NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. TWl GESLACHTEN iOe Jaargansf. Donderdag 13 April 1893. No. 2999 stadsnieuws. filNNBNLA A D. f fcz lj i_ l_ fc f o nl HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIÈN: n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSucc.Parijs 31èis Faubourg Montmartre. Haarlem, 12 April 1893. Zooals men weet, ie de Raadscom missie, die advies hesft uitgebracht over de, voorstellen der gasfabriek, verdeeld ha',, eene meerderheid die voorstelt tot eonccssieverlengiag over te gaan en eene minderheid, die gemeente-exploi Utie Wil. Met vrij groote zekerheid kunnen wij mededeeles, dat de meerderheid bestaat alt de heeren lorde» s, de Kanter, Waller, de Haan en Enschedé (aJzoo bet geheele College van Burgemeester en Wethouders) ea de miaderheid uit de drie Raadsleden, de heeren Va® de Poll, Soeltjes ea Stolp. Naar ons van verschillende zyde» ter oore kwam, heeft de Gasfabriek ia- middels een nader voorstel aan de» Raad gedaan, waaria zij zich bereid verklaart, de verlaging van dsngaaprija van 9 tot 8 Cents reeds te doen in gaan op i Maart 1.1., wanneer het con tract tot verlenging, der concessie vóór 30. Juli in orde komt. Deze verminde ring zou dan van de gasrekeaiag over Juli worden afgetrokken. Alzoo een premie op den spoed 1 Blijkbaar heeft de fabriek by snelle afdoening der zaak belang. Dit feit moge den Raad tot dubbele omzichtig heid aansporen! Een adres tegen verlenging der Gasconcessie. Dinsdagavond vergaderde in Café Montague de Vereeniging vaa Industri ëlen en Kooplieden in bouwkunde en aanverwante vakken, osder leiding van haren voorzitter, den heer D. A. Braa- kenburg. De bijeenkomst was ia hoofdzaak ge wijd aan de bespreking vaa de gas- kwestie alhier. De heer H. J. G*ijl JC»., 2de voorzitter, leidde de zaak breed voerig in en kwam tot de slotsom dat hei nut wenschelijk wss, de concessie verlenging aan de Imperial Continental Gas Association weder toe te staan, maai na afloop dier concessie een ge meentelijke gasfabriek op te richten ea te ejcploiteeren. Hierna verkreeg de heer G. E. L. HJjmaus, die zich bereid had verklaard de vergadering als gast bij te wonen en haar voor te lichten, het woord ea deed tal vaa mededeelingen ea opmerkiïgen, die hem tot dezelfde conclusie brachten als waartoe de heer Geijl gekomen was. Nadat nog door de aanwezigen eenige ^ogenblikken van gedachten was gewis seld, werd met algemeene stemme® op twee na, besloten dat de Vereeniging van ladustrieelen en Kooplieden zich bij gemotiveerd adres zal wenden tot den Gemeenteraad, met verzoek de verlenging der concessie niet toe te staan. Ongetwijfeld behoort de tooneeluit- voering, Dinsdagavond door de Letter lievende Vereeniging „J. J. Cremer" alhier in dea Schouwburg gegeven, tot een der gelukkigst geslaagde voorstellingen. Op versoek van vele donateurs en iedea had men tot sluiting van het seizoen een blijspel gekozeo, ea wel „Het Zangersfeest", in drie bedrijven, een van de beste stukkea vaa de» duitschen blyspelschryver, G. voa Moser. Het geheele stuk door wisten de spelers, allen uitstekend voor hun rol beregend, de belangstelling gaande te houden, terwijl vooral ia het laatste bedrijf de acteurs ea actrices dikwerf werden overstemd docr het luide lachen. Boltea was ah gemoedelijke rentenier uitstekend, evenals Scheffrie? ook Hartman en Praatman werden zeer goed getypeerd. Wat ook een woord van waardeeriag verdient is zeer zeker het spel van de drie dames, die met gewenschte losheid speelde». Ia het voorstukje, dat gegeven werd „Ia het voorvertrek van dea Minister", dramatische sckets in een bedrijf, was de vertolking van de voornaamste en eenigst belangrijke rol, namelijk die van Knaap, uitmuntend, en komt den heer J., die deze alleszios monielijke taak op zoo lofwaardige wijze vervulde, een woord van hulde toe. Het strykorkest vaa het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van dea heer Kriens, leverde als naar gewoonte ee» goed, afwisselend muziek-programma. In afwachting van het Qogesblik waarop H. M. Koningin Wil- helmina en hare doorluchtige moeder Amsterdams grondgebied zouden be treden, heerschte er Dinsdagmorgen eene meer dan gewone drukte in de omgeving vaa het koninklijk paleis. Reeds was de vlaggestok uit den koe peltoren gestoken waarvan zoo straks de koninklijke standaard zou wapperen reeds zwermden officieren en min dere militairen in groot uniform om het paleis; reeds trok de eerewachtop, voorafgegaan door de regimeatsmusiek reeds stond de Oranje-lievende jeugd in breede zyen voor het paleis geschaard, aangetrokken door het afwisselend mi litaire schouwspel, op „de kleine steen tjes"; reeds haddes ouderen en vooral vrouwen, sich op de balustrade aan de voeten der Nederlandsche maagd eene goede plaats verzekerd om van de blijde inkomst der Vorstinnen getuigen te zijnEn dit alles terwyi men nog zeker een goede twee uur zou moeten wachten, voor het balderen der kanon nen de nadering van den koninklijken trein verkondigen zou. Tijdens het passeeren van "den ko ninklijken stoet, toen deze zich va® het station naar het paleis begaf, viel ;er op het Damrak eenige ongeregeldheid voor. Twee colporteurs van het blad Recht voor Allen beproefden couranten en strooibiljetten in de koninklijke rijtui gen te werpen. De beide tcolporteurs werden ia hechtenis genomen en, door eeoe dichte en onrustige menigte om- afcuwd, aaar het politiebureau in de Oade Brugsteeg geleid. Te 2 u. 20 kaalde het eerste der 51 saluutschoten. Weinige oogenblikken later stoomde de koninklijke trein het station blnneD, begeleid door de heeren Nierstras e, inspecteur vaa het vervoer der Hollaadsche IJzerenjSpoorweg-Mij., Van Lockhor8t, inspecteur der bewe ging, en Van Swieten, ingenieur der tractie. Op het perron bevonden zich de burgemeester der gemeente in ambts gewaad, en de heeren Van der Vliet ea Westerwoudt, commissarissen, en Va» Hasselt, administrateur der spoor wegmaatschappij. Vriendelijk neigend traden de beide vorstinnen de wachtenden te gemoet, de Koningin gekleed io c émekleurig jurkje en mantel met witte kantkraag en hoed met witte veer. Nadat H. M. de Regesstes zich een oogenblik met den heer Vaa der Vliet had onderhou den, werden Hare Majesteiten door hem ea den heer Westcrwoudt naar de ontvangkamer geleid waar haar door een knaapje en een meisje, twee klein kinderen van den heer Westerwoudt, bloemen aangeboden werden. Weinig tijds daarna zette de stoet zich m beweging en bereikte zij langs het Damrak onder het gejuich der saamgestroomde meaigte den Dam. Daar werd de koninklijke stoet als naar gewoonte door eeue dicht opeen gepakte menigte opgewacht, en zéo druk bleken de zaken op de Beurs niet te zijn of de bezoekers konden zonder gevaar voor het derven van groote winsten, zich het genoegen gun nen om in den voorhal en op de trap pen van Mercurius' tempel zich in drommen te posteeren om het oogenblik der verschijning van de Koninginnen op het balkoa ta verbeidea. Toen dat oogenblik daar was steeg uit duizend keelea een juichkreet op. Het gure weer liet niet toe lang op het balkon te vertoeven, maar geruimea; tijd bleef de kleine Koningin sich daarna vertoo- nen aan een der ramen van het paleis, wuivend naar alle zijden. Des middags diner van 24 couverts ia de Mozesza&i. Tot de genoodigden behoorden de Commissaris der Koningin, burgemeester en wethouders, de com mandanten der stad en van de marine. Naar men verneemt, bestaat er gegrond vooruitzicht dat de Belgische greus nog in deze week voor den in voer van Nederlandach vee zal worden opeageste'id. Verzonden Is het program ma vaa de Internationale tentoonstelling van Nijverheid, georganiseerd door den Nederlaadschen Hocelhoudersbocd, die de maanden Junï en Juli in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden. De tentoonstelling zal omvatten aegen klasse» nl. kookinrichtingenameuble menten verlichtingverwarmingdi verse inrichtingen op sanitair gebied porselein, glas, hulpmiddelen, enz.voe dingsmiddelen ea dranken; diversen; werktuigen volledige inrichtingen. De aangiften van inzending mosten zijn ingekomen voor 18 April e. k. Nevens dit programma heeft de ten toonstellingscommissie verzonden een opwekking tot steun in een noodzake lijk waarborgfonds. De hotelhoudersbond heeft reeds f 2500 daarvoor beschikbaar gesteld, thans moet nog 7500 ge vonden worden de commissie twijfelt niet of zij, die het belang dezer tentoon stelling inzien, sullen spoedig helpen het ontbrekende bijeen te breugen. Penningmeester is de heer Wm. Schut te '8 Graveahage. In het gebouw „Constantia" te Amsterdam trad Dinsdagavond Do- meia Nieuwcnbuis voor een talrijk pu bliek op met het onderwerp „moderne ketterjachten". Bij het uiteengaan der vergadering maakte de voorzitter nog de opmerkisg, dat er dien avond ia de stad schoone gelegenheid zou zijn tot het verspreiden van geschriften, daar op bekende pun ten zeker als gewoonlijk eene groote menigte bijeen zou zijn. Blijkens afspraken, in de vestibule van het gebouw gemaakt, vatte men het plan op zich in kleine groepen naar den Dam te begeven. Zoo ge- i schiedde. Een tamelijk sterke politie macht trok echter mede, ea bij aan- j komst op den Dam bleek het weldra, dat de politie ter dege op haar hoede was. Aan alle zijden van bet koninklijk j paleis sto*den kleine groepen politie-1 agenten opgesteld. Het verspreiden der menigte en bevorderen vaa het gere geld verkeer gaf meer dan eenmaal tot krachtdadig optreden aanleiding, waarbij au en dan van dea wapenstok gebruik werd gemaakt. Het afloszea der huza- renwacht veroorzaakte omstreeks elf uur een paarden der niet geringe opschudding, daar de Ier kavalerigte® onrustig werden door het gieren en gillen derj ^drin- gende menigte. Betreffënde de bekende Amsterdamsche gaskwestie, schrijft men uit Amsterdam aan de N. R. Ct. het volgende De feiten zijn de volgende. Pas waren de fabrieken der //Imperial Continental Gas Association" in werking (November 1885), of van eenige groote gas ver bruikers is de gemeente kwamen klach ten bij den raad over belangrijke ver meerdering van gasverbruikbij een gelijk aantal lichten als toen zij waren aangesloten bij de Hollandsche Gasfa briek. En reeds in Maart 1886 werd in het Paleis voor Volksvlijt eene verga dering gehouden van gas verbruikers, die besloten zich per adres tot den raad te wenden, om op het belangrijk nadeel te wijzen dat de concessie aan de „Imperial" der burgerij langs dezen weg berokkende. B. en W. belastten den ingenieur van het gemeentelijk gas- bureau met een onderzoek, en het rap port van dien ambtenaar gaf als con clusie, dat de hoogere druk waaronder het gas door de „Imperial" geleverd werd, de oorzaak was van het ver meerderd gebruik. Aan dien hoogeren druk kende genoemde ingenieur echter zoovele voordeden toe, dat hij wijziging in dat opzicht onraadzaam oordeelde, daar bovendien ieder verbruiker, door het aanwenden van regulateurs, dea druk naar zijne behoefte kon terug brengen. Om gewicht der zaak stelden B. en W. dit rapport in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren prof. Van der Waals, Kros en v. d. Horst, directeuren der stedelyke gasfa brieken te 's-Gravenhage en Lriden. Het onderzoek door deze deskundigen ingesteld, leidde tot eene geheel andere slotsom. Niet in te hoo^e diukking, maar In te geringe lichikracht en de daarmede samenhangende kleine densi teit, werd door hen de oorzaak gevon den van een vermeerderd gasverbruik, wisselende tusschen 20 en 28 pet. De commissie vestigde er de aandacht op, dat bij meting op het gemeentelijk gas- bureau de lichtsterkte alleen daarom aan de bepalingen der conc ssie voldeed, omdat voor die meting een brander gebezigd werd, niet overeenkomstig met den „London Argand No. 1," Volgens prof. Van der Waals en den heer v. d. Horst kon binnen de grenzen der concessie beproefd worden de „Imperial" tot leveriDg van gas van meerder licht sterkte te nopen. Op grond van dit tweede rapport dienden B. en W. eene voordracht in, waarbij zij zeiden op grond van een uitvoerig onderzoek te mogen vaststellendat de bij de photometrische proeven gebezigde stan- 24) HOOFDSTUK XVII. Te Hurlingham „Dora," zeide hy, „gy hebt rayne laatste drie brieven niet be antwoord." 1,Neen," zeide zy, „zy schenen mij toe wel wat belachelijk lo zyn." „Belachelykherhaalde hy met zulke oprechte teleurstelling, dat zij er door getroffen werd. „Belachelyk, Dora, waarom Zyne ontstelde, byna door tranen bewogen stem veroorzaakte by baar een gevoel van zelfverwy t, juist alsof zy een of ander onschul dig, weerloos dier had geslagen. „Och, er stonden dingen in, die ik volstrek niet begreep." ,/Maar nu zou ik ze kunnen begrypen," zeide hij met een plot seling zelfbewustzijn, dat haar deed ontstellen. De zwakste man is toch ook een man ten opzichte van vrouwen. //Ik geloof, dat het beter zal zyn, dat gy het niet doet," zeide zij en versnelde hare schreden. Hy weigerde echter om sneller te wandelen en sloeg geen acht op hare waarschuwing. z/Zy beduidden," zeide hy, „dat ik u te kennen wilde geven, dat ik u liefheb." Er heerschte een oogenblik van stilte. Eene kille gewaarwording overviel Dora, alsof zy besefte, wat haar te wachten stond, en welke kwellingen nog voor haar in de toekomst waren weggelegd. wHet spijt my zeer," zeide zy. //Ik hoop dat gy zult be speuren, dat het eene dwaling van u is." z/Maar het is geen dwaling. Ik kan niet inzien waarom het eene dwaling zou zyn." Dora zweeg. Zy was bevreesd om den slag toe te brengen. Zy wist nog niet, dat het minder wreed is om dadelyk wreed te zyn. ,/Het is het best om zulk eene zaak uit een praktisch oogpunt te beschouwen," zeide zy. „En bezien wy ze van den praktischen kant, dan moeten wij inzien, dat gij en ik naar alle waarschyn- lykheid niet gelukkig met elkaar kunnen zyn." z/Hoe ik het ook beschouw, ik zie het duidelyk in, dat ik zon der u niet gelukkig kan worden." z/Dan beschouwt gy de zaak niet van de praktische zijde, Arthur." z/Neen, en dat wil ik ook niet doen," antwoordde hy norsch. z/Dat is dan een fout. In een klein gedeelte van het leven moge de praktyk uit het oog worden verloren, dit is niet het geval met het overige deel, en juist van dat kleine gedeelte hangt het groote deel af." Arthur keek verbijsterd. Hy verschoof den bloem in zyn knoops gat alvorens te antwoorden. Hij had nog tyd gevonden om aan zyn bloem te denken. „Dat alles begryp ik niet," zeide hij. „Ik weet alleen, dat ik u liefheb, en dat ik zonder u rampzalig zou zyn. Bovendien, als dat kleine gedeelte, waarover gy spreekt, liefde is dan veron derstel ikfc dat gy toestemt dat er liefde bestaat Dora kromp ineen. Zy zag door de boomen naar de effen rivier. „Ja," antwoordde zy zacht, „dat stem ik toe." Zy wandelden verder te midden van de bloeiende heesters en Dora werd verontrust door het denkbeeld, dat het haar niet gelukt was hem te overtuigen. „Ik wil niet, dat gy overijld zult handelen," zeide Arthur ein- delyk met eene tergende gelijkmoedigheid. „Uw antwoord verneem ik later wel." „Maar ik heb het u reeds gegeven." Arthur was juist bezig zijn hoed af te halen voor eene dame, die voorbyging, en scheen op haar antwoord geen aandacht te slaan. „Het zou thuis allen zooveel genoegen doen," merkte hy op na eene korte pauze, gedurende waarvan hy bezig was zyn hoed weer zoo netjes mogelyk op zyn hoofd neer te zetten. Het was hier niet het geval, dat hy hare weigering niet wilde aannemen, maar hij zag er geen weigering in, omdat hy opgevoed was in een atmosfeer, waarbij hy steeds zyn zin had gekregen. Zy waren nu genaderd tot de omheining van het duiven-schiet- terrein, en de muziek kondigde aan, dat de pauze voorbij was. In de verte zagen zy lady Mazerod, Edith en den onvermoei- baren Jack, die op hen wachtten. Dora vertraagde hare schreden.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1