WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. Aan den Gortmolen, nab ij het Oranjeplein te 's Gravenhage, werd Donderdagmiddag een tweejarig knaapje door een wagen overreden. Het kind was onmiddellijk een lijk. De stoomschepen O n di n e en Etna hebben elkander Donderdag morgen in het Noordzeckanaal, bij Westzaan, saDgevaren. Beide schepen kregen daardoor eenige schade aan de verschansingen. Al sedert geruimen tijd, sinds het laatst van Januari werd te Utrecht een infanterist zekere O. ver mist. Wat zou er van den jongen geworden zijn Zou hem een ongeluk overkomen wezen Men verdiepte zich in gissingen, doch gissen doet missen. En men bleef in onzekerheid. Maar zie, thans is het raadsel opge lost. De verloren zoon is terecht. De grappenmaker is namelijk niets meer of minder den gedeserteerd. Hij heeft zich al den tijd sedert zijn verdwijnen ver borgen gehouden in de woning van een kennis. Bij zijn aanhouding vond men hem verscholen onder het beddegoed. Hij weid aan de militaire macht,over geleverd, die nu natuurlijk een appeltje met hem te schillen heeft. UC, Te Wehl bij Zevenaar bracht Maandagavond een maa, die sinds enkele dagen eenigszins krankzin mig was, niet weinig schrik en ontstel tenis teweeg. Terwijl een trein op het punt stond naar Zevenaar te vertrekken kwam bij eensklaps op het station, sprong op de machine en klom Jop den schoorsteen. Met den besten wil kon men hem niet omlaag krijgen, totdat men eindelijk met geweld er toe moest overgaan. Toen klemde hij zich met alle kracht aan den koppelstang vast. Einde lijk verwijderde men hem Yan 't station en sloot hem, ter voorkoming vau ge vaar, in 't arrestantenhuis op. Des nachts vernielde hij in het vertrek alles wat los en vast was, zoodat men dezen ge vaarlijken patiënt Dinsdag naar Coude water overbracht. In de zitting van de arron dissements-rechtbank te 's-Bosch werden Donderdag twee van de gehoorde ge tuigen, zekere G. V. en diens huisvrouw, voorloopig aangehouden als verdacht van een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. Woensdag namiddagkwam de wisselwachter-rangeerder Stams, te Bokstel, op den trein staande, in aanra king met een handkar, waardoor hij on der den trein kwam en aan een voet werd overreden. Een dikke mist met een Oosten wind beloofde niet zeer veel voor den 5oen jaariykschen roeiwcdstrijci tusschen Oxford en Cambridge, die Woensdag ge houden is. Tegen halt elf echier, toen Cambridge uitkwam, brak de zon door. Er waren niet zooveel toeschouwers als vorige jaren, deels doordat er nu op Woensdag en janders op Zaterdag, een halven vacantiedag, geroeid werd deels doordat de belangstelling minder groot was, omdat het voiig jaar Ox- lord zoo gemakkelijk gewonnen heeft. Ook nu is het geluk den licht-blauwen niet gunstig geweest; zy hadden slechts over twee ouderen te beschikken en de jongeren roeiden met korte, onregelma tige slagen. By de oefeningen voor de zen wedstrijd deden zij iets beters ver wachten. Zij legden toen den afstand van Mortlake naar Putney af in 19 m. 25 sec. d. i. 4 sec. minder dan de tijd, waarin het vorig jaar by den wedstrijd die weg afgelegd werd, en toen reeds waren alle vorige records geslagen. Die van Oxford bleken bij de oefeningen over zeer goede rooiers te kunnen be schikken. Geen jvan beiden bracht het nu echter zoo ver als bij de training verleden jaar, toen Oxford den weg aflegde in 19 m. 10 sec. en Cambridge in 19 min. 13 sec. Het succes van Oxford was grooten- deels te danken aan de uitstekend geoefende roeiers. Voor haar streden namelijk de meeste winners van verleden jaar en drie nieuwelingen, die hen echter zeer goed steunden. By de beide eerste universiteitswed- 9trïjden, in 1829 en 1836, won Oxford. Van 1849 tot 1856 werden de wedslry- den gestaakt, doch sinds dien tyd heb ben ze regelmatig ieder jaar plaats ge had. ^Outriggers" werden het eerst ge- btuikt in 1846 en glijdende zitbanken in 1873. Van de 49 wedstrijden, welke behalve die van dit jaar toe nu toe ge houden zyn, heett Oxford 26 en Cam bridge 22 malen de zege behaald; een er van bleef onbeslist. Ook nu won, zooals wij meidden, Ox ford, en wel met éen bootslengte. De einduitslag van het ia de „Sport Bar" te Amsterdam gehouden groot internationaal kegelcocconrs is als volgt a. Personeele wedstrijd. De 10 pvijs gouden medaille, werd behaald door den heer Paans, van Amsterdam de 2e pr., verguld zilveren medaille, door Knottenbelt, van Abkou^ede 30 pr., verguld zilveren medaille, door Vuijk, van Rotterdam; de 4e pr., zilveren medaille, door Meester, van Amsterdam, de 5e pr., zilveren medaille, door den heer T., van Amsterdam. Voor den consolatieprijs komt nie mand in aanmerking. Het meesterschap van Amsterdam, een gouden eereteeken, werd behaald door den heer Beckering van Rotterdam. Deze medailles, benevens die van de beide korpswedstrijdeo. zijn uit de fa briek van den heer W. J. de Haan van Amsterdam. De prijzen voor de vrije baan, be staande uit kunstvoorwerpen, voor de meeste negens, achten, zevens enz. werden behaaldde prijs voor het hoogste aantal punten op eene serie- kaart door den heer K-iek van Am sterdam, de 20 prijs voor idem, een kegelbal in kist, aangeboden door de firma Fischer, leverancier van kegels en ballen te Amsterdam, door den heer Beckering van Rotterdam de negen- prijs werd behaald door den heer Kriek van Amsterdam evenzoo de achtenpf ijs de zevenprijs door den heer Bickering vau Rotterdam, de zessenprijs door den heer Meester van Amsterdam, de vij- venprijs door den heer J. Buijs van idem, de vierenprijs door den heer Meester van Amsterdam, de drieënprijs door den heer T. van Amsterdam en de tsveeëaprljs door den heer Kriek van idem. De consolatieprijs (seriekaart) werd behaald door den heer Beckering van Rotterdam. De prijzen (zilveren couverts) voor het hoogste aantal punten in de tien worpen werden behaald door de heeren .W. G. v. d. Laan, Meester, Kriek, allen van Amsterdam, Vuijk van Rot terdam, Van Speyk van Haarlem, T. van Amsterdam, Beckering, Rotterdam, J. Buys en Fischer van Amsterdam. Een extra prijs werd nog behaald door den heer Van der Laan. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben Zondag 26 Maart e. k., des middags te x ure, op de bovenzaal van de „Sport Bar." RECHTSZAKEN. De 3e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank Donderdag uitspraak doende tegen Willem Sligting beklaagd van op ruiing der werkloozen op ;2i Jan. j!., veroordeelde beklaagde tot eene gevan genisstraf van zes maanden en de kos ten van het geding. De eisch was een jaar gevangenisstraf met de kosten. Op den 18a November j 1. was er te Simonshaven brand geweest en hadden de brandspuitgasten en nieuwsgierigen, als naar gewoonte zich met eea borrel den schrik van het hart gespoeld. De gevolgen bleven niet uit. Vier jongens verlieten te samen de herberg en kregen twist. Een van hen zong een liedje dat hateiyk sloeg op de mismaakte figuur van een hunnerdat hinderde een ander, die den zanger niet onmogelijk een weinig hardhandig onder het oog bracht dat zulke liedjes niet te pas kwameo, waarop de zanger nog hardhandiger te kennen gaf, dat hij van zulke opmer kingen niet gediend bliefde. Toen werd de zanger teges eene schutting, heining of heg geslagen en trok hij zijn mes, waarmee hij den ze denmeester eene snede gaf over het voorhoofd en een paar dito's over de jas. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde den man wegens mishandeling tot eon gevaogenisstraf van zes maanden. Donderdag terechtstaande als appellant voor het hot te 's Graveahage, beweerde beklaagde dat hij uit wettige zelfver dediging gehandeld had. Acht getuigen werden gehoord, waar van 4 décharge. Eeaigen dezer laatstea hadden gezien, dat de zanger den eersten klap gekregen had en hij op de vraag: „vecaten of afdriakeB," zich voor het laatste had verklaard, terwijl de zedenmeester de voorkeur gaf aan vachten en gezegd: „ik zal hem ver moorden," terwijl hij ook vaa eea mes voorzien was en er mee zwaaide. Wel toevallig was het, dat juist de man, die min of meer mismaakt was en om wien de geheele twist was aan gekomen, niets vau het heele geval zich wist te herinneren. De president vroeg: „Was je niet een béetje Waarop getuige met zeker handge baar koddig antwoordde „Ja, wèl een béetje." Doch later wist een getuige te ver tellen, dat hij toch zóo dronken niet geweest was. De advocaat-generaal, mr. A. Tel- ders, begon zijn requisitoir met te wijzen op den déplorabelea toestand van de jas, welke de eerste getuige op den bewusten avond aan had, waaruit ten duidelijkste bleek, dat het slechts aan een bijzonder gelukkig toeval, om niet te spraken van een wonder, te danken is, dat er geen zwaarder wonden aan dien getuige door bekl. zijn toegebracht, vervolgens uitvoerig de geiuigea-ver- klaringen en de feiten besprekende, en het mia-geloofwaardige van de laatste getuigenverklaringen trachtende aan te toonen, sprak Z.E.G.A als zijn gevoelen uit, dat er geen sprake kon zijn van wettige zelfverdediging en requireerde dat het gewezen vonnis zou worden bevestigd. Mr. VlieUnder Hein, die als verde diger optrad, begon ook te wijzen op die jas ea noemde het zoo'a groot wonder niet, dat die getuige niet ern stiger verwond was, omdat men aan de sneden zien kan, dat er niet gestoken is, maar gesneden of „gehakt." zooals de getuigen hebben gezegd. Alle boeren dragen messen; de eea wat grooter de ander wat kleiner; deze man had een groot mes. Waaneer hij met dat mes had aangevallen, dan zou hij zeker gestoken hebben, nu maakte hij slechts afwerende bewegingen en veroorzaakte daardoor zulke lange sneden, waarvan de meesten niet eens door de voering heengingen. Intusschen als men oordeelen zou onder den indruk van de zaak, waar onder blijkbaar de rechtbank oordeelde, zou de straf reeds te zwaar worden métr die indruk komt pleiter niet juist voor. Over het hoofd is gezien de verklaring van een getuige, die gezegd heeft dat niet beklaagde, maar de eerste getuige begonnen is. Ea dat is begrijpelijk ook. Deze toch was ridderlyk gestemden trok party voor den gemeenschappe- lijken vriend, dien hy beleedigd achtte. (In parenthesis, die beleedigiag was zoo erg niet, dat bleek nit het feit dat die man hier gezegd heeft, niet beleedigd zich te hebben gevoeld, terwijl hy bovendien tc dronken w&s om het te hooren. Bekl. zong't is den bult zijn eigen schuld." Wat was zijn eigen schuld Dat hy zoo dronken was Dat bedoelde beklaagde.) Dat de eerste getuige begonnen is, ver teilen ook andere getuigen. Pleiter ging hier r7e feiten en dc verklaringen uitvoerig na ea wilde nu wel niet beweren, dat bekl. uit noodweer had gehandeld, maar was overtuigd dat de opgelegde straf te groot was. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Op een Zondagavond, ia het begin dezer maand, kw&ra zekere Van 't H. te Loosduinsn, toen hij uit de kerk huiswaarts keerde, tot de ontdekking, dat tijdens zyae afwezigheid in zijne woning was ingebroken. De voordeur open, iia de binnenkamer waren van een kast de deuren gerukt cn uit de secretaire waren 3 zakken en eea doosje met geld ontvreemd, ongeveer tot eeita totaal bedrag van f 700 k ƒ800. Beklaagd zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt had J, wegens mishandeling van zijn broeder Atze (dolksteek). Uit Berlijn schrijft de part. corres» pondent vau de E. R. Ct.\nog omtrent de Ahlwardt-zitting van Woensdag door dea Rijksdag gehouden Heden (23 Maart) wordt mijn ver- moeden vau gisteren bevestigd, dat de papiejea, die Ahlwardt gisteren aan de vertrouwelijke commissie van den Rijks dag ter hand heeft gesteld, uit3luitead de betrekkingen raken, waad® de Bar- lijnscae Bitconto- Gesellschaft in 1872 tot de Rum.veasche spoorwegen stond, Ds beke.ide Grander dr. Strousberg had de Actiën-Gesellschaft der Rumeen« schs spoorwegen opgericat met Duitsch kapitaal- Deze maatschappij werd insol vent en het bestuur der Rumecnsche spoorwegen dreigde met intrekking van de concessie. Toen kwam de Bisconio- Gesellschaft tusschenbei e, zorgde dat de Rumeensche spoorwegen aan dea staat kwamea ea kocht de aaudeeihoa ders vaa dr. Strousberg's stichting af met Rumeeneche staatsobligatiëa. Hierop nu hebben de documenten van Ahlw&rdt betrekking. Zooals de vertrouwelijke commissie gisteren uitgemaakt, heeft ds Dis conto-Gesellschaft alle documeates, be- trekkisg hebbende op de overdracht sua dea sta&t, overgegeven aan dsa Rurneea- w E., jschen minister van fiaauciëa, die later koetsier te Loosduiaen, zich Donderdag I mededeelde dat hem die papieren oot- voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage te verantwoorden. Bekl. bekende op dea bewuaten avond het buis te zijn binnengegaan en het geld te hebben medegenomen. Hij was tot het feit gekomen omdat hy vele schulden had, en gesn kaas zag op eene andere wijze in het bezit van contanten te geraken. Hij ontkende echter van een valachea sleutel te hebben gebruik gemaakt. Het Openb. Ministerie achtte de be schuldiging tegen bekl. ingebracht, voor wat betrof het gebruik maken van een' valschen sleutel om zich toegang tot de woning te verschaffen, niet bewezen, ea vroeg ten dezen aanzien vrijspraak. Volkomen wettig en overtuigend be wezen kwamen de overige feiten Z.Ed.Achtb, voor. Deze feiten waren zeer ernstig, te meer, daar de redea, door beklaagde voor zijne daad opge geven, niet aannemelijk was. Waarom had hy dan eea veel grooter bedrag gestolen dan de totale som zijner schulden was? Z. i. had bekl. nè, het ondergaan van zijn straf nog profijt willen trekken vaa de door hem bedre ven misdaad. Ook de ontkentenis van beklaagde, voor zooveel betrof hef juiste cyfer vau de door hem ontvreemde geldsom, had op het O. M. geen goe den indruk gemaakt, zoodat er slechts zeer weinig, ja hoegenaamd geen ver zachtende omstandigheden ten dezen in aanmerking konden komen. Z.E.A. vorderde dan ook een gevangenisstraf van één jaar. Mr. D. J. Wolfson, die als verdediger in deze zaak optrad mr. Valckenier Kips was verhinderd meende voor zijn cliënt wei op de clementie van de rechtbank te mogen rekenen. Zooals bij herhaling was gebleken, kon men de beklaagde nu juist niet oader de slimsten rangschikken, zeer dikwijls zelfs had hij blijken gegeven van stompzin nigheid. Het kwam Z.Ed.Gestr. voor dat beklaagde de ernstige gevolgen van het door hem bedreven feit niet heeft ia- gezien. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te Heerenveen ver oordeelde P. Buisman en J. Baismaa ieder tot 1 jaar, v. d. Werf tot 3 maan den gevangenisstraf, wegens mishande ling van dea burgemeester vanKuinre. B. de Leeuw te Akkrum, tot 3 jaar, stolen zija. Ahiwardt verlangde gisteren dit de commissie van den Rijksdag (het Se nioren-Konvent) zijne mededeelk-gen als j „vertrouwelijk" zou behaadelen. De aanwezige rijkskanselier verklaarde dat in dit geval de leden der regeering da delijk de zittiug moesten verlates. De commissie wees toen ae vertrouwelijke behandeling der zaïk van de hand. Volgens den Figaro zou ds val vau het fransche kabinet nier onwaarschijn lijk zj§a In de fransche Kamer heeft de afge vaardigde Cazenove de Pradiee eea voorstel ingediend tot ontbinding vaa de Kamer. De prealabele kwestie ii te dien aanzien aangenomen met 314 tegea xoo stemmen, Dinsdag a. s. zal de Interpellatie over den toesï&nd in Dahomey worden be handeld. De Kamer besloot Donderdag tot onmiddellijke beraadslaging over de in terpellatie van Millevoye betreffende de gerechtelijke en parlementaire gevol gen, die voortvloeien kunnen uit dc tu88chenkorast vaa de Freycinet, Flo- quet en Clémeoceau ia de Panama- zaak. Millevoye beschuldigt de regee ring, wyl zij niet dc uitlevering vau Herz heeft verkregen. De Eagelsehe regeering is niet de eenige, die de ge- helmen vaa Herz bewaart. De constitutioneele rechterzijde is be sloten tegea het ministerie te stemmen, De heer Millevoye zij ie rede ver volgende, seide dat landsvertegenwoor- digers de# toestand verergerd hebben door aan de Lessops den raad te ge ven, zich de chantage te laten welge vallen, tea einde een proces te voor komen (van Cornelius Herz tegen Rei- a&ch.) De regeering wist reeds ia x888 uit dép&ahes van Herz aan Reinacli w».t er gaunde was. Hij eindigde met te zeggen dat er voor alle schuldigen gelijk recht moet zijn. De minister van jus'itie antwoordde en verklaarde met iaalg genoegen de afgevaardigden, die tijdelijk afwezig wa ren om voor het gerecht te verschijnen, hier weer te zien komen. De Kamer heeft bij het opsteken der handen de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Naar men zegt heeft Baïhaut het verlangen te kennen gegen om de hem Eenige minuten daarna trad Dora de kamer weer binnen. Haar yader en moeder zaten dicht by elkaar, dichter dan zy in de laatste jaren had gezien. Mevrouw Glynde zag bleek, met twee roode plekjes op bare wangen. Dora pakte nog het een en ander byeen, om naar bed te gaan. „Jem is verbazend trotsch op zyn nieuwe loopbaan/ reide zy kalm. Daarna begaf zy zich naar bedi HOOFDSTUK VII. Eene gevaarlijke positie 0 Hallo Daar niemand antwoord gaf op dit roepen, hetzij door te komen of terug te roepen, bleef de jonge man het stilzwegen weer bewaren. Hy was een zeer lange, jonge man met een blonden knevel, die tegen de donkerbruine gelaatskleur er zeer vlaskleurig uitzag. Uit zyn geheele uiterlijk sprak de Angel-Saks. Het was alsof hy op dat oogenblik de hulp van den een of ander niet zoo bizonder scheen te behoeven, want hij verhief niet weer zyn stem, die gewoon was om boven het hoefgetrappel uit te klinken, evenmin uitte hy eene verwensching over de zorge loosheid of strafbare afwezigheid van den een of ander. Hy nam alleen zyn pen weer op en begon dit machtige wapen te hanteeren met eene omzichtigheid, die deed vermoeden, dat hy meer bedreven was in het gebruiken van een grooter maar min der machtig wapen. Twee omgekeerde brandemmers vormden zyn zetel en hy zat aan een kleine tafel, welke ook andere diensten scheen te moeten bewijzen. Zij had meer gelijkenis met een veldbed. De schryfbenoodigdheden bestonden uit eeu vaeelinepotje vol inkt, en twee ongetwijfeld zeer veel gebruikte vellen vloeipapier. Het papier, waarop hy schreef, zag er gelig en niet frisch meer nit, de penhouder was van goud. James Edward Makerstone Agar was bezig met het samenstellen van een dagboek, welk geschrift er bestaat reden om het te geloovea is bewaard gebleven in het byouteriënkistje van eene vrouw. J. E. M. Agar - of' Jem" zooals zijne vrienden hem openlyk en zyne ondergeschikten hem achter zyn rug noemden was geen vlugge schryver. Zyn styl was kort, zwaar en hier en daar on taalkundig, Het dagboek was een aaneenschakeling van feiten, die iets beteekenden. Het was voor Jem dan ook geen gemakkelyke taak. Op dit oogenblik had hy het volgende gemeld „Zeven uur v. m. Naar buiten gegaan en een Ghilzai neerge schoten. Zag hem nit het dal naar boven klauteren. Een prachtig schot afstand honderd vijf en zeventig meters. Trof hem in de borst. Tot twee uur zag het er uit, alsof het zou gaan regenen. Daarna helderde het op. Walter heeft wat gevangen en zegevie rend hier gebracht. Is later op myn bed gaan liggen, maar werd er door Ben Abdie weer afgesmeten. Ik bemerk daar, dat het Zondag is. Vierhonderd mylen ver wordt er kerk gehouden.* „Ja Zondag mompelde hy en leunde met zijne armen op de geïmproviseerde tafel, terwyl hy naar buiten staarde over de vallei, waarboven een donkerblauwe nevel hing. Hy staarde in dien blauwen nevel en zag daarachter degeoec, die hy „de zynen* noemde door een net onderhouden engelsch park zich naar een vreedzaam engelsch kerkje begeven. Weldra ver scheen ook een jong meisje, gekleed in een rood katoenen japoDj die voortliep met vaste, afgepaste schreden, alsof zy iemand was, die wist wat zij wilde.^ Zy kwam van de linkerkant het park binnen en te midden vao de boomen, waarachter zy verdween, schemerden de roode schoor- steenea van een lang, laag huis door. Plotseling verdwenen deze visioenen voor iets, dat 1 uit den nevel in de vallei. Er fladderde iets wits, dat zich ba- woog tusschen de pynboomen. Jem Agar verhief zich van zyn tydelyken zetel en begaf zioh naar de opening van zijn tent, slechts twee stappen verder. geweer stond tegen den wand, hy nam het op en haalde langzaam den haan over, zonder z^jn blik van de pynboomen af te wenden Nu legde hy het geweer aan en vuurde bijna onmiddellyk. Hij was instructeur in zyn tijd geweest, en had zich vooral op het snelvaren toegelegd. De kruitdamp trok langzaam op, en hy z&g ©en gestalte met fladderend gewaad en tulband zich langs de hel ling verwijderd. Terzelfdertyd deed zich een salvo hooren. gestalte bleef staan, scheen te aarzelen, en zeeg daarna langzaam in het gras neer. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2