iOe Jaargang, Dinsdag 11 April 1893. No. 2997. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETO NL TWEE GESLACHTEN' HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122.^ van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31his Faubourg Montmartre. Haam.su, io April 1893. Tijdens het verblijf van H. M. de Koningin te Amsterdam zulle» de officie ren van hef garnizoen alhierde audiëntie van H. M. bij wo sea op Woens dag den ian April s. e. des morgens om 10 uur. De officieren vsn het garnizoen al hier werden heden middag om 12 uur ten stadhuize aan den nieuw benoemden burgemeester voorgesteld. Ook verscheidene particulieren heb ben zich nog heden aan dea burge meester doen voorstellen. De ie luitenant L. E. Hinrichs van het instructie bataljon te Kampen is overgeplaats bij de militaire school al hier, teneinde daarbij als leeraar opge treden voor dea kapitein M. A. Sprmijt die bestemd is voor de cadettenschool te Alkmaar. Aaa de Rijkskweekschool alhier zijn bij ministerieeie beschikking tot leer lingen toegelaten de volgende 20 joa- gcUeden H. de Boer, van Harlingen. G. Brauks- ma, van Amsterdam. C. Draijer, vaa Z&ndvcorï. E. van der Gaast, vaa Hee renveen. L. Groeneweg, va» Gouda. I. R.j Hoekstra, van Leeuwarden. J. A. Hubregtse, van Burgh. A. va» Kleef, van Puttershoek. J. Ch. Korthals, vaa Leimuiden. J. J. Kraal, van Zeist. H. van Lingen, van Cothen. W. Ploeger, van Schagen. A. Tol, va» Amsterdam. A. Trouw, van Piershil. W. L. Varos- sieau, van Mynsheeresknd. J. vaa der Wey, van Zaandam. J. de Witt, va» Vuiea bij Gorischem. H. Zwart, va» Zaandam en P. Zijlstra, van Haiden- scbip bij Workum. Heden werd het Stedelijk Museum van Schilderijen en oudheden met groote belangstelling bezocht door dea zoon vaa Z. M. den Koning vaa Zweden en Noorwegen. Z. E. was vergezeld va» zijn adjudant en den vice-consul van gemeld ryk den heer Egidius. Ook aan de inrichting van den heer Krelage werd een bezoek gebracht. Naa- wij io de Zaanstreek van 9 de zer lezen, werd bij gelegenheid van de in de vorige week te Wormerveer ge houden tentoonstelling van teekeningen en werkstukken der leerlingen van de Ambachtsschool daar ter plaatse, onze stadgenoot, de heer W. Swart, die van de oprichting dezer Ambachtsschool daaraan is werkzaam geweest, door den voorzitter van „Volksonderwijs* toege sproken, e» hem i» hartelijke woorden dank geeegd voor zijn ijver es toewij ding waarmee hij de betrekking ver vulde, waarvoor hij heeft moeten bedan- kea wegens zijne benoeming tot hoofd der ze Doopsgezinde school alhier. Zondagmiddag was er aan het spoor wegstation alhier slechts éen loket geopend, waar men plaatskaartjes koa krijgen, zoodat reizigers eerste, tweede en derde klasse broederlijk en zusterlijk i» een rij stonde», om door den éenen ambtenaar te worden geholpen. Het komt meer yoor, dat aldus op drukke dagen, inplaats vaa twee sooals anders, slechts loket geopend is ee»e regeling die des te ongeriefelijker is geworden sedert de Maatschappij haar perronkaartenstelsel heeft inge voerd. De oorzaak daarvan zal wel zïja, dat eea deel der geëmployeerden op Zon dag vrijaf heeft en dat jnichea wij ook zeer toe. De vraag ie evenwel of de Maatschappij dan aiet voor drukke dagen een „noodhulp1* nemen kan Bij de tegenwoordige regeling loopea de reizigers gevaar, tengevolge van het lange wachten voor het loket, hun trein te misse». De muziekvereeuiging „Muzikale Vrien denkring", onder directie v&n d£a heer K. F. van Maas Jr., 'is verplicht ge worden, door de vele belangstelling, die hare uitvoeringen steeds ten deel viel, deze te verplaatsen va» de bovenzaal i» de „Vereeniging" naar de groote zaal in de „Kroon*; wel eea bewijs voor den vooruitgang van deze diiet- taaten-vereeaiging. Bij het concert, Zon dagavond gegeven, was da» ook de zooveel grootere zaal va* „de Kroon*, goed bezet. Vaa het programma, dat ten gehoore werd gebracht, kuanen wij volstaan met te vermelde», dat bij de vertolking der verschilleade nummers, ook der solo's, de muzikale eischen, welke daaraan ge steld mochten worde», seer zeker werden bevredigd. Bizonder voldeden „Tuba Mirum aas dem Requiem* en „Agnus Dei aus der C-Dur Mem", beide van Mozart. Bij het eerste nummer vaa het programma was het evenwel hinderlijk, dat de piano niet geheel zuiver ge stemd was naar het orkest. Zaterdagavond gaf de vereenigiag fcHet vliegend wiel" voor dit seizoen haar laatste uitvoering in de groote zaal van „Kroon." Waarschijnlijk ten gevolge vï:b het reeds vergevorderd sei zoen was de opkomst niet zoo groot, als gewoonlijk met de tooneelnitvoerin gen van deze vereeniging het geval is, die van de zijde van hef publiek zich steeds in eene welverdiende belangstel ling moge» verheugen. Opgevoerd wer den „Da verliefde Gemeente-secretaris," kluchtspel in twee bedrijven en „De twee bedienden of het spook te Mid dernacht", kluchtspel in een bedrijf, die beide goed werden vertolkt en het pu bliek voldeden. Te hopen is het even wel, dat als deze ijverige vereenigiag weer eea nieuw seizoen opent, zij dan in de gelegenheid aal zyn, stukjes op te voeren, waarin ook damesrollen zya op genomen. In het mcubelmagazija van dea heer Randoe in de Gierstraat, is oene groote schilderij geëxposeerd vaa den antwerp- schss schilder Pieter voorstellende Hyaciatheaveldcn onder O verveen. Zondag bad in Café Brinkmaan al hier de Nieuwelingen wedstrijd plaats van het kegelcoccours, uitgeschreven door de kegelclub „de Phoenix." De eerste prijs, een verguld-zilveren medaille viel ten deel aan „Nooit Ge dacht" van Amsterdam met 207 pusten j de tweede prijs, eea zilveren medaille aan „Jonge Krachtea" van Amsterdam met 205 punten de derde prijs, zilveren medaille aan „de Maas" van Rotterdam met 186 puratea en de vierde prijs, een bronzen medaille aan de „Orasjekegel- club" te Amsterdam met i76 punten. Verder verkregen „Kampioen," den Haag 132, „Gooi raak," Haarlem 166, „de Kennemers," Alkmaar 176, „A. F. G. V,," Amsterdam *55» „Gooi om," idem 127, „Kegel - club" idem 142„Vriendenkring," Beverwyk 149, „Acht om de Lange," 139, „HArd gaat ie,* Helder 140, „Amicitia," Amsterdam 142, „de on derlinge Kegelaars," idem 73, „Gaat ie Hard", Haarlem 127, «R. O. M.," idem 160, „'t Spaarae," idem 162, „Bom- bardia," Amsterdam 131, „Voor waarts," Wormerveer 85, „Amigos," Rotterdam 129, „Eendracht," Haarlem 110, „Nut door Vriendschap," Abcoude 128 en „Nederland," Amsterdam 82 punten. Op de te Rotterdam gehouden hon- deateatooBstelliag zijn bekroond de volgende stadgenoot»»de heer J. v. d. Möhlen met zeer eerv. verm, voor „Waldy", dashondde heeren Gebr. Brinkmaan met 3den prijs in dejeugd- klasse van gordon-setters,met „Perzan H", de heer J. W. D. Francken met le prijs in Nieuwelingsklasse Schotsche herdershon- dea, tevea met „Amstel Betsy" en de heer R. Grippeling met 3den prijs ia de Jeugdklasse iersche terriers met„Gipsey Counters." Men schrijft ons uit Zandvoort Zoudt u mij eea plaatsruimte kunnen afstaan voor onderstaande regelen, ter opheldering vaa het bericht, voorko mende in Haarlem's Dagblad van 5 April j. 1., waarin gemeld wordt, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland het Raadslid H. Driehuizen te Zand voort, vervallen verklaren van zijn lid maatschap van den Raad der gemeente Zandvoort. Dit bericht zou nl. wellicht tot vergissingen kunnen aanleiding geven. De heer H. Driehuizen, sinds meer dan 20 jaren lid van den Raad van Zandvoort, had sinds onheugelijke jaren hit recht verkregen badmaterieel op het strand te plaatsen, eerst kosteloos later tegen eenige vergoedingzoo ook richtte de heer Driehuizen io April 1892 weder eea verzoekschrift aaa den Raadom op een gedeelte van het strasd voor zijn Hdtel badmaterieel te mogen plaatsendit werd door den Raad toegestaan en bepaald, dat 5.par strekkenden Meter als ver goeding moest worden betaald. De Raad scheen toen, evenmin als de Gsd. Staten van NoordholUnd die het raadsbesluit bekrachtigden, bezwaar te maken legen dit verzoekschrift. Waarom nu de Raad der gemeente Zaadvoort Ged. Staten vaa Noordholland, oor deels» dat het raadslid Driehuizen io strijd handelde met art. 34 der ge meentewet en in April '92 niet, is mij niet recht duidelijk. Het was toch m. i. eenvoudiger geweest toen aan requestrant, op grond van art. 24 der gemeentewet, zijn verzoek te weigeren terwijl ik van oordeel ben dat er in den Gemeenteraad van Zandvoort wel andere zaken zija, meer de behartiging waardig, waarmede de gemeente Zandvoort meer gebaat zou wezen, dan met een nog twijfel achtige, m. i. tot niets goeds lijdende schorsing van eea der oudste leden vaa den Raad, die onwillend en onwetend in strijd met art. 24 der gemeentewet han delde. De centrale liberale kies- vereeniging in het district Beverwijk zal den heer Boreel verzoeken, dat by nog lid van de Tweede Kamer blijve tot de eerstvolgende algemeene ver kiezing. Men besloot daartoe, omdat de heer Boreel zich een beslist voor stander van de nieuwe kieswet heelt verklaard. {Stand,) Aan het Oosterdok te Am sterdam kreeg een werkman Vrijdag namiddag eene baal suiker van 100 kilo op het hoofd. Hij zeeg doodneer. Een commissionair in e f- fecten, jte Amsterdam wonende Vijzel straat, heeft aangifte gedaan dat hij Donderdag morgen aan een knecht van een kruier eene hoeveelheid effecten, ter waarde van 4591,55%, heeft ter hand gesteld ter verzilvering, met welke som de knecht niet is teruggekeerd. Naar men verneemt moet het kapitaal, benoodigd voor de op richting van het groote Sanatorium aan den Baarnschen straatweg le Hilversum volteekend zijn, zoodat de oprichting verzekerd is. De toren van Purmerland is sedert Vrijdag vijf centimeters meer hellende. De helling van af de spits bedraagt thans M. 1.40. De hoofd-ingenieur, die eerst tegen beden werd terug-verwacht, was Zon dagochtend weer aanwezig. Den bewoners is aangezegd de huizen te verlaten. School en kerk zijn gesloten. Met het afbreken van de spits zou men vermoedelijk heden aanvangen. Twee jagers van Oostzaan, waren in het Oostzij der veld jbezig met het uitoefenen van hun beroep. Bij het laden van zijn geweer met dubbelen loop, waarvan éen juist afgeschoten was, kreeg een van hen plotseling de lading vaa den anderen loop in het aangezicht. Zijn toestand maakte de overbrenging naar het Binncn-Gasthuis te Amsterdam noodig. De Utrechtsche Universi- teit heeft een groot verlies geleden. Professor Friedrich August Salter, de eminente hoogleeraar in de chirurgie, vroeger adsistent van prof. Billroth, heeft, naar „Renter" nit Dresden seint, zich in eea hotel aldaar van het leven beroofd door zich van de derde verdieping naar beneden te storten. De dood volgde on middellijk. Prof. Salzer trad den i6n Sept. 1890 te Utrecht als hoogleeraar op, als op volger van prof. Van Goudoever. In 1892 zag hij zich wegens ziekte ver plicht, eenigen tijd naar een Duitsche badplaats te gaan. Door,twee maréchaussées zijn onder Diisteloord vier zoutsmokke- laars betrapt. Ruim 350 pond zout lie ten zij achter. Ten einde zich aan een proces verbaal te onttrekken, zwommen de vier mannen over een vrij diepen waterloop. Het zout werd in beslag ge nomen. De justitie is Zaterdag weer te Osch geweest, thans voor de vijfde maal. Zekere v. B., bijgenaamd „de baron" werd Zaterdagavond, als vermoedelijke dader van of medeplich tige aan den moord op wachtmeester Hoekman gearresteerd en geboeid naar Den Bosch overgebracht. De publieke 22) HOOFDSTOK XVI. Eene ontmoeting. «Neen zeker nietgaf miss Mazerod ten antwoord, en beide jonge dames stonden op en bogen ter eere van de vorstelijke familie. Het was de groote artisten-soirée vaa het seizoen, en een me nigte onbeteekenende personen krioelden dooreen in het onzinnig verlangen om degenen te bedriegen, die zoo lichtgeloovig mochten zijn om te meenen, dat zij iets waren. «Natuurlijk," zeide Dora, toen zy weer waren gaan zitten, en de muziek «op verzoek" zweeg//zullen er wel groote lui bij zijn, ten minste in een of ander opzicht, maar zy zien er niet naar uit." Met een kritischen blik zag miss Mazerod om zich heen. «Sommigen," zeide zy, «zyn hooggeplaatste of ryke personen. Anderen zyn actrices - beroemde actrices van het tooneel. Ziet gij daar dat slanke meisje met die laatdunkende uitdrukking op haar gelaat, die zonder dat zy het beseft doet denken aan eene dienstbode, die een melkverkooper een uitbrander geeft? Zy is eene groote actrice, die geen geringe verbintenissen wil aangaan, terwyl flinke haar niet worden aangeboden. Zy is ©ene actrice «om zich te laten photografeeren." «En is dit nu de bloem van het londensohe gezelschap zeide Dora, en zag met groote vroolykheid om zich heen. «Er bestaat nu geen bloem en ook geen afscheiding meer," zeide haar nicht. «Ziet gy dien jongen man, die nu met die actrice spreekt? Hy ziet er niet uit voor hetgeen hy is. Hy is de af stammeling van een aanzienlyk huis, die allerverschrikkelijkst in klei modelleert." «En die groote gestalte, aan wien hy zyn rug toekeert?" «Een van zyne modellen." «Van klei?" «Eigenlyk, ja." En miss Mazerod barstte ie lachen uit. Na aldus nog eenige figuren te hebben besproken viel Dora's blik op een gelaat, dat dadelijk haar geheele aandacht trok. Het was het gelaat van een man bruin, kalm, met oogen, waarin geen glans van geluk zetelde, en met een lange, gebogen neus. «Wie is die man vroeg zy dadelyk. «Die is geheel anders als de rest. Hy is de eenige persoon, dunkt my, die niet vluchtig wil gaan ontdekken, hoezeer hij de aandacht heeft kunnen trekken." «Ja, hij is een man, die een doel heeft." «Welk doel?" vroeg Dora. «Dat weet ik niet; ik geloof niet, dat iemand het weet." «Hy weet het wel." «Ja, hy weet het." Miss Mazerod wierp een blik op haar waaier, met een benepen trek om hare lippen, die tof lachen geneigd waren. Een jong- mensch met donker gelaat baande zich door de menigte een weg in hunne richting. «Hoe heet hy vroeg Dora, den man nog steeds aanziende. «Generaal Seymour Mitchell." «De Indiër?" «Ja." Ez heerschte een oogenblik van stilte, gedurende waarvan miss Mazerod een blik wierp in de richting van den jongen man, die was staande gehouden door eene forsche dame, van hare dochter vergezeld. «Ik zou hem gaarne willen leeren kennen," zeide Dora. «Niets is gemakkelyker," antwoordde haar nicht, nog steeds verdiept in de aanschouwing van haar waaier. «Ik ken hem zeer goed." «Hy kykt op het oogenblik naar u." Miss Mazerod keek op en maakte een korte buigiDg, waarmee zy wilde te kennen geven, «Kom hier." Op dat oogenblik was de jonge man naderby gekomen, eo drukte Dora onstuimig en miss Mazerod langzaam de hand. «Jack," zeide deze jonge dame, «ik heb zooeven generaal Mit chell daar achter n gegroet. Ik zon gaarne willen, dat gij hem aan Dora voorsteldet." Jack scheen dit een uitstekend denkbeeld te vinden, en keerde zich haastig om.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1