DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Vrijdag 3 Maart 1893. No. 2965. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUW S. Arondissements-Rechtbank, FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 316is Faubourg Montmartre. Men seint ons uit 's Gravenhage dat bij kou. besluit is benoemd tot burgemeester onzer gemeente, de heer Jhr. Mr. JACOB WILLEM GUSTAAF BOREEL VAN HOGELANDEN, wiens portret wij hieron der laten volgen. Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsverslag van I Hlaart. HAARLS32, I Maait 1893. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor hst zetten van eea nieuw gebouw voor schoollokalen van de Kweekschool voor Oaderwijzercssea van het departe ment Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden ingeleverd 30 biljetten. Het laagste werd ingeschreven door den heer P. Ju»g alhier voor f 18,250. De ramiüg was 18,000. T" De heer BOREEL VAN HOOGELANDEN ie geboren te Yelsen den 10den September 1852, zoodat hij cu den leeftijd van 40 jaar bereikte. In 1877 was hij voor korten tijd attaché honoraire te Londen, en werd in het najaar van datzelfde jaar benoemd tot burgemeester en tegelijk secretaris van Castricum en in Juni 1884 tevens tot burgemeester en secretarie van Heemskerk. De betrekking van dijkgraaf van het. Vel- serbeek werd door hem van 1878 tot 1885 bekleed. In 1879 werd hij benoemd tct heemraad van het dijkbestuur van St. Aagtendijk, in 1884 tot ^hoofdingeland van de Beemster en m 1887 tot hoofdingeland van de nitwaterende sluizen. A v- In 1888 werd de heer BOREEL gekozen tot afgevaardigde in de Tweede Kamer der Staten Genernal voor net district Beverwijk, wat ten gevolge had, dat hij voor de betrekking van burgemeester en secre taris van de beide bovengenoemde gemeenten moest bedanken. Woensdagavond gaf het Stedelijk Muziekkorps in de groote zaal der „Ver- eeniglag" het laatste wiaterconcert voor de leden. Hieraan werkten mede Mej.A. Klim merboom, concertzangeres uit Amster dam ea de heer Charles Blazer, solo- cellist van het muziekkorps. Met ingenomenheid maken wy mel ding van de hoogst verdienstelijke wijze, waarop vooral Beethoven's symphonie No. 4 bes majeur, werd uitgevoerd. Klank, zoowel als ensemble verdienen een woord van hulde. Ook de uitvoering van het slotnummer „O fstod ichjubel- weise", verdient alleszins lot. De beide solistes droegen yeel tot het succes voor den avond bij, mejuf frouw Klimmerboom hst meest door hare aria uit «Mireille". Bij de Boekhandelaars de Haan Sc Zoon alhier is geëxposeerd een brief waarop zeven postzegels van Columbus van verschillende waarde, de duurste van een dollar. Een snufje voor de liefhebbers! --&MS Zitting van Donderdag 2 Maart. Pieter Oosterhuis, arbeider te West- zaan, die den vorigen Zaterdag met een ander terechtstond wegens diefstal van lytzaad, Etaat heden opnieuw terecht, ditmaal alleen, beschuldigd van het plegen van verschillende diefstallen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij einde September of begin October 1892 wegnam eenig lijnzaad, toebehoorende aan den fabrikant Jaco"bus Kluijver, op den ioden November een bakaker en een kinderhemdje, toebehoorende aan de echtelieden Volker te Assendelft en onder Zaandam of Koog aan de Zaan, op den i3den November, in den nacht van dien dag of op den X4den, eenige lijnkoeken, toebehoorende aan den koopman J. J. Korthalseindelyk in de maand October drie beitels, een blokschaaf, een nijptang en een spyker- tang, behoorende aa» Jacobus Schenk en Willem Kat. Beklaagde wordt bijgestaan door mr. A. J. van Thiel, hem ambtshalve als verdediger toegevoegd. Niet minder dan 24 getuigen zijn op geroepen, waarvan 23 verschenen. Volgens den meesterknecht van den beer Kluyver, heeft hij een last lijnzaad, dat is aiet minder dan 30 mud, vermist, terwyl hij ook 21 dubbele zakken ver miste, die voor het vervoer van deze soort lijnzaad, Galcutta zaad, worden gebezigd. De molen, waaruit dit zaad werd ont vreemd, was niet bepaald hermetisch gesloten. Bovea was een raampje da' van buiten geopend kan worden, terwijl ia den vloer van den molen, die zooals bijna alle moIea3 aan de Zaan op palen staat, een gat was, waardoor een man in den molen komen kon. Oosterhuis beeft van den beginne af, alle deze diefstallen pertinent ontkend. Johannes Josagejans, koopman te Assen- delft, die in de zaak vaa dea yorigen Zaterdag als heler terechtstond, treedt nu als getuige op en verklaart, dat hy in October, dus in den tyd waarin de diefstal gepleegd is, van den beklaagde heeft gekocht 10 mud 3, 18 f 5 en 5 f 7, alzoo totaal 33 mud. De zakken, herkend als afkomstig uit den molen va* den heer Kluijver, zyn dan ook bij Jougejans in beslag genomen. Natuurlijk wordt ook dit door den beklaagde geloochend. Maar niet voor niets heeft de officier van justitie de zaak breed opgezet. Willem Boon, de knecht van Jongejans, heeft van de woning van Oosterhuis vijf zakken afgehaald, maar beklaagde beweert, dat er molenstof in was, terwijl Boon volhoudt, dat er lijnzaad in was. Voorts heeft Boon ia een vlet 10 zakken, naar hy zegt lynzaad inhou dende overgenomen van zekelren Woer deman. Deze Woerdeman evenwel zegt, dat er lijnmeel is de zakken was, hoe wel hij er notabene niet in gekeken heeft. „Ja juist," zegt beklaagde, „het was molenstof, dat is fijn en ziet er uit als meel." Ook den diefstal va* den bakaker ontkent beklaagde en beweert, dat voorwerp van iemand te hebben ge kocht. Evenwel herkent de eigenaar den aker niet pertinent als de zijne en geen andere zijn vrouw is meer beslist* De kinderhemdjes zijn ook by Ooster huis gevonden, maar hij zegt met kalmte, dat dit zijn vrouw aangaat. Twee lijnkoeken van de ontvreemde 200, zijn in beslag genomen bij Jonge jans, die ze als mosster van Oosterhuis heeft ontvangen. Ze worden door den meesterknecht van den molen „de Rei nout" (van den heer Altes) deels her kend als herkomstig uit dien molen? Door den verdediger ondervraagd, ver klaart de getuige echter, dat vele andere molens soortgelijke koeken fabriceeren® Stukken koek, ten huize van den be klaagde in beslag genomen, herkent de getuige niet. De buurvrouw van den beklaagde deelt mede, dat zy gezien heeft, hoe Oosterhnis ia den morgen van den 14de» November lijnkoeken in zijn schuurtje had. Beklaagde beweert, dat het deter- koeken waren en de getuige kentdaar- tusschen en tusschen een lyakóekgeen verschil. Een meisje dat ook omstreeks dien tijd ZjrVzkoeken in het schnurtje heeft gezien, kan wegens haren leeftyd niet onder eede worden gehoord. De eigealijke kooper van de lijnkoe ken is Plooijer te West-Ka ollendam, die verklaart ze van beklaagde te heb ben gekocht. Oosterhuis zegt, dat dit waar ist hijzelf heeft ze gekocht van een schippersknecht te Wormerveer. Het ontvreemde timmergereedschap is bij beklaagde gevonden, maar hij beweert het gekocht te hebben op de markt te Zaandam. In dit onderdeel is mr. Yan Thiel niet toegevoegd. Na de pauze nam de subs. off. v. just, requisitoir en eischte dc veroordee- iing van den beklaagde tot gevange nisstraf van twee jaar. Mr. Van Thiel concludeerde tot vrij spraak, op grond van het onvoldoende bewijs. Geen enkele diefstal isz. i. wet tig en overtuigend aangetoond. In de afgeloopeu maand is het ste delijk museum van schilderijen en oud heden op het Raadhuis alhier bezocht door 73 personen tegen betaling en door 308 personen kosteloos. Het wrak en het zich daarin nog be vindende gedeelte lading van het te Zandvoort gestrande barkschip Lugut Radivoheeft by den Woensdag gehou den verkoop in het hotel „Driehuizen" opgebracht de som van /81. Kooper is geworden B. C. Weltevreden, te Den Helder. 27) HOOFDSTUK XIX. Een terugblik. flDe man, die my cu voar wil syn moet vroeg opstaan'" zeide hy droogjes. //Ik zal mij morgen maar waar Woppings kantoor begeven en de twintigduizend dollars belooniDg opeischen. HOOFDSTUK XX. In extremis Woppïng reed haastig naar huis en liet hot paard uitspannen alvorens hy zich naar zyno kamera begaf. Wiverly bad dien dag de stad verlaten om een klein reisje buiten to maken, en hy werd niet voor den volgenden morgen terag verwacht. Toen Wopping dus de donkere gang doorliep, die «aar zijne vertrekken leidde, werd hy door geen enkel licht begroet, cn zoo goed en kwaad als het ging zocht de zwaarlyvige rechtsgeleerde al tastende en struikelende den weg naar de trap. Terwyl hy zijn hand uitstrekte om de trapleuning te grypen en zyn voet optilde om die op de eerste trede neer te zetten, kwam hy in aanraking met een zwaar, zacht voorwerp, dat daar lag. Met een gevoel van afgryzen deinsde Wopping terug voor die aanraking met dat geheimzinnige lichaam. z/Wat kan het zyn mompelde hij, knielde neer en strekte zijn hand uit. Deze kwam in aanraking met eenige haarlokken, en een gelaat, dat nat en yskoud was, Een haastige uitroep ontsnapte aan den goedhartigen rechtsge leerde. Hy doorzocht zijne zakken naar een lucifer, vond er weldra een, stak ze aan en staarde op de gestalte, die daar beweging loos lag. z/Hec is Bane," mompelde Wopping. Goede hemel I wat kan er tydens myne afwezigheid met hem zyn gebeurd Wopping vergat geheel en al, dat hy tweehonderd pond woog, toen hij in zyne zenuwachtigheid de lange trap opsnelde, die naar zyn kantoor leidde, met een vlugheid, alsof hy geen gewicht had m8e te dragen. Een volgend oogenblik verepreidde zich een stroom van licht door het vertrek en verlichtte ook langs de trap de zwak ademhalende gedaante aan den voet daarvan. Ijlings begaf hy zich weer naar beneden en hief den ongeluk kige uit zyne liggende houding op. Een zwak gekreun ontsnapte aan zyne lippen, toen de rechtsgeleerde hem weer op de been trachtte te helpen. //Matthew, wat is er gebeurd?" riep Wopping uit. ,/Gy zyt ziek, gy sterft en dat alleen in deze donkere gaDg. Om hemels wil Bane, wat is er gebeurd, dat uw toestand plotseling zoo ver ergerd is?" Zonder een woord te spreken, liet de geheimzinnige zyn hoofd op z^n borst vallen. Slechts een lange, diepe zncht was het ant woord op de angstige vragen van den advocaat. Hy leunde zwaar tegen de breede gestalte van Wopping, terwyl hy met moeite en met lange tusschenpoozen ademde. Zeer beangst nam Wopping hem in zyne armen en droeg bem naar het kleine kantoor. Daar zag hy voor het eerst, dat er een weinig bloed en schuim over Bane's lippen was gevloeid en langs zijne armzalige kleede ren neerdruipte. Hy legde de lichte gedaante op de kleine sofa neer en mengde eene hoeveelheid zout in een glas water. K-Drink dit op," zeide hy, #dat zal het bloeden doen ophouden." Bane dronk werktuigelijk. Wopping wischte de vlekken bloed en schuim van zijne kleeren en droogde zyne handen. z/Er moet iets vreeselyks met u zyn gebeurd," zeide hy, toen hy zag, dat de armoedige kleeren met stof en modder waren be dekt. //Uwe kleeren zien er uit alsof gy u in het stof van den weg hebt gerold en door dicht kreupelhout zyt gedrongen. In uw haar zie ik sporen van bladeren en gras, en uw hoed is verdwe nen. Waar zyt gy geweeBt?" z/Naar myn dood," hijgde de geheimzinnige. //Dat dunkt mij ook. Gy ziet er nu reeds uit alsof gy dood waart, en als ik n niet zooeven had ontdekt, dan zoudt gy ook een half uur later niet meer onder de levenden hebben behoord." #Gy zijt altijd zeer vriendelijk voor mij geweeBt," fluisterde de

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1