NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 23 Maart 1893. No. 2982. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Baclivereeniging;. BINNENLAND. FEUILLE i O N, TWEE GESLACHTEN DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 316is Faubourg Montmartre. Haarlzm, 22 Maart 1893. Door den Commissaris der Koningin lijn (benoemd tot zetters voor 's rijks lirecte belastingente Beverwijk A. itumphuis, te 'sGraveiaad G. van dea Jroeck, te Jisp M. Bus Dz., te St. tfaarten G. Visser en te Oudendijk H. Vet. In de maand April a. s. zal bij het ;e [regiment infanterie te Leiden een ixamen worden gehouden ter verkrijging 'in des graad voor adjudant-onderof- Eicier. Hieraan zal worden deelgenomen [oor den sergeant-majoor van Sloten ea lea sergeant Brandt van het bataljon alhier in garnizoen. Donderdag 30 dezer zal de heer Tour- siaire v&v de Kon. Vereen, „Het Nsderl. Tooneei" zijn 25jarige tooneelloopbaaa ook hier ter stede komen vieren. Opgevoerd zal daa worden het he tende blijspel „Inkwartiering", waarin de jubilaris zooalz men weet, bizoader uitmunt. Naar wij vernemen was alleen ge noemde dag (witte Donderdag) be schikbaar; men had anders liever een enderen dag gekozen. Het optreden van de beroemde pia- sisteMevr. Sophie Menter is ontegen sprekelijk het vooraaamste feit dat om trent het laatste (buitengewone) Bach- concert valt te vermelden. Sophie Men terleerlinge van Vort Bülow en Liszt een pianiste van den allereerste» rang; met andere woorden zij behoort tot de busstenaars wier spel men, zonder s critiek te denken met onverdeelde» aan dacht volgt en bewondert- Al wat zij doet volmaakt of schijnt het althans te zijn, omdat het haar gegeven is den geest van den toehoorder, geheel ontdaan van sijn alledaagsche denk- en onderschei- dingswyze op te voeren tot de sfeer die de hare iseen sfeer van onstofft - lijk leven, onbeperkte vrijheid, ideale schoonheid. Zoekt men tot zichzelf ^eêrgekeerd het antwoord op de vraagwaarin schuilt de kracht die ons xoo onweerstaanbaar aantrok, uit wat draden is de band sa&mgeweven die öd8 zoo machtloos geboeid hield, dan geraakt men tot de bevinding dat ook hier, zooals bij alle hoogere kunstuitin gen die kracht schuilt in een gelukkig samenwerken van verschillende artistieke en technische eigenschappen, en vanzelf komt men er dan toe te spreken van buitengewone natuurlijke begaafdheid," jVolmaakt afgeronde techniek" etc. e c.: termen weliswaar die in een muziek-j verslag aiet gevoegelijk kunnen worden; gemist, maar welke ik dea lezer ditmaal toch weasch te besparen. Een kuasteaarea van het gehalte van mevr. Men/er moet men hooren om haar te waardeerea. Dorre woorden kunnen dea indruk niet weergeven, dien haar spel vol kracht, teerheid, bevallig heid en gloed, bij den hoorder teweeg brengt. De tweede soliste mej. Anne I'erebt- zoff (zaag) had naast hare eminente kunstzuster eea zeer moeilijke taak, maar ook zonder in vergelijking te treden kan ik vaa deze zangeres niet verklaren dat zij mij bizoader voldeed. Behalve dat haar intonatie niet boven bedenking was, kon mij bare stem maar weinig bekoreahet orgaan is, althans wat het middenregister betreft niet bepaald wat mea „mild" noemteen enkelen borst- tooa daarentegen vond ik zeer schoon van klank, en ook een paar hooge (te hooge) tonen in het lied van Schubert (y,Du bist die Ruha) gaven een onver- wachten glans af. Overigens heeft de zangeres blijkbaar hare studies niet verwaarloosd, zooals o. m. viel op te merken uit den triller waarmede zij Salveygs Lied van Grieg meende te moeten versieren. Beide dames solisten, de eerste na tuurlijk niet het minst, vonden bij het publiek een warm onthaal. Het orkest uit het Concertgebouw, dat aan de uitvoering deelnam, was ia sijn werkzaamheden zeer gelukkig. Ia de begeleiding der Piano-fantaiaie van Tschaikewskg een moeielijk, maar bij eenigszins lossen samenhang toch belangwekkend en dankbaar werk leverden dirigent en orkestleden weer zoo recht proefstuk van intelligente muzi kaliteit. Rubinstein's langwijlige aria uit zijn opera: „Die Kinder der Haide" was mede wat de begeleiding betreft, hoogst verdienstelijk. Aan mej. Winzer en den heer Demost een woord van lof voor hunne smaakvolle solo*voor dracht (harp en fluit) in het overigens weinigzeggende menuet uit Bizet's suite: L'Arlésienni. V aa de overige orkestwer ken valt weinig bizonders te vermelden, tenzij men wenschte te weten dat Brahms' Tragische Ouverture voor mij het beduidendste onder de weinige wer ken van beteekenis was, die ons deze Bach-avond opleverde. PHILIP LOOTS. lustralis),. Antwerpen laat zich niet tarten (met illustratie). Lelietjes der dalen. De bewoners onzer diergaar den. Het verdwenen bankbiljet (Ge ïllustreerde novelle). Ia de Prairiën (met illustratie). Een oude engelsche gewoonte op goeden Vrydag (met il lustratie). Een betooverd huis. Anecdote». Oplossing prysraadsels XXII, XXIII en XXIV. Rheumatiek en jicht. De portemonnsie. Voor de huishouding. Schadelijkheid van den alkohol. Vertaling der klassieken (met 2 illustraties). Oplossing Rebus No. 4. Nieuwe prijsraadsels. Ieder in zijn soort (met illustratie). Won derlijke genoegens. Een getatouëerd koning. Een paar kleine nuances. Absent (met illustratie). Deprijs- winners der raadsels XIII, XIV en XV. Schaakrubriek. Mededee- lingen. Bij den landbouwer H. van Duuren te Haarlemmermeer zijn 2 paarden aan influenza overleden. No. 13 van het Geillustreerd Zondags - bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten; Palmzondag in het Zniden (met il lustratie). .Oostersch recht (met il- Te 'sGravenhageishetbe- richt ontvangen, dat de keizer van Soe- rakarta is overledea. Dr. Mezger zal dit jaar ge durende de maanden Augustus en Sep tember te Domburg verblijf houden. Of hij daa ook patiënten zal behande len, is nog niet bekend. Naar aanleiding van het medegedeelde omtrent de gruwelijke mishandeling van kikvorschen, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren by den burgemeester van Rozendaal (Noord- Brabant) geprotesteerd tegen deze schen ding van art. 254 wetboek van straf recht. Naar de N. R. Cl. verneemt zijn de schikkingen tusschen de Great Eastern spoorwegmaatschappij, de Hol- laadsche spoorwegmaatschappij en de Zniddnitsche spoorwegondernemingen betrefiende de nieuwe mailroute over den Hoek van Holland thans beklonken, maar laat eene beslissing in de schik kingen met de Noordduitsche spoorweg- administratie nog op zich wachten. Het plan bestaat om de inwyding der nieuwe lijn met een passend feest te vieren, zoowel te Parkeston Kade als aan den Hoek, waar men, naar ik hoor, van plan is een monsterlogement neer te zetten. Werden tot dusver door de spoorwegmaatschappijen aan deelnemers aan wedstrijden, ais kegelconcoursen, schietwedstrijden, wedrennen enz., spe ciale retourkaarten tegen enkele reis- vracht uitgegeven, ook wanneer de deelnemers zich afzonderlijk aanmeldden tot verkryging van die kaarten, tegen woordig wordt alleen reductie verleend, wanneer minstens 10 deelne mers zich te zamen aanmel den, aan wie dan oollectieve biljetten worden verstrekt. Naar men verneemt, heeft jhr. A. W. van Borssele te Eede, op het verzoek van 153 ingezetenen te Oosterbeek om op zijn besluit aan gaande den „Oorsprong" terug te ko men, afwijzend beschikt. Dit zoo zeld zaam fraai gelegen landgoed zal dus dit jaar nog voor het publiek worden afgesloten. Onder toevloed van een bizonder groot aantal belangstellenden is Dinsdagmiddag met veel plechtigheid het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Gerard A. HeinekeD, te Amsterdam. Meer dan vijftig kran sen, eeregroen en geurende bloe men sierden de lijkbaar ea onttrokken de eikenhouten kist met zwaar zilveren beslag aan het oog. De lijkwagen werd begeleid door ongeveer 200 werklieden, te zamen verschillende t&klfèn van werkzaamheden vertegenwoordigende, uit de brouwerijen te Amsterdam en Rotterdam. De grafkuil werd, toen de kist was neergelaten, met den bloemenschat let terlijk overdekt. By zoo vele blijken van vriendschap en deelneming werd meer dan Óen woord gesproken aan het graf. Jhr. Henri Tindal bracht aan de honderden, die ter laatste rustplaats van Heineken waren opgekomen namens diens naaste betrekkingen, warmen dank voor de hulde, aan het graf zijns zwagers betoond. Toen des morgens te 11 uren de lijkstoet het sterfhuis verliet, verdrong zich voor de fraaie, thans gesloten wo ning in het Weteringplantsoen eene dichte menigte, en we:d van de daar tegenover gelegen bierbrouwerij de vlag halfstok geheachen. Te 12 uur 50 min. ontspoor de Dinsdag onder de kap van het sta tion te Amsterdam een waggon en stuitte tegen eene locomotief. Er was veel materieels schade, doch geen per soonlijke ongelukken kwamen voor. Donderdagmiddag zullen de officieren der haagsehe schutterij aan den nieuw benoemden majoor-comman dant der artilierie-compag»ieen worden voorgesteld. De demissionnaire artillerie officieren hebben, om deze presentatie te ontgaaD, aan den kolonel verlof ge vraagd in afwachting der beschikking op hunne aanvrage om ontslag, maar dit verlof is hun niet toe^>sia<.n. Men verwacht nu een nieuw verzoek dier officieren om de beschikking op hunne ontslagaanvrage te bespoedigen. Midde lerwijl staan de oefeningen der artillerie- schutterij Stil. J--J Voos eenige dagen werd door de gezusters Wolters te Beilen, wier moeder bijna en zij geheel blind zijn, een schrijven gericht aan de Ko ningin, om eene jaarwedde of gratificatie ten einde in hare dagelijksche behoeften te voorzien. De moeder is thans 81 jaar en het huisgezin bestaat nit blinde en halfblinde lieden. Maandag ontving de burgemeester een bankbiljet groot 40, met verzoek dit den ongelukkige» uit te reiken en de bijvoeging, dat de familie zich na eenigen tijd weder met schriftelijk verzoek kan wenden tot Hare Majesteit. Dinsdagochtend ontstond er brand in de boerenhofstede van G. Leeuwen, te St. Maartensbrug, bewoond door J. de Geus. Spoedig stond het geheele gebouw in lichte laaie, zoodat van den inboedel bijna niets gered is kunnen worden. Het vee is gered met uitzondering van 4 kalveren die een prooi der vlam men zijn geworden. Het goud en zilver is mede verbrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. Te Rijnsaterwoude is 'snachts tusschen 12 en x uur met zeldzame brutaliteit ingebroken bij den bakker Nijebakker aan den Woudschen dijk. De dief heeft zich toegang verschaft tot de bakkerij door een raam, dat van binnen met eene pin en een luik was afgesloten. Eene der ruiten is eerst volop met groene zeep besmeerd ge worden, daarna ingedrukt, ten einde de pin uit het raam te kannen trekken. Vervolgens is het raam opengeschoven, het luik geopend en.de dief bevond zich in de bakkerij. Toen is de boos wicht een bezoek gaan brengen in de kamer, alwaar de bakker en zijn vrouw bij nachtlicht sliepen. Aldaar heeft hij de kleederen doorzocht, die op stoelen lagen, en de sleutels gevonden. Met een van dezen heeft hy de secretaire geopend, al het goud er uit genomen, en in de nabijheid der kamerdeur ge legd. Toen ontwaakte de vrouw des huizes, die haren man wakker riep. IJlings koos de dief toen het hazenpad en, daar by door den bakker bedreigd werd, vluchtte hy zonder het goud te kunnen medenemen. Bij onderzoek bleek dat de geheele secretaire was doorsnuffeld geworden en de dief zich van ongeveer driehonderd gulden had meester gemaakt. De brutale dief is nog onbekend. HOOFDSTUK IV. Da negentien jaren. «In een Goorkha-regiment, tante Anna herhaalde het meisje, #wat is dat? Een Goorkha-regiment." Terwyl zij de laatste drie woorden uitsprak, lag er een klank in haar stem, waarin een «cherpe toehoorder een verwyt had ontdekt, maar de toahoordster was niet scherpzinnig - wel listig wat een geheel andere zaak is. «Een indisoh regiment, myn kind. Men heeft my gezegd, dat die indische regimenten zeer geschikt zyn voor een jongen man, die vooruit wil komen. Men heeft daarin meer kans op promotie en endersoheiding." Het meisje stond by het geopende venster en keerde haar hoofd om, terwyl zy de spreekster met een paar onderzoekende oogen aanzag. «Het is een prachtige gelegenheid voor Jem I" vervolgde me vrouw Agar. /Ja, eene prachtige gelegenheid," herhaalde Dora Glynde met een spottenden trek om hare lippen. «Prachtig 1" Zy had zich weer omgewend en keek door het venster op het grasveld, waar twee Wellingtonia's naast elkaar als sehildwachten stonden geposteerd. Zonder in de richting te zien van de andere persoon in de kamer aanwezig, wist zy welke uitdrukking op mevrouw Agar's gelaat lag, waarop zy haar blik had gevestigd en waarmee hare gedachten zieh bezighielden. Zy wist, dat me vrouw Agar met verrukten blik zat te staren op de photografle van een jongmensch met een onbeteekenend gezicht met een mooi jasje, wit linnenblank gelaat, blanke handen, on berispelijk haar, kortom met een uiterlyk, dat niets dan zwakheid verried. «Gecilia," vervolgde de oudere dame, «schynt alles te weten." Het is onDOodig om het feit trachten te verbloemen, dat by deze woorden Dora Glynde een gezicht trok, waarop heftige toorn te lazen stond. Het gelaat, dat zy zoe gewoonlijk vertoonde, was dat van een gezond, engelsck meisje, blank van kleur. Hare oogen waren donker grys-blauw, helder en vast van blik, en met eene peinzende uit drukking. Zy was niet zoo pynlyk mooi als de heldinnen van de een of andere roman meestal worden beschreven. «Is Jem er verheugd over?" vroeg zy opgewekt. «Dorst hy naar eer en roem «O, verruktHet zal Arthur ook zulk een genoegen doen. Die goede jongen, hjj hondt zooveel van militairen, maar hy kan na tuurlijk in het leger geen dienst nemen. Hy is te tenger bovendien is de levenswijze te ruw, en zyn de gevaren te groot." Mevrouw Agar sprak met haar hoofd eenigszins gebogen, en zy hief geen enkel oogenblik haar van aanbidding stralende oogan Van het portret van den jongen man. Had zy dit gedaan, dan zou zy een uitdrukking van geduldige maar komische gelatenheid hebben kunnen waarnemen op het gelaat van het jonge meisje by het noemen van haar zoons naam. «Ik zal het moeder vertellen," zeide Dora Glynde met opzet niet over Arthur Agar sprekende, wiens naam in ieder gesprek vroeger of later, er steeds werd ingesleept. «Stel u voor, Jem raat een helm of een tulband op en met gebruind gelaat. Als ik een man was, dan werd ik stellig soldaat. Wanneer vertrekt hy naar zyn regiment?" «O, zeer spoedig." Het was alsof het meisje huiverde. «En in dien tussohentyd," zeide zy zacht, «zal hy zeker druk bezig zijn met het inkoopon van degens, geweren, granaten kortom alles wat de Goorkhas noodig hebben als zy oorlog voeren." «Hy komt morgen thnis tot Zondag," antwoordde Jem Agar's stiefmoeder verstrooid. Zy dacht aan baar eigen zoon, en hoorde dns de zucht niet, evenmin als zy den plotselingen glans in de oogen van het meisje bespeurde. Dora Glynde was een eenzelvig meisje. Als het eenige kind van niet al te jonge ouders, had zij in de kinderkamer nooit de kinderlijke onbescheidenheid geleerd. Zy had het geluk geen boe zemvriendin te hebben, die haar heiligste geheimen aan andere boezemvriendinnen mededeelde, en zoo voort, zooals dat bij jonge meisjes steeds gebeurt. Van haar vader had zy een goed onder-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1