BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. een arm) een uitkeering ontving v*n S°°' In 't geheel werden uitkeeringen ge daan tot een bedrag van/153s.— Op de aandeelen groot 250.waarop f 25 is gestort, wordt uitgekeerd be halve 3 pet. rente, een dividend van f 1-41- Aan de deelnemers der verrekering, wordt als haar aandeel in de winst ge restitueerd f 18.75 van elke f 100.— betaalde premie. Het reservefonds bedraagt reeds ruim f 1000. Op de rardappelen- en botermarkten alhier in de maand Februari j.l. aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 562 HL. 508 HL. tl.— 2.50. Boter 470 KG. 470 KG. f 1,40 f 1.80. Biggen 881 st. 874 et. f 7— (14—. Schrammen 283 et. 282 st. f 18— £26.—. Appelen 265 HL. 179 HL. 4— 7— Peren 7 HL. 0 HL. f0— f 10. Vervoerde passagiers gedurende Maart 189a en Maart 1893 der Haarl. Tramw. Maatschappij. Abonn. Door den heer C. J. Gonnet, voor zitter van de Leesvereeniging, werd den spreker dank geiegd voor zijne rede, waarna hij met het oog op deze laatste lezing van het seizoen, een toepasselijk woord richtte tot de aanwezige leden, en hun mededeelde, dat in de eerste bijeenkomst van het voigend seizoen het jubileum van den Paus feestelijk zal worden herdacht. Bitt. 0.07K f 0.05 £0.10 Totaal. Maart 8842 652 April 8366 677 Mei 8952 698 8718 590 8988 677 8835 471 7756 334 8566 257 8642 188 8520 151 8260 113 8064 99 Juni Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Jan. Febr. 20.362 26.073 35.699 39.462 43.918 49.352 35.568 28.554 23.146 22.629 19.904 20.005 13.417 34.431 18 143 44 893 22 762 59 159 25 400 65.452 29 848 74.443 29 391 79.214 22.370 58.280 17 681 46.492 14 855 38.159 13 965 36.745 13 319 33.886 13 318 33.422 102.509 4907 364.642 234 477 604.026 in 1891/92 104.050 40.495 342.122208.434591.051 la geld 1892/93 42.044.82' 1891/92 f 40.986.62s f 1061.20 Donderdagavond werd de laatste lezing gehouden vaa wege de R. K. Leesver eeniging alhier. Door den spreker, den heer dr. Andreas Jansen, professor aan het seminarie te Rijsenburg, werd be handeld de levensgeschiedenis van de heilige Catharlna van Siéaa, die levende in een tijd van beroeriogen, vooral in Italië, de R. K. kerk tot zooveel zegen is geweest, daar het voornamelijk aan haar invloed was te danken, dat paus Gregorius XI Avignon, waar de pause lijke Stoel tijdelijk was gevestigd ge weest, verliet om den H. Stoel van St. Pieter Id Rome weer in te nemen. Catbarina werd in 1347 teSiéna,een stadje in Italië geboren, en was de dochter van een wolverver, Benecasa geheeten. Reeds op 6 jarigen leeftijd had zij, het toonbeeld van schoonheid, aanminnigheid, en tevens godsdienstzin en levensernst, eene bovennatuurlijke verschijning. Nog zeer jong zijnde, legde zij de gelofte ai zich aan den Heiland te wijden als zijne bruid, en wist deze gelofte, ondanks de tegenwerpingen harer familie, gestand te houden. Haar leven was een toonbeeld van vroom heid en ingetogenheid. Zij diende zich zelf de hardste kastijdingen toe, en at bijna in het geheel niets. Zij liet zich opnemen in de Orde van boetvaardig heid van den H. Domiaicus en begon zich te wijden aan de verpleging van zieken en behoeftigen, en wel met zulk eene mate van zelfopoffering, dat haar roem zich heinde en ver verspreidde. Op die wijze verkreeg zij zooveel invloed, dat zij later, gedreven door godsdienstzin in den opstand van Flo rence onder Visconti tegen den Paus, eene staatkundige rol speelde, en was het ook haar invloed bij Gregorius XI, die hem deed besluiten de bandsn te verbreken, die hem aan Frankrijk ver bonden en naar Rome terug te keeren. Uit Zandvoort meldt men ons: Ia de raadsvergadering van 28 Fe bruari j.l., waarin zes leden aanwezig waren, richtte, alvorens tot de behande ling der geconvoceerde onderwerpen zou worden overgegaan, het raadslid M. Teekman het verzoek aan den Voor zitter om over teene aangelegenheid, welke op den verderen loop der te be handelen onderwerpen van invloed zou kunnen zijn, een voorstel te mogen doen. Daar het reglement vaa orde zulks niet verbiedt, bracht de Voorzit ter in omvraag het gevraagd veriof al dan niet te veileenen, waartoe met tegen 1 stem werd besloten. De heer Teekman gaf als nutekea- n, dat het hem gebleken was, dat een zijner medeleden jn strijd met cie wet, zitting had, doordat bedoeld lid deelgenomen heelt aan onderhandsche pacht vau strand en |dat hij mitsdien voorstelde om dat lid H. Driehuizen te schorsen. De Voorzitter merkte hierop aan, dat art. 24 der Gemeentewet handelde over gemeentezoed, waaromtrent debedoeling van den voorsteller uitging, en dat z. i. het strand, zijnde Rijksgoed 'buiten de bepalingen van dit artikel viel. Het raadslid Draijerhet woord ter zake vragende, gaf tc kennen, dat vol gens art. 26 der Gemeentewet het aan Gedeputeerde Staten opgedragen was om in deze te beslissen en hij alzoo het voorspel tot schorsing van den heer H. Driehuizen wenschte te steunen. Na eenige discussie kwam de voor steller in zooverre terug op zijn voor stel (het verdagen tot in eene volgende vergadering was geweigerd) om niet onmiddellijk, maar bij het eind der vergadering te schorsen, waarover 03] eene breedvoerige beraadslaging ont stond, welke daarmede eindigde, dat de Voorzitter het oorspronkelijke voorstel in omvraag bracht, omdat het z. i. niet aanging, nu eenmaal noodig geoordeeld werd., een zoo ingrijpend voorstel ter tafel te brengen, daarop halverwege terug te komen. Tot stemming over gaande (nadat de heer Driehulzen des gevraagd te kennen had gegeven, dat hij Jaren bereids het strand gepacht had, zoodat het hem onduidelijk was, waarom thans een dergelijk voorstel ge daan is) werd met drie tegen twee stemmen (die van de heeren van der Mije en Teekman) besloten tot schorsing van den heer Driehuizen. De heer Drie hulzen verliet daarop de vergadering. De heer Teekman stemde alzoo tegen zyn eigen voorstel. Na mededeeliag der ingekomen stuk ken, o. a. kennisgeving ontslagname van den heer Kaufmann als raadslid, ver pachting van een stuk weiland aan G. d. Mije Wzn., proces-verbaal van kas opneming over het 4de kwartaal 1892 en twee rekesten van de heeren Groen an D. Driehuizen, tot verkoop van ge meentegrond, die in handen der grond- commissie werden gesteld om praeadvies, gaat de Raad over tot benoeming der stembureaux voor de in dit jaar te hou den verkiezingen. Alsnu wordt ter kennis gebracht, dat de gemeente is veroordeeld tot de be taling van ƒ11915, plus rente en pro ceskosten in zake aankoop badkoetsen van de maatschap Alberts Co. wordt, onder overlegging van het rechts kundig advies van den procureur mr* G. vou Reeken te Haarlem, aan het oordeel van den Raad overgelaten ül dan niet in hooger beroep te komen van de uitspraak der Arrondissements- Rechfcbank, onthoudende de voorzitter zich in deze te adviseeren. Na breedvoerige beraadslaging besluit de Raad met 4 tegen 1 stem (die van den heer Van der Mye) onder goed keuring van heeren Gedeputeerde Sta ten, in hooger beroep te komen van het op 24 Januari jl. door de Arrond.- Rechtbank te Haarlem gewezen vonnis in zake aankoop badkoetsen. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd herbenoemd de heer H. Driehuizen eu in de plaats van den heer C. van der Werff Sr., die bedankt had, werd gekozen de heer Jb. Koning. De benoeming van een regent van het Oude Mannen- en Vrouwen-Gast huis (periodieke aftreding) werd aange houden tot eene volgende vergadering. De begrooting voor 1893 werd ge wyzigd naar aanleiding eener nota van heeren Gedeputeerde Staten. Nadat eene suppietoire begrooting voor 1892 was aaagecomen en besloten was machtiging te vragen tot betaling van 4 vorderingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1892, werd, na afdoening van een paar zaken van minder belang, de openbare raadsver gadering gesloten en overgegaan tot eene geheime zitting. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 2 Maart 1893. Roode wintertarwe o,k o. Jarige tarwe oWitte tarwe 5. k 7.05, Zomer ristarwe ƒ5.25 f 5*9°j in gevangenissen door, wegens mishan* deling en dieistallen.| In den nacht van Zondag op Maandag is te Arnhem ingebroken school XVI by Klarenbeek, en in dien van Maandag op Dinsdag in schooi IV op het Roermondsplein. De dieven hebben zich meester gemaakt van de schoolspaarkaa der leerlingen. Die van school IV was eerst kort te voren ge ledigd en bevatte slechts ongeveer vijf en twintig guldeneea gering bedrag dus, maar veel voor de arme kleinen misschien zal er wel de eene of andere milde hand zich over hen ontfermen. In betrekkelijk korten tijd is dit de vierde diefstal van dien aard. Het ver dient daarom, meenen wij, overweging om aan die kastjes eene veiliger be waarplaats te geven, tenzij men ze ge heel mocht opheffen. In Belgie, van waar die instelling afkomstig ls, open baart zich daartoe ook de neiging en, volgens het oordeel van deskundigen zou daaraan niet zooveel gelegeD zijn, als men bij de invoeriug zich voorstelde en nu nog door velen geloofd wordt. Woensdag reeds werd door de politie eene bende jongens van 9 tot 14 jaar aangehouden, welke behalve van andere diefstallen in het vorige jaar, ook ver dacht worden van de inbraken in ge noemde scholen. Het moet voldoende zijn gebleken, dat zij de daders zijn. Zij zijn ter be schikking van de justitie gesteld. (A. C.) Een zoontje van «en slager te Bellingwolde krabde voor eenige dagen zijn broertje den wang open. Het kind kreeg eea onbeduidend wondje, doch kort daarna zwol het hoofd ge- Rogge 4.90 £5.15, Haver/6.50 7.5,'ducht op, het jongetje kreeg ondrage- Chevaliergerst ƒ4.40 a /5>°5> Winter-1 ^jke pijnen en is nu bezweken. De ge in art. 141 van het wetboek van strzi l recht vervatte „openlijk geweld metl vereenigde krachten tegen goederen/! maar onder de ia art. 350 vermelde! vernieling of beschadiging van goede! ren aan een ander toebehoorend*. Vooi tjl] ontkende hy, dat in dezen voor allcl beklaagden het wettig bewijs was gelei verd. De rechtbank zal uitspraak doen op| Donderdag 9 Maart e. k. Voor het kantongerecht te's Hagel moest zich Woensdag verantwoorden! een heer uit Middelburg, beklaagd v«l op Zondag 29 Januari 11. in de schouw! burg te 'sHage, bij gelegenheid v&nj eene door de Kou. vereenigiog „Heil Nederlaadsch Tooaeel" gegeven voar-T stelling van „De Fabrieksbaas", de ordel te hebben verstoord doordat hij wci-l gerde eea door hem ia de stalles al bezit genomen en door eea ander bel sproken plaats op de daartoe gedane! aanmaning te verlaten. De beklaagde! was niet verschenen, doch deed v?.nl zijn voornemen blijken om, ingeval eeuel veroordeelicg mocht volgen, daartegen! in verzet te komen. De amb enaar vul het O. M. vorderde by verstek beklaag! des veroordeeling tot 10 boete, subsi I diair 2 dagen hechtenis. De uitspraak! is bepaald over 8 dagen, terwijl del eventueele nieuwe behandeling vau del zaak op het verzet van beklaagde zal| geschieden over 14 dagen. Het gerechtshof te Leeuwardenl heeft H. Poutsma, uitgever, en zes *ul deren, te Sneek, die door de rechtbank! te Leeuwarden waren vrygesproken van! deelneming aan samenscholingen, schulT dig verklaard en veroordeeld ieder tot| 3 weken gevangenisstraf. gerst ƒ3.75 £t 4,40, Zomergerst ƒ3.40 k 4,Duivenboonen f 6,k 6.45, Paardenboonen ƒ5,20 k 5,65, Groene Erwten ƒ6.25 7-25» Bruine booaen /6,k 7.25, Capucyaers f o,k o, Kanariezaad f 14,k ƒ17,50, Karwei- zaad o,k f o,Bruin mosterd zaad f o.a 0, Donderdagochtend ruim negen uur, toen het schroeistoomschip Irisvarende van Kenlen op Hamburg, het Kraliagscheveer passeerde, sprong de matroos Johannes Weijenhovea, wo nende te Rotterdam, na eerst zijn bed en kleerkist over boord te hebben ge worpen, zelf over boord en zwom op den wal aan. Hij zou zeker zija omge komen, als niet de beurtschipper Ad<i- aan Gseuse, van Waarde in Zeeland, en de wakkere veerman Gerrit Timmers te Kraliogscheveer, met eene roeiboot waren ter hulp geschoten. Het is nu reeds de tiende maal, dat door Gerrit Timmers éen drenkeling uit de rivier werd gered. N, R. Ct. UitVreeswijk wordtgemeld; Tsrwyi schipper O. uit Leerdam met zyn met flesschen geladen vaartuig Woensdagmiddag de Oude sluis wilde binnenvallen, werd zijn schip, waar schijnlijk door dan sterken Z. O. wind, zoo hevig tegen de gordiag van het westelijk sluishoofd gedreven, dat het een belangrijk lek ontving en men het slechts met moeite drij end kon houden. Men vermoedt, dat een ijzeren bout, die onder water buiten een gordingpaal uitsteekt, het lek veroorzaakt heeft. Eenige dagen geleden werd op dezelfde plaats ook de goederenboot Amsierda?n IV lek gestooten. Na 5 jaren gevangenisstraf te hebben ondergaan, is te 's-Bosch uit de gevangenis ontslagen S. M. uit Arn hem. Hij is 8lecats 28 jaren oud en bracht daarvan 13 jaren en 3 maaiden neesheer heeft bloedvergiftiging gecon stateerd. De detachementen infan- texie en cavalerie, die eenigen tijd ge laden van Leeuwarden naar onderschei dene plaatsan in de provincie waren afgezonden, zijn vóór en na daar teruggekeerd, behalve het detachement infanterie te Franeker. Dank zij den ook d&ar verbeterden toestand, zijn Woensdag ui» die stad te Leeuwarden teruggekeerd, 30 onderofficieren en manschappen, onder bevel vaa den ien luit. A. Hogervorst. Er zijn daar voor- loopig nog achtergebleven zo man onder een sergeant. Het uit Zutfen aldaar gestationeerde detachement huzaren, door den terug- neer onlangs van omstreeks 30, onder bevel van den ritmeester Boreel de Maurignault, naar die plaats, tot 50 bereden manschappen en 2 offiicieren terugbracht, blijft voorshands nog te Leeuwarden. RECHTSZAKEN- Voor de rechtbank te Groningen stoaden Woensdag terecht 7 boeren knechten uit Huizen, omdat zij in den nacht vau 31 December 1892 op 1 Jan. 1893, na vooraf gemaakte afspraak, openlyk, met vereenigde krachten opzet telijk hebben vernield ongeveer 300 glasruiten, gevat in buitenramen van de woningen en daarby beboorende schu ren van eenige landbouwers, allen wo nende aan den open aren weg, onder de gemeenten Uithuizen en Uithuizer- meden. Drie van de beklaagden bekenden alles, vier ontkenden. Ia deze zaak waren 14 getuigen ge dagvaard waarvan 13 verschenen wa ren. Het O. M. eischte voor ieder 1 jaar gevangenisstraf. Ambtshalve verdediger was mr. J. van Gilse, die van meening was, dat het gepleegde misdrijf niet viel onder het Donderdag heeft in de fransche Kt- mer de beraadslaging plaats gehad oveil de voorstellen betreffende de liquidatie van de Panama-kanaal-Maattchappij.l Artikel 1 en 2 van het ontwerp zijn aangenomen, De strekking van att. 1 is, dat alle procedures tot het leggen' van beslag op de goederen der Maat* schappij zelfs voor zoo ver zij reeds ia gang waren, worden geschorst. Generaal. Dodds heeft in eene telegram aan fransche regeering gemeld, dat eene vermindering van het effectieve leger ia Dahomey, onmogelijk is voor hel wassen van de Ouémé eo het verdwynen van Behanzin. De part. correspondent van delt.R. Ct. in Londen, meldt het volgende van een feestmaal dat Woensdagavond heelt plaats gehad tot viering van het 25- jarig bestaan van het „Royal Colonal Institute," dat door lord Rosebery word gepresideerd, die een belangrijke rede hield over Engeland's rol ia de wereld als koloniale macht. Hij zeide gunstig gestemd te zijn voo: eene weder-bijeenkomst van het Congres van vertegenwoordigers van Eogeland's osderhoorigheden, omdat hij inziet, dat zulke conferentièa bevorderlijk zijn aan den band tusschen die landen. Hij meent echterdat het oogenblik niet gunstig is voor zulk een. congres, Australië is bezig eea ernstige crisis te boven te komen, Engeland heelt andere belangrijke zaken te regelea, Rosebery bestreed da bewering, dat Engeland nu reeds voldoende koloalëü bezit. Wijze Btaatslieden letten niet alleen op het tegenwoordige, maar ook op de eischea der toekomst. Spreker was overtuigd,* dat het slechts van de Engelschen zeiven afhangt, of de loe' komstige menschheid hoofdzakelijk An gelsaksisch zal zijn of niet. De Time*> die de redevoering overi' gens toejuicht, vindt deze opmerking vreemd in dea mond vau een minister, die medehelpt om de Angel-Saksen uit wonderschoone stem heeft ondergeteekende zyn vak vaarwel gezegd om lezingen te gaan houden,/' ,/Wat komt gy hier doen vroeg Wopping met eene uitdruk king van verbazing op het gelaat, en eene sterke neiging gevoe lende om te lachen. //Misschien zal het maar het beste zyn, dat gy gingt zitten, en ons mededeeldet, wat u hier brengt." z/Dat dunkt my ook," zeide juffrouw Jeakles, terwyl zy zich in een der kantoorstoelen liet neervallen, //maar wy zullen u niet lang ophouden." „Wy zyn hier gekomen om de belooning van twintigduizend dollars op te eischen," merkte de dwerg kalm aan. „Wat „Hebt gy geen twintigduizend dollars belooning aangeboden voor mededeeliogen betreffende Catherine Rokewood?" riep Ann met klem uit, „en hebt gy het niet zwart op wit laten zetten en wilt gy het nu maar uitbetalen?" „Dat is nu eindelyk myn geluk," zeide de kleine Jeakles. „Ik heb dat bedrag aangeboden, en bied het nog aan," zoide Wopping. Turtle zette zich neer naast de deur; hy glimlachte kalm en wierp een nieuwsgierigen blik in den duisteren hoek, waar een menschelyke gedaante zich nog dichter tegen den muur had aan gedrongen, toen juffrouw Jeakles het doel van hare komst had „Welnu juffrouw JeakleB," zeide de detective, „deel nu maar mee, wat gy weet. Ik heb er niets tegen u te bekennen, dat ik zelf getracht heb de belooning te verdienen, maar als gy een beter en vroeger recht heb, dan geef ik er u myn woord op, dat ik u geen wrok zal toedragen als gij alleen de belooning kunt op- eisehen." „Hoe zegt gy dat deze man heet?" vroeg Wopping en wendde zich haastig tot den detective en wees op den dwerg. „Jeakles. Hy was vroeger eigenaar van een circus," gat Turtle ten antwoord. Wopping had van vreugde kunnen opspringen. Nu was er voor hem gelegenheid om de afkomst van de arme Follie op te sporen. „Als juffrouw Jeakles gereed is, dan wil ik haar met genoegen aanhooren," zeide Wopping. „Geen woord mijnheer," riep juffrouw Jeakles uit. „Geen enkel woord, zeg ik u, voordat gy ons hebt verzekerd, dat het geld aan ons zal worden uitbetaald. Zaken zyn zaken." „Hoor eens hier," zeide Wopping ongeduldig, „ik heb een groote som gelds aangeboden voor zekere inlichtingen, en als gy my kunt zeggen, waar Catherine Rokewood's tegenwoordig verblijf is, dan verzeker ik u, dat het geld aan u zal worden uitbetaald." „Haar tegenwoordig verblyf, zegt gy riep Jeakles uit. „Ja, dat heb ik gezegd." Jeakles gelaat werd merkbaar langer. „Ann, dat is mis," zeide hy en wendde zich tot zyne vrouw. Dat is weer een staaltje van myn verwenscht ongeluk. Is het niet verschrikkelijk Juffrouw Jeakles begon te schreien. „Ik heb je altyd wel gezegd Henry, dat je er te lang mee hebt gewacht." „Kom het is niets Ann," zeide de dwerg vertroostend, het is jou schuld niet, dat ik er te laDg mee heb gewacht, sen ik zal de gevolgen als een man trachten te dragen. Niet, dat ik erg manna' lyk ben, waar het myn gewicht geldt van personen, die te laat zijn beginnen te groeien, en niet vroeg genoeg zijn opgehoudes met groeien, kan men niet verwachten, dat zy de schaal zoo lang in evenwicht kunnen honden als anderen. Ik ben slechts half vol wassen, maar myn geest is krachtig en goed ontwikkeld, en aan mijne bedoelingen valt niet te twyfelen." „Ga voort met uw verhaal," riep Wopping uit, „uwmoeite: in ieder geval betaald worden." „Dat klinkt aanmoedigend, dat moet ik eerlyk bekennen." „Hebt gij Catherine Rokewood gekend?" „Ik heb haar gekend...." „Dat is juist zoo te bejammeren," viel Ann hem in de rede. „Misschien zal het maar het beste zyn, dat ik begin met heü begin," opperde Jeakles. „Zeer zeker," zeide Wopping. „Dan moet ik teruggaan tot het jaar '59, het jaar, toen ik voor het eerst in dit verwenschte Amerika kwam. Ik had toen een circus, en kwam juist over voor het uitbreken van den burger oorlog. WMif vttpolfd-)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2