BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. Financieels Mededeelingen. ÖEMEMD NIEUWS. Graaf Dumonceau heeft Woensdag, naar door Reuter uit Rome geseind wordt, den paus de geluk wen- wenschen van H. M. de Koningin- Regentes aangeboden ter gelegenheid van 's pausen feest. Zoo a la men zich herinneren zal, hebben onze troepen reeds driemaal tevergeefs een aanval gewaagd op de Atjehsche versterking Kaloet, en ver kregen de onzen daarbij de laatste maal 7 dooden en 32 gewonden. Thans vernemen wij uit een particulier schrij ven uit Kota-Radja, dat er plan be staat andermaal te beproeven die sterkte te nemen. Het tijdstip, waarop die aan° val zou plaats hebben, was onbekend, wellicht in den loop van Maart. Xe ieder geval zullen er veel troepen aan deelnemen. (Fad.) By de Dinsdag te Enschede gehouden verkiezing van twee leden der Prov. Staten van Overijsel (vacturea van mr. H. ter Kuile Ezn. en J. E. Stork) zijn uitgebracht 1919 stemmen, waar» van 46 bleken van onwaarde te zijn. Voor de vacature-Stork is gekozen de heer D. W. Stork, met 937 stemmeo, mr. A, F. Vos de Waal (kath.) had 749 stemmen; voor de verkiezing van een tweede lid (vacature H. ter Kuiie Ezn.) was de uitslag als volgtuitgebracht 1917 stemmen, blanco 21, meerderheid 949. Herstemming tusschen de heeren H. Reef (antir.), die 758, en J. H. Wis- seliok (lib.), die 682 stemmen verwierf. Verder kreeg de heer J. Bos (lib.), 439 stemmen. De Raad der gemeente te Edam nam Dinsdag het besluit, om een zeer grooten regenbak van een filter voorzien te doen bouwen bij de Groote Kerk aldaar.&Er zal op gerekend worden, dat de bak voldoende afme tingen heeft, om bij droogte het tot deze gemeente behoorende visschers- dorp Volendam van zuiver drinkwater te voorzien. In het belang der volksge zondheid verdient het besluit allewaar- deerisg, en de gemeente zal er zich stellig over verheugen dat de Raad het besluit nam. Hoewel de kosten vau dit werk zeer zeker groot zyn, moet toch worden erkend, dat deze maatregel in het belang der burgerij zeer gewenscht was, daar goed drinkwater zoo noodig is in elke gemeente. De Amsterdammers, die de gemeentelijke universiteit een tezwaren lastpost noemen, en met den heer Wiiste eens xya dat een handelsstad niet tevens universiteitsstad moet zijn, zullen zeker het allervreemdst vinden dat de grootste handelsstad in Zuid- Zweden, Gothenburg, in 1891 een uui- versiteit heeft gekregeD door samen werking van gemeenteraad en burgers. {Die hoogeschool is ontstaan uit een in stelling, die een halve eeuw te voren werd opgericht, tot het houden van wetenschap pelijke voordrachten. De gemeenteraad be stemde daarvoor in 1876 een onderwijs fonds, dat voor een wetenschappelijk doel was bijeengebracht, en vermogende inge zetenen droegen zeer hoogc sommen bij om een universiteit te openen. Een brouwer gaf 500.000 kronen (later nog ruim 50.000 meereen koopman 400.000 (later nog 186.000), een groothandelaar te samen 344.000, een consul 215.000 enz., zoodat de bezittingen der univer siteit reeds 2 milliocn kronen (1% miliioen gulden) bedragen. Het is nog geen volledige universiteit daar er nog maar éen faculteit bestaat die der letteren en wijsbegeerte. Het plan is haar allengs uit te breiden met andere faculteiten. Het bestuur is in handen van een college van curatoren, die behalve de voorzitter door verschillende cor poration worden benoemd en zelve de hoogleeraren aanstellen, behoudens de koninklijke goedkeuring. De voorzitter wordt door dea koning benoemd. De studenten hebben alleen bij de inschrijving 10 kronen ea verder elk halfjaar 5 kronen fe betalen. Andere toehoorders betalen 4 kronen 's jaars voor elk lesuur per weekleeraren enz. de helft. Bovendien worden nog open bare voordrachten gehouden, waartoe ieder vrijen toegang heeft. Deze hoogeschool, die nog in hare opkomst is, heeft derhalve haar ontslaan bijna uitsluitend te danken aan den flinken geest onder de vermogende burgerij, welke blijkbaar volstrekt niet gelooft dat handel en wetenschap niet kunnen samenwonen en door dezelfde personen worden bevorderd. Zoo dachten ook niet de Amsterdamsche kooplieden, die in 1632 het „Athenaeum Illu6tre" stichtten en 15 jaren geleden alle leden van den gemeenteraad, die met een parige stemmen van de aanwezige leden besloten het „Athenaeum** tot een uni versiteit uit te breiden. Gothenburg heeft thans 110.000 in woners, Amsterdam bijkaas 440.000. Hbld Volgens dea regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand Februari jl. 83 mM. tegea 23 mM. over dezelfde maand van 1892 Onder Kastrikum is aan het strand gevonden het ljjk dat, naar men meldt, van iemand is die een 25UI jaren geleden aldaar zijne vrouw en kinderen heeft verlaten, en thans terug- keerende, haar gehuwd met een ander terugzag. De stoker op de spoorweg- lijn LuikMaastricht, wien de beide beenea door eene locomotief werden afgereden, is in het gesticht „Calvarien- berg" te Maastricht aan de gevolgen overleden. Naar de Zw. Ct. verneemt, is naar aanleiding van het op Kerstmis 11. te Zwolle gehouden congres van den sociaal-democratischen bond en de daar bij eenstemmig aangenomen bekende re volutionaire motie, door het gerechtshof te Arnhem een strafvervolging gelast tegen de toenmalige leden van den cen trales raad (het hoofdbestuur) van dien bond, wegens het ais bestuurders deel nemen aan eeu bij de wet verboden ver- eeniging (art. 140, al. zwetb. van straf recht.) Genoemd hof vernietigde daarbij een beschikking van de arrondissements rechtbank te Zwolle, waarbij deze door het O. M. gerequireerde rechtsingang werd geweigerd en waartegen dit in verzet bij het hof is gekomen. Te Finsterwolde is eene sociaal democratische vrouwenvereeni ging opgericht. Zy telt reeds een 70 leden. RECHTSZAKEN- Voor den Hoogen Raad werd Dins dag behandeld het cassatieberoep van den commissaris van politie te Gronin gen, die door de rechtbank aldaar werd vrijgesproken, maar door het hof te Leeuwarden tot één maand gevange nisstraf veroordeeld wegens het aanne men van gitten voor het verschaften van plaats op de kermis aan kermis reizigers. Adv.-gen. Patijn zal over 14 dagen in deze zaak conclusie nemen. De heer W. C. Roijaards, de Rot- terdamsche tooneelspeler, tegen wien een veroordeeling wegens huisvredebreuk was gevraagd, is door de arrondisse- ments-rechtbank te Alkmaar .vrygespro ken. Voor de rechtbank te Leeuwarden, kamer van strafzaken, heeft terechtge staan M. v. d. K., vroeger gemeente veldwachter te Hardegarijp, thans zonder beroep ea In hechtenis, ter zake van poging tot doodslag en vernieling. De 2e Init. der artillerie Joh. de Boer, te Delft, was in de Kerstweek b\j zijne ouders te Hardegarijp en ging dea 29en December 1.1. 's avonds naar de prijauitdeeling van de hardrijderij, welke dien dag daar gehouden was bij den kastelein De Jong. Er zyn te Hardegarijp twee ijsclubs, eene groote en eene kleine, en bij die prijsuitdeeling ontstond tusschen die clubs ongenoegen. Naar aanleiding daarvan kreeg de zoon van ds. Klein, de theologische student Jac. Klein te Leiden, eene woordenwisseling met den veldwachter v. d. K., den beklaagde, en toen de luitenant dit zag, ging hij daar heen, vragende wat er was. De veldwachter antwoordde hem„verbeeld je, die snotneus zegt, dat ik mijn dienst niet ken." De Boer vroeg aan Klein of dit zoo is, waarop deze oatkeanend ant woordde, en toen nu De Boer zich weer tot den veldwachter wendde, zei deze dadelijk „O, je lacht me ook uit Het was den. luitenant niet mogelijk, den veldwachter aan het verstand te brengen, dat hij niet om hem lachte de man werd al meer en meer opge wonden ea bezigde allerlei woorden, als „kwajongens, snotneuzen, jelai bent niks, ik ben veldwachter, ik ben 7 jaren politieagent te Zwolle geweest en heb nooit iets gehad." Ook later, toen de heeren De Boer en Klein huiswaarts keerden, maakte de man het hun lastig. Hij ver keerde blijkbaar in een toestand van groots opgewondenheid. Eindelijk begon het den luitenant te vervelen en voegde hy dea veldwachter, die zich nog altijd beleedigd achtte, toe„als je je over mij hebt te beklagen, dan weet je den weg wel." De veldwachter wilde hem toch spreken, de luitenant bleef weigeren en liep doormaar nauwe lijks was hij drie passen den veld wachter voorbij, of hij hoorde dezen zeggen „niet niet dan schiet ik, g. d. I" hy draaide zich om en zag, dat de veldwachter een revolver op hem gericht hield ea hoorde twee tikken, zooals gehoord worden wanneer men een revolver tweemaal achter elkaar aftrekt. Er viel echter geen schot; het wapen ketst j blijkbaar. Verschrikt deins de de luitenant een pas achteruit, en zag, dat de veldwacuter de revolver in zijn zak stak en zijn broer, Julius, den beambte toen bij den arm pakte. Ver der is de veldwachter hen gevolgd tot het huis hunner ouders en daar wegge gaan. Het getuigenverhoor nam zóo veel tijd in beslag, dat het O. M., waarge nomen door dea substituut-officier van justitie mr. H. Tn. Westenberg, eerst des avonds aan het woord kwam. De eisch luiddediie jaren gevangenisstraf, met ontzegging van het recht, om daar na eenig ambt van politie tebekleeden gedurende 8 jaren. Uii Parijs wordt aan de N. R. Ct, door haar part. correspondent aldaar het volgende gemeld: Te beginnen met 1 Maart verschijnt het Journal dea Débata als ochtend- en avond-blad, en tegelijk met deze uit breiding geeft het blijk van twee an deren wijzigingen: aan zija hoofd is de kennisgeving verschenen een eere- titel het Journal des Débats neemt geen betaalde artikelen op, en in zijn hooidartikel tracht het den stoot te ge ven tot de vorming eener nieuwe partij, eene vereeniging van conservatieve en gematigde republikeinen onder dezelfde vaan, als eerste middel om daartoe te geraken de republikeinsche concentra tie als regeeringsbeginsel verwerpende, wat Millerand, namens de uiterste lin kerzijde, ea Pion, voor de verzoeulijke leden der „droite", reeds telkens heb ben verkondigd. De republikeinsche concentratie is eene gevechtsformatie, goed om een tegea de republiek gerichten aanval af te slaan, ma~r overigens allen samenhang missende en als ïegeeriogs- partij onmogelijk, dit komt thans ook de Débats bepleiten, ea niet alleen be pleiten, want gelyke denkbeeldea heeft dit orgaan al lang voorgestaan, maar naast zijae woorden plaatst {het thans de daad. De republikeinsche concentra tie is van 1 Maart af door de Débats opgezegd. Men heeft sedert laag be weerd, zegt het blad, dat den conser vatieven ea gematigden, om het succes van huaae denkbeelden te verzekeren, altijd de kracht en de gewoonte zouden ontbreken om te willen en te durven handelen en te volharden; het staat aan hen om die voorspelling te logenstraf fen, en wij beproeven tnans het voor beeld te geven. Dit artikel, op een oogenbiik als het tegenwoordige, zal zeker aanleiding geven tot veel geschrijf en gewrijf en allerminst aangenaam zijn aan het ministerie-Ribot, welks premier tot nog toe steeds de concentratie als de hoogste politieke wijsheid verheerlijkt heeft. Uit Rome heeft de Temps een tele gram ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de afgevaardigden van alle liberale vereeniglngen te Rome uitgenoodigd zijn om het eens te worden over het organiseeren va-a eene groote anti-cleri- cale betooging, in antwoord op de ge beurtenissen aan het Vaticaaa, Door de regeeriag worden de noo- dige maatregelen beraamd. De Senaat in Italië heeft Woensdag beraadslaagd over het oGtwerp van den minister van Oorlog, betreffende de promotien in het leger. Ondanks een zeer levendig optreden van den mi nister heeft de Senaat het artikel ver worpen, waarbij voor officieren een leeftijdsgrens werd vastgesteld, waarna de miaister verzocht de beraadslaging te staken, waarvan het gevolg was, dat de zitting werd opgeheven. Uit Sofia wordt gemeld, dat de be volking vaa Tirnova den metropolitaan bisschop heeft opgelicht en opgesloten, als zou deze een onvaderlandslievende redevoering hebben gehouden, ter ge legenheid van het feest des Vorsten. Bij de behandeling der koloniale be- grooting in den duitschen Rijksdag weerlegde de dirigeerende afdeelingschef Kayser het verwijt van het lid der liberale partij Sauhausmer, dat het stelsel der koloniale politiek te bureau cratisch zou zijn. De heer Kayser zeide aan het slot zijner rede: het tijdperk der expedition is afgeloopen. Tüans moet in de koloniën zelve gewerkt worden. De koloniën zullen na meer gaan opbrengen en daardoor zullen zij voor het moederland van grooter nut worden De braziliaaasche gezant verklaart dat de berichten uit Brazilië, den 27sten der vorige maand te New-York open baar gemaakt; onwaar zijn. Het is ten eenenmale onjuist dat er moeilijkheden zouden zyn gerezen tusschen Brazilië en de argentijnsche republiek. Te Rio is door de argentijnsche regeering geen enkel vertoog ingeleverd. Ook is het volmaakt onjuist, dat de braziliaaasche bondstroepen eene nederlaag zouden hebben geledenen evenmin zijn cr eenige bondstroepen overgeloopen naar de zijde der revolutionairen. De Times verneemt uit Philadelphia, dat het Congres besloten heeft, dat amerikaansche diplomaten in het bui tenland deszelfden officieelen titel zullen dragen als de buitenlandsche vertegen woordigers in de Vereenigde Staten. recht van 35 pet. op lijs waad, hetwelk! in Januari e. k. vervangen zou wordsaj door een recht van 50 pet., tot hetl einde van 1894 gehandhaafd. De rechten 1 op de grondstoffen van tin blijven oal veranderd. Eene dépêche uit Washington aail de PIew'York Herald meldt, dat allel hoop orn de aanhechting van Hawaï door den Senaat goedgekeurd te zullen [l zien, verdwenen is, nu de Senaat ge-l weigerd hseft vóór het optreden van| Cleveland nog zitting te houden. van Broekman en| o. a. de volgende op-| Het Weekblad Houders bevat gave van minder courante of incouranteI fondsen, in de week, tot den datum vaal 28 Februari loopende, door hun tusschen- mst verhandeld. Aand. Northwestern Pa cific Hypotheekb. Serie C. 320 pet, Aaud. idem idem Ser. B. i C volget Azad. 's Grave&h. Crediet- vereea. es Deposito-Kas (de) Aaad. Asahan Cultuur-Mij. Aaad. DjemberTabak-My. Scrip. Box itel-Wezel Spoor weg (van 10 Hyp. Obligatiën) Aand. Geldersche Stoom tramweg-Mij. te Deutichem. 1 Oblig. Stichteche Tramway- Mppij. (Extra divllenibew.) Aaad. Stoomvaart- Mppij. „Zeeland" Preferente. Aaad. Utrechtscke Tram- Maatschappij. Oblig. ie Hyp. Westland- sche Stoomtramweg-Maatpïj. Aand. Almslosche Stoom spinnerij,Weverij enVerwcrij Aaad. Koninklijk Zoölog. Botan. Genootsch. te 's-Hage Aaad, Algemeene Verze kering-Mij. „Diligent!*", Aand. Bfand verzekering- Mij. „Europa" in liq. Aaad. Ned. Verz.-Com- pagnie tegen Brandschade. Aand. Verzekeringbank Kosmos" te Zeist Do Kamer heeft het tegenwoordige 1000. 60 pct,| - 19 f9- 1 25 7i 97 40 72 94 ss "S 190 Een ontploffing van m ij n- gas heeft Dinsdagnacht plaats gehad io de mijn „Graad Buisson" bij Bergea (Henegouwen). Drie werklieden wer den gedood. Wie kent niet den VoddeH- raper van Parijs Het stond geschre ven, dat ook de „Voddenraper" nog voor de heeren van den gerechte zou moeten verschijnen. Ia deze „paaami- teuse" dagen is niemand meer zeker vaa zijn eer, te Parijs. Met den „Vodden raper" verscheen zija geestelijke vader, Felix Pyat, of liever, daar Pyat dood is, verschenen de nabestaanden vau den geestelijken vader, d. w. z. zijn erfgenamen. Pyat heeft namelijk, lang nadat zijn drama verschenen was, concierges ea verdere belangstellenden aan de Seine- oevers verrast met een roman, die, naar hij in eene voorrede verklaarde, hel geheele leven zou verhalen van den volksheld, uit wiens bestaan het be kende drama slechts een fragment had gegeven. De roman verscheen als feuil leton in Le Radicalvolgens contract met den directeur, zou Pyat een feuil lëton leveren van 25000 regels. Maar na 17000 regels vroeg hij den directeur verlof te eindigen, en de lezers kregen een laatste feuilleton, waarin de held op den Austerlitzbïug staan bleef, sta rende over de leuningDaar er geheimzinnige. z/Ik ben van plan het te blyven ook.* //Ja, goede vrienden zyn zeldzaam in deze wereld," zeide Bane zwakjes. ,/Gy zyt zelf uw grootste vijand," riep Wopping uit. //Gy be kommert u volstrekt niet om uzelf; gy leeft als een kluizenaar en weigert de hulp van een geneesheer in te roepen. Ik zal u eens wat zeggen, Bane, ik zal zelf een geneesheer gaan halen. Gy moet en zult u onder geneeskundige hulp stellen. Het is waarlijk even erg als zelfmoord, dat gy op die wyze met uwe gezondheid speelt. Gy gedraagt u juist alsof gy wenscht te sterven zonder uw toe° vlucht te nemen tot middelen, die u van den dood kunnen redden» Ik zal éen dokter halen." //Vanavond niet! O neen mynheer Wopping, niet vanavond!" smeekte de ongelukkige met zwakke stem. #Ik ben nu wat beter veel beter. Ziet gy dat zelf niet /,Ik zie wel Matthew, dat gij zeer koppig en eigenzinnig zyt. Gy hebt veel te lang uw eigen zin gevolgd." De geheimzinnige kreunde en keerde zich om met zijn gelaat naar den mnur gericht. De stomme wanhoop, die uit hem sprak, trof Wopping tot in het diepst van zyn hart. //Ik wil geen twist met u zoeken Matthew," zeide hy haastig, //maar ik wilde u recht doen, waar gij uzelf onrecht aandoet." //Mynheer Wopping," zeide Bane met fluisterende stem, //ik twijfel niet aan nwe goede bedoelingen. Geloof mij als ik u zeg, dat er redenen zyn, die het my onmogelijk maken om een genees heer over den staat my nor gezondheid te raadplegen - hinder palen, die onoverkomelijk zijn." *Gy vergist u. Ik ken uwe beweegredenen Matthew." i/Neen, neen," riep de geheimzinnige uit en richtte zich woest halverwege op, //dat is niet waar gy kunt ze niet kennen." //Ik zeg u, dat ik ze ken. En zy zyn zeer dwaas. Het is van uw kant slechts een gevoel van valache schaamte een gevoel van valsche schaamte, dat u belet, de behulpzame hand aan te nemen, die ik u zoo dikwijls heb toegereikt. De redenen, waar van gy spreekt, bestaan slechts in uwe verbeelding. Ontken dit eens." //Kon ik maar sterven," mompelde Bane tusschen zyne witte lippen, //maar ik kan niet. Het leven is een vloek voor mij." Wopping stak het vuur aan in den haard en zette er zich ietwat mistroostig voor neer. Hy maakte zich ongerust en angstig over de zonderlinge hou ding van den geheimzinnige. Dat de hulp van een goeden ge neesheer werkelijk noodig was voor den ongelukkige, zag Wopping duidelyk, maar Bane wierp zijn voorstel zoo krachtig van zich af, dat de rechtsgeleerde verbijsterd en ontsteld er over ging zitten nadenken, wat het best zou zyn, dat hjj kon doen. //Als gy my by uwe aan my betoonde vriendelijkheid nog dezen dienst wil bewijzen," zeide Bane en nam met veel moeite eene zittende houding aan, //en mij naar myne kamer wilt helpen, dan zult gy my daarmee veel genoegen doen. Ik kan er niet alleen komen." z/Neen," zeide de OHde rechtsgeleerde kalm, //ik wil u daarbij niet helpen." z/Mynheer Wopping...." //Omdat gy dit kantoor niet zult verlaten, totdat gy geheel her steld zyt. Als gy daar in uw zolderkamertje alleen bleeft, wie weet wat er dan voor morgen met u zou kunnen gebeuren? Gij zijt hier en zult hier blyven tot morgen." Bane deed al zyn best om te gaan staaD, maar hy kon niet; uitgeput door zijne pogingen zonk hy weer op de sofa neer. z/Mynheer Wopping," riep hy met zwakke stem, //als ik dan hier moet blyven, wilt gy dan de sofa wat meer in den hoek schui- ven Ik zou gaarne in de schaduwj van de boekenkast willen liggen." Wopping stond haastig op en schoof de sofa in den hoek, zooale hem was verzocht. z/Gy zoekt altijd de schaduw op, Matthew; waarom toch *Omdat de schaduw by myn leven past," gaf de geheimzinnige ten antwoord, toen de sofa tegen den muur werd gerold. Wat past beter voor myn duister leven dan de schaduwen, die ray omringen, of de nog dieper schaduwen van het graf, dat ik weldra zal hebben gevonden HOOFDSTUK XXI. Jeakles eischt de belooning op Opgewekt en vroeg in den morgen stond de detective uit Chicago den volgenden dag op, en na een licht ontbyt vertrok hy naar het kantoor van de rechtsgeleerden. Op een ongewoon vroeg uur kwam hij in de stad aan, en toen hy het groote, steenen huis had bereikt, vond hy de luiken gesloten en nergens sporen van leven? (Wfirdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2