NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ERFGENAME. 10e Jaargang. Woensdag 8 Maart 1893, No. 2969 BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S, hairlsm, 7 munt 1s93. Bij kon. besluit is benoemd bij de d.d. schutterij alhier tot 2de luitenant 1» suite de heer L, C. Noë. Tot hooisteker is benoemd A. Guite- neau, te dezer stede. Tot vader in het Diaconiehuis in de Jansstraat alhier, is benoemd de heer J. Dokter uit Alkmaar. Heden is geëxposeerd bij des boek en kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van 5. W. Mesdag Binnenkomende pinken. Bij vonnis der Arr. Rechtiank alhier van 7 Maart 1893 is in staat van lail- lissement verklaard J. van der Laar», koopman en winkelier te Haarlem (Gier straat) met ingang van 3 Maart 1893. Tot rechter commissaris is benoemd de rechter mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator mr, C. Prins, advocaat eu procureur alhier. Maandagavond had de aaa* gekondigde soirée musicale tea hove plaats. Als solistes traden op de heeren Josef Salmon (violoncel), Heary Tibbe (piano), Johan Smit (viool), benevens mejuffrouw A. Reddiagiue. Hoewel er geen luide bijvalsbetui gingen werden betoond, was toch de algemeene indruk, dat vooral de zang en cello-nummers uiterst verdienstelijk werden voorgedragen. Het programma, waarvan wij slechts behoeven te noemen de „Phanttisie sur un tcème, de Carafa van F. ïerwair, Ballade van Chopin, de Faust-Untaisie van Sarasate en de sopraan-aria uit Haydn's „Sch öpfuog", was in tegenstel ling met andere soortgelijke concerten zeer populair en viel algemeen ia den smaak. H. M. de Koningin-Regentes betuigde dan ook na afloop van d« uitvoering hare hooge ingenomenheid persoonlijk aan elk der vier altisten. Na de acht solo-nummers, begon de circulatie onder de tonen der kapel vaa de huzaren onder Waasdijk, waarbij een aantal dames en heeren aan Q. M. werden voorgesteld en deze zich met een groot aantal der aauwezeaden al leraangenaamst onderhield. Hare Ma jesteit was gekleed ia het zwart met laag uitgesneden hals en getooid met den bekenden, fonkelenden diadeem en het juweele» halssnoer. Opvallend wa3 het betrekkelijk groot aantal jonge dames dat tegenwoordig was. In een der zijzalen was gelegenheid tot het gebruiken |va» ververschingen, waarvan waarschijnlijk als gevolg van de groote warmte in de zalen druk werd gebruik [gemaakt. Het was half-een des nachts Ydórdat dé talrijke genoodigde begonnen te vertrekken. (T.) De op voorstel vaa mr. Ko- ning geslichte party van orde, die reeds in tal van gemeenten in het noorden des lands afdeelingen heeft gevestigd, heeft Zaterdagavond in een vergadering van afgevaardigden de statuten vastgesteld. Daaruit blijkt dat de vereeniging den naam zal dragen van „Bond va» Orde door hervorming" e* te» doel heeft de zedelijke en stoffelijke opheffing van hen, die gebukt gaan onder de bestaan de maatschappelijke misstanden. Alle achttienjarige Nederlanders die do statuten der vereeniging omschrij ven, kunnen lid worden. In elke gemeente kan slechts éene af deeling zij». Minstens 25 personen kunne» zich daartoe vereenigen. Deze afdeelingen eijn, behoudens hare ver plichtingen jegens de vereeniging, vol komen onafhankelijk. Elke afdeeling met minder dan 50 leden heeft het recht éen afgevaardigde ter algemeene vergadering te zenden; vaa 50 tot 100 leden twee, en vervolgens voor iedere 100 leden éen afgevaardigde meer. In de ae helft van November en ver der zoo dikwijls het hoofdbestuur dit noodig acht, worden de afdeelingen ter algemeene vergadering bijeengeroepen, terwijl de afdeelingen ook het recht hebben het hoofdbestuur uit te noodi- gea een algemeene vergadering uit te schrijven. Hst hoofdbestuur bestaat uit minstens 15 leden, die voor den tijd van vijfja ren gekozen worden. De gelden tot dekking van de nood zakelijk te maken onkosten worden ge vonden uitvrijwillige bijdragen door andere baten door een van de afdee lingen te heien contributie van leden, die in deu hoot de lij ken omslag op een inkomen van boven de ƒ600 zijn aan geslagen, en door eene contributie van de algemeene leden. De vereenigiDg wordt geacht op te houden te bestaan als de laatste afdee ling tot 15 leden is ingekrompen. In eene Maandag ten stad- huize te Amsterdam gehouden verga dering van de Vereeniging van Burge meesters en Gemeente-secretarissen in Noord-Holland is aan den aftredenden voorzitter den heer mr. E. A. Iordens, burgemeester te dezer stede, een hulde blijk aangeboden bestaande in een zil veren bloemenstuk. Door den vlce-voor- zftter, den heer H« J, Versteeg, burge meester te Zaandam, werd hierbij het woord gevoerd. Daarna werd de hes- Iordens tot eerelid der Vereeniging benoemd. Het t ij del ij k postkantoor te Amsterdam ia de bekende houten loods aan het Damrak ingericht, is Maandag voor het publiek geopend geweest. Bljaa zonder oponthoud is men sedert Zaterdagmiddag met de verhuizing bezig geweest. Ook des nachts werd doorgewerkt. De dienst heeft iatusschen niet de minste vertra ging ondervonden en blykbaar gevoelt het publiek zich in het gebouw geheel thuis. Sommige afdeelingen, zooals die der pakketpo8ï, zya er zelfs aanmerkslyk op verbeterd. Voor hen, die niet gemakkelijk van hun sigaar kunnen scheideD, levert de nieuwe inrichting alleen dit bezwaar op, dat, uithoofde van gevaar voor brand in het houten gebouw, aan den i»ga»g een agent van politie de bin- nentredenden uitnoodigt de brandende sigaren uit te dooven of weg te werpen, en daar het eerste een tydroovend en ondankbaar werk is, vinden de klas sieke eindjesrookers, die tot heden slechts het Beurspubliek begunstigden, thans een Rieuw en vruchtbaar terrein voor hunne werkzaamheid. Verder mist men op dit oogenblik in het nieuwe postkantoor nog een der gemakken van het oude. De lijst der buslichtingen voor de verschillende plaatsen in binnen- en buitenland prijkt namelijk nog achter de gesloten hekken van het verlaten oude gebouw boven de gapende spleten, die in den loop der jaren zeker millioenen drukwerken ea brieven, den een na den ander, hebben binnengeslokt. De bedoelde tabel, voor velen een onmisbare vraag baak op critieke oogeoblikken, zal zeker ook nog wel naar het Damrak overge bracht worden. By de loting der militie- plichtigen te Amsterdam, viel er Maan dagmiddag eene kleine ongeregeldheid voor. Een soldaat, die blijkbaar te diep in het glaasje had gekeken, pleegde insubordinatie tegenover een officier, die hem bevolen had zich te verwyde ren. Eenige omstanders achtten zich geroepen den dronken soldaat bij te vallen, waardoor eea handelend optre den der zich ter plaatse bevindende politie noodig werd. De soldaat werd ten slotte aangevat en weggeleid. Van de schuit Ho lland 6 te Scheveningen is de matroos Pronk over boord geslagen en verdronken. In den nacht tusschen V r y- dag en Zaterdag 11. strandde het tjalk schip „De Hoop", schipper G.Postma, op den „Kreupel", ten noorden van Enkhuizen. Het vaartuig werd lek en zoak. Door het opkomen van den vloed geraakte het, schip weldra onder water, zoodat de opvarenden de schipper, zijne vrouw, de knecht en een passagier, ge noodzaakt waren zich aan den mast en het want vaat te klemmen. Niettegenstaande hun geroep om hulp ea het zwaaien met een vlag, mocht het aiet gelukken de opmerkzaamheid der voorbijvarende schepen op zich te vestigen. Eerst Maandag morgen, na ongeveer 36 angstige uren in het want te hebben door gebracht, werden zij door de beman ning va- vsen tjalkscbip goden, gered, en te Eakauizen binnengebracht. Een oppassend werkman te Oud-Beierland, bezig zijnde kalk te lossen van een aan het terrein van de cementsteenfabrfek van de firma Smit, Bottenberg Co. gemeerd liggend schip, had het ongeluk van de loop plank in de rivier te vallen en oogen- blikkelijk in de diepte te verdwijnen. Niettegenstaande terstond alles tot red ding ia het werk werd gesteld, duurde het een heele poos eer men den dren keling had gevonden, en toen men hem boven water bracht was het leven reeds geweken. De overledene laat eene weduwe met zes jeugdige kinde ren hulpbehoevend achter. Uit Zevenaar wordt gemeld: Naar wij vernemen, is het onderzoek in zake de onregelmatigheid bij gelegen heid der verkiezing voor de Provinciale Staten alhier, door de maréchaussée ingesteld, zoover gevorderd dat daarvan proces-verbaal in handen der justitie is. Er moe'en werkelijk eenige personen zijn omgekocht om op een aangewezen candidaat te stemmen, es er moeten by nog andere kiezers pogiDgen daartoe zijn aangewend. Zondag zijn de beide haarl. Football- clubs uitgekomen in een match met twee clubs uit Rotterdam nml. „Vic toria" en „Sparta". In Rotterdam had de match plaats tusschen de Haarl. F. C. en „Victoria**, welke door de H. F. C. werd gewonnen met 21 goals. Alhier werd achter de cavalerie-kazerne een harde stryd gevoerd tusschen de H. F. C. „Haarlem" en „Sparta", waarin laatstgenoemde club overwon met 21 goals. Hetgeen reeds laDg bij geruchte bekend was, is zekerheid geworden de heer Ooms verlaat de rijen der amateurs en zal voortaan als professio nal trachten naam te maken. Reeds zijn de noodige stappen in die richting gedaan, en werden onderhandelingen geopend met engelsche berospsroeiers, tot het aangaan van een match, terwijl het voorts vaststaat, dat Ooms naar Chicago vertrekt om aan de sculling- matches, welke georgaciseerd worden, deel te nemen tijdens den duur van de aldaar te houden wereldtentoonstelling. De hooge prijzen, die voor profes sional sculling races in Amerika zullen worden uitgeloofd, bij gelegenheid van de te houden „Worlds fair", men spreekt zelfs van een prijs van 20,000 dollars (ƒ50,000) schijnen ons toe aan het besluit van den heer Ooms niet vreemd te wezendoch ook de groote lust tot roeien, waarmede hy be zield is, in vereeniging met de belang rijke kosten, verbonden aan het roeien, zooals hij dat ais liefhebber in prac- tijk bracht, zullen wel gewicht in de schaal gelegd hebben bij zijne over wegingen, of hy al dan niet in het ge lid der beroepsroeiers zou plaats nemen. (Ned. Sport.) Aaa het groot internationaal korps- kegel-concour?, Zondag jl. in de „Sport- Bar" te Arasterdam gehouden, namen de laatste vereenigiDgen nog deel, die het daarachter vermelde getal punten hebben behaald „Door oefening sterk" van Lelden 225, „Mercurius" Nyroegen 216, //Ar gus" Amsterdam 209, „Eenheid" van idem 208, „Harmonie" Alkmaar 203, „Kampioen" Amsterdam 200, „Koe koek" idem 183, „Neptunns" idem 183, /,De Onderlirge Vriendschap" idem 178, „De Vriendschap" van idem 174, „Hout of fout" van Dordrecht 170, „De Groote Vauxhal" van Haarlem 170, „A. F. G. V." Amsterdam 166, „Uit spanning door Inspanning" van Leiden 165, „Haarlem" van Haarlem 158, „De Neef" van Amsterdam 154 „Sport Staalt" van idem 145, „O. K. C." van idem 145 en de „Phoemx" van Haar lem 135 puntea. Letteren en Kunst. Op bijna 65-jarigen leeftijd is Zondag te Parijs te twee uur overleden Hippolyte Adolphe Taine, criticus en geschiedschrij ver,maar vooral criticus, en op elk gebied: op dat der kunst, der letteren, der geschiedenis. Meer scherpzinnig dan geniaal, meer de ijverige verzamelaar met een oneindig geduld de verschil lende bouwstoffen voor zijnen arbeid 31) HOOFDSTUK XXIII. Jeakles zet zijn verhaal voort „Lidia luisterde naar rede zy kon op dat tydstip ook al sliet anders doen en ik deelde myn geld met haar.,.," tfDat hoor ik nu voor het eerst," riep Ann hoogst verontwaar digd nit. //Henry Jeakles je bent een lage bedrieger, dat ben je!" „En ik zeide tot Lidia," vervolgde de dwerg kalm, „gy zyt nog al slank voor eene vrouw; als gy u dus eens in een geheel ander karakter vertoondet? Zy stemde hierin onmiddelljjk too. Onder myne bagage bevond zich een kofier, die eenige kleeren bevatten, die my zeer dierbaar waren met het oog op dengene, die ze had gedragen en die myn beste vriend was. Het was echter nu geen tydstip om zich aan sentimenteele herinneringen over te geven over iemand, die dood en uit de wereld van ellende ver dwenen was, terwyl een levend schepsel zoozeer myn hulp noodig had. Ik haalde dus het koffertje uit den wagen en zeide tot Lidia //Aarzel niet en denk er niet te lang over na, of gij ook schaamte moet gevoelen over het opvolgen van myn raad, maar ga achter den wagen en trek de kleeren aan, die gy in het koffertje zult vinden. Zy volgde myn raad op, en toen zy twintig minuten daarna weer te voorsohijn kwam, was zy zoo veranderd, dat zelfs hare moeder haar niet zou herkend hebben. Wy hadden altijd een paar pruiken in voorraad, sp toen ik haar haar had afgeknipt en een pruik op haar hoofd had vastgemaakt, had zy door haar grootsten vyand niet ontdekt kunnen worden. Daar zij zoo mager en voor eene vrouw nog «1 lang was, viel hot haar niet moeielyk zich te voegen naar de vermomming, waarachter zy zich schuil zou houden en waarmee zy zich na eenige oefening gemakkelijk overal zou kunnen verteonen. „Toen alles nu naar wensch was gereed gemaakt, nam zij het geld aan, dat ik haar aanbood en het was voldoende, dat zy in haar onderhoud zou kunnen voorzien tot zij ergens werk had gevonden en na een laatsten blik op haar kind te hebben geworpen, ging zy heen. Ik gaf baar nog eenige bizondere wenken en raadr gevingen, 0. a. ook, dat zy zich overal onbevreesd moest vertoo- nen en ziGh niet steeds achteraf houden, en daarna was zy gereed. „Mynheer Jeakles, wees goed voor mijn kind," zeide zy en een krampachtig snikken schroefde haar keel dicht, „zorg voor myn kind. Ik kan haar niets anders nalaten, dan deze kleine halsket ting." Zij boog zich over het kind heen, en nam het medaillon, dat er aan was vastgehecht, in hare vingers. „In dit medaillon," zeide zy, „bevindt zich haar geboorteacte. Mocht ooit het tydstip komen, dat het ter bevordering van hare belaDgen noodig schynt om het medaillon te openen en de acte te voorschijn te halen, dan behoeft gij slechts op do veer hierachter te drukken, zoo zy toonde my hoe het gedaan moest worden „en het medaillon zal open zyn. Maar laat zy terwille van my en van zichzelf nooit met het geheim bekend gemaakt worden, of het moest een nood zakelijkheid zijn voor haar geluk om met den inhoud van dAt papier in kennis te worden gesteld." „Ik heb haar eene plechtige gelofte afgelegd heeren, en heb die gehouden ook. Tot dusverre weet ik nog niet, welk geheim daarin was verborgen." „Jeakles handelt volgens het beginsel eens gek, altijd gek," zeide Ann nydig. „En wat verder?" zeide Wopping. „Wel mynheer, verder is er niet veel meer te vertellen. Zooala ik reeds zeide, gaf ik Lidia kleeren om zich te vermommen en geld. En ook myn zegen kreeg zy mee, toen zy dien nacht wegging." „Dus dan ging zy toch weg," zeide de detective en een glint; lach speelde om zyne lippen. „Ja, natnurlykZy gaf haar kind duizend kussen* en toen zy het daarna weer had neergelegd, zeide zy tot mij„Vaarwel, mynheer Jeakles. In de uren van nood zyt gij steeds een goede vriend voor my geweest, en ik kan u nooit vergeten. O, wees toch vooral goed voor myn kind 1 Leer haar niet haar moeders naam haten, en laat haar nu en dan bidden voor mij, arm ver-: loren schepsel." Daarna hief zy haar handen op ten hemel en zonk op den grond neer. Eenmiruut daarna sprong zy op en snelde heen als een opgeschrikt stuk wild over den stoffigen weg. „Van dien dag af tot nu toe, dus dat is, als ik goed reken,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1