NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. twee geslachten; JlOe Jaargans:. Donderdag 20 April 1893. No. 3005. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. P E E R E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Ha&rls&£, 19 April 1S93. f Dinsdag werd door dec majoor eerst aanwezend ingenieur der gesaie alhier bij enkele inschrijving aanbesteedhet éénjarig onderhoud va® werken, ge bouwen, enz,; 20. het doea va* voor- zieaingen aan militaire gebouwea alhier, beide onder het beheer der genie alhier. Ramisg ie perceel 6950. Laagste ia- schrijver D. A. Braakenburg, alhier, voor 6262. Raming 2e perceel 3796. Laagste inschrijver D. A. Braakeaburg, hier, voor f 3375. Gisterenavond is alhier na eeae lang durige ongesteldheid overledes de heer M. N. J. Moltzer, emeritus-predikaat bij de Ned; Herv. Gemeente alhier. Van 5 September 1841 tot 8 Jaauari 1884 bekleedde hij zijn ambt met veel ijver en voorbelde. De heer Moltzer werd 8 Jusi 1805 te Droaryp geborea. Wij ontvangen van den secretaris vaa den Neder!. Bond van spoorweg-perso neel „Steeds Voorwaarts®1 het navolgende bericht. la uwe Courant dd. 18 April 1893, komt een bericht voor van eea bezoek gebracht door een vijftigtal socialisten aaa Ealtweg op Zondag 16 April. Als secretaris van den Ned. Bond van spoorweg-personeel „Steeds Voorwaarts" gevoel ik mij verplicht, iets hiervan te zeggen omdat bovengenoemd bericht in verband wordt gebracht met een wan deltocht, van een gelijk aantal leden van bovengenoemde vereeniging, welke hun steun en sympathie gingen verlet- sen voor de in „Maisoa Strouckea* ge houden meeting voor „Zondagsrust" voor spoor- en trampersoneel uitgeschre ven en geleid door het Centraal Bestuur van den Bond. Het was dus in het belang van bo vengenoemd personeel, om zich zoo or delijk mogelyk te gedragen, en,door ons dan ook niets gedaan dat een verbod der politie van Halfweg uitlokte. Wij zijn door genoemde politie op zeer beleefden toon ondervraagd naar hef doel van onze komst en doortocht aan welk verzoek door ons ïn alle op zichten is voldaan. Na een verblijf van een half uur om den iaweudigen mensch te versterken, togen wij verder, onderweg verwelkomd door de afd. Amstd. van S. V.; in Amsterdam werden wij en een 200-tal sterk, opgewacht door een 10 tal agenten van politie, welke even stil als zij ons een eind begeleidden, vertrokken. Te half zes waren, een enkele uitge zonderd, alle deelnemers per spoor weer te Haarlem terug in vertrouwen dat zy hadden medegewerkt, tot iet3, dat zeer; noodzakelijk kan worden genoemd voor; het personeel van de goederen- en per- sonendieast, namelijk „Zondagsrust." j No. 17 van het Geïllustreerd Zondags- j blad) dat in Haarlem uitsluitend aan j Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: De roem van Ksshgar, geïllustreerde novelle, naar het engelsch ran Robert Louis Stevenson, 32 gedeelte. Ugo- lino in den hongertoren (met illustratie). „Van den regen in den drop," (il lustratie). „Stille deelgenoot" (illus tratie)* Bernardo Taulongo, de di recteur der Banca Roraast» te Rome (met portret). Brand &aa boord (met illustratie). Rea leeuwenjacht ia Bir mingham (met 8 illustraties). Eea hooggeplaatst kaartspeler. Fijnge- voelde etiquette. Grove scherts ge straft. Anecdote». Puzzle. Op lossing van prijsraadsel XXXI. Een zoaderliBg. Wel geflatteerd (met illustt&iie). Wandelaars nu en voor heen. Bergeiekte. De positie der vrouw. Den schijn vermijden (mefc illustratie). De prijs winners der raad- sela XXV", XXVI en XXVII. Een merkwaardig getal. Nieuwe prijs raadsels XLIII en XLIV, Vev bro ken belofte (met illustratie). Slede vaarten in de Tropen. Een verwon derlijke genezing. De crinoline. Anecdoteproeve No. 13. Schaakru briek. Mededeelingen. Ia de Maandag te Veleen gehouden raadsvergadering werd benoemd tot gemeente-secretaris de heer Th. J. Wij- noldy Daniels thans secretaris te Slis- drecht. Uit de Haarlemmermeer schrijft men van Maandag aan het Hbld. De werkzaamheden aan het te ver nieuwen stoomgemaal „De Lijnden" vorderen goed. Juist op den gcstelden tijd is me» gereed om met het metsel werk te beginnen. De fundeering van des oostelijken vleugel is klaar en heden cal de eerste steen worden gelegd. Het loont wei de moeite, de verschillende werkzaamheden aan afbraak en gebouw verbonden in oogenschouw te nemen. De groote hoeveelheid hardzand- en metselsteen, maar vooral de kolossale stukken ijzer, waaronder er zjja van ix,000 KG., geven eenigszias een denk beeld van de grootte van het werk. Deze vernieuwing zal voor den Haar lemmei meerpolder eeae belangrijke ver betering zya, Is eenmaal de machine klaar, dan zal deze by een veel minder kolen verbruik eene veel grootere hoe veelheid water in denzelfden tijd ver zetten. In de nieuwe gebouwen zullen twee centrifugaalgeraalen worden aange bracht, die elk bij eene opvoerhoogte van 4.75 M. 330 Ms water per minuut zullen opvoeren, terwijl de oude machine nooit meer daa pl. m. 300 M3 per mi nuut kon opbrengen. Bovendien zal een centrifugaal 43 pCt. minder steenkolen verbruiken dan de tot hiertoe bestaande machines. Oatwerper der plaosen is de heer A Elink Sterk, ingenieur des pol ders de levering der centrifugale is geschied door de firma W. C. en K. de Wit als agenten van de firma J. en H. Gwijaae te Londen, terwijl de werk zaamheden zija opgedragen aan den heer H. Deutekom te Amsterdam. Dinsdag schreef men aan hetzelfde blad Gistermiddag had aan het stoomge maal „De Lyadea" de plechtigheid plaats der eerste steenlegging. De dyk- graaf vaa den polder jhr. J. W. M. van de Toll te Haarlem, daartoe uitgenoo- digd door de heemraden, had op zich genomen den eersten steen te leggen. Geleid door eene met vlaggen versierde allés, daalden allen in den 6.70 M» A. P. diepen put. De hec^ H. van Wickevoort Crommelin noodigde als oudste heemraad den dijkgraaf uit, den eerstea steen te leggen voor de nieuwe gebouwea en stelde hem daartoe eea zilveren traflel in étui als geschenk van heemraden ter hand. Alvorens tot de plic'ntigheid over te gaan herinnerde de dykgraaf aan de geschiedenis der oude machine, hare geschiedenis gedurende haar 45-jarig bestaan enz., en bracht een woord van lof aan den ontwerper, den heer A. Eliak Steek, iageaieur, en aan den heer H. Deutekom voor de fliake wijze waarop het werk tot heden werd uitgevoerd. Nauwelijks was de eerste steen gelegd of de heistelling bootBte drie kanon schoten als salvo's na en de muziek, verdekt opgesteld, hief fanfares aan. Na de steenlegging werd overgegaan tot het bezichtigen van de nieuwe machines, op 't terrein reeds aanwezig en geleverd door de firma W. C. en K. de Wit, ware kunstwerken van gietwerk. Tevens werden de aangevoerde materialen in oogenschouw genomen, waaronder vooral de aandacht trokken de kunstcemsnt- steeawerken van den heer Liado te Delft. Opmerking verdient nog dat het kalkbak) e, bij deze gelegenheid gebruikt, vroeger reeds dienst deed by de eerste steenlegging van de Kweekschool voor de Zeevaart door wijlen Z. M. Willem III ea bij 't Wllhelmiaa-Gasthuis te Amsterdam door H. M. de Koningin. Ten slotte dient gemeld, dat de werk lieden bij deze gelegenheid een goeden dag hadden. Door de politie te Sloten zijn aldaar twee personen gearresteerd wegens dief stal van eeld uit een toonbanklade. Uit vertrouwbare bron wordt ons meegedeeld dat is den nacht van 17 op 18 April, eentgen tijd op de kazerne „Oranje Nassau" bij de Mui- derpoort te Amsterdam de roode vlag heeft gewapperd. Een voorbijgaande politieagent, die dit zag, gaf er de wacht kennis van, waarna het roode doek omlaag werd gehaald. Het is onverklaarbaar, dat men in de kazerne hiervan niets heeft gemerkt. Tel. Een groot gedeelte van Amsterdam's bevolking bleef Dinsdag ochtend verstoken van duinwater, en wel om de volgende redes. Eene der beide buizen, waardoor het water uit het pompstation onder Haarlem wordt aangevoerd, liep dicht by Haarlem onder eene particuliere wosiag door. Om even- tueele bezwaren te voorkomen, heeft de directie der duinwater-maatschappij thans dat gedeelte der buis doen verleggen. Om het verbreken der oude leiding en aansluiting met het reeds nieuw gelegde stuk te bewerkstelligen, moest eerst de geheele buis leeggepompt worden. Mea viag daarmede Maandagavond te 8 uren aan, er op rekenende Dinsdag ochtend te 6 ucen met alles gereed te kuanen zijn, zoodat dan de verbruikers weinig of geen last vaa het werk zou den hebben ondervonden. Het leegpom pen der buis duurde echter langer dan men berekend had, zoodat men eerst vrij laat ia den ochtend met de omleg ging zelve kon beginnen. Een gedeelte der stad bleef daarom gedurcade den ochtend zonder water. Te half twaalf evenwel was het werk voleindigd en de stoornis geheel opgeheven. De toestand van den toren te Purmerland blijft nog steeds groote bezorgdheid baren. Diaadagmiddag om vier uur werd het laatste stuk van het houten vierkant omgetrokken, dat zich tusschen het steenen gevaarte en de spits bevond. De hoogte van den ge- heelen toren bedroeg 155 voeten of ongeveer 44 meters. De hoogte van de spits met het vierkant waa 89 voeten zoodat er nog 66 voeten voor het steeaen gevaarte overblijven. Hoewel de drukking thans veel ver minderd is, blyft het gevaar echter aog zeer groot. Bedroeg de helling een tiental dagen geleden 1.40 M. van af de spits, thans wijst het schietlood van het over blijvend gedeelte eene afwijking aan van ruim 1.50 M. De toren blijft steeds welkende en wees van Maandagavond 7 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur eene verontrustende vermeerderde helling aan van 18 centimeters. De verzakking wordt van dag tot dag grooter en het sloopen aan den toren wordt van uur tot uur gevaarlijker. Klok en uurwerk moeten nog worden uitge nomen en men vreest dat de aannemer ondanks alle krachtsinspanning, het ge vaarte in zijnen alles verpletterende» val niet zal kunnen tegenhouden. Des kundigen hebben berekend, dat de toren 2000 kub. M. steeaen bevat, gelijkstaande met een gewicht van 2 millioen kilo's. Dinsdagmiddag is te Hoor» het vijfjarig meisje van bakker v. d. V. in [een openstaanden wateiput gevallen en verdronken. Maandagnacht is bij den heer W. Pruis te Apeldoorn, handelaar in goud en zilver, een brutale diefstal gepleegd. Door eene uitgesneden ruit zijn circa een honderdtal gouden hor loges ontvreemd, benevens een groot aantal gouden ringen. Artikelen van minder waarde heeft men achtergelaten. De diefstal is gepleegd in eeae der drukste straten van Apeldoorn. Het ver moeden bestaat, dat een ontslagen be diende, een Duitscher, in den diefstal de hand heeft gehad. Te Slikkerveer is Maandag- namiddag omstreeks 4 uur het 5jarig zoontje van den fabrieksarbeider B. H. in eea onbewaakt oogen blik in het water geraakt en eenigen tijd daarna leven loos opgehaald. Aan de Avondpost meldt men uit 's Hertogenbosch Nadat de justitie zich Maandag schier onafgebroken met het verhoor der voor- loopig aangehoudenen uit Osch had beziggehouden, is, naar men uit ver trouwbare bron verneemt, door haar voldoende licht in deze zaak verkre gen om de zekere hoop te hebben haar geheel tot klaarheid te brengen. Zijn de geruchten waar, dan is het schandaal, aan het graf vau Hoekman gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag ji., als de oorzaak te beschou wen, waardoor men thans iöj ver is als men is. Men beweert namelijk, dat een inwoner van Osch, over dat schan daal verontwaardigd en meer van den moord wetende dan hij tot nog toe had durven zeggen, Gijsbertus van Gelderen als den moordenaar ea G. J. de Bie ea A. van Galen als diens me deplichtigen zou hebben aangewezen. Ee-stgenoemde, ongeveer 30 jaar oud, is gepensionneerd O. I. militair, j thans broodjager, te Osch woonachtig. De Bie, 27 jaar oud, en Van Galen 32, zijn beiden arbeiders en wonen mede te Osch. De letterzetter C. Giezea te Wolvêga, die, beschuldigd wordt van 29; HOOFDSTUK XXI. Hel geheim verraden. «Na veel jaren,# zeide Dora op dien kalmen beredeneerden toon, die zoo verkoelend werkte op het moederhart, «ik zal zien als hy wil wachten." «Ja, maar....# begon mevrouw Glynde, maar zy voleindigde haar zin niet. Van haar kant beschouwd zou het zeer onverstan dig zyn geweest om te zeggen wat zij had willen zeggen, hoewel Dora wist evengoed als zy, dat Arthur Agar niet zou wachten. Voor veie zaken zyn vrouwen niet blind. Zy kennen ons mannen beter dan wy denken, en zijn volstrekt niet zoo romantisch als wy meenen, dat zy zyn. Hunne liefde is iets beters dan de onze, omdat zy meer praktisch en meer bepaald is. Zy zoeken geen ideaal van hunne eigen verbeelding, maar wanneer iemand, die er naby komt in vleesch en bloed hun pad kruist, dan stellen 2\j zich met hem tevreden. Het onderhoud tasschen moeder en dochter werd afgebroken door de komst van Cecilia, die na de godsdienstoefening te hebben bygewoond een bezoek op de pastorie kwam afleggen. HOOFDSTUK XXI. Een stap in het duister Mevrouw Agar was eene vrouw niet in staat om den uitslag of liever de ontwikkeling der dingen af te wachten. Met onge duld verbeidde zij den afloop van haar onderhoud met den rector. Er kwam echter niets, zoodat zy weldra begreep, dat Glynde niets had kunnen uitwerken en zy dus tot het besluit kwam zelve Dora maar eens onder handen te nemen. De gelegenheid daartoe deed zich eenige dagen later voor. Een naburige familie gaf op dit tydstip haar gewone jaarlijksche buitenparty. Alle genoodigden waren gewoon op dit feest le ver schijnen niet met het denkbeeld om zich te vermaken, maar omdat iedereen het deed. Om tot deze bnitenparty te worden uit- genoodigd was op zichzelf reeds een cachet van deftigheid. Dit was dan ook de eenige voldoening, welke van het ieest was te smaken. Was de eer groot, de gastvrijheid was klein. Een opge- wekten toon, hee:sekte er nooit en de genoodigden waren gewoon om droefgeestig door het groen te loopen, en op zulk eene wan deling ontmoetten mevrouw Agar en Dora elkaar, welke laatst genoemde in gesprek was met een jongen man, boven wiens ver velend gezelschap zy zelfs dat van mevrouw Agar verkoos. Dora knoopte dus met mevrouw Agar een gesprek aan, en weldra was de jonge man verdwenen. Eerst spraken zy over onbeteekenende zaken, waarna Arthurs moeder een kort lachje deed hooren, en zoo luchtig als het haar mogelyk was zeide: «Ik hoep liefste, dat gy myn armen jongen niet langer in on zekerheid zult laten?# «Bedoelt gy Arthur?# vroeg Dora. «Ja, mijn kind. Ik zie werkelyk niet in, waarom tusschen ons beiden zulk eene dwaze terughoudendheid moet bestaan.# «Ik ben geheel bereid om te luisteren naar hetgeen gy hebt te zeggen,# antwoordde het meisje. «Ja, maar niet om er over te spreken.# «Ik veronderstel, dat Arthur u wel alles zal hebben verteld. Als er nog iets is, dat gij wilt weten, dan wil ik het u gaarne mededeelen.# «Wel, natuuilyk begrijp ik er volstrekt niets van,# aldus barstte mevrouw Agar haastig los. Dit was geheel waar, zy noch Arthur konden begrypeD, hoe iemand zulk een schitterend aanzoek als hy had gedaan, kon afslaan. «Wellicht kan ik het duidelijk maken. Arthur heeft mij ten huwelyk gevraagd. Ik stelde de eer zeer op prys, maar ik wees het aanzoek van de hand.# «Ja, maar waarom? Ongetwijfeld hebt gy het niet zoo ge meend «Ik heb het zoo wel gemeend,# «Ik kan my niet begrijpen,# zeide mevrouw Agar met eene eigenaardige hoofdbeweging, «wat gy nog meer kunt verlangen. Er zullen verscheidene meisjes zyn, die zeer gaarne meesteres van

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1