letteren in Kunst. POLITIEK OVERZICHT. Tooneelverbond en snevr. Oldcnseell v&u Rotterdam, eca vriendin der ontslapene. Beide laatslen hingen kransen aan het monument en de dochter van mevr. De Vries legde een bloemtuil daarnaast. Henri De Vries aanvaardde dankbaar het geschenk. Een groot aantal belang stellenden woonden de plechtigheid bij. Naar het zich laat aanzien zegt het O. D. zullen wij ditmaal een vroeg voorjaar hebben. De komst van ooievaar en kieviet en de liefelijke zang var- den nachtegaal kondigen reeds de lente aan. Vooral het zingen der nachtegalen moet als bijzonder vroeg beschouwd worden. Gewoonlijk toch laat dit diertje zich eerst in de tweede helft van Maart hooren. Dit jaar echter kon men reeds Maan dag zich. verlustigen ia de glasheldere tonen van den bekenden boschzanger. Door wie deze lenteteekenen ook met vreugde worden begroet, zeker niet het minst door onze veehouders. Niettegen staande het hooi zooveel mogelijk ge spaard werd door het bijvoeren van aardappelen en meel, beginnen de bergen bij verschillende boeren leeg te raken. Ea tegen het bykoopen van hooi wordt met het oog op de buitenge woon hooge prijzen, natuurlyk opgezien. Het gras begint reeds merkbaar van kleur te veranderen, en de rogge staat flink, krachtig te velde. In den nacht van tVry dag op Zaterdag jl. is te Amsterdam, zoo als bekend is, plotseling overleden mr. NicoUas de Roever, sinds I885 ge meente-archivaris. Een hartaderbreuk maakte een einde aan zijn vruchtbaar leven. Zijn heengaan laat een leegte achter. Want hoe belangrijk ook de ge schriften zijn, die getuigen van zijne rijke kennis "en de gelukkige resultaten zijner ijverige nasporingen méér dan hij in druk gegeven heeft, was nog op getast in zynen geest en wachtte op schifting, aanvulling, bearbeiding. De Roever behoorde tot die kleine, maar uitgelezen schare, die voor 15, 20 jaren, door liefde voor het grootsch verleden der hoofdstad gedreven, met geestdrift zich wierp op de studie van de bronnen der oude stede- en kunsthistorie en aan de beoefening dier historie leiding gaf, er belangstelling ook bij anderen voor wist op te wekken. Zijn naam zal blijven levea in vereeniging met dien van den genialen Adriaan de Vries, die hem zoo vele jaren voorging in den dood, Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat het tijdschrift „Oud-Holland," door De Roever en De Vries gesticht, het voorbeeld heeft gegeven van eene nieuwe opvatting en behandeling der kunstgeschiedenis. „Oud-Holland" is, ook onder de latere mede redactie van dr. Bredius, geworden tot een archief vol kostbaar materiaal, dat zijne waarde zal behouden voor alle tijden, een standaardwerk, vraagbaak van ieder die zich aan onze oude kunst meer dan zij delings laat gelegen liggen. Dan is er nog eene andere s'ichting. waaraan De Roevers naam verbonden blijven zal: het gemeentelijk archief verbonden als die van een beheerder, die orde bracht in den verwarden hoop en alles methodisch heeft gerangschikt, zoodat het eerst werkelijk toegankelijk weed voor het weetgierig onderzoek, ~Na zich jaren achtereen te hebben beholpen op de zolders van het stad huis, waar men dagwerk had om de documenten niet te doen verstikken on der het instuivend molm der turfvlic- rings, die boven de lokalen voor het archief gelegen zyn, mocht hij verleden jaar zijn ideaal bereikt zien van eene betere huisvesting voor zijne schatten. Het waaggebouw op de Nieuwmarkt zelf een stuk historie werd naar zijne aanwijzingen tot archief ingericht en voldeed uitnemend aan zijne nieuwe bestemming. Niet lang geleden hebben wij er De Roever nog zien tronen voor zijn schrijftafel op zijn ouderwetschen zetel in de groote voorzaal, te midden zijner boeken en oude folianten, van harte bereid om ieder op den weg te helpen, die iets kwam zoeken of hem te dienen uit dea rijken schat van zelf vergaarde kennis. De Roever is slechts 42 jaar gewor-. den. Een zware slag trof hem iu 1891, toen hy zij^e vrouw verloor, tijdens hij eene reis deed in het buitenland, uit gezonden om ia gezelschap van den gemeente architect musea te bezoeken, met het oog op den bouw van ons eigen stedelijk museum. Dat verlies had zicht bare sporen bij hem achtergelaten en hoewel hij, den slag eemgszins te boven komende, zijne aangeboren opgewekt heid niet geheel verloochenen kon men voslde, dat hy niet dezelfde wa3 van vroeger. Wij hebben de zekerheid, dat De Roevers nagedachtenis, bij ieder die hem heeft gekend, in eere blijven zal, De begrafenis zal Woensdag a. s. op .Zorgvliet" plaats hebben. A. R. Cl. Een clubje y a n v.ij f werk jongens te Amsterdam was Maandag uit Maandag-houden geweest. Hier en daar hadden ze aangelegd om een taaie te koopen en ia vrooixjke stemming hadden ze met een paar meisjes gedac3t bij een orgel. Door het zingen waren de kelen droog geworden. Geen nood. Daar was het bier goed voor. Kom jongens, mee naar „blonde Na 1" Ea de jongens gingen samen naar de _,Stadt Barmen," op den N.Z. Voor burgwal 129 bij de Befchaniestraat, waav een roode lantaarn uithangt. Drie van de Maandaghouders lachten eventjes uit op het hekje voor het huis. De twee anderen„Mottige Jacob" en „Bulletje de schoorsteenveger" gingen binnen. Kalmpjes dronken ze hun glaasje maar toen 't op betalen aankwam„Dank je lekker, daarvan niks hoor!" 'tWas toen halt elf. „Ben je gek, wil jelui ereis betalen zei de waard. „Loop naar de maan." Pats 1 Bulletje sloeg een ruit in, en met vloog' ie met z'a kameraad de deur uit. Dat ging te ver. De waardin wilde haar maa een revolver in de hand stoppen, die ze pas had gekocht„Schiet er cp, dat taig Maar de baas was de jongens al achterna. Vlak voor 't huis draaidea ze zich om, om hem te „scheppen." De vrouw 'm te hulp met de revolver. Viermaal schoot ze, en Jacob viel neer, op den hoek van de straat, Bal letje wilde 'm oprapen. Een vijfde schot knalde, een kogel vloog laags z'n pols, Op het geluid der schoten snelden uit alle straten en stegen de menschsn toe. Zij vonden den jongen B., in een plas bloed, naar zij dachten dood, op de straat liggen. Eenige mannen legden 'm op de stoep; een paar agenten kwamen aanloopen, maar toen z(j de kroeg wilden binnen gaan, was de deur gesloten. 'tVolk drong opze wilde de moor denares te lyf, de politie hield hen met geweld tegen. Dadelijk daarop verscheen de com missaris Stork, hulp-officier van justitie, om proces-ver baal op te maken. Na een onderzoek van eenigen tijd, werd vrouw Junge (de waardia). moe der van drie kiaderen, buiten gebracht. Met een brutaal gezicht ging ze met de agenten naar het bureau aan de Hal, waar nog een achttal getuigen wachtten. De jonge B., een steenwerker van omstreeks 23 jaar, wonende in de Jor- daan, was intnsschen per brancard naar het gasthuis gebracht. Bij onderzoek bleek hij ernstig te zya gewond aan het hoofd. Hij was geheel bewusteloos. Bolletje, die geschramd was aan den pols, werd aan het gasthuis verbonden en daarop ontslagen. De heer Siork begaf zich terstond naar het gasthuis met twee rechercheurs. Daarop begon de commissaris het getui genverhoor aan het bureau. Het duurde tot laat in den nacht. Het pistool berust aan de Hal. T Door de haagsc he politie is Zaterdagavond op do Groote markt aldaar aangehouden de barones M. voe B., geb. W., wier uitlevering door de duitsche regeering wegces groote op lichterijen was aangevraagd. Zij is ter beschikking vaa de justitie gesteld. Zondagvoormiddag is do or eenige voorbijgangers uit de Schie on der de gemeente Ouwerschie opgehaald het lijk van den 20-jarigen J. van E., die, lijdende aan toevallen, Zaterdag avond, komende uit deze gemeente, bij ongeluk te water is geraakt. Zaterdagochtend is de boerenhofstede, bewoond door den heer W. Glijnis Pz., gelegen in den Scher- meer aan den Westdijk, gemeente Aker sloot, een prooi der vlammen gewor den. Al het vee is gered geworden, uit gezonderd een joag paard, dat in de vlammen omkwam. Huis ea inboedel waren verzekerd. Het lijk vandenlandbou- wer te H. uit Gaanderen, die sedert ruim een jaar spoorloos verdwenen was, is Zaterdag gevonden ia de zoo genaamde Huttebeek by de ijzergieterij „Vulkaansoord" in de gemeente Wïsch. Men meldt ons: Te Flus terwolde had Zon dag eene openbare vergadering plaats van de S. Dem. Vrouwenvereniging, waar Travailieur met het oade-werp: „De ontwikkeling der vrouw", eene rede hield voor circa 500 personen, vrouwen en mannen. Nadat de presi dente van genoemde vereeniging een woord van opwekking had gesproken, voor den strijd, die aller kracht eischt „brood voor allen", werd het woord aan den spreker geguad. 't Is een opmerkelyk verschijnsel, zegt spreker dan, dat de vrouwen zoo zelden vergaderen't is daarom een goed teekesa, dat hij zooveel vrouwen voor zich ziet, vooral in den socialen strijd. Die kamp z*l zeker zijn ten voordeele vaa ons, soc. democraten, waar de vrouwen meehelpen. Eenmaal zal de tjjd komen, dat de bevolking zal meespreken, dat allen, mannen en vrouwen, gelyk sullen zijn, de zsge is ons, sociaai-democr. Oaze eisch is billijk en rechtvaardig. De raau is 't hoofd van 't huisgezij, reeds op 22-jarigen leeftijd wordt het meisje eene slavin, als ze huwt. Twee ellenden zijn in onze maatschappij, die de kanker zijn van de vrouwde- armoede en het huwelijk. Het burgerlijk huwelyl spreekt, de vrouw is haar man gehoorzaamheid verschuldigdde man is de wettige macht. Tot dusver hebben zich de vrouwen daar altijd bij neergelegd, ofschoon er nog sommigen zijn, die geene slavin meenen te zijn. Het zedelijk peil der vrouw moet verhoogd worden. Er zijn ouders, die hunne jongens bevoorrech ten boven de meisjes. Maar als dan toch de man boven de vrouw wil staan, dan moet de eerste toch ook boven de laatste staan in ontwikkeling. En daarvoor is geen bewijs. Integendeel: de vrouwen hebben meer zedelijk ge voel. Wy socialisten willen: alle mea- schen gelijk, ieder gelijken arbeid. Deze wordt nu geminacht, maar 't is een eer arbeider te zijn. In de toekomst zal men zeggen: ziedaar, deze man is edel, hy werkt. Ea de vrouwen moeten daarom tot dea arbeid worden toege laten, zij mogen de looaen niet druk ken, ze raoetea 't zelfde loon ontvangen. Verdient de man 100, de vrouw moet *t ook verdienen. Sluit u daarom aan, gij vrouwen, ge zyt even sterk als de mannen in verstand en kracht. Samen hebt ge ééa doel, mannen en vrouwen, strijdt samen. Ze moeten dus ook dezelfde rechten hebbea. Waar de vrouw minder ver dient, daar wordt diefstal gepleegd. Strijdt tegen de boeren om hooger loon af te dwingen. Ge behoort tot ééa rubriekdan vervalt de klacht, dat de vrouwen de mannen onderkruipen. Waar de vrouwen hare kinderen reeds de sociale begrippen inprenten, daar is de overwinning aan ons. Leest daarom passende geschriften, gij hoordereden dan zal eenmaal de verdrukking van de vrouw ophouden, dan zal haar ge slacht niet langer achteruit worden gesteld. Laten de liberalen zeggen, dat wij, arbeiders, niet verdrukt worden, hoort niet naar deze raddraaiers. Ook in hoogere kringen worden de vrouwen in zijde en fluweel verdrukt, maar och, deze dames zijn te fatsoenlijk om zich met u te vereenigea. We kennen voor beelden te over, dat de grootste on zedelijkheid heerscht onder de hoogere standen. Die onzedelijkheid is voornamelijk een gevolg weer van de onwetendheid der vrouw. Nadat de spreker, die een aandach tig gehoor vond, nog een woord tot de jongelieden had gesproken, die deze week soldaat worden ea hen aaespoorde, om de sociale beginselen alom in het land en ia het leger te verkondigen nadat genoemde heer het nieuwe vaan del aan de soc. democr. vrouweaver- eenigiag had overhandigd en dit sym booi vaa kracht en stryd had overge reikt aan de presidente, werd de ver gadering gesloten. Debat was er niet; de politie was ia de zaal aanwezig. ouvertures, nog een viool-solo en hct| Behau dich Gott" voor cornet. Een der oprichters van de ondern^J] ming vond gelegenheid, de aanwezigeal een en ander omtrent „De Vrije Ge l dachte" mede te deeles eu den inhoud I te verhalen van ket sociaal drama „IqI dagen van strijd,# een vertaling vaal Haufpmanus „Die Weber", hettooaeell werk, dat men in de eerste dagen vanl Mei denkt voor het voetlicht tebren-T gen, tegen een toegangsprijs van 251 cents voor alle rangen. Uit Amsterdam wordt gemeld 1 aan de iV. R. Cl. Moritz Rosenthal heeft MaandagavondI in het Concertgebouw14 met zijn klavier. spel de grootste verbazing gewekt. Hl] I verricht de moeilijkste dingen met zoo'nl gemakkelijkheid, dat waar hij meer ge-1 wone zaken (ia technisch.cn zin) voor-[ draagt, 'bijv. muziek van Schubert, Schu l manu en Chopin, het karakter dier wer l ken tengevolge der afgeronde, gladdeI voordracht of iets banaals (Schuberts I „Wanderer fantasie") of ie ïs coquets en I popperigs (Schumana3 „Warum ea Vo f gel ids Profeet#) verkrijgt. Alles rolt hem zoo vanzelf uit de via-1 gera dat zijn spel de overgepolijatheid I krijgt van het machinale. Ea waar hij,I zooals met de zeer bekende wais in des I dur van Chopin, het oorspronkelijke! voor eigen gebruik in overeenstemming I brengt met zijne fabelachtige viager- dressuur, ontneemt hij er geheel het I eigenaardig karakter aao. Het mooie I vaa de teekening, de nobele kleur gaat Jan verloren onder het zwaar verguld sel der versiering. Neen, ia zijn kracht! toonde Rosenthal zich eerst in de Don! Juan fantasie ifan Liszt, maar men vraagt I daar minder naar muziek dan naar het summum van klaviertechniek. By de vertooaiog te Amsterdam van Blanchette" kreeg Antoine vaa het hoofdbestuur van het „Ned. Tooneel verbond" een reusenkrans met onze nationale linten ea het opschrift „aan den niet te overtreffen kunstenaar.# Door de feestcommissie van het Delftsch Studentejikorps is eene prijs vraag uitgeschreven voor eea feestmarsch bij gelegenheid van de viering vaa het IXc lustrum vaa genoemd korps. Als leden der jury ter beoordeeliog dezer marschen zullen optreden de heerèn N. A. Bouwman te Bergen op-Zoom, G. Mann te Leiden eu A. Twyael te 's Gravenhage. De heer J. J. T. Renard, orkest meester van het „Salon des Variétés", heeft een operette getoonzet-, die 5 Mei oader zijne leiding ia den Artis Schouw burg zal worden opgevoerd. De operette, die den naam zal dra gen van de „Parel van Zaandam", speelt aan de oevers vaa den Zaan ten tijde van Czaar Peter. De woorden zya van den heer Aug. Kiehl. De nieuwe Amsterdamsche Schouw burg-onderneming „De Vrije Gsdachte" heeft het plan opgevat wekelijks ea wei des [Zondagsmiddags volksvoordrachten te doen houden, om op die wijze het publiek meer bekend te makea met het streven der onderneming ea tevens de opvoeringen, waarmede ia de maaad Mei a. s. zal worden aaugevaugen, voor te bereiden. Zondagmiddag had de eerste dier bijeenkomsten in de con certzaal van „Maison Stroucken# plaats en was tamelijk talrijk bezocht. Tegen esn lagen entree-prijs genoten de be zoekers van hetgeen het orkestgezel schap „Entre-nons" ten beste gaf; men hoorde, behalve potpourri's ea feest- RECHTSZAKEN- Voor de rechtbank te Dordrecht heb-1 ben zes personen terecht gestaan ter I zake dat zij te zamen ea ia vereeniging I in dea avond vaa 5 December jl. aas I den openbaren weg te Bolnes, gemeente I Ridderkerk, den gcra.-veldwachter Jo zies de Waard, die zich «abij de her-1 berg van Krijn de Jong bevoad, opzet telijk tegen den grond geworpen, opzet* I telljk trappen, slagen en stompen toe gebracht en tegen dea muur geworpen I hebben, tengevolge van welke mishan delingen die beambte zwaar lichamelijk I letsel heeft bekdmen,terwijl hij voor altijd I ongeschikt voor de waarneming van zya I beroep vaa ysldwachter is geworden; de 6e beklaagd e bovendien, dat hij dea I veldwachter zoo hevig bij den baard I heeft getrokken, dat hij er een streng haar uitrukte. Door het O M. werd tegen elk der I zes beklaagden 2jaar gevangenisstraf I gevorderd. De storm in de zitting vaa het Panama-proces, verwekt door het ver boor van mevrouw Cottu, heeft Maan dag ook in de Kamerzitting gewoed. De zitting was zeer woeligzoo woelig zelfs, dat de voorzitter zich op eea gegeven oogenblik zij a hoed liet brengen ea dit hoofddeksel eon plaats gat aan zijn linkerhand, eene laatste waarschuwing voor de vergadorisg dat de zitting kans liep te worden opge< heven; en naast deze algemeene waar schuwing werden verschillende ieden afzonderlijk tot de orde geroepen: Jolibois, Barrès, Chautemps, Deroulède en Millevoye, beiden met eene vermel ding in het proces-verbaal, terwyl op laatstgenoemde later zelfs de censuur werd toegepast, over welks straf de voorzitter de Kamer bij opsteken der handen liet beslissen. Het reglement Het was levendig in de groote straat van het kleine stadje. Hij ging er wandelen, begaf zich naar een herberg, en drie dagen daarna nam een wagenmaker uit Bois-le-Roy hem met zich mee. Het gelaat van den soldaat had hem bizonder aangestaan. Hy was dan ook een van degenen, wien men, zooals men het noemt, door de oogen in het hart kan lezen; zy boezemen ver trouwen in en zijn helder van geest. De voorwaarden waren zeer eenvoudig. Hij begon te werken des morgens ten vier ure by het aanbreken van den dag; hy verdiende drie francs, ea kon omvyf uur doen wat hy wilde. lederen avond wanneer hy zyn gereedschap had weggelegd, verwisselde hy van bovenkleeren, wasohte zyne handen en stak een pijp aan. De zomer was nog niet voorby en de zon kleurde het landschap nog tot zeer laat in den avond. lederen avond ging hy uit op hetzelfde uur, na denzelfden afscheidsgroet, met den zelfden pas, op denzelfden weg, naar hetzelfde hoekje. Vandaar was de heuvel zichtbaar. Het was een eenzame plek, waar slechts kleine kapellen rond fladderden en kleine planten groeiden, een schuilhoekje, vanwaar men een ruim uitzicht had over het water, over de velden, zich uitstrekkende tot den heuvel, die zich in de verte verhief, rood gekleurd in de avondschemering. Daar was het, dat hy iederen avond in het gras neergezeten, een pyp zat te rooken. Met ontbloot hoofd, gedost in zyne schoonste kleeren, een groote blonse met styve plooien, die een geur verspreidde, welke aan asch en rijp hooi fdeed denken, beschouwde hy het heuveltje, aijn melancholiek gelaat achter de wolken tabaksrook verborgen. Het gansche dorp lag onder het bereik van zyn blik en hy trachtte te raden op welke plek, daarginds in de diepte by de Seine of daar omhoog by de kerk, op welke plek zyn gestorven moeder sluimerde. Op sommige tydatippen zon men hem hebben kunnen overvallen, wanneer hy met zyn vinger voor zich wees, zeggende//Daar is het by andere gelegenheden weer, als door eene plotselinge ingeving bezield, klonk het van zyne door smart vertrokken lippen//Ja, ja, het is daar En droevig, een weinig voorovergebogen wachtte by. alsof de henvel hem vriendschappelijk zon antwoorden. Aldus verliep de tijd,' en terwyl de klok acht slagen door de lucht deed weergalmen, verhief zich een schitterende ster voor hem, haar licht werpende door een rood vierkant. Als eenmaal het dorp in duisternis was gehuld, deed hy niets dan naar die ster staren. Wat het licht was? Geen herdersvuur, want dit ziet men slechts in onbewoonde streken geen venster van een her berg, want de landslieden begaven zich vroeg te bed. Was het ook het schijnsel van een lamp in eene kamer daarboven, waar iemand zat te werken Jaren gingen voorby, gedurende waarvan hy steeds met die gedachte aan deze ster was bezield. Aldus verliepen zes, zeven, acht jaar. De goede soldaat was intusBchen veel onder, kaler en peinzender geworden, maar toch zong hy steeds, en rookte voortdurend zyn pyp. In het dorp hield men den zonderling voor krankzinnig, daar hij nooit eens met vrienden een glas bier ging drinken. Hoe on zinnig om daar iederen avond in de stille eenzaamheid door te brengen.! Op zekeren avond toen de duisternis was gevallen en het Angelus-klokje had geluid, daar verscheen het licht niet. Wat was er gebeurd? Wat was die heuvel somber! Hij be greep er niets van. Den volgenden avond en den daaraanvolgenden avond weer geen licht de ster verscheen in het geheel niet meer. Door droefheid bewogen tot in het diepst van zyn ziel, ver stomde het gezang van den soldaathy vergat zyn pyp, zyn blouse, en begaf zich voor de eerste maal sinds tien jaar niet naar zjjn rustplaats. Op zekeren dag kwam iemand uit Chartret by hem, aan wien hy vroeg, wat toch dat licht was, dat hy jarenlang by de kerk had gezien. //O, daar woonde een zieke vrouw, die ziek was en niet kon slapen, en in wier kamer des nachts licht brandde, daar zy bang was.4' wHoe heet zy //La Boisière.# Doodsbleek stond de oude soldaat op. h La Boisière! maar dat is myne Hy durfde niet voleindigen, en zeide slechts z/Ik heb La Boisière gekend, gij vergist u z/Ja, maar vergeet niet dat er twee sjjn geweest,# //Heette zy Chartier?# //Juist; dat is de vrouw, die onlangs is gestorven.# De goede soldaat boog zich yooroyer op den grond, [en het wa6 alsof hy zich zelf in hst zand wilde smoren» //Waaraan is zy gestorven? z/Ja,# zeide de boer, en dacht een oogeablik na, fiaaneene onbe kende ziekte, om zoo te zeggen - waarvan de oorzaak was, dat «\j wachtte op iemand, haar zoon d i e nooit gekomen isf

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2