POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Cencé (met plaat). [Kunstmatige diamanten (met afbeelding). -Ver scheidenheid. Feuilleton. Adver- tentlëu. V4SSCHERIJ. Scheveningen, 4Maart.Heden avond verkochten nog een 3-tffiischuiten hunne versche visch, daarvan ƒ8o tot f 100 besommende. Nog twee schuiten zijn in het gezicht. Een paar booten brachten 2 3 manden garnalen aan, waarvoor 5 4 6 per mand werd be taald. Enkhuizen, 4 Maart. Gisteren werd alhier aangevoerd 230 tal (ééa tal is 200 stuks) haring, prijs ƒ3.30 per tal en 1400 pond schol, prija 6.50 per wichtje. Heden werd aange bracht 42 tal haring, prijs f 3.65 per tal en 800 pond schol, piys f6,50 per wichtje. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel 530 tal haring aange voerd de prijzen varieerden van f 5 tot ƒ3 30 per tal. Nicuwediep, 4 Maart. Heden kwam hier van de groote visscherij binnen de sloep V L 135, schip. Meij- boom, met 50 levende, 30 doode kabelj., 30 lengen, 2 ben rog, ben vleet en 100 schelv., terwijl door 50 korders 1 tot 9 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 130 tal haring werden aangevoerd; lev.kabelj. gold ƒ2.30, doode id. /x.25, leng /2.7s per stuk, rog en vleet f20 per ben, schelv. f 44 per honderd, kJ. schol ƒ3 k 2.50 per mandje., schar 2.50 per mand en haring ƒ3.30 3 per tal. KOLONIËN- BATAVIA, 4 Febr. De Atjehers in Tamiang. Het stoom schip „Anna", dat eergisteren uit Se- roeway te Belawan terugkeerde, is zoo wel op zijne reis derwaarts als terug op de Tamiangrivier door troepjes Atjehers van 10 4 12 man beschoten, die op de verschillende tandjongs post hadden ge vat. Het totaal aantal Atjehers dat aan die beschieting deelaam wordt door den commandant van het dekkingsdetache ment aan boord van dat vaartuig op 50 4 60 man geschat. De „Anna" werd door een twintigtal kogels getroffen, waarvan een paar door den schoorsteen, andere door de watervaten, en een en kele door de romp vloog, zonder iemand der opvarenden te deren. De vijand zou ook nog getracht heb ben het jacht te doen kantelen door dwars ovsr den stroom gelegde touwen van bamboe, maar die poging mislukte, want het vaartuig stoomde daar met glans doorheen. Den 2n zijn de resident en de ge- westelijke mil. commandant aan de Be lawan geweest en hebben de „Anna" geïnspecteerd. Vermoedelijk vertrekt zij Maandag weder naar Tamiang. De Tanah Djawa kwestie. Ten vervolge op de vroeger meegedeelde berichten uit Batoe Bahra vernamen wij dezer dagen uit goede bron, dat het hoofd van Dolok Periboean door radja Maiigan is aangevallen en totaal versla gen, zoodat hij de vlucht nam naar Si- berna ia de Raya-landen. Dolok Periboeau is thans bezet door lieden van Tanah Djawa en de zoon van het vorige hoofd door radja Mali- gas tot hoofd aangesteld. Al de karad- ja&n van Dolok Periboean onderwier pen zich aan den overwinnaar, die den tot nu gevangen gehouden oppasser naar Batoe Bahra bracht. {De li Courant.) De Soerab. Ct. schryft. Dat de z. g. verwoesting te Tandjong- Priok bij nader inzien gelukkig niet zooveel beteekent als de eerste berich ten wel deden vreezen, neemt niets weg van het feit, dat die kostbare haven onder het geweid van den storm dit maal alles behalve een veilige haven bleek. Dat de richting van de as der haven recht naar het Noorden hiervan de schuld is, zal wei niemand tegenspre ken. Misschien zou het denkbeeld over weging verdienen om, nu een deel van de buitenkoofden toch groofce herstel lingen vereischt, de grondfout nog al thans zooveel doenlijk te neutialiseeren, door een eerrigszias meer omgebogen uitbouw van het Westerhoofd, zoodat de binnenhaven althans bevrijd zij van den golfslag, die de schepen van de kade verjaagt. Is het niet wat al te gek voor zulk een ha ven, dat de schepen zich genoodzaakt zien van den wal af te houden enziec op de corps-morts vast te leggen waar mede zy, eea paar meter hoog en diap op en neer rijdend, precies in denzd- den toestand van ongenaakbaarheid ver- keeren als voorheen by slecht weder op de reede buiten? De schout van de Diestpoort heeft zich in den laatsten tijd met ijver toe- gelegd op het ontdekken van clande stiene opiumkitten. Een twaalftal zyn door hem gesnapt de aangehaalde opium was slechts in een enkele smokkelwaar; haast &iles was afkomstig van de pacht. De winst van de houders dier kitten bestaat hierin, dat, als zij bij de pacht opium koopen met 9 thail tegelyk, zij éeu thail toe, dus totaal 10 thail krij gen tien procent dus van den ver- kooper. Voorts hun groote winst op den om zet per mala, en de achterblijvende opium van de verbruikers. Maar nu de schout zyn ambtsplicht heeft gedaan, klaagt de pacht, die.be weert daardoor een schade te lijden van p. m. vijftien duizend gulden 's maand*; zy zal niet enkel moeilijk het verschul digde aan de schatkist kunnen opbren gen, maar het volgend jaar bij het bie den met de opruiming der clandestine kitten rekening houden. De aandacht der regeering en die van de heeren der Tweede Kamer wordt in het bizonder op het vorenstaande gevestigd. De illustratie is buitengewoon {Bat. Nieuwsblad). Zondag is door de fransche Kamer het voorstel tot liquidatie van de Pa nama-maatschappij aangenomen. Verder heeit de Kamer nog beraadslaagd over twee voorstellen van wet aangaande de pers. De algemeene beraadslaging is gesloten. Alvorens werd overgegaan tot de oehaudeliag der artikelen kwam Mitchell in verzet tegen de bedreiging van de vrijheid der pers. Met eene kleine meerderheid werd echter besloten tot de behandeling over te gaas der artikelen, waarvan het eerste werd aan genomen. Volgens het fransche blad de Estafette heeft Ribot, de fransche minister-president, van alle prefecten rapporten ontvangen betreffende den staatkundigen toestand in dc departe menten. De algemeene indruk is dat de laatste gebeurtenissen geen verandering gebracht hebben in de stemming der gemoederen. De republikeinsche geest is er niet door verzwakt. De spaansche regeering schijnt inder daad wel genegen aan Frankryk con cessie toe te staan, wet betreft de invoerrechten, maar zij is verplicht daarbij de grootste omzichtigheid in acht te nemen. De minister vau financiën had een onderhoud met de commissie der effec tenmakelaars, welke de verklaring af legde, dat de wet betreffende de beurs- operatiën niet kon worden toegepast, zonder het algemeen belang te schaden. Tengevolge van de verkiezingen had den ernstige ongeregeldheden plaats te Moterill, waarby verscheidene personen gedood en gewond werden. De gen darmes herstelden de rust. Volgens de Correo werden ook te Quiüt&nila in de nabijheid van Burgos ongeregeldheden verwekt door de repu blikeinen. Door de kongaarsche Kamer is de prorogatie van de voorioopige begroo ting aangenomen. Wickerlé heeft in den loop van het Zaterdag gehouden debat verklaard, dat de regeering zich houdt aan haar politiek godsdienstig program ma, en dat zij dit in toepassing zou brengen. Uit Berlijn wordt aan de Times ge seind, dat aldaar een telegram ontvan gen is, meldende dat dr. Oscar Bau- m&nn op de Westkust van Afrika is aangekomen. Hij zal het gebied onder zoeken tusschen den Kilima-Ndjara en hei meer Victoria Ny^nza. De Times ontving een telegram uit Berlijn meldende, dat de gezondheids toestand van den ontdekkingsreiziger Wissmann ongunstig is. Wissman heeft het Victoria Nyanza bereikt. De toestand vaa zijn gezondheid boezemt zijn vol gelingen ernstige bezorgdheid in. Zaterdagmiddag te twaalf uur had te Washington de plechtige installatie van den president Cleveland plaats. Bij deze plechtigheid hield hij een rede, waarin hij wees op het hooge belang van een goeden en vasten muatomloop. De VereeDigde Staten kunnen, oa danks hun nationale kracht en rijke hulpbronnen, de onverbiddelijke wetten, aan welke de financiën en de handei onderworpen zijn, niet tarten. De president hoopt dat voorzichtige, maar afdoende wettelijke maatregelen genezing zullen brengen. In afwachting van de tot standko- mirig dier wetten z&l de president alle hem ten dienste staande middelen aan wenden, om het krediet van het land te hanahaven en een financieeie ramp af te wenden. Uit de uitspraak der kiezers ten gunste van Cleveland blijkt, dat de be scherming om der wille van de be scherming veroordeeld is. De uitgedrukte stemming van het volk is dat zij van de Regeeriag per soonlijke, bizondere en directe voor- deelen wacht. De kiezers hebben het stelsel van premies ea subsidies van staatswege af gekeurd, evenals de werking der syn dicaten (trusts). Het werk van de herziening der tarieven moet met wijsheid ter hand worden genomen, zonder zucht naar wraak. Onze roeping, zoo zeide Cleve land, is niet, te straffen, maar begaan onrecht te herstellen. Alleen de noodzakelijkheid inkomsten te verkrijgen tot instandhouding der Regeering rechtvaardigt het heffen van belastingen. Het congres te Washington heeft het wetsvoorstel-Chandler aangenomen waarbij aan drie nieuwe categorieën van landverhuizers den toegang tot de Vereenigde Staten worden ontzegd, te wetenpersonen boven de 16 jaar, die kreupel, blind of ongeletterd zyn: per sonen met lichaamsgebreken, waardoor zy ten laste van den staat zouden kun nen komen; leden van vereenigiagen, welke het leven en den eigendom vaa burgers bedreigen. Harrison heeft het immigratie-ont werp onderteekend. Te Brussel zyn van Zater- dagnacht tot Zondagochtend drie ern stige branden geblusckt. Eerst werd de stoom-zagerij der firma Van Humble in de „Rue des labriques" vernield, waardoor een schade werd veroorzaakt van 180.000 francsdaarna ontstond in dezelfde buurt braad in eea looierij in de „Rue Notre dame du Sommeil," waardoor teveas groote schade werd aangericht in het aaagreazeade dépot van den bierbrouwer Grauweis, in den ochtend verbrandde eea meubelmakers-atelier iu de voorstad Molenbeek. De familie Van Humble kon slechts met moeite gered worden. Naar aanleiding van den wielerwedstrijd tusschen Terront Corie heeft Horace Blanchoa eea artikel in de Figaro geschreven, waarin hij er aan herinnert dat dr. Pitr«t te Bordeaux, en hij zeit reeds 8 jarea geleden be toogd hebben dat vermoeidheid zetelt ia de herseneu, en niet in de spieren. De resultaten van deze» laatsten wed strijd bevestigen deze theorie. Terront heeft na den wedstrijd niets aan ge wicht verloren en bij geen vaa beiden was eeaig spoor vaa vermoeidheid te bespeuren. Zij hebben hun gewone leven hervat; alleen kondea zij niet lang slapen, omdat zij zich zoolang geoefend hadden in onthouding slaap. Blanchon verklaart dit verschijnsel doordien, volgens hem, de werking der hersenen gedurende den rit, met be trekking tot de beweging der beeaen geheel vervangen is door die van het ruggemerg. De beweging wordt vol maakt machinaal, gelijk aan de zwem mende beweging der kikvorschpooten, waaneer de hersenen weggenomen zijn. De 300.000 op- en neergaande bewe gingen, die door cijferaars reeds voor de beenen van elk der kampioenenaijn uitgerekend, werden dus voortgebracht in eene werking, geheel onafhankelijk van den wil. Het was eene zoogenaamde reflexbeweging geworden. Daarvoor schijnen echter twee zaken noodig te zijni«. eene vooftdurende gelijkma tigheid der beweging, dus geen oneffen heden van het terrein die bijzondere inspanning vcreischten en geen versnel liagen van het tempo (die hebben bij den wedstrijd slechts ku en dan plaats gehad en daarvoor alleen zon dus ccnige inspanning noodig zijn geweest) en 2°. i-ts of iemand waardoor de maat wordt aangegeven (muziek of pace makers.) Terront was dan ook van meening dat, indien men geen behoefte aan slaap had, er geen reden zou zijn waarom men zou moeten ophouden en Corre gelooft dat wanneer iemand zoo geoefend was, dat hy de baan ia 35 seconden kon afleggen, hy deze snelheid even gemakkelijk sou kunnen bereiken, na 42 uren gereden te hebbei. Dat inderdaad de beide kampioesea niet vermoeid wareu, blijkt ook daaruit, dat het hun geen moeite kostte, te spurten aan het eind van den rit. Corre, die niet zoo goed getraind was als Terront, verveelde zich op 't laatst ontzaglijk en begon daardoor te veel aan de beweging te denken en te ver slappen. Toen kwam eea zijner pace makers op den inval, hem geschiede nissen te vertellen, hetgeen uitstekend hielp. Blanchon trekt uit dit alles het ge volg dat de juistheid der theorie be wezen is, volgens welke vermoeidheid eene gewaarwording der hersenen is, de hersenen door oefening buiten wer king kunnen worden gesteld met be trekking tot eene bewegLg en bijgevolg deze beweging geen vermoeidheid ver oorzaakt. Wij herinneren hierbij aan de voor beelden van wielrijders die by dergelijke groote ritten beslist volhielden dat zij onder het rijden nu en dan geslapen hadden. Indien wy ons niet vergissea, heeft nog in het vorige jaar Edge in Engeland eene dergelyke ondervinding opgedaan. Dit verschijnsel zou door bovengenoemde theorie te verklaren zija. Het Journal des De^ats wydt eea gedeelte van zyn revue des sciences aaa dezen merkwaardigen wedstrijd en wijst er op, dat hieruit gebleken is, hoeveel grooter dan men tot dusver meende het arbeidsvermogen van den measch is. „Men nam tot dusver aan, dat dit arbeidsvermogen gemiddeld 3000 kilo grammeter per dag was en het is nu gebleken ongeveer 2 dagen achtereen, dat het 864,000 kilogrammster per dag kan zijn. „Een goed wielrijder kan, met een geregelde rust, 15 uren per dig rijden met eea snelheid vaa 25 kilometer per uur. Dat zijn feiten welke men tot dusver niet wist en welke zonneklaar gebleken zijn uit dezen wedstrijd." Hbld, In een bruinkolen groef te Scböaingen bij Bruaswijk werd dezer dagen de slagtand van een manamoutfe gevonden. De tand mset 3,60 meter, hoewel er nog een stuk ont c kt, hij heeft een omvang van 0.60 meter en weegt bijna 2 centenaars. De vo-.dst is naar het museum van natuurlijke historie te Bronswijk gezonden. Uit Weeuen wordt gemeld, dat de Shah vaa Perzië weder ;een reis door Europa zal maken ditmaal in cognito. Vrijdag pleegden eenige houLhakkcrs in een bosch bij Insterburg (OoBt-Pruisea) een laaghirtigcu moord. Een reiziger, vermoeid van een langen tocht, vroeg hun om voedsel. Men zette hem aardappelen en haring voor, doch hoewei hij hen ruim betaalde, scheen dat in de oogen der houthakkers niet voldoende genoeg. Zy vermoordden hem derhalve, en verborgen beoa onder een stapel hout, waaronder hy door eea jachtopziener is gevonden. De drie schuldigen heeft men gearresteerd. Een hevige eyeloon teis- terde Zaterdag de staten Mississippi, Alabama au Georgia. De schade is zc: groot. Een aanzienlijk aantal persoden hebben het leven verloren of zijn ge wond. De stad Burnett is bijua geheel verwoest. Veertig personen werden daar gedood en twintig gekwetst. Groote ontsteltenis heeft een te Ulm gepleegde moord veroor zaakt Even buiten de poort is ai. het lijk gevonden van de 40 jarige dochter vaa eea hoogleeraarzij had drie mes steken in hals en borst bekomen. Haar horloge ea portemonaais me; eeaig kleia geld waren geroofd. De dame was muziekonderwijzerea ea bij velen waren haar dagelijksche uit gangen bekend. Tien minuten vóordeu moord had de verslagens nog met twee heeren sU&n praten. Van den dader is geen spoor ontdekt. Alleen vond men naast het lijk een met bloed bevlekte handschoen. Een Hongaar be weerteeae ontdekking gedaan te hebben, die een geheele omwenteling in de textiel industrie zal teweeg brengen. Hij ver zekert, dat hy gewone houtvezels'tof of cellulose tot garen km spinneo, w*ar« van op de gewone maaier allerlei weefsels te maken zijn, die io uiterlijk, duurzaamheid en vastheid vaa kleur met de beste katoenen goederen kun nen wedyveren. Niet alleen op cellulose, maar op allerlei andere korte vezel achtige stoffen, bv. iorrpen, afval vaa katoen en linnen, is de methode toe passelijk. De vezel kan bovendien vóór het spinnen geverfd worden, zoodat het verven van de geweven stoffen nlel noodig is. „Ja," stemde de dwerg toe met een diepen zucht, „je hadt .eenmaal gelyk," „Den geheelen winter heb ik ingevingen en waarschuwingen ge had," zeide juffrouw Jeaklea zegevierend. „Loop heen met uwe ingevingen," zeide Jeaklea sotto voce. „Maar Henry wilde niet naar mij luisteren," vervolgde zy en wendde zich tot Wopping, „en wat is nu het gevolg geweest, dat hij geen gehoor heeft willen geven aan den raad der voorzienig heid. Wij hadden ons toen een fortuin kunnen verschaffen, als Jeaklea maar niet zoo dwaaa weekhartig was geweest." „En als je man niet zoo dwaaa weekhartig, zooala je het ge lieft te noemen, ware geweest, dan zou eene vrouw onschuldig door de rechtbank ter dood zyn gebracht," zeide Wopping ernstig. „Welnu, zooals ik zeide," vervolgde Jeakles en Btrekt© zyn rechterarm uit zijn linker was helaas nog in doeken gewik keld en droeg hy in een band „zooala ik zeide, Lidia scheen ia hevigen angst te verkeeren, en toen juffrouw Jeakles haar den inhoud van het biljet voorlas, en haar toevoegde, dat zy de vrouw moest zijn, van wie hier sprake was, viel zy op hare knieën en bekende oprecht, dat zy het werkelijk wa», en zy smeekte ons haar aan de politie niet to verraden. Ik ben nooit in mijn leven zoo ontroerd geweest, heeren, als toen ik dat arme schepsel aldus zag." „Ja, en hij zeide, dat zfo' veilig was, want dat hy haar niet zou verraden," merkte juffrouw Jeakles bitter op, „maar ik heb haar niet zulk eene onzinnige belofte gedaan. Daar kunt gy ge rust van zyn." Eea eigenaardige glimlach speelde om de lippen van den kleinen man. „Neen," zeide hy, „Ana haatte Lidia. Maar Ann lag toen plat te bed met een gebroken been, een paar dagen te voren had zy het gebroken toen zy uit den wagen sproDg, en zy kon zich niet bewegen, maar verzekerde, dat zoodra zy weer zou kunnen loopen of iemand sprak, zy het zou vertellen en Lidia aan het gerecht overleveren; maar ik zeide by myzelf, dat, als myne dierbare Ann in deze zaak buiten haar Henry om zou handelen, zy eerst weer een paar gezonde beenen zou moeten hebben en des morgens vroeg zou moeten opstaan. Ik laat het aan u over heeren," zich beurtelings tot den detective en Wopping wendende, „om te be- oordeelen, of ik geen gehoor moest geven aan de smeekbeden van Lidia, vooral na hetgeen zy dien winter voor ons had gedaan Neen myne heeren, ik moest het doen. Ik dacht aan niets anders dan aan het tijdstip, toen myn eigen kind in hare armen stierf, en dat zyzelf het de doodekleertjes aantrok, dat zy op het grafje heeft gebeden. Op het biljet stond vermeld, en dat er gezocht werd naar eene vrouw, Catherine Rokewood geheeten, beschuldigd van moord; dat zy als een ter dood veroordeelde uit de gevangenis was ontsnapt; dat eene belooning van tienduizend dollars op hare aanhouding was uitgeloofd, maar waarlyk heeren, ik kon niet ge- loeven, dat onze Lidia eene moordenares was. Dienzelfden avond toen alles stil waa en juffrouw jeakles vast sliep...." „Ja wel vastl" riep juffrouw Jeakles plotseling uit. „Ik was toen met niets wakker te krygen, want je hadt in myn thee een slaapdrank gemengd." „Het was maar een klein beetje, dierbare Ann," stemde Jeaklea verontschuldigend toe, „een klein beetje dat is waar. Ik had het gedaan om u kalm te houden. Zooals ik zeide, toen juffrouw Jeakles vast sliep, en het overal kalm was, zoodat wy beiden alleen waren, nam ik Lidia terzyde, en zeide tot haar„Hoor eens myn kind, gy verkeert hier in een zeer gevaarlyken toestand; en ik zou u gaarne willen helpen, want ik geloof niet, dat gy iemand van het leven hebt beroofd, maar als gy by ons blyft dan zal Ann u zeker verraden. Gij moet by ons vandaan. Zy wrong hare handen. „O God riep zy uit, „waar moet ik heen, ach tervolgd als ik word en ik zeide „gij moet eene betrekking zoeken," en daarna grypt zy haar kind en zegt, dat zy de rivier gaat opzoeken, die op eenigen afstand in het maanlicht glinsterde. Ik hield haar terug. „Doe dat niet," zeide ik, „want al zyt gy onschuldig of schnl dig, en ik geloof, dat gy onschuldig zyt...." „Dat ben ik, dat ben ik," zeide zy en schreide alsof haar het hart zou breken, „het is verkeerd om zich van zyn leven te berooven, en gy moet het niet doen." „Ik ben vervloekt," riep zy en snelde weer weg in de richting^ van de rivier, „ik en myn onschuldig kind ook." „Wees verstandig," was myn antwoord, „wees verstandig en luis ter naar my. Sta ons het kind af juffrouw Jeakles was er veej van beginnen te houden nadat het onze was gestorven.... „sta ons het kind of ik zweer u, dat wy haar het was een meisje als ons eigen kind zullen behandelen. Als gy het kind by u houdt, zult gy stellig der justitie in handen vallen, laat het daarom by ons achter; gy weet, dat wy onze kinderen goed be handelen, en het zal hier met de anderen opgroeien, en nooit ie# van het verschil ontdekken." Wordt wgw/frf.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2