NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ïOe Jaargang. Woensdag 29 Maart 1893. No. 2987. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. FEUILLETON. TWEE GESLACHTEN HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem,' 28 Maart 1893. Jhr. mr. J. W. G. Boreel vanHoge- 'iasdes, de aanstaande burgemeester van lOisze stad, aal den isn Mei a. s zijn 'ontslag nemen als lid vaa de Tweede Kamer, In het door haar uitgegeven finan cieels blaadje biedt de firma Julius Op- penheim te Groningen voor 100.000 leering stad Haarlem aan tegen 96 pro* cent, dat is tegen dezelfde percentage waarvoor zij in deze leeniag heeft inge schreven. In "'den tegeawoordigen tijd vaa con currentie-woede moet een ieder, die door arbeid in zijn dagelijksch onder houd moet voorzien, terdege actief ea vlug bij de hand zijn, wil hij slagen in zijne pogingen om zich eeae positie te verschaffen. Die activiteit evenwel wordt ten zeerste verdacht voor een beroep in de maatschappij, wier beoefenaars menigeen een lesje dikwerf zeer ge voelig geven om toch vooral steeds op zijne hoede te zijn, alhoewel die categorie van menschea best gemist ka a wordenwij bedoelen namelijk de op lichters. Wat een troepje jeugdige boosdoeners Maandag hier ter stede hebben ia het werk gesteld, om verschillende in gezetenen op te lichten, geeft weer een duidelijk bewijs vaa helaas misbruikte scherpzinnigheid ea groote brutaliteit. Ziehier boe de veelbelovende knapen zijn te werk gegaan. Zij posteeren zich voor een winkel en wachten tot zij een heer zien bin nengaan, die er iets koopt, en die hun bekend is. Weldra begeven zy zich naar zijae woning, waar zij een pakje overhandigen, vergezeld van eeae kwi tantie, ten bedrage van bijv. 4 if5. Het pakje bevatte natuurlijk het een en ander, dat volstrekt geen waarde had. Op deze wijze vlogen er verseheidenen in. Hunne brutaliteit was verregaand. Een joegen schelt bij iemand aan, en overhandigt een pakje, dat volgens hem door mijnheer noemen wij hem A. was besteld. Mynheer was echter zelf thuis, waarop de jongen niet had gerekend, en nu kwam het uit, dat eerstgenoemde niets had besteld. On beschaamd verklaarde de jongen echter het tegendeel. Toen hij echter bemerkte dat hem het vuur wat na a&c de schenen werd gelegd, zeide hij heel kalm „maar ben ik dao hier niet bij mijnheer B.rt, en wist, toen men hem natuurlijk zeide, dat hij bij de verkeerde was, aldus zijn aftocht te dekken. Bij den heer C. komt een knaap met een boodschap, of mijnheer om vier uur bij mijnheer D. wil komen. Op het be paalde uur komt C. by D. en hoort daar, dat deze geen boodschap heeft gestuurd. D. iets kwaads vermoedende, raadt hem achter aan onmiddellijk terug te keere» naar sij® huis. Dit doet C. en belet op die wijie, dat de knaap van zijne afwezigheid gebruik makende, zijn vrouw tracht op te lichte». Uit deze staaltjes blijkt genoegzaam de brutaliteit der jeugdige boosdoeners. Men zij op zijn hoede! De heer P. van Brederode alhier is bevorderd vaa 2e luitenant aan spuit ïo tot 10 luitenant. Bij vonnissen der Arroadissemeats Rechtbank alhier dd. 28 Maart 1893 zija in staat vaa faillissement verklaard le. Hendrik de Roos, houtzager en koopman, wonende te Zaandam, met ingang vaa 2a Maart 1893. Tot rechter commissaris is benoemd de rechter Mr. M. G. P. del Court vaa Krimpen en tol curator Jhr. Mr. F. W. vau Sty rum advocaat en procureur te Haarlem. 2e M. S. de Roo echtgenoote vanLiviaus Catharinus Johannes Ellerraan, openbare koopvrouw en winkelierster in mode artikelen te Wormerveer, met ingang vaa 18 Maart 1893. Tot rechter-com- missaris 13 benoemd de rechter Mr. W. A. 't Hooft en tot curator Mr. F. Wil- lekes MocDonald advocaat en procureur te Haarlem. Te Bloemendaal is de vorige week eeae postduiven-vereenSging opgericht, „Keauemerland* genaamd, met aanvan kelijk 7 leden. Te Haarlemmermeer is Maandagmid dag afgebrand de laadbouwerswoning van en bewooad door M. Ackerman de stalling bleef behouden; vaa den inboedel werd niet3 gered. Alles was verzekerd; oorzaak onbekend. Ia diezelfde gemeente is ook tot den grond afgebrand het winkelhuis be woond door M. de Pruis. Ook hier is de oorzaak onbekend en alles verzekerd. Maandagmorgen ontspoorde op het geniewerk in de nabijheid van Hoofd dorp (Haarlemmermeer) een zandtreia. Persoonlijke ongelukken hadden er ge lukkig niet by plaats. Alleen eenige zand wagens met den kolenwagen wer den verbrijzeld. Men is dadelijk begonnen met de baan vrij te maken, om verdere vertra ging der werkzaamheden te voorkomen. De politie te Sloterayk heeft aange houden en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht den beruchten kippendief K. F., die pas uit de gevangenis was ont- j slagen, waarin hij met elkaar reeds 5 jaar heeft doorgebracht. BINNENLAND. Naar men verneemt, zullen HH. MM. de Koninginnen in Mei voor eenigen tyd naar Flim3, bij Chur, in Grauwbuaderland, gaaa. De Raad van State heeft wederom een vaa haar leden door den dood verloren. Maandagochtend te 9 uur overleed de Staatsraad mr. C. J. Vaa Vladeracken, wiens gezondheids toestand reeds sedert vele jaren te wen- echeai overliet. Na eea ernstige ziekte gevoelde hij zich verleden jaar wederom krachtig genoeg zijn werkzaamheden ia het hooge Staatslichaam te hervatten. Die werk zaamheden wareD niet gering, omdat' de heer Van Vladeracken ook zittiog had in de aideeling voor de geschillen van bestuur, waarbij het aantal zaken vooral sedert de invoering der onder wijswet vaa 1889 met het beginsel der subsideerlng -van bizondere scholen aan zienlijk is toegenomen: Het vroegere ambt van griffier der Staten van Noord-Holland in welke proviacie hy in 1832 werd geboren door mr. Van Vladeracken vele jareu bekleed, had hem toegerust met een grondige kennis der administratief rechterlijke kwestiëa, tot beslissing waarvan de afieeliag contentieus ge roepen wordt. Sedert 1872 maakte hij deel uit van den Raad van State. Zyn aan den lande bewezen diensten werden erkend door zijn benoeming tot ridde? van den Ned Leeuw. Bij de aanbesteding door de Hollandsche Spoorweg-maatschappij, Maandag te Amsterdam gehouden, was r'e uitslagBestek 553, onderhoudswer ken spoorwegen UitgeestAmsterdam, Zaandam—-Enkhaizen, HoornMedem- blik en Leeuwarden—Stavoren, in 4 per- ceelen. Raming ƒ37,250. Ingekomen 17 biljeten. MlaBte Vaa Doorn, te Amster dam, i« perc. f 7300Plas, te Pnrme- rend, tweede f5644; Botman, te Boven; carspel, derde f 5638 Lammers, te Tes- sel, vierde f12,987; id. massa f 34,276. Bestek 556 onderhoudswerken spoorwe gen Eist—RessenBemmel, Dordrecht KesterenAmersfoort ea Nijmegen— Kleef, ia vijf perceelen. Ingekomen 1* biljettenminste Groot, te St. Anna, eerste perceel f 3995 20 f 4590 Eisvo- gel, te Rumpt; 3e f5887 Heiligers, te Amersfoort vierde f 3190. (De raming was f23,350) bestek 555 onderhouds werken spoorwegen AmsterdamRot terdam, Schiedam—Maassluis en ge meenschappelijk station Rotterdam Maas in zeven perceelen. (Raming! f 62.480). Ingekomen 29 biljettenmin ste Maas, te Haarlem, eerste perc. f12,460; Van Dijk, te Noordwïjker- hout, tweede f10,470; Meijers, te Delft, derde f 12,274Wieahoven, te Schie dam vierde f 2860 idem vijfde f 2340; idem zesde f11,350; Van Gelder, te Haarlem zevende f4186; massa Hila- rius, te Haarlem f60,399. Als een curieuse bijdrage! tot het personentarief der S.S. kunnen; wij het volgende mededeelen. Een retourbiljet ie klasse van Tilburg naar Londen kost f 40.70, terwyl men, voor het groote traject 's-Hertogen-1 boschTilburgLonden retour ie kl. slechts 29.50 betaalt. Tilburgsche handelaren en industrïee- len, die Engeland bezoeken, getroosten zich dan ook in den laataten tyd de kleine moeite om eerst tot den Bosch te sporen en daar den sneltrein te nemen naar Londen. Op die wyze besparen zij (na aftrek van hun kaartje Tilburg—''s-Bosch) tel ken reize f 10.80. NTilb. Ci.) Uit Amsterdam wordt ge meld: Anna Maria Brink zat Maandagavond om 7 uur op de bank voor hare wo ning ia de iste Looijerstraat met eenige buurvrouwen te praten, toen haar be schonken man plotseling op haar af kwam. De woesteling greep zyn vrouw aan en bracht haar drie messteken toe, eerst een stoot in dea rug, vervolgens in den rechterarm en eindelijk een steek aan het hoofd. De buurvrouwen trachtten te vergeefs den woesteling terug te houden en eenige mannen, die op een korten afstand stonden, dorsten niet tasschenbeiden te komen. De moordenaar vluchtte na het plegen van zyn bloedige daad de trap zijner woning opeen moedige jongen evenwel ging hem achterna en ontrukte hem het bebloede mes. De zwaar gewonde vrouw stortte bloedend neer en werd door de inmid dels te hulp gesnelde politie naar het; Gasthuis vervoerd, vanwaar zy, na ver- bonden te zijn, huiswaarts gebracht werd. Hendrik Brink, de moordenaar, een 37jarig opperman, werd door de politie gegrepen en naar het bureau Laurier gracht overgebracht. Zondagnacht werd de man, na ver hoord te zijn, ontslagen en keerde bij de niets kwaads vermoedende vrcuwj terug. Toen deze haar man aan del voordeur op luiden toon toegang hoorde vragen, sprong zij in haar doodsangst- uit een raam op de eerste verdieping op de binnenplaats gelukkig zonder; letsel te bekomen. Daar vrouw Brink beducht voor verdere mishandeling niet In huis durfde te komen, werd zij door de buren liefderijk opgenomen. Daar wordt zij au nog verpleegd, liggen kon de arme vrouw tengevolge van de verwondingen niet, zij is dus verplicht in een stoel te zitten. Haar toestand is niet buiten gevaar. Oorzaak van den moordaanslag is eea nietige twist, die vrouw Brink Zondagmiddag met haar man, die veel schijnt te drinken, had. Brink was toen dronken en ging na de rnzie slapen, later schijnt hij uit te zijn gegaan, zich Dog meer te hebben bedronken en beging einde lijk te zeven uur de laaghartige daad. Sedert eenige dagea 1 oopt te Amsterdam het gerucht, dat de hee- ren „invités" op de aanstaande hof feesten, tijdens het verblijf onzer vorst innen in de hoofdstad des rijks, niet anders dan gekleed in hof costuum, in het gala costuum voor enkele ambtenaren vastgesteld, of in militaire tenue zullen mogen verschijnen. Minder omdat zoo'n pak een uitgave van driehonderd gulden kost, dan wel omdat onze eerbare kooplieden zich over het algemeen ongaarce met steek en degen tooien, vindt die maatregel daar weinig bijval, en zijn daarom door enkele bevoegde autoriteiten pogingen aangewend, om het officieeie bevel daartoe, zoo mogelijk, neg te voorko men. Om verschillende redenen, maar vooral ook omdat zooiets te Amsterdam nooit gebruikelijk was, hopen wij, dat deze nouveauté niet worde ingevoerd. (21.) Nog slechts drie weken heeft de heer A. Inkenbaag, zijn siga renmagazijn in de Utrechiscbedwars- straat No. 157 te Amsterdam gevestigd en reeds Zondagnacht werden zijn win kel en woonhuis door de vlammen verwoest. Om kwart over twaalven kwam de heer Inkenbaag thuis, stak als naar gewoonte de lamp aan, die op eea tafeltje was geplaatst, en ging naar boven om nog het een en ander in orde te maken. Nauwelijks was hij op de eerste verdieping, waar zijn kamers ge legen zijn of hij hoorde een hevigen knal. Het tafeltje met de petroleum lamp er op was omgevallen, en in minder dan geen tyd stond de sigaren winkel in lichte laaie. Het vuur ver spreidde zich zoo snel, dat het niet mogelijk was nog naar beneden te komen. Er bleef dus niets over dan de eerste verdieping te verlaten door de deur, die toegang verleeDt tot een andere trap, waarmede de andere gezinnen van het huis, die op de tweede ea derde verdieping wonen, hunne vertrekkea bereiken. Zijn eerste werk was nu zijne HOOFDSTUK IX. Ben voorstel. Het is eene gelegenheid,* ging de generaal voort, „diesleehts eenmaal voorkomt in iemands leven. Ik zou wel willen, dat ik die op uw leeftyd had gehad.* De stem klonk aangenaam en had dien vriendelyken en ver- Irouwelyken klank, dien men gemeenlijk by welopgevoede men- schen vindt. „Ik zou hen niet gaarne lattg in die dwaliüg laten,* antwoordde Agar, reeds half overwonnen door den aandrang van zyn chef, waartoe eerzucht en het verlangen naar iets avontuurlijks er het hunne toe bijbrachten. „Ik ben er niet erg voor, generaal. Het beste zal zijn, dat ik dadelijk naar huis telegrafeer.* „Wie is uwe familie vroeg de generaal byna hartelijk. Agar begaf zich naar den uitgang van de tent en keek naar buiten. Het gerinkel van sabels deed zich hoeren, en als bevel hebber van dezen post was het zyn plicht om alles te weten wat er gebeurde. Hy keerde zich weer om en vulde met zyn forsche gestalte de geheele opening. „Myn vader is drie jaar geleden gestorven,* zeide hij. „Ik heb een stiefmoeder en een stiefbroeder, dat is alles behalve dan myne vrienden.* De generaal bukte om zyne sporen los te sohroeven. „Natnurlyk zyt gij ongehuwd,* zeide hij in dezelfde houding, „Ja.* „Myn plan was,* vervolgde generaal Mitchell, „om behalve u en my twee of hoogstens drie personen in het geheim in te wijden.* „Dan drie,* zeide Agar, kalm maar beslist. „Drie?* „Ja.* De generaal besprak dit punt niet verder, maar ging snel tot een volgend punt over. „Hebt of krygt gij ook bezittingen „Ja, ik erf de bezitting van myn vader, gelegen in Hert fordshire.* „Ik zal u zeggen, waarom ik dat vraag. Wy moeten ook aan de rechtsgeleerden denken. By uw dood zal, naar ik veronderstel, uw broeder de bezitting erven. Op de een of andere manier moet de wettelijke overdraoht worden vertraagd. Ik zal er voor zorgen,* voegde hy er op beslisten toon by. „Maar wat ik zeggen wilde,* vervolgde hy een oogenblik later, „woont uwe familie in Hert fordshire vja.* „Ik heb daar een meisje gekend lang geleden, in myn jeugd, die gehuwd is met iemand, die Agar heette en in Hertfordshire woonde. De overeenkomst in naam viel mij eerst op toen gy het graafschap noemdet. Ik zou wel eens willen weten, of die dame nu uwe stiefmoeder is.* „Myn stiefmoeder heet Hethbridgo,* gaf Jem Agar ten ant woord. „Zy is dezelfde. Hoe toevallig 1* zeide de generaal onverschil lig. „In deze dertig jaar zal zy waarsohynlyk hebben vergeten, dat ik besta. Gy hebt gezegd, dat zy een zoon heeft nietwaar?' „Ja, Arthur. Hy is drie en twintig jaar vyf jaar jonger dan ik.* „Zool* aeide generaal Mitchell onverschillig. „Hy is zeer zwak,* vervolgde Jem Agar, „voert niets uit, of schoon hy, naar ik geloof, student in de rechten is.* De generaal had het grootste deel van zijn leven doorgebracht in Indië, waar de menschen werken of anders naar het moeder land terugkeeren, zoodat hy de juiste bedoeling niet vatte; hy was echter zeer scherpzinnig, en besefte al spoedig, dat Jem Agar zyn stiefbroeder verachtte, met die wreede verachting van den sterkere voor den zwakke. „Zeker de lieveling van zyne moeder?' opperde hy. „Ja juist,* was het antwoord. „In geval gy myn voorstel aanneemt,* vervolgde de oudste, „zeudt gij dus willen, dat ik uwe stiefmoeder en stiefbroeder op de hoogte bracht?* „Ja, en nog iemand.* „Zoo, nog iemand. Zouden het niet by twee personen kun-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1