DERDE BLAD BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. GEMENGD NIEUWS. BRHOOBBKDB BIJ HAARLEMS DAGBLAD. YAN Maandag 13 Maart ]1893. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is bevorderd tot arts de keer J. A. G. van den Upwich. Geslaagd by het arts-examen le ged. de heeren J. J. Kunst en J. Posthnma. Vrijdagmorgen om 6uuris in het Wielrydereveld by Zaandam ver brand de houtzaagmolen //de Pypkan". De molen behoorde aan den heer M. Prinsze. Den len dezer is door W. C. J. Kamp, kassier te Waspik, verzonden een brief geadresseerd aan L» de Ter- wagne te Antwerpen, inhoudende 1 coupon van fr. 25 no. 75419, vervallen 1 December 1892, van een 5 pet. obli gatie van fr. 1000 pauselijke leening by" Rothschild A 18641 wissel groot ƒ2000, getrokken op de Twentsche Bankvereeniging der heeren B- W. Blij- donstein Co. te Amsterdam, vervat- lande op vertoon; welke brief niet aan het adres is bezorgd. De burgemeeester van Waspik verzoekt opsporing en be richt. Uit Maarsen wordt gemeld dat de gunstig bekende steenfabriek vDe Ijsvogel" met alle daarbij behoorende landerijen onder Zuilen en Vleuten in eigendom van wylen den heer P. Huft- koper thans uit de hand verkocht is aan den heer Jan C. Teves te Haarlem, zoodat het voortbestaan dier uitgebreide fabriek, welke aan vele handen werk geeft, verzekerd is. Onder de deze week by het le reg. inf. te Leeuwarden ingedeelde miliciens behoort een 2üjarig jongeling uit Joure, die slechts 1.242 meter lang is. Hjj had vergeten zyn gebrek aan de noodige lengte als reden van vrijstelling op te geven. Natuurlijk blijft hij maar tydelyk in dienst. Het soldatenleven be valt hem blykbaar goed j hij weet er zich flink in te schikken. De wielerwedstrijd van Ween en naar BorlQn of omgekeerd, sal op Donderdag 29 Jnni beginnen. Aan buitenlanders is deelneming vergund, indien zy voor 1 Jan. 1893 aangesloten waren aan de z/Deutscher Bond", de //Union" of de //Sachsenbund". Eeropryzen ontvangen allen, die binnen het maximum van S0 ureD, zonder van rijwiel te veranderen, te Weenen of te Berlyn aankomen. Zy die, tengevolge van een ongeluk, of an derszins van rywiel verwisselen, maar binnen den bepaalden tyd aankomen, krygen consolatie diploma's. De biljartwedstrijd, welke in wCafé Enkhuizen" te Amsterdam tusechen de heeren K. Glorienx nit Brussel en T. F. Smith nit Amsterdam is gehouden, werd door eerstgenoemde gewonnen. Hy maakte de bepaalde 2400 caramboles, terwyl de heer Smith het tot 1035 oa- ramboles bracht. Vrijdag en de drie volgende dagen zal de heer Glorieux een match van 8000 caramboles spelen tegen den bekenden biljartspeler Henry Wilden. Rechtszaken. Omtrent de Vrijdag voor de rechtbank te Heerenveen behandelde strafzaak, waarvan de uitspraak reeds medegedeeld, wordt nader gemeld: In den laten avond van 12 Februari 1.1. moesten versoheidene bezoekers, daar het slnitingsuur geslagen was, de herberg van W. te Kuinre verlaten. Die perso nen, waaronder zich bevonden P. B., J. B. en R. van der W., liepen daarna zingende en rumoer makende langs de straat. Toen zy gekomen waren in de nabijheid van de woning des burgemees ters, meeude deze aan dat nachtrust ver storend geschreenw een einde te moeten maken. Hy begaf zich daartoe naar bui ten en maande de zangers aan, zich rus tig en kalm te gedragen, en legde daar bij P. B. de hand op den schouder. On der den uitroep*wat heb jy myn broer aan te grijpen," vloog J. B. op den bur gemeester aan, die vervolgens op erger lijke wyze door de gebroeders B. werd geslagen en gestompt, zoodat hy ten slotte niet beter wist te doen dan de wyk te nemen en zich in zijne woning terug te trekken. Nauwelijks was hy daar aangekomen, ea was de deur achter hem gesloten of er werd zoodanig tegen die deur geschopt en getrapt, dat de splinters er afvlogen en de deurlijst ge heel verbroken werd, terwyl er tevens werd geroepen van *als we je krijgen, smoren wjj je," De borg—tester, na zich van een stok gewapend te hebben, ver liet weder zyne woning,2 en werd ook thans weder aangevallen, welken aanval hy trachtte af te weren door een zijner belagers met zijn stok een gedachten slag toe te brengen. Zyn stok echter werd thans gegrepen door een derden persoon, die zich in het gevecht mengde, R. v. d. W.. zoodat hy daarvan geen not meer had. Dat een en ander niet in alle stilte voorviel, spreekt van zelf, en een menigte personen was dan ook ter plaatse aanwezig. Een politienacht- wachfc en twee burgers daartoe door den burgemeester verzocht grepen de perso nen aan om hen in arrest te breDgen maar het moest by het pogen alleen blijven, want zy verzetten zich met zoo veel geweld, dat van arrestatie geeD sprake was, en een der twee hulpvaar dige burgers bijna zelfs werd gewurgd. Ten slotte gelukte het een der andere aanwezigen om de ruziemakers te over reden naar huis te gaan; alzoo geschiedde. Den volgenden dag echter werden de drie mannen gearresteerd. De officier van justitie achtte door de verklaringen der getuigen en de beken tenis der beklaagden het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en requi- roerde veroordeeling tot gevangenisstraf voor den eersten bekl. van twee jaar, den tweeden bekl. van 1 jaar 6 maan den en den derden bekl. van negen maanden, een en ander onder aftrek van den in preventieve hechtenis doorgebraeh- ten tyd. Mr. J. Woltman, als gekozen verde diger den ambtshalve hun toegevoegden raadsman vervangende, bestreed de be wering van het O. M., als zou de bur gemeester hebben gehandeld in de recht matige uitoefening zijner bediening. In zoo ver vroeg pleiter ontslag van rechts vervolging voor alle beklaagden en beval hen verder aan in de clementie der recht bank voor wat hun nog meer was te laste gelegd dan wederspannigheid. Ten slotte vrceg spreker om beklaagden nit de preventieve hechtenis te ontslaan. Na beraadslaging in de raadkamer wees de rechtbank dit verzoek van de hand. Op Sint-Nicolaa8avond werd de ge meente-veldwachter Josias de Waard te Bolnes, aan den openbaren weg door een groot aantal arbeiders aangevallen en deerlijk mishandeld, zoo zelfs, dat die beambte nog heden in een deerniswaar- digen toestand verkeert en er geen hoop op herstel bestond. Vrijdag stonden soa dier belhamels voor de rechtbank te Dordrecht to recht. Het O. M. eischte tegen elk hunner twee-en-een-half jaar gevangenisstraf. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, tde kamer, Vrijdag uitspraak doende in de zaak van den student A. J. Driesssen, die in den avond van 30 Nov. 1892 in den circus Carré een stalmeester met een bierglas aan het hoofd verwondde, veroordeelde beklaagde tot gevangenisstraf voor den tyd van acht dagen met de kosten van het geding. De eisch was een maand gevangenis straf en de kosten van het geding. De parysche gemeenteraad heeft eene som van 14,000 fr. toegestaan voor den aanleg van een tuin in de nabijheid van het fransche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Chicago. De staat zal voor hetzelfde doel 20,000 fr. bijdragen. De //confetti" en de serpen tine", die te Parys bij de carnavalfeesten in gebrnik zyn gekomen, vonden zulk een aftrek, dat de prijs van de laatste 53 k 75 pCt. is gestegen. Van eerst genoemde zyn in de laatste 5 dagen 40,000 KG. verkocht en de prijs is thans 200 frs. per 100 KG. in plaats van 72 tra. Van de ^serpentine" worden dagelijks 12 k 14000 KG. vervaardigd. Men heeft berekend dat indien al die strooisels, welke verkocht werden, ineens werden geworpen op de boulevards tns- schen de rue Drouot en de Madeleine, de geheele straat met eene laag papier van 12 cM. zou zyn bedekt. Halfvasten is Donderdag te Parys met sinds lang niet beleefde opgewektheid gevierd. De stoet der waschvrouwen telde 60 wagens, waaron der enkele, welke zeer fraai waren. Een bekend zanger, die met andere artiaten in MCoté Riche" gedejeuneerd had, wilde by het voorbijtrekken van den stoet op een mar^uüe stappen. Hy viel en brak den nek. De Fiyare, die vervolgd werd wegens het openbaar maken van de verklaringen der getuigen Floquet, Clémenceau en de Freyoinet en van het verhoor van Charles de Leasepo voor den rechter van instructie Franqno- ville, is door de rechtbank veroordeeld tot eene boete vaa 500 francs. Do offi cier van justitie had het maximum dor straf getisebt» Aan het telegraafbureaufcte Belgrado worden dépêches geweigerd. Berichten per brief ontvangen melden, dat er bloedige conflicten hebben plaats gehad te Kragujevact, te Usschia, te Bela- deka en t6 Coracoko. In laatgenoemde plaats zouden 16 kiezers gedood en 23 gewond zyn. Te Kragnjevaca en te Us schia werden de onderprefecten door de bevolking; mishandeld. Te Petersburg wordt be weerd, dat generaal graaf Wladimir Sheremetieff, commandant der lijfwacht van den czaar, niet aan een hartkwaal gestorven is, doch gevallen als slacht offer van een nihilistisch complot. De graaf was door de nihilisten ter dood verklaard: een hunner verwisselde zyne handschoenen, die bij een oogenblik had neergelegd, met een paar vergiftigde. De graaf trok deze handschoenen aan en dit had zijn dood ten gevolge. In Siberië is dezen winter de koude nog erger dan Siberisek geweest en zy duurt nog voort. De thermometer daalde herhaaldelijk tot 45 graden (Celsius) vorst. Te Jeniseisk (Midden-Siberië), op 58° Noorderbreedte, is het veelal ondoenlijk in de hnizen een hoogere temperatuur dan 3 tot 4 graden (38 gr. Fahrenheit) te verkrygen. Volgens de jongste dépêches van Hawaï veroorzaakte de aankomst van Duitsche, Engelsche en Japansche oorlogsschepen aldaar eenige wry ving; verscheiden vechtpartijen tusschen de bemanningen vonden er plaats, en een ernstiger conflict dreigde erna een feest maal, door de koninklijke garde aan do bemanning van het Engelsche oorlogs schip //Garnet' aangeboden, waarop in anti-Amerikaanschen geest schijnt ge toost te zyn. Daarna werden wapenen en uniformen aan de koninklijke garde ontnomen. Twee honderd Amerikanen bezetten het koninklijk paleis op een los gerucht, dat de Engelsche vlootvoogd voornemens was de Engelsche vlag op het paleis te hyschen. De agent der Amerikaansche Unie wilde de landing van andere scheepsbemanningen niet ge- doogen, maar bood aan over de handel wijze der Amerikanen met betrekking tot het koninklijk paleis opheldering te gevenhy beantwoordde de vraag van Ecgeland's vertegenwoordiger, of er reeds eene volksstemming over da annexatie bad plaats gehad, met een eenvoudig bericht van ontvangst.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 9