NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Zaterdag 22 April 1893. Mo. 3007. NABETRACHTING STADSNIEUWS. „Haarlemsch Gemengd Koor". TWEE ©ESEAÖHTEN HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F, JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bei1 Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een Kus Bet oordeel van een vreem deling over hollanders en Hotlandsche kunst, Slot. Binnenen Buitenland- sche berichten. VariaAdverten tiën ene. van den GEM EENTERAAD LX. Behalve het onderwijs, kwam in de laatste Raadsvergadering ook weer voor dezooveeïste maul de kermiskwestie ter sprake en stuitte het rekest van een aantal ingezetenen, tot herstel der ker mis op den ouden voet, af op de over weging, dat de Raad op eea eenmaal genomen besluit niet behoort terug te komen. Dit principe inspireerde zelfia den heer Klein zoodanig, dat dit Raads lid gewaagde van een ^eerwaarden Raad", waar hij blijkbaar het woord „edelacht baarop het oog had.; Men zou zoo zeggen, dat anders in den laatsten tijd de Raad minder be zwaar heeft gezien in het terugkomen op zijne besluiten. Of heeft de Raad niet in deze zelfde vergadering teniet gedaan zyn eigen besluit van April 3890 tot inrichting van ee» school- douchebad? Of is de Raad nog niet ■iétr onlangs terug gekomen op zijn be sluit tot heffing eener faecaliën-belasting Met deze voorbeelden voor oogen dunkt mij, dat de Raad zijn besluit om ddarom niet op het inkrimpingsbesluit terug te komen, op ietwat lager toon hadde kunnen uitspreken Maar, zal men zeggen, de Raad be hoort zich toch zooveel mogelijk te ont houden van de intrekking van na „rijp beraad" genomen besluiten. Volkomen juist, maar is dat kermisbesluit genomen na rijp beraad Immers neen. De Raad nam klakkeloos over eea voorstel van den heer Tjeenk Willink, gedaan in diezelfde Raadsvergadering! Alzoo is tusschen het voorstelen het besluit geen uur verloopen en wie dat nu rijp beraad noemt, moet het zelf maar weten. De kwestie zelf voor jhet oogenblik in 't midden latende, constateer ik dat de Raad wat zijn prestige betreft, even goed had kunnen terugkomen op het besluit tot inkrimping van de kermis als het in dezelfde vergadering heeft geditn omtrent het schoolbad. Intusschen is het onderwijs alwéér duurder geworden. Met lapmiddelen worden enkele duizenden guldens in de gemeentekas gebracht ea vaa eene nieuwe belasting verneemt men nog niets. Ik waardeer de goede bedoeling van de voorstellers, maar vraag mij af, wat een som van hoogstens 6000 gulden uitmaakt op onse begrooting van bijna millloeu, vooral wanneer men na gaat, dat Haarlem zoodoende al heel gauw den naam van eene gelegenheid te zijn voor goedkoop onderwijs, ver liest 1 Wil de Raad kleine middelen, dan zija er nog wel meer te bedenken. Naast de schoolgeldverhooging zou eene belasting op piano's ea op rijwielen, naar het voorbeeld onzer fransche na buren, niet misstaan. Ik vraag uwat beteekent eene meer dere inkomst van acht honderd en zeventig gulden, die de schoolgeldver hooging van het gymn&asium zal op brengen Dit is een centen kwestie. Maar voor de deur staat iets ergens ea dat is schoolgeldverhooging aan de Hoogere BurgerscholenZal men door opdrijving dier schoolgelden het mid delbaar onderwijs ontoegankelijk maken voor de kleine burgerij? Of zal men evenals bij de burgerschool voor jongens en meisjes is geschied, éen H. B, S. met hoog en éen met laag schoolgeld hebben en daardoor de hatelijke onder scheiding scheppen tusschen 'wat men familiaar ploegt te noemen, de rijke six de arme school? Tegenzin in dit onvermijdelijk onder scheid gat vroeger den Raad reeds aan leiding, het schoolgeld vaa de H. B. S. met 3 jarigen cursus gelyk te stellen met dat van den 5 jarigen cursus. Is het dan niet inconsequent, dat de Raad nu twee burgerscholen wil met verschillend schoolgeld en dat het blijk baar in de bedoeling ligt, datzelfde systeem eerlang by den bouw eener tweede H. B. S. met 5 j. c. toe te passen De kinderen van buiten anderhall maal zooveel te laten betalen als die van ingezetenen, is mijns inziens even zoo een centen-politiek. Bovendien is het onbarmhartig, want al is een ge meente geen leverancier van onderwijs op ph ilan tropisch en grondslag het kan evenmin op haren weg liggen, dat on derwijs op de manier van een hande laar, zoo duur mogelijk te verkoopen. Eén ding hoop ik en dat is, dat de Woensdag genomen Raadsbesluiten on der de aandacht mogen komen van de Hoog« Regeering. Het is nnttig, dat zij ziet hoe de gemeenten spartelen aan den angel door de Regeering vroeger uit geworpen in den vorm van het fixeeren van het «/6 der personeele belasting, hoe di gemeente Haarlem gebukt gaat on der haar kostbaar onderwijs, terwijl voor het dure Middelbaar onderwijs de Re geering slechts een onbeduidend klein gedeelte vergoedt. Deze twee omstan digheden mogen wel de verklaring zijn van de Woensdag genomen Raadsbe sluiten. Een enkel woord over onzen nieuwen burgemeester, die voor de eerste maal eene gewoss raadsvergadering presi deerde, Terecht bepaalde de burgemees ter zich tot de leiding der vergadering, zonder meer. Terecht, zeg ik, want niemand zal van Z.Ë.A. verlasgé», dat hij in deze Ingewikkelde kwesties, die meerendeels eene jarenlange ontwikke lingsgeschiedenis achter zich hebben, thans reeds zou meespreken, Die leiding der vergadering scheen ons te loven. Blijkbaar houdt Jhr. Bo res! van afdoening van zaken en een enkele maal viel dan ook reeds de hamer, wanneer de een of ander nog iets te zeggen had. Deze wijie van handelen is nuttig. Hoe gerekt zijn vaak de debatten en hoe dikwijls repeteert een spreker wat hij pas nog heeft gezegd 1 Ik gelooi, dat bijvoorbeeld de heer Klein wel een dozljDmaal het woord heeft gevoerd. Stel n eens voor, dat dit gewoonte werd 1 We zouden dan 37a speechen in den gemeenteraad krijgen 't Is om van te rillen en wie de zittingen geregeld bijwoont, zal meer dan ooit te voren de waarheid erkennen van het spreekwoord, dat moge spreken zilver zijn, zwijgen vaak goud is. H.èrlsm, 21 April 1893. De Commissie, die in October van het vorige ja» op de Dreef alhier eene zoogoed geslaagde harddraverij hield is voornemens ook dit jaar znlk een wed strijd te houden. Het comité van de Haari. Paarden markt die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, heeft bereids eece flinke subsidie toegezegd terwijl eerlang een beroep zal worden gedaan op de medewerking van de liefhebbers van deze tak van sport. Donderdagayond gaf bovengenoemde zangvereeniging haar tweede concert in dit saisoen en trad bij deze gelegen heid voor de eerste maal op onder lei ding van baar nieuwen directeu-, den heer Chr. P. W. Kriens, luitenant-kapel meester van het Stedelijk Muziekkorps. De uitvoering geschiedde met begelei ding van een orkest bestaande uit een gedeelte van laatstgenoemd muziekkorps. Deze maatregel verdient toegejuicht te worden, want hoe nuttig hetbeoefeeen van den a capella-zang ook moge zijn, hoe rijk en rein het genot moge wezen dat een dergelijke uitvoering mits aan de eiscbea beantwoordende op levert, wij zijn in den laatsten tijd Op het stuk van reine vocaal-muziek al [te zeer verwend geworden, dan dat we ons met iets middelmatigs zonden kunnen vergenoegen. Hoe zeer dua 'de thans aangewende orkestrale hulpmiddelen geen aanspraak hu&nen maken op vol ledigheid iets wat vooral in Bruch's „Scfcöa Ellen" voelbaar was hoop ik toch dat de heer Kriens op den inge slagen weg zal voortgaan zegge voortgaan daardoor zijn orkest ge legenheid gevende zich meer en meer tot deze neventaak te bekwamen en te vens zijn koor scherper en meer om vattenders blik te openen in de uitge voerde werken. Het programma voor dit concert was, wat het koor betreft, samengesteld uit vier nummers van de „Zeven Kruis woorden" op de bekende muziek van Haydn en „Schön Ellen" van Max Bruch. Voor rekening van 't orkest alleen kwamen de Ouverture en het Tusschen- spel uit eerstgenoemd werk en, als opening van het tweede deel, het Vor spiel sum 5 Acte aus „König Manfred* van Reinecke. Eindelyk nog bad het de begeleidende rol te vervullen ia: Reci- tativ und Arie ans „Die Schöpiuag" van Haydn, welke aria wy verschuldigd wa ren aan de welwillende medewerking van mej. Jeanne Landré. Deze gewaar deerde zangeres droeg veel bij tot het welslagen van den avond, want behalve Haydn's heerlijk muziekstuk, werd door haar de tltelparty voorgedragen in „Scfcön Ellen", en hoewel ik haar voor deze party niet volkomen geschikt acht haar ontbreekt de daartoe vereischte, onweerstaanbaar meéslepende geestdrift kan toch niet worden ontkend dat haar aandeel in dit frissche en oor spronkelijk toonwerkje het meeste genot schonk. Toch valt er overigens nog genoeg in te pry zenals ik zeg dat de heer G. Ph. Z.... voor „Lord Edward" op trad dan weet men tenminste reeds dat een schoon, warm barytongeluid de ooren der toehoorders streelde. Ook van zijn voordracht zou iets goeds te zeg gen zijn, maar ik wacht hiermede maar liever totdat ik mij niet meer zal ge noodzaakt zien naast deugden, gebreken aan te wijzen. Die tijd schijnt voor den heer Z. meer en meer te naderen. Het koor hield zich dapper, maar was het, wat intonatie betreft, niet altyd met het orkest of met zichzelf eens. Op twee punten echter zijn belangrijke vor deringen te constateeren nm. attaqueeren en „klanlcmiken". Ook de uitspraak is, zooal niet altijd correct, dan toch dal- delijk en het ensemble laat weinig te wenschen over. Qet gelukkigst was het koor In aijn eerste nummer, Dit werd bepaald hoogst- veidienstelijk gezongen, en het strekt deD nieuwen leider tot g'oote eer In weinige maanden reeds zulke bevredi gende resultaten te hebben verkregen; Het orkest werkte den geheelen avond met succes en oogstte vooral bp val met de inderdaad keurige voordracht van Reinecke's „Vorspiel". De stemming was niet onberispelijk die der hoorna o. a. deed mjj allesbehalve weldadig aan voor 't overige echter valt er met laf te gewagen van wat directeur instrumentalisten op het punt van begeleiden reeds tot stand brachten. De gebeele uitvoering kan als goed geslaagd worden aangemerkt; zij geeft hoopvolle vooruitzichten in de toekomst van „Haarlem's Gemengd Koor". PHILIP LOOTS. Twee paarden van den landbouwer H. Vermeulen te Haarlemmermeer, be spannen voor éen boerenwagen, geraak ten Donderdagmiddag bij het afrijden van den weg nabij Bennebroek aan 't hollen. Ia vliegende vaart ging het voorwaarts. De zoon, als bestnnrder viel door het slingeren van den wagen af, en kreeg dien over het geheele lichaam. In en nitwendig zwaar gekwetst, werd hij meer dood dan j levend opgenomen, terwjjl men zeer voor het behoud van zijn leven vreest. Vanwege het rijk zal eerstdaags aan besteed worden voor de stelling Haar lemmermeer, een gedeelte inundatie- dijk, van den Spieringweg tot aan den Ringdijk van Haarlemmermeer (Noord zijde) benevens de zandopheogirg van een fort. Een en ander moet reeds in Augustus gereed sijn, wijl het plan bestaat in dat gedeelte militaire oefeningen te honden. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, ao April 1893. Roode winterUrwe /o,fi.o. Jarige tarwe/ oo,Witte tarwe ƒ4.50 6.75, Zomer ristarwe 5.4 f 5.«5, Rogge ƒ4.80 4 5.25, Haver 6.50 4 7.75, F EÜILLETONi 31) HOOFDSTUK XXIH. Vit de kaken des doods gered. (yWatl Seymour Mitchell «Ja." De kapitein klopte zyn pijp leeg tegen zyn schoen en leunde achterover, terwijl hy schouderophalend verdere onthullingen af wachtte. //En gij wilt dus zeggeD, dat gy u geheel in handen hebt ge geven van Seymour Mitchell vervolgde de dokter. nJa, waarom niet?/' Mark Rathine schudde het hoofd en begon te lachen. //Ik heb altijd wel gedacht, dat het met u niet geheel en al in den haak was 1" //Diezelfde gedachte heb ik ook wel eens gehad," merkte de officier kalm op. z/We! vriend," zeide Ruthine, //Seymour Mitchell is een van de grootste schavuiten op Gods aardbodem. Ik voor my zou hem voor geen cent vertrouwen." //Evenmin als ik," bracht de kapitein in het midden. Jem Agar nam een teng uit zyn glas whisky en soda met de kalmte van een reus, die geen openlyk gevecht vreest en nooit aan bedrog denkt. wik zie niet in," mompelde hy, *wat voor kwaad hjj my kan doen." //Evenmin als ik op dit oogenblik," antwoordde de dokter, z/maar die man is een leugenaar en een gewetenlooze bedrieger. Ik heb jaren lang een oogje op hem gehouden, omdat by my be langstelling inboezemt. Sedert hij in dienst is gekomen, heeft hy nooit eerlyk spel gespeeld; steeds heeft hij vertrouwen, eer en zijne bsste vrienden opgeofierd aan zyn eigen eerzucht." Jem Agar glimlachte over de woorden van den dokter, die zich zelden tot zulke uitingen liet vervoeren. AfNatuurlyk verwacht ik wat betreft het behalen van eer en roem te worden bedrogen," stemde by toe* //Ik geef daar echter niets om. Ik weet hoe die man algemeen bekend is, maar hy zal toch moeielyk het feit kunnen loochenen, dat ik in deze zaak heb gehandeld en hy niet." ^Daaraan dacht ik niet," antwoordde de ander. //Voor eer en roem verkoopen de menschen dikwerf hun ziel, zonder dat zy be taald worden. Ik dacht echter aan iets anders, dat gij hem hadt toevertrouwd om namelyk aan eenige personen mede te deelen, dat gy niet dood waart. Hy is er juist de man naar om dit niet te hebben gedaan." Jem Agar keek zeer ernstig en hield zyne lippen, achter zyn knevel verscholen, op elkaar geklemd. 1Waarom zon hy zooiets doen vroeg hy scherp. z/Qij zou het doen, als het hem in zijne plannen dienstig kon zyn. Hy is er niet de man naar om rekening te houden met de men? schelijke gevoelens vooral niet met die van anderen." ffGij beoordeelt hem wol wat hard, Ruthine," zeide Jem in twyfel. //Waarom zou het voor zyne plannen dienstig kunnen zyn //Geheimhouding was gewenschf terwille van u zoowel ais van hemzelf; door een geheim over te vertellen verdubbelt men het gevaar, dat het zal uitlekken telkenmale als men een persoon in het vertrouwen neemt. Bovendien is die man zeer geheimzinnig van natuur en iemand van zyn soort, deelt geen geheim mede, hoe onbeteekenend ook, of er moet een prys op zjjn gesteld." Er volgde een stilte, gedurende waarvan Jem Agar het eenige onderhoud, dat hij ooit met Seymour Mitchell had gehad, in zyn geheugen terugriep, en opnieuw rees er wantrouwen in zyn hart. 0Maar," zeide de kapitein, die een optimist was, «ik veronder stel, dat nu alles weer in orde is. Iedereen weet nu, dat gy onder de levenden behoort, nietwaar?" z/Neen," antwoordde Jem, //alleen Mitchell; wy waren overeen gekomen, dat ik hem zou telegrafeeren." //Natuurlek," haastte zich de dokter te zeggeD, want hy had eene verandering in Agars stemming opgemerkt, #is dit alles niets dan eene veronderstelling. Het is slechts een theorie op het karak ter van dien man gebouwd." Jem Agars gelaat droeg eene uitdrukking van ernstige vastbe radenheid, maar hij uitte geen enkele bedreiging aan het adres van Seymour Mitchell. Zyn kalm gelaat was reeds eene bedreiging

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1