POLITIEK OVERZICHT. 6EMEN8D NIEUWS. keer ongunstig over de voordracht. Zij komt eenparig tot de volgende slotsom d*t de juridieke positie der gemeente in het aanhangige geding de voorge stelde overeenkomst niet rechtvaardigt; dat ook de voorgestelde wijzigingen der concessie voor het meerendeel voor de gemeente schadelijk en onaanneem baar zijn; dat het voor de gemsente niet ge raden is, den naastingtermijn tot 1937 te ver'eagen. Zij stelt mitsdien voor de voordracht van B. en W. niet aan te nemen. De algemeene beraadslagingen wor den geopend. De heer Pijnappel is niet voornemens het rapport der comm. te verdedigen, alleen over het adres, ingediend door de „Imperial", wenscht spr. iets te zeggen. Deze mij. wijst op een dwaling der commissie. Spr. gelooft datde„Ira perial" de geciteerde zinsnede geheel nit baar verband rukt. Waar de argu menten toch door de commissie zijn aangegeven, is er geen aanleiding om in den raad nog eens daarop terng te komen. Dj heer Fabius heeft bezwaar tegen de overeenkomst. Spr. verklaart, dat na nauwkeurige raadpleging der stukken spr. tot geen andeie conclusie is geko men dan dat de vordering der „Impe rial" alien grond mist. Met alle® eer bied voor het rechterlijk college in eersten aanleg, kan spr. zich niet be grijpen dat dit den eisch der „Imperial' heeft toegewezen. AU de gemeente zich bepaalt tot het nemen van proeven, kan daaruit voor de „Imperial" geen schade voortvloeien Spr. treedt thans in een kritiek van het voorstel lot het geven van schade vergoeding. Al moest worden aangeno men, dat de gemeente zou worden veroordeeld, dan nog vraagt spr. welke schade deze daarvan zou hebben, Want de schade voor de gemeente is tot dus ver uiterst gering. Waar het O. M. conclusie heeft genomen ten voordeele van de gemeente, heeft spr. bezwaar tot de overeenkomst mee te werken. De Voorzitter merkt op, dat B. en W., na nauwkeurige overweging van het rapport der commissie, van oerdeel blijven, dat de overeenkomst in het be lang der gemeente ie. B. en W, zijn niet vrij in het meedeelen der redenen, welke hen tot die meening hebben ge leid, nu de mogelijkheid bestaat dat hun voordracht niet wordt aangenomen, Daarom hoopt hij, dat de leden niet zullen volgen den weg door mr. Fabius ingeslagen, om de juridische zyde der kwestie te bespreken, dewijl het dan zeer moeielijk wordt in bestrijding te treden Het beginsel van het advies der com missie om de voordracht van B. en W, komt ia stemming. Dit wordt aange nomen met 39 tegen 5 stemmen. De onverklaarde enge heimzinnige verschijning eene roode vlag op de kazerne „Oranje-Nassau" te Amsterdam is nog niet opgehelderd. Het is niet waarschijnlijk, dat iemand van buiten in de kazerne is gedrongen om het „heldenfeit" te verrichten. Men vermoedt, dat de schuldige on der de bewoners der kazerne gezocht moet worden. Bij eenige als sociaal-democraat be kend staande militairen heeft een visi tatie plaats gehad, waarbij enkele socia listische geschriften en brieven zijn ge vonden. Voorloopig is evenwel niets naders uitgelekt. Het onderzoek wordt voortgezet. Woensdagmiddag werd 0 de Martelaarsgracht te Amsterdam een deftig heer gearresteerd, die eeoigen tijd In het „Victoriahótel gelogeerd had. Hij had juist het hotel verlaten, om weer naar elders ee vertrekken, toen een in specteur in politiek op hem toetrad. hem te arresteeren. Nauwelijks 2ag hij den man naderen of hij koos het hazenpad, doch op de Martelaarsgracht achterhaald, werd hij geboeid naar het bureau geleid. Men zegt, dat de deftige logé uit het „Victoriahötel" een dief stal van 60,000 franks op zijne rekening heeft. Leiden bestaan ernstige Te plannen om aldaar een nieuw museum voor natuurlijke historie te bouwen. Reeds werd eene som toegestaan voor voorloopige onderzoekingen. Wordt het pias, dat thans bestaat, ten uitvoer ge bracht, dan zal een der fraaiste wandel parken moeten verdwijnen. Langen tijd hoorde men niets meer n d; zaak, docht thans schijnt het ernst te worden. Opnemingen van het teirein zijn reeds gedaan en reeds is men begonnen om, door middel van eene stoommachine en een heitoestel, proef palen te slaan. Een lid van het gezelschap van het Ned. Tooneel, de heer R., die kleine rollen speelt, was ^Dinsdag te 's-Gravenhage aan eenen hevigen zenuw aanval ten prooi, welke hem verplichtte naar Amsterdam terug te keeren. Aan het staatsspooratation gekomen, ging hij in een der vertrekken knielen, de han den gevouwen ten hemel heffende. Reeds vroeger waren sporen van ver standsverbijstering by hem opgemerkt. Na het gebeurde van Dinsdag vreest men voor krankzinnigheid. Dinsdag is de duitsche ba ronesse uit haar gevangenschap te 's Gra- venhage wegens oplichting, aan de duitsche regeeiing door twee rijksveld wachters in burgerkieeding te Emmerik uitgeleverd. Twee Oostenrijkers, op hun- nea doortocht naar Amerika te Rotter dam vertoevende, geraakten Woensdag ormiddag in een bierhuis aan de Ammanstiaat verdwaald in een gezel schap kwartjesvinders. Na eenigen tijd aan het kaartspel, waartoe die lieden hen uitnoodigden, te hebben deelge nomen, hadden zij eene som vaa 500 mark verspeeld. De politie werd er mede in kennis gesteld, doch de kwar tjesviaders waren reeds verdwenen. Men schrijft uit Valken- burgWorden in de omliggende dorpen dezer dagen allerwegen bloem bollen vei lingen aangekondigd, tot dusverre had zulks hier niet plaats. Volgens velen is dat echter slechts eene kwestie van tijd Naar gelang de teelt van den aardappel vermindert, breidt de bollcncultuur zich uit. Werd voor een tiental jaren deze hier ter plaatse nog ia 't geheel niet uitgeoefend, thans wordt het oog in alle richtingen aangenaam aangedaan door de vele kleur schakeer ingen, welke de kinderen van Flora vertoonen, Aan de noordzijde van de kom van ons dorp aangevangen, prijkt nu ook de zuidzijde, het Marktveld, met een schat van tulpen. Ja, reeds onder Voor schoteD, tot aan de Haagsche Schouw, zijn verschillende akkers in beslag ge nomen, om den landman door het aan- kweeken van bollen te vergoeden, wat hij in de laatste jaren moest missen door den ongunstigen uitslag van den aardappeloogst. Uit Eemnes wordt van April aan het U. D. gemeld: Dezen middag passeerde hier een ouderpaar met een meisje van ongeveer 11 jaar oud. Reeds zeer vroeg hadden de ouders Amersfoort verlaten, om hun kind op te sporen, dat ongeveer vier jaren geleden, bij gelegenheid der Amersfoortsche kermis, plotseling ver dwenen was. Het kind schijnt door een kermisreiziger ontvreemd te zijn. Eenige kermisreizigers vertoefden dezer dagen met hun wagen te Laren (Gooiland). De bosschen en de vele beschutte plaat sen, die men daar vindt, worden bij voorkeur door dat slag van menschen opgezocht. Naar men zegt, logeerde de vader bij verwanten in 'gezegd dorp en herkende zijn kiad. Hij bracht van zijae bevinding verslag uit aan den bur gemeester. Daarop werd de moeder van het kind ontboden, en op het eerste gezicht werd zij door haar kind her kend. 0 Te Utrecht is bij een hor- iogemaker tentoongesteld een rijksdaal der, waarin zich lu het midden ter grootte van een dubbeltje een uurwerkje bevindt onder een glas. Het geheel is zeer kunstig en nauwkeurig afgewerkt en moet dienen tot zakuurwerk. Woeasdag ochtend tefiien uur brak te Haskerhorne een hevige braad uit in de boerenhuizlage, bewoond door de wed. Bosma, in eigendom toe behooreade aan jhr. C. Vegeiin van Claerbergen. De vlammen grepen zoo snel om zich henen, dat niet alleen al het meubilair verbrandde, maar oak twee stierer, twee varkens eu drie kalveren. Alvorens de brandspuit uit Jours aan wezig kon zijn, was ook de aangrenzende boerenhuizlage van F. Minnersma, be halve door den eigenaar, ook nog door de arbeidersgezinnen van De Vries en Pijlman bewoonddoor de vlammen aangetast, en ook deze brandde tot den grond toe af. Met veel moeite gelukte het eene derde woning, bewoond door W. J. Cornells, te behouden. De mest vaalt ea eene schuur waren reeds door het vuur bareikt. Alles was verzekerd, behalve de inboedel der beide arbeiders, die echter nog gedeeltelijk gered is. D) arbeiders uit het 01 d- ambt, die hebben gewerkt bij het gra ven van een kanaal bij Nordenham (Oldenburg) zijn teleurgesteld terugge keerd. Bij zwaar weiken kon twee matk worden verdiend en dus niet, zooals beloofd was, 3^4 mark per dag. Het kostgeld was zó3 hoog, dat ds noodzakelijke uitgaven met moeite kon den worden bestreden. Woensdagochtend werden door de maréchaussée te Breda gevan kelijk naar Breda vervoerd zes beruchte personen, meestal smokkelaars van be roep, die onder Alphen en Riel geid en een horloge ontvreemd hebben. V ISSCHERIJ. Scheveningen, 19 April. De schuiten, ten getale van 50, kwamen suc cessievelijk aan, hunne vaagsten ver koopend, de binnen visschers voor f 40 tot 60, de zoogenaamde buitenlekkers voor 180 tot 110. De volgende pry zen werden voor de visch besteed kl. schol f3 4 3.50, gr. schol f4 a 9, braad f 2 A 3, kokaat 11 A 2, bolk f 1 4 1.25, pieterman f I 4 1.50, hanen f 2 4 3, alles per mand, kabeljauw f14 2, id. groote f3 4 4, rog 30 4 40 c., tongen gr. 70 4 80 c., id. kl. 15 4 30, griet kl. 25 4 50 c., id. gr. tl 4 1.50,tarbot kl. 50 4 75 c., gr. f 4 4 8. De booten hadden 2 tot 2% mand garnalen, waar voor f 3 tot 4 per mand werd besteed. Nieuwediep, 19 April. Door 100 korders werden hier heden 26 tot 100 gr., 8 tot 20 roggen, 4 tarbotten, 5 tot 20 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, door beugers 200 roggen en door trekkers 5 tal geep en 350 tal haring aangevoerd; gr. tong gold 35 4 25 c., kl. ld. 20 4 15 c., rog 75 4 70 c., tarbot f 9 A 6 per stuk, kl. schol f 2 A 1.50 per mandje, geep f9 4 8 en haring 65 4 55 c. per tal. Uit Berlijn schrijft men »«n de N. S. Ct. het volgende: Na een eindeloos kakelen heeft Ahl - wardt ten laatste zijn vuil ei gelegd door Woensdag bij leden van den Rijksdag rond te gaan om handteekaniegen te verkrijgen voor een „dringend voorstel", dat machtig langademig is eu waaraan ik het volgende ontleenDe Rijksdag gelieve den rijkskanselier nit te noodi- gen, op grond van de hierbij gevotgde documenten, te onderzoeken, of de vroegere directeur van de „Disconto Bank" Miquel, thans minister van Fi nanciën, in 1876 valschelijk ondereede voor het berljjnsche gerecht verklaarde, dit de „Disconto Bank" slechts 6 per cent voor leeningen aan de rumeensche spoorweg-maatschappij genomen heeft (toon deze nog in duitsche handen was), terwijl hij werkelijk 13 tot 35 percent nam. Voorts of de rumeensche spoorwegmaatschappij in 1874 circa 27 miliioen mark uit een Dnitsch staats fonds ter leen ontving, waarvoor Bleichröder en de „Disconto Geselt schzft" zich jegens den Staat borg steldeD, terwijl zij aelvon zich reeds door 36 miliioen mark aan hypothecaire obligation als onderpand gedekt had den of beiden verder tegenover de spoorwegmaatschappij woeker gedre ven hebben en by het prolongeeren van wissels den staat tot eon aanzien lijk bedrag aau wisselzegels te kort deden. Voorts gelieve de rijkskanselier te verklaren, onder welke omstandig heden de prnisische staat indertijd zekere spoorwegen kocht, om hetrijks- invalideufoads, welks geiden ten deele in obligation van die spoorwegen be legd waren, voor schade te behoeden. In het bizonder uoemt Ablwardt hierbij den Hannover—Altenbecker spoorweg, bij welks aanleg ook v. Beanigsen be trokken was. Dit is oDgeveer de inhoud van de buiteagewoon uitvoerige eu verwarde schrifturen van Ahlwardt, en deze be vestigen volkomen het door mij vroe ger uitgesproken vermoeden, dat z(jne papieren slechts betrekking hebben op oude, reeds voor jaren herhaaldelijk in processen en brochures behandelde en deels bestreden en wederlegde dingen, waaraan geen verstandig mensch heden ten dage meer eenige staatkundige be- teekenis hecht. Het zijn halt vergeten zaken nit den heilloozon Grander-t\jd en uit de periode der mtlliarden- zwendelarij van voor 20 jaren, die nu nog slechts opgehaald worden door hem, die behagen schept in schandaal zonder eenig doel. Buitendien heeft men voor het oogenblik slechts te doen mot hetgeen Ahlwardt gelieft aan te voeren uit de documenten, terwijl de documenten zeiven nog niet onderzocht zijn. hunne stem te verkoopen aan de partij I die haa- het meest beloofde. I Koning Alexander van Srrvid heeft I aan de hoofden der staten van Enrop.l eeoen brief geschreven, waarin hij hun I mededeelt, persoonlijk het gezag tel hebben aanvaard. Ristics heeft verklaard te vreezes,! dat 's Konings daad het begin zal zijs I van een tijdperk van regeeringloosheid, I De dag van Dinsdag is te Bucharest I kalm geweest, ondanks de pogingen tot I verzet tegen de politie. In de Kstmstl heeft de minister Catatgiu de liberates I verantwoordelijkheid gesteid voor het-1 geeu 'sdaags te voren gebeurd is. Del minister van justitie voegde er bij, dat I er van de gendarmen 21 gewond wares I en vaa het publiek slechts 2. Uit Kalro wordt van 19 dezer gemeld, I dat Riaz Pasha eene circulaire heell I uitgegeven, waarbij de inspecteur-gene I raai van politie erkend wordt ais de I verantwoordelijke chef voor het hand-1 haven der orde. De provi oiale hoofden I van politie zijn verantwoordelijk tegen over de gouverneurs, die den inspecteurs generaal verslag zullen hebben te does. I Men hoopt dat op deze wyte de ad I ministratie ia de toekomst beter zal weiken. Morgen Vrijdag zal de belgische Senaat vergaderen om het door de Kamer aangenomen voorstel-Nyssens te onderzoeken om dan Dinsdag a. bijeen te komen om over dit voorstel beraadslagingen te voeren. De portugeesche ministerraad heeft de herziening der begrooting voor 93/94 voleindigd de begrooting zal den i5dea Mei aan de Cortes worden aangeboden. De regeering bestudeert de termen eener overeenkomst met Nederland, te treffen aangaande het handelsstelsel op Timor. Waarschijnlijk zal de regeering in Noorwegen een nieuw voorstel doen betreffende het consulaatwezen voor dat land, welk voorstel dan door den Raad van State Zaterdag of Zondag in be handeling zal worden genomen. Lord Salisbury, in Covent Garden te Londen het woord voerende in eene talrijke vergadering, zeide dathetHoo- gerhnis zich niet door eene agitatie tegen zijne constitutioueele bevoegdheid ter zake van het Home rak-ontwerp van zijn plicht zal laten brengen. Dat ontwerp zou de werking van het Lager huis verlammen, want de Iersche leden in het Huis, zich van alle verantwoor delijkheid jegens Engeland ontslagen rekenende, zouden zich vrij achten om De part. correspondent vaal het Hbld. schrijft do. 19 dezer nit Brussel, I De aannemiag vaa hst ontwerp Nyg. I saus als voorloopige oplossing is ala I eerste stap tot algemeen stemrecht ookl aangenomen door de werklieden die I haar „naturalisation politique" en„bap tème civique" noemea. De werkstaking I neemt een einde. De politie en schut» I terij wareu voorbeeldig iu deze dagen. Onbeschrijfelijk is de vermoeienis vaa I aUen» ook vaa Volders en de andere I socialistische woordvoerders. Ik hoorde I Volders gisterenavond ia het „Maisoa I du Peuple." Hij had geen stem meer I en zij die hem hoorden, warea luste-1 loos uit reatêïe, „Coatinuons ia luttel mals pas par la gré/e," zeide hy. Door vergaderen eu geschriften moest ge* I streden worden tot het laatste privilege I vaa dubbele stem ook vernietigd is. Er I is hedeu een algemeene verandering iu I de stad. Ik vergat gisteren nog ie mei- f dsn hoe de schutters op veiligheidswie-1 Iers orders overbrachten. Alles was goed I in orde. Ik kreeg eerbied voor de bur- gerwacht. Te Antwerpen en op vele andere plaatsen zijn bijna alle arbeiders weer aan het werk gegaan. De meeste ochtendbladen bespreken I de stemming van Dinsdag nog niet. De „Iadépendance" merkte echter op, dat, al geeft het aangenomen voorstel niet dat wat allen wenschten, het toch de rust heeft doen wederkeeren. De „Etoile" noemt den uitsiag der stemming vaa I Dinsdag uitmuntend; men wenscht el kander in het geheele laad daarmede geluk. De stemming heeft de werklieden partij tevreden gesteld en heeft eene staatkundige verbroedering tot stand ge* bracht, waarbij alle partyen in het par- I lement, die tot een vergelijk zochten te komen, zich kannen nederieggen. Zy zal de rust en de eendracht in Beigit j doea wederkeeren. De „Chroaique" zegt„Wij hebben niet wat wij wenschten, doch laten wij ons hiermede te vreden stellen. Het doel was een eind te maken aan de onlusten en, om de zaak bij den naam te noemen, de revolutie, die dreigde uit te breken, iu hare geboorte te smo ren. Het is een schrede in de richting van het zuivere en eenvoudige alge meene stemrecht." Het blad noemt het stelsel Nyssens een samengestelde ma chinerie niet lang zal kunnen werken zon- zyne manieren en houding, dat aanduidde, dat hy op zee gewend was. Zyn neus en kin waren scherp hesneden. Hij was de scheeps dokter, een man, die zoowel de harten als de lichamen van de menschen kon onderzoeken. Zyn metgezel^ was een geheel ander type een vertegenwoordiger van het blonde ras, dat in Enge* land leefde alvorens het door de Normandiërs werd overwonnen. Hy droeg een baaid en zyn gelaat was donker als mahoniehout, zoozeer was het door de zon verbrand, hetgeen een zonderling contrast vormde met het lichtblauwe van zyne oogen. De dokter voerde het woord. z/Maar voor den drommel, wie zyt gy dan?" vroeg hy. De ander glimlachte, vriendelijk en zegevierend. Het was de glimlaoh van iemand, te bescheiden om zichzelf naar juiste waarde te schatten, die het zich bewust is, dat hy een ander, verstandiger dan hy, heeft gefopt. «Rook uw pyp maar verder,* zeide hyen begaf zich met lange, vaste schreden naar de trap, die naar de salon leidde. De dokter trad op de verschansing toe, waar hij met de armen op de stevige, teak-houten leuning rustende, zyn blik peinzend liet weiden over de zee, die een deel van zyn leven was. Hy kende de groote wateren en had ze lief met die kalme kracht van een in zichzelf gekeerd man. Het duurde niet lang of er kwam iemand achter hem en klopte hem op den schouder. Hij keerde zich om en staarde by het schemerachtige licht in het glimlachend gelaat van zyn metgezel van zooeven dezelfde en toch een ander, want de baard was verdwenen en alleen de blonde knevel was gebleven. «Ja," zeide dr. Mark Ruthine, «Jem Agar. Het was zeer dom van my, dat ik u niet onmiddellijk herkende." Een schuwe blik vertoonde zich eenige seconden in de blauwe oogen. //De laatste tien maanden heb ik er mij zoo voortdurend in ge oefend, er als iemand anders uit te zien, dat ik my nauwelijks mijzelf gevoel," zeide hy. z/Hm 1 Toen gij voor het eerst aan boord kwaamt, hadt gy ook iets argwanends over u. Ik was gewoon om u by de maaltijden gade te slaan, en was zeer nieuwsgierig wat er achter stak. By den hemel, Agar, ik ben er zeer verheugd over u weer te zien 1" //Dank u," antwoordde Jem Agar. Hy zag eenigszins zenuw achtig om zich heen. //Gy denkt toch niet, dat iemand aanboord my kent?" «Niemand, behalve de kapitein." O, dan is het in orde," zeide Agar kalm. //Hy kan zyn mond wel houden." «Daaraan behoeft gy niet te twijfelen," antwoordde de dokter. «Ik zal gaarne eens uwe geheele geschiedenis willen hooren," vervolgde de scheepsdokter, nadat zy een oogenblik stilzwijgend de rustelooze golven hadden gadegeslagen. «Het is een vrij zonderlinge geschiedenis," antwoordde Jem Agar. Op dat oogenblik deed de scheepshol vier heldere slagen hooren. «Tien uur," zeide de dokter. «Gaat gy mee naar mijn hut; de kapitein zal wel spoedig bij ons komen. Hy zal uwe geschiedenis ook gaarne willen hooren." Zy begaven zich dus naar de hut, en waren er nog maar een paar minuten of de kapitein voegde zich by hen. Een oogenblik bleef hy by de deur staan en trad toen met uitgestrekte hand op Jem toe. «Ik kan niet anders zeggen," zeide hy, «dan dat gy dood be 1 hoordet te zyn. Dat is echter mijn zaak niet." Hy had reeds zoo- I veel ervaring van de grilligheid van het lot, dat hij hierover niet verbaasd was. «Ik dacht ook al," vervolgde hy, «dat de vorm van uw achter hoofd my bekend voorkwam. Het achterhoofd van een menscb verandert niet; dat is wel eigenaardig." Hij zette zich neer op zyn gewonen stoel en beschouwd© glim- I lachend den man, die als het ware uit het graf was verrezen. Daarna stak hy zyn pyp aan. «Gy moet weten Agar," zeide hy, «dat uw dood mij vreeaelyk opeet. Ik was er zeer door ontsteld voor een paar minuten, en dat zegt veel in den tegenwoordigen tyd." Agar begon te lachen. «Dat is zeer vriendelyk van u," zeide hij eenigszins verlegen. «En ik," voegde Ruthine er by, van achter zyn fiesch whisky, «vond het eeuwig jammer." Hierop begon Jem zyn levensloop te verhalen. Eerst luie terde de scheepsdokter met aandacht, toen plotseling iets zyn aan- dacht scheen te trekken, en hem niet uit de gedachte fging. Toes de spreker dan ook een oogenblik zweeg, leunde hy voorover en zeide met opgeheven vinger: «Gij spreekt daar over uw chef. Bedoelt gy Mitchell met dien man?" «Ja." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2