NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. TW! 10e Jaargang:. Woensdag 12 April 1893. No. 2998, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. DE tt AS KWESTIE. BINNENLAND. FEUILLETON GESLACHTEN HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAXJBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31öis Faubourg Montmartre. Haarlem, ii April 1893 B. en W. stelden onlange in haaden I van de Comm. vaa Fin. een tweede I sappletoire begrooting over 1892 van I het St. Elizabeths Gasthuis, ia ontvaDgst en uitgaaf bedragende 24541.82, waarbij echter onder de ontvangsten voorkomt een post van 17162.64s als extra subsidie uit de gemeentekas, waarop Regenten rekenen om de be- I groQting te doen sluiten. De Comm. van Fia. nu Is overtuigd I van de nuttige werking der instelling en van het goede beheer der Regenten, maar toch maakt zij bezwaar tot goed- I hearing dier suppletoire begrootiig te adviseren, omdat de Comm. niet kan nagaan cf en in hoever de rekening der gemeenie na hare afsluiting op 30 Juni, de betaling dezer extra-subsidie zal toelaten. Om deze redes stelt de Comm. van Fin. aan den Raad voor, de bedoelde begroeting goed te keuren met uitzon- dwing van de som vaa f 17162.64s en voorts aan Regesten van het Gasthuis te berichte®, dat indien de rekeniag over 1892 met een nadeelig saldo sluit en uit hunne begroeting voor 1894 blijkt, dat zij buiten machte sijs om deuwe bronnen van inkomste» te scheppen de Raad bereid zal zijn, in overweging te nemea op welke wijze fa de behoeften van het St. Eliz&beths- oi Groote Gasthuis kan worden voor- lien. De jaarlijksche universiteits-roeiwed- strijd, zal na bekomen vergunning der betrokken gemeentebesturen, gehouden worden den 4den Juni a. s., op het Noorder Spaarne. De Vereeniging tegen het mishande len van Dieren voor Haarlem en om streken hield Maandagavond hare ge- woae jaarlijksche «ügemeene vergadering in de bovenzaal vaa het Nutsgeboui Uit de ter vergadering gedane mede- deelingen bleek, dat het ledental voor uitgaat en thans 110 bedraagt en dat de kas in bevredigenden toestand verkeert. In twee vacatures van leden vaa het besiuur (de heer A. MerenB JCz. is overleden en de heer W. D. Nolting heeft bedankt) werden gekozen de hee- len mr. C. Job. Prins en dr. P. G. Bus- kers. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren H. Remmers en R. Eekhout, werden by acclamatie her benoemd. Heden waren de straten in fry na chronische stofwolken gehuld. Wy zagen geen waterwagen, die on langs bij hooger thermometerstand, vol ijverig rondreed. Het schynt dusdat er gesproeid wordt om de temperatuur ;wat aange namer te maken, niet tot stofweriag. Volgens onze bescheiden messing is het speciaal om het laatste toch te doen. 11. By de lezing van het voorstel der Raadscommissie vallen nog andere dia gen in het oog, namelijk door hunne afwezigheid. Nergens in het geheele stuk wordt melding gemaakt van de noodzakelijkheid van het zoogenaamde dag- of kookgas. Het koken op een gaskomfoor komt steeds meer in de mode en ditmaal is de mode praktisch geweest. Inplaats van hei tijdrooveade aanleggen ea onderhouden van eea hout- of cokesvuur ia een forauis, heeft me» slechts een kraantje om te draaien en floepde vlam spriagt voor den dag bij het afstrijken vaa eea elakeien lucifer. Is het eten klaar, men blaast de vlam uit. Geen asch, geen vuil, geea verspilling. Tot tijd en wijle er in oaze eeuw van uitvindingen iets geheel nieuws zal worden oatdekt, is het gas de ideaal-verwarming tot be- reidiag van het middagmaal. Zooals tot heden de toestand was, kon vaa het gas voor dit doel bezwaar lijk partij worden getrokken, ten eerste omdat het te duur is, want bij een gasprijs van negen cents per Meter spreekt het vanzelf, dat turf, hout en cokes veel goedkooper uitkomen, terwijl bovendien het gas dat wij voor ver lichting gebruiken, veel te weiaig hitte geeft. Men moet derhalve voor kookgas wel degelijk een ander soort van gas hebben, dan voor de verlichting, een dat weliswaar minder lichtkracht bezit, maar veel grooter hitte afgeeft, en daarom is het toch juist te doen. Nu kan in iedere gasfabriek deze soort van gas worden geleverd, het ver schilt van het lichtgas alleen daarin dat het minder geauiverd wordt. De gebrui kers van dag-gas zullen natuurlijk een dubbelen meter moeten hebben (dub bele kanalisatie is onnoodig) en het eenige beswaar, dat men tegen het le veren van dag-gas kan aanvoeren, is o. i. van niet 41 te groot gewicht. Op een vastgesteld uur zal namelyk de fabriek het leveren van kookgas moeten staken ea moeten aanvangen snet het lichtgas in de buizen te brengen. Nu krijgt de verbruiker, wanneer hy zijne lichten ontsteekt, in de eerste oogenblikken een mengsel van licht- en van kookgas, ea derhalve minder goed licht, omdat zooals wij hierboven zeiden, kookgas minder lichtgevend vermogen heeft. Eerst waaneer al het nog in de buizen voorhanden kookgas is verbrand, zal het licht zyae behoorlijke sterkte verkrijgen. Nu geven wij toe, dat dit een incon venient is, maar het volstrekte ontbre ken van kookgas is dat ook en het komt ons voor, dat nu het gebruiken van gas tot het toebereiden van het middagmaal, steeds meer veld wint, de zaak in het advies der Raadscommissie althans had diesea te worden bespro ken. Vooral ook, omdat voor zoover wij weten de gas-maatschappij nooit heeft verklaard, dat zij bezwaar zou hebben tegen het leveren van kookgas. Kleine plaatsen, zooals Schiedam en Krommenie, genieten het gemak vaa kookgas door hunne (gemeentelijke) fabrieken. Natuurlijk blijft het [debiet altijd gering en wij vatten des te minder, waarom de Commissie dit belangrijk punt in het geheel niet aanroert,'omdat het verbruik van het kookgas in Haar lem zonder eeaigen twijfel zeer belang rijk wezen zal. Wellicht ook zon door de mindere zorg die aan de zuivering behoeft te worden besteed, het kookgas nog iets lager in prijs kunnen zijn, dan de nieuwe prijs van lichtgas, door de Raadscommissie voorgesteld. Vergissen wij ons niet, dan is ook in de door ons genoemde plaatsan Schiedam en Krommenie de prijs van kookgas lager dan die van het gewone lichtgas. Wij geven dan ook den weasch te kennen, dat bij de aanstaande gedach te® wisseling ia den Raad over de gas- kwestie de Raadscommissie over dit ge wichtige punt nadere verklaringen zal doen. Wat in het advies mede niet wordt aangeroerd, is de prijs van de cokes. Vele gemeentelijke gasfabrieken leveren de cokes aaa de ingezetenen tot lager prijs, dan waarvoor die aan de fabriek te Haarlem verkrijgbaar is. Volledig heidshalve hadden waarschijnlijk velen met ons gaarne ook dit punt in het advies behandeld gezien. Het ia toch van niet gering belang, wanneer een mud cokes, al is het maar tien cents, goedkooper te verkrijgen is. Bij het zeer groote gebruik van dit artikel zou de besparing voor de in gezetenen zeer belangrijk blijken te zijn. Het is over het algemeen met dit advies wat ook met andere Raads stukke® het geval wel eens isin weer wil van zijn omvaag is het nog te be knopt. Op het Stadhuis nu liggen een aantal stukken, by dit advies behoo- reade, ter inzage voor de Raads leden. Uitgezonderd wellicht een enkel stuk, zie® wy niet in, waarom aan het publiek aldus slechts een mootje van den zalm wordt vertoond. Wij zeiden reeds vroeger, dat op die macier de ingezetenen bovenop de kaarten kijkea, maar niet erin en dat het hun niet kwalyk kas worden genomen, wanneer zy onjuiste denkbeelden koesteren over sommige gemeentezaken. Een derde opmerking die wij wenach- ten te maken, betreft de raeterhuur.Het komt ons voor, dat die tot heden te hoog is. Zoo ingewikkeld is het iustiu* ment niet, dat een huur van drie gulden noodig wezen zou, daar het toch wel de bedoeling niet zijn kan, dat de gas fabriek ook uit de verhuring van de meters nog voordeden trekt. Behoor lijke rente van het kapitaal dat zij daarin steekt, is o. i. voldoende. Maandagavond werd ia onzen Schouw burg door een fransch gezelschap onder directie van den heer J. Tribei ten tooneeie gebracht «L' enfant Prodlgue", muziekdrama ia drie bedrijven van Michïel Carré, muziek van André Worraser, dezelfde pantomime met mu ziekbegeleiding die een vorig jaar door bet gezelschap vaa Kreukniet en Poolman als „De Verloren Zoon*, reeds tweemaal hier ter stede werd opgevoerd. Dit zal er dan ook wel veel toe hebben bijgebracht, dat de opkomst van het publiek vrij gering was. Werd evenwel toen de be geleiding vervuld door een strijkorkest Maandagavond waren het de drie ge broeders Haakman, die ieder op een piano de muziekpartij vervulden. Deze drie heeren brachten voor den aanvang van het drama eenige onuit gegeven pianostukken ten gehoore, welke zeer goed voldeden, en waarvan de vertolking een bewijs gaf vaa hunne technische vaardigheid op de piano. Ook de begeleiding verdient een woord van lof, hoewel die niet zoo kon boeien als wel het geval was met een strijkorkest. De mimiek was bij alle executanten levendig en natuurlijk ea eene duidelijke vertolkster van hetgeen de mond niet mocht uitspreken. Vooral voldeed mad. Leroy als Pierrot fils zeer goed. Zooals reeds bij advertentie is aan gekondigd wordt Donderdagavond in onzen Schouwburg opgevoerd „Haar Thuis", tooneelspel in 4 bedrijven van Sn terman, welke voorstelling wij kunnen aanbevelen wijl het stuk algemeen gunstig is gerecenseerd, en wij van het Neder- laadsch Tooneel eene goede vertolking kunnen verwachten. (Zie vervolg: stadsnieuws 3e pagina) Te Schoten worden pogiagen aange wend om aldaar een betere inrichting der posteryen te verkryge». Tot au toe heeft aldaar slechts éé®e bestelling en verzendiag plaats, zoodat eeu brief te Haarlem ter post bezorgd voorin. n4 10 uur, den volgenden dag 11 4 12 uur eerst wordt besteld. Door de droogte der laatste weken is ondanks het mooie weder, de stand der bouw- en weilanden in de omstreken van Haarlem achterlijkbekend is het rijmpje Een drooge Maart, een natte April, Dat is den boeren naar hun wil Doch ook April leverde tot nu toe geen regeD, zoodat door enkele polder besturen onder Sloten en Haarlemmer- liede buitenwater in de polders is ge laten, teneinde door den hoogen water stand den grasgroei eenigszios te be vorderen. Men schrijft ons: Is het American Hotel te Amsterdam vergaderde Maandag 10 April het voor- loopig comité voor de Noord-Hollandsch- Utrechtsche locaal-spoorweg van Haar lem naar Nieuwersluis. De circulaire te zenden naar alle be langhebbende gemeentebesturen werd vastgesteld. Het comité bestaat uit de H. H.; Dr. de Haan, wethouder van Haarlem,voorzitter, P. Ledeboer, lid v, d. Prov. Staten van Noord-Holl&öd te Aalsmeer, secretaris- penningmeester, G. B. 't Hooft en J. H. M. Evelein, beiden leden van de Staten van Noord-Holland te Haarlem mermeer, jhr. Teding van Berkhout, burgemeester van Ha&rlemmeriiede en Spaarnwoude, J. W. Lantzendoiffer, burgemeester van Haarlemmermeer, J. G. Heijdanus, burgemeester van Aals meer, van Sod,burgemeester vanNieuwer- Amstel, J. M. van MeeteleD, burge meester van Uithoorn, de Voogt, bur gemeester van Mijdrecht, C. Vreeden- daal, wethouder van Vinkeveen, J. N» Bastert, oud-minister van W. H. eaN. lid v. d. Prov. Staten van Utrecht te Maarseveen, Doude van Troostwyk, lid v. d. Prov. Staten van Utrecht, te Nieuwersluis, J. H. de Waal Malefijt, te Westbroeken J. M. Schout Velthuijs te Utrecht, belden leden van de Prov. Staten van Utrecht. H. M. de Koningin-regentes bracht in 1890 een bezoek aan de arnhemsche schilderijen-tentoonstelling met H. M. Koningin Wilhelmina. Een officieel bezoek werd door d Koningin- regentes nog niet aan Gelderland's hoofdstad gebracht. Bij geruchte ver neemt men, dat HH. MM. voornemens zijn in Juli een officieel bezoek au Arnhem te brengen. HOOFDSTUK XVI. Bene ontmoeting «Ja, maar dat is niet het geval met artisten, en de vrouwen van artisten worden er ook niet door verheven. Men mag u wel geinkwenschen. In uw beroep verheffen weinig personen zich boven standverschil.* Dit was een onderwerp, waarvoor Seymour Mitchell bang was. Het was hem onbekend hoeveel Dora kon weten. Van het eerste oogenblik af, dat Jem zyn verlangen bad te kennen gegeven, dat zy alles moest weten, had hij vermoed, dat het bier eene jeugdige liefde had gegolden, maar het feit, dat by haar hier in feest- kleeren op een publiek feest ontmoette, deed de fondamenten zyner theorie zeer verzwakken. Hy hield niet van Edith Mazerod, omdat hy vermoedde, dat zyn vroeger leven wel eens in hare tegen woordigheid was besproken, in haie luchthartigheid was hem even onbegrijpelijk als ze hem verdacht voorkwam. Voor Dora koesterde hy vrees, waarom wist hy niet. V «Gy zult Indië wel goed kennen zeide zy en zag recht voor zich uit. «Al te goed,* was het antwoord, met een scherpen, zydeling- schen blik. Hy had gelijk. Op dat oogenblik had Dora veel gelijkenis met een van die habitudes van concert- en balzaal. Zy was zeer bleek en zag er vermoeid uit. «Dertig jaar geleden nam ik reeds deel aan den opstand,* ver volgde hij. «Sedert dien tijd zijn in Indie myne vrienden ge dood.* Er heerschte een korte panze. Zij wist, dat het byna zeker moest zyn, dat deze man Jem persoonlijk had gekend. Zonder bezwaar zoa zijn naam genoemd kannen worden, maar de wond was te verscb, haar hart nog te pijnlijk aangedaan, dan dat zy over hem wilde hooren spreken. Een seconde lang aarzelde Seymour Mitchell. Zyn naam lag reeds op zyne lippen. Het goede triomfeerde reeds byna over het kwade. En het meisje, dat daar zat met gebroken hart, kalm en sterk, zooals slechts vrouwen kunnen zyn besefte niet, wat in zyn brein rondwoelde. Hoe dikwerf gebeurt het niet, dat een te veel gesproken of een verzwegen woord een geheel menschen- leven kan veranderen «Ja,* zeide Mitchell, «ik haat Indië.* En het was gebeurd; het oogenblik was voor altijd verloren. Seymour Mitchell had het stilzwijgen bewaard en wellicht waB op dat oogenblik zyn vonnis geveld. Wie kan het zeggen? De ge legenheid wordt ons dikwyls geboden, en steeds komt er een oogenblik, dat beslist. Dora was het zich bewust, dat zy hare eigen krachten had overschat. Zy had hem op het gevaarlijk terrein gevoerd en mot vreugde zag zy, dat hy het weer verliet. Zij durfde er hem niet opnieuw heenleiden. Kort daarop verliet hy haar, by de niet ontijdige komst van eene vriendin. De kennismaking door miss Mazerod bewerkstelligd, scheen niet volkomen geslaagd te zyn, want zy namen ernstig afscheid, zonder dat de hoop werd uitgesproken elkaar te kunnen weerzien. En toch hield Dora van hem, want hy was sterk en had een levens doel, zooals alle mannen moesten hebben. Zy wilde meer van hem weten. Seymour Mitchell was zich bewust vad een gewaarwording van onrust, die niet was weg te redeneeren. Hy had het besef alsof hy werd omringd door iets iets in den vorm van een keten, waarvan de schakels een voor een werden dichtgeklonken en dat hem langzaam omsloot. HOOFDSTUK XVII. Te Hurlingham Het was mevrouw Glynde gelukt haar plan door te drijven. Zy was te Londen gekomen met het voornemen om Dora daar onder de hoede van haar zuster, lady Mazerod, achter te laten, en zij had nog geen half uur met deze beminnelijke wednwe gesproken, of het doel van haar komst was reeds zoo duidelijk aan het licht

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1