DERDE BLAD BINNENLAND. Wedstrijden. GEMENGD NIEUWS. KOLONIEËN. V A R I A. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD YAN Maandag 10 April 1893. Donderdag j 1. begaven zich het gemeentebestuur van Ilpendam met den hoofdingenieur en hoofdopzichter van 's rijks waterstaat in Noord-Holland naar Purmerlandten einde een onder zoek in te stellen naar den hellenden toren. Men is bezig de fundamenten bloot te leggen, hetgeen nog wel een paar dagen arbeids zal kosten. Eenige bevreesde ouders hebben reeds hunne kinderen van de openbare school tijdelijk afgenomen. Te Arnhem heeft ten huize van de moeder van Methöfer een huis zoeking plaats gehad door de justitie op 15 Maart 11., gelijk de Anarchist meedeelt, en toen heeft men een hand wagen vol geschriften in beslag geno men. Het waren Duilsche geschriften, die binnengesmokkeld moesten worden in Duitschland en waarin de Duitsche keizer beschimpt wordt. In het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam is Vrijdagavond door eenl3tal liefhebbers-athleten om het kampioen schap van Nederland in het worstelen gestreden. In het geheel hadden zich 17 deelnemers aangemeld, doch 4 trok ken zich later terug. Onder de over- blijvenden bevonden zich leden van de Amsterdamsche gymnastiekvereniging Dc Haltervan de Amsterdamsche Ath- letische Club, van de Rotterdamsche club Herculesverder een 3tal amateurs uit 's-Gravenhage en een enkele uit Utrecht. In het midden der concertzaal was een vierkant zeildoek over een bed van zaagsel gespannen, de kampplaats der mededingers.Daaromheen schaarden zich de vrij talrijke toeschouwers, wier oogen het grootste gedeelte van den avond on afgebroken op het strijdperk bleven gericht De heer C. A. A. Dudok de Wit, de voorzitter der regelingscommissie, hield eene rede tot opening van den wed strijd, die luide werd toegejuicht. Daarna nam het worstelen, paarsge wijze, een aanvang. In het eerst vindt de toeschouwer, die nog nooit een der- gelijken kamp bijwoonde, weinig sympa thieks in dat wringen en martelen, dat vruchteloos zich verzetten vaak tegen overmacht, tot de sterkere partij ten laatste den zwakkeren of minder vaar digen, of voor het oogenblik minder I gelukkigen tegenstander op den rug- heeft weten te werken en hem zoo, gelijk een schildpad, tot machteloosheid doemt. En vaak heeft die strijd voor het oog van den toeschouwer niets men- schelijks meer, als hij ziet hoe, terwijl het denken des strijders, die zich van den overlast des sterkeren wil ontslaan en nog slechts iets van de kracht zijner spieren kan verwachten, geheel op het physieke van zijn wezen is gericht, en zijn gelaat daardoor iets wezenloos er langt. En dikwijls ook is het aan de uitingen van het publiek te onderken nen, hoe de belangstelling voor zirlk be drijf voor een goed deel uit de slechtere eigenschappen van 's menschen karakter voortspruiten. Maar wanneer men drie, vier, vijf maal het strijdperk heeft zien betreden en verlaten, krijgt men allengs een beteren kijk op deze dingen, en leert men hoeveel studie, kalm beleid, zelfbedwang de physieke kracht moeten steunen, om tot de overwinning te lei den, en verflauwt de eerste onaangename indruk, naarmate de belangstelling voor de verschillende kunstgrepen der -wor stelaars, voor de standen der trillende lichamen, voor de veerkracht en vaar digheid der athleten klimt. Door de verschillende tactiekwaar mede men. elkander te lijf ging, won deze strijd aan afwisseling. Wekte de eene kamp den lachlust, zooals die tus- schen den heer Kluit ('s Gravenhage) en Van den Berg (Amsterdam) gestre den, die als verwoede kemphanen elkan der besprongen en tergden, een ander maal was het het gering verschil in spierkracht der beide partijen, de kans voor den een niet gunstiger dan voor den ander makende, dat tot het einde nauwlettend deed toezien. Rotterdam bekampte Amsterdam met afwisselend geluk en 's Gravenhage zag tot op het midden van den avond het getal zijner dapperen nog niet gedund. Op het einde van den avond bleven nog aan de heeren Van den Berg uit Amsterdam, P. Tiekstra uit Rotterdam, Enthoven en Kramers uit 's Gravenhage die om het kampioenschap en de zilveren en bronzen medailles hadden te kampen. De heer Tiekstra werd overwonnen en viel af en den heer Van den Berg viel de bronzen medaille ten deel. Enthoven en Kramers eindelijk zouden om het kampioenschap hebben te strijden, maar eerstgenoemde verklaarde zich onmach tig dezen eindstrijd te strijden, omdat hij zich vrij ernstig aan den arm had bezeerd. Zoo werd Kramers kampioen en werden dezen den gordel met zilve ren gesp en het diploma overhandigd, terwijl aan Enthoven de zilveren me daille ten deel viel. Onnoodig te vermeldendat men den worstel-kampioen luide en langdurig toejuichte, toen hem de ecreteekenen werden overhandigd, om welker bezit inderdaad door hem veel strijds gestre den moest worden. V r ij d ag diende te B e r 1 ij n het proces tegen den uitgever van het weekblad Die ZukunftMaximiliaan Harden, wegens majesteitsbeleediging in het bekende artikel: Monarchener- ziehung. Gelijk reeds vroeger is gemeld, werd in dit artikel herinnerd aan Lo- dewijk XVI en trok het paralellen tus- schen 1792 en '1892. Het openbaar ministerie betoogde dat in enkele zinsneden beleedigende toe spelingen op keizer Wilhelm te lezen, waren en eischte 4 maanden gevange nisstraf. Na korte beraadslaging volgde even wel eene vrijspraak. Het vonnis over weegt, dat het geïncrimineerde artikel in zijn geheel van monarchale gevoe lens getuigt; de ware eerbied voor den vorst bestond toch hierin, dat men ook tegenover hem de waarheid huldigt, mits dit in geen strafbaren vorm ge schiedde. Toont de schrijver aan dat ook de vorst op den troon zich zeiven eerst opvoeden moet, dan is dit eene onbetwistbare waarheid, enz. Het is te verwachten dat deze uit spraak nog meer opzien baren zal dan indertijd het artikel van Harden gedaan heeft. Nadat Fuszangel, in strijd met den wenseh van het partijbestuur van het Gentrum, gekozen was, werd hem door den uitgever der Westfdlische Volsks- zeitung de betrekking van hoofdredac teur opgezegd. Fuszangel heeft nu een nieuw blad opgericht. Nad er wordt nog uitH uiige- meld, dat Vrijdagavond nog enkele onge regeldheden hebben plaats gehad. De werkstakers wierpen de ruiten in van de bureaux der reedersfederatie. Er heerschte groote opgewondenheid. De vakvereeniging der dokwerkers zal een beroep doen op alle vakvereenigingen der: havens van Londen. Liverpool, Glas gow, Cardiff en Shields, om zich bij de beweging aan te sluiten, wat derhalve een groote strijd zou worden tusschen de vakvereenigingen en de niet-aange- sloten arbeiders. Een der te Venetië verschij nende bladen ontvangt bijzonderhe den betreffende de aardbeving van Malatia bij den Euphraat in Mesopo- tarnië. Een paar honderd huizen zijn geheel verwoest. Alle moskeeën, kerken en vele winkels zijn zwaar beschadigd. Men vreest dat omstreeks '130 personen zijn omgekomen. De Engelsclie r eg eer in g heeft den robben vangers van Engelsch Colum bia 108,000 dollars gegeven, als schade loosstelling, nu ze in de Behringzee niet meer vangen mogen. Gisteren is de groote ta- baks- en sigarenfabriek van den heer Storie te Brussel tot den grond afge brand. De boeken werden gered, maar ongeveer 1,500,000 sigaren en een groote voorraad tabak werden vernield. Sedert haar vestiging te Londen heeft Louise Michel zich op de beoefening van Sanskriet, Grieksch en Aesyrisch toegelegd. Zij geeft reeds, behalve in muziek, lessen in 7t Sanskriet. Eerstdaags verschijnt een populaire ge schiedenis der Fransche revolutie van hare hand. Gedurende zes maanden werd de bevolking van Mount City, in Mis- soury, telkens pijnlijk verrast door bru tale diefstallen met inbraak, op groote schaal en blijkbaar door een bende ge pleegd, die men te vergeefs zocht. Deze week werd weder een magazijn geplun derd door vier gemaskerde personen. De eigenaar betrapte en achtervolgde hen; drie ontkwamen, maar de vierde werd door hem doodgeschoten en nu bleek dat al de daders behoorden tot de aanzienlijkste familiën der stad en jongelui waren die door hun schijnbaar gedrag en hun positie in hoog aanzien stonden. De bark King J am e s, v a n New-Castle van Nieuw Zuid-Wales naar San Erancisco bevracht, is op zee ver brand. De bemanning redde zich in twee booten, die langen tijd bij elkander bic ven, maar eindelijk in een storm werden gescheiden. Een der booten, met den stuurman, twee leerlingen en 13 matrozen, is Maandag te Pont Con ception aangekomen, na 250 mijlen in 21 dagen te hebben afgelegd; de andere boot, met den kapitein, zijn zoon, twee stuurmansleerlingen en nog '13 man, is vermoedelijk nog zwalkende. Beide boo ten hadden zich zooveel mogelijk van water en levensbehoeften voorzien toen 't schip verloren scheen. Het te Soerabaja op het marine-eta blissement verkochte stoomschip Onrust is voor f 8400 door Kwee Hap Tik gekocht. Uit het ons toegezonden verslag der Soerabaiasche Hulpbank over 1892, zien wij dat in dat jaar in het geheel werd verstrekt f 226,940,50. Van 851 aanvra gen werden er 605 toègestaan. De winst bedroeg f 5045,80, de aandeelhouders kregen 5°/0, de thesaurier kreeg /'504,58. De reserve-rekening bedroeg 10135,94. Het verslag van het comité voorkinine- propaganda over 1892 luidt zeer gunstig: er kon niet eens aan alle aanvragen worden voldaan, daar men er niet op had gerekend zulk een grooten voor raad te zullen noodig hebben. In het geheel verkocht men 284 KG. kinine, en in dit jaar zal men wel ÖOOKG.ver- koopen. De stand der financiën loont een voordeelig saldo van f 3191.06. De secretaris krijgt in het vervolg f 2 per verkocht en verantwoord KG. kinine. B.) Tante: Wa£ is er van het jonge katjê geworden, dat jullie vroeger had? Klein nichtje (verbaasd)Weet u dat niet Neen, men heeft het me nooit vejteld, werd het vergiftigd? Neen, tante» Is het dan verdronken? Ook niet. Gestolen? Wel neen. Toch ook niet gekwetst of ziek? Het mankeert niets, tante. Wel, dan kan ik het Diet raden Wat is er dan van geworden 'cis een groote kat geworden, tante.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 9