Maandasr 27 Maart 1893, No. 2985. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. TW] ©E8LAOHTEN ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit vier bladen. STADSNIEUWS. Schoolgeldverhooging. FEUILLETON- Or Jaargang. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keelames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOIIN FJONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil. Zondagsblad Inteekenden, No. 13 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlkrj, 25 Maart 1893. Zooals onzen lezers bekend is, neemt Mr. E. A. Iordens ia de zitting van Woensdag a. s. afscheid van den Raad en zal Vrijdag 31 Maart zyae functie eindigen. Alsdan zal de oudste wethouder, de heer M. O. de Kaater, het burgemees terschap waarnemen tot Woensdag 5 April, op welkee datum de nieuwe burgemeester Jhr. Mr. Boreei zal wor den geïnstalleerd, daar deze zooals men weet, wel reeds beeedigd is, maar toch vóór de installatie zyn ambt niet kan aanvaarden. Waarschijnlijk zal de zitting van 5 April enkel en alleen aan deze instal latie zijn gewijd. In de Raadsvergadering vaa 2 Maart 1892 werd aan de Comm. voor de strafverordeningen opgedragen, de ver ordening op de openbare huize» van ontucht en publieke vrouwen te her zien. Deze Commissie it daarmee thans ge reed. Zij stelt voor eaa geheel nieuw systeem van gezondheidspassen, geldig 4 maal 24 uur, welke iedere gecees- en heelkundige kan en iedere stads geaeea- ea heelkundige moet afgeven. Eerst na behoorlijk en nauwgezet onderzoek mag de pas worden uitgereikt en bij geble ken misbruik door een genees- of heel kundige, dezen de bevoegdheid tot het afgeven dier passen ontzegd. Prostituées moeten zulk eea gezond heidspas bezitten en geregeld doen ver nieuwen. Tekoitkomiag, wordt gestraft. W i e prostituées zijn, wordt nader om schreven. Geen-inschrijving in registers wordt meer gevorderd. Enkele aangifte bij den tot geheim houding verplichten geneesheer is vol doende. Wil men de lichtzinnige levens wijze verlaten, dan is geen formaliteit noodig. Het voorstel is zeer uitvoerig, maar kan om gemakkelijk te begrepen rede nen, moeilijk andera daa zeer kort in eene algemeeae courant worden behan deld. Zij die dit wensehea kunnen het voorstel ia exteaso, ten onzen bureele komen lezen. Stukken van den Raad. Door de» 3en onderwijzer aan [de opleidingsschool K. J. Jacse wordt tegen 16 Mei eervol ontslag gevraagd. In Maart 1891 werd door den Raad' besloten, dat voor de kinderen die, ia den regel te Haarlem geen nachtver blijf houdende, hier descholea voor open baar lager oiderwijs bezoeken, hoogstens anderhalfmaal het schoolgeld moet wor den betaald, verschuldigd voor de te Haarlem inwonende kinderen. Ees langdurige correspoadeatie met gemeentebesturen (ze duurde niet minder daa twee jaarheeft au tot resultaat gehad, dat zes gemeentebesturen de regeling willen aannemen, terwijl drie weigeren. Dientengevolge stellen B. en W. voor met de 6 gemeentebesturen eeae rege ling als bovenvermeld te treffan, gel dende voor zoover de plaatsruimte het niet belet, en kinderen uit de drie andere gemeente» aiet toe te laten op de open bare lagere scholen. Voorts nog onder de stukken van den Raad Voordracht voor onderwijzeres 3 klasse aan school B Mej. C. C. Kretsch mer, Mej. C. van Oosterhout, Spaara- dam en Mej. J. E. H. Boelhouwer. Zooals men weet stelde onlangs het lid van de» Raad, de heer H. van den Berg verhoogUg va» schoolgelden voor a&a verschillende inrichtiagea van on derwijs. B. en W. advies hierover uitbren gende, stelle» voor: het schoolgeld van het gymnasium van f 80 te brengen op 100; omtrent de scholen voor middelbaar onderwijs de behandeling der voorstellen van den heer J. A. Lodewyks af te wachtenaan de thans bestaande Bur gerschool het schoolgeld te brengen van ƒ20 en ƒ15 op 26 voor eea, 23 voor twee en f 20 voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin evenwel alleen, wanneer een tweede Burgerschool wordt opgericht, waarvan dan het schoolgeld zon kunnen zijn 15 voor een, 12.50 voor twee en f 10 voor drie of meer leerlingen uit hetzelfde gezin. B. en W. vertrouwen, dat de uit een en ander voortvloeiende baten niet on belangrijk zulle» zijn. Den heer J. H. Krelage alhier, is door den Shah van Perzië het comman deurskruis der ridderorde van den Leeuw en de Zon toegekend. Tot lid van het bestuur van den In- Jaagpolder is gekozen de heer G. F. Evelein alhier. Vrijdag (gisteren) had te 's-Graven- hage plaats de aanbesteding van een Rijks-Post- en Telegraafkantoor, met directeurs woning. De rz-ming was 73-900* Iogekomen waren 22 biljetten als volgt A. J. Slenters, te Haarlem. F. Hilarins Wzn. P. Rijnierse Zoon M. v. Ommeren J. Giebels en J. v. Servellen C. J. Maks Jzn., Amst, J, P. A. Neliesen, Haarlem. H. v/d Coolwyk, N.-Amstel. J. r. Ek Zoon, Haarlem. D. A. Braakenburg, W. v. Leeuwen, Hellevoetsluis 73 900 J. J. Guldemond, Haarlem. 76.195 B. Zuithof Zonen Nederl. Aan»em®rsmaatechij. Gonda G. P. J. Beccari, te Haarlem W. Wissing, Amsterdam. D. H. v. Leeuwen, Haarlem. Adr. Rinkema J. Bijland, Hilversum. H. London, Haarlem. G. A. v. Spanje K. Otten, Meppel. K. Oden te Meppel is laagste inschrijver. 72.500 76.980 72.740 71.900 67.270 69 100 74.874 71.290 74.700 68.868 69.268 70.945 70 840 68.450 74 680 73.000 76.500 71.742 68.800 65.337 derhalve Ia het lokaal „Weten en Werken" trad Vrijdagavond Prof. H. P. Wysman uit Leiden op voor de vereeniging Volksbelang." Spreker deelde mede dat hy eene causerie zou houden over voedings middelen en begon met eene vergelij king te maken tus3chen de moedermelk ea de gewone koemelk en de geschikt heid van beide voor het kind. Koemelk is vetter, maar de moedermelk bezit grooter gehalte aan zetmeel en is, daar zij ia het maagzuur komende, fynvlok- kiger oplost dan de koemelk en dus door de sappen van maag en darm beter wordt opgenomen, het ideaal- voedsel voor kinderen. Is me» echter genoodzaakt het kind met koemelk te voeden, dan behoort die melk zooveel mogelijk te worden overeengebracht met de moedermelk. Daartoe verdunt men haar met water, om het vetgehalte wat te verminderen en doet, daar deze verdunning het quantum zetmeel (suiker) natuurlijk nog geringer maakt dan het al is, er eea schepje gewone suiker of ook melk suiker bij. Onoordeelkundige voeding kost aan menig kind het leven. Het is dan ook zaak, de melk niet anders dan gekookt te geven, omdat door ongekookte melk lichtelijk ziekten als tongblaar, tering en cholera kunnen worden overgeplant. Van enkele ziekten liet spreker een bacillen preparaat je onder hef microscoop bezichtigen. Koken van de spijzen dient evenwel nog voor iets meer, dan voor het sma kelijk en onschadelijk maken van ons voedsel, het wordt er ook meer ver teerbaar door. Tarwedeeg ligt zwaar ia de maag, maar wanneer dat deeg ge bakken is en brood geworden, dan is het poreus en nemen de sappen het gemakkelijk op. Lichamelijke arbeid vereischt veel zetmeel (suiker). Hij dus, die met de handen zijn brood verdietst, zal zich het best voeden met spijzen, die een groot zetmeelgehalte bezitten, zooals erwten, boonen of rijst. Evenwel kan men daarmede kwalijk volstaan, omdat erw ten en boonen weiaig eiwit en vet be vatten, stoffen die toch voor een goede voeding onmisbaar zijn. Men moet er dus iets bij hebben en zie, lang voor de wetenschap het had aangetoond, iwist de volkswijsheid al, dat spek bij erwten en boonen behoort. Om diezelf- ide proefondervindelijke reden en niet Imaar zoo toevallig, besmeert men zijn brood met boter en legt, er een stukje kaas op, terwijl b. v. bij stokvisch dat een zeer groot eiwit-gehalte, maar vol-1 strekt geen zetmeel bezit, rijst wordt j gegeten. Aardappelenvoeding beteekent zeer weinig. Wil men er zooveel van eten, dat men de noodige hoeveelheid eiwit binnenkrijgt, dan moet de maag ook teveel zetmeel opnemen en dit veroor zaakt de zoogenaamde aardappclenbni- ken. Na het eindigen van de voordracht werd prof. Wijsman by monde van den heer Schram ;de dank der vergadering gebracht. Wij wenschen de aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande adverten tie betreflende de collecte voor den Gewapende» Dienst, die wij aanbevelen in de weldadigheid onzer stadgeaooten. Heden is geëxposeerd by den boek en kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van Lcnis Apol. Eea winterlandschap. Wij betoogden vroeger ai eens, dat men zich tegenwoordig voor alle even tualiteiten kan verzekeren. Het nieuw ste op dat gebied is de assurantie voor een reis naar Chicago l Het denkbeeld is practisch, men zou haast zeggen dat het nit Chicago af komstig moet zijn. Agent is volgens achterstaande advertentie, de heer T. C. Niephaus. In September 1885 werd door den heer Abr. Meijer in de Warraoesstraat 6 naast het bekende magazijn „de Ka- toenbsal" van zijne broeders, een win kel geopend hoofdzakelijk ia ondergoe deren. Sedert heeft dit magazijn geprospe reerd en was een ruimer lokaliteit een onafwijsbare eisch. Dit werd gevonden in de Groote Houtstraat 16, het perceel waarin de dames Koolhoven tot voor korten tijd den handel in handwerken uitoefendes. Deze nieuwe winkel is heden geopend. Het is een ruim magazijn, met twee toonbanken en flinke etalagekasten van spiegels voorzien. Wenham-lampen in de etalage en een kroon in het midden vanden winkel zullen dezen volkomen verlichten. Eigenaardig! isj het dat over eenigen tijd in het vroegere perceel Warmoes- straat 6 de eigenaars van „de Katoen- baal" handwerkjes zullen gaan ver- koopen. Sedert de laatste opgave werd door de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" aan gitten en gaven ont vangen Van A. v. d. L. 17, van E. d. L. ƒ25, van J. G. B. 10, van N. N. 10, van A. L. d. W. f 5, van J. J. W. J. Jz. 5, van H. D.T.W./so, van V, O. f 10, van N. N. f 5, van mevr. A. v. d. V. ƒ200, van J. A. F. van F. R. ic, van de vereeniging „Zang enVriendschap":opbrengst concert 638.81, van N. N. 50, van S. v. L. 25, van de Sociëteit „de Kroon": op brengst eener collecte tijdens een bal masqué en van het bezichtigen der zaal ƒ6.10, van Mr. v. O. 10, van G. d. V. 17 blauwe kieleD, 13 boezeroenen en 4 broeken van H. L. J. v. R. 4 pr. schoenen, 6 pr. kousen, 6 katoenen mansbroeken, een jas, broek en vest van C. D. v. d. V. 2 kinderboistrokjee, 1 wollen dasje, 4 pr. kindermol jes en 6 pr. kinderkousen, van mevr. S. 2 jongenshoeden, 1 pr. schoenen, broek, vest en jas en een zomerbroek. Vrijdagnamiddag is een 4-jarig knaapje in het Spaarne bij de Houtmarkt in de nabijheid der ouderlijke woning spelende te water geraakt en levenloos opgehaald. 10) HOOFDSTUK VII. Voor zijn land Agar stak zyn hoofd buiten de tent, en zag een halve compagnie Goorhkas, allen kleine maar flinke mannen, in het gelid staan um den rand van het plateau, bezig hunne geweren opnieuw te laden. Dit was de strijdkracht ter beschikking van majoor J. E. M. Agar, die op dat tijdstip voor H. M. de Koningin van Engeland, Keizerin van Indie een zeer geavanceerde voorpost op den noor delijken grens van Indië verdedigde. Op deze wijze bracht hy de meeste dagen en ook eenige nachten door. DegeneD, die met Jem Agar in aanraking kwamen, zagen nogal tegen hem ophy zelf echter niet, en het was nog nooit by hem opgekomen om zyne gedachten over dit punt te laten gaan. Jem Agar was verstandelijk niet bizonder ontwikkeld, maar en dit moet vooral niet uit het o»g werden verloren hy wist het zelf. Op dit oogenblik was hy zoo goed als verbannen en van de wereld afgesloten. Door een handvol Goorhkas vergezeld had ma joor Agar de ingang van dezen nanwen bergpas reeds langer dan een week bezet. Gedurende diezelfde week hadden de nieuwsbladen zyn naam jnist dikwijls genoemd. Sommigen waren reeds zoo ver gegaan met hunnen gretigen lezers een korte levensbeschry ving van hem te geven, geput uit de legerlysten en nit de verbeelding van den journalist, tot op Maandag, zes dagen geleden en eindigende met de gewone uitdrukking, dat het zeer te betreuren was, dat de schitterende loopbaan van dezen jongen, veelbelovenden offioier zoo eensklaps door den dood was afgesneden. Zich volstrekt niet bewast van de eer hem in de couranten bewezen zat de eerlyke Jem Agar in zyn tent op zyn penhouder een geschenk van zyn vader te byten. HOOFDSTUK VIII. Ontheven. „Hallo Nu scheen hy toch te worden gehoord, en de kleine, stilzwij gende Ben Abdi, stond by don ingang van de tent te wachten. „Houdt gij steeds scherp den uitkijk over de vallei/ vroeg ma joor Agar. „Ja majoor/' „Nog niets te zien?' „Neg niets majoor." Agar sloeg zyn dagboek dicht, dat Ben Abdi altyd als een dienstboek had beschouwd, legde het op zy, en verliet de tent op den voet gevolgd door den kleinen Goorkha, die in zyne manieren tegenover zyn chef iets had van een verstandige», trouwen hond. Eenige oogenbikken bleven zy staan op den hoek van het kleine platean, de forsche man vooraan en de kleine achter hem. Aldus staarden zy voor zich over het eenzame land, en voor den En- gelschman moest het eene zonderlinge gewaarwording zyn aldaar te staan eenige duizenden mylen van zijn vaderland verwijderd alleen als heerscher over deze verre uitgestrektheid. Er waa iets nietj in orde dat wist hy wel. Zyne bevelen luidden om voorwaarts te gaan, en deze kleine bergengte te be zetten, die op de diesstkaarten onduidelijk stond aangegeven als Mistley's Platean, vernoemd naar den ontdekker, een of ander avontuurlijk man. Hem was opgedragen om allen die hier door wilden trekken tegen te honden, en zoo mogelijk alle gemeenschap tnsschen de twee dalen, slechts door dezen engen pas met elkaar verbonden, te verbreken. Deze instructies had Agar letterlijk op gevolgd, maar elders schenen de zaken niet in orde te zyn. „Het zal hoogstens drie dagen duren," had zyn chef gezegd? „dan zal de hoofdmacht van de voorhoede zich by u voegen 1" Jem Agar had hier nu reeds een week doorgebracht en scheen met zyn kleine troep door de geheele wereld te zijn vergeten. Toch hield deze soldaat stand, zeide niets tegen zyne mannen, schreef zya zeer practisch dagboek en vertrouwde als een soldaat, die de dioipline kent op het D e n s ex machina. Hy trachtte den nevel met zyn blik te doorboren, als wilde hij daar achter zijn ch9f bespeuren, die had gezegd, dat hy zich over drie dagen bij hem zen voegen. Wordt vcrvolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1