"B J N N B N L A N D. By Kon. besluit is hctwu- pen der koninklijke marechaussee be langrijk uitgebreid en op een compleete sterkte gebracht van 15 officieren, 456 onderofficieren ea manschappen te paard en 185 te voet, alsmede 30 officiers- en 456 troepen-paarden. Het korps bestaat uit drie divisies de ie divisie, standplaats van dep com mandant te VHertogenboscb, is ver deeld over de districten 's-Hertogen< boscb, Eindhoven, Breda en Sas van Gentde 20 divisie, standplaats Maastricht, verdeeld over Maastricht, Roermond en Nijmegendê 30 divisie, standplaat, Zwolle, verdeeld over Zwolle, Asscd, Almelo, Zutfea en Leeuwarden. De drie divisiën worden geplaats onder het administratief toezicht van den intendant in de 30 mil. afdeeliog. De minister van Oorlog is gemach tigd aan dit besluit uitvoering te geven, naarmate de aan bet aantal officieren, onderofficieren en manschappen van het korps te geven uitbreiding zulks zal toelaten. Behalve de heeren Mr. A. Kerdijk en mr. D. Vissering, wordt ook als a. 8. hoofddirecteur der posterijen genoemd de heer B. J. R. Esgelbregt directeur der posteryen en telegrafie aan het hoofdbestuur te 's Gravenhage, welke reeds sinds jaren aan dat hoofd bestuur werkzaam is en krachtig den overleden hoofddirecteur ter zijde stond in de vervulling zijner zware werkzaam heden. Bij de herstemming voor een plaats in den gemeenteraad te '8-Gravechage hebben de anti-liberalen weder de overwinning behaald. Gekozen is mr. M. Kolkman (katholiek), met 2301 van de 3934 geldige stemmen De heer Huyaer (lib.eraal) had 1653 stemmen. Dinsdagochtend is het aan de Nieuweramstelsche politie gelukt een man en vrouw aan te houden, die ver dacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ƒ480 uit de door hen opengebroken brandkast van den heer Van Beem te Watergraafs meer. De aangehoudenen zyn door den commissaris van politie te N.-Amstel tot bekentenis gebracht en vervolgens ter beschikking van de justitie gesteld, Het geld was hoofdzakelijk besteed tot het kot-pen van meubels, welke in beslag zijn genomen. De Rotterdamsche suiker raffinaderij, die in de laatste jaren zeer ongunstig heeft gewerkt heeft, naar uit Rotterdam bericht wordt, in het afge loopen jaar zooveel verlies opgeleverd, dat niet alleen de reserve is verzwol gen, doch ook nog een belangrijk be drag daarboven is verloren. Dientenge volge zullen directie en commissarissen in de aan staande algemeene vergade ring aan de aandeelhouders voorstellen de fabriek niet voor goed, zooals reeds is vermeld, doch tijdelijk sluiten, vermoedelijk tot het begin der nieuwe campagne. Den werk lieden, ten getale van 250 (vroeger wa ren er 600), is tegen het laatst van April de dienst opgezegd. Te Breda is overleden mevr, Marie Antoinette de Bourbon, dochter van Naundorf (de zich noemende Lo- dewijk XVII). Zij was gehuwd met. den aldaar woneaden franschen rechtsge leerde Deymonaz, die zich, evenals vroeger wijlen de graaf de la Bkrre, steeds met volle overtuiging de zaak dezer Bourbons heeft aangetrokken. Te Spijkenisse viel Dins dag de arbeider J. H. boven uit eene boerenschuur en werd daarby zoo era stig [gekwetst, dat hij op raad van de geneeskundigen naar het ziekenhuis Rotterdam moest worden vervoerd. Men meldt ons: Op eene vergadering van de besturen van oen 25-tal afdeelingen van densoc. dem. bond in het oostelijk deel der prov. Groningen is besloten, om op Zondag 30 April te Winschoten aene groote meeting tc houden. WEDSTMJDM. Ia de Woensdagavond in Café Neu- bauer te Amsterdam gehouden afdee- ngs-vergadering van den „Alg. Ned. Wielrijders-Bond," welke door een groote opkomst opnieuw blyken gaf van den vooruitgang der wielersport in Noord- Holland, werd besloten club- zoowel als personeele wedstrijden te houden op 14 Mei a. s. op den straatweg Beverwijk Alkmaar. Na afloop vereenigden zich veie wiel- ydërs in het „Amsterdam's Wielrijder Bonds-Lokaal," waar tot en met 26 dezer voor alle belangstellenden de gelegen heid bestaat de rijwiei-teritooesteliing^e bezichtigen. Een kijkje op deze tentoonstelling wordt een ieder aanbevolen. Hel drukke bezoek geeft duidelijk blyken van ia stemming met het door den raad van beheer genomen initiatief. Vaa heden af zal op de tentoonstel lisg ia werking te zien zijn een paar schrijfmachines van het international Type Writer Office vaa de firma Keyea brock, Haselager Co., Koningsplein gebouw „Kosmos." Ook de Edison Mimeograaf voor hand schrift, van deze firma kan men daar werking zien zoowel op zichzelf als in verbinding met de schrijfmachine. Voor handschrift kan men met die mimeograaf 3000 copieën maken en in verband met den Type Writer 1500. Een kijkje op aio tentoonstelling is wel de moeite waard. wijs, dat het plan der „Vereeniglng tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer" de sympathie heeft van de in gezetenen. De commissie tot regeling van de Tentoonstelling ontving reeds de toezegging, dat de voornaamste hol- landsche meesters haar krachtig zuilen steunen, terwijl ook de berichten uit het buitenland *echt geven tot de ver wachting, dat da naam „internationale tentoonstelling" geen si ecure zal zijn. RECHTSZAKEN. In een buitengewone zitting be handelde de anoad.-rechtbank te Dor drecht Woensdag de zaak tegen den 49 jarigen J. A. R., geschorst gemeen te-ontvanger te Alblasserdam. Op verschillende tijdstippen in den loop van 1892 zou hij een elftal geld sommen, tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 600, welke hij in zijae hoeda nigheid en bediening onder zich had, doordien die sommen hem door be lastingschuldigen in die gemeente voor verschuldigde belasting waren ter hand gesteld, zich wederrechtelijk hebben toegeëigend en opzettelyk verduisterd; zulks door die bedragen na ontvangst niet in de daarvoor bestemde registers te boeken, ze op geenerlei wijze aan de bevoegde macht te verantwoorden, doch ze ten eigen bate aan te wen den. Het O. M. eischte 8 maanden gevan genisstraf. Financieele Mededselingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 2 Maart Ioopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Amsterd. Galerij- Maatschappij. 67 Aand. Diamantslijperij-Mij. 30 Aand. Nieuws van den Dagi „Kleine Courant". 520 Aand. Maatschappij Zee bad Scheveaingen. 108 Aand. Asahan Cultuur- Maatschappij20 Aand. Billiton-Maatschappij ae rubriek te 's-Hage. ƒ2350. Aand. Landbouw-M&at- schappij „Getas" X52J4 Aand. Laadbouw-Maat- schappij „Ngoepit" .i5opcfc.cxd, Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorweg-Mij.e Apeldoorn, 48 pet, Aand. Nederl. Rijnspoor weg Mpy. Restanten 16X. Aand. Westlandsche Stoom tramweg-Maatschappij 45 Oblig. Ned. Fabriek vaa Werkt, en Spoorwegmateriëel 99^ Aand. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft 120 Aand. Hollandsche Manége (Naaml. Venn, tot expl. v. d.) 3 Aand. Koninklijk Zoölog. Botaa.Genootschapte'sHage 75 Aand. Nederlaudsche Her verzekering-Maatschappij. zi8 POLITiM 0 VERZICHT. Uit Madrid wordt gemeld dat het gerucht als zou de spaansche minister van marine zijn ontslag hebben geno men, bevestigd is door Sagasta. De tui nister hield het voor onmogelyk de door zijne collega's gewenschte bezuini gingen in zijne begroeting aan te brengen In de Tweede Kamer in Zweden heeft de staatsminister Bostroea, eene interpellatie beantwoordende over de houding welke het ministerie tegenover de beweging voor algemeen stemrecht aan aai nemen,verklaard dat de regeering dit vraagstuk in behandeling zal nemen en onderzoeken zal hoe ver aan den eisch van uitbreiding van het kiesrecht kan worden gehoor gegeven met behoud van zekere waarborgen. Vooralsnog is het vraagstuk niet rijp voor oplossing, De interpellaat sprak er zija leedwezen over uit dat de regeering dit onderwerp niet voor de tegenwoordige zitting aan de orde heeft gesteld. Na tweede lezing ia het Eagelschi Lagerhuis zya twee door de regeering ondersteunde wetsontwerpen aangeno men. Het waren dat betreffende de ver plichte inschrijving van „clubs" en dat waarby de gemeentebesturen gemachtigd worden de werklieden tegemoet te komen wanneer zij husne woning door koop in eigendom wenschen te verkrijgen de terugbetaling kan 35 jaar duren. De Standard verneemt uit Bangkok dat Siam onvoorwaardelijk de voor stellen van den Franschen gelastigde omtrent de grensregeling, met name die der Mekoag-rivier, verworpen heeft. Dientengevolge wordt de toestand ern stig geoordeeld. Lstteren os lunst. Het waarborgfonds voor de Tweede Internationale Tentoonstelling van Kunst werken van levende meesters, die te Arnhem van 8 Aug. tot 19 Sept. a. zal worden gehouden, is zonder veel moeite ruim volteekend, wel een be- 8EMIN8D MEJWS. Ia het Royal Aquarium te Londen is een „professor" ia de zwem kunst en acrobaat, Tnornas Burns, van een hoogte van 83 voet in een klein bassin gesprongen, met het hoofd om- laag. Met groote spauning werd de ver vaarlijke toer gevolgd. De professor is thans de held van den dag. Men seint uit Londen, dat bij den Woensdag gehouden universi- teits wedstrijd Oxford met één boots- lengte won. In de groote werkplaats van houten ornameaten van den heer Gours te Castle (Frankrijk) is een brand uitgebroken, die zich uitsterkte over een omtrek van 4000 meters. Men vreest voor de naburige woningen, 300 arbei ders zyn door dit ongeluk broodeloos. De begrafenis van Ferry heeft Woensdag met J groote plechtig heid plaats gehad. Te elf uur was een ontelbare menigte op de been. Rondom het paleis Da Luxembourg zag helzwart van de menschen, die de begrafenis vaa Ferry wilden zien. De toegang tot de praalkamer was sterk verboden. Zelfs de jouraalistea koadea «iet binnenkomen. De afgevaardigden Méliae en Perier hielden redevoerin gen waarin zij aan Ferry's verdiensten als bewindman, aan zijn onbuigzaam karakter en aan zijae onwankelbare vaderlandsliefde hulde brachten. Den geheeien ochtend stroomde het kransen naar het Luxembourg. Al deze huldeblijken werden naar de rouwkamer gebracht, waar zich later de officieele wereld vereenigdc. Te half twee ving de plechtigheid aan met, eea rede, door Ribot namens de regeering uitgesproken. Ribot herdacht allereerst wat Ferry in den parlementairen stryd der jongste 20 jaren was, ea hoe hij als minister zeldzame hoedanigheden ten toon spreidde. Verder wees Ribot op de loopbaan van den overledene, en merkte daarbij op, hoe eea verrassing welke Ferry overviel, op een gegeven ©ogenblik on gerustheid in de harten der republikei nen deed ontstaan. Ferry viel, maar in zijne afzondering won hij de achting en den eerbied zijner tegenstanders. Daarna sprak Barbonx, de onder voorzitter vaa den Seaa&t, Casimir Pé rier, de voorzitter van de Kamer en nog veie anderen. Te 3 uur zette de stoet zich in be weging. Vlak achter de lijkkoets ging een vertegenwoordiger van president Carnot, verder de familie en de andere otficleele persoaen, die bij de plechtig heid in het Luxembourg tegenwoordig waren geweest.; Langs den geheeien weg van den stoet was een dichte menigte geschaard, die eerbiedig het hoofd ontblootte, toen de lijkwagen voorbijging. Aan het station werd de kist in een fraai iagerichten lijkwagen geplaatst, waarmede het lijk naar Saint Dié zou worden vervoerd. Te Rome is veer eete bom ontploft, ditmaal in den ingang van het paleis vaa markies Sacchetü, hof maarschalk vau den Paus. Een aautal ruiten werden vernield. Een andere bom werd gevonden op de trap van een huis ia deVia. Quatbro Fontane. Dr. Stuhiman is met twee dwergen (Akka'sj, die hij naar Europa gebracht tiëetc, bij den belgischea ko ning op een andfentie geweest, waar koning Leopold zeer belangstellend naar zijne reizen en naar bizonderheden omtrent de Akka's gevraagd heeft. Zij zijn ongeveer 17 en 20 jaar oud en nog geen meter hoog. De huidkleur is donkerbruin, het lichaam is goed ge vormd. De uitdrukking van het geLat verraadt eenig verstand; de eene is vioolijk en opgeruimd, de andere echter bloode ea r.orsch. De sterk vooruit stekende bovenlip heeft een dubbei- 'bollen vorm, de neus is plat, het hoofd haar wollig. Dr. Stuhiman heeft hen uit de handen van eenen stam van menscheneters verlost met een manne- lyken dwerg, die op weg naar de kust overleden is. De Akka's staan op lagen trap vaa ontwikkeling, zij voeren een nomaden zonder eenige wetten of instellingen es gelden voor menscheneters, hoewel daarvoor geen bewys bestaat. De thans in gebr nik zij n de methode voor zeesignalen dooF middel van vlaggen en oek van vuurpijlen, raketten enz. zija zooals bekend is, tamelijk moeielijk en geven dikwijls aanleiding tot dubbelzinnigheden en zelfs vergissingen. De signalen van den telefoot, een nieuw toestel voor het geven van zee signalen, zijn minder met deze onge- riefelijkheden behept; zij stemmen over een met het Morse-alfabet en wordea voortgebracht de or de behoorlijke ver lichting van signslen langs den mast. Het, de teekeas voortbrengend, ap paraat is gesloten in een aluminium doos vaa onregelmatigen vorm, een opper vlakte innemende van 23 dM. op een diepte van 0.15 M., het bevat eea kla vier met 37 letters, cijfers enz. De electrische verbindingen, buiten gewoon talrijk, zijn buiten het appa-aat veteenigd ia een kabel van 31 mM middellijn, die loopt tot aan den sig naalmast. Deze mast, eveneens van alu- miaium, wordt gevormd door drie deelen zoodanig aan elkander gehecht, dat de uiterste deelen over het middeldeel kun nen gelegd worden, De mast meet aldus 2.75 M., terwyl hij uitgestrekt een lengte beieikt vaa 8.20 M. De mast draagt 106 gloeilampen van 32 kaarsen lichtsterkte (men ksn zich ook bedienen van sterkere gloeilampen tot aan 110 kaarsen en den mast ver lengen tot 8^ k 9 meter) die waneer men drukt op dezen of genen toets van het klavier, zoodanig vereenigd worden dat zij het overeenstemmende teeken van bet Morse-alfabet voorstellen. Iedere lamp is met drades verbonden ,en eea nummer op ieder dier draden geplaatst bij de verbindingen op het klavier, veroorlooft onmiddellyk de ge breken te herstellen, indien deze moch ten voorkomen. Twee lampen vormen eea punt vau de Morse-code ea 20 lampen of 1.5 M. een streep; de donkere tusschenruimtea tusschen de strepen Qn puatea zijn even eess i)£ M. langeindelijk, twee roode lichten duiden den afstand tusschen de letters aan. De signalen kuaaen ook horizontaal worden voortgebrachtdaar voor is het voldoende den mast in een horizontale richting te plaatsen. Een eenvoudig mectnisme staat toe letters en karakters om te zetten zoo als men verkiest, ten einde in geheimschrift ktunea correspondeeren. Te }laud kan het apparaat 'gebruikt worden met eea voertuig, dat de noodige toestellen heeft om den siguaaimast op te hijschen te doen dalen. De telefoot k*a 72 let ters per minuut voortbrengende teekens zya zeer duidelijk zichtbaar tot 4800 meter des daags en 16 km. des nachts het is niet noodig alsnog te wij den op de diensten die zulk een apparaat ook uit een militair oogpunt zou kannen be wijzen. De kassier van de „Banc de Madrid is verdwenen. Bij onder zoek bleek, dat nit de kas ƒ150.000 werd gemist. De toestand van des burg meester van Moskou, Alexejeff, is lio peioos. Eea ^der kogels, waarmede moordenaar hem trof, veroorzaakte eea doodelijke wond in de lie3. De heer Alexejeff was sedert 8 jaren burge gemeester der stad ea genoot de alge meene achting. De aanleiding tot den moord is nog niet bekend. De dader, een zekere An drijanofi, die onlangs uit Petersburg was verbannen, houdt zich krankzinnig, maar in zijn zak vond de politie een papier naet het opschrift„Het lot heeft u aan gewezen." De moord werd gepleegd het stadhuis, waar de heerAlexejeff leven, houden zich bezig met jacht en zich bevond, ten einde de nieuw-geko vischvangst, zijn verbazend vuil, rooken j zen leden van dm gemeenteraad te be hartstochtelijk tabak, leven te zamen1 eedjgen. bijna zyn geheele denkvermogen in beslag namen. Ja," zeide Jem met overdreven onverschilligheid, //ik vrees ook, dat ik voor niets anders geschikt zou zyn." Hierop begon Lasher te lachen en bracht zijn hand aan zijn hoed. Dit was zoo zyn gewoonte om een schertsend woord te ver eeren, zoowel nit eerbied voor den geest, die er nit doorstraalde, als ten bewijze van dankbaarheid voor een gift, hem door zyn meerdere aangeboden. De maan scheen helder boven hunne hoofden, toen zy aan het einde van de laan boomen in de verte, waar het meer zoo ge heimzinnig glinsterde, de daken en de hechte torens van Stagholme in het gezicht kregen. Jem Agar was er vast van overtuigd, dat er zich in Engeland maar éen Stagholme bevond en misschien bad hij gelyk. Het huis verheft zich op een afstand van zes mijlen van het naastbyzijnde station. Omringd door uitgestrekte velden en dicht geboomte, die als beschutting dienen tegen den wind, is het huis slechts langs een weg bereikbaar. Toen Jem de deftige deur naderde, werd deze wyd geopend en zag hy in de vierkant verlichte ruimte de bevallige gestalte van zijn stiefmoeder, die daar stond om hem te verwelkomen. Achter haar stond in {de schaduw, met hertengeweien en ouderwetsche wapens tegen den achtergrond, eene slanke, donkere gestalte eene verschyning geheel in overeenstemming met de sombere def tigheid Yan het huis. Zy was Cecilia* Zoo verscheen zy altyd achter mevrouw Agar, met saamgevouwen handen en een glimlach op de lippen. Teleurstelling teekende zich af op het gelaat van Jem. Zyne schoonmoeder was hy oprecht genegen, maar instinctmatig had hy een afkeer van Cecilia en van al wat zij deed. Deze legde zich toe op zoogenaamde goede werken, maar onder het masker van liefdadigheid beging zy duizenden maatschappelijke zonden. Zij wierp zich gaarne als vertroosteres en raadgeefster op van degenen, die zwak genoeg waren om by haar hulp te zoeken. Zy draaide met alle winden mee, en was nu de vleister van eene rijke vrouw. Jem wantrouwde hare manieren, vooral hare woorden, die iets zoets, welwillends hadden. Op zyn kalmen, bevelenden toon had hy maanden geleden Dora Glynde verboden Cecilia een kus te geven, omdat die onuitstaanbaar deugdzame, ongehuwde dochter yan een vroegeren rector in den omtrek gewoon was om alle meisjes, in ondergeschikte betrekking, die zy ontmoette, te kussen, en hy beweerde, dat deze christeiyke handeling theoretisch hoog te sohatten, maar maatschappelyk eene beleediginh was zoowel voor de meesteres als voor de ondergeschikte. Met het oog op de belangrijke veranderingen in zyn leven, die stonden te gebeuren, namelyk ten eerste zyn vertrek naar Indië, en ten tweede het feit, dat hy meerderjarig zou zijn voor hy kon hopen uit dat land van belofte teruggekeerd te zyn, had hij er op gerekend een kalmen avond met zijne moeder door te brengen. Bovendien was hij zich het feit flauwtjes bewast, dat een rechtgeaarde moeder voor dien avond niet het gezelschap van een derde had willen aannemen. Jem Agar moest nu een zeer eenvoudig middel te baat nemen, namelijk door zich zeer terughoudend te toonen, en hoewel Cecilia haar best deed om Jem het een en ander to ontlokken, bleef Jem den geheeien tyd achter zyn hoog boord op zyne hoede. Mevrouw Agar verkeerde in een staat van opgewondenheid, en praatte zulken onzin over Indië, de Goorkhas en militaire zakeD, dat Jem ver scheidene malen een onrustigen blik wierp op de onverstoorbaar deftige bedienden. De volgende dag was een Zondag, en na den morgendienst naffi Jem gretig de uitnoodiging aan om dien avond na den avonddienst by den rector te komen sonpeeren. Cecilia bleef van Zaterdag Maandag, wat voor den jongen militair voldoende was om overal elders behalve onder zyn eigen voorvaderlyk dak den laatsten avond door te brengen. Nu zy in huis was, wist hy dat de legenheid om eens ernstig te praten, zeer klein was; want moedigde slechts die gesprekken aan, behelzende eene bespreking van de mogelykheid om hem versche eieren te zenden naar zya regiment. Jem bleef dus aan zichzelf overgelaten, eu verliet slotte Engeland zonder die vele zaken te hebben verhandeld, tusschen stiefmoeder en zoon hadden behooren besproken worden. In de pastorie vond hij een geheel andere omgeving, die atmoB feer van intellectueels opgewektheid, die heerschi te midden van ontwikkelde mannen en vrouwen. Gedurende het souper was het zeer gezellig, en besproken wer den de voornaamste zaken, die de aanwezigen zoo na aan het hart lagen. Het was alsof deze menschen bezig waren in het duister naar elkaar te zoeken aan den rand van een put die put was Indië. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2