DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lOe Jaargang. Dinsdag 14 Maart 1893. No 2974. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW S. Stukken van den Raad. BINNENLAND. FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN FJONESSucc.Parijs Blbis Faubourg Montmartre Haarlem, 13 Maait 1893. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 15 Maart 1893, des namiddags ie 1 uur De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingea en Ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. (Verzoek ontslag onderwijzeres2. Voorstel B. en W.W. plan bebouwing Heerensingel met overname straten va» de Ccëp. Bouwvereniging „Haarlem"3. Idem idem goedkeuring bouwplannen nieuwe schooi letter F4, Idem idem met rap port Comm. van fin. huurgrondea; 5. Idem idem met rapport Commissie va» fin. huurgrondea Lridschevaart6. Idem idem met rapport Commissie vaa fis. erfpacht grond Leidschevaart W. War merdam 7. Idem idem ruiling groad Scheepmakersdijk met D. va» Seggelen]; Idem idem met rapport Commissie van fiusnc. staat af- en overschrijving Rapport commissie van fiaascièm at en overschrijving begrooting Burgerlijk Armbestuur dienst 189210. Idem Idem vaststelling suppletoire begrootiag Burgerlijk Armbestuur dienst 1892; n. Voorstel B. en W.W. retributie Gasfa briek 12. Voordracht B. en W.W. be noeming onderwijzeres kl. Opleidings school voor meisjes13. Idem id«m benoeming onderwijzeres 30 klasse 14. Rapport Commissie Strafverordeningen wijziging algemeens Politieverordening (voortzetting), met rekest J, H. Kre- lage; 15. Idem idem voorstel jhr. mr. A. J. Retha&n Macaré wijziging Alg. Politievelordening16. Gasrapport over januari. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van de coöperatieve bouwver- eeniging „Haarlem" alhier, om goed te keureu een plan tot bebouwing met 75 arbeiderswoningen van een stuk groad, gelegen ten zuiden van de Vooruitgang- straat en Dyserinckstraat, in het ver lengde van de Amsterdamstraat en [Teylerstraatevenzoo op haar verzoek, im de te betalen bijdrage voor bestra ling, rioleering en verlichting te bepalen >p 50 procent. B. en W. stellen voor een ruiling an strookjes grond aan den Scheep- akersdijk aan te gaan met D. van ieggelen, Voordracht voor onderwijzeres ae kl. aan de opleidingsschool voor meisjes. I I. Mej. T* Swasenbrug de Veije, SneekMej. P. J. Verschuer, Hoornen Mej. C. Remmelts, jWinschoten. II. Mej. A. M. van der Ley, Mej. P. Metman en Mej. A. Boldingh, allen te Haarlem. Het particulier gasverbruik heeft lover 1892 bedragen 2770209 Ms, d.i. 93.221 M» méér dan ten vorigen jare. De recognitie daarvoor aan de gemeente verschuldigd bedraagt 554.04, terwijl de korting (van 8 percent) op het gas verbruik ia de gemeentegebouwe* be loopt 270.95. Te zamen ƒ824.99. Zooals men weet, heeft onlangs da heer Macaié, »nar aanleiding vaa het voorgevallene met den aanslag in de faecaliën-belasdng van den heer D. Storm, een voorstel gedaan om de politieverordening te wijzigen. Dit voor stal werd toen ;om advies verzonden aaar de commissie voor de strafver ordeningen, waarvan de burgemeester voorzitter is en deze deelt thans mede, dat de meerderheid harer lede» geen rede» heeft gevonden om het aanne men van bedoeld voorstel aaznte bevelen, Eervol ontslag, wegens benoeming te Rotterdam, verzoekt M?j. J. W. Keukenmeesteronderwijzeres aan school B, B. en W. dienen bestek en tee- keningen in van een nieuwe kostelooze school aan de Haarlemmerliedestraat (de zesde), zonder bewaarderswoniag, daar het voordeeliger schijat deze afzonder lijk aan te bestede». De Comm. v. Fin. adviseert guns tig op een voorstel vaa B. en W. tot toekenning eener gratificatie aan den voorzitter vaa het burgerlek armbestuur, voor de waarneming der werkzaamhe den als penningmeester van dat bestuur. Aan den alhier te houden schietwed strijd, uitgeschreven door het bestuur der schiet vcreeniging „Oranje", van de Nederlandsche» Bond van Oud-onder officieren, zullen de vereesigingen uit Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Vlissingea, Breda, 's-Herto- genbosch, Eindhoven, Maastricht, Nij megen, Arnhem, Zutfen, Deventer en Enschede deelnemen. Naar wij vernemen zal het capella koor onder leiding van den heer Daniel den Lange zich binnen weinige dagen, waarschijnlijk Zaterdag, hier ter stede ten derdemale doen hooren. Men meldt ons: In „De Rustverstoorster" het stuk dat morgen (Dinsdag) in den Schouw burg door het Hollandsch Tooneelge- zelschap, directie A. vaa Lier, zal wor den opgevoerd wordt de rol van Lebrecht Muller vervuld door den heer j Josef vsn Lier, eea der directeuren De heer Josef van Lier) heeft deze zoo sympathieke rol gecreëerd. Toen hij,! nu kort geleden, ter gelegenheid der benefice-voorstelliog van mevr. Albregt Engelman, weer na vele jaren voor 't eerst optrad in de geliefkoosde rol, gewaagde een der toongevende bladen in de hoofdstad met zeer veel lof van de wijze, waarop hij die rol vertolkte. Men meldt ons uit Overveen Na eea hevige, doch korte ongesteld heid van 2 dagen 'overleed Zondag alhier in den leeftijd van nog geen 51 jaar, de heer J. C. Gehrels, lid van den gemeenteraad alhier. Men schrijft ons Zondag trad de socialist Van Meurs te Halfweg in het lokaal „de Gouden Leeuw" op, ter bespreking van het on derwerp „Vrede in de hutten* Oorlog in de paleizen". De zaal was vrij goed bezet, de meeste aanwezigen waren arbeiders uit de Haarlemmermeer. De aanwezigheid der politie was merkbaar in 'sprekers woorden, wijl menige zin niet werd voltooid en alzoo eenige wellicht voorgenomen uitdrukkingen achterwege bleven. Na afloop ging men vrij kalm uiteen. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin-Regentes, is door de» minister van Marine aan de pant serschepen, waarvan de bouw ia opge dragen aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, de Neder landsche Stoombootmaatschappij, te Rotterdam, en aan 's Rijks werf te Am sterdam, onderscheidenlijk de naam ge geven van EvertsenPiet Hein en Kortenaeren is de naam van het te genwoordige fregat Evertsen veranderd in Neptunus. Tbtns is bij de Kamer inge komen een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 14 Febr. jl. te 's Graven- hage onderteekend protocol betreffende de uitvoering van de internationale overeenkomst van i887 tot het tegengaan der misbruiken voortvloeiende uit den verkoop van steraen drank onder de vi8schers op de Noordzes. Ia hare toelichting wijst de Regee ring er op, dat dis overeenkomst tot dusver niet is kunnen worden uitge voerd, omdat de fransche regeering steeds niet by machte is tot de be krachtiging mede te werken. De overige mogendheden hebben nu bij protocol vastgesteld de conventie, ook zonder medewerking van Frankrijk ten uitvoer te leggen. In het protocol is de be voegdheid der franschs regeering ge corsstateerd, om, indien zy dat later verlangen mocht, alsnog tot de over eenkomst toe te treden. Voorts is nu de opzegging der over eenkomst vergemakkelijkt door verkor ting van den dienst van 5 tot 1 jaar, met verlenging telkens van 1 jaar, in dien hij niet 3 maanden te voren is opgezegd. Te 's-Hage is bericht ont- vangen, dat de heer W. M. Oppedyk, lid der Tweede Kamer, zitting heb bende voor Harlingen, in zijne woon plaats is overleden. Zaterdag had in het café Krasnapolsky te Amsterdam de door den heer Krieger bijeengeroepen ver gadering plaats van belangstellenden in de totstandkoming vaa den iocaal- spoorweg NieuweraluisHaarlem. De vergadering was door eea 25tal peraoiaen bezocht. De gemeenten Haarlem, Haarlem mermeer, Aalsmeer, Uithoorn, Viake- veen, Waverveen en Loenen waren ver tegenwoordigd door leden van het da- gelijksch bestuur, Tevens waren aan wezig vele leden vaa polderbesturen, benevens leden van Provinciale Staten van Utrecht en Noord-Holland. Onder anderen merkte men op de heeren Rutgers van Rozenburg en Bastert, oud-minister van staat. De heer Krieger zette het voorstel van de door hem ontworpen lijn nog maals uiteen, en soodigde de verschil lende aanwezigen uit bunne meening aangaande zijne plannen te zeggen. Namens alie vertegenwoordigde ge meenten werd verklaard dat de raede- deelingen van den heer Krieger met sympathie waren begroet. Na langdurige besprekingen besloot men tot het vormen van een comité, dat de plannen van den heer Krieger zal onderzoeken en verdere stappen in bet belang der zaak zal doen. Tot leden van dit comité werden gekozen de heeren De Haan, wethouder te Haarlem, Lantzeadorffer, HeijdaDus, Van Metelen en De Voogt, burge meester van Haarlemmermeer, Aalsmeer. Uithoorn en Mijdrecht, benevens de heeren 't Hooft, Ledeboer en Bastert, leden van Provinciale Staten van Noord-Holland en Utrecht. Dit comité zal zoo mogelyk worden aangevuld met burgemeesters der niet vertegenwoor digde gemeenten. De heer Krieger verklaarde zich be reid, voortaan in het belang van de zaak werkzaam te biyven, ofsciiooa men in de keuze van een plan, zoo een ander dan het door hem ontworpen beter mocht blijken, volkomen viy bleef. Het eerste werk van het comité zal nu zijn eene som van 6000 bijeen te brengen ter bestrijding van de aller eerste en noodzakelijkste uitgaven. Een zekere Anton Stieltjes, sjouwer van beroep, kreeg, terwijl hij zich Donderdagmiddag bij zijne moe der in de Czaar Peterstraat te Amster dam bevond om davr te middagmalen, twist met zijn jongeren broeder, Hen drik Stieltjes. Het krakeel liep zoo hoog, dat Hendrik zijn broeder een hevigen trap tegen den buik gaf. Te 5 uur op denzelfden dag overleed de getroffene, zoodat Hendrik in hechtenis werd ge nomen, onder beschuldiging manslag te hebben gepleegd. Daar de geneesheeren echter ver klaarden, dat Anton's dood het gevolg was van een slijm beroerte, gepaard met algemeene lichaamszwakte, werd Hen drik Stieltjes weder op vrije voeten gesteld. Eea rosse gloed in het oos ten van Tessel deed Vrijdagavond zien, dat ergens brand was uitgebroken. Twee brandspuiten rukten uit, nl, die van Oosterend en van Oude Schild. De woning en de schuur van den veehouder H. Bremer, aan het gehucht Nieuwe Schild woonachtig, waren in brand geraakt. Een kat, die op den zolder vreeselïjk te keer ging, maakte de bewoners op het dreigend gevaar opmerkzaam. Ijlings werden de kinde ren gered, en toen moest men met moeite eene bejaarde weduwe, die het voorste deel van het buis bewoonde, in veilig heid brengen. Er kwam eene koe door de vlammen om, doch het overige vee werd gered. Voorts werd er nagenoeg niets behouden. De brandweer moest zich bepalen tot het uiteentrekken van het hooi en het bewaren der belendende peiceelen. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De heer L. W. van Koert uit Den Haag deelt het volgende mede aan de Tel. Verleden jaar ging een kassier van Rothschild met een aanzienlijk bedrag aan den haal. Zijn signalement werd onmiddellijk in alie groote bladen op genomen en een belangrijke som werd voor zijn arrestatie uitgeloofd. Ondanks alle pogingen slaagde de politie er niet in hem op 't spoor te komen. En toch heeft bedoelde kassier ver scheiden dagen alhier vertoefd, wande lingen door heel de stad makende van uit zyn logement „Café Gelderland" in de N. Molst'aat alhier. Eiken middag 36) HOOFDSTUK XXVII. Vereenigd «Ja Pollie, in voorspoed of tegenspoed," zeide Bellew. «Volgens uw bericht is myne moeder gevonden," zeide Pollie met zachte stem; «is dat waar?" «Ja." «Waar is zy nn «Zy is nn ziek, te ziek vrees ik, om ooit weer te herstellen." «Laat my tot haar gaan," riep miss Wardlaw haastig uit. «Alvorens gy haar bezoekt moet ik n eene gesohiedenis mede- deelen," zeide de rechtsgeleerde droevig; «een verhaal, dat zoowel u als my pijnlijk moet aandoen." Wopping verzocht hen hem onmiddellijk naar zyn kantoor te vergezellen. De dwerg zat daar met zijn groot hoofd met rood haar bedekt, hangende op de borst, en zyne oogen schijnbaar ge- loten alsof hy sliep. Mynheer Jeakles!" riep Pollie verbaasd uit. «Wat is er," riep deze en sprong plotseling op, «wat zien myne oogen I Dan heb ik dus toch gelijk gehad, miss Pollie. Gy zyt datzelfde lieve, vlugge kind, dat ik meende, dat reeds lang dood en begraven was. Hoe gaat het met u?" «Mijnheer Jeakles is een van uwe eerste en oudste vrienden, miss Pollie," zeide de rechtsgeleerde'. «Dua door mynheer Jeakles zyt gy er ten slotte toch in ge slaagd haar afkomst op te sporen," riep Teddy verbaasd uit. «Ja. Mag ik u miss Pollie onder haar waren naam voorstellen als miss Pauline Rokewood...." «Rokewood?" stamelde Teddy verbijsterd. «Ja, Rokewood," zeide Wopping kalm, «en de rechtmatige erfgename van by na vyf millioen dollars. Uwe vader mag zyn zoon wel gelukwenachen met de schitterende party, die hy doet." «Ik herinner my niet u te hebben verzocht om voor deze jonge dame een fortuin op te sporen; daardoor zouden myne vooruit zichten in het niet verzinken, vergeleken by de hare," zeide Bellew droevig. «Als ik my niet in miss Rokewood vergis, Teddy, dan zal dit groot fortuin u niet van elkaar scheiden." «NeeD, stellig niet," riep Pollie uit, en trad haastig op haar verloofde toe, «herinnert gij n onze afspraak niet, Teddy in voor- of tegenspoed ik ben werkelijk zoo bly, dat hier van voorspoed sprake is. Wensch my geluk Teddy." «Ik laat my hangen, als volgens myn oordeel het niet die myn heer is, die moet worden gelok gewenscht," merkte Jeakles op, stak zyDe vuisten in zijne zakken en strekte zyne beenen recht zy- waarts uit. «Iedereen, die een meisje krygt zooals onze Pollie, moet geluk gewenscht worden, al bezit zy geen cent." «Ik ben het volkomen met u eens, mynheer Jeakles," zeide Teddy en drukte den dwerg de hand. Wopping had intusschen de gouden ketting gehaald, die hy aan Pollie gaf. «In dit gouden medaillon, zeide by, «was het spoor verborgen, dat leidde tot de ontdekking, wie gy waart. Het bestaan daarvan was mij echter geheel onbekend, en dit zou zoo zyn gebleven aic mynheer Jeakles ons zyne geschiedenis niet verteld en het geheim geopenbaard had." De rechtsgeleerde ging zitten, nam haar hand in de zyne en begon met zachte stem de levensgeschiedenis van haar moeder te vertellen. Lang voordat hy zyn verhaal geëindigd had, had miss Roke wood zich voorovergebogen en haar gelaat met beide handen bedekt. De tranen volgden elkaar snel op, gestort door de dochter, die luisterde naar de geschiedenis van dat rampzalig, treurig leven. Wat waren alle rijkdommen der aarde vergeleken by het onrecht, harer moeder aangedaan «Breng my by haar," zeide zy, toen ten slotte de rechtsge leerde zweeg. «Zy moet zy zal biyven leven om weer geluk kig te worden." «Ga maar mee," zeide Wopping, «zy is op uw komst voorbereid, en wacht nu op u." Hy bracht haar tot aan de deur van het nederig zolderkamertje en wachtte tot deze was geopend en zich achter haar had geel©"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1