„Be Binnenhaal", Boelstraat 13, P. P. RIETFORT. GIERSTRAAT 41. COBNs. VAN NIEXa, Gebrs. WAANING TILLY, De grootste sorteering in: MELKEEIJ Corns. Van Schïe, GEMENGD MEllVS. Waltisctangsi ii de Noordel. IJzee. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken. VITRAGES, CRETONNES, GORDIJNKATOEN, GORDIJNFRANJE, TAFELKLEEDEN, TA FËLLOOPERS, KARPETTEN, SPREIEN, ^anufacfurenmagagijn KRUISWEG- 52-54, HAARLEM. Doelstraat !«5, Haarlem. Magazijn van Dames- en Hinderhoeden, If JF tfi? A <3 c© -i -5 F .i Schachelstraat 2134. Meubelpapieren, Tapijten, Karpetten, Meubelstoffen, Garnituren, enz., enz. na al dien tyd van werkeloosheid, en elke golden verdienste is bitter noodig. Bovendien, een er van verklaarde//als ik naar de gevangenis moet, raak ik mijn werk kwijt." Voor allen blijft het een smet; bnn geheele volgende leven zullen ze bebooren tot de menschen die //ge zeten hebben." En dat voor eeae han deling, die wel tegen de wet, maar niet tegen ons rechtsgevoel strydfc 1 Zonde dat lot niet van die hoofden afgewend kunnen worden Er is een middel, en dat middel heetgratie. Toen het feit eenmaal als bewezen werd aan genomen, moest de officier van justitie straf eischen, moesten de rechters straf opleggen. Maar die straf kan worden kwijtgescholden, en zal dat zeker, als diezelfde rechters de gratie aanvragen. Dit na is het doel van myn schreven, die heeren op te wekken tot dezen stap. Me dunkt, zy zyu daartoe meer dan iemand aangewezen. Willen andere in vloedrijke mannen die eervolle taak op zich nemen, my wel. Wie het echter ook doe, laat er gezorgd worden dat die acht buiten de gevangenis blijven, opdat hun niet de zomer bitter worde, gelyk de winter bitter was. Wie neemt het initiatief? VAN HARTE. Aan de Et oile wordt ge meld, dat Donderdag Nederlandache vis- sehers zich in den vroegen ochtend schuldig gemaakt zouden hebben aan diefstal van liet zaaisel van mosselen op de banken by Heyst cd, by het verschijnen van gendarmes, in zee ge stoken zouden zijn. Terstond werd van Knocke de reddingsboot met twee gen darmes in zee gezonden de visschersboot werd achterhaald en de bemanning in hechtenis genomea. Een sleepbootje van Ostende werd uitgezonden en sleepte de in beslag genomen visschersboot de haven binnen. Dit is in korte woorden de inhoud van een uitvoerig bericht uit Heyst aan de Eloile, waarin de //dapperheid" der gendarmes geprezen en, wat zeker niet minder merkwaardig is, ook medegedeeld wordt dat die booze //Nederlanders* woonachtig zijn te Bouchout, een Bel gisch plaatsje aan de Schelde. De hertog van Gaverdnra, directeur der Siciliuansche Bank, hoeft ontkend, dat hij zijn ontslag gevraagd heeft. De rogoering heeft hem echter geschorst, omdat hy, zonder machtiging van den raad van administratie, een zeker aantal aandeelen in de //Alge- meene Nationale Scheepvaartmaatschap pij" zou aangekocht hebben en wel tot een bedrag van 1,893,043 frs. De terug gaaf van deze som was niet verzekerd door de personen, die men schijnbaar verantwoordelijk gesteld had, de Bank droeg de volle verantwoordelijkheid voor de verliezen zonder in de wiosten te deelen. Het bericht der schorsing heeft groot opzien gebaard, vooral d^ar de hertog ook lid van den Senaat is. Uit den Congostaat komen nadere berichten over het gev echt door luitenant Dhanis den 21sten November 1892 met de Arabieren aan de oevers der Lomami geleverd. De Arabieren had den twee legerkorpsen, het eerste van 5000 man werd door den zoon van TibboTibb verslagen. Het tweede van 10,000 man sloeg de luitenant Dhanis zelf op de vlucht, hy maakte 1500 ge weren buit en nam 1000 inboorlingen gevangen. Dhanis verwacht een nieuwen strijd. De bladen uit den Congostaat stellen den toestand zeer roskleurig voor, doch die van den Boveja-Congo brengen slechte berichten. Volgens hen werd in Januari 1893 het geheele Lomami bek ken afgesloten, de toegang is bezet door 5000 met geweren gewapende Arabieren en 5000 met pijlen en lacssn bewapende inboorlingen. Luitenant Peeters en een beambte van don Gond zouden in een hinderlaag gelokt en met belhouwen en lanssteken afgemaakt zijn. Ondanks de gevaren aldaar, heerscht er weinig een stemmigheid onder de blanken. Eenigen tijd geleden werd iu ver schillende buitenl. dagbladen een be richt uit San Francisco opgenomen, dat de walvischvanger Mary D. Hutne% na een afwezigheid van 2jaar, met een buitengewoon ryke vangst uit de Noor delijke IJszee door de Behringstraat naar San Francisco was teruggekeerd en wordt thans dienaangaande nog het volgende medegedeeldOp 1 Oot. arri veerde de 8toomwalvieehvanger Mary D. Hum* na eene tocht van twee-en een-half jaar. Met vlaggen getooid werd het vaartuig binnen- en aan de werf van do H Arctic Oil Works" ge sleept, waar de gezagvoerder James Tilton en de 16 overigen der beman ning door vele zeelieden hartelijk wer den verwelkomd. Op hen toch, evenals op zoo menig ander, al is het dan ook met minder geluk, in de Noordel. IJs zeeën omzwalkenden, volhardenden en onverschrokken walvischvaarder, is de Whaler's song" van toepassing: //A storm beaten Captain free hear ted aad bold. And a score of brave fellows or two, 0 Inured to the hardships of hanger (and cold 0 A fearless and jolly good crew." De Mary D, Hume keerde ;dan ook van een zeer voorspoedige reis thuis eu besomde ongeveer 630,000 Doll, waarvan ongeveer 500,000 Doll, als winst voor de ireederjj kunnen worden beschouwd. De bemanning krygt van de vangat het aandeel, waarvoor zy ie aangenomen; dit bedraagt voor den ge zagvoerder in dit geval ruim 40,000 dollars. De vangt bestond uit 104,000 pond balein, waarvan 64,000 pd. reeds met andere schepen waren verzonden, en 400 vossenvellen, terwijl slechts ©enige vaten traan werden meêgevoerd, of schoon de opbrengst der buitgemaakte walvisschen wel ca. 3000 vaten had kun nen bedragen. Hoe vreemd het ook moge klinken, uit gebrek aan vaten of mis scbien ook wel wegens ontoereikende werkkrachten, schijnt men het spek der gevangen walvisschen pry's te hebben ge geven en slechts de balein te hebben buit gemaakt. De //Mary D. Hume," een stoom schip van 88 ton netto, verliet San Francisco op 19 April 1890, en met nog een andere stoomboot, de «Crampus," en een schoener, tfNicoline," slaagde zij er ïd, Herschol-eiland op 439o Wl. te bereiken, alwaar de eerste winter werd doorgebracht en de [koude verschrikke lijk was. De schepen hadden toen nog niets gevangen. De gezagvoerders beslo ten echter by het opbreken van het ys verder oostwaarts te sturen en werd dan ook 30 mylen ten oosten van Kaap Bathurst de eerste ryke vangst gemaakt. De //Crampus* maakte gedurende dien zomer 16 walvisschen buit en keerde in den herfst naar San Fiancieco terug, werwaarts de 0Nicoline" reeds vroeger, echter zonder vangst, was teruggekeerd. Kapitein Tilton van de //Hume" be sloot echter nog een tweeden winter in de IJszee by Herschel-eiland door te brengen, in de hoop op een rijkeren buit in 't volgende jaar. Dien winter werd aan de monding van de Mackenzie-rivier doorgebracht. Deze machtige stroom werd voor ongeveer 100 jaren door Mackenzie ontdekt en sedert in 1826 door Franklin en Richardson in zijn verderen loop na gegaan en 22 jaren later nog eens door laastgenoemde met dr. Rae bevaren. De inboorlingen, die door de ^Hume" nabij de monding werden aangetroffen, waren vriendschappelijk gezind, in 't algemeen krachtig gebouwd, hadden ronde gezich ten met kleine, scherpziende oogen, en een koperkleurige huid, De laatste winter 1892/3 hebben 4 walvischvaarders aan den mond van de Mackenzie-rivier doorgebracht. VARIA. Onze kleinen, //Wel, Kareltje, was ze mooi, de pantomime «O ja, mama! Alleen was het jammer, dat geen enkele acteur zyn rol kende." Zwarte Melk Ofschoon een veertien dagen te vroeg wellicht, moge onderstaand verhaal uit een Amerikaansch blad hier eene plaats vinden. Robert Hansborough, van Cbiilicothe Ohio, is eigenaar van eene koe, die pik zwarte melk geeft. De koe is van gekruist Jerseysch en Durbamsch ras, word geboren op zyn boerdery evenals hare moeder en zusters, welke, zonderling genoeg, nooit oenige afwijkende bizonderheden opleverden in de kleur van hare melk. Mollie, zooals dit zonderlinge schepsel genoemd wordt, heeft vyf of zes maal gekalfd, en hare spruiten zyn allen ge voed met zwarte melk. Deze bevat een tamelyk roomgehalte, hetwelk een wei nig lichter van kleur is dan de melk zelve en eene boter oplevert, die op een mengsel gelykt van koolteer en vet. Hoe zonderling het schijnen moge, is de smaak van deze boter nochtans aeer goed en wordt door het gezin Hansborough gaarne gegeten. Aanvankelijk, toen Mollie het eerst gemolken werd en de melk zwart bleek to zyn, was iedereen bang om die te ge bruiken, maar toen haar kalf er geen hinder van bleek te hebben en er vet en speelziek van werd, was ook by de buis- genooten het vooroordeel spoedig ver dwenen en werd zelfs de voorkeur gege ven aan den zwarten room. Deeigen»ar heeft gedurig aanzoek van circusmannen en vertooners van rariteiten, om de koe- te koopen, maar hy heeft hunne aanbie dingen nog steeds van de hand gewezen. Geen harer kalveren heeft de zonder linge eigenschap der moeder overgeërfd en de scheikundigen, die de melk hebben onderzooht, verklaren geen oorzaak te kunnen opgeven van het zonderlinge verschijnsel. Sommigen schry ven de don kere kleur toe aan een eigenaardige tint in het bloed van het rund. TE HAARLEM op ZONDAG en MAANDAG 2 en 3 April 1893. EERSTEN EN TWEEDEN PAASCHDAG. Eerste Paaschdag. Collecte ten behotve van de Chr. School voor On- en Minvermogenden in alle hearten der Ned. Herv. Gem., behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. Groot* Kerk. Eereto Paaschdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Moeton. DoopsbedieniBg. 's Avond 6 ure, Swaan. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. 8e tekst. Nieuio* Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Veen Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Jam- Kerk Eerste Paaschdag. Voorm. 10 are. Hoog Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenetter Kerk. (Voor dn hinderen.) Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Fabar. godsdienstonderwijzer. Eglite Wallonne. Eerste Paaschdag. Dix henreB, Debry. Chrittelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, *s Ar. 5% ure, Schotel. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure Schotel. Bevestiging van nieuwe Lidmaten en doop aan een bejaarde. Luthertehe Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 are, Poolman. Prediking eu Avondmaal, 's Avonds 6 nre, Poolman, Dankzegging. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, P. van dar Veen, pred. te Amsterdam. Kerk der Vereenigde Dooptgtzmden. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, de Vries. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, Hesta. Bemonttranttche Kerk, Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Weiss. 's Avonds 6 ure, Weiss. Tweede Paaschdag. 'a Avonds 7 ure, K. Scharteu, Luth. pred. van Amsterdam Noorderkerk Riddentraat.J Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Langhoat. Doop. 's Avonds 6 ure, Langhoat. Tweede Paaschdag. Voorm, 10 ure, de Eerw. Heer G van Setten Jr., Candidaat aan de Vrije Universiteit. Nederd. Herv. Kerk. Beneebroek. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr, Tweede Paaschdag. Voorm. 10 me, J. A. Gerth van Wyk Jr., Beverw||k. Eerste Paasehdag. Voorm. 10 me, B oh. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, Boon, Evang. Luthertche Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 me, K. A. Gonlag. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 me, geen dienst. Duovsgezinde Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Voorm. 10 ure, geen dienst. SSIoenendaal. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2 ure, geen dienst. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, H. H. Barder, Heemslede. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, Swaan, pred. te Haarlem Tweede Paaschdag. Voorm 10 arc, J. Kuylman. Hlllegom. Eerste Paasehdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Tweede Paaschdag. Houtr))k en JPolanen. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, D. Bax, pred. te Haarlemmermeer, Avondmaal. Tweede Paaschdag. Voorm. 9)( are, J. W. Hillebrander, godsdienstonderw. te Haarlem, Santpoort. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Tweede Paasehdag. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet, ipaarndam. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Eerste Paasehdag. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 6 nre, H. Waarden burg. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. Avondmaal. Zandvoort. Eerste Paaichdag. Voorm. 10 ure, C. Barneteld. •Tweede Paaschdag. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. VINDT MEN IN HET gevestigd: alwaar het WAPEN VAN TILLY van 't jaar 1698 boven de deur staat. Ondergeteekenden zijn alleen en uitsluitend gerechtigd dit oudste wapen van 1698 te gebruiken. Op elke gebruiksaanwijzing en op de verpakking der flesehjes «taat het wettig gedeponeerde Wapen, met de handteekening van S?- Men eische steeds bovenbedoeld wapen en handteeke ning en weigere alle anderen. Verkrijgbaar bij de HH. J. v. n. WEIDEN, a/d. IJzeren brug te HeemstedeM. DE MOOIJ, te HillegomB. HOOIJER, Breestr., te Beverwijk; Wed. W. GROEN, Noordwijk; P. LUTE, CastricumJ. S. SCHEERES, Velsen; C. A. KOOLHAAS, Halfweg; J. A. KONING- STEIN, IJmuiden. Kapsels, Bloemen, Zijden, Schotsc'ne en effen LINTEN, Veeren, Gar- neelsels en Fournituren voor Dames en kinderen. Costumes, Cbales, Blouses. Echt zwarte katoenen. Dames- en Kinderkousen Franscbe Cor- setten, onbreekbare Corsetknippen. Zijden, Tricot en Glacé Handschoenen, Tricot ondergoederen. Witte en Crème Gordijnfranje, Jaloesieband. Einder-Aanneemhoedjes van af f2.00. Bruidkransen van af 75 Ct. Sluiertulle 3 el breed van af 70 Ct. N B. Dit magazijn is speciaal ingericht voor Modisten, Costuum- naaisters en Dames, mclke hun eigen costumes of hoeden garneeren. pp De melk van deze melkerij afkomstig van de meest doorvoede JONGE RUNDEREN, direct na de eerste melkafscheiding, voor k i n- dervoeding zeer aan te bevelen en daartoe met bizondere zorg in gesloten bussen ter aflevering gebracht h 10 cents de liter, ia ge durende een jaar met het meeste succes geleverd en wordt door des kundigen bizonder aanbevolen. De pi ijs der GEWONE MELK blijft 8 cents per liter. De run deren staan onder toezicht van aen Heer J. H. VAN OIJEN, Rijks- veearts, en de melk onder contróle van den Heer C. G. LOOMEIJER Je., te Haarlem. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor bet vele vertrouwen hem nu reeds geschonken en hoopt dat vertrouwen zich te blijven waardig maken. Onder aanbeveling Schoten. Bellanger on Stoffeerder, bericht de ontvangst eener zeer uitgebreide Collectie Alle Meubelpapieren zijn door den WelEd. Heer N. van der Sleen, Scheikundige alhier, onderzocht. Happarten ter inzage.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7