burgemeester den heet Hemmes niet dadelijk ontslag gaf, doch schorste, was een voorrichtigheidsrnaatregel, en niets of niemand verbood den man tijdens zijne schorsing eene andere betrekking te zoeken. Het amendement van den heer Haan werd verworpen met 23 tegen 9 stemmen en daarna zonder hoofde lijke stemmicg overeenkomstig het adres van B. en W. besloten. RECHTSZAKEN- In de zitting van de rechtbank te Leeuwarden, kamer van strafzaken, is Zaterdag het vonnis uitgesproken tegen Joh. de J., oud 39 jaar, en zijne vrouw Wietske v. d. W., oud 37 jaar, arbei- ders te Tzummarum, die terechtgestaan hebben, de eerste omdat hij een hoe veelheid valsche dubbeltjes en kwartjes heeft gemaakt; de tweede omdat zij van die geldstukjes, welke zy wist dat valsch waren, eeoige heeft uitgegeven, De rechtbank heeft hen ieder tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, met bepaliag dat de tyd der voorloo pige hechtenis in mindering zal worden gebracht. Daa>na ia het vomiis uitgesproken tegen Sj. R., oud 44 jaar; O. de B., oud 53 jaar, es E. M. oud 42 jaren, arbeiders te Makkum, die in dca avond van 16 Januari 1.1. bij den heer P. J, Tichelaar aldaar een aalmoes hebben gevraagd en niet wilden vertrekken voor dat ze 100 hadden ontvangen. De rechtbank heeft hen veroordeeld ieder tot 6 weken hechtenis. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te *b Gravenhage werd Maan dag Adrianus Willemse, reizend koop man, gedomicilieerd te Leiden, thans gedetineerd, veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, wegens zware mishan deling welke den dood tengevolge heeft gehad, op E. P. d. K., huisvrouw van J. J. te 's Gravenhage. Het vonnis overwoog c. a. dat de zware mishandeling werd toegebracht door een persoon in min of meer be- schonken toestand, zonder d«t gebleken is dat bij hem de wil heeft bestaan om te dooden. KOLONIËN- BATAVIA, 17 Februari. De Deli Ct. deelt mede: De Atjehsche troebelen in Tamiang, Daar de gemeenschap met Seroeway door de Atjehers zoo werd bemoeilijkt, dat de opvoer van levensmiddelen en andere benoodigdhedea gevaar liep geheel gestremd te worden, besloten de civiele en militaire autoriteiten tot het nemen van flinke maatregelen om den vijand te verdrijven. Daartoe vertrokken Maandag 13 dezer met den trein van 6 u. 50 v.m. van hier naar Belawan 110 bajonetten onder commando van den len luit. Heidens, waarbij ingedeeld dc adj. onderofficier Arriëaseen bergkanon van 8 cM. met de noodige bedieningde kapt. der artillerie Giel, de officier vsn gez. 2e kl, Kartkaus, met eenige ziekenoppassers, verbandmiddelen enz., 6 tandoe's en 40 dwangarbeiders. Ten 8.46 aanvaardden ook de resi dent en de gewest, mil. commandant de reis naar Belawan, om zich evenals de troepen in te schepen a/b van Hr, Ms. stoomschip Sindoroten einde daar mede naar de reede van Tamiang te stevenen. Den vorigen dag was de le mobiele kolonne, sterk 110 bajonetten, van Tand jong Slamat naar Tandjong Poera ge marcheerd om den 13 Februari inge scheept te worden naar de reedo van Tamiang, op den goevernements sloo mer Ternaie. Bij deze kolonne zijn in gedeeld kapt. Kuijk en de 2e-luitenants Dibbets, Verstege en Collard. De le-luit. Engelen zou met deze ge legenheid ook van Tandjong Poera ver trekken, om den gew, mil. comm. als adjudant te vergezellen. De kolonne te Tandjong Poera blijft in haar garnizoen, ten einde bij even- tueele voorvallen Langkat te dekken. Op de reede van Tamiang zal de gew. mil comd. nader regelen wat er gedaan moet worden; eene laudingsdi- visie van de Flores of Sindoro zal aan den tocht deelnemen. Het plan is met behulp van de marine, die zorgt voor stoomsloepen ea gewone sloepen, en de Anna, Selamat enDjan- tik de Seroeway-rivier op te varen, waar noodig, maar voornamelijk bij Raatau Pakam, te landen, ea den vijand te ver drijven. Van die gelegenheid wordt gebruik gemaakt om Soeroeway van vivrés te voorzien, waarvoor de aoodige voorbe reidende maatregelen getroffen zijn. Is dit doel bereikt, dan worden van uit Seroeway nog één of meer verken ningen gemaakt, waaraan de le luit. Van der Schroeft, die natuurlijk daar goed met het terrein bekend is, met een gedeelte van de bezetting van Seroeway zal deelnemen. Het eene bergkanon van 8 cM., dat daar reeds is, rukt eveneens mede uit, zoodat kapt. Giel met 2 hergstukken aan de tochten deelneemt. (Het vertrekken van deze beide kanon nen is natuurlijk de oorzaak, dat geen avond- en morgenschot valt; de kanon nen uit de benting worden alleen voor sa luutschoten, in gewone omstandigheden wel te verstaan, gebruikt). Lang zal de tocht wei niet duren, daar de troepen in Langkat van meer nut zulien zijn dan te Seroeway. Zoodra alles is afgeloopen, keert de le kolonne naar Tandjong Selemat en de troepen van hier naar Med&a terug. Gedurende het vertrek op excursie van dr. Karthaus is de officier van ge zondheid Rinders van Bindjey tijdelijk te Medan geplaatst, om diens dienst waar te nemen. Alhier is achtergebleven de vaste be zetting van de benting, versterkt door een gedeelte der Vrijdag jl. aangekomen manschappen, totaal pl. m. 100 bajo netten. Zoolang de Atjehers Beneden-Langkat bedreigen is hi;r 's nachts een ambte naar op het telegraafkantoor aanwezig om eventueel aankomende telegraphische berichten te kunnen behandelen. Het stoomjacht Annadat laatst door Atjesche kogels weid getroffen, is nu zorgvuldig gebindeerd en verleden Za terdag door den resident persoonlijk geïnspecteerd. weer terug, behalve de adj. onderofficier Arriëns, die met 20 man te Boekit» Koeboe achterblijft. De resident heeft de kust van Tamiang van af de noordelijke grens tot aan de Kwala Besar voor allee in- en uitvoer gesloten, en de vischvangst aldaar ver boden, omdat er reden bestaat een paar Kedjoeroeans te wantrouwen, die met Nja Makam zouden heulen. Er werd van deze expeditie gebruik gemaakt om allerlei leeftocht naar Seroeway op te voeten, dat nu voor eenige maanden ruim van het noodige is voorzien. VI SS C H ER IJ* Tessel. 19 Maart. Door zeer on stuimig weer ondervond de visscherij in de afgeloopen week groote belemme ring. Alikruiken werden slechts by kleine hoeveelheden aangebracht en gol den f 2.50 per HL. De verzending er van had plaats naar Londen, Huil en Brussel. Naar dezelfde steden werden de gevangen garnalen verscheept. On geveer 100 manden garnalen werden er gevaagen. Gemiddeld was de prijs 4 per mand. Met de botvaogst op stroom liep het ook niet medede bot gold van 2 tot 5 ct. per stuk. De Noordzee- visschers besomden van 20 tot 45 per schuit. Katwijk a/Zee, 19 Maart. 15 schuiten, die hier gisteren hare visch brachten, besomden van f 19 70 tot 110.30. Tong (middelsoort) 40 è>7oct., tarbot (middelsoort) 2.75 5, gr, idem 8 k 9, rog 53 i 73 ct. per stuk binnenlekschol (kl.) 290 3.35. gr, idem f 4.40, b-aad 2.50 3.50, schar a.50 3 en keu f 1.80 2.60 per mand. Voor enkele manden buitenlek- schol werd ƒ6.50 per mand besteed. daar komen over de pwilie van gene raal Dodds. Maandag Is door het eagelsche La gerhuis een voorstel van Labouchèie om het aanvulliagscrediet voor de spe ciale missiën met 5000 pd. st. te ver minderen met 368 tegen 46 stemmen verworpen. Op die wijze wilde hij pro testeeren tegen de zending van Portal naar Oeganda. Giolitti heeft by de italiaansche Kamer het rapport ingediend betreffende de en quête bij de emissie-banken, waaruit is ge bleken, dat de toestand van de Back van Napels niet wanhopig is. Hij heeft aan de Kamer verzocht om eeae commissie van 5 leden te benoemen om de lijst der noodlijdendende waarden nategaan. Hy voegde er bij dat de regeeriag geen enkel document bezit, waarop de namen van 73 leden der Kamer zouden voorkomen, gelijk men beweerd heeft. Gioliiti kan niet medegaan met het voorstel om eene parlementaire enquête in te stellen. De beraadslaging is uitge steld tot heden. De Staatscourant te Lissabon be helst een koninklijk besluit, houdende instelling van een comité ia ieder de partement voor de herziening vaü den aanslag in de grondbelasting. De Atjehsche troebelen ia Tami ang. Heden morgen keerden de resident en kolonel Van de Pol per stoomjacht Anna uit Tamiang terug. In afwachting van nadere details kun nen wij onzen lez.-rs alvast meedeelen, dat de vyand Woensdag b£j Rantau- P.Jkam, alwaar eene sterke rivier ver sperring werd opgeruimd, en Donderdag bij Loeboe-Batal (resp. stroom af- en stroomopwaarts van Seroeway gelegen) door onze troepen uit zijne talrijke ver sterkingen werd verdreven, by weike gelegenheid wij 2 kanonnen, 6 fillas, veel munitie en wapens op hem buit maakten. Aan onze zijde sneuvelde ééa Europ. fuselier, terwijl ééa adelborst, één Europ. sergeant en ééa inl. fuselier gewond werden. Verder valt nog het verlies van den len luitenant der mariniers, J. Copius Peereboom, te betreuren, die tengevolge van de doorgestane vermoeienissen over leed. Of de vijand groote of kleine ver liezen leed is, als gewoonlijk bij derge lijke ontmoetingen, niet bekend; slechts één doode Atjeher werd gevonden. Het totaal der Atjehers wordt op een paar honderd man geschat. De troepen komen heden middag tüLLïWL ÜYEEZICHT. Ia den duitschen Rijksdag, bestreed Maandag bij de derde lezing der oorlogs begrooting, Liebknccht het militarisme, Ahlwaxdt verklaarde zich voor het leger- ontwerp, doch tegen de belasting op het gedistilleerd. Hij handhaafde zijne bewering omtrent de geweerloopea, en werd tot de orde geroepen omdat hy den heer Löwc van meineed betichtte, Caprivi verklaarde dat slechts ontzag voor den Rijksdag hem weerhield van te zeggen wat hij anders tot Ahlwardt zou gezegd hebben. De geweren van Löare zijn volkomen goed. Ahlwardt kan praten zoo veel hij wil hij zal nim mer het aanzien van het legerbestuur en van de justitie kunnen aan het wankelen brengen. De beweringen van Ahlwardt over de geweren van Löwe werden ook door den minister van oorlog Kaltenborn en door den salcsischen generaai-majoor Schlieben als onwaar van de hand ge wezen. De antisemiet Liebermann ver klaarde, dat voor hem de zaak der ge weren afgedaan was door de mededee ling van den minister van oorlog, want er mag niet verondersteld worden, dat een pruisisch officier en een minister van oorlog onwaarheid zouden kunnen spreken. Buhi, nationaal liberaal, noemde Löwe een man van eer. Eugen Richter veroordeelde de door Ahlwardt aangeno men houding ten scherpste. De begrootiagen voor het departement van den rijkskanselier en voor binnen lasdsche zaken werden zonder beraad slaging van beteekenis aangenomen. Heden zou de Rijksdag voortgaan met het behandelen der begrootingen. Volgens het parysche blad, Echo de Faris zal Constaas geen candidaat zijn voor het presidentscuap van den fran- schen Senaat. In de fcansche Kamer zal waarschya- lyk eene interpellatie worden gehouden over Dahomey, naar aanleiding zeker van de tegenstrijdige berichten, die van 8EMENÖD NIEUWS. Volgens het Handelsblad van Antwerpen zal de „clou" van de Antwerper tentoonstelling van 1894 zijn een bestuurbare luchtballon van 9000 M5, met een machine van 126 paarde- kracht ao personen zullen tegelijk ver voerd kunnen worden. Bij de voortzetting vaa het Panama-proees voor het Hof vaü As sisen heeft Maandag de advocaat fious- set de verdediging van den senator Bé ral voorgedragen. Vervolgens kwamen de verdedigers van den afgevaardigde Dugué de Fauconnerie en den oud-afgevaardigde Gobron aan het woord, die vrijspraak voor hunne cliënten vroegen. Heden voortzetting der gerechtszit ting. Vrijdag bood iemand aan de Bank te Parijs zes obligaties dier stad aan, om ze tegen contant geld, ten bedrage van 2 miilioen frs., in te wisselen. De bed.enda, aan wien hij ze aanbood, bemerkte dat de nummers overeenkwamen met die van gestolen obligaties der stad Parijs, en waarvan de nummers in een fiaancieci blad wa ren bekend gemaakt. Aan den commissaris van politie, die daar altijd aanwezig is, deelde hij zijne ontdekking mede, en aeze liet den man arresteereu. De man beweerde, dat de stukken aan zijn vriend benoorden, dis hem wachtte aan den ingang. Deze. A. Défresne geheeten, was echter nis meer aldaar te vinden, doen werd reeds eenige uren later door de politie gevat. De man bekende de obligaties Zondag j.l. gestolen te hebben bij den heer Patrat te Ivry woonachtig, die dien dag met zijn echtgenoote hunne doch ter, welke op kostschool was, gingen bezoeken. Behalve deze obligation moet door den dief nog een groot aantal ju- weelen zijn meegenomen. Een Parysche bedelaar,die een afschuwelijk, uit planken en cement samengesteld krot bewoonde, is daarin dood gevonden op een met stroo be dekte plank. In een oude kachel vond de politie papieren ter waarde, van 50,000 frs. en in een paar oude .schoe nen 2000 frs. aan goudgeld. Te Parjjs is een anarchist, Firmin Bessoc, in hechtenis genomen, die luide op straat riep„Leve de anarchie, leve Ravachol." Zijn hand was verminkt, ten gevolge van de ont ploffing van een bom. Te Roubaix, hebben Zon dig ernstige opstootjes plaats gefc*i Bij een geheime vergadering der katho lieken, drongen de socialisten, de zaal binnen. Een vreeselijke verwarring ont stond. Pattijn, de zoon vaa een indus trieel te Roubaix, die tegen het "bin nendringen protesteerde, ontving een groote wonde in het gelaat; verschillende priesters werden hevig mishandeld. Eca kruisbeeld werd afgerukt en vertrapt. Drie vrouwen beklommen de tribune en eischten de benoeming van een aa- deren voorzitter. Men riep Culine daar toe uit, de roode vlag werd ontplooid. De katholieken wierpen zich op het volk om hue tegenstanders te verjagen. Men wierp elkander met tafels en bin- ken. Gedurende meer daa tien minuten nam de verwarring steeds toe. De bur- gemeester, die intusschen op de plaati was gekomen, liet de politie de zaal ontruimen, daar er bloed begon te vloeien, Op straat werd het gevecht hervat, doch .daar werd spoedig de orde her steld. Het nieuwe dossier van baron De R inach, heeft een zonder linge omstandigheid aan het licht ge bracht. Men vond den afdruk van eea bon voor 25000 frs., betaalbaar ia Juli 1887 geteekend door Aadrieux, die de eerste onthullingen in de Panama-zaak deed en een afschrift van een aan „Moa cher monsieur Andrieux" gerichteu brief van De Reinach, waarin deie 0. a. zegt„ik heb u veie diensten be wezen en steeds gepoogd u aangeawnj te zijn", en eindigt met de woorden ,votre bien dévoué*. Hierbij behoorde een antwoord van Aadrieux, dat op dezelfde wijze ouderteekend was. Andricux zegt, dat hij indertijd een bon voor 25000 frs. gaf aan De Rei- nach, in ruil voor een voorschot, dat deze bankier hem uit naam van den afgevaardigde Guiilot verstrekte. De Reinach had het décalque blijkbast met oneerlijke bedoelingen bewaard. Betreffende dca brief verklaart Aodrieux, dat De Reiaaca geea recht had vaa bewezen dieasten te spreken, mssr waarschynlyk zinspeelde op de door middel vaa den heer Guiilot terug ont vangen 25000 frs. en hunne rente. Op een liefdadigheidscoli eert, dat dezer dagen werd gegeven ia de K. M. A. der marine te Kiel, heeft prins Hendrik van Pruisen, de broeder des Keizers, als solo-vlolist groet succes verworvea. De trein, waarmede deko- ning vaa Portugal, in gezelschap vaa de koningin en de ministers, van Lis sabon vertrok naar Caldas-Rainha, tea einde daar een nieuw ziekenhuis in te wijden, is bij het station Campolide gederailleerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, maar het duurde geruimen tijd, voordat de koninklijke familie met een anderen trein de reis kon voortzetten. De gouverneur van Kiew, generaal graaf Ignatieft, maakt een reis door Podolie (een gouvernement ia Russisch-Polea) om de middelen te beramen tegen de groote sterfte, die door Typ hu ea Cholera onder boeren veroorzaakt worden. Voorloopig deelt Igaatieff geld onder de boeren uit. Betreffende het gerucht, ais zou Ceccavelii zijn vergiftigd, wordt nog het volgende uit Rocae gemeld. De Patria zegt, dat een dame, be- hoorende tot de katholieke aristocratie met een bloedverwant van Ceccavelii, 's pausen geneesheer, van diens vergif tiging verdacht worden. Het ingestelde onderzoek heeft een rechtszaak ten ge volge, waarvan de instructie tegen de beide dames begint. Het blad weigert de namen te noemen, doch verzekert, dat beiden zeer bekend zya. Het lyk zal worden onderzocht. Het turksche dorp Must»' phapasha, aan den bulgaarschen grens gevestigd, alsof zy daarop de woorden las, die zy moest uit spreken. z/Er zal een dag komen," zeide zy, //dat ik n dit alles zal teruggeven. Dien dag dien dag, ik weet Biet, wanneer die zal komen, maar ik gevoel, dat het n zal berouwen dit te hebben gedaan." Yyf en twintig jaar later schoten die woorden hem als een bliksemstraal weer te binnen. Zelfs nu hy ze hoorde op dit tyd- stip, geuit door eene stem, die niet aan Anna Hethbridge scheen toe te behooren, werd hy bleek, want al de haat die in haar gloeide als een hevig vuur, vond weerklank in haar besliste stem. Haat en liefde kunnen ons in een oogeDblik meer leeren dan de ervaring van een geheel leven; want door hen kunnen wy in ons eigen hart leeren zien. Deze haat maakte Anna Agar binnen vier en twintig uur tot wat zy nu was en haar leven lang bleef. Mitchell begaf zich naar de bel. «Ik zal uwe kamenier bellen," zeide hy. //Tweemaal," mompelde zy met dezelfde toonlooee stem. Weldra trad deze binnen. z/Uwe meesteres," zeide Mitchell zachtjes by de deur, //is plot seling door eene flanwte overvallen. Ik laat haar aan uw zorg over." Zonder om te zien schreed hy over den drempel om zijn leven van zelfzucht te vervolgen. Anna Agar's wraak begon echter van dat oogenblik. Voor een man van zyn karakter, die iets van het 008tereche bjjgeloof had overgenomen, had de haat van een men- scheljjk wezen, hoe zwak en hulpeloos ook, iets zeer afschrik wekkends. Die angst beklemde Seymour Mitchell eenige maanden, totdat hy naar Indië terugkeerde en daar in de dagelyksohe omgeving van een ander leven, langzamerhand het verleden leerde vergeten. De wereld is zeer groot ondanks al de toevallige ontmoetingen. Zelfs in een graafschap kan men met het inacht nemen van eenige voorzorgen gemakkelyk voor twee plaats vindon. Yyf en twintig jaar verliepen alvorens zy elkaar weer ontmoet ten, en waren toen slechts in de gelegenheid om een blik op elkaar te werpen. Had Mitchell het gelaat gezien van de vronw, die hy zooeven had verlaten, byna even bleek als [het kussen in het groote ledikant, dan zou hy de uitdrukking daarop niet hebben begrepen. Hy zou nooit hebben kunnen raden dat de dofte glans van here half geopende oogen slechts van haat jegens hem sprak, dat de rustelooze, bevende lippen, verwenschingen over zyn hoofd uitspraken, dat de half verbysterde hersenen zich hevig pynigden om weer in staat te kunnen zyn plannen te beramen, alleen met het doel, om hem leed te doen. Geheel onbewust van dit alles begaf Seymour Mitchell zich kalm naar zijn club, waar hy zich aankleedde en dineerde om den avond in een theater door te brengen. Terwyl hy zich dien avond vermaakte in de stalles in Drury Lane Theatre, werd een kind geboren zeer ontijdig Arthur Agar, die het meest effen levenspad zou bewandelen. De wegen der natuur zijn echter raadselachtig. Zij is kalm, geduldig zelfs als de dood. Jaren lang houdt zy haar hand opge heven aomtyds een geslacht lang, maar eindelyk valt zy neer. De natunr verhief haar hand boven dit nietig kind, Arthur Agar. Zy vergat nooit de zelfzuchtige hartstocht van eene moe der. Zy vergeet niets. Toen hij voor de eerste maal zyne roode oogleden opsloeg, keek hy met een paar kleurlooze, blauw-gryae oogen verwonderd rond, en dien vagen blik vol verwachting bleef hem later steeds by. Het scheen wel, alsof het kiad in de toe komst kon zien en de steeds lager dalende hand der beleedigde natuur kou onderscheiden. Die hand hing jaren lang boven den ongelukkige opgeheven? en toen trof de natnur zeer hard. HOOFDSTUK IV. Dia negentien jaren. /Ja mjjn kind. Ik heb groot nieuws om het aan uwe moeder mede te deelen. Jen heeft zyne aanstelling in een Goorkbg- regimect." De dame, die had gesproken, lag achterover ia haar stoel ge= leund en met half omgedraaid hoofd, hoewel zy niet in de rich ting keek /Van de andere aanwezige in deze kamer een meisje van negentien jaar. Wtrdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2