DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. löe Jaargang. Dinsdag 7 Maart 1893. No. 2968- ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Cursus in hoefbeslag. BINNENLAND. Letteren en lunsrt. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. HAtRLBM, 6 Maart 1893. Bjj het Zaterdag te 's.Hage gehouden examen nuttige handwerken is geslaagd, mej. J. M. M. Jager Gerlings, alhier. Meer dan eens hebbes wij een ea znder medegedeeld over de» cursus in hoefbeslag, die op initiatief van de hier gevestigde afd. der Holi. Mij. v. Land bouw door den luit. paardenarts, L. J. M. Rysenberg, gehouden wordt. Terwijl ia Duitschland een verplicht hoefsmids-examea bestaat, belet hier ie lande niets aan de» meest onweten den beunhaas, om zich als hoefsmid te vestigen. Wee d&n de paarden, die ia zyne handen vallen. Blijkt bij het be slaan zijn ijzer niet groot genoeg, wat noodhij maakt den hoef pasklaar •heeft een paard eeae afwijking va» de» hoornschoen, daar houdt zich de on wetende boefsmid niet mee op. Passen of niet, het ijzer wordt er aaagespijkerd en de deformatie natuurlijk nog erger. Vandaar dat het zoo auttlg is, dat de hoefsmid kent de anatomische sa menstelling van het paarden-onderbeen en dat hij ook ia de praktijk goede leiding heeft genoten. 1 Langzamerhand zien de hoefsmeden dat ook in. In de laagste drie jaar wordt de cursus druk bezocht, door bazen zoowel als door gezellen. Som migen moeten verre en lastige reize» ervoor maken, maar het schrikt hen niet af en de hoop op het verkrijgen van het diploma, dat aan hen die op het examen gunstig hebben voldaan wordt uitgereikt, doet mannen in de kracht van het leven neerzitten op de schoolbanken als kleine jongens. Terecht heeft men de eischen voor het examen niet al te laag gesteld en is aan zes van de vijftien leerlingen het diploma niet uitgereikt kunnen worden. De aamen der geslaagden zijn J. van Eden Petersman, van Bent huizen, heeft goed voldaan. W. Blaauw, AlkmaarJ. Cos, Half weg; J. de Lange, Groote IJpolder G. Nicuwenhuysea, Houtrak polderG. van Riesen, Heemstede; J. Smit, A?en- hornP. Smit, WieringerwaardP. Visser, Noordscharwonde. De heer F. Lieftinck, voorzitter van de afd Haarlem der Holl. Maats, van Landbouw, reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit en bracht daarbij hulde aan den leider van den cursus voor de uitstekende zorgen, door hem daaraan besteedvoorts aan den hoef smid Larmené voor de hulp, bij den cursus door hem verleend. De examencommissie bestond uit den kapitein-paardenarts Lameris uit 's Hage. G. J. Hengevcld, distrlcts-veearts en den leider van den cursus. Zooals men weet, wordt de cursus gesubsidieerd door de provincie Noord- holland, terwijl de vereeniging „Hol lands-Noorderkwartier" een zeker bedrag heeft beschibbaar gesteld ter tegemoet koming i» de reiskostea van een zeker aantal leerlingen van de» cursus. Het examen werd voor een deel bij gewoond door de leden van het Hoofd bestuur der Mpij. v. Landbouw de beerem Bauduine» Waldeck, voorts door dea heer Ferf als lid van Ged. Staten e» "door de heeren Mrs. de Kaoter 8n Everwijn Lange als leden van bet af- deelingsbestuur. Het examen, dat Vrijdagmorgen begon, was eerst Zaterdagmiddag afge- loopen. Een'der grootste nijverheids-iustellin- gen van ons land, die van de firma Joh. Enschedé k. Zoon, alhier viert den 99 dezer het 150-jarig bestaan van hare afdeeling lettergieterij. Naar wij verne men, zal die dag niet ongemerkt voor bijgaan ea zal het geheele personeel (pl. m. 300 man) met vrouwen ea doch ters een feest worden aangeboden in de zaal der „Sociëteit Vereeniging" al hier. Tel. Op de hedea alhier gehouden paar denmarkt zijn aangevoerd 389 paarden, de meesten van Inlandach of gekruist ras. De handel was levendig. De prijzen beliepen van ƒ90 tot 400. Zondagmorgen, omstreeks 9^ ure, Is eene 65-jarige vrouw uitgegleden en ge vallen op een trottoir in de Groote Houistraat, waarbij zij een been heeft gebroken en per brancard naar hare woning overgebracht is. Ia den nacht van Zaterdag op Zon dag is ea» 37-jarige werkman, J. B., door de politie alhier op heeterdaad betrapt op diefstal van twee nieuwe plaaken, van het bouwterrein aan dea Wagenweg, hoek Schouwtjeslaan, ter wijl nog een derde plank in zijne woning werd gevonden, mede van dat terrein ontvreemd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem, zal voor het lidmaatschap der 5Tweede Kamer bedanken. De heer A. F. Kremer Jte Haarlem is benoemd tot lid van het bestuur van den Waarderpolder onder Haarlemmer- iiede. Door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder is benoemd tot opzichter (standplaats Cruquis) de heer J. de Baat Pz. te Sliedrecht.) Een veehouder onder de gemeente Sloten verzette zich dezer dagen met geweld tégen de ontsmetting vau zijn staJ, hetwelk van gemeentewege plaats heeft omdathet verwijderen der spianewsbben op den toestand der drachtige koeien een zeer nadeeligen invloed uitoefent. Nadat de wetsvoordracht der overeenkomst met Belgi© van n Juni 1892 ter regeling der grens tus- schen Baarle-Nassau en Baarle-Hürtog reeds in gereedheid was gebracht, werd van de belgische regeeriog het voorstel ontvangen alsnog in die overeenkomst eene wijziging aan te brengen, strek kende om met het oog op den voor genomen aanleg in de belgische ge meente Weelde van een weg naar het spoorwegstation, in de plaats van enkele tot die gemeente behoorende perceelen onbewoonden en onbebouwden heide grond, die bij de overeenkomst aan Nederland werden a fgestaan, andere van nagenoeg gelijke oppervlakteen waarde te doen overgaan. Voor de Nederlandsche Regeering bestond geen reden om daarin Belgie niet ter wille te zijn, zoodat den 21sten December 1892 te Brussel de onder- teekenlng heeft plaats gehad der addi- tioneele verklaring tot gezegde over eenkomst, waarop thans de goedkeuring der Kamer w.^rdt gevraagd. Het voorloopig programma der feesten te Arnhem te houden bij gelegenheid van het ioo-jarig bestaan van het korps Rydende Artillerie, luidt als volgt Donderdag 20 April 6 uur n. m. ont vangst der réunisten, en aanbieding van den eerewijn. 's avonds tooneeluitvoering in „Musis Sacrum" (opgevoerd zal wor den een voor deze gelegenheid geschre ven stuk door den overste de Bas). 21 April 's ochtends groote revue. 's midd?gs gezellige bijeenkomst m „Mu- Sacrum", 's avonds gala-voorstelling j in de manege (carousscl) daarna bal in jMusis Sacrum", aangeboden door h.h. officieren. 22 April. Des middags 1 uur rijpartij, bezoek aan Bronbeek en de Alva zaal, 's avonds feestmaaltijd in „Musis Sa crum". 23 April, 's Middags matieée in „Mu sis Sacrum", 's avonds uitvoering in den caroussel, voor den troep, daarna ter aarde bestelling van het feest. /i?r seint u t New-York dat het stoomschip Obdam bij Sandy- hook gestrand is. Het schip zit gevaar lijk. Hulp is afgezonden. Het stoomschip Obdam van de N. A. S. M. vertrok 18 Fcbr. van [Rotterdam naar Newyork. Nader wordt gemeld, dat de Obdam j Zaterdag spoedig is vlot gerukt en goed en wel te New-York is aangekomen, Eindelijk is by het ge meentebestuur te Rozendaal bericht ont vangen omtrent de twee gevonden drenkelingen. Zij hoorden werkelijk thuis te Brussel (St. Jaa-Molenbeek). Hunne namen zijn heke&d en het is gebleken, dat zij sedert eenige dagen rondzwier ven. Beiden zijn Donderdag aldaar be graven. Uit Maastricht wordt ge- meld, dat aldaar Vrijdag avond plotse ling overleden is de heer J. W. Brou wers, pastoor te Bovenkerk. De overledene heeft zich vooral on derscheiden door zijae groote verdien sten op letterkundig gebied. Volbloed- Nederlander, lag hem de eer onzer taal1 na aan het hartwaar die eer bedreigd werd, vond, men pastoor Brouwers steeds als een vurig strijder op de bres. De dam tusschen Ameland en den vasten wal te Westdongeradeel heeft wel niet belangrijk, maar toch wel iets door den jongsten ijsgang ge- leden. Aan de oostzijde zijn hier en j daar bazaltsteenen uit den dam gebroken i en door ysschollen medegevoerd. De aanslibbing gaat steeds merkbaar vooruit. Wel gaat er de golf overheen doch bij gewoon getij staat er weinig water in de beschutte bochten, en 's zomers levert de zeekraal er het be wijs, dat er nieuw land ontstaat. De ongunstige financieele toestand der betrokken maatschappij maakt het intusscben ondoenlijk, iets van belang ts doen tot verbinding va» Ameland aan den vasten wal. Men is reeds tevreden, als men het meest noodige onderhoud kan doen verrichten. Eenige maanden geleden is op den aan houdenden aandrang aan de Regeering, om mede te werken tot het weder-op- vatten der zoo belangrijke unucincming, bij het welslagen waarvan verscheidene duizenden hectaren vruchtbaar land zouden te voorschijn komen, een ant woord ontvangen, dat eenige hoop voor de toekomst geeft. Het reeds verbruikte kapitaal van bijna een millioen gulden zoo dan niet zijn verloren. Vrydag zijn door de politie te Zwolle aangehouden Jan van Sloo- ten en zijn 24jarige zoon Gerrit Jan, mattenkoopers, wonende te Hasselt, die aldaar trachtten valsehe guldens uit te geven. Aangezien zij in bezit waren van eenige valsehe guldens, werd een po litieagent naar Hasselt gezonden; waar de burgemeester met zijuen veldwach ter 6B den zwolschen politieagent eene huiszoeking deed ten huize van v. S. Men vond niet alleen eenig gemaakt hollandsch en duitsch valsch geld, maar ook de vormen en werktuigen enz. waarmede dat was vervaardigd. De of ficier van justitie vertrok Vrijdagavond met den rechter-commissaris en de beide aangehoudenen naar Hasselt, waar deze laatsten hunne schuld bekenden. De beide valsehe munters werden dien nacht naar de gevangenis te Zwolle overgebracht. Inbond EigenHaardaflevering 2, jaargang '93. Leus de Schaeper door C. K. Elout (met illustraties). De regeling der lichaamstemperatuur bij den mensch en de werking der kleeding, door H. Henkels. Mr. Jacob Dirks, door H. Suringar (met portret). Bij de „beroemdste" kaartlegster in Fries land door Jan van Katlijk. De ont- hnlling van het gedenkteeken voor Gfcalher von BiltziBgsliwen te Soera- baja (met afbeeldingen). Nil despe- randum. In de volksgaarkeuken (by de plaat, naar de schilderij van D. Nil- let). De hydro-electri8che verdeeiing van electrisch arbeidsvermogen te Ant werpen (met afbeeldingen), De ver zorging van de ooren der kinderen, In de schemering. Het krankzinnigen gesticht „Veldwijk" te Ermelo door Joh. Wormser (met illustratiea). Sa lomo Popkins. Boter-kopje, door P. van Assche. Ijs in de grachten van Amsterdam, (teekecing van J. H. van Papendrecht). Fusains door Edw. B. Koster. De verdediging van de Willemstad in 1793 door mr, W. H. de Beaufort (met afbeeldingen). Dunne draden. Sandwiches (met af beeldingen). Walters erfenis door A. C. L. Winter en dooi in Amster dam (met plaat). Hoe ik mijn hoed afnam, door L. A. Jansen, Beatrice 301 HOOFDSTUK XXL het verhaal van Jeakles. //Daarna heeren, begaf zy zich naar juffrouw Jeakles en het was alsof eene zekere betoovering van haar uitging, want niet lang daarna bevonden wij ons weer op weg, en was myne vrouw in staat om weer op te zitten. *Ik had wel voor j5haar willen D^erknielen, maar zy wilde er geen woord van hooren en zeide, dat als wij haar maar toeston den, dat zy ons vergezelde, zy ons volstrekt niet tot last zou zyn, maar zelf haar kostgeld zou betalen, en tevens voor ons kind en juffrouw Jeakles zou zorgen. Om kort te gaan, wy kwamen tot eene overeenkomst, en gy kunt u niet voorstellen van hoeveel dienst de jonge vrouw ons des winters en in het volgende voor jaar was. Het viel my op, dat zy zeer stil en schuw was als wy voorstellingen gaven. Wanneer de menschen kwamen kyken, dan sat zij altyd zeer kalm in den overdekten wagen, of in het ge deelte vaa de tent, waar de kindaren worden aangekleed. Die groote schuwheid was oorzaak, dat Ann meer op haar lette en argwaan begon te koesteren. De jonge vrouw zocht echter nooit de gezelligheid, maar zij werkte altyd hard, en was steeds aan het koken, naaien of kleeren verstellen voor de kinderen. Wy deden alles zelf, daar wy meestentijds de kleine plaatsen afreisden en wy begonnen allen veel van haar en haar kind te houden." uJe bedoelt, dat het met jou het geval was," viel jufirouw Jeakles hem met eenige heftigheid in de rede.//Spreek voor je zelf Henry. Ik heb altyd wel gezegd, dat er met haar iets niet in den haak was door die schuwe manieren, terwijl haar bleek gelaat eerder aan een dood dan aan een levend menech scheen te be- hooren. Altyd heb ik gezegd heeren," zeide Ann en wendde zich tot Wopping en den detective, die aandachtig luisterden, //dat zy ons bedroog en eene vrouw was, die niet veel beteekende, vergeet dat niet. Ik heb baar van den beginne at aandachtig gadegesla gen, en had dat steeds willen doen. Het is mijn schuld niet, dat Jeakles de belooning niet heeft gekregen, die voor hare opsporing was aangeboden." z/NeeD," herhaalde Jeakles, //jou schuld is het niet Ann." //Ann had het niet op Lidia begrepen, heeren, maar zooalsj ik gezegd heb, de jonge kinderen aanbaden den grond, dien Lidia met hare voeten aanraakte, en zy was eene moeder voor hen. Ik weet niet, hoe wy dien winter zonder haar hadden moeten doorbrengen. Het scheen, dat voortdurend eenige kinderen ziek moesten zyn, en toen onze eigen, kleine lieveling den laatsten adem op haar schoot uitblies, meende ik, dat het met juffrouw Jeakles ook ge daan was. //Het was weer iente geworden, toen op zekeren dag een poli tieagent op onze tenten toetrad wy waren toen in een klein stadje in een van de Staten van Centraal-Amerika - die tot my zeide z/Gy hebt toch geen vreemde vrouw onder uw gezelschap //En ik gaf ten antwoord nog al kortaf: //Neen mijnheer, niet voor zoover ik weet. Hier zyn geen andere vroawen dan juffrouw Jeakles en de nurse. Lidia zy had gezegd haar zoo te noe men zat aan den anderen kant van de tent eenig goed te ver stellen. Zy had als gewoonlijk haar mutsje op, maar toen de agent mededeelde naar welke vrouw men zocht, wist ik te oordeelen naar Lidia's handelwijze, dat zij gehoord had wat zy zeide. Ik ben vnn meening, dat, als hy haar op dat oogenblik had gezien^ hij argwaan tegen haar zou hebben opgevat, want eene rilling scheen door al hare leden te gaan, terwijl zy zooveel mogelijk in hare kleeren wegdook als om zich op die wyze onzichtbaar te maken. «Kyk eens hier vriend," zeide de agent, //ik zal u eenige van deze bilietten geven. Gij reist zoo overal rond en knnt dni mis schien wel iemand ontmoeteD, wier uiterlijk aan deze beschrijving beantwoordt. Overal wordt er naar haar gezocht, en de uitgeloofde beloonïng is nog al de moeite waard." //Daarna ging hy weg. Ik had toen geen tyd om de biljetten te lezen, maar juffrouw Jeakles deed het, en zoodra zy de be schrijving had gelezen, zeide zy, dat de persoon, naar wie werd gezocht, Lidia was." z/En ik had gelyk," riep juffrouw Jeakles uit, en wreef zich de handen.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1