Twmm ©E8LAÖHTEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. jMM Jaargang. Vrijdag 24 Maart 1893. No 2983 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Ba ar lew, 23 Maart 1893. Derde Séance voor Kamermuziek. Nederl. Maatïchü. ter bevor dering van Nijverheid. Arondissements-Bechtbank, FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1-5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Beclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31bts Faubourg Montmartre. Geslaagd Woensdag voor het exa men van nuttige handwerken te 'sGra- veahage mej. J. C. Essen, alkier. 1 De heer F. D. Steia alhier is door den heer J. M. Schleïjer (uitvinder der wereldtaal volapük) benoemd tot hoofd onderwijzer t der wereldtaal (Löpifidel volapükn.) Vcor het bouwen van een ambachts school te Alkmaar is het laagst iage- achreven door den heer J. vaa den Boo gaard alhier met f 12.700. mm Naar wij vernemen zou het plan be staan om, waaneer het nieuwe post kantoor in de Zijlstraat gereed ea be trokken is, het oude postkantoor, ia de Smedestraat dat zooals me» weet door ruiling eigeadom cler gemeente is geworden, in te richten voor hoofd bureau vsa politie, daar het tegenwoor dige politiebureau in de Zijlstraat veel te klein is. iLttiA-wï jij iVoor de samenstelling van 't pro gramma voor bovengenoemde séance was ditmaal de keuze gevalle» op Schumann's Trio op. 80, Beethoveri's sonate voor piaao en violoncel, op. 69 ea Brahm's Tiio ia C mol, op. 101, welk laatste werk hier voor de eerste maal werd tea geboore gebracht. Her haaldelijk reeds heb ik opgemerkt, en wel in 't bizonder by deze kamermuziek uitvoeringen, dat het eerste nummer van 't programma het minst indruk op mij maakt. Ligt dit aan mijne stemming of ontstemming aan dis der heeren executanten dan of moet het ver schijnsel, dat, blijkens de flauwe bij vals- betuigingen, van vrijwel algemeenen aard schynt te zijn, eenvoudig diiraan worden toegeschreven dat aan het minst belangrijke der drie gekozen werken de eerste plaats op het programma wordt toegewezen? Zeker is het dat het mijj verwonderde hoe de werking van dit Trio van Schumann zoo veel ge ringer kon zijn dan die vaa het Trio in iD mol, op. 63 waarmede de vorige séance werd besloten. De beide eerste satzen lieten mij onverschillig, trots de resp. levendige ea innige uitdrukking welke de spelers er aas trachtten te geven ct misschien inderdaad gaven bij de derde sats begon ik iets te voe len voor de lieflijke bekoring die van dit gedeelte uitgaat en eerst de finale ge- »oot ik ten volle als een kernachtig, Irisch geïnspireerd aiuk muziek. Eeocnaal de be- j langstelling gewekt werd zij door de vol- j gende nummers tot steeds warmer leven aangeademd. En hoe kon het ook anders 1 Beethoven's Sonate op. 69 is een door en door edel toonwerk dat door dea heer Bosmans en meer nog door den heer Schlegel volkomes was begrepen en door beiden met huaae bekende meesterschap werd weêrgegevea.'Compo- sïtie en uitvoering te z&raen genomen, moet zeker dit werk van de drie uit gevoerde het hoogst worden gesteld. Toch was, zoosds ik reeds te kennen gaf, bij het slotnummer geen verflauwing van belangstelling merkbaar. Integen deel. Waat wat Brahm's ^compositie ia inserlyke kracht bij die van Beethoven te kort kwam, werd ruimschoots ver goed door breeder© klankontwikkeling en rijker schakeering, zooals trouwens daar voor de haad ligt daar Beethoven met es» due, Brahms met eea trio optrad. Dit trio ®u ke»merkt zich over 't geheel door aobele motieveo, leven dige, verrassende rhyiraisk, eenvoudige, beknopte vormen ea groots klankver scheidenheid. Bij deze eerste uitvoering werd ik 't nicest geboeid door het tweede gedeelte {Presto non assai) al hoewel ook de eerste sats »iet ssgelaten jhad veel iadruk te makeD, Het Andante \grazoso schee» mij toe vaa miader ibeteekenis te zij». Ook het begbs der •fiaale kon mij niet zoo oamiddellijk pakken, misschien wel omdat we bij een slotsats nu eeamnal gewoon zijn ge raakt aa» groote levendigheid en schier oaonderbrokeo beweging. Tegen het eiade wordt dan ook i» dit opzicht ons verlangen bevredigd, ea meer daa dit, want tevens ontwikkelt zich hier de geluidstroom tot een breedte die aan jeen vol orkest doet denken, De uitvoering liet weinig of niets te weaschen over. Ia de oagewooa zware piano-partij heeft en dit zegt veel de heer Schlegel bepaald zichzelf over troffen. Ook syn partners Cramer en Bosmans waren geheel „er in". Wat onder zoo gunstige omstandigheden het uitgelezen drietal vermag te prestee- ren behoeft niet nogmaals te worden in 't licht gesteld. PHILIP LOOTS, Woensdagavond werd in hetNutsge- bouw alhier de vergadering van het de partement Haarlem dezer maatschappij gehouden. Het eerste punt, de verkiezisg van een bestuurslid, wegens bedanken van den heer Haitsma Muiier, was spoedig afgs- tiandeid. Laatstgenoemde, die niet aan wezig was, werd weder herkozen. Het tweede puat was de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1892. De uitgaven in dat jaar beliepen 1025,69, de ontvangsten 1015 59^ aoodat de kas een nadeelig saldo had vaa f io,ogx/s. Voor de Ambachtsschool kan niet meer dan eene jaarlijksche subsidie van f 50 uitgetrokken worden, terwijl de secretaris verder mededeelde dat dr. Cuypers van Amsterdam den 7 den April alhier eene beschouwing zal geven van „Ambachtsscholen uit vroegere dagen. De heer G. E. L. Hijmans stelde daarop voor, de firma Enschedé een stoffelijk blijk te geven vaa waardeering, bij gelegenheid van het 150-jarig be staan harer lettergieterij. Hiertegen maken eenige leden met den secretaris bezwaar, aangezien de kas reeds zuik een nadeelig saldo op levert, en het uittrekken van f 25 voor eea medaille deze nog meer zal bezwa ren, Het voorstel zal echter door het bestuur ia overweging worden genomen, met het voorstel vaa een lid, die het denkbeeld oppert een waardeerend, har telijk schrijven aan genoemde firma te doen geworden. Daarop ontspon zich een kage dis cussie, door den heer H. deClercqGe. uitgelokt ea waaraan de tegenwoordige leden bijna alleu deelnamen, over de uitspraken en bekroningen inzake de tentoonstelling van kunst-smeedwerk, al hier onlaags gehouden. Hierover kan men het niet eens worden, totdat op voorstel van een der leden, die beweert dat genoemde discussie eigenlijk hel bestuur aangaat, de zaak door het de- partementsbestuur in handen zal wor den gesteld van hot hoofdbestuur. De tentoonstelling yan middel- eeuwsche schilderkunst, door den heer E. von Saher toegelicht, bevatte repro ducties van muurschilderingen, ea gaf een duidelijk beeld dat deze schooae tak van nijverheid, de decoratieve schilder- en bouwkunst, ia den nieuwe' ren tijd in verval is geraakt. Door de politie alhier is aangehouden eene 24-jarige dienstbode, ia betrekking ia het gesticht „Meerenberg" te Bloe- mendaal, die zich op den 17lezer had schuldig gemaakt aan oplichting ten aadeele van den banketbakker M. aan de Krocht. Het vorig jaar heeft zij voo gelijk misdrijf te Leeuwarden gevange nisstraf ondergaan. Zitting van heden* Don derdag 2 3 Maart. D@ eerste zaak, die heden werd be handeld, was die van J. H. van Schoo- ten, werkman, alhier. Deze is gedag vaard, omdat by op den 2en Januari, toen hy in het politiebureau in de Zijl straat opgesloten zat in de provoost, daar een en ander heeft stukgeslagen en ver brijzeld. Beklaagde is niet verschenen. Hy heeft aan de rechtbank medegedeeld, dat hij het heeft gedaan omdat hy herhaaldelijk tevergeefs om water had gevraagd, maar dit wordt door de getuigen ontkend. Yan Schooten was, toen hij de afsluiting had verbroken, naar boven ge gaan en terecht gekomen in een kamer, grenzende aan die van den klerk, op het politiebureau werkzaam. De heer Mr. Joh. P. van Outeren, subs. off. van just., rsquireert de ver oordeeling van beklaagde tot gevangenis straf van 7 dagen. Later kwam een treurig zaakje voor. Jacobus Smits, een zeventienjarige jongen, stond terecht wegens mishandeling van zyn ouderen broeder. Die broeder zelf was aanklager. Deze, die een volwassen man is, had aanvan kelijk ook zyn moeder aangeklaagd, we gens hem aangedane beleediging, maar gelukkig heeft de officier van justitie geen aanleiding kunnen vinden, haar te vervolgen. Geen treuriger schouwspel dan derge lïjke familietwisten te zien gebracht voor de rechtbank. Men heelt nog gepoogd, den aanklager van zyn klacht te doen afzien, maar zonder baat. De eisch tegen jacobus Smits is 7 dagen gevangenisstraf. Een derde zaak van eenig aanbelang was die tegen een achttal beklaagden in zake bedelary. Men zal zich herinneren, hoe tydens ds oploopjes der werkloozen, een aantal personen op den 26en Januari met een bus zyn rondgegaan om giften in te zamelen, zonder daartoe toestemming van den burgemeester te hebbsn gekregen. Het feit waarvoor deze aoht werklieden erechtstaan is, dat zy by mevrouw Vegelin van Claerbergen aan den Kleinen Houtweg in den tuin en op de straat aan twee dienstboden eene* gave heb* ben gevraagd. Het zyn H. L.' Schouten, W. van der Horst, G. Schouten, G. Mienis, H. T. Kessens, J. van KampeD, L. Huyer en K. Halff. Al de beklaagden waren tegenwoordig. Als stuk van overtuiging is op de tafel een busje aanwezig, dat met een sleutel kan gesloten worden. De beiden dienstboden hebben elk een gulden in de bus gedaan en al de be klaagden erkennen de beide feiten. De subs. off. van justitie markt op, dat het hier geen zwaar misdrijf geldt, maar slechts eene overtreding. De be klaagden hebben zich laten leiden door minder juiste raadgevingen en uit de stukken blijkt, dat sommigen spyt had den over het gebeurde. De hoogste straf, op de overtreding gesteld is 3 maanden heohtenis, terwyl bovendien opzending naar eene Rijks werkinrichting kan worden bevolen. De omstandigheden wijzen er echter op, dat beklaagden niet te zwaar moeten worden gestraft, zoodat spreker slechts 2 hech- tenisstraffen ieder van 2 dagen voor elk der beklaagden wil requiresren. De president vraagt thans allen af, of zy nog iets hebben te zeggen. Kessens deelt mede, dat hy er toe genoodzaakt is geweest. Hy was destijds ;ien weken zonder werk en had de helft van syn inboedel moeten verkoopen. H. L. Schouten beweert, dat er niet gebedeld is, in den zin zooals hy dat woord verstaat. Er is gecollecteerd en dat doen de heeren ook wel. De president doet dezen beklaagde opmerken, dat hyzelf met Halff by den burgemeester voor een collecte permissie is gaan vragen en dus blijkbaar wist, dat hy die permissie noodig had. Yan der Horst deelt mede, dat hij werk zal krijgen op een bleekery te Bloemendaal. Wordt hy gestraft, dan moet hy daar vandaan en is weer oven ver. De andere beklaagden hebben niets te De Rechtbank zal over 8 dagen uit spraak doen. De heer mr. M. G. P. del Court van Krimpen alhier is gekozen tot voorzitter van het bestuur van den Romolenpolder onder Haarlemmerliede c. a., en de heer L. G. Piins tot be stuurslid van den Vereeoigdea Grootea en Kleinen polder. Te Uithoorn is overleden de heer A. Komst, sedert jaren wethouder en raads lid dier gemeente. In het college van hoofd ingelanden van den Haariemmermeerpolder zijn de periodiek aftredende leden herko zen, terwijl ter voorziening in de vacature mr. J. D. Viruly, is gekozen de heer A. Wyaands, te Heemstede. Aan de inschietplaats van vischtor- pedo's in zij kanaal F is het materieel en magazynschip door het communie»; tie-vaar tuig Bijl aangebracht, terwyl het detachement torpedisten met het loge mentschip eerstdaags worden verwacht. 8) HOOFDSTUK IV. Bta negentien jaren „En met roem en ridderorden bedekt zal hy terugkeeren," voegde Dora er vroolyk by. „Maar," zeide mevrouw Glynde ademloos, „komen zy nooit in Esgeland aiNeen, nooit," antwoordde haar echtgenoot bits. „Ik weet het niet," aldus kwam Dora weer tusschenbeiden, f/inaar ik ben er zoo voor mijzelf van overtuigd, dat Jem een tul band en roode muiltjes van marokyn zal drageD." jyMaar," vervolgde mevrouw Glynde, met een moed, die haar ongetwijfeld veel koBtte, want twee roode vlekjes vertoonden zich op hare wangeD, „ik dacht altyd, dat alleen personen, die hier axiot konden vooruitkomen, dienst namen in die indische regi menten." De rector deed een korten lach hooren. „Gy zyt niet zoo ver van de waarheid," stemde hy toe. „Maar niemand aal toch zeggen, dat Jem het hier niet kan uithouden. Hij zal den een of anderen dag rijk genoeg zyn." De rector scheen plotseling de grootste terughoudendheid in acht te nemen, hetgeen hy gewoonlijk deed tegenover de vrouwen, wanneer hy van oordeel was, dat zy zaken behandelden, waar van zy zich geen juist begrip konden vormen. „Mag ik nog een kopje thee moeder," aldus kwam Dora nu tusschenbeiden. „Ik heb zeer veel dorst." Er heerschte een oogenblik van stilte, gedurende waar vaa me vrouw Glyndo haar toomigun echtgenoot weer in zyn humeur trachtte te brengen, met hein nogmaals geroosterd brood en thee aan te bieden. „Ik heb altyd wel gezegd," merkte de rector eindelyk op, „dat uw neef als een gek heeft gehandeld." En mevrouw Glynde droeg bet onzekere besef by zich rond, dat zy daarvoor verantwoordelijk was geweest. HOOFDSTUK YI. Voor zijn land. Uit den trein, die dienzelfde, a ond om acht uur het station van East Burgen binnenstoomdt-, ï-vroog een jongmensch, die plot seling man scheen te z^jn geworden. Hy stond op het perron en reikte aan een bediende, die ve.n mynheer James noemde, een grooten reiskoffer over. Alhoewel hij zeer goed den koff er onder zyn eemn en deu knee onder zijn anderen arm had kunnen dragen, zorgde hy er wol voor zichzelf slechts met zijn wandelstok te belasten. Dat is do kracht der opvoeding. Deze jonge man was opgevoed om zich door anderen te laten bedienen. Hy moest zyn leven lang worden bediend. Het was Zaterdagavond. In de straten van East Burgen was het tamelyk druk en Jem Agar liep vlug door, terwyl de oucte Lasher op een eerbiedigen afstand volgde. Langzamerhand toen zy buiten de stad waren gekomen werd Jea wat vertrouwelyker en gemeenzamer met den bediende, zelf een oudrsoldaat, en vroeg hem inlichtingen betreffende bizonderheden van het indische leger. „Ik ben er zeker van mynheer," zeide Lasher ten slotte, „dat als er iemand is, die een voor hem passende loopbaan heeft ge kozen, om zoo te zeggen, gy het zyt. Ik heb altyd wel gezegd, dat g(j een geboren soldaat waart." „Zoo, dus gy hebt gehoord, dat ik myne aanstelling heb ge" kregen „O ja, mynheer! Miss Dora heeft het my verteld." Een korte stilte volgde. Om de waarheid te zeggen was Dora in het oog van Jem niet meer het schoonste en volmaakste meisje in Engeland. Dat wao op het oogenblik eene jonge dame, Evelina, Louisa Barmond, zustor van Billy Barmond, van het honderd en tweede, een collega die een jaren te voren te Sandhurst vijf voet zes had gesprongen. Miss Evelina Louisa was vier en twintig jaar, vyf jaar ouder dan Dora, en slechts drie jaar en twee maanden ouder dan Jem. Hij had haar tweemaal gesproken, en dacht nn en dan aan haar, voor zoover zyn sabel en uniform dit toelieten, die op dat tijdstip

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1