hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, voorzitter van de commissie van toezicht op de rijks landbouwproefstations tot ledendr. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leidendr. S. Hoogewerff, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; den hoogleerair dr. A. Mayer, directeur van het rijkslandbouwproefstation te Wageningendr. A. F. Holleman, directeur van het iijkslandbouwproef- station te. Groniegendr. K. H. M. van der Zande, directeur van het rijks landbouwproefstation te Hoorn, en tot adviserende leden I. M. Aberson, lid der firma G. J. Krol en Co. te Zwolle; J. Leupen, lid der firma wed. J. Leupen en Zoon, te Haarlem 30 te bepalen dat de commissie zit ting zal houden te "s Gravenhage. Betreffende het jongste gevecht in Atjeh ontvangt de Times het volgende telegram uit Singapore van 5 April „Een hevig gevecht is geleverd bij de rivier T miang in Oost-Sumatra, waarby 40 Hol a d. rs gedood of gewond wer den. De Hollanders beweren, dat zij de overwinning hebben behaaald, maar de Atjehers verbraken de verbindingen." Het is bekend, dat de Times, even als de andere Eogelsche bladen, door gaans uitmuat door onjuiste berichten over hetgeen in onze koloniën voorvalt. Vermoedelijk zal dit ook nu wel het geval zijn. Onder een grooten toevloed van belangstellenden werden Donderdag middag 12 uur op de Oosterbegraaf plaats te Amsterdam de lijken ter aarde besteld van mevrouw Volk en mevrouw Nopper, die Zondag jl. zoo noodlottig om het leven kwamen. Onder de aanwezigen merkte men een groot aaütal dames op, alsmede vele leden van de roeivereniging „DeArastel' en andere roei- en zeilvereenigingen daar ter stede. Diep geroerd namea de familieleden aan de geopende groeven van hunne geliefde dooden afscheid, en diep ge troffen was een ieder, die deze plech tigheid bijwoonde. In menig oog stond een traan van oprechte deelneming te lezen. De lijkkisten waren onder een schat van prachtige kransen van levende bloe men bedolven. Er werd niet gesproken, Donderdag werd In Den Haag een paar in ondertrouw opge nomen, waarvan de bruidegom 73 jaar telt en het bruidje 17 jaar oud. Donderdagochtend hield een agent ;van politie op den Binnen weg te Rotterdam twee soldaten aan als burger gekleed, die men vermoedde dat gedeserteerd waren. Zij wisten zich aan de handen van den politieagent te onttukken, doch achtervolgd, werden zij opnieuw gegrepen, éen in de Een drachtstraat en een op den Binnenweg, Volgens hun zeggen hebben zij jl. Za terdag avond hun garnizoen te Haarlem zonder verlof verlaten. Zij zijn naar het bureau aan de Witte de Withstraat ge bracht, om ter beschikking van de mi litaire overheid gesteld te worden. Donderdag namiddag te on geveer 12.4 uur brachten een vjjftal personen te Rotterdam de Zandstraat en omstreken in opschudding door ver schillende tapperijen enz. te bezoeken, zonder betaling weg te gaan en wanor delijkheden te plegen. In de Schaven- steeg gekomen maande de agent 3 kl. J. Krabm&a hen tot rust aan, maar in plaats van hieraan té voldoen grepen zij dien agent aan en dienden hem eenige slagen toe. OP zÜa signaal kwamen toen in korten tijd toen andere agen ten ter hulp, een van welke, D. K. Kauwerda genaamd, van een der ge weldenaars met een boksbeugel een he- vigen slag in het aangezicht kreeg en bovendien bij het pareeren daarvan aan de hand verwond geraakte. Hij werd daarna onder den voet geloopen, getrapt en geschopt. Burgers waarschuwden nog meerdere politie, zoodac binnen korten tyd meer dan 20 agenten met een paar onder-inspecteurs aan het hoofd in de Zaadstraat aanwezig waren, en daar met uitgetrokken sabels de menigte uiteen dreef. Successievelijk werden nu 5 bel hamels opgespoord en aangehouden, deels op straat, deels in woningen, van waar zij naar het politiebureau aan de Pauwecsteeg gebracht zijn. Deze aange houden straatslijpers zjja bij de politie overbekend en behooren tot die lieden, die des daags en 's nachts de Zaadstraat en omstreken onveilig maken en ook niet terugdeinzen voor groote misdre ven, iadien het in hun kraam te pas komt. Tl. R. Cl. Het konïnl ij k jacht Victoria ■nd Albertkomende van Sheemess, kwam te Viissingen Donderdagochtend te 5 uur in de haven, en meerde direct aan de zuidelijke ponton. Aan boord bevonden zien keizerin Friedrich ea familie. H. M. verliet te 6 45 uur het jacht naar den gereedstaande» trein, waarin te haren behoeve een salonrytuig geplaatst was, begeleid door den heer P. L. de Bruyae, Britsch vice-consul, ea den héér G über, consul van Duitsck laod. Per ma'tlirein van 6.56 (Greenwich- tij vervolgde H. M. de reis naar Berlijn. In de haven derwerfvan de heeren Rykée Co., scheepsbouw meesters te Katendrecht, was Woensdag een raderbootje te zien, een meter of drie lang bij pl. m. een meter breed met de raderkastjes, door een werkman des avonds te huis, in zijne vrije uren uit blik en een weinig hout vervaar digd. De platen blu zijn aaa elkaa der gesoldeerd. De radertjes worden met de hand bewogen door middel y&n een ijzeren stangetje, geplaatst voor de zitbank ven den bestuurder. Het roer tje wordt bewogen door middel der voeten. De maker kon, in zijn bootje gezeten, eene vrij snelle vaart aan zijn' scheepje geven, sneller dan die van eene roeiboot, geroeid door vier riemen. Hij ;durfde zich zelfs wel op de Maas buiten de haven wagen. Het raderbootje heet „Hij is er." Men meldt uit W a g e n i n g ei: De „Vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" alhier, had uit haar midden eene commissie be noemd, om den heer jhr. Van Borsssie te Ede te verzoeken, den „Oorsprong" weder voor het publiek open te stellen. De commissie heeft van den heerVaa Borssele noch een weigerend, noch een gunstig antwoord ontvangen. Hij kon nog geen vaste beslissing nemen. Woensdagavond omstreeks 10 uur brak er in de iandbouwerswo- ning van de wed. H. Winters te Wijn bergen, nabij Deutichem, een felle brand uit. Van den inboedel kon niets worden gered. Twee groote en 8 jonge varkens kwamen in de vlammen om; het overige vee kon nog gered worden. Alles is behoorlijk verzekerd. Woensdagmorgen om 5 uur werd te Zevenhoven eene vrouw, die gewoonte had eene pijp tabak te roo- ken, gestikt op den vloer van hare ka mer gevonden, terwijl het bedstroo ia brand stond en het vertrek vol rook was. Haar zoon, met wien zij samen woonde, werd Dinsdag wegens verwon ding van den gemeenteveldwachter voor- loopig aangehouden en was juist naar Utrecht getransporteerd. Te Osch zou, naar men ver neemt, de brutale streek zijn uitgehaald, dat bij aanplakking werd bekend ge maakt, dat de burgemeester, mr. H. J. Fenseiing, de pastoor-deken. A. v. d. Laar, de fabrikant Jurgens en diens op zichter Koenen aan de beurt zij a en zich mogen gereed houden om een zelfde lot te ondergaan als den wachtmeester der marèchaussée te beurt viel. De dader van het feit is natuurlijk onbe kend. (0. JD.) In een herberg in de buurt van het Paleis van Justitie te 's-Herto- genbosch schijnt zien Donderdagmorgen een meisje uit „Osch, dat als [getuige voor de rechtbank moest verschenen, te hebben uitgelaten als in staat te zijn personen te noemen met den moord op den wachtmeester aldaar ia verband staande. Door tusschenkomst van een rijksveldwachter, toevallig in dezelfde herberg aanwezig, is zij daarop tot het parket van [den off. v. justitie toegela ten. Noordbr Na dagen van druske toe bereidselen vertoonde Bceda zichDoader- dag in schier ongekendec feestdos. Reeds vroeg ia den morgen waren straten en pleinen met legio wandelaren gevuld, zoo van hier als van elders a&ngeXomen Behalve vele schitterende étalages bood het eigenlijke feestterrein de groote markt een overschoonen aanblik aan met zijn guirlandes van groen en bloe men, tropeeën en oranje wimpels. In het midden verhief zich een muziektempel, even smaakvol als weelderig versierd, Een gelijksoortig ornament van natuur schoon prijkte voor het breede bordes van het stadhuis. Doch de allerschoon ste versiering was de kolossale eere- poort, opgericht aan den ingang der markt van uit de Veemarktstraaf, ver sierd met toepasselijke emblema's, beel dengroepen, wapens, een kunststuk van stijl en smaak, en een sprekend huidc- bewijs voor den waardiges man wiens leven zich in zijnen twee-en-twintig- jarigen werkkring als lid van den Raad, wethouder, enz. geheel met de stad zijner inwoning vereenzelvigd heeft. Toen te ruim 3 uur de burgemeester met den trein uit Den Bosch aankwam, waar hij door den Commissaris der Koningin was beëedigd, werd hij aan het station ontvangen door eene depu tatie uit den gemeenteraad en door het hoofd-comiié der feestviering en hem bij monde van de raadsleden jhr. F. Backer en Heylaerts ia indrukmakende woorden het welkom toegebracht. Na een kort oponthoud zette de stoet, die den burgervader naar het gemeentehuis zou geleiden zich in beweging. De ont vangst op het stadhuis was indrukwek kend plechtig. Achttien socialistische vrouwen uit Fiasterwold hebben eeuen propagaada-tocht naar Beerta onderno men. Zij waren met roode sjerpen en rosetten getooid en verspreidden socia listische blaadjes. Des avonds werd er eene bijeenkomst gehouden, en 35 Beer ster vrouwen besloten tot oprichting eener socialistische vrouwenvereniging. bot/I 4 I.25 bolk ƒ0.75 4 1 en h*nea 1.50 4 2.25. Schevenlngen, 6 Apiil. De boo- ten viagea van 4 tot 8 mand garnalen, waarvoor ƒ2 tot 3 per mand werd betaald. Nog een 6-tal schuiten verkoch ten hunne visch tegen dezelfde prijzen als heden ochtend en maakten mede besommingen van f 55 tot /S6. POLITIEK OVMZIJHÏ. RECHTSZAKEN- Nazr men verneemt, is de instructie tegen de bestuursleden van den soc.- democrati8chen bond, gelast door de raadkamer van het hof te Arnhem, ge sloten, en zal de proc.-generaal requi- reeren hunne buiten vervoigingsteliing wegens deelneming aan een verboden veresniging, daar uit de instructie geene voldoende bezwaren zijn gerezen om hen verder te vervolgen. V ISSCHER1J- Schevenlngen, 6 April, Met besommingen van 40 tot f 70 ver kochten heden een 40-tal schuiten hunne visch tot de volgende prijzentongen ƒ0.35 1, griet 0.75 1.25, tarbot f 4 9, schol ƒ4 6, kokaat ƒ2 2.75, braad ƒ3 4, scharren /3 k 3.50. Dupuy heeft Donderdag in de fraasche Kamer de ministerieele verklaring voor gelezen. Zy houdt in: Het ministerie erkent het moeilijke van den toestand, wijst op de volkomen kalmte des lands en deszeifs vertrouwen in de republiek, en ziet daarin de ver zekering dat de laatste gebeurtenissen de republiek niet getroffen hebben [toe juichingen). De lessen van het verleden zullen door het nationaal geweten be grepen wordea. Aldus vervolgde de minister kuanen wij met vertrouwen de toekomst in het oog vatten. Eiken dag bekrachtigt hét sdgemeene stem recht zyae overwinningen. Overal moet met stiptheid, welwillendheid en recht vaardigheid geregeerd worden. Het ministerie noodigt de Kamer uit, zich aau eene dagorde te houden, welke haren wetgevenden arbeid waardig be kroont. Hare aandacht dient zich te richten op sociale en oeconomische wet ten, zooals die op coöperatieve vereeni- gicgen en landbouwvoorschot. Het werk dat het eerst voor de hand ligt, is te stemmen voor de begrootiog van 1893, dse er komen zal, ais de beide Kamers tot eene overeenstemming geraken. Als die overeenstemming spoedig getroffen wordt, dan zal vertrouwt het mi nisterie eene nieuwe credietwet on noodig zijn, en kan de begrooting van 1894 op tyd worden ingediend. Ten slotte doet het ministerie een beroep op de medewerking der Kamer. De ministeriële verklaring is in de Kamer bij verschillende gedeelten toe gejuicht. Alle artikelen van de voorstellen van wet op de dranken en op de beursopera- tiën worden aangenomen, na de toe zegging van den minister Peytral, in den Senaat de voorstellen tot een einde te brengen. De geheele begrooting van financiën wordt met 386 tegen 18 stem men aangenomen. In den Senaat is het slot der mi nisteriëele verklaring met eenige toe juichiugen begroet. Peytral dient de begrooting in, welke naar de commissie wordt verzonden. De Senaat gaat tot den 25sten dezer uiteen. In Parijs heeft het gerucht geloopen, dat de afgetreden eerste-minister Ribot by het gezantschap te Londen zou worden benoemd. Dit gerucht wordt door de Temps tegengesproken. Volgens den Gaulois zal de Panama- maatschappij niet haar materieel, wel narea inventaris aan Columbia afstaan, indien zij de werkzaamheden niet her vat, en aan geld 500,000 fr., in plaats van 6 millioen, gelijk beweerd is. Door het spaansche Kabinet zal aan de koningin-regentes worden voorge steld Moret te benoemen tot minister van buiteniaadsche zaken, in de plaats van Vega de Armyo, die zijn ontslag heeft gevraagd. In het engelsche Lagerhuis stelde Gladstone de tweede lezing voor van zijne Homerule-ontwerp, als zijnde dit de eenige oplossing van het iersche vraagstuk. Drie deelea van het Veree nigd Koninkrijk hadden zich reeds vroe ger voor deze oplossing verklaard en thans was ook Engeland in groote mate op weg om zyne vijandige beslissing van 1886 te wijzigen. Onder de massa van het iersche volk heerscht eene voort durende beweging ten gunste van intrek king of wijziging der Acte van Unie, en dit volk is vast besloten om niet te rusten alvorens de verandering, welke het verlangt, zal toegestaan zijn. Eene geheel bevredigende oplossing van het financieele vraagstuk ts niet mogelijk doch in geval buitengewone omstandig heden de uitgaven des rijks mochten doen stygeazou er baat kunnen ge zocht worden bij eene verhooging ,v*a den accijns op gedistilleerd en van de inkomstenbelasting, en dan zou Ierland zijn deel dragen in dien last. Het iersche vraagstuk is thans eet e kwestie tusschen eene sterke en eene zwakke natie. Niets is vernederender, dan onderdrukking van eene zwakke door eene sterke natie; niets edele? dan het schouwspel hoe een natie zich laat leiden door eer en plicht, vast besloten om uit vrije beweging een onrecht uit de wereld te helpen. Bsach stelde de verwerping der bill voor. Een telegram van Lloyds uitlquique :gt dat de toestand overdreven geschil derd is. Het gerucht dat te Santiago de staat van beleg is afgekondigd, mist grond. GIMEMD NIEUWS. De Reedersbond te Londen voerde een vijftigtal Londensche dok werkers aas, waarop het Dokwerkers- bond eene algcmecne werkstaking aan de dokken verordende welke Woens- dag is ingetreden. De dokwerkers, le den van het Bond, beletteden de Lon- denschen te werken, 1 iittegenstaande deze beschermd weiden door eene. trouwens onvoldoende, politiemacht, dié ook de loods bewaakt waarin de Loa- denaars huizen. De tegen hen gebezigde dreigementen schynen grooten indruk op laatstgenoemden gemaakt te hebben. Volgens de „Gaulois" zou Corn. Herz aan de beterhand ea voor nemens zijn zich weldra naar Londen te begeven om voor den rechter van instructie van Bow Street te verschij nen. Daarentegen deelt een correspondent der „Figaro," die drie dagende Bourne mouth vertoefd heeft, als zij a indruk mede, dat Herz waarschijnlijk niet her stellen zal, in allen gevalle zeer ernstig ziek is, zoo ernstig, dat niemand bij hem mag toegelaten worden, op last van dr. Fraser. De inwoners van het stadje verklaren eenstemmig, dat aan eene vertooning niet te denken valt; ook is dokter Fraser, die zeer geacht wordt, een veel te rechtschapen persoon om zich tot zoo iets te leenea. De ge neesheer maakte op.den medewerker der Figaro" ook diea indruk. Deze gelooft ook niet, dat het consult met de andere doctoren een comedie zou zynwant iemand, die Engeland slechts een wei nig kent, geeft onmiddellijk toe, dat die veronderstelling belachelyk is. De algemeene meening te Bournemouth dan ook, dat He~z van zijn ziekbed niet meer op zal staandr. Fraser ver klaarde, dat het geringste voldoende was om hem te doen bezwijken. Een interessant voorwerp, dat uit Engeland naar de tentoonstel ling van Chicago gezonden jwerd, is de eerste photographic van het mensche lijk gelaat, die ooit werd genomen, Het is het portret van de zuster vaa prof. Draper vao de New-Yorksche universiteit, door dezen in begin van r84o genomen en ten geschenke ge zonden aan wijlen Sir John Herschel, door wiens familie het bewaard is ge worden in denzelfden toestand, waarin het naar Engeland werd gezonden. De dame, wier portret het is, leeft nog en is 87 jaar oud. Een kort geleden ver vaardigd portret van haar zal naast het eerste portret worden tentoongesteld; en op die wijze zal men in staat zijn het voorbygaan een blik te werpen op een parapluien-standaard, waarin een ruwe houten stok stond een stok, dien Jem jaren geleden had uitgesneden onder hare oogen. Er was iets in dien eenvondigen, sterken stok, dat aan Jem deed denken. Zy was nn juist geen persoon om zich aan sentimenteele herinneringen over te geven en wierp dan ook dikwyls een blik op den standaard zonder er bij te denken; nooit ging zy er echter voorby zonder er naar te kyken. In de bibliotheek vond zy mevrouw Agar in gesprek met hare kamenier, die echter dadelyk vertrok. f,Arme Arthur!" riep zy uit. //Lieve Dora, er is zooiets vree- selyks gebeurd a-Zoo," antwoordde Dora met de onverschilligheid van iemand, die reeds het ergste heeft ondervonden. //Die arme Arthur heeft Jems papieren, zijne dagboek en kleeren ontvangen, en uit dezen brief kan ik opmaken, dat hg er geheel yan streek door is. Hy is zoo teergevoelig ziet gy." Dora had zioh geheel omgekeerd. Als zy buiten rondzwierf, dan had zy gewoonlyk een stok in haar hand, en plotseling scheen het by haar te z^jn opgekomen om dezen op een tafeltje naast haar neer te leggen. De stok viel nu op den grond, en er ver iepen eenige oogenblikken, alvorens zy hem van den grond had 1 opgeraapt. Toen zy zich weer omkeerde had zy haar voile weer voor haar gelaat. z/Het kan toch voor hem geen plotselinge verrassing zyn ge weest," zeide zy kalm. *Hy zal toch wel geweten hebben, dat er waarschynlyk het een en ander naar huis zou worden ge zonden." //Ja juist, lieveling, maar gy weet, dat hy voor alles zoo fijn gevoelig is maar ik behoef het u niet te zeggen; gy kent Arthur byna evengoed als ik." Dora antwoordde niet. Het was niet voor de eerste maal, dat mevrouw Agar eene dergelijke opmerking maakte, die haar zelf zoo verstandig voorkwam. //Heeft by het u gestuurd?" vroeg Dora na een korte pauze, terwyl zy sleehts met groote krachtsinspanning de verleiding wist te weerstaan om een blik op de sohryftafel te werpen. //Ja," was het entwoord. wHI(j sohynt het een tijd lang in zyn bezit te hebben gehad. Om de eene of andere reden welke, weet ik niet - heeft hy de papieren eenigen tyd achterge houden." De Voorzienigheid is somtyds onverwachts zeer vriendelyk. Ware mevrouw Agar eene andere vrouw geweest, ware zy wel licht eene betere vrouw geweest, meer eerlyk en bescheiden, dan zou zy op dat oogenblik niet juist hebben gedaan, wat Dora zoozeer wenschte, dat zy zou doen. //Dit is zyn dagboek," vervolgde de meesteres van Stagholme, nadat zy op de schrijftafel was toegetreden; //misschien wilt gy er wel eene een blik in slaan Arme JemIk vrees, dat de in houd wel niet zoo bizonder boeiend zal zjjn Dora nam het kleine, donkerkleurige boek bijna met onver schilligheid van haar aan. „Dank u," zeide zjj. //Het kostte hem altijd moeite om een brief te schrijven, nietwaar? Ik weet wel, dat vader het gaarne zal willen inzien als gij mij dat toestaat." Daar zy veel langer van gestalte was dan mevrouw Agar, zog zy over de Behouders van deze met nieuwsgierigheid naar een paar pakjes, die blijkbaar brieven bevatten. z/Dit schynen brieven te zyn," zeide mevrouw Agar, //waar schynlyk onze brieven aan hem. Zullen wij ze maar verbranden Dora dacht een oogenblik na. Zy wist, dat er ook verscheidene brieven van haar aan Jem by moesten zyn brieven, die vaa de daken der huizen met luider stem hadden kannen gelezen worden zonder dat de menschen eene gevolgtrekking uit den ia- houd zonden kunnen maken. Sommigen echter hadden voor Jeffl eene bekentenis kunnen zyn; Zy bedacht, dat mevrouw Agar, indien zij door nieuwsgierigheid werd gedreven, zonder gewetensbezwaar al deze brieven zou openen en lezen. Blykbaar waren de pakket ten niet geopend,gen een voorbygaad gevoel van dankbaarheid jegeas Arthur vervulde haar, over zyne bescheidenheid.^ z/Ja," zeide zy, //laten wy ze maar verbranden." Mevrouw Agar scheen een oogenblik te aarzelen, maar dit was slechts voor den schijn. Zy was hang voor deze pakketten, wast wellicht bevatten rzy het testament, waarvoor zy zoo bang was. En aldus wierpen deze beide vrouwen, door zoo geheel ver schillende beweegredenen gedreven, de brieven op het vuur, waar» door zij verteerd werden. In de flikkerende vlammen herkende Dora haar eigen schvift. Wordi vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2