GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Een drie-zij dig belang. Burgerlijke Stand. Staojmrasrtbirichten. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Ierland te verjagen en door Kelten te doen ver vac gen. In eerste lezing is door het engelsche Hoogerhnis het wetsontwerp, uitgaande van den bisschop van Chester, aange nomen, betreffende den verkoop van alcoholische dranken, waarbij het Go- thenburgsche stelsel als grondslag is aangenomen. In beginsel verklaarde lord Kimberley het ontwerp voor goed. Het gerucht uit Rome verspreid, dat de italiaansche minister van Oorlog zya ontslag zou hebben genomen, wordt tegengesproken. By gelegenheid vaa het feest voor den Paos, die den verjaardag van zijne geboorte en van zijne wyding herdacht, heeft ia antwoord op het adres uit Monaco, La Valletta te kennen gege ven. dat dit feest overal met ernst ca vreugde is gevierd. In Italië zo wei als in deu vreemde, zeide bij, doet de overtuiging aller harten kloppen als met éenen slag, dat hun gemeenschappelijk heil de volken drijft zich te veteenigen in den schoot der Kerk, zonder welke recht noch orde kunnen bestaan. Door het Kolhething te Kopenhagen is de alaalsbegrooting ia baar geheel met 69 tegen 17 stemmen aangenomen. In de oostenryksche Kamer van af gevaardigden heeft de minister van Koophandel medegedeeld, dat de inlich tingen, oat van gen ten aanzien vaa de onderhandelingen tusschea Dnitschland en Rusland over een handelstractaat, geloof verdienen. Voorts verklaarde hij dat Oosteniijk het recht mist om diffe- rentieele rechten te eischen of in stand te houden. De handelstractaten hadden overigens niet ten doel te verplichtea tot het invoeren van een stelsel van afzonderlijke tractaten met de verschil lende landen. Te Herstal en te Liers is eene epidemie van trichinose nitge- broken, waaraan reeds vele personen zyn gestorven. Die persoueu hadden versche worst gegeten van een te Herstal geslacht varken, waarvan de herkomst niet bekend is geworden. De Commissaris der Koningin in Lim burg heeft de burgemeesters in dat ge west uitgenoodigd, de inwoners op dit gevaar opmerkzaam te maken en hunne krachtige medewerking ingeroepen ter verhindering van frauduleuzen invoer van vleèsch, worst enz. De erfgroothertog van Luxemburg is verloofd met hertogin Anna van Braganza. De erfgroothertog Willem Alexander, gener&al-majoor in het Oostenrijksche leger, is bijna 41 jaar oud. Hij is de eenige zoon van groothertog Adolf, en de stamhouder van het Huis Nassau. Zijn verloofde is de ruim 31-jarige dochter van prin6 Miguel van Braganza, het 14 Nov. 1866 overleden hoofd vaa den prinselijken tak van het Huis Braganza. Tusschen Barboux, den ad vocaat, die Ch. de Lesseps voor de eerste Kamer van het hof vac correc tioneel appèl heeft verdedigd, en Pé<i- vier, eersten voorzitter van het hof, is een conflict ontstaan, dat ia het pa leis vaa justitie veel beweging, een kleine storm zelfs heeft teweeg ge bracht. De zaak is deze: Op de rol was de behaudeling vaa zeker proces ingeschreven, waarin Barboux pleiten zou. Deze nu scheen nog niet gereed te zijn en liet door een zijner ambigenoo- ten in de rechtszaal uitstel van behan deling voor 14 dagen vragen. Pétivier, anders welwillend genoeg om dergelijke verzoeken toe te staan, antwoordde Vraag mij geen uitstel voor den heer Barboux. Hij heeft openlijk verklaard, dat hij voor deze Kamer niet meer pleiten wil. Wij staan hem geen uitstel toe, tenzij hij tot andere (volgens som migen: tot betere) gevoelens komt. Périvier vroeg toen aan den advo caat van de tegenpartij, of hy ook uit stel van behandeling verlangde. Hierop werd een toestemmend antwoord gege ven, en toen stond Périvier dadelyk hetgeen gevraagd werd toe. Wat nu was er gebeurd, dat Barboux, die gedurende zijn lang pleidooi voor Charles de Lesseps de meest mogelijke welwillendheid, zelfs complimentjes van den voorzttter ontvangen had, aanlei ding had gevonden, om te zeggen dat hij niet meer pleiten wilde voor de eerste Kamer van het hof? Toen namelijk het hof arrest had ge wezen in de zaak van de beide Les seps, Fontane, Cottu en Eiffel, waren hunne advocaten verbaasd over de zwa re straf, die hun was opgelegd, en de advocaten verheelden, de een opmeer, de aader op minder bescheiden wijze hunne ontevredenheid deswege niet. Barboux vooral was er verbitterd over en schreef een brief aan zijn cliënt, waarin hij verklaarde, „dat hij voor die lieden niet meer pleiten wilde." En deze brief moet onder de oogen geko men zijn van Périvier. Volgens een telegram zon deze zaak aanleiding geven tot eene interpellatie in de Kamer. Een zeshonderd studenten te Parys hebben zich Dinsdagavond begeven naar het bureau van „la Nation," die een artikel behelsde dat zij belee- digd voor zich beschouwden, om er te manifesteerea. Zij begonnen met eenige ruiten in te slaan daarna gingen ver scheidene hunner de trap op om binnen te komen, doch zij vonden de deur ge- sioten. Zij rukten toen het bord van de deur at. Op dea boulevard gekomen, wilden eenige politiedienaren hun den verderen weg afsnijden. Een gevecht volgde, waarbij de politiedienaren zich van het bord van „la Nation" meester maakten. Twee studenten werden ge pakt, doch hunne kameraden bevrijdden hen. De studenten trokken vervolgens naar het beursplein, waar zij kreten aanhieven en „la Nation" geducht uit jouwden. Weer werden twee gevat, doch ditmaal een student en een han delsbediende, die zich alsmede sterk geroerd had. Zij werden naar den na&st- bygelegen politiepost gebracht. De stu denten trokken toen daarheen om hunne invrijheidstelling te vragen, hetgeen hun echter geweigerd werd. De troep bieef toen tot middernacht daar ter plaatse bijeen. Sedert de vertooning van „Falstaff" heeft Yerdi niet minder dan 13,000 brieves en telegrammen ont vangen. Een liefhebber is de regels gaan tel len van het tekstboekje. De man beweert, dat dit getal 1374 bedraagt. Boito ont ving voor den tekst ƒ4800. Daar hij weinig meer had te doen dan zinsne den uit Shakespearr's werken over te nemen, kan men niet zeggen dat hij voor dezen arbeid slecht werd betaald. Verdi ontving f 76.800. Bovendien ent- vangt hij een deel van de koninklijke rechten op uitvoeringen ten bedrage van 4 pCt. der onzuivere opbrengst. Hier komt nog bij een gedeelte van de opbrengst v&s afzonderlijke nummers die in het licht verschijnen eu nog eenige andere voordeelen. Verdi is een liefhebber van landelij- ken arbeid. Hij wijdt dea zomer «au zijn weikz&amhcden op het laad en houdt zich des winter bezig met oom- poneeren. Wocnsdagvoormiddg is van wege de duiische Vereeniging ter be vordering van luchtscheepvaart, in tegen woordigheid van het keizerlijk echtpaar, de prinsen, eenige professoren en des kundigen, de eerste harer nieuwe, uit sluitend tot wetenschappelijk onderzoek beslemde, ballons opgelaten. Deze heeft een inhoud van 2500 kubieke meters, is vervaardigd uit oker-gele zijde eu overtrokken met caoutchouc. In het schuitje heeft men een aspiratiemeto- graaph, een thermogr&aph, een psychro meter, een barograaph, die tot op eene hoogte van 10,000 meters dienstig kau zijn, een kwikbarometer, eeae anerolde- barometer; verrekijkers, accumulatoren voor dampen, toestelletjes tot meting van de intensiteit der zonnestralen, photographische snel-apparaten, enz. Prof. Assm&nn, dr. Kremser en luite nant Gross hebben dezen eersten tocht gedaan. De ballon dreef in de richting van het noordwesten. In eene hoogte van 500 meters boog hij zich naar het noordoosten, verdween ter hoogte van 800 meters in eene cumuluswolk, kwam eene minuut later in eene hoogte van 1800 meters weder te voorschijn en verdw ea daarna. De berekening was, dat men eene hoogte van 5000 meters zou kunnen bereiken en ergens in de streek van Aaciam zou nederkomen. Over een liefdesdrama, in een hotel te Kassei afgespeeld, wor den nader de volgende bizouderheden medegedeeld. Een jong paar had kamers genomen in het hotel. Toen de eigenaar den jongen man een opmerking maakte, trok deze een revolver en vuurde- op den waard; het schot echter miste. Nu richtte de gast het wapen op zyn be minde, die doodelljk getroffen ineen zakte. Onmiddellijk voJgde een derde schot, waarmede de moordenaar zich zelf den dood gaf. Op hetzelfde oogenblik dat de politie van het gebeurde werd in kennis gesteld ontving zij een dépêche uit Erfurt, waarin de ouders van den jongen man de politie smeekten het plan van het jonge paar, om zich te dooden, te ver hinderen. Zondag II. was de 19-jarige M. uit Dortmund met den reiziger S. uit Er furt, met wien zij zich den dag te voren had verloofd, heimelijk uit Dortmund verdwenen. Maandagmiddag ontving de moeder van het meisje een brief uit Kassei, waarin haar dochter haar mede deelde, dat zy ea haar verloofde had den besloten ^te sterven. Omtrent de beweegreden voor de wanhopende daad verkeert men in onzekerheid. Vliegende bankiers noemt men te Berlijn de geldwisselaars, die er hun werk van maken keper tegen gond In te wisselen. Het kopergeld verschaft zich de („vliegende bankier" 's avonds laat of 's morgens zeer vroeg aan de kantoren der trams- en omni bus-maatschappijen. Met 80 tot 95 pond belast begeeft hij zich dan naar kruide niers, wijnhandelaars, destillateurs enz., om het koper tegen zilver, goud en bankpapier in te wisselen. Men berekent dat hij 10 Mrk. dagelijks verdient. Hy heeft natuurlijk zijn bepaalde clientèle. Op tien Mrk. verdient hij 10 Pf. Opnieuw heeft te Berlyn een soldaat op een hnrger geschoten. De soldaat Heimwarth stond op post en werd beschimpt door een voorbijganger de soldaat wees hem af, maar de man, die wat veel gedronken had, trachtte hem een stomp te gevea, waarop deze zijn aanrander overmande en in zyu schilderhuis bracht. Toen laadde hij, overeenkomstig zijn orders, zijn geweer. Opeeus echter sprong zijn gevangene uït het schilderhuis en liep weg. De soldaat riep driemaal „Haltea toen dit zonder gevolg bleef, vuurde hij zijn geweer tweemaal sf. By het tweede schot viel de vluchteling, hoewel hy niet getroffen was. De soldaat achter haalde hem toen ea wist hem in de wacht te brengen, echter niet dan nadat hij nog een ducht!gea klap met een stok had ontvangen vaa zijn aanrander, die de tooneelspeier Schaffer bleek te zyn. Heimwatth werd terstond afgelost. De verneemt uit Ottawa, dat daar een verschrikkelijke winter heerscht. Ia de westelijke staten van Canada zijn yds treinen ingesneeuwd en menschen zijn er doodgevroren. De thermometer dsalds in sommige plaatsen tot 50°, 6o° onder vriespunt Fahrenheit. Langs de Canadian Pacific heerscht een erge steenkoleanood, daar er geene vrachttreinen rijdenvele fabrieken staan stil. Thomas Lynch, een millio- natr, die te Chicago woont, heeft een miniataurwoning voor zijn vierjarig dochtertje laten bonwen. Op deu deur post is een zilveren plaat aangebracht met het opschriftjongejuffrouw Lelia Lyach. lu het kleis ziet men hier alles wat io een voorname woniag wordt aaogetroffeu. Er zijn electrische schellen en de vedichting geschiedt door gas. Een miniatuur-park vol zeldzame ge wassen strekt zich achter dit kinderpaleis uit. Men maakt zich te New-York ernstig bezorgd over de JNaomie een stoomschip van de „White Star Com pany," dat over zijn tijd is. De Kaiser Wilhelm 11 heeft op dea Aïlantischen Oceaan met sterke stormvlagen te kam pen gehad. Bij een stortvloed, die over het tick sloeg, werden 12 passagiers te gen een hut geworpen eu bekwamen daardoor ernstige verwondingen. Op een andere boot, de Stale of Nebraska, sprong de stoompijp jen drie personen ontvingen daardoor hevige brandwon den. De ontvangsten der Chi- cagotentoenstelling bedroegen tot uit. Jaouaii 15.603.419.80 dollars, tegen 15.029.539,97 Q. aan uitgaven, zoodat er een bedrag van 573.879.55 d. over bleef, ongerekend de opbrengst der nog resteereade „souvenir coins" tegen écn dollar per stuk ea de 1.400,000 d. aan „treasury bonds", die nog in reserve zijn. Het bestuur zal dus een bedrag van byna 6 millioen dollars ter beschik king hebben voor de onkosten tot 1 Mei. Onder de onkosten zijn o.a. 193.093.26 d. aan entiéegelden. De tentoonstelling is reeds door bijna 800.000 menschen bezocht, behalve de geëmployeerden en werklieden en hen, die zonder betaling worden toegelaten. Onder de uitgaven komen voor bijna 200.000 dollars voor beeldhouwwerk het schilderen en deeoreeren heeft raeds bijca 150.000 dollars gekost, Aan po- litie-toezicht is 232.500 d. uitgegeven kosten van tuicieis- en bloemisten werk beloopen al 391.000 d. Aan de oprich ting van de Hoofdgebouwen zelf is meor dan zes millioen dollars besteed. De directeur-generaal heeft een staf van 155 personen, aan wie maandelijks 21.097.74 d. wordt uitbetaald; 2487 gesalarieerde personen zijn werkzaam in het constructie-departement, die maan delijks aan salaris 188.800 d. ontvan gen de loonen der duizenden losse daglooners zijn niet onder deze som men begrepen. De New-York Herald ver neemt uit Guatemala, dat het dal der Carapidaa overstroomd Is. Zes dorpen zijn verwoest. Honderden menschen zouden zyn omgekomen. Te Chicago vieleenmuur om, welke was overgebleven van een gebouw, dat kort geleden door brand werd verwoest. De muur stortte opeen ander huis met het noodlottig gevolg, dat dit geheel in eikaar zakte. Tien per sonen, die zich in het huis bevonden, werden gedood. Een grondig kenner van Australië, de heer A. Merton, verzekert in de „Daily Chronicle" dat de inboor lingen van Queensland snel aan het uitsterven zijn. Hij raamt hun aantal op nog slechts 20.000 en gelooft dat ook van dit overschot binnen eene be trekkelijk korten tijd gezegd zal moeten wordenhunne plaats kent hen niet meer. De oorzaak van het verdwijnen dezer meer interessante dan beminne lijke menschen kinderen is tweeerlei hunne verslaafdheid aan vuurwater en het geleidelijk inpalmen van hunne jachtgronden door de blanken. De heer Mackay, de zilver- koning, is bijaa geheel hersteld van de wonde, hem onlangs door een pistool schot te San Francisco toegebracht. De man, die het schot loste en daarna zichzelven wondde, is ingelijks bijna hersteld. Hy verklaarde, dat hij geen persoonlijke grievea tegen den heer M«c- kay had, maar hem alleen had willen doodschieten „uit beginsel". VARIA. Een Eugelschman voer vier weken lang iedere© dag met de boot van Keu len naar Mainz en van Mainz naar Keulen. Op zekeren dag zei eb kapitein tot hem: „de Rynstreek schijnt u bizon der te bevallen, mijnheer." „Wat Rijn streek", antwoordde de Eogelschman. „Ik ben te Napels en te Constantinopel geweest, ik heb veel schooner streken gezien, maar zoo lekkere biefstuk als op deze boot heb ik nergens gegeten, eu daarom ben ik voornemens nog eenige weken op en neer te varen." Voor den inhoud dezer rubriek siell de redactie zich niet aansprakelijk) Veel zal er den laatsten tyd wel eens gedacht zijn over de gas-kwestie, zoo een ieder het zijne, doch daar men er zoo goed als niets meer van hoort, of beter gezegd, niets omtrent het verloop dezer zaak te weten komt, wensch ik deze voor de ingezetenen zoo hoogst belangrijke aangelegenheid eens opnieuw te berde te brengen. Onlangs eens aan mijn gedachten- gang, zoo over koetjes ea kalfjes, den vryen loop latende, fluisterde een on bekende geest mij de voorwaarden in het oor, waarop naar zijn bescheiden oordcel de gemeente Haarlem aan de Imperial Gas-Company de concessie voor dea fcyd van vijftig jaren zou kun nen verlengeo, voorwaarden die naar hij mij verder vrij pedant in het andere oor fluisterde, ontegenzeggelijk èn der burgerij, èn der gemeente, èu ook ten slotte der Gas-Company ten bate zou den komen. Ik nam een stukje papier en potlood, ea schreef het volgende neder: Een voor iedereen vastgestelde tarief- prijs van 5 cents per kubieken Meter gas, aanleg buitenshuis en binnenshuis vry, me ter-huur vrij, en verplichtend droge meters. Tusschen twee haakjes, was de geest erg aan het mopperen over de zwakte zijner oogen, en zou hij volgens zijn beweren blzouder in zijn nopjes zyn, als dan ook het geleverde gas wat helderder zou zij», doch ontevredenen zijn er altyd. De Gas-Company zou aan de ge meente 1 cent per kubieken Meter ult- tekeeren hebben. Verder zou zij op zich nemen vrye verlichting der ge meente, der stedelijke of gemeente gebouwen, alreeds bestaaude, of die gedurende de nieuwe concessie nog mochten verrijzen. Vrije verwarming dei stedelijke gebouwen, scholen, enz., em de cokes voor de Haarlemsche bur gerij niet meer dan 35 cents per mud grof en 40 cents geklopt. Dan prevelde de geest nog zoo iets vaa verlichting der straten, bruggen en pleinen op een ruimeren schaal als tot nu toe het geval was, een ongeveer dubbel aantal lantaarns met de nieuwste verlichtings-methode. Hier brak het puntje van myn pot lood, en begon ik wel een beetje te verlangen, van mijn kwelgeest bevrijd te raken. Maar neen, hij ging als volgt voort De Gas-Maatschappij zou zich moe ten verbinden, gedurende den concessie- tijd alle nieuwe uitvindingen op het gebied der gas-verlichticg in toepassing te brengen, de licht-sterkte aan te geven door het Gemeente-bestuur. Na afloop der concessie zou de Gas fabriek met geleidingen enz. weder aan de stad komen. Daar verdween de geest eensklaps voor mijne voeten, na nogmaals als zyne vaste overtuiging te hebben ver klaard dat bij zulke voorwaarden èn de gemeente, èn de Gas-Maatschappy, èn de ingezetenen gebaat zouden zyn. Een voor velea. Haarlem2 Maart 1893. Ondertrouwd 3 Maart. N. J. Kra nenburg en A. Jansen. Geboorten 1 Maart. C. v. d. Broek- Vonk z. N. D. M. v. Schilfgaarde de Vlaming z. - 2. C. M. W. Bennik Groeneveld z. - M. P. AbelsScheffers d. - 3. A. G. BijsterNiemann z. - A. W. v. Dam—Jansen Hendriks d. Overleden: 2 Maart. P. N. Hahn 81 j. Plein. Commissariaat ras Politie te Haarlem. De voorroerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen Een zakmesje. Eene ledige glaskist, Eene sok. Eene portemonnaie met-eenig geld. Een zakdoek. Een houten bordje, waarop geschilderd „gemeubileerde ka mers te huur". Twaalf ledige boter- vaatjes. Eene fantasie-dasspeld. Een koperen gewicht. Eea gulden. Een wandelstok. Een knot roode wol. Een nikkelen hondenhabband. Eenige con- pon briefjes eeaer Onderlinge Levens- verzekerbg-Maatschappij, te Amster dam gevestigd. Eene want. Een melk wagen. Eenige sleutels. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 2 Maart van Cuxhaven naax Arasterdam. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam Daar Batavia, vertrok 2 Maart van Port-Said. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Maart yan Port-Said. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rot terdam, passeerde Donderd*g 2 Maart, des voormiddags 4 uur 45 min., Lezard. Het stoomschip P. Calandvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, passeerde Donderdag 2 Maart, des namid. 1 uur, Beachyhead. Het stoomschip BataviaTan Rotter dam naar Java, vertrok 2 Maart van Marseille. Het stoomschip Deucalionvan Bata via naar Amsterdam, arriveerde 2 Maart fie Suez. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd 2 Maart. P. M. vaa Rossum en J. A. G. van der Bijl, Am sterdam. - F. van der Goes cn M. Koens, Nieuwer-Amstel. - H. Reinders en A. van Isselmuden, Den Haag. - Bij volmachtJ. L. de Lauoij en B. H. Rambonnet, Goor. - F. J. Mahl- meijer en C. D. C. Tijl, Amst. Geboorten 28 Febr. G. A. M. de GraaffStubbé z- Gouda. - 1 Maart. Mevr. Wernink—-Weraiuk z. Deventer. - M. J. Buckert~Albers d. Amst. - J. HartVisser z. Amst. Overleden: 27 Febr. A. van Stuïj- venberg 79 j. Amst. - 28. P. Wigt jm. 28 j. Amst. - Wed. A. Poppe—-Brand wijk 78 j. Drumpt. C. du Bols Janssen 69 j. Zutfen. - E. Speer jd. 25 j. Amst. - 1 Maart. T. A. M. Mouw jm. 4 j. Amst. - N. J. F. Verschoor 8* j. Goes. - C. J. P. van Borcharen jd. 79 j. Den Haag. - 2. Wed. S. Konijn De Jong 76 j. Amst. eST" Aan Geabonnecrdcn op dit Blad tit hunne huis genooien worden dan het Bureau kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeldj maar deie Betrekkingen sljn Ie bevragen, dfannés bulten Haarlem ontvangen Int tickling legen loetendlng van postsegell 1. Bosch, dame P. G. niet te jeugdig, te aee en gezelligh. v, d. huisvr. in deft, gezin, opge ruimd humear. 2. Modiste ia hoedenvak te Zeist. 3. Provisor, dame of heer in apotheek, in een net noordel. stadje, void, assist, aanw. 4. Gerout. reiziger m. tailleurs bek., v. Amst. en provincie, teg. goed. sal. on provisie. 5. Reiziger voor Amst. ou de provincie voor boekdr. en kantoorboekhandel te Amst. 6. Volontair-inspectenr v. politie, jaarl. loei. 250, brieven v. 15 Maart. 7. Gerout. colporteur om m. popul. geschiedt, plaatwerk, bij ontwikk. publ. te werken. MARKTNIEUWS. Amsterdam, i Maart- De prijzen der aardappelen waren heden als volgtKatwijker Zand f o. i o.dito Kiel fo,h o.An- dljker Muisjes f o,— i o,— Friesche Dokkumm. Jammen fo,8o i 1,35, dito Franeker f 0,80 1,25, dito losse fo, o,dito Zand fo.h 0,Rijna- burgers i o,4 o,Geldersche Kra len f 0.a o,dito blauwe f i,i 1,40, Noordwijker Zand fo.—h o.— Hillegommer Zand fo.a o. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 25 Febr. De amerik, Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 5,30, 5,30, 5.3°. o.—. 5.30» S.30. ct. per gallon. Philadelphia 5,as, 5,25, s,»5. 5-»S> 5,»5 ct. per gallon. Ruwe olie 59X, 59%, 6oS4, 59Ï, 61 c. p. v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvange aan den Amsterd. Petroleumhaven Schiedam, i Maart. Moutwijn f8,—, Jenever f13,50, Amst. Proef f 14.75

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3