NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Woensdag 19 April 1893. Mo. 3004 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIËN: STADSNIEUWS. NOBRD-HQLIANDSCH- UTREGHTSGHE-LDUALSPOBRWEG. BINNENLAND. FEUILLETON. TWEE GESLACHTEN HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37Jj. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOK Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN FJONESSucc.Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. Haarlsk, i8 April 1893. Men meldt ons De conducteurs der artillerie, opzich ters der genie enz. ia de omstreken, hebben van den Minister van Oorlog order ontvange# om voortaan bij brand in de Rijksgebouwen, dit per telegram san Z.E. te berichten en bij hunne chefs sea gewoon schriftelijk rapport in te dienen. g'De miliciens der lichting van 1890 van het 4e Regiment Infanterie sullen van 11 Augustus tot 14 September e.k. onder de wapenen worden geroepen voor najaars-oeleningea en om deel te nemen aan de oefeningen in de leger plaats bij Laren, welke van 31 Augus tus tot 11 September zullen gehouden worden. 'T Dezer dagen werd te Gent de vjjf- jaarlijksche Bloemententoonstelling ge houden waarop landgenooten voor hunne inzendingen verscheidene prijzen verwierven. De heer Krelage alhier behaalde aict minder dan 7 eerste en 2 derde prijzen, de heer Tuberge* alhier 4 eerstt prij- j zeD, de heer Voet alhier j* eerste prij zen en 1 tweeden prijs, de Gebroeders Bijvoet te O verveen 1 eersten en 1 tweeden prijs, de firma A. Roozen en Zoon te Óvervecn 1 tweeden en 1 der den prijs en de heer A. Koster te Bos koop 1 eersten prijs. Zondagavond den iósn jl. vierde de biievenbestellers-vereeniging „de Post®* haar ie jwufeest in de zaal van Felix Favore. Met een kort doch krachtig woord opende de voorzitter de heer J. J. Severeijnse deze feestelijke vergadering. De avond werd verder besteed aan het houden van voordrachten, een paar kleine kluchtspelen en zang, waarna met bal werd besloten. Uii dit alles mogen wy besluiten dat dit ie jaarfeest van de aideeling Haarlem vandenAJgem. Nederl. Brievenbestellers- bond „de Post** goed geslaagd mag heeten. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van opwekking om door gepaste middelen het ambt te verbeteren eu te veredelen, waarmede alle aanwe zigen instemden. L.l. Zaterdagnamiddag is een 8-jarig knaapje genaamd Roozeboom deVrias, wonende Lange Lakenstraat No. 29, in de Houtvaart onder Heemstede te wateï geraakt en verdronken. Zijn vader, met wiea hij was medegegaan, was in dé nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde, werkzaam. Maandagnamiddag is een 7-jarig meisje spelende in het water van dea Kam persingel gevallen, maar spoedig gered door een jongen, wiens naam niet be kend is geworden. Bij voanis der Arr. Rechtbank alhier dd. 18 April 1893 is Dirk Schuurman, ialaadsch kramer ia galanterie» ea bor stelwerk, wonende te Broek ia Water land, in staat vau faillissement verklaard met iagaag van 1 April 1893. Tot rechter-commissaris is benoemd de rech ter Mr. J. da Clercq van Weel en tot curator Mr. H. Ph. 't Hooft, advocaat en procureur alhier. Zooals bekend is heeft zich onlangs een Comité gevormd tot het 200 mogelijk totstand brengen van een lijn Haarlem- Nieuwarsluis door de Haarlemmermeer. Van dit Comité is de heer dr. D. de Haan, wethouder van Haarlem, voor zitter. Het plan daartoe is uitgegaan van den te Utrecht wenenden ingenieur A. J. Kdeger. Het nut van dit ontwerp is tweeledig ea wel 10. Verbinding, (te ontwerpen in overeenstemming met de defensiebelau- gen) van de stad Haarlem eu den Hol- landschen Spoorweg aldaar, met het station Nieuwersluis van dea Staats spoorweg, lang ongeveer 38 kilometer waarvan omstreeks 24.5 kilometer ia de provincie Noord-Holland ea 13.5 kilo meter in de provincie Utrecht. 20. Kortere spoorweg-gemeenschap, dan de tot nu toe bestaande, tusachen Haarlem en Utrecht. Tot de direct belanghebbende ge meente kannen worden gerekend in Noord-Holland: Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woudeHaarlemmermeerAalsmeer, Uithoorn ea voor ecu deel Nieuwer- Amsfcel in Utrecht Mijdrecht, Wilnis, Vinkeveen en Wa- verveen, Loenersloot, Ru wiel en Loenen. De bevolking dezer gemeenten en van eenige aangrenzende dorpen, met uitzondering van het eindpunt Haarlem en van Nieuwer-Amstel, is op ongeveer 30000 zielen aan te nemen, d. i. circa 800 zielen per kilometer lengte van dea weg. Langs den lokaal spoorweg Medemblik—Hoorn woneD, volgens overeenkomende berekening, 570 en langs de GelderschOverijssel- sche spoorwegen, 460 zielen, per kilo meter baanlengte. Wel ia vroeger eene meer directe verbinding van eeae of meer der ge noemde genieenten met de hoofdstad des r\jks ter sprake gebracht, doch hierbij valt te overwegen, dat rekening moet worden gehouden met de bestaande spoorwegmaatschappijen, wier medewer king niet kan worden gemist en dat, waar de exploitatie aan eene dier maat schappijen wordt aangeboden, geene secondaire lijnen in aanmerking zouden kome», die eenig verkeer rad de hoofd lijn onttrekken, maar alleen de zooda- aigen, welke tot voeding en versterking vau het verkeer dienen kunuea. En slaat men den blik op de kaart, dan valt dit in het oog, dat in den onre- gelmatigen vierhoekbegrensd door de steden Amsterdam, Haarlem, Leiden en Woerden, een ijzeren weg ontbreekt, die, tevens naar de mededeeling van Z.Exc. den min. van Oorlog, uit het oogpunt van "s lands defensie, aanbe veling sou verdienen. Een iocaal-spoorweg met normale wijdte, zooals de hier bedoelde, biedt gemeenschap met het binnen- en buiten- landsch spoorwegnet en verdieat daarom en wegens de toegelaten snelheid, tegen over eene stoomtramverbinding, groote aanbeveling. Wegens aan te leggen kunstwerken en den slappen ondergrond over een gedeelte van het tracé, zijn de kosten voor de gereedmaking tot exploitatie, na terreinverkenning geschat, globaal op 50000 per kilometer aan te nemen. De lijn MedemblikHoorn, zonder be weegbare bruggen, doch met grootere onteigeaiegsbexwares, kostte ongeveer 30000 per kilometer. Er moet zijn een gedetailleerd plan, met situatie-teekeningeo, profielen, be schrijving en begrooting vau kosten, voor onteigening en aanleg De direct belanghebbenden behooren hunne sympathie voor het plan aas den dag te leggen door het gezamenlijk dragen der daaraan verbonden kosten. Het voorloopig Comité noemt zijne werkzaamheden onvergolden waar. Voor de opmaking van het bovenbedoelde plan en des gevorderd een tweede onderzoek (cross-examination), voor kosten van drukwerk, vergaderingen, reiskosten, enz. wordt een maximum van ƒ6000 gesteld, bijeen te brengen uit of door de betrokken gemeenten en belangstellende personen, in 60 stuks bewijsen van deelneming k 100,zoo noodig te splitsen in stukken van 50, Esn circulaire is rondgezonden met kaartje, en iateekenbiljet, dat vóór 1 Juni 1893 moet worden toegezonden aan den secretaris, den heer P. Lede- beer te Aalsmeer. De bewijzen van deelneming in deze voorloopige leening zullen worden be schouwd als betaling op rekening van aandeelen groot ƒ1000,in de op te richten naamlooze vennootschap, of desgewenscht kunnen de gestorte gel den van deze vennootschap worden teruggevorderd. Worden de benoodigde gelden op dea gestelden termijn, of uiterlijk eene maand daarna, niet bijeengebracht, dan ziet het Comité van alle verdere bemoeifsgen af, zullen daarvan door de dagbladen kennis geven en worden de inschrij vingen niet opgevraagd. In het tegenovergestelde geval zal de thans noodzakelijke toevoeging van „voor loopig* bij het Comité wegvallen, zal zich dit trachten te verstaan met den heer Krieger omtrent de opmaking van een plan en begrootiug en de daaraan te verbinden voorwaarden, en zal aan hoogere en lagere autoriteiten vau het bestaan van het Cjmilé worden keanis gegeven, tevens met uitnoodigtag om aan het plan den onoatbeerlijken steun te verkenen. Daarna zal het op den weg van het Comité liggen, de aanvrage tot concessie en de verkrijging van een exploitatiecontract voor te bereiden en eindelijk de geheele zaak over te dra en, zoo mogelijk, aan eene Maatschappij, die de gelden verschaft, voor den aan leg van deze spoorwegverbinding noodig. Het kaartje waarop de ontworpen lyn is aangeduid hebben wij voor een der ramen van ons Bureau aangeplakt. Afwijzend is beschikt op het adres om verbetering der posterijen iu de gemeente Schoten. Hare Majesteiten de Ko- niugionen zullen 3 Mei vertrekken van Het Loo naar Ludwigsburg, ten eiade de koninklijke familie van Wurtemberg te bezoeken. Het vertrek van daar naar Flims is bepaald op 8 Mei. De ie-luitenant graaf Schimmelpen- ninck, ordonnance-officier, wordt voor het bezoek te Ludwigsburg aan het reeds genoemde gevolg toegevoegd, en zal daarna terugkeeren. Bij het vertrek der Konin ginnen uit Amsterdam werden namens haar aan den burgemeester de volgende giften ter hand gesteiu va« de Ko1- niDgin voor de algemeene armen 2000 gulden voor het weduwen- en weezen- fonds der maatschappij „Arti et Ami- citiae" 250 gulden, voor de kon, ver- eeniging „Het Nederlandsch tooneel* 400 gulden, voor het diamantwerkers- weduwen- en weezenfonds fa 5 en voor een onthaal der kiaderen van de Ro- senthaal-bewaarachool J 100 van {de Regentes: voor het gesticht voor vol wassen blinden 30, voor het politie» fonds 50c en voor het brandweerfonds 200. De minister van oorlog brengt ter kenBis van belanghebbenden 10. Hier ter lande zal in de maanden Jnli en Augustus een examen worden gehouden voor toelating vau jongelieden als cadet bij de cadettenschool te Alk maar. 20. Voor dit examen worden openge steld ét. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst bier te lande; b. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch Indie. 3®. Ouders of voogden, wier zonen of pup'dlen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan (ingericht op de wijze als bij het model is aangegeven), ia dier voege ia te zenden, dat zij vóér 1 Juni 1893 aan het" departement van oorlog ont vangen wordt. Op aanvragen tot aanvulling van de in de kennisgeving vermelde opgaaf no pens den dienst voor welken de adspirant in aanmerking wensebt te komen dan wel tot wijziging van de e. q in de kennisgeving aangegeven volgorde der beide diensten, welke n& 31 Mei 1893 bij het departement van oorlog mochten inkomen, zal geen acht worden geslagen. Ingeval de adspirant verlaagt het voorbereidend onderwijs voor toelating tot de Koninklijke Militaire Academie elders dan aan de cadettenschool te volgen, overeenkomstig het bepaalde bij art. 19 der wet van 21 Juli 1890 Staatsblad n. 126) tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, e na., moet daarvan in voorschreven kennis geving mededeeling worden gedaan. Ingeval de adspirant, ingevolge het bepaalde bij art. 17, tweede lid, van vermelde wet, aanspraak maakt op eene beschikbare plaats by de cadettenschool, omdat zyn vader in den dienst van den Staat gesneuveld of, binnen een jaar tengevolge van in dezen dienst voor den vijand bekomen wonden overleden is, moet daarvan bij meerbedoelde ken nisgeving opgave worden gedaan. Naar men verneemt bestaat bij onze regeering het ernstige voorne- HOOFDSTUK XX. Het geheim verraden Er heerschte een langdurige stilte, gedurende waarvan mevrouw Agar zoo diep nadacht als zy waarschijnlijk haar leven lang niet had gedacht. „Maar natuurlijk kan Jem nooit van deze zending terugkeeren, zeide zy eindelijk. „Die moet zeer gevaarlijk zijn.* „Ja, zij is zeer gevaarlijk.* Mevrouw Agar liet een duidelijk hoorbare zucht van verlichting hooren, «Heeft die man dat gezegd? Was dat ook zijn oordeel?* Seymour Mitchell's meening was in haar oog nog altijd van gewicht. „Ja," was het langzaam uitgesproken antwoord; „bij zeide, dat wy Jem wel als dood zouden kunnen beschouwen.* Moeder en zoon zagen elkaar aan en spraken geen woord; „Als Jem znlke dingen doet,* zeide mevrouw Agar, „dan moet hij natuurlijk de gevolgen drageD.* Arthur gaf hierop geen antwoord. Die gedachte had hy reeds maanden lang in zich omgedragen, maar had er nooit een vorm aan darven geven. „Wy zijn volkomen gerechtvaardigd,* vervolgde zij, „door te handelen alsof Jem dood was, totdat hy zichzelf verwaardigt ons het tegendeel te bewijzen.* Dit was ook een langgekoesterde wensch, die nu in woorden werd gebracht. Arthur wist dat by zyne moeder had behooren te vertellen, dat Jem alleB had gedaan wat in zyn macht was hem zoo spoedig mogelyk op de hoogte te brengen van de onwaarheid in de dag bladen medegedeeld. Hy bewaarde hierover echter het stilzwijgen. //Ik zie niet in,* zeide zy, „dat dit bericht veel verschil kan maken. Er bestaat geen enkele reden om een onzer plannen te veranderen. Om te beginnen ben ik er van overtuigd, dat hy dood is. Als hy nog leefde zouden wy wel iets van hem hebben gehoord.* Arthur knikte toestemmend. z/Ook schynt hy zich niet bizonder omtrent ons of onze gevoelens te bekommeren,* vervolgde mevrouw Agar. Arthur wist wat zy bedoelde, en op dit oogenblik stond hy van zyn geheel leven op den laageten zedelyken trap. „Maar toch hebben wy geen tyd te verliezen,* merkte hy op. Met een droeven blik in de oogen streek hij met zyne handen door zyn haar. „Mijn kind,* zeide zyne moeder vertroostend, „morgen zal ik Ellen Glynde gaan opzoeken en haar zien te bewegen eens met Dora te praten. De moeder heeft altyd meer invloed over de doch ter dan de vader.* Deze dwaze axiomia scheen Arthur te voldoen, waarschijnlijk omdat hy het niet beter wist. HOOFDSTUK XXI. Twee dagen lang had mevrouw Glynde een rood vlekje op iedere wang, en het scheen alsof op den derden dag en wel Zondag de crisis te wachten was. Het was regel in de pastorie, dat des Zondagsavonds alle on dergeschikten naar de kerk gingen, terwijl mevrouw Glynde of Dora of wel beiden thuis bleven om de huishouding waar te nemen. Voor dezen avond stelde mevrouw Glynde voor, dat Dora by haar zou biyven, en wat haar moeder voorstelde vond bij Dora ge woonlijk goedkeuring. „Mijn kind,* zeide dé oude dame met een zenuwaohtigen hoofdbeweging, „ik heb iets van Arthur gehoord.* Zjj zaten in de salon en het was reeds te donker om te lezen hoewel beide dames een boek voor zich baddeu. „Ja moeder,* antwoordde het meisje met eenigszins matte stem want zy vergat om zich vroolijk voor te doen. „Ik zou wel een» precies willen weten, wat gy van hem hebt gehoord.* „Anna heeft my gezegd, dat Arthnr u had gevraagd om zjjne vronw te willen worden, en dat gy hadt geweigerd zonder een reden op te geven.*

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1