DE ERFGENAME.! 10s Jaargang. Zaterdag 11 Maart 1893. JNo. 2972. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW B. Haarlem, io Maart 1893. Uit BloemeBflaal-Overveen. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. O. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAXJBE d>* CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Connors, naar het engelsch vat» Francis Parsons. Haarlemmer Hallèljes No. CLIX. Ingekomen stukken. Bin nen- en Buitenlandsche berichten Varia. Advertentiën enz. De isdeeling vaa de miliciens der lichting 1893 bij hot 3e Bat. 4e Rsgt. Inf. zal plaats hebben op Maaadag 13 dezer, uit de gemeente Haarlem ea Amsterdam ten getale v&b pi. m. 120, en op 14 dezer uit Amsterdam tea ge- talle van pl. m. 20 miliciens. Vau 31 Augustus tot n September c. k. zullen door de vier-bataljoss van het 4e en 7e regiment infasterie oefe ningen in de legerplaats by Laren wor- dera gehouden, waaraan behalve door de lichtisg 1S93 ook zal worden deel genomen door de lichting 1890, die daartoe voor herhalings-oefeaicgea oader de wapenen [zal worden geroepen. Ge durende gemeld tijdvak zal door esdere troepen in den garnizoensdienst alhier worctea voorzien. Voor het te 8 dezer te 's Gravenhage gehouden examen nuttige handwerken is geslaagd mej. A. E, Roobol, alhier. Aan den Raad der gemeente is in gediend het navolgende adres, dat van ruim 160 haadteekeningee is voorzien. Gev«n met verschuldigde» eerbied te kennen, ondergeteekenden, winkeliers en neringdoenden, wonende te Haarlem, dat zij tot hun leedwezen vernomen hebben, dat ingevolge het raadsbesluit d.d. 8 Februari 1893, de kermis te Haarlem zal gehouden worde», van af Zaterdag 5 Augustus 1893 's mid. 12 aar, tot den volgenden Zaterdag 's mid. 12 uur dat dientengevolge de kermis met 2 dagen is ingekort en wel juist met die, waarop duizenden vreemdelingen onze stad bezoeken; dai wegens het verkorten der kermis alle kaus bestaat, dat vele vreemde lingen dit jaar onze stad niét zullen bezoeken en daardoor adressanten, die voordeden moeten missen, welke zij vroe ger mochten genieten dat enkele adressanten gaarne bereid zijn, om uit hunne boeken te bewezen wat een groot verlies hun; dientenge volge te wachten staat; dat uit de vele requesten, omtrent het wél of niet houden der kermis, is gebleken, dat de groots meerderheid instemde om de kermis te behouden dat door een geacht Raadslid, in uwe vergadering onlangs werd beweerd, dat de voordeeleB, welke de kermis -op levert, hooidzakelijk tsa goede kwamen aan kasteleins en herbergiers, doch dat uit onderstaande baedteekeaiagen dui delijk blijkt, dat bijna alle neringdoenden en winkeliers te Haarlem belaag stellen in het behoud der kermis en vooral ook de van ouds bekende laatste kermis- Zondag en Maandag. Redeaeo, waarom adressanten be leefdelijk de vrijheid nemea, zich tot uw raad te wenden, met het verzoek, om, evenals vorige jaren, de kermis op dea ouden voet te houden. Bij de Donderdag gehouden aanbeste ding vaa het bouwen vaa een beeldhou wers en schildersatelier aan de Bakenes- sergracht alhier, naar het oatwerp van den architect S. J. W. Mons, zijn ingeleverd 24 biljetten. Het laagste was van J. C. Kluit, aannemer alhier, voor 2350. Omtrent de [werkzaamheden aan het vaccinatie-bureau in het jaar 1892 kan het volgende worden medegedeeld De Vereeniging werd ook dit jaar getroffen door een gevoeligea slag door dien ze het verlies te betreureu had van haren geachte» voorzitter, den heer mr. H. Jacobi, die gedurende den korten tijd dat hij de vereeaigiag als voor zitter leidde, reeds op zoo duidelijke wyze had getoond hoe krachtig hy hare belangen wenschte voor te staan. De heer mr. W. van Hulst, tot hiertoe secretaris-penningmeester der vereeDi- ging, werd in de plaats van mr. H. Jacobi tot voorzitter gekozen, terwijl de functie van secretaris-penningmeester vervuld wordt door den heer mr. W. Th. Pahud de Mortagnes. De voor de kweekiag der lymphe gebruikte kalveren werden door den aan het park verbonden rijksveearts steeds vóór de inenting gekeurd. Ook na den dood werden zij door den vee arts onderzocht en geene lymphe werd, noch voor de inenting noch voor de verzending gebruikt alvorens het gun stig sectiebericht omtrent de gezond heid van het kalf was ingekomen. Aan het park werden voor de eerste maal ingeënt 1199 personen. Aan leder kind werden 10 piqüres gegeven. Het gemiddeld getal bij elke vaccinatie opgekomen pokken is 9,4; 153 personen werden gerevaccineerd. Het totaal der aanvragen om koepok stof bedraagt 306, waaraan voldaan werd door toezending vaa 801 buisjes glyce rine lymphe. Hieronder zyn begrepen 190 buisjes lymphe, die aan geneeskundigen te dezer stede werden verstrekt. De heeren dr. H. L. van Linden van den Heuvell en dr. H. Prins Visser waren als vacciuateurs aan het park verbonden, terwijl de heer H. van den Berg, arts, ais directeur de werkzaam heden leidde. Hoe luidt de Graal-legende Voor onze lezers, die haar wellicht vergeten zija of de overlevering niet kennen, kan de volgende korte beschrijving misschien welkom zijn. De Heilige Graal noemt men de schaal of schotel, dien Christus bij de instelling van het Avondmaal met zijne discipelen zou gebruikt, en waarin Jozef van Arimathea het bloed uit de wonden van den Heiland zou opgevangen heb ben. Hij bestaat uit een jaspishet edelgesteente, dat een leder, dooriaag- durigen aanblik, gezondheid en 200-jarige jeugd aanbracht. Van de Engelen, die deze schaal op aarde zouden ge bracht hebben, is hij overgegaan op de meest uitverkoren orde der Rid ders, de later zoo bekende orde der Tempeliers die de bokaal op den burcht Mont-S*lvage bewaakten en ver eerden, tot hjj, na weder door de Engelen in den hernel te zijn opgeno men, in bezit kwam van den priester- kossiog Johannes. Tot dusver de korte inhoud der overlevering. Mej. M. Favauge van Utrecht, die Donderdagavond in de „Kroon" optrad voor den Ned. Protes tantenbond, wees echter in hare keu rige voordracht ook op de diepe be- teekenis, en de hooge, geestelijke strek king, welke aan de moraal verbonden is. De personen, welke in die sage voorkomen, Parsifal, het koor van Meisjes enz. zijn de zinnebeelden van orss rein, geestelijk leven, van de Waar heid, die o. a. door Wagaer zoo weer galoos schoon vertolkt zijn en hoe de mensch, op willende gaan in die waarheid en vlekkeloosheid, weerhouden wordt door andere, lagere drijfveeren in hem, die als het ware den adelaar, welke in ons is, de vleugels kort wieken. Het gesprokene in enkele woorden weer te geven is ons niet mogelijk. Der begaafde spreekster werd door den president, den heer Bodel Bien- fait, een woord van hulde gebracht voor hare keurige voordracht. Daar wij reeds vroeger eene beschrij ving gaven van Bardou's drama Fedora kunnen wij kort zija bij de bespreking der uitvoering van dat stuk door het Nederl. Tooneel in onzen Schouwburg, op Donderdagavond, Het was een waar genot, Bouwmees ter en zijn zuster weer eens de hoofd rollen te zien vervullen. Vooral van de scèae in het derde bedrijf waarin Loris Ipanoff aan Fedora vertelt, hoe hij er toe gekomen ia Wladimir ie vermoor den, maakte dit tweetal kunstenaars een tafreel,dat mea niet licht vergeet. Het is, of mevrouw Freskel op sommige oogen- blikken zelfs kan verbleekea. Ook aan mevrouw Poolman komt een woord van hulde toe. Zij gaf zeer goed de figuur der geblaseerde, harts tochtelijke gravin Olga Soukareff weer. De overige rollen waren zeer onbe- teekenend, behalve die van Morin (de Siriex), die ons evenwel wat mat toe scheen. Het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw heeft bij gelegenheid van eene hengstenkeuriag te Hoofddorp de navolgende prijzen toegekend. Er waren aanwezig 21, oud 3 jaar ea daarboven 11, 2 Van de 3-jarigen behaalde Horatius, (van de vereenigiag tot veredeling van het paardenras) den ion prijs en de Her- kules van den heer M. Verkuyi den 2en prijs, elk f250 De a-jarige Zuiderlegmeer (kind van Horatius) den ion pr.; de 2-j. van den heer P. S. Zijlmans den 2en pr>; de 2-j. varqden heer P. G. Versluijs den 30a pr.; de 2 j. van den heer A. C. v. Nieu- wenhnizen den 4«n pr., elk 150. 7 nieuwe hengsten werden iu 'i Stam boek ingeschreven. Te Haarlemmermeer is thans de laat ste stal waarin besmettelijke veeziekte heeft geheerscht, ontsmet. Het stoomgemaal; „de Lijnden" in 1846 gebouwd wordt geheel vernieuwd. Donderdag zijn de oude machineriën voor het laatst in werkicg geweest. Twee nieuwe centrifugaal-pompmschines zijn uit Londen gearriveerd. H.A. ij welland te Slo'en brachten in publieke veiling de aanzienlijke som van 8446 op. In den Akerpolder onder de gemeente Sloten is het machinaal veen-baggeren begonnen. Graan- en Zaadmarkc genuuden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 9 Maart 1893. Roode wintertarwe f o,~ f k o. Jarige tarwe o—Witte tarwe 5.05 k 7.10, Zomer ristarwe ƒ5.k 5.60, Rogge ƒ4,85 5.05, Haver/6.25 a 7.—, Chevaliergerst ƒ4.50 a 4,80, Winter- gerst/4.— k 4,50, Zomergerst ƒ3.50 3,9°j Dulvenboonen 5,75 k 6.50, Paardenboonen ƒ5,10 5,60, Groene Erwten ƒ6.k 7.25, Bruine boonen ƒ4,25 k 7.—, CapucijDers fo,— k o, Kanariezaad 15,k f o,Karwei- zaad o,k f o,Bruin mosterd zaad o.a f o, De burgemeester van Bloemendaal- Overveen zendt on9 geregeld eene con vocatie voor de Raadsvergaderingen, waarvoor wy, zooals van zelf spreekt, dankbaar zijn, ook omdat het bewijst dat deze Burgemeester doordrongen is van het nut en van de noodzakelijkheid van publiciteit Ditmaal stond er een heel relaas op de kennisgeving van de zitting van 9 Maart, die wij ontvingen. Dat relaas was geschreven door den burgemeester zelf en met de voorletter van ZEA. onderteekend. De regels dalen van links naar rechts ovar het papier en worden dientengevolge steeds kleiner, wat bizon der sierlijk staat, dat kin men zich begrijpen I Het vervolg staat aan de keerzijde, alwaar de Burgemeester dwars over het papier heeft heengeschreven en eindigt bij de rechterpuat. Toen onze verslaggever dit papier ontving, heeft hij zijne droefheid niet verbeeld. „Ach," zei by, „daar is pa- piernood in Overveen I Blijkbaar is het particuliere papierbezit van d~n burge meester bij den braad van zijn buts door den vuurgloed verteerd en is de voorraad op het Stadhuis uitgeput. Ongelukkige gemeente, waar de burgemeester, die voor korten tijd geen dak had om het hoofd er onder ceder tc leggen, thans zelfs geen papier meer heeft, om een behoorlijken brief te schrijven 1" Dat briefje dan is van den navol genden inhoud „Bij het verslag der laatstgehouden Raadsvergadering deed de heer Ver slaggever van Haarlem's Dagblad de vraag, of men moest ruiken dat te BI. eene Raadsvergadering zou worden ge houden, en die vraag had zijn oorzaak in het feit, dat ciie verslaggever geen publicatie had opgemerkt in een kastje dat buiten tegen het Raadhuis is aan gebracht. Afgescheiden vaa de vraag of het reukorgaan wel het juiste raiddel zou 34) HOOFDSTUK XXV. De onthulling van den detective Wopping veegde het bloedig schuim weg, dat tusaehen Cathe rine's witte, koude lippen te voorschyn was gekomen. Hy was diep geschokt by deze zonderlinge ontknooping. In zyne onmiddellijke nabijheid had zy jaren laDg geleefd en geleden Tranen stonden in zyne oogen toen hy in deze arme ongelukkige gelijkenis zag met haar, die by in gelukkiger, vroolyker tijd had gekend. Catherine sloeg hare oogen open. Een oogenblik zag zy als ver bijsterd naar de verschillende gestalten rondom haar, en bracht toen haar hand naar haar hoofd. De afschuwelijke pruik was verdwenen. In een oogwenk keerde haar geheugen terug en herinnerde zij sich alles weer wat er was gebeurd. Zy wenkte Wopping om naderby te treden. //Opgespoord," fluisterde zy met gebroken stem, „eindelyk op gespoord." //Niet opgespoord Catherine," zeide de rechtsgeleerde vrieddelyk, ernaar gevonden. Gevonden opdat uw onschuld aan het licht kan worden gebracht, dat gy uw goeden naam kunt terugwinnen, dat gy uw leven opnieuw kunt beginnen in de toekomst van uw kindl* //Kindstamelde Catherine, en wendde haar gelaat naar den muur, „myn arm, verlaten kind!" HOOFDSTUK XXVI. Na vele jaren. z/Ga dadelyk een geneesheer halen," zeide Wopping zacht tot den detective; //dokter Barnes woont op de eerste verdieping, tweede deur rechts. Het is nog vroeg, hy zal nog wel thuis zyn. Breng hem dadelijk hier." De detective verliet onmiddellyk de kamer, i,0. Catherine! waarom hebt gy mij vroeger niet verteld, wie gy waart Hoeveel leed had u dan kunnen worden bespaard zeide WoppiBg. /,Hoe kon ik dat doeD," zeide zij zacht fluisterend, „achter- volgd als ik werd Aan niemand darfde ik mijn geheim toever trouwen." Zy wees op haar hals. z/Dat nooit!" riep Wopping uit, die hare bedoeling vatte, /,dat nooitLaat die groote vrees varen voor altyd. Uw onschuld is eindelijk bewezen." //Twintig jaar lang aohtervolgd I" zeide zy met zwakke stem, die steeds flauwer klonk, „twintig jaar lang achtervolgd welk een verschrikkelijk leven is dat voor my geweest J" z/Als ik het maar had geweten als ik het maar eenigszina had knnnen vermoeden, wie gij waart," kreunde de oude rechts geleerde, //maar het is nooit by my opgekomen." z/Neen," gaf zy ten antwoord; „hoe kon het ook anders? Het is beter zoo." „Om nu te moeten denken, dat niemand er ooit iets van ver moedde," vervolgde Wopping, „terwyl het my nu zoo duidelyk voorkomt. Wellicht heeft juist de omstandigheid, dat gij hier waart de plaats, die wy natuurlijk veronderstelden, dat gy het meest zoudt schuwen u de meeste zekerheid gegeveD tot het bewaren van uw geheim." „Ik kon niet van hier gaan." Haar stem was gebroken en zoo zacht en flauw, dat de rechtsgeleerde zyn hoofd meer moest buigen om de woorden op te vangen. „Er was iets dat my dreef om terug te keeren, en toen ik eenmaal hier was kon ik niet weg gaan. Bovendien was ik hier werkelijk veiliger dan ergens elders; Byna onmiddellyk na mijn vertrek by Jeakles, kreeg ik de betrekking by Fielding Co., by wie ik zoo lang ben geweest. De aanbe velingsbrieven, die Jeakles my had gegeven gelyktydig met de kleeren van zyn gestorven neef, verschaften my de betrekking en ik gevoelde ray veilig. Het zolderkamertje werd myn tehuis; Hier kon ik tenminste op de hoogte komen van alles, wat Roke- wood tegen my in het werk stelde. Ik had de gelegenheid om een blik te slaan in uwe papieren en gy waart my genegen. Roke-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1