Maandag 3 April 1893. No. 2991 NIEUWS- EN ADVEKTENTXEBLAD. Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. (MELIS DBUIJTESTSim BINNENLAND. &KKBN0D NiEOWS. FEUILLETON. TWEE OESLAOHTEN 1 aargrang* HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoon nummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GX. DAUBE df Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31öis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil. Zondagsblad inteekenden, No. 14 van dat tijdsohrilt toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, i Apiil 1893. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 5 April 1893, des namiddags ie 2 uur De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Voorstel B. en WW. bezwaarschrift kiezerelyst2. Installatie van den Bur gemeester. De heer Mr. E. A. Iordens heeft wegens zijn vertrek naar dea Haag, bedankt woor het beschermheerschap van de Koa. Liedertafel „Zmg ea Vriendschap.** Da brief, waarin dit besluit aan de liedertalel wordt medegedeeld, bevat, nevens' e enige voor haar vleiende woorden, de beste weaschen voor haren bloei. Het schilderij van den heer Scholten de groote hal van het Stadhuis voor stellende, en dat zooals wij gisteren meldden de Raadsleden aan hunnen veitrekkenden voorzitter hebben ver eerd, werd door Mr. E. A. Iordens met groote erkentelijkheid aanvaard. Op het groote stuk ziet men o. a. de trap, die naar 's Burgemeester kamer voert en die Mr. Iordens dus steeds zal herinneren aan de vele jaren, gedu rende welke hij deze trappen heeft betreden. Op hef Museum van Kunstnijverheid alhier zullen aanstaanden Zondag en vol gende dagen eenige teekeaingen deco ratieve studiën en andere onlangs ge reedgekomen werkstukken tentoonge steld zyo. De reproductien betreffende de bouw- schilder- en beeldhouwkunst, der Itali- aansche Renaissance zullen nog eenigen lijd tentoongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. Id de maand Maart jl. is het stede lijk museum van schilderijen ea oudhe den op het raadhuis alhier bezocht door 113 pêrsonen tegen- en door 382 per sonen zonder betaling. Reeds vroeger werd melding gemaakt van het zeer fraaie sluit- en balkonhek met hardsteenen pijlers, dat door de Commissie van het Museum vat» Kunst nijverheid alhier,] gesteund door het Bestuur der Vereeniging voor verfraaiing van Ha*rlem en omliggende gemeenten, kon worden aangekocht. Dit hekwerk was voorheen geplaats op de buitenplaats „Haffwerk" aan de Vecht"; deze was in vroegere tijden het eigendom van, ea werd bewaard door mevr. de Wed. Pieter van Veea la ter door mevr. de Wede. Ltan Willink; en is voor eenige jaren afgebrand, zoo dat met het verplaatsen van het hek naar Haarlem, niets meer van de heer lijkheid is overgebleven. Het plan bestaat dit hekwerk thans te plaatsen aan den Dreef tusschea het Paviljoen en de school voor Kunstnij verheid alwaar het voorzeker een sie raad der omgeving zal uitmaken. De teekesieg van het geheel zal van af Zondag, 2 April slechts voor een paar dagen op genoemd Museum ten toongesteld zijn, zoodat een ieder ia de gelegenheid is, deze te zien en zich een denkbeeld te vormen op welke wijze het hek zal worden aangebracht. Benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter gemeente-secretarie de heer B. J. Ber- voets alhier. De etsen van Romein de Hoogheuit het legaat van wijlen den heer C. G. Voorhelm Schneevoogt, welke te bezich tigen zijn op het Stedelijk Museum zul len in die verzameling voorloopig nog tentoongesteld blijven. Op Zondag is de toegang vrij. 1 April 1853—1 April 1893. Op eerstgenoemden datum trad de heer C. Drnijvestein als eerste klerk in dienst bij de Provinciale Giiffie van Noord-Holland. Zyn avancement deed zich niet lang wachten: ia 1854 werd hij adjunct-commies 20 klasse ea in '56 adj. comm. der ie klasse, welke betrek king hij in 1862 verwisselde met die, waarin hij thans nog werkzaam is, na melijk van commies chef ter 2e afdee- ling, gewijd aan jacht en visscherij, waterstaat en strandvonderij. Geen wonder dan ook, dat toen de jubilaris dezen morgen zijn bureau be trad, hem daar van de zyde der ambte naren eene hartelijke hulde wachtte. Eerst gecomplimenteerd bij monde van den heer G. F. Slijders namens de ambte naren zyner afdeeiing, werd daarna den jubilaris namens de gezamenlijke ambte naren en bedienden der provincie een keurig voorwerp van kristal, met zilver gemonteerd, aangeboden, terwijl de heer Mr. C. G. von R-eken, commieschef der 5e afdeeiing, hem een hartelijk woord vaa gelukwensch toebracht.) Wat dit souvenir ongetwijfeld voor den jubilaris nog aangenamer maakt, is het daarbij gevoegde album, op zeer fraaie wijze door den heer G. F. Snij ders vervaardigd. Men vindt er allereerst in het wapen der provincie, vervolgens dat der familie Druijvesteija en eea keurig bewerkte opdracht, omgeven door een kader waarin afbeeldingen zijn ge- teekend van de vakken, met wier con trole zich da jubilaris bezig hou-.lt jacht, visscherij, strandvonderij etc. Hierop volgen de namen der schenkers, sierlijk gecalligrafeerd. Reeds vroeger waren ook van andere zijde, zooals onzen lezers bekend is, den geacnten ambtenaar blijken van waar deering ten deel gevallen. Van H. M. de Koningin-Regentes toch [mocht hij de orde van Oranje-Nxssau ontvangen, terwijl ook Gedeputeerde Staten niet achterwege bleven, den jubilaris hulde te bewijzen. De volledige lijst der inschrijvingen voor de aanbestedingen van de te bou wen school buiten de Arasierdarasche Poort en het Mausoleum is als volgt: le. Lagere School: J. P. A Neliasen, f45.874; J. A. Jonker, f 45,687 D. A. Brakeuburg, 1 45,845 D. H. v. Leeu wen, f46,069 J. Giebels J. v. Servel- lsn, f45,990 Martens Zooa, f 46,666; G. P. J. Beccari, f 47,770 B. Zuithof Zonen, f 48,450 A. F. Captein, f 48,978; S. J. v. Velthujjseo, f49,800 J. Slen ters, f49,800. Allen te Haarlem. Perc. 2. MausoleumA. Rickema, f 84,890 J. A. Jonker, f 84,417 H, London, f 84,460 Wed. Reynders Za., f 84,473 P. v/d Weegh, f85,000 W, van Spanje, f 16,400J, P. A. Neliaen, f 86,884, Van Zeijll te Maassluis, f 87,500; J. Sleuters, f 28,000 J. J. Guldemond, f 88,000 P. Verzijlberg, f 88,050 G. P. J. Becctii, f 88,100; B. Zuithof en Zoneo, f 88,800J. W. van Santé, f 88,400 W. van Zanten, f 88,480 P. Rings' te Santpoort, f 88,780 Cornells sen te Amsterdam, f 29,060Raap, te Amsterdam, f 89,900, de overigen ailen te Haarlem. De Stuiversgids voor Haarlem en Omstreken, uitgegeven door de Vereeni ging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, is heden versche nen. Donateurs en Leden dezer Vereeni ging zullen in den loop der volgende week een exemplaar oatvangeD, bene vens het jaarverslag over 1892. Wij ontvingen heden namiddag het advies van de Commissie uit denRsad over het verzoek der Gasfabriek tot verlenging der concessie, echter te laat om in dit Nummer nog op te nemen. Wij verwijzen echter naar onze reeds in de Courant van Donderdag jl. gedane mededeeling. In ons volgend Nr. volgen nadere bijzonderheden. Een leerling der H. B. S. te Groningen is Woensdagavond op zeer noodlottige wijze om het leven geko men. Bezig zijnde in zijn kamer iets op te hangeB, plaatste hij twee stoelen op elkaar. Bij het kantelen er van, viel de jongeling met een der slapen op den kant van een ledikant, waarvan het ijzer in zijn hoofd drong. De ongelukkige werd levenloos door de huisgenooten gevonden. Het engelsche schip Tem- plemorevan San Fraucisco naar Qaeenstown, is den 3deu Maart ten noorden van de Falklaadseilanden tua- schen ijsbergen bekneld geraakt en vergaan. De opvarenden redden zich in booten, ea werden na vijf dagen door een schip opgenomen. Vr ij dagnacht te 12 uur is in Duitschlaud de eenheidstijd (Midden- Europeesche tijd) ingevoerd, zoodat het in Daitschland 40 minuten later is dan in ons land. Te Hamburg heeft zich Don derdag op de beurs iemand van zestig jarigen leeftijd, wien het in den laat- sten tijd in zijn zaken was tegen ge loopen, voor het hoofd gesehoten. Er zijn berichten ingeko- mea van San Domingo, dat de presi dent, die op gespannen voet met de Fransche inwoners leefde, de Fransche bank heeft laten aantasten en zich meeBter gemaakt van 62,000 dollar in goud. Hy trachtte daarmede te vluchten, maar is door de Franschen gevat. Een vos verliest nooit zijn streken. K. Vijmetal, een misdadiger die zich, na een straf van twintig-jarigen dwasgaibeid achter den rug te hebben, in het dorpje Brunn had gevestigd, heeft in die stad een oude arme vronw eerst vermoord en daarna geplunderd. In de gevangenis is hij in de gelegen heid geweest zich op te hange» ia een cel waar negen veroordeelden sliepen. Een hevige brand heeft te Braila den schouwburg, twee socië teiten en talrijke magazijnen vernield. Telegrammen uit Ferrol melden het vlot raken der Howe sinds Donderdag middag, nadat het pompen de watermassa binnenscheeps belang rijk verminderd [had. De Howe werd naar eene veilige ankerplaats gesleept, waar üe gaten zullen gedicht worden, alvorens het schip in het dok gaat. Middelerwijl bedwingen de pompen ge makkelijk het water binnenscheeps. In het arsenaal te Rysclhad Donderdagmiddag eene felle brand plaats, welke een groot deel vaa dat gebouw vernielde. Al het materieel en de toestellen voor het laden v»n patro nen en de nauwkeurigheids-toestellen, welke bij de vulling van granaten met melisiet werden gebruikt, zijn vernield, evenals de geheime werktuigen welke datr aanwezig zijn. Driehonderd bannelingen te Tomsk ia Siberië zijn ia de gevan genis tegen de bewaarders in opstand gekomen. Een bloedig gevecht met messen en pistolen volgde8 van de oppassers en 40 gedetineerden werden gedood. Slechts 150 van de laatsten werden ten slotte weder geboeid en in de cellen teruggebrachtde overigen zijn gevlucht, doch velen moesten onder weg blijven liggen, daar zij door beko men wonden niet verder konden komen. Er zyn weder 200 banueliogen te Odessa ingescheept, die naar Sighalien worden vervoerd. Daaronder waren 68 moordenaars. De meesten waren ver oordeeld tot levenslange deportatie en velen hadden bij aankomst in Siberië nog 50 tot 150 geeselslagen in het vooruitzicht. Ammoniak-mo to r.— Wiecks GewZtg. meldt, dat op het terrein van de tentoonstelling te Chicago proe ven zijn genomen met de toepassing van een nieuwen motor op een tram wagen, die men gedurende eenige dagen heef* doen loopen. Deze nieuwe motor arbeidt zonder vuur of stoom, en maakt betrekkelijk weinig geraas. Men stelt zich voor, dat niet alleen de tot heden toe gebruikelijke trekkracht van paar den, stoom of electriciteit er grooten- deels door zal worden verdrongen, maar dat bovendien de nijverheid in ruime mate er gebruik van zal maken. De nieuwe motor wordt door middel van ammoniak in beweging gebracht: nit een reservoir, dat zich iu den motor bevindt en ammoniak bevat in vloei baren toestand, ontsnapt dit laatste alt gas, dat zijn werking op den zuiger der machine uitoefent, en vervolgens in ie; HOOFDSTUK XI. Een treurige tijding* f Arme Jemzeide Gecilia tot mevrouw Agar, een dag na haar bezoek aan den notaris. „Ik had altyd gedacht, dat wellicht hy en die lieve Dora nog eens een paar zouden vormen." Met eenigszins gebogen hoofd en een trek van lijdzaamheid op het gelaat, zette zy haar kopje thee aan haar mond. «Denkt gy, dat er al reeds iets tusechen hen bestond?" vroeg mevrouw Agar. «Ja daarover wil ik my liever niet uitlaten". In andere woorden bedoelde zy hiermee dat zy er zioh niet over kon uitlaten, alleen omdat zij het niet wist. Mevrouw Agar had altyd de hoop gekoesterd dat Dora met Arthur zou huwenten eerste omdat zy by den dood van hare ouders een jaarlijkach inkomen van twee duizend pond sterling sou hejben, en ten tweede omdat zy een bekwaam meisje mot gezond verstand was. «Ik zal er eens naar onderzoeken," zeide Cecilia na een oogen- blik van stilte. Mevrouw Agar zeide niets. Zy dacht er over na, hoe deze laatste wonding van het lot haar plan begunstigde. Ceoilia besloot uit haar zwygeD, dat zy den wenseh vervulde van de meesteres van Stagholme door dienzeltden avond Dora een briefje te schrijven, waarin zy haar uitnoodigde, den volgenden middag by haar een kopje thee te komen drinken. Op het vastgestelde uur verscheen Dora by Cecilia in haar kleine saloo, en werd door deze in sprakelooze ontroering welke ontroering uit den aard der zaak natuurlyk niet lang kon duren ontvangen. «Liefste," fluisterde zy, «God zal u kracht geven, om deze vreeselijke beproeving te dragen. Dora was weldra weer kalm, en sohikte eenige plooien in haar japon goed, alvorens zy met juist genoeg gevoel vroeg, om niet van ruwheid te kunnen worden beschuldigd: «Wat is er; is er iets gebeurd Cecilia was verbluft. Zy kreeg eenigszins het bewustzyn, alsof zij tegen een steenen muur was geloopen. «Neen liefste," riep zij uit, «ik bedeel ons vreeselyk verlies. Myn hart bloedde voor n." «Dat is ODgetwyfeld zeer vriendelyk van u," zeide Dora kalm«ik vergat, dat ik u niet had gezien, nadat het bericht tot ons is gekomen." Blykbaar kostte het haar meer om zich te beheerschen, dan zy zelf wel meende. Hare lippen waren droog en samengetrokken. Zy droeg een dichte voile, die zy zeer voorzichtig oplichtte. «Het is ongetwyfeid voor ons allen een tyd van zware be proeving," kreunde Cecilia. Het verwondert my, dat mevrouw Agar er zich zoo moedig onder houdt." Dora zat recht voor zioh uit te kyken. Langzaam trok zy haro handscheenen uit. Haar gelaat droeg de uitdrukking als van iemand, die zich op eene operatie had voorbereid. «Ja, wel moedig," zeide Dora na een oogenblik van stilte. «Ik ben voortdurend bij haar gebleven," zeide Cecilia terwjjl zy thee inschonk, „en ik hond het voor het beste, dat wy elkaar over ons leed sprekenmij dunkt dat ons daarvoor de spraak is gegeven. Immers, ofschoon men wellicht slechts in staat is om van zijns sympathie te doen blyken, en misschien een weinig raad te geven,e het is altyd eene groote verlichting om over zyn leed te spreken." «Ik geloof ook dat dit wel het geval ie met sommige aenschen," stemde Dora toe steeds met dezelfde terughoudendheid. «Ja zeker 1" riep Cecilia uit zonder acht te slaan op het sar- tasme in dat antwoord. «Daarom heb ik u by mij uitgenoodigd. Ik meende dat gy wellicht iemand noedig hadt, voor wie gyuw hart kendet uitstorten iemand die u leed voelt, als ware bet haar zelf opgelegd «Dank u, slechts een klontje suiker," viel Dora haar in de rede. «Dank u. Neen. Een boterham als 't u blieft. Gy zyt wel vriendelyk, maar ziet u, als ik het een of ander op het hart heb, dan heb ik daarvoor myn moeder, en heb ik raad noodig, dan vervoeg ik my by rayn vader." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1