleeker, terwijl zy in het vreeselyk gelaat van Rokewood staarde. Zy keerde zich plotseling om en wierp zich in de armen van haar echtgenoot. //Laat my van hier gaan Jerome i* riep zij uit. //Ik kan dat niet verdragen Wat heb ik gedaan, dat uw vader mij met zijne vreeselyke blik ken doodt?* ffWat gij gedaan hebt?* zeide Rokewood, voor het eerst het woord tot haar richtende. HWat gy gedaan hebt Avonturierster dievegge I* met zyn vinger op haar wyzende. ffGy hebt my myn zoon ontstolen I verachtelijke telg van een verfoeid, nietswaardig rasgy zyt als een dief in den nacht het heiligdom van een huis binnengedrongen, waarin de atmosfeer zelfs n reeds ver vloekt J* //Vader I vader!* riep Jerome nit, //denk er aan, dat gy tot myne vrouw epreektnu eene Rokewood van Rokewood!* //Nooit,* zeide zyn vader, „nooit! Rokewood zal zulk een laag schepsel nooit tot meesteres hebben. Door echtscheiding zal deze mesalliance van u Jerome vernietigd worden.* „Heb ik daarvoor myn vaders toorn my op dea hals gehaald en myne kennissen van my vervreemd,* zeide Catherine no half gillende en snelde woest naar de deur. „Heb ik myn huis ec familie opgeofferd om de schande en ellende van eene echtschei ding te oogsten Dat wil ik niet dulden. Wat gy my daar ten laste legt, verdien ik niet.* „Ik had my teruggetrokken in den hoek by het buffet en zy zag mij niet. Haar blik viel op de pistolen. Rokewood trad naderby toen zyne rampzalige schoondochter trachtte de kamer te ont vluchten. „SlangDuivel in vrouwegedaante siste hy en richtte zyn bevonden vinger op haar. „Doohter van een schelmachtig ras l Hebt gij een oogenhlik kunnen denken Rokowood als een geëerde meesteres te znllen betreden. Ga heen. Ga alleen van hier. Jerome zal n spoedig hebben vergeten, als hy eenmaal bevrijd is van de hatelyke banden, die hem nu aan n binden.* „Vader, gy vergist u,* riep Jerome uit en greep Catherine's hand; „in voor- en tegenspoed is Catherine de mijne, en ik tart n om ons vas elkaar te scheiden.* „Myn oude meester was bij het buffet blyven staan, waarop hy met een zyner banden rnstte, zeer dicht by de pistolen. Hy nam er een in zijne vingers, zeer langzaam, hield het vast en verborg toen zyn hand achter zyn rug. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2