DE STER." NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 15 Maart 1893. JNo 2975. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON löe Jaargang» HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. HAiKLsa, 14 M»»rt 1803. Geslaagd Maandag te 's Hage voor I het examen nuttigs handwerken, mej; 3. C. M, Pannekoek, alhier. Zooals men weet, werd Donderdag j. 1. door de hrma Johs. Enschedé Zonen alhier, ter gelegenheid vam het 150 jarig bestaan hater bekende letter gieterij, eea feest gegeven aan haar personeel. 5Als weerslag daarop brachten de werklieden Maandagavond den patroons eene serenade. Ongeveer te negen uur hok de lange stoet, met lampions ge wapend, van het Klokhuisplein uit langs Jansstraat, Nieuwe Gracht, Kruisstraat en Barteljorfastraat naar de Zijlstraat, waar dicht bij de Zijlbrug de heer Mr. A. J. Easchedé woont. De optocht werd voorafgegaan door 20 leden van het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer Schmidt. Eene commissie, beslaande uit werk lieden van de verschillende onderdie- ien der fabriek, verkreeg bij den patroon toegang en de meesterknecht ter zet terij, Abspoel, sprak Mr. Easchedé toe. Met eea vollen beker werd op den voorspoed der firma gedronken. Vacdaar trok men, terwijl de muzi kanten vroolijke marseden bliezen, naar de woningen der beide andere firman ten, Mrs. Jnhs. ea Charles Easchedé, Damstraat en Spsurne, waar gelijke ovatie ais bij den oudsten firmant plaats had. De stoet werd in de fabriek ontbenden. In de gewone, wekelijksche bijeen komst in de groote zaal van „de Krcoa" van de zfdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond, werd Maandagavond na eenigemededeelingeu van den voorzitter betreffende de werkzaamneden van eeuige afdeeliagen door het lid den heerT.P. Donkerlo het woord gevoerd, en werd d.or hem in zijn onderwerp „Wat ii en wat willen de katholieke vakverenigingen", opgewekt tot toetreding en aaneenslui ting bij de vakverenigingen. Na het zingen van het Bondslied werd de ver gadering, met het oog op de dieo avond le honden serenade, spoedig gesloten. .Maandag a. s. zal voor de leden optreden, de heer A. F. Suidgeest kapelaan te Bei erwijk. De onderlinge brandwaarborgvereeni gicg, in Februari 1892 alhier opgericht hield onlangs hare eerste jaarvergade ring. Uit het door den voorzitter, den heer H. L. Janssen van Raaij, gegeven verslag, bleek dat einde 1892 waren afgegeven 39 polissen aan 34 deelheb bers en dat deze een totaal cijfer be liepen van f 212.850. Dit bedrag is herverzekerd. Het batig saldo van de kas bedroeg (de kosten van oprichting buiten rekening lateade) /■24.4a. Op den Januari 1.!. werden weder iG nieuwe polissen tot een totaal bedrag vau 130.000 afgegeven. Secretaris-boekhouder is de heer B. G. Botman. Op de bovenzalen van „Weten en Werken" had Maandagavond eene ver gadering plaats van de afdeeling Haar lem der Ned. Vereeniging voor Tuin bouw en Plantkunde. Op de agenda kwam voor: Uitreiking der medailles, verkregen op de Begonia-tentoonstelling 1892 alhier, kunstbeschouwing, vragen- bua en verloting. Wat het eerste punt betreft, daarover behoeven wij niet uit te weiden. De lijst der bekroonden gaven wjj ia het vorig jaar, na afloop dier tentoonstel ling. Alleen zij vermeld, dat de firma Zocher eene groote, bronzen medaille voor buitengewone verdiensten ontving. Het tweede punt, de kunstbeschouwing, was interessant te noemen. Deze werd gegeven door den heer Leonard A. Springer en bevatte teekesiagen van oude buitenplaatsen, ran omstreeks i^oo ij8o. Uitgenomen de perspectieven welke wij zagen van de heerlijkheden Heidelberg, St. Cloud, Honslaarsdijk, Cüngendaal, Soestdljk, het Loo, en van den Haarlemmer Hout, anno 1754(69), trof ons in het bizonder een keurig af gewerkte plattegrond van flazrlem, ver vaardigd ia 1742 door den landmeter A. Spinder. Met eene verloting werd de vergade ring beëindigd. Weder zijn door de (politie alhier drie bierhuishouders bekeurd ter zake het verknopen vaa sterken drank in het kiein zonder de daartoe vereischte ver gunning en wel, L. in de Lange Boogaard- straat, W. A. K. in de Brouwer- en D. J. in de Leidschestraat. Maandagnamiddag ten 3 ure is een meisje van 3 jaren spelende in den Burgwal geraakt en ten 5Ü ure een 8-jarig knaapje op dezelfde wjjze ia het Spaarne bij de Kaasmarkt gevalle», maar Deiden werden gered, eerstge noemde door Adrlanns Nederend, wo nende Koolsteeg no. 5, die daartoe gekleed te water is gesprongen en laatstgenoemde door den agent van politie Wenting en Pieter Bos, wonende Spaarnwonderstraat. Maandagavond ten ruim J O- uur heeft een begin van brand plaats gehad in den schoen- en laarzeuwiukel van C. Hendriks in de Lange Veerstraat No. 30, ontstaan door het in aanraking komen van het gordijn met het g»3Ücht in de uitstalkast. De brand werd spoedig ont dekt ea is door deu bewoner gebluscht. De slangeuwageu der politie is nog uit gerukt maar heeft geese diensten be wezen. Donderdag jl. vervoegde zich een wel gekleeds juffrouw ten huize van een dame alhier, die voorgaf uit Am sterdam té komen en over het huren van eea huis kwam spreken. Bij haar vertrek bemerkte zjj, dat haar porte- monnaie,waarin ook haar spoorkaartje ge borgen was, verdwenen is. Daar de juf frouw weer terug naar Amsterdam moest ea geen geid of plaatsbewijs meer be zat, vroeg zij aan de dame een gulden ter leen dien ze natuurlijk spoedig zou terugzenden. Aan haar verzoek werd vol daan. Tot beden heeft menjan verdere onderhandeling van het te'huren huis of van teruggave van den gulden nog niets vernomen. Het kan wellicht zijn nat hebben, dit geval ter kennisse van betpnbiiek te brengen. Bij vonnis der Arronditsements Recht bank alhier, 14 Maart 1893, is Leen- dert Marinus den Oaden, grof- en hoef smid, wagenmaker en winkelier te Haar lemmermeer, verklaard in staat van faillissement, met ingang van n Maart 1893. Tot Rechter-Commissaris is benoemd de rechter Mr. J. de Clercq van Weel en tot curator Mr. L. C. Kronenberg, advocaat en procureur alhier. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie vervolgd 24 personen wegens dronkenschap op straat. In de maand Februari van het vorige jaar was dit getal 35 dus 11 meer. Te Sandpoort wordt eene liberale kiesvereeniging opgericht. Tot lid van het bestuur van den Veenpolder ender Haarlem en Heem stede is gekozen de heer C. Rusman .te Overveen. j Als een bijzonderheid kan men be- richten, dat bij den landbouwer Sepers te Haarlemmermeer de ie zoetemelk- jsche kaas is gemaakt. Aan de inundatie wei ken ia Haarlem mermeer, is men met kracht bezig met het leggen van sporen tot vervoer van grond, dienende tot dekking van den Inundatiedijk van de Vijfhuizen naar Hoofddorp. Men hoopt dit jaar nog zoover ge vorderd te zyn met het communicatie kanaal, dat voor de scheepvaart hiervan gebruik zal kunnen gemaakt worden. Jammer dat de ruimte door de bruggen en de breedte der sluizen zoo weinig is, dat alleen kleine vaartuigen hiervan gebruik kunnen maken. De verwachting van de doorvaart is te Haarlemmermeer dan ook helaas niet groot. De hoop en is thans weder gevestigd, op het ter sprake gebrachte spoor, vaa Haarlem op Utrecht, door Haarlemmermeer. H. M. de Koningin-regentes, vergezeld 7an eene hofdame, bracht Maandagmiddag ie 2 urea een bezoek aan het w&alsche Weeshuis in de resi dentie. H. M. werd ontvangen door mevr. Kool, directrice vaa de stiebtieg, in de regentenkamer, terwijl later jonk- vrouwe Reyers, regentes van het Wees huis, H. M. begeleidde op haren rond gang door het huis. H. M. bezichtigde de verschillende zalen. De kinderen waren allen naar school, doch in de naaikamer waren de grootere meisjes aan den arbeid en begroetten de Vorstin bij hare binnenkomst met het „Wiea Neerlands BloedA. Ook de ai- deeling der oude vrouwea werd be langstellend in oogenschouw genomen en H. M. onderhield zich geruimen tijd met een 92-jarig oudje in de iransche taai, aan wie zij haar verwondering betuigde op dien hoogen leeftijd zoo gezond er uit te zien. De Vorstin gaf haren wensch te kennen, dat bij ge legenheid van haar bezoek de school gaande kinderen vroeger uit school zouden worden gehaald om een wande ling te makeD, terwijl het bestuur in de gelegenheid werd gesteld ze dezen avond op vroolijke wijze bezig te honden. Bij het vertrek stonden de meisjes aan den ingang geschaard. Herhaalde lijk betuigde de Regentes hare hooge tevredenheid over de orde en netheid, die in deze inrichting heerachtec. Naar de Am s te lb 0 de ver neemt, bestaat het plan, een eenvoudig maar waardig monument op het graf van pastoor Brouwers op te richten. Dr. Cuypers heeft daarby zijn mede hulp toegezegd. Op Donderdag 16 dezer zal het eene eeuw geleden ziju, dat het Fransche leger-het beleg voor Wiilems- stad opbrak en vertrok, na een zwaar bombardement. Ter herinnering aan die gewichtige gebeurtenis, zal er eene entra uitreiking plaats hebben van vleesch en brood aan de armen. Op Zondag 19 dezer zal ter berinne ring in de hervormde kerk eene feest rede gehouden woiden, door ds. De Lind van Wijngaarden, predik nt te Oud-Alblas. De oude koepelkerk, die bij het bombardement ook veel ge leden heeft, ondergaat thans eene keu rige restauratie, die weldra voltooid zal zijn. De bloemen- en planten- commissie der Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, verga derde den na Maart. Ia die bijeen komst zijn de volgende onderscheidicgen toegekendGetuigschriften ie klasse aaD 1. Yris reticulata M. B. var. azurea 2. Scilla sibirica Andr. var. alba, beide als nieuwe planten ingezonden door de firma G. C. van Meeuwen en Zoaen te Haarlem 3. Scilla sibirica Andr. var. taurica; 4. Rlchardia africana knth. var. grandiflora, beide als nieuwe plan ten ingezo&dtn deor den heer C. G. van Tubergen junr. te Haarlem. Bothanische getuigschriften aanx. Leucojnm vernym Lidn. var. carpathi- cum ingezonden door den heer C. G. van Tubergen junr.2. Fiitillaria heri- caulia Bkr. ingezonden door de heeren Gebr. de Graaft te Leiden 3. Fritillaria Karelin! Bik.4. Iris persica Line, var. versicolor5. Crocus Fleischeri Gay 6. Crocus chrysanthus Herb. var. super bus, de inzendingen 3, 4, 5, 6 van de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem. Na in een vereenigde zitting met de andere commissiëa door den heer W. A. Viruly Verbrugge, voorzitter onzer Maatschappij geïnstalleerd te zijn, werd de heer Joh. de Breuk bij acclamatie opnieuw tot voorzitter der vaste com missie benoemd en in plaats van den heer Plemper van Balen die schriftelijk medegedeeld had dat ky dit jaar niet weder als secretaris in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer J. M. C. Hoog te Haarlem. Op eenvoudige wijze is Maandag op Zorg vlied aan den Amstel het gedenkteeken op het graf van Sopble De Vries, door vele vrienden en vereerders daarop geplaats% onthuld. Het is een welgeslaagde buste op een voetstuk, beide uit een harden witbrui- den steen gehouwen door Teixeira de Mattos. De overdracht van het gedenk teeken aan de kinderen van de ontsla pene ging gepaard met toespraken van den heer Rössing namens de commissie vaa uitvoering, dr. Abresch namens het IJ aar het fransch van GEORGES d'ESPARBS. z/Even voorbij Bois-le-Roy zyn wy aan uw dorp genaderd; het ligt op eene helling." Dank u. Gy moet weten, dat ik van Tookin kom. Voor dien tyd woonden moeder en ik hier in den omtrek. Tydens myne afwe zigheid is zy te Chartret gaan wonen; in dat dorp des onheils heb ik nooit een voet gezet." «Het ligt er toch mooi." wPraat er my niet vanAls wy er zijn, wijs my het dan maar met den vinger aan zonder iets te zeggen. Weet gy wel, dat mijn moeder er gestorven is Het gelaat van den boer betrok. «Dat is wel ongelukkig. En hoe heet gy dan Ik ken zoowat aedereen daarginds." //Jacques Chartier." Er was een oogenblik stilte. z/Die naam is my onbekend." //Men noemde haar ook //la Boisière".* De boer bleef stokstijf staan. La Boisière! das zyt gy haar zoon?" De vreemdeling boog het hoofd. /Ja, ik ben haar zoon." Hy scheen ongeveer dertig jaar oud te zyn, en zyn rossige baard had hy reeds weken lang weelderig laten groeien. Hij was over het geheel genomen leelyk eene verschyDing, die niet aan trekt. Evenwel had hy een paar trouwe, een weinig diepliggende oogen, een hoogst eenvoudige civiele kleeding, groote zwarte han den en een pyp in den mond. Over zyn geheele gelaat lag een waas van droefheid. i/Arrae jongen," zeide de boer. #Men had het my reeds verteld," zeide de soldaat, //in Tonkin waren kameraden nit Chartret, die wel brieven ontvingen. Men heeft het my niet durven schryven, daarom kom ik zoo laat." #Ja," zeide de boer, half tot zichzelf, //la Boisière, uwe moeder is wel dood." Al pratende liepen zij voort. Weidra waren zy op den weg. z/Als gij er zyt" zeide de soldaat eenigszina bleek. Het was warm. Er floot een vogel in het kreupelhout. Een zacht windje bewoog zich over de velden, bedekt met bloemen en het jonge gras, welks spitse uiteinden zachtjes wuifden. z/Hier is het," zeide de boer. De soldaat bleef staan. Zyne oogen volgden die richting, De boer zeide#Tot weerziens, het ga u goed En hy bleef alleen achter en ging zitten. Hy was alleen hij nam zyn pet af, legde zijne groote han den op zyne doorgesleten kniefio, en uitte den eersten zucht van zyn leven, en zag om zich heen. Voor zich had hy een ruime vlakte, daarachter de zilverwitte Seine, die kalm stroomde als ware zij dood; daarachter een nog grooter vlakte met boQmen en heuvels tegen den achtergrond. Hy bedacht vervolgens, dat hy binnen tien minuten daar kon zijn, de kerk en het graf opzoeken, en een weinig aarde door zyn© vingers laten gaan. Tusschen de hnizen zag hy den kerktoren als een gryzen pilaar zioh verheffende ten hemel. Daar was zyno moeder. Het was alsof fcy tot haar zeide; wGy ziet, dat ik ben terug gekomen, waarom hebt gy niet op my gewacht P" En zachtjes zond de henvel, die de doode bewaakte hem in een ademtocht zyn zacht gefluister als een antwoord weer. Luide stemmen en klanken kwamen van dien kantde ver schillende geluiden van een rumoerig leven; luide stemmen van mannen, die elkaar op de Seine voorby voeren, de stoomfluit van een hontzaagfabriek, het geloei der koeien, het gekakel der in vrijheid rondloopende kippen, het klappen van zweepeD, het doffe geluid van voortrollende wagens, het zaoht gesuis van millioeuen trillende blaadjes al deze klanken losten zich op in een leven, een rumoer te midden waarvan 1 plotseling een nederig gebed weerklonk bij het luiden der klokken. De goede soldaat boog het hoofd. Zou hij de Seine oversteken, zou hy de vreemdelingen opzoeken Men zou vragen tot hem richten zooals de boer dat had gedaan //Zyt gy die soldaat Allen zouden hem over zyne moeder spreken, dageD, weken lang, tot men er aan gewend was geraakt, en zonden steeds door de herinnering de wonde by hem open ryten, en hem van zyn rust te berooven Hij stond op.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1