POLITIEK OVERZICHT. Ongeregeldheden in België. den den gevonden bij de talrijke genoodigden, wien hier de gelegenheid wis geboden zich uitstekend te vermaken. Het bel wzs zoowel voor als na het démasqué 'zeer gezellig, en duurde tot laat in den nacht. Ter afwisseling vertoonden de leden der feestvierende vereeniging nog eenige zerieëti oefeningen aan harren en rek stok, welke oefeningen bewezen, dat „Kracht door Volharding" kranige werkers telt. Zij werden dan ook luide toegejuicht. Donderdag jl. gat te Zaandijk de zang- vereeniging „Door Eendragt Bloejjende" eene uitvoering, en trad ais solist op onze stadgenoot de heer A. W. J.Ree- ser, van wiens optreden De Zaanlander het volgende vermeldt: „Deze heer, die voor de eerste maal in het publiek optrad, kweet zich op verdienstelijke wijze van zijne taak. Zijne stem, die eigenlijk meer tweede-tenor dan barriion is, is vol en klankrijk en bovendien zeer beschaafd. In de „Wal purgisnacht" kwam zijn geluid al dade lijk tot zijn recht en ook in de Iiede ren, die bij zong was de stem melodieus. Als de heer R. nn nog een weinig meer werk van zijne voordracht gaat maken, aal er zeker een goed zanger uit hem worden. Wjj zullen den heer R eser gaarne hier nog eens zien optreden." Het Afdeclings-bestuur van „Toon- kunst" verzoekt ons mede te deelen dat het besloten heelt wegens de uit gebreidheid van het Oratorium de Malt aas Passion en om de talrijke bezoekers van elders in de gelegenheid te stellen nog huiswaarts te keeren geene pauze te houdea, waardoor de toespraak van Ds. G. A. Hoog zal moe ten vervallen. De boekhandelaars P. van Cittert Zonen alhier zuilen op 25, 26 en 28 April e. k. verkoopen eene verzameiiag boeken over allerlei vakken, meeren deels nagelaten door wijlen den heer Mr. H. Jacobi. Rechtsgeleerdheid, Staatswetenschap pen, staathuishoudkunde, statistiek, han delsrecht en geschiedenis nemen een aanzienlijk gedeelte in beslag van den catalogus, die 56 bladzijden groot is. Kijkdagen 22 en 24 dezer, van 10 tot 3 uur. Zondig (gisteren) werd door den heer Mr. van Outeren, substituut olficier van justitie alhier, persoonlijk te Spaarndam een onderzoek ingesteld naar eea diefstal van zeven bankbiljetten ter gezamenlijke waarde van duizend gulden, gepleegd ten nadeele van den smid Cornells Beenhard aldaar. Die smid had dat geldswaardig pa pier verstopt in een in den kelder zijnet woning gegraven gat, hetwelk door hem met tegels was bedekt. Het gevolg vin het gerechtelijk onderzoek was dat de smidsknecht J. S. wonende te Spaarne- wonde en zoon van den gemeenteveld wachier S.teHaarlemmerliede enSpaarn wonde gevangen genomen en door ge noemden rechterlijken ambtenaar in een rijtuig naar de strafgevangenis te Haar lem werd overgebracht. Door de ijverige aasporingen tevens van Jan Lameyer Rijksveldwachter te Spaarndam werden ia een kelder in de woning van den verdachte gevonden en in beslag ge nomen de zeven bankbiiletten waaronder vijf van f 100 éen van f200, en éea van f300. Vrijdagnacht is aan het politie-bureau ia de Meermanstraat te Rotterdam aan gehouden een man, die Id het Alge- meert PolUiellad gesignaleerd staat met verzoek tot aanhouding, als verdicht van eenen alhier gepleegden diefstal Hij kwam aan dat bureau nachtverblijf verzoeken. JV. R. Ct. De geniewerken te Spaarndam wer- de vorige week geïnspecteerd door luit.-generaal Kromhout en den majoor, eeistaanwezend ingenieur Kool. Tot hoofdingeland van het waterschap „Ronde Veenen" (vacature W. van Wijn gaarden) is gekozen 'de heer C. Goes te Mijdrecht, en herkozen de heer W, van Sevenhoven te Wilnis. Mea meldt ons; Van uit Haarlem bezochten Zondig een 50-tal socialisten deels wandelend, deels per trein Halfweg; aldaar werd hun door de politie het ontplooien des vaandels eg het zingen verboden; nadat het lokaal „de Gouden Leeuw" het „Vrijheidslied" was gezongen, trok men naar Amsterdam. 's Middags had ia dat lokaal een ver gadering plaats van socialisten, waarin leider of spreker, 0. m. mededeelde dat op Zondag 30 April te Halfweg eene groote meeting zal worden gehouden ten voordeel van den normalen arbeids- De vergadering was vrij goed be zocht ,ook de politie was daarbij aan wezig. De bloembollenteelt is de laatste jaren te Rielofarendsveen en omstreken sterk vooruitgegaanter bevordering van dien teelt is aldaar, in afwachting om zich bij Haarlem aan te slniten, eene vereeniging opgelicht. BINNENLAND. H. M. de Koningin Regen- tes deed aan den burgemeester van Osch 100 toekomen voor de weduwe en kinderen van den vermoorden wacht' meester der marechaussée Hoekman. Zaterdagavond was het om en op den Dam te Amsterdam den ge- heelen avond weder tamelijk onrustig op sommige oogenblikkea voor de rus tige Zaterdagavond wandelaars bepaald gevaarlijk. Verschillende troepen, zoowel van anti-socialisten als socialisten, ver toonden zich tot half twaalf in de Kal' verstraat, op den Nleuwendijk, op den Dam en gaven der politie handen vol werk. De avond begon met een betooging van militairen. Reed3 te zeven uur kwam een troep militairen, meest artilleristen, naar den Dam, vaderlandsche liederen zingende. Deze verwijderden zich door de Kalverstraat en trokken vermoede lijk naar de Uilenburgerstraat, waar zij een Nederlandsche vlag leendennen daar mee uit de Snoekjeasteeg door de Hoog straten en Damstraat naar de Dam,gin gen, voor het Paleis eea betoogicg ter eere der Koningin hielden en later af trokken, om de vlag weder naar Uilen burg terug te brengen. Langzamerhand vormden zich troep jes socialisten en anti-socialisten, die zin- gende rondtrokken. Omstreeks kwart voor tienen kwam een groote troep socialisten met stokken de bekende liederen zingende, van den kant van de Munten ontmoettetusschen Munt en Heiligenweg een troep, die „leve Willenden" zong en ook met stok ken gewapend was. Een oogenblik maakten beide troepen zingende balt, toen op eens een deta chement agenten, onder leiding van een inspecteur, aankwam en de beide troe pen uiteendreef met sabel en stok. Er ontstond een onbeschrijfelijke ver warring velen geraakten onder den voet en verschillende personen tkregen met sabel en stok geducht klappen, doch voor zoover bekend werd niemand ernstig gewond. Een oogenblik later maakte de politie ook op den Heiligenweg een charge; een dienstmeisje dat haar boodschappen ging doen en een paar schalen en borden bij zich had, geraakte daar ia het ge drang waarbij haar schalen op het asphalt in stukken vielen. Den verderen avond bleef het om den Dam nog onrustig teika&s rukten deta chementen agenten uit om de menigte tot doorloopen te nopen. Bovendien wer den by de wacht in dePaleisstraat patrouil les infanterie gevormd, die verschillende richtingen uitgingen om de militairen, die uit waren, naar hunne kazernes te sturen. Tegen kwart over elven moest de politie op den Dam nog een charge maken, zonder stok of sabel, daar een troep menschen een agent omringde en beleedigde. Op den Nieuweadijk verzamelde zich omtrent elf uur een hoop socialisten. Deze trok, de Carmagnole zingende, langs den Nieuwendijk, over den Voor burgwal, de Nieuwstraat in en zag zich daar plotseling tegenover een detache ment agenten. Deze snelden op hen toe waarop zij in wilde vlucht tot den Blauw burgwal vervolgd, uiteen stoven. Nog eenigen tijd bleven een aantal nieuwsgierigen op den Dam bijeen, doch om half twaalf was de rust her steld. Ook Zondagavond hadden opstootjes plaats, vooral in de Nieuwstraat voor het café Voorwaarts, waar de socialisten werden beiegerd. Uit Amsterdam wordt ge meld do. Zaterdag jl. Onze stad wacht Maandag een bezoek van meer dan 1200 werklieden, van de fabriek der heeren Gelderman te Olden- zaal, voor zooverre zij gehuwd zijn ver geteld van hunne vrouwen. Een der patroons dezer fabriek vierde dezer dagen een huiselijk feest ea ont ving bij die gelegenheid van zijne werk lieden zulke ondubbelzinnige en tref fende bewijzen van hoogachting, waar deeriag en verknochtheid, die niet alleen woorden maar ook in stoffelijke blijken uiting vonden, dat de patroon een middel bedacht, wederkeerig van zijne gezindheid jegens zijae werklieden te doen blijken. Na kort beraad werd een tocht naar de hoof stad voorgesteld en door de werklieden dankbaar aanvaard Maandag aizoo te 6 uur vertrekt een extra-trein van Oldenzanl, die te 10 uur met het geheele personeel der fabrieken en kantoren te Amsterdam zal aankomen. La optocht en door eenen der chef3 van het kantoor, Amsterdammer van geboorte, begeleid, wordt eerst een bezoek gebracht aan „Artls," in welker ruime zalen te 12% uur een diner zal worden gebruikt. Daarna zal eene extra- aamiddagvoorstelling bij Carré worden bijgewoond, en eerst des avonds keert men naar Oldenzaal terug. Zondagnacht is het graf van den vermoorden wachtmeester der maréchaussees Hoekman te Osch ellendig geschonden geworden. Het bezoek der Koninginnen, aan de hoofdstad. Zaterdagochtend omstreeks half elf, brachten HH. MM., begunstigd door schoon weder, eea bezoek aan de St. Josephsgezellen-vereeniging aan de Stad houderskade. Rondgeleid door den pre sident, Jür. van Nispea, bezochten de hooge bezoeksters de geheele inrichting. Het tweede bezoek gold het Diaconie- weeshuis der Ned. Herv. Gemeente. HH. MM. bezichtigden er vele zalen o. a. de ziekenzaal, de schoollokalen, de kerk en woonden eene gymnastiek- uitvoering bij. Langer dan een unr ver toefden de Vors innen in dit reusachtige gebouw. Zij verlieten het tegen 12 uur om aan de bekende stichting van den heer Jansen in de Rozenstraat, „Ons Huis" een bezoek te brengen. Daar werden de Koninginnen door den direc teur, den heer J. H. Tours ontvangen en rondgeleid. Evenals met de bezoe ken aan beide bovenstaande gebouwen gaven ook HH. MM. hier hoane inge nomenheid te kennen met de inrichting en het doei daarvan. Des middags gaf het muziekkorps der mariniers uit den Helder op den Dam eene uitvoeringdie door duizenden werd bijgewoond. Koningin Wilhelmina vertoonde zich langen tijd aan het ven ster en voerde een levendig gesprek met een der hofdames. Des middags brachten de Vorstinnen nog een bezoek aan de kweekichool voor machinisten, aan de werkinrichting voor blinden en aan Arti et Amicitia. Het diner, dat Zaterdag ten Hove plaats had, bestond uit 62 couverts. Een deel der hofhouding, de vier dagelij ksche gasten en de leden van den amster damschen gemeenteraad namen er aan deel. Zondagmorgen gingen HH. MM. als alle jaren de godsdienstoefening bijwo nen in de Nieuwe Kerk. Te 2 uur kwamen de hof rij tuigen weder voor en reden HH. MM. uit met gevolg in een rijtuig met vier paarden bespannen „i ia Daumont" en een voorrijder naar Natnra Artie Ma- gistra. Duizenden waren langs dezen weg geschaard en juichten HH. MM. geestdriftig toe. Van de Hortusbrug tot den hoofdingang van Arlis in de Mid dellaar was de weg door bereden huza ren afgezet. Na eea kort woord van welkom, ge sproken door den heer Veitmaa, de voorzitter van het bestuur, de heer Beuker, was door omstandigheden af wezig bezochten HH. MM. aller eerst het Zoölogisch Museum. De schel pen-verzameling en die der opgezette dieren werden bezichtigd, waarbij dr. Kerbert aan HH. MM. menige inlich ting gaf. Toen begon de wandeling door den tuin. Diea inkomende, speelde de kapel van het 7e regiment het „Wiihelmua". Oreral in den tuin stonden langs de paden, die H.H. M.M. laags gingen, dames en heeren en kinderen g^acnaa/d eerbiedig werden de vorstinnen gegroet, daverend werden zij telkens toegejuicht. De orde in den tuin was veel beter dan andere jaren tiet geval was de heeren commissarissen wisten uitstekend de orde te handhaven, ook al konden zy niet overal voorkomen dat men over gras perken holde en door de boscajes kroop hun komt een woord van lof toe. Allereerst bezochten HH. MM. amphibieëa daarae de vogeigalerjj, toen de apen. De toegangen tot de galerij der roofdieren waren afgezet, zoodat HH. MM. daar kalm konden toeven. De olifant moest weder zijn kunstjes doen en de jonge leeuwen trokken weder, gelijk Vrijdagochtend, geruimen tijd de aandacht van HH. MM. Na een bezoek aan de baren de honigbeer kreeg hier van de jonge Ko niBgin weder heel wat versnaperingen werd nog het Ethnographisch Mu seum bezocht. Hier werden HH. MM. rondgeleid door den heer C. M. Pleyte, Deze gaf HH. MM. over verschillende zaken in de afdeeling voorwerpen uit den Oostindischen Archipel vele inlich tingen vooral stelde de jonge Koningin veel belang in den gamelan en modellen der Javaansche woningen. Daarna werd in den tuin nog eenigen tijd getoefd bij de ponies, die door Koningin Wilhelmina werden gelief koosd en klontjes suiker kregen. Toen begaf men zich naar de Konings zaal. Op prachtige smaakvolle wijze was deze door den tuinman van „Artis," den heer A. A. Los, met bloemen en planten versierd. De collectie Azalias. daar bijeengebracht, was bepaald eenig! De heer Los werd HH. MM. voorge steld. HH. MM, rustten hier eenige oogen blikken van Hare wandeling nit, oat viagen bloemruikers uit de handen der jongejuffrouwen G-ebhard en Kerbert ea gebruikten enkele ververschingen. Onder het gejuich der menigte ea I het spelen van het „Wilhelmus" door de kapel van het 70, verlieten HH. MM. na dankbetuiging aan dr. Ker» bert, te tien minuten over half vier Artie. Het was zeer fraai weder, waarom nog een groote rijtoer werd gemaakt Onder het gebulder der kanonnen ea het gejuich van het op het perron van het Centraalstation toegelaten publiek j zijn hedenmorgen om 10 u. 5 min. de Koninginnen uit Amsterdam met eea extratrein naar het Loo vertrokken. RECHTSZAKEN. Bij beschikking der arrondissementa- rechtbank te 's Bosch in raadkamer ver gaderd, is rechtsingaug met bevel tot I iastructie en gevangenhouding verleend I tegen A. van Berkum, oud 22 jaar? I kuiper te Osch, als verdacht van schul dig altbaas medeplichtig te zijn aan den moord, gepleegd op wijlen {den wacht meester der maréchaussée G. Hoekman aldaar. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft P. van der Biezen die beschuldigd wordt ia den avond van 18 December jl. te Heesch A. vaa de Wetering zóo mishandeld te hebben, dat hij daar aan overleed veroordeeld tot een gevangenisstraf van vjjf jaren. De beklaagde, die voor de rechtbank 1 halsstarrig had ontkend, legde voor het Hof een volledige bekentenis af. De staatsgreep van den jongen ko ning van Servië wordt natuurlijk op verschillende wijze besproken. Het „Jour nal de St. Petersburg" noemt het eeae kloeke en wijze daad van koning Alexander, dat hij een eiade heeft ge maakt aan den gevaarlijken toestand, waarin Servië verkeerde. De hongaarsche dagbladen zeggen, dat de toestand van Servië voor zoover Oostenrijk betreft, niet veranderd is, ofschoon de staatsgreep het gevolg is van ruesischen invloed. Door aanhangers van de partij der Servische liberalen zijn vriendschappe lijke betoogiagen gehouden voor het huis van den gewezen minister-presi dent, te Belgrado. Door de gewapende, macht werden samenscholingen belet. Er 1 maatregelen genomen om ongere geldheden tegen te gaan. De internationale gezoadheidscosfe- rentfe te Dresden, is Zaterdag ten einde gebracht met de onderteekening van de conventie, tot welke vooralsoog alleen Duitschlaad, Oostenrijk-Hongarije, Bel gië, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Mon tenegro, Nederland, Rusland en Zwit serland toegetreden zijn. De vertegen woordigers vaa de overige staten na men de conventie „ad-referendum*4 aan. De ratificatie zal binnen 6 maanden plaats hebben te Berlijn. De justitie te Brussel deed Zaterdag een huiszoeking in het „Mtison du Peuple." De ingang tot het gebouw werd door de politie bewaakt. Des morgeas is een regiment linie troepen naar Lalouvière vertrokken onder bevel van generaal Bauyet. Vrijdagavond werden bij de verschil lende opstootjes, naar men schat, on geveer 60 personen gewond ea een 50-tal gevangen genomen. Zaterdagmor gen was het zeer rustig in de stad. Uit inlichtingen, door „Dalziel" inge wonnen in velschillende gemeenten des lands, blijkt, dat de wanordelijkheden stoel, achterover, en sloeg zijne banden voor zijn gelaat. „O!" mompelde hjj, „ik kan het niet, ik kan het niet!" In een oogwenk stond zjjne moeder naast hem. „Arthur," siste zy, „gij weet iets „Ja," bekende hü eindelijk duisterend. Jem is niet dood zeide zjj weer. Haar stem klonk heeseh. „Hy is niet gesneuveld bij de ramp," bekende Arthur. In zijn hart klemde hij zich nog vast aan de hoop, hem door Seymour Mitchell gegeven de hoop, dat Jem in zijne eenvou dige onverschrokkenheid den dood toch in de kaken was ge loop en. „Waar waar is hjj dan Arthur? Vertel het mij vlug!" Mevrouw Agar was bleek en ademloos. Het was haar alsof zij haar ziel had verkocht en haar na den koop was gebleken, dat men haar voor de koopsom had opgelicht. „Hij is uit dat gevecht ontsnapt," zeide Arthur, die woorden rijk begon te worden als een kind, dat eene bekentenis aflegt nadat de waarheid is ontdekt, „doordat hy met eenige mannen vooruit was gezonden. Dit was eerst niet opgemerkt omdat de grootste afdeeling achterbleef en totaal werd vernietigd." „Wie heeft het u verteld?" „Ik weet het niet. Ik kan u zyn naam niet noemen." „Arthur 1" riep mevrouw Agar zenuwachtig uit „wordt gy krankzinnig? Weet gij wel, wat gy zegt?" Als antwoord liet hy een korten lach hoorea gevolgd door •en snik. *0 ja," zeide hy daarna. „Ik weet wat ik zeg, hoewel ik het somtijds zelf niet geloof. Als het honderd jaar geleden was ge beurd, dan zou men het gemakkelijk geloofd hebben, maar nu komt het als zooiets onwaarschijnlijks voor." „Waar is Jem dan Werd hy gevangen genomen Die mensehen daar zijn zeer wreed, nietwaar? Zij vermoorden hunne gevan genen." „Neen hy werd niet gevangen genomen," zeide Arthnr. Somtjjds verloor hy zyn gedold by de opmerkingen van zjjne moeder. „O, vertel het mij toch Arthur. Gy martelt my dood 1" „Ik zal het n vertellen, als gy my daartoe de gelegenheid geeft. Het schijnt dat Jem zich daar naam heeft gemaakt, omdat hy het land en de menschen zoo goéd kent, hetgeen voor het goeverne- ment van het grootste belang is, omdat zoowel Rusland als Enge land het land willen hebben, of zooiets dergelijks; ik begryp het niet goed." „O, dat doet er niet toe I Ga maar voortviel mevrouw Agar hem ongednldig in de rede. „En de menschen aan den anderen kant de Russen of zoo, ik weet niet wie hielden Jem goad in het oog om te beletten, dat hy het vreemde land binnendrong. Toen nn het bericht van zyn dood in de nieuwsbladen verscheen, werd het niet tegenge sproken, opdat die menschen zonden denken, dat hy dood was en hem niet langer in het oog zonden honden. Begrijpt gij my Mevrouw Agar had aandachtig luisterend haar hoofd opgeheven. Het was alsof zy een stem hoorde nit het verre verleden. Een stem, die eene oude geschiedenis vertelde, die nooit was vergeten maar slechts in het gehengen ter zyde was gelegd. Toen zy Arthurs weifelenden blik op zich gevestigd zag scheen zy weer tot haar zelve te komen na haar hand naar haar borst te hebben gebracht, alsof zy moeielyk adem haalde. „Dat schy'nt my toe niets voor Jem te zyn," zeide zij. „Dat was het ook niet; het was het plan van dien anderen man." „Welken anderen man Mevrouw Agar hield haar adem in, alsof zy iets had gevonden, dat zy vreesde te znllen vinden. „Van den maB, die het my vertelde een van Jems snpe- rienren." „Wanneer heeft hy het u verteld en waar?" „Hy heeft my in Cambridge opgezocht en Jams nalatenschap meegenomen," antwoordde Arthnr. In plaats van sohnld te be seffen, dat hij iets vertelde wat hy beloofd had te zullen verzwijgen, begon hjj nn eenige gewetenswroeging te gevoelen by de herin nering, dat hjj dit alles met geel krachtsinspanning vier maanden lang had weten te verbergen. „Zoo," zeide mevrouw Agar onverschillig, „en wat voor soorü man was hjj?" Arthur peinsde er zoo lang over, dat zij haar ongeduld bi niet kon bedwingen. „O!" antwoordde hjj ten laatste, „een kleine, zwarte man me& een door de zon verbrand gelaat* Hjj was vry goed gekleed met een militair voorkomen." „Ja," mompelde mevronw Agar. „Ja," Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2