NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verbod Markten. TW3 OESLAÖHTEN löe Jaargans?. Maandag 10 April 1893. No. 2996. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. BINNENLAND. F EU ILL. ETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. ij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Greül. Zondagsblad bleekenden, No. 15 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. De Burgemeester van Haarlem doet te weten, dat bij beschikking van den Minister van Binnenland- sohe Zaken van 4 dezer, met ingang van dien dag, het houden van Harkten van Rundvee in deze gemeente is verboden. Haarlem7 April 1893. jDe Burgemeester voornoemd, B O R E E L. STADSNIEUWS, Haarlzw, S April 1893. Door B. en W. dezer gemeente is aanbesteed io. het makes van riolee- ïiog enz. in de Pieter Kiesstraat enz. 20. bet leggen van trottoirbanden en bestratingen aan de Leidschevaart ea 30. het maken van bestratingen in de Osiadestraat. Ingeleverd sijs zestien biljetten. Be werken zija alle gegund san J. C. Kluit aannemer alhier als het eerste perceel voor/717, het twaede perceel voor ƒ610 en het derde perceel voor 608. De toegang tot het Museum van Kunstnijverheid op het paviljoen is we gens de werkzaamheden aam dea op- rid gelegen aan de dreefzijde naar de andere zijde verlegd. Met het plaatsen van verschillende werken onzer vaderlandschc kunst is een aanvang gemaakt. De oefeningen der leerlingen van de Kunstnijverheids school blijven nog eesige dagen ten toongesteld. De reproducties betrek king hebbende op de Italiaassche Resis- sance zullen eveneens Zondag nog te bezichtigen zijn. Het Museum werd gedurende de maand Maart door 971 personen be- Bocht. Des Zondags is de toegang vrij. De bewaarscholen alhier werden op hst eisde van 1892 bezocht als volgt eene openbare door n7 kinderen be neden 6 jaar en 21 kinderen van 6 jaar en ouder. De twaalf bizondere scholen door 1769 kinderen beneden 6 jaar en 336 kinderen van 6 jaar ea ouder. De Kamer van Koophandel hier ter stede heeft een adres gericht tot de 2do Kamer der Staten-Geaeraal in zake het wetsontwerp op de belasting op bedrijfs- ea andere inkomsten. Adressant ie van oordeel en licht hare meenieg in den breede toe, dat het wenschelijk is, dat thans de om werking van het Personeel in eene al- gemeene Verteringsbelasting worde ter hand genomen alsmede de omwerking onzer verouderde Patentwet in eene naar de tegenwoordige behoeften ingericht, en de verdere behandeling der bedrijfs belasting, die dan overbodig zal zijn, te laten rusten. Hoe de Kamer tot die meening komt, blyke kortelings uit het navolgende citaat uit haar adres: „Maar als wij ons op praktisch terrein begeven en de bezwaren die aan de bedrijfsbelasting verbonden zyn, verge lijken met die der patentwet, dan ver dient ongetwijfeld de laatste verre de voorkeur. Reeds dadelijk doet zich de groote moeilijkheid gevoelen om het beginsel op de verschillende gevallen toe te passen zonder daarbij te vervallen in willekeur. Bij eene patentwet heeft men te trach ten den aanslag der verschillende be drijven te regelen naar gelang deze in meerdere of mindere mate van de staats bemoeiing voordeel trekken terwijl men zich daarbij ook zal laten leiden door overwegingen die voor sommige be drijven een zwaar deren of lichteren aanslag of ook geheele ontheffing vor deren. Deze regeling van den aanslag, wij herhalen het, zal ten aanzien van de verschillende bedrijven min of meer willekeurig schijnen, omdat zij uitslui tend gegrond is op redenen van alge meen belanggeen willekeur zal echter mogen bestaan waar het geldt onderling den aanslag te regelen van hen die eenzelfde bedrijf, uitoefenen in verhou ding tot den omvang van ieders bedrijf. Maar van die willekeur zal ook geen sprake behoeven te zijn; wij houden ons overtuigd, dat indien dezelfde bui tengewone werkkracht, die thans be steed is geworden, en nog wordt, aan de samenstelling eeaer bedrijfsbelasting ware aangewend tot het ontwerpen eener nieuwe patentwet in den omschreven geest, wat het vermijden van willekeur aangaat een meer bevredigend resultaat ware verkregen, en zeker is het, dat zoodanige wet aan handel en nijverheid besparen zou, de niet te overzieae moeite en last en het onaangename, zooal niet hatelijke indringen van d«n fiscus in het binnenste van ieders zaak, waarmede de bedrijfsbelasting hen thans dreigt. Zeker is het evenzeer, dat men eene belasting zoude verkrijgen die met gestrengheid koa worden toegepast, en niet eene aan welker juiste toepassing reeds van te voren wordt gewanhoopt, en waarbij men zich voor eea goed deel moet verlaten op de welwillend heid der belastingschuldigen. Het adres is in afdruk gratis te ver krijgen bij dea secretaris der Kamer, den heer G. Petri, Zijlstraat. Op de tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen, door deUtrecht- scbe af deeling va a de Nederi. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde aldaar gehouden heeft onze stadgenoot de heer J. W. Daudeij Hza. niet min der dan zeven eerste en vier tweede prijzen behaald. De heer Dr. P. J. H. Caijpers van Amsterdam, hield Vrijdagavond, daartoe ultgeaoodigd door de haarlemsche aid. van de Maats, van Nijverheid, op de bovenzaal van het Nut een voordracht over kunsten en ambachten vroeger en thans. Spreker bestreed vooral het irratio- neele in de kunst, zich uitende in de zoogenaamde stijl vormen, waarin ook thans nog menig jong bouwmeester ver ward raakt en drong er op aan, dat men vooral by bet onderwijs allereerst het betere zal onderrichten ea dan eerst overgaan tot de geschiedenis der bouw kunst, opdat de leerling goed onder legd zij. Tot verheffing van bet ambacht beval spreker vooral het leerlingstelsel bizon der aan. Te Haarlemmermeer, Velsen en om streken circuleeren bij de landbouwers en veehouders adressen, gericht aan den Minister van Bioaenl. Zaken om intrek king van het besluit „schorsing markten" te verkrijgen. Te Spanrndam is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. Be nard. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 6 April 1893. Roode wintertarwe o,— fï. o. Jarige tarwe/ o—fo,Witte tarwe ƒ4.50 6.80, Zomer ristarwe ƒ4.90 ƒ5.15, Rogge ƒ4-6® &4»9°» Haver 6.25 6.90, Chevaliergerst 4.20 a 4,75, Winter- gerst 3.60 4,05, Zomergerst 3.40 3,90, Dulvenboonen 6,6.80, Paardenboonen 5,— ƒ5135, Groene Erwten ƒ5,75. 6.75 Bruine boooea f 5,— 6.50, Capucyners ƒ0,— &o, Kanariezaad o,o,Karwei- zaad o,i f o,Bruin mosterd zaad o.— a o, Uit Wormerveer schrijft men ons VIER JUBILARISSEN. Donderdagavond werd hier eene bi zondere feestelijke byeeakomst gehou den van wege het Nutsdepartement, ter gelegenheid dat de groote Eereraé- daille der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zou worden uitgereikt aan niet minder dan vier werklieden, die allen vijftig \vttrs trouw bij eeae zelfde firma werkzaam geweest waren. Nadat de byeenkomst door den voor zitter, den heer de Meijier, lid van de 2e Kamer, geopend was, werd door de Rederijkerskamer „Oefening kweekt Kennis" op verdienstelijke wijze het Tooaeelspei „De Werkstaking" van Ro sier Fsassen opgevoerd; terwiji na de pauze een aardig blijspel, op gelijke wijze vertolkt, de lachspieren duchtig in beweging bracht. Het muziekgezelschap „Excelsior" kweet zich niet minder, en bracht door schoone concertstukken mede zeer veel by tot het genot van den avond. De toespraak tot de vier bekroonden, die met hunne familieën en genoodig- den de eereplaatsen in de eivolle zaal ge kregen haddea, werd gehouden door dtn heer de Meijier, die hen hartelyk gelukwenschte met de hun te beurt ge vallen eer, en vooral met de schoone vervulling vaa roeping en plicht waarop zij thans met een gerust hart mochten terugzien, jong en oud tot vreugde en tot voorbeeld. In een tyd als thans, waarin ook ia deze streken het zaad van wrevel en bitterheid met kwistige hand wordt uitgestrooid, is het aanschou wen van vier achtbare, degelijke arbei ders die in een kalmen levensavond mogen terugzien op een welbesteden tijd, een sprekend protest tegen hen die, optredende als wereldhervormers, tenslotte door alles onderstboven te keeren werkman zoowel als patroon in 't ongeluk zouden brengen. Dat dan ook trouwens het meerendeel niet van die onware théorieën gediend is, daarvan is dunkt spreker de overgroote toevloed van belangstellenden een bewye, die deze huldebetooning met geestdrift bij wonen daarvan gaven ook bewys de nogmaals vele honderden die er ook zoo gaarne bijgeweest waren maar voor wie geen plaats over was. Hartelyk geluk wenschte hij dus de bekroonden, en ook verder wenschte hij hun 's Hemels zegeningen toe. j De rede van den beminden spreker werd warm toegejuicht; daarna over handigde de secretaris de heer H. van Cleeff de medailles aan de bekroonden zijnde de 'neeren Cornells Knijnsberg, Klaas Zwart, Willem de Ruljter en Jur- rie Jan Heyer, resp. bij de firma's H. P. Pieper Zonen, Wed.j Stelling! Zoon, Albertms Kluner en F. Wesel. Na de uitreiking hief de geheele ver gadering onder begeleiding van „Exel- sior" krachtig een lied tot gelukwensching aan, aanvangende„Ja ware verdientt» vindt heden haar kroonn De genotvolle avond werd besloten met een toespraak van den president, het gezaraeUjk zingen van een slotlied en van het Wien JV'eerlandtch Bloed en apothéose met bengaalsche verlich ting. 't Was een sehoone avond. Vr ij dagavond is het lijk van den werkman de B., uit zijne wo ning in de Rubeasstraat te Kralingen, oader geleide der politie naar het Zie kenhuis te Rotterdam overgebucht om aldaar te worden geschouwd. Men ver moedt namelijk dat zijn dood het ge volg van eene misdaad is. Men schrijft uit 's-Hertogen- bosch Na den geheelen Donderdagavond en een groot deel van den daaraan volgen den nacht een scherp verhoor fce hebben ondergaan, zijn de uit Osch daartoe ontboden personen weer van het Paleis van Justitie alhier heengegaan. De justitie vond dus vooralsnog geen aanleiding tot aanhouding. Toch heeft het meisje uit Osch, op wier aanwijzing bedoelde personen werden opontboden, de goede zaak, naar men wil, de justitie laat zich natuurlijk niet uit een schrede verder gebracht en moet deze telkens scherper omtrekken zien en nauwere grenzen trekken. Men meldt ons: Door den heer Mr. A. H. Koning te Finsterwold worden uitgenoodigd zitting te nemen in het hoofdbestuur van den Bond van Orde door hervorming de heerenBrinkhuis, VlachtweddeEbbens, Nieuw-Beerta Heeren, Oudedijk Her mans, Midwoldadr. PoelmaD, Noord broek Kingma, Wildervank Niemeljer, Beerta; Polak, Oude-Pekela; ds. Roes- singh, Leiden; Sprenger, Oostwold; Slikker, Oostwolderpoldermr. Vie ens, 's Gravenhage en Wichers, burgemeester te Winschoten. Uit het kader van de divisie nburg ormd, bestaande uit de wachtmeestersEngers te Roermond, Prins te Sittard, Smit te Grave, en Lauwerse te Maastricht, met het doel bij kader en manschappen der brigade maréchaussees in Limb heeft zich eene commissie gevo 21) HOOFDSTUK XV. Twee beweegredenen Zy kon niet vermoeden wat de oorzaak was van de onder drukte zenuwachtigheid in mevrouw Agars manierenzij zag whter wel dat de meesteres van Stagholme bevreesd scheen te Byn om haar blik op het brandend papier te vestigen. Toen alles door het vuur was verteerd, voelden beide vrouwen rich als van een zwaren last ontheven. Ziezoo," zeide mevrouw Agar, „het doet mij genoegen dat wy armen Arthur dat hebben kunnen besparen. Het zyn van die pynlyke zaken." Dora sloeg een blik op haar alsof zy niet begreep waarom die pijnlijke zaken voor Arthur moeilijker te dragen zouden zyn dan voor anderen. Zy zeide evenwel niets. „Het zal hem genoegen doen," vervolgde mevrouw Agar, „te ^ernemeD, dat gy my hebt geholpen. Ik weet, dat het hem [aan genamer zal ssym„ dat gy het waart dan iemand anders0" En dit alles werd gezegd op dien sluwen, veelbeteekesenden toon haar eigen; er zyn dan ook werkelyk menschen voor wie niets heilig is wat betreft het menschelyk gevoel, Er zyn vrouweD, die er niets tegen opzien om te spreken van dingen, die zelfs de meest verdorven mannen niet durven aanroeren. „Welnu," zeide Dora opgewekt, „het is nu gebeurd, zoodat wij er ons niet verder over behoeven te bekommeren. Weet gy wel, welke dwaze plannen moeder heeft F Zy wil in Londen voor een paar maanden kamers huren, Boulton en eeu dienstbode mee nemen, en verder een keukenmeid in dienst nemen." Mevrouw Agars oogen begonnen te glinsteren. Zy mocht zoo gaarne hoeren, dat andere menschen afleiding zochten, omdat zy zich dsn meer gerechtvaardigd voelde door het zelf ook te doen» „Dat is dunkt my zeer verstandig. Ik geloof stellig, dat gij allen verandering noodig hebt. Dat is ook met mjj het geval. Men wordt zoo neerslachtig, als men zoo alleen aan zyne gedach ten is overgelaten. Cecilia heeft juist eea paar dagen geleden gezegd, dat ik eene naar Brighton of ergens anders heen moest gaan ter wille van Arthur." „Ik zie niet in waarom gij het niet ter wille van u zelf zoudt doen," zeide Dora. „In onze eeuw is voortdurende verandering een noodzakelijkheid geworden. Het leven is evenals de jas van den armen, ouden Martin er zyn zooveel verschillende stukken ingezet, dat de oorspronkelijke stof verdwenen is." „Ja myn kind," antwoordde mevrouw Agar met een flauwen lach. In gesprek met Dora was zy nooit op haar gemak en voelde zy zich nooit in staat om zich tegen haar te verdedigen. Zy be. greep het meisje niet. Dus gy gaat hier vandaan F" „Ik denk van wel» Moeder weet meestal hare kleine plannen wel door te voeren en vader houdt nog wel van de londensche drukte, en ik zelf heb er ook niets tegen om de winkels te zien." „Dus gy vindt het prettig?" „O ja zeker!" zeide Dora en stond op om te vertrekken. „Ik zou wel mee willen," zeide mevrouw Agar. „Waarom doet gy het dan niet was Dora's vraag. „Ik kan het niet doen om Arthur hy zal vrees ik, dit huis niet willen verlaten na dezen groeten slag." „Reden te meer, om een poosje naar Londen te gaan, en daar zichzelf te vergeten." Mevrouw Agar glimlachte droevig, en wachtte tot er verder bij haar zou worden aangedrongen. Zy was reeds vast besloten om naar Brighton te gaan, maar zy wilde het juist doen voorkomen alsof zy er door iedereen toe werd aangedrongen om het tegen haar wil te doen. „Kom ik moet gaan," zeide Dora ten slotte, en sloot lachende de deur van de bibliotheek achter zich, blykbaar de droevige ge beurtenissen geheel vergeten zynde. In haar mand had zij echter het dagboek geborgen. HOOFDSTUK XYL Eene ontmoeting. „Natunrlyk kent gy iedereen in de salon F" zeide Dora tot hare nicht toen het orkest plotseling het „God blesE the Prince of Wales" aanhief. (Hordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1