BINNENLAND, De vondst bestond voor het grootste gedeelte uit Fransche munten, terwyi daaronder maar een paar zeldzame stuk ken waren. Het Kabinet Is door deze vondst ver rijkt met een aantal variëteiten en vooral met den goud-gulden van Eabanusvan HelmBtad», bisschop van Trier, welken het niet bezat. Wat de duplicaten betreft, is door den directeur, den heer A. A. Looijen, een dezer dagen een voorstel aan den Minister gedaan, om die ter ruiling te mogen aanbieden. Daar de jongste munt van 1467 kan zijn, is, naar gissing van den directeur, deze vondst in een der jaren tusschen 1370—1481 aldaar geborgen, tijdens de destijdB heerschende Hoekscheen Kabel- jauwsche twisten in ons vaderland. De ziekte, waaraan de he er mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis Hedert zijne terugkomst in de vorige week uit de hoofstad lijdende was, heeft zulk een ernstig verloop ge had, dat hij aan de gevolgen daarvan Maandag is bezweken. De heer Schimmelpenninck werd in 1857 lid van de Tweede Kamer, en was van 186668 minister van aoan in het ministerie, door den heer Mijer en graaf van Zuyien gevormd. In 1875 werd hij opnieuw lid der Tweede Kamer, en bleef dat tot 1886. Ooder wijlen Koning Willem III be kleedde graaf Schimmelpenninck eene hooge plaats aan het Hof en hy bleef die plaats behouden onder de Regen tes. Laatstelijk was hij opperkamerheer en waarnemepd grootmeester v*a het Huis der Koningin-Regentes. Voorts was hij voorzitter van den Hoogen Raad van adel. Omtrent August Vohsdie Vrijdag in Haarlemmermeer is aange houden, ais verdacht van medeplichtig heid aan den diefstal in Apeldoorn, lezen wij nog het volgende: Zaterdagmiddag is hij gevankelijk naar Zutfen overgebracht, waar ook reeds de vermoedelijke medeplichtige gebracht was. Na een langdurig verhoor en na lang ontkend te hebben, bekende Voha eindelijk met dezen medeplichtige en een kellner den diefstal Zondags in een café in de Nes beraamd te hebben, doch de kellner was niet bij de uit* voering van het plan. Reeds te half twaalf Maandagavond braken zij ia en begaven zich daarna te voet over Amersfoort naar Utrecht, waar zij iets verkochten om geld te verkrijgen voor de reis naar Amsterdam. De medeplichtige heeft ook bekend, maar wil niet op geven, waar hij de niet verkochte kostbaarheden verborgen heeft. Vohs verklaarde o.a. Maandagnacht berouw gehad en alles te hebben willen terugbrengen, hetgeen hem belet is door den medeplichtige, die toen alles over nam en het later verborgen heeft op een plaats, aan Vohs onbekend Men deelt uit Arnhem no het volgende ^mede omtrent het eeuw feest der radende artillerie: Door H. M. de Koningin-Regentes aan het korp een kostbaar en zinrijk geschenk vereerd, namelijk een pendule van rood marmer, in den vorm eener zuil, waarop geplaats is een bronzen beeld, voorstellende „Le Vaicquenr. Voorts heeft H. M./300 ter beschik king van de onderofficieren en man schappen gesteld. De onderofficieren hadden Vrydag avond na afloop van het carrousel een bal in „Musis Sacrum," terwijl zij Zater dag met hunne oudkameraden eenen rijtoer maakten naar Rozendaal. Ook Bronbeek en de Alva-zaal der firma Gebr. Hesselink werd door hen be zocht. Zaterdag hielden de iofficierea eene vossenjacht. Bij de vijvers van Klaren- beek kwamen een 50-tal officieren en eenige civilisten, gekleed in rooden rok, bijeen. Bij het afrijden werd de beek genomen en voert ging het door de Monnikensteeg naar Valkenhuizen. Tot Teriet werd de jacht voortgezet. Zondagavond, van 5 tot 7 uur, werd het cnrroosel-ryden in de Manége her haald voor de onderofficieren en hunae faxniUën en genoodigden. Het rijkundig feest had wederom een groot succes. De feestelijkheden zijn alle zonder uitzondering uitnemend geslaagdde feestcommissie heeft alle eer van hare regeling. Evenals vorige jarea zul» len de dames A. C. V&letonVoor hoeve, Wesselinkv. Rossum en mej, Elfok Schuurman te Uteecht, weder een reisbel&sting heffen van hare laadge- nooten- Verleden jaar stonden zoovelen haar een kleinigheid van hun reisgeld af, dat z'j 71 minvermogenden in de gelegenheid konden stellen eenige weken in de buitenlucht door te brengen. Benoemd tot voorzitters der raden van beroep in zake de ver mogensbelasting zijn: te ^Amsterdam, mr. W. baros Röell; te Haarlem, mr. Joh. Enschedé; te Hoorn, M. de Jong; te Alkmaar, mr. H. Boelmans ter Spill. In het Westelijk Binnenhof van het rijksmuseum te Amsterdam, (afd. pleisterafgietsel), is Zondagmiddag eene der zware ruiten van de glazen overkapping naar omlaag gevallen. De ruit kw-am met zulk eene kracht neer, dat de houten vloer over een groot ge deelte is beschadigd. Eenige bezoekers, die in de nabijheid waren, kwamen met den schrik vrij. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is gebracht een aöjarig man, die op het Amstelveld aldaar door personen, in dienst van eeaen draai molenhouder, ernstig was mishandeld en door een hunner met een mes achter het schouderblad was verwond. De hoofddader, een werkman, ia in bewaring gebracht. Op hem is bevonden een knip mes. Een vrij hevige uitslaande brand brak Maandagochtend omstreeks 10 uren uit te Amsterdam op den Am- stel bij de Amstelstraat. De oorzaak was, naar men zegt, gelegen in het om vallen van een brandend petroleumtoe- stel in eene achterkamer der tweede verdieping. Een brandwacht, die bij het eerste uitbreken van het vuur toevallig voorbij kwam, alarmeerde onmiddellijk de brandweer, zoodat deze zeer spoedig ter plaatse was en met behulp van standpijpen op vier Vechtkranen het blusschingswerk begon, dat een uur later geheel was afgeloopen. De tweede ver dieping, die door den heer Woudhuij zen met zijn gezin werd bewoond, is geheel, en de derde verdieping gedeel telijk uitgebrand. Daar de vrouw des hee.ren Woud- huljzen zich met dwranntsnyden bezig hield, beijverde de brandwacht zich, de laden harer werktafel met jde daarin gelegen waarden zoo spoedig mogelyk in veiligheid te brengen. Een der aan grenzende perceclen werd een oogen blik mede door het vuur aangetast, en wel tengevolge van den gebrekkigen scheidsmuur, die tusschen de beide hui zen bestond. Mei-meetings zullen vol gens R. v. A. gehouden worden op 30 April: te Alkmaar, Berlikum, Delft, Deventer, Drachten, Dordrecht, Fra- ueker, 's-Gravenhage, Gouda, Groningen, Halfweg, Nieuwe Schans, Nijmegen, Oosterwolde, Hengelo, Pingjum, Sneek, Westzaaa, Winschoten, Wijhe, Zutphen en VlisBingen. Op 1 Mei: te Amsterdam, Arum, Assen, Delft, Appingedam, Beverwijk, Deventer, Dordrecht, Groningen, Goes, 's-Gravenhage, Haarlem, Heerenveen, Koog a. d. Zaan, Leeuwarden, Maas tricht, Sprang, St. Anna-Parochie, Veen- daxn, Zaandam, Zwolle en Middelburg. De bekende socialistische sprekers zullen op deze meetings het woord voe ren. Van de bovengenoemde meetings worden ia de open lucht gehouden die te: Berlikum, 's-Gravenhage, Gouda, Groningen, Halfweg, Hengeloo (tevens optocht met vaandels en muziek) Sneek, Wyhe en Zutphen, Zaterdagnacht is bij een twist in een tapperij op het Zieken te 's-Gravenhage eea persoon, die weigerde twee anderen te tappen, door dezen met een mangelrol op het hoofd gesla gen, aats de gevolgen waarvan hij Zon dag is overleden, De daders zijn opge spoord en in hechtenis. Te4 urea Zosdagaamiddag waren een 4UI knapen met een roei bootje iu de Rotte onder Crooswyk te Rotterdam a&a het spelevaren, toen het bootje, doordien eea der jongens te ver buiten boord reikte, kantelde en omsloeg. Alle vier geraakten te water. Een redde zich ai zwemmende, twee werden met eene roeiboot gered, doch de vierde, de 15 ja.ige weesjongen Benthuizen, verdween ia de diepte. Nadat vcrschi- lecde pogingen tot redding waren aan gewend, gelukte het den sleeper J. Schravezande, hem met eene dreg te grijpen en op het droge te brengen. Hij verkeerde iu geheel bewustelobzen toe- Btaad, waarna drie personen door het doelmatig toepasaea der voorschriften tot redding van dtenkeliagen, het leven opwekten. Daarna werd de geredde naar het Weeshuis gebracht. Te Heusden ontstond Zon dig nacht, omstreeks half 1 uur, brand in de woniag van öea huisschilder Nef- kens. Spoedig stond het huis ia lichte laaie. Nefkenss en zijae echtgeaoote kon den zich ternauwernood redden, eene logés uit Goriachem wordt tot heden vermist, vermoedelijk is zy ia de vlam men omgekomen en haar lijk onder het puin bedolven. De inboedel ging geheel verloren; van het huis bleven 3lecht8 de muren staan. Maandag had het gieten plaats van het standbeeld van J. Pz. Coen, in de metaalgieterij der firma C. J. Marijnen te Breda, de eenige in ons land, waar tegenwoordig standbeelden gegoten worden. Het werd bijgewoond door tal van autoriteiten en belangstellenden, zoo mede door twee afgevaardigden der Coen commissie, de heeren A. C. Wert heim en dr. Aghina. Het werk werd onder leiding van den directeur Jacobsen uitgevoerd, Wij deelden dezer dagen mede, dat het Oude Vrouwenhuis te Breda een erfenis had ontvangen vau drie tonnen goud. Het zal ecuter te bezien staan of de Stichting iu het genot dier gelden zal kunnen treden. De erflaatster zou bedongen hebben dat het Oude-Vrouwenhuis worde over gebracht ia hare woning ia de Nieuw- straat, en nu zou de stichting dit niet kunnen doen krachtens bepalingen eener vroeger aanvaarde schenking. Is dit juist, dan komt de erfenis-Beens aan de aigemeene armen. En daar het Bur gerlijk Armbestuur zya gelden put uit de gemeentekas en bij het aanvaarden der scnenkiag weinig meer noodig zou hebben, zou in zulk geval de gemeente proflteeren. Zondagochtend omstreek 7 uur ontstond er brand in het heide veld ten noorden van Eispeet, die hoewel men pogingen tot blusschen aanwendde al heel spoedig een zoo grooten omvang nam, dat hij aldaar niet meer kon worden bedwongen, en oversloeg naar het prachtige Leuve numsche bosch en daar zoo vrceselyk woedde, dat, saar mea berekent, wel ongeveer 1000 H.A. in asch zyn gelegd, vertegenwoordigende eene waarde van ongeveer f 100.000. Zondagavond om zeven uur was men den braad nog niet geheel meester. Maandag hebben de werk lieden in dienst van de aannemers Vos het werk aan den kazernebouw te Assen gestaakt. Zij eischea hooger loon. Ten getale v&ê ongeveer 180 man zijn zij in ordelyken optocht stadwaarts ge trokken. Letteren sa Eunêl. Hoewei byna niemand het schijnt te weten, zegt „De Portefeuille," is de naam AJules Verne" een pseudoniem. De schrijver is van geboorte een Pool geboren te Warschau es zijn ware naam Olchcwitz.Toea hij pas begon te schrij ven, vertaalde hij de eerste lettergrepen van zijn familienaam (die ia het Hol- laudsch „beek" beteekent) in het Fraasch en op die wijze kreeg hij „Verae." Hij de jongste van de drie broers, waarvan de oudste eea paar jaar geleden, op een leeftijd van naar men zegt 110 jaar stierf 1 Eerst studeerde hij in de rechten, maar met weinig succes en sedert hij zijn eersten weteaschappe- lyken roman „Cinq semaiaeg en ballon" het licht deed zien, In 1865, heeft hij uitsluitend van zya pea gvleefd. Naar men zegt is hij nu „voldoende rijk, Waaneer hij niet op zee is, woont hij gewoonlijk te Amiens, doch het grootste gedeelte van het jaar brengt hij door n zijn jacht en schrijft daar ook het meerendeel zijner werken. Zaterdag werd vaa de verzameling Spitser een triptiek in ivoor, fransche kunst, begin der 14e eeuw verkocht voor 31.500 frs.een Dultsch altaar uit de 12e eeuw voor 23.000 frs.een re- liquiekast, Fr&osch werk, Limoges, xae eeuw, voor 13.500 frs.een tegelschii- dering van N&rdoa Penicaud voor 21.000 frs. Eea gtoote ronde schotel van Jean HI Penicaud bi acht 47.500 frs. op; een Spaansch beeldje (hout. snijwerk) van het kiedeke Jezus, 16e eeuw, giag voor 15.200 frs. en een Venetia&asche lyst voor eea spiegel, 16e eeuw, voor 15,100 frs. RECHTSZAKEN- De socialist A. Giszea, tegen wien de officier van justitie te Heerenveen, wegêas opruiiag 9 maanden gevange nisstraf eischte, heeft zich aan zijne straf onttrokken door naar Amerika te gaan. Voor het gerechtshof te Leeuwar den is het arrest uitgesproken tegen W. Damsma, 27 jareo, tapper, wonende tc Sneek, die door de rechtbank te Leeu warden was schuldig verklaard aan het ia het openbaar mondeling opruien tot een strafbaar feit en veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, omdat hij den 4en Jasu&ri 1.1., toen er te zijnen huize een vergadering van werkloozec ea ar beiders gehouden werd om een adres aan dea gemeenteraad vast te stellen, tot de aanwezigen gezegd heeft: „ar beiders, eerstdaags zal mea je weer op roepen voor eene rijdery om spek en erwten, maar weigert dan als ééa man om daarvoor te ryr^ea, maar cischtdat mea het je toch geeft, en weigert men dit, neemt het dsn met geweld en smijt er de rijken mee voor den kop". Het Hof heeft dit voanis in zyn ge heel bevestigd. Maandag deed de rechtbank te Middelburg uitspraak in de zaak ,tegen George Reevis te Liverpool, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van dea xen dezer dea stoker P. Abrahamse zoodanig met een mes te hebben ge stoken dat de dood onmiddellijk volgde. Hij werd veroordeeld tot 4 jaren ge vangenisstraf, met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De eisch was 6 jaar. k:o lonieim- MEDAN, 25 Maart. Het geweien hoofd van Dolok Peri- boean, Sr. Raimbang werd hier ll.Vtfl- dag aangebracht en bevindt zich thans in '8 lands gevangenis. - Uit de Atfehsche Ct. van 18 Maart? Een ongeloofelijk feit, doch eene voor de politiek gewichtige gebeurtenis, had op den i6en dezer plaats, al. de vrij willige komst van het invloedrijke hoofd vaa de federatie Gighin alhier, om in het belang van de scheepvaartregeling, en dus ook van Atjeh's pacificatie, met het bestuur alhier te confereeren. Wij hebben het feit ongeloofelijk ge noemd, omdat Toekoe Bintara Kem bangan na zijne installatie op 2 Mei 1886 zich niet meer met ons bestuur heeft willen inlaten, maar steeds getracht de door het bestuur beraamde ontmoe tingen te ontwijken, omdat hy peesde te worden opgelicht en naar elders ver bannen te worden. De resident Scherer, als een der com- missarissea voor de scheepvaartregeliag, heeft getracht den aartsvijand van Toc- koe Bintara Kembangan, den vorst ]van Pedir, Toekoe Pakeh, over te halen om zich bij ons aan te sluiten, teneinde de scheepvaartregeliag tot stand te brengen en de haven van Segli open te stellen. Later heeft ook de resident van Lan gen hem hetzelfde voorstel gedaan, doch Toekoe Pakeh bleef steeds wei felen, omdat hij, als een der hofgrooten en familielid van den pretendent Sultan, zijnen vorst niet afvallig wilde zijn. Voor eea oatstaoen twist tusschen een paar vorstjes, leden der Sultansfa- milie, is Toekoe Pakeh naar Kemal* geweest en heeft daar de gedane voor- stellen met den Saltan besproken, waar bij Toeaako Haschin, onze grootste vij- 'and en Sultan's verderfelijke raadsman, niet tegenwoordig was. Bij dit gesprek heeft de pretendent verklaard, dat Pedlr zich moest aanslui ten bij osb bestuur, omdat, niettegen staande het verzet tegen Nedei land's vestiging in dat rijk, Nederland zich hardnekkig op Atjeh's bodem blijft ves tigen niet alleen, maar zich overal uit breidt en bij als pretendent zicbj au oa machtig gevoelt zich|langer te verzetten tegen Neerlauds macht. Toekoe Biotara Kembangan nu, hier van onderricht, wilde zijnen vijand, dec vorst vaa Pedir vóér zijn en heeft zich gehaast Kota-Radja te bereiken om zijne opwachting te maken bij den civiel ec militair goeverneur enj bij ons gewes telijk bestuurshoofd zijne onderwerping aan te bieden. Heden voormiddag te 11X uur had de installatie van dien vorst plaats ia het goevernementshotel, alwaar tegen woordig waren de kapitein ter zee, com mandant der marine in de wateren van Atjeh en een aantal marine officieren, alle hoofdofficieren van de landmacht met hunne adjudanten, Europeesche, Ialandsche en Chineesche ambtenaren em vele hoeloebalangs met kuone vol gelingen. In de „London China Express' komt een artikel voor over het eiland Poeloe Way, naar aanleiding van de oprichting aldaar vaa kolendepêts. Na gezegd fce hebben dat de Holland- sche regeering een stouten ea wijzen stap heeft gedaan, door te trachten dit eiland als een kolen- en handelscentrum te benutten, vervolgt het blad aldus Voor de Engelsche kolonie a Peaang en Singapore kan het slagen van de oprichting van een nieuw koiendepót cp Poeloe Way niet alleen de betee ke&is hebben van de vcstigisg onder bijzondere gunstige omstandigheden van een bultealandsch coacurreeread kolenstation, in hunne onmiddelijke na- bijhsid, maar ook die van eene gedeel telijke verpiaatsiag vaa don transito handel, waar zij hun bloei voor een deel aan danken, zoowel als van den kolen plotseling tot hartstocht deed toenemen, dat hy zichzelf zyne kleeding, zijn persoonlijk uiterlyk en zyne beschaafde stem een oogenblik vergat. Voor een oogenblik was hy byna een man. z/Gij moogfc nu Neen zeggen,* riep hy uit, //maar toch zult gij den een of anderen dag de myne zijn. Er zal een dag komen/ dat gy Ja* zult zeggen,* Voor het eerst besefte Dora nu goed, dat deze man haar wer- kelyk liefhad, voor zoover hy kon liefhebben. Geen enkel oogen blik kwam het haar echter in de gedachte, dat zy ooit Arthurs wensch zou inwilligen. Niet door woorden kunnen mannen over vrouwen heerschen. Zij moeten eerBt eerbied afdwingen, en dat is niet met woorden te bereiken. Dora had plotseling eene smartelyke gewaarwording. Arthur was er slechts in geslaagd haar te overtuigen, dat zy zich wel had kunnen onderwerpen aan den wil van een man geheel en zonder voorbehoud, maar niet aan den wil van Arthur. Hy had haar geloond, dat zulk eene onderwerping in zichzelf haar een grooter geluk zou doen smaken, dan zij tot dusverre had gehad. Arthur was in haar oog echter al te onbeteekenend. Hy had in zyne bevende, tengere vingers hare beide handen gegrepen, die zij echter dadelyk terugtrok. wNeen Arthur,* zeide zy. //Neen Arthur, nu gy toch van de toekomst spreekt, kan ik u op dit oogenblik wel zeggen, dat myn antwoord steeds Neen zal zyn. Ik heb eens gedacht, dat het wel licht anders zou zyn. Ik heb myne moeder verteld, dat ik er mis schien na verscheidene jaren anders over zou kunnen denken, maar ik herroep die woorden. Ik zal er nooit anders over denken, en als gy u verbeeldt, dat gy er mij toe zult kunnen dwingen, stel dan als 't u blieft, die hoop uit het hoofd.* Dus dan is er iemand anders!* riep Arthur uit. *Ik weet, dat er iemand in het spel is.* Dora scheen na te denken. Over zyn hoofd zag zy uit het venster naar den hemel, waaraan lichte zomerwolkjes voorbyï trokken. Zy keerde zich om en wierp een blik door de deur, waarachter mevrouw Agar was verdwenen. Deze stond op een kier. Daarna dacht zy weer na en scheen iets te overwegen, //Ja,* antwoordde zy ten laatste half droomend. //Ik geloof, dat gy het reeht bezit om het te weten er is iemand anders.* z/Was iemand anders,* verbeterde Arthur, met het vrouwelyk instinct hem aangeboren. z/Was en is,* antwoordde Dora kalm. tfDat hy dood is, maakt voor u geen verschil.* z/Dus dan was het toch Jem! Ik was er zeker van dat Jem in het spel was,* zeide een derde stem. In de opgewondenheid van het oogenblik vergat mevrouw Agar, dat als dames en heeren voor luistervink spelen, zy gewoonlyk behoedzaam wegsluipen om na een oogenblik een liedje neuriënde, terug te keeren. z/Ik wist, dat gij daar waart,* zeide Dora met eene kalmte, die voor hare toehoorders niet zeer aangenaam was. /,Ik zag uw zwarte japon door den kier van de deur. Gy stondt niet geheel stil, hetgeen jammer was, daar het zonlicht achter u op den grond speelde. Ik was volstrekt niet verwonderd, daar het uwer waar dig was.* //Ik neem den Hemel tot getuige,* riep mevrouw Agar uit, //dat ik slechts de laatste woorden hoorde, toen ik naar hier terugkwam.* ffDoe het niet,* zeide Dora, //dat ia godslastering.* //Arthur,* riep mevrouw Agar uit, //Staat gy het toe, dat zoo tot uwe moeder spreekt?* z/Wy zullen niet twisten,* zeide Dora en stond op terwyi het scheen alsof zy glimlachte. //Ja, als gy het wilt weten, het was Jem. Ik heb niets anders dan zyne herinnering, maar toch kas ik daaraan getrouw blyven. Het kan my niet schelen of de ge* heele wereld het weet; daarom heb ik het n verteld, terwijl achter de deur stondt. Ik schaam er my niet over. Ik heb altijd van Jem gehouden.* Er heerschte eene korte stilte, want moeder en zoon hadden niets te antwoorden. Dora keerde zich om, teneinde hare hand schoenen te zoeken, die op een hoektafeltje lagen en terwyi A dit deed werd de andere deur geopend, de hoofddeur, die uitkwam in de gang. Zy werd geopend, zonder dat er eerst was geklopt en allen wendden zich verbaasd om, wetende dat er slechts onder; geschikten in huis waren. In de deuropening stond Jem, met gebruind mager gelaat, waarop een aDgstige uitdrukking lag. Die doordringende blauwe oog en, welke schitterden onder de zware wenkbrauwen, en de sfcyf op elkaar geklemde lippen, deden aan een wolf denken; Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2