'phzrdbrander niet is de Normaal Ar- gendbrander van Dumas, gelijk de con cessie bedoelt, maar een brander, wel in dien geest vervaardigd, maar met toepassing van zeer belangrijke wijzi gingen, aangebracht door den Berlyn- achen iabrikant Elster. B. en W. meen den dus geheel overeenkomstig art. 15 der concesiie te handelen, door dezen Elsterto ander te vervangen^door den Nor maal Argandbrander van Dumas, en den concessionaris op te leggen van 1 Aug. 1887 gss te leveren, dat, op dien bran der getoetst, de voorgestelde lichtsterkte behooide te bereiken.^ De] voordracht werd in de raadszitting van ix Mei 1887 zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Na zich als protest tweemalen te hebben laten beboeten (1) wegens niet nakoming van den door den raad gestelden eisch, leverde de „Imperial" verder gas van verhoogde lichtsterktede klacnten der verbruikers verstomden maar de ge meente zag zich in een proces gewik keld, dat door haar verloren werd. Den 15a Dec. des vorigen jaara ver scheen nu eene voordracht v n B. en W. ten geleide eener met de „Imperial" getroffen overeenkomst, waarby het ia eersten aanleg verloren proces zou kun nen worden beëindigd, onder betaling eener som van 512,800 door de ge meente aan de gasfabriek, wegens de levering, gedurende het tijdperk 1 Aug. 188715 Jan. 1893, van gas van betere hoedanigheid, dan in de concessie is voorgeschreven* Voor het vervolg zal de gemeente jaarlijks eene som van 112,000 aan de „Imperial* vergoeden, waarvoor deze dan het gas van hooger lichtsterkte blijft leveren. Een tweede voorstel ontheft echter de gemeente van de betaling dezer ver goedingen, mits de concessie wordt ver lengd van 1897 tot 1907. Nog zijn eenige wijzigingen ia verband ook met eene vermindering va.u den gasprys in de overeenkomst opgenomen, wijzigingen wier uiteenzetting ons te vei zoude voeren. Naar aanleiding dezer voorstellen is thans een rapport verschenen, uitge bracht door eene raadscommissie, be staande uit de heeren Pynappel, Heems kerk, Josephus Jitta, Van den Wall Bake en Heineken, waarbij de voor gestelde overeenkomst naar het eenparig oordeel der leden, onaannemelijk wordt verklaard. Dit rapport schynt ons toe een model te zijn van klare bondigheid. Het staat rechtstreeks tegen de op vattïng van B. en W. over alleea eene verlenging der concessie met 10 jaren achten B. en W. met decommis sie te eenemale verwerpelijk. Maar meenen eerstgenoemden met het oog op de rechterlijke uitspraak te moeten voorstellen, de overeenkomst, wat be treft de betaling der f 512,000 en de vergoeding voor volgende jaren, aan te nemende commissie is van oordeel, dat de juridieke positie der gemeente in het aanhangige geding de voorge- stelde overeenkomst niet rechtvaardigt. De kern van het betoog der commissie schijnt ona toe minder te moeten worden gezocht in de branderskwestie, dan in de niet-nakoming door de „Imperial" van art. 23 der concessie, waarbij de litigeerende partijen eene bepaalde wijze van berechting van geschillen hebben vastgesteld. Hoewel de rechtbank de vanwege de gemeente voorgedragen exceptie opgrond van genoemd artikel verworpen heeft, handhaaft de commissie de stelligheid der bepaling, waarbij B. en W. beslis sen over de toepassing van boeten met het recht van den concessionaris om binnen 8 dagen zich te beroepen op den gemeenteraad, aan wiens beslissing 1) De boeten, bij art. 22 bepaald, zijn/100 voor den eersten dag en voor eiken volgenden dag het dubbele be drag van den vorigen dag. zij zich heelt te onderwerpen, Demee- aing der „Imperial," dat artikel 23 al leen toepasselijk is, wannéér vaststaat dat de boete opgelegd mag worden, en alleen de vraag ontstaat, of zij in casu opgelegd behoort te worden, wijst de commissie met beslistheid af. Dat de concessionaris zich aas de beslissing van den raad onderwerpt, zou volgens haar geen zin hebben, als geschillen over de gegrondheid eener boete van de toepas sing van art. 23 waren uitgesloten. Welke de houding zijn zal vaa den gemeenteraad in deze netelige kwestie, zal wel voornamelijk afhangen van het standpunt dat de de drie gezaghebbende rechtsgeleerde raadsleden, die niet in de commissie zitting hadden, tegenover het rapport zullen innemende heeren Van Nierop, Treub en Fabius. Nadat in.de beide laatste dagen de toren te Furmerland nog be- laugryk was verzakt, is Dinsdag namid dag door den burgemeester van Ilpen dam (-.ot welke gemeente Purmerland behoort), dit sctioone monument uit vroeger eeuwen publiek tot afbraak ver kocht. De heer J. de Boer, van Oostzaan, is voor 20 kooper geworden. Natuurlyk is die som zoo laag met het oog op het gevaarlijke van het werk. Ia het bestek was door het gemeen tebestuur bepaald, dat het werkvolk moest worden verzekerd tegen onge lukken. Maandag avond geraakte een 9 jarig jongetje al spelende in het water vaa het Achterom te Delft. Hoe wel hij spoedig uit het water werd ge haald, kon Lde inmiddels ontboden ge neesheer slechts den dood coastateeren. Het lijk van den heer Do u wea, hooid der school te Hoogeaand. heeft men in eene sloot bij het dorp gevonden. Op eene wandeling zijnde moet hij alzoo den dood gevonden hebben. Men meldt ons: Te Nieuw-Buinen ls versterking van politie zeer gewenscht, nu hier her haaldelijk misdrijven van allerlei soort voorkomen. Thans is weer een persoon op een avond verwond en zijn de wo nijgen van de onderwijzers met teer besmeerd. Ook een so llicitatiebr ief. Van vriendelijke zijde, scatijit de Hed. Katholiekkregen wc dezer dagei inzage van den volgenden sollicitatie brief, dien we letterlijk overnemen „Mijnheer, „By dezen neem ik de pen Op om de Vrijheid te verieenen. Om Advertentie gelezen te hebben en daar in gezien dat er een Agent in gevraagt wordt Voor de waren van vleesch en worst, bij de Menschen aan te bieden, te verkoopen in en buiten de stad en Omstreken dezen persoon goed de weg wetende, goed Kunnende Lezen schry ven en Rekenen, de Ouderdom, der Jaren. Ik wordt met Maart Den 20 Maart 23 Jaar Ouwdt. Ambacht werkzaam geweest in een Steen kolen magazijn? Jong en Flink en sterk en ik zal Mijn Adres Opgeven aan Mijn heer en vraag s. v. p. Spoedig Ant woord Op deze vraag Of Adres van Mij Ik zal mijn adres Opgeven aan U niet Getrouwd leggende in een Kosthuis Mijn Vader is Gepencieerd Opper wachtmeester Geweest bij de Marcucees. sel, uitgever van het weekblad Waar-t Aaad. Kon. Xed. Locaal- heid en Rechtte Meerssen, ter zake van spoorweg-Maatschappij. Letteren en Sanai* Wij ontvingen vaa de Gebr. E, M. Cohen te ArnhemNijmegen het eerste deel van hunne geïllustreerde uit gave van Walter Scott's werken: „Ivan- hoe" door Gerard Keller bewerkt. Het boek ziet er, den prijs 1,— in aaa- merking genomen, netjes uit. RECHTSZAKEN- Door Sequah en zijne echtgenoote; is eene klacht ingediend by den officier van justitie te Maastricht tegen J. Rus beleediging door middel van geschrift. In de Dinsdag alhier gehouden! civiele terechtzitting werd eene vorde ring gepleit hoofdzakelijk loopende over den zin en de beteekenis van artikel 164 Burgerlijk Wetboek. Daar echter ter verzekering van die vordering een arrest was gelegd bij de Nutspaarbank te Rotterdam was door den opposant tegen het ia deze reeds gewezen verstekvonais gesteld, dat de genoemde spaarbank niet bezat rechts persoonlijkheid. Mr. fi. Ph. de Kan ter alhier voor den opposant optredende betwistte dit, omdat niet bieez van koninklijke goedkeuring op de statutes», of, wilde men beweren dat het hier gold eene naamluoze vennootsensp van goed keuring der ontwerp-akte van oprich ting. Wel was ter elfder ure overgelegd eene aotarieelc akte van 12 Mei 1892 waarbij het bestuur van hetNutsdepar tement bij wijze van dading met het bestuur der spaarbank was overeenge komen, dat de Spaarnbank van 1818 was geweest een rechtspersoon, onaf hankelijk van het bestuur vanhetNuts- depariemeat, doch daarmee werd het voorbijgaan van art. 5 der wet van 1855 niet goedgemaakt. Mr. B. Denekamp te Rotterdam, voor den geopposeerde optredendepleitte bij antwoord, dat het aldus tot stand komen van de Spaarbank als rechtsper soonlijkheid den dag na de akte door juristen van naam en daaronder twes rechterlijke ambtenaren was geannon ceerd en dat deze blijkbaar van oordeel waren, dat thans na die akte het vragen van rechtspersoonlijkheid door de Spaar bank niet noodig was geoordeeld ter wijl naar zijn oordeel dit ook niet uoo dig was. Bij dupliek opperde pleiter twijfel of de Spaarbank eigenlijk wel eene Vereeniging was, en niet als stich ting behoorde beschouwd te worden. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 16 Mei. Tegen den oaarchist Methöferis een vervolging ingesteld wegens opruiing ia een redevoeiiog den |i3n Februari alhier gehouden. De geïncrimineerde woorden zijn: „Wij anarchisten verkiezen den weg des gewelds, wij willen vernietiging van den staat en opheffing van denparticu lieren eigendom. „Daden ook zijn noodig, zij schudden wakker en maken den bodem ontvanke lijk voor het zaad der iatellectueele propaganda. Waar steeds wordt gepraat ea niets wordt gedaan, treedt noodwendig verflauwing, verslapping in. „Wij staan aan den vooravond eener revolutie. De werkioozea vormen het element, dat den aanval beginnen moet, Deze moeten niet langer bedelen om werk. Zij hebben de eigendomsverhou dingen te verbreken en daarvoor col lectief, planmatig en georganiseerd op te treden, evenals de Spaansche anar chisten, die met 600 man een geheele stad trachtten in handen te krijgen' 48 Oblig. Ned. Fabr. v. Werkt, en Spoorwegmateriaal 100-100% Oblig. Ned. Gist en Spi- pet. ritusfabriek te Delft. 120 Financieele Mededelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante ot incourante fondsen, in de week, tot dea datum van 11 April loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Amsterd. Kanaal- Maatschappij (Restantbew), 18%. Aand. Bataafsche Hypothb. 100 pet, Aand. Zuid-Atrikaansche Handel-Ma&tschappij. 8 Aand. Billiton Mij. ie rub. ƒ3000. Aaud. Lasdb.-Maatschap- Pë: „Ngoepii". 153 Oblig. Nederl.-Indische Cultuur-Maatschappij 10ij u Aaod. Oost-Java Cultuur- Maatschappij. 80 rOLIHEK OVEK&ÖHT. Dinsdag heeft in Brussel eene belang rijke Kamerzitting plaats gehad, want daariö zou worden 'beslist over het voorstel-Jansoe, om algemeen kiesrecht met den leeftijd van 21 jaar (de bur gerlijke meerderjarigheid) iatevoeren. In den omtrek v&a het kamergebouw waren een 300 manifestanten aanwezig, die liederen zongen ter verheerlijking van algemeeo stemrecht. De zitting der Kamer was buitenge woon levendig. Na de opening ver klaarde de minister vrn bkaealaadsche zaken, de heer De Bariet, in naam der regeeriag, dat zij het voors el omtrent de regeling der kiesbevoegdheid naar het woningstelsel handhaaft ea zich, subsidiair, verecnigt met de door dea heer de Smet-de Naeycr c. s. voorge stelde voorlooplge regeling. Met het voorstel de Kerchove kon de regeering niet medegaan. Harerzijds verklaarde de uiterste lin kerzijde te handaavea het voorstel-Jan- son, tot invoering van algemeen kies recht. De voorzitter las vervolgeas alle voor stellen betreffende de kiesrechtregeling, ten getale van 14, voor, waarna te mid den eener levendige agitatie met de stemming werd begonnen. Het vooratel-Jaasoa, werd verworpen met 115 tegen 26 stemmen. Bulten stem ming bleven 3 leden. Achtereenvolgens verwierp de Kamer de verschillende kiesrechtvoorstellen, waarna de zitting tot heden werd ver daagd. Het algemeen gevoelen is, dat men zich ten slotte vereenigen zal op een gemengd stelsel met meervoudig stem recht. Toen de manifesteerenden buiten het ge bouw den uitslag van de stemming ver naaien, ontstond er eenige opschudding, zoodat de politie tusscheab.iden moest komen. Verscheidene arrestaties had den plaats. Oak had een botsing plaats toen een aantal m&nitestesrendeu het bureau van het dagblad Patriot wilden binnendrin gen. Verscheidene personen werden ge wond. Dinsdagnacht zou het volgend mani fest worden aangeplakt: Beroep op het volk 1 De Kamer heeft het algemeen kiesrecht verwoïpeo. Het volk kan dit besluit niet aannemen. De Aigemeene Raad der werkmans- partij, bevestigende zijne vroegere be slissingen, verklaart dat er redea bestaat om over te gaan tot eene aigemeene en onverwijlde werkstaking. Het pruisische huis van afgevaardig den heeft bij eindstemming de wijziging der pruisische kieswet aangenomen, zoo als die was vastgesteld bij derde lezing. De bankiers te Madrid hebben tot den spsanschen minister van financiën een protest gericht tegen de belasting op beursoperatiën, aan welk protest kracht is bijgezet door eene werkstaking van de wisselagenten ter beurze. ÖEMENtfb NIEUWS. De werkstaking te Huil loopt ten einde. De non-unionisten zijn talryk genoeg om het werk te verrich ten zy arbeiden onder bescherming van politie en militaire macht. Het laden en lossen der schepen ondervindt geene vertraging. De moor d van een Fransch smokkelaar door een Spaansch douane beambte op Fransch grondgebied heeft te Madrid diepen indrnk gemaakt. Zaterdagnacht trokken een. aantal fianscbe boeren, verdacht van smok kelen, over de grens, waar zy een hef tige woordenwisseling hadden met de spaansche douane-beambten. Deze laatsten begaven zich daarna op Fransch groadgebied ea legden zich op 250 meter vaa de grens in hinderlaag Van daar losten zy, zonder dat er aan leiding toe bestond, verscheidene scho ten op de fraasche smokkelaars, van wie er een gedood werd. Het parket van Bayonne heeft da- delyk een onderzoek ingesteld. Omtrent de vronw te Escha- ren, die haar m&a met phesphorns ver« giftigde, worde# nog de volgende staaltjes medegedeeldVan tijd tot tijd zond zij hare kinderen naar naburige gemeenten om aldaar, onder valsche voorgeveas, tegea krediet goederen te bemachtigen. De toeleg gelukte maar al te vaak es melige winkelier werd de dupe van het sluwe wijf. Om alle sporen te doen verdwyaen, werdea de kinderen bij hunne tehuiskomst door het afsnijden van het hoofdhaar, het schroeien der wenkbrauwen, soms ook met vitriool ia het gezicht te b ander», onkenbaar gemankt. De polit e noch de bedrogenen herkenden daa bij onder zoek de kinderen ea moesten geregeld oaverrichterzake huiswaarts keeren. Uit Pontypridd wordt van il April gemeld In dea namiddag ontstond er brand is de machinekamer der steeakolen- mijn „Great Western", in de nabijheid dezer stad. Daardoor kuauea de 300 werklieden, die zich in de mijn bevin den, er niet uit. Tot nu toe zlja vijf öooden gevondenwat het lot der an deren is, weet men niet. De mijaschach- tea staan ie braad. (Late r). Zeveetig werklieden zijn er iu geslaagd boven te komenzij verkeerden in een staat va» groote zwakte Ten minste zeventig mijawerkers zyn aog bedolven. De Berlijasche corrcspon dent van het Rbld. schrijft van 10 dezer Berlijn heeft vele oude en vele Bieuwe kerken, maar noch de oude, noch de nieuwe rauatea uit door architecto aische schoonheid. Een der grootste was de Domkerk, die thans afgeb-oken wordt om e< eene nieuws voor in de plaats te bouwen. Ze ligt tusschea het keizerlijk paleis en het oude museum aast eea groat plein, een groot vierkant gebouw, met een hoogeta projectielvor migen koepel, die reeds vele eeuwen oud is en reeds ten tijde van dea Ouden Frits mia of meer bouwvallig was. Toch heeft ze 'tnog een eeuw lang uitgehouden, maar au werd het ook tijd haar af te breken, wilde zij niet, zoo dacht men, op een slechten dag instorten. Niettemin is 'tnn gebleken, dat zeker nog voor een eeuw of laager le ve© bezat. De koepel is reeds gedeel telijk afgebroken, en om het werk te bespoedigen, wilde mea de muren der torens door dynamiet io de lucht laten sprisgea, maar die muren hebben dien aanslag glansrijk weerstaan. De tyd, waarop het springen zou ge schieden, was geheim gehouden, maar niettemin waren Zaterdagmorgen, toen het geschiedde, duizenden toeschouwers ia de buurt aanwezig. De politie had het terrein tot op grootea afstand afgezetdynamietmijaeii waren gelegd, gevuld met 108 kilogram dynamiet en verborgen in een vijftig centimeter hooge schacht, met geleid- draden aan eea dyaamo-electrische ma chine op een goede honderd meter af stand verbonden. Majoor Gerding had reeds vaa te voren sijss twijfel te ken nen gegeven of de 108 kilogrammen dynamiet voldoende zouden zijn om het zware metselwerk te doen springen, Maar andere autoriteiten meenden dat dit reeds te veel kon zyn en waren bang voor de beschadigiag van de na bijgelegen musea, standbeelden en het keizerlijk paleis. De keizerlijke familie Zy had na ervaren, dat men de moeielykheden van het leven meest alleen het hoofd moet bieden Zy was niet bang voor Arthur, maar hier beBtond een groote moeielykheid met het oog op den invloed, dien hij aohter zyn rug had. //Arthur," zeide zy, vhet is dunkt my maar beter, dat wy elkaar n u verstaan. Daardoor kan ons veel in de toekomst worden be spaard. Het doet my zeer veel leed neen te moeten zeggen. Ieder meisje moet dat gevoelen. Het is een soort berouw of spijt, alsof wy iets goeds en kostbaars verspillen. Maar Arthur het is //neen" en het zal steeds //neen" blyven. Ik ben er niet de persoon naar om in dit opzicht...." ylk veronderstel dan," aniwoordde hy als een ware zoon zijner moeder, «/dat er iemand anders tusschen ons staat?" Hij keerde zich om, terwijl hy sprak, maar Dora's parasol was hem te vlug. //Laten wy als 't u blieft niet hetzelfde doen als de personen in romans," zeide zy, *Het is volstrekt onnoodig om er over nit te weiden. Gy hebt my ten hnwelyk gevraagd. Ik kan nooit met u huwen. Dat is de geheele zaak en het geheele antwoord. Ik zal niet den wensch uiten, dat gy een waardiger vrouw zult vinden of dergelijken onzin meer. Spaar my nu als 'tu blieft de gebrui kelijke ongepastheid om te vragen of hier iemand anders in het spel is." De opmerking trof doel. Arthur Agar antwoordde niet. Zij bevonden zich nu te midden van het bonte gewemel. Nadat Arthur Dora weer aan de zorgen van lady Mazerod had toever trouwd, lichtte hy zijn hoed op en nam afscheid met die welge manierdheid, welke hem zoo eigen was. HOOFDSTUK XVIII. Op een zijpad. By eene liefdesverklaring is het noodig, dat de twee personen, wien het aangaat, zeiven beslissen. Alle tusschenkomst is verkeerd en te betreuren. Bovendien is het opmerkelijk, dat juist degenen, die niet in staat zyn om in dergelyke zaken jnist te voelen, als bemiddelaars willen optreden. Dat een van de hoofdpersonen tot zulk een tnsschenkomst zyn toevlucht neemt, bewijst zeer zeker, dat hy zijn positie niet goed inziet. Een zoodanige hulp had Arthur gezocht. Zooals Dora wel vermoedde, had hy zyne moeder in een brief alle bizonderheden van zyn onderhoud onder de hoornen van Hurlingham medege deeld, Hy had verscheidene argumenten aangevoerd, die moesten bewyzen, dat Dora niet beter kon doen dan met hem huwen. Hy verzocht zyne moeder ten slotte om haar best te doen en te overwinnen waar hy den nederlaag had gelegen. Hij stelde niet voor, dat mevrouw Agar Dora zelve onder handen zou nemen 5 niet omdat zulk eene handelwijze hem minder kiesch voorkwam, maar alleen omdat hy een beter middel wist. Hij opperde het plan, dat mevrouw Agar den heer Glynde over dit onderwerp zoh polsen. Dit voorstel was op zichzelf een diplomatische zet. Thomas Glynde had een groote vereerlng voor rijkdom en stand een titel was iets waarvoor men eerbied moest hebben. Daarom was het wellicht niet meer dan natuurlijk, dat Glynde er op zou zyn voorbereid om zich eene opofiering te getroosten, als hy door een huwelyk van Dora en Arthur zyne dochter eene goede positie kon verzekeren, Arthur Agar handelde slechts naar den geest des tyds. Hy kon alleen niet slagen en deed nu zyn beat om een syndicaat te vor men om aldus Dora te bewegen hem lief te krijgen, of tenminste hem te huwen. ^Natuurlijk," zeide Cecilia tot mevrouw Agar, toen de zaak voor de eerste maal tusschen hen beiden werd besproken, wzal zy spoedig leeren van hem te houden. Dat is met vrouwen a 11 y d het geval." Hetgeen bewyst hoe goed Cecilia van dergelijke zaken op de hoogte stond. //Bovendien geloof ik, dat zij reeds van hem houdt," voegde mevrouw Agar er by. //Ik houd natuurlijk zeer veel van Doraj niemand heeft haar zoo lief als ik; toeh moet ik bekennen, dat ik haar niet altijd begryp," Zelfs zou het Cecilia niet voegen om te bekennen, dat zy bang voor haar was. Het kostte weinig moeite het onderhoud te verkrygen. Mevrouw Agar sohreef een briefje san den rector, waarin zy hem nitnoodigde aan den lunch deel te nemen. De reotor, die In zyn kalm leven nog niet veel rechtskundige zaken had helpen in orde brengen, vond het steeds zeer aangenaam om te worden geraadpleegd over een onderwerp, waarvan hy volstrekt niets wist. Bovendien was in die dagen de lunch op Stagholme uitstekend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2