NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Een Kwestie nit Bloemeiiilaal. 10e Jaargang. Donderdag 27 April 1893. No. 3011. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLE T O TM TWU GB8LAOHTBN HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.t JOHN F. JONESSuec., Parijs 31 bis Faubourg Montmarlre. Haarlem, 26 April 1893 Del officier vaa gezondheid der le klasse,) dr. H. F. A. Sasse alhier, is door den inspecteur van dei genees- kundigen dienst der landmacht aange wezen, om den 28e a.s. het 3e esca- dion van het 3e regiment huzaren dat van garnizoen zal veranderen van Amsterdam naar 'sGravenhage te begeleiden. Het interieur van onze Raadszaal [op het Stadhuis heeft eene verandering on dergaan. Terwijl tot dusver de wethouders een plaats hadden onder de Raadsleden, wordt thans de tafel waaraan de Bur gemeester [en de Secretaris zijn geze lten, zoodanig vergroot, dat ook dt wet houders daaraan kannen plaats nemen. Ter rechterzijde van den burgemees- jter zullen dan twee en ter linkerzijde van den Secretaris de twee andere wet houders gezeten zijn. Blijkbaar ligt het dus, zooals wij reeds vroeger veronderstelden, in de be doeling van den burgemeester, om door eiken wethouders speciaal die zaken te laten inleiden en toelichten, met welker beheer hij zich in het bizonder bezighoudt. Dinsdagavond vergaderde ia de boven zaal van café Brinkmaan dé kiesvereeni- giog „Vooruitgang* alhier. Goedgekeurd werd de rekening over 2892. Er is een nadeelig slot van f 208.5s3. Het bestuur stelde voor, om de na volgende wyzigiug te brengen in het reglement a. Achter artikel 5 al. 1, thans lui dende „Behalve hetgeen zij overeenkomstig art. 32 vrijwillig mochten willen bijdra gen, betalen de leden eene jaarlijksche contributie van een gulden,* te voegen „Evenwel kunnen zij, die zulks verlan gen, volstaan met het betalen van eene contributie van minstens f0.25*. Dit voorstel wordt [gedaan met het oog op hetNed. Werklieden verbond afd. Haar lem en hier bestaande vakvereenigingen, wier leden by eventueele aannemiig der ontworpen kieswet, het kiesrecht zullen verkrijgen. Na eenig debat van luttel importan tie, werd het voorstel eenparig goedge keurd. Evenzoo werd aangenomen de navol gende reglementswijziging b. In art. 18, al 2, iste en 2de zin, thans luidende „Het voorzittend bestuurslid wordt telken jare in December benoemd, „voor de eerste maal zoo spoedig mogelijk na de vaststellingj van dit Reglement." Van die benoeming wordt door het Bestuur der Vereeaigiag mededeeling gedaan ia de „Decembervergadering, bedoeld ia art. xi voor de eerste maal in de* eerstvolgende leden vergadering", het „cursief" gedrukte te doea verval len. Volgens achterstaande advertentie zal het departement Haarlem van de Neder!. Maats, tot bevordering van Nijverheid Zaterdag 29 April eene bijeenkomst houden, ter bespreking van de aanhangige gasquaestïe. De beer C. W. Snellebraad, ingenieur te Meppel en voormalig directeur van de gasfabriek aldaar, zal dit puat in leiden. Wij vestigen in het bizonderde aan dacht van nict-ledea vaa de „Maats, van Nijverheid" op de omstandigheid, dat er ruime gelegenheid bestaat tot introductie ea dat kaarten gratis by den concierge van het Nutsgebouw ia de Zylstraat verkrijgbaar zijn. Hedenmorgen stond voor den kanton rechter terecht de heer P. vaa Rhijn, (firma M. C. vaa Rhijn Zoon) wijnkoo- per alhier, ter zake dat hij op den 25ste» Maart j.l. eene hoeveelheid van minder dan 2 liter brandewijn heeft ai- geleverd, terwijl hij geene vergunning bezat tot verkoop van sterken drank in het klein. Uit den moad vaa HnbertuB vaa den Eijkhoff, koetsier, vernemen wij hoe de zaak zich heeft toegedragen. Deze man kwam op genoemden dag bij den stal houder G. Mulder, die hem verzocht te gaan naar Tulleken, eigenaar van een café in de bnurt, dezen te vragen om ecu kruik en daarin brandewijn te halen bij den heer Van Rhija met een briefje, caderteekend door Tallekea.lt Mulder gaf hem eea rijksdaalder mee. Van den Eijkhot voldeed daaraan en ontving vaa den wijnkeoper éeaflesch brandewijn, dien hy bracht aan Mulder. De stalhouder zelf verklaart o. a. dat hij vaa te vorea met Tulleken erover gesproken had. Hij wou den heer van Rh ja, die naar wij vernemen het hem wel eens lastig had gemaakt over *ij«e meetverzameliag, ook wel eens pakken. De beklaagde deelt mede, dat Mulder na de aflevering vaa de fle3ch brande wja, bij hem is gekomen met ket aan bod om de zaak te verzwijgen, wanneer de heer van Rhijn 7.35 wilde betalen, naar het schijnt de oskostcn van eene op verzoek van den heer v. R. tegen Mulder vroeger ingestelde vervolging wegens bovengenoemde .mestverzame ling. De heer van Rhijn wees echter dit aanbod van de hand. De waarn. ambtenaar van het O. M., mr. Z. W. Straatman, requires t de ver oordeeling van beklaagde tot boete van f60.subsidiair 8 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. No. 18 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: Ouder smart, een gedicht (met illustra tie). jDe roem vaa Kashgar, geïllus treerde novelle naar het Engelsen van Robert Louis Stevensnn, (4). Net gevangen. Bloedwraak, een Turksche vertelling. Op leven en dood (2 illustraties). Engelsche manier van reizen. Leer om Leer. Achter de schermen (met illustratie). Voor Da mes. De Mode. Handig. Een ouderwetsche feestmaaltijd. Voor de huishouding. Pazzle. Het cham- pêtre-zchtigo tafereel of de gefopte ama- teur-photograaf (met 4 illustraties). De winners der prijsraadsels, XXVIII, XXIX en XXX. Een waarlijk groot nian. De barschheid overwonnen. Een beleefde burgemeester. Oplos sing van de Prijsraadsels XXXIV, XXXV ea XXXVI. Wysheid onzer Vaderen. De dichter zonder Inspira tie (met 2 illustraties). Nieuwe prijs raadsels XLV en XLVI. Scherpzin nige logxa. De bekroonde Anecdote proeve No. 8 .Montenegrijnsche ideeën. Een Chineesche begrafenis. Anecdoten. Schaakrubriek. Med^deeliogen. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina.) Tot Heemraid van den Haarlemmer meerpolder is herkozen de heer A. G. Voordendag. Te Velsen is op 80 jarigen leeftijd overleden de metalen kruisridder H. Bouwmeester. Door de hoofden der scholen in Haarlemmermeer is een adres aan den Raad gezonden, met verzoek terwille van het schoolverzuim, het schoolgeld niet te verhoogen. Thans bedraagt dit voor elk kind xo cent per week. Dinsdagmiddag om 12 unr is de Aals- meersche bloemententoonstelling" in „d' Geelvink,* te Amsterdam officieel geopend. De heer G. Dros, onderwijzer aan den tuinbouw-cursus te Aalsmeer, sprak de aanwezigen met eenige passende woorden toe. De reden, zeide hij, waarom de Aalsmeersche kweekers voor 'teerst zulk eene tentoonstelling in Am sterdam honden, is daarin gelegen, dat door de zwaardere concurrentie de Aals meerders zijn gaan begrijpen, dat zij mcec moeten doen om vooruit te ko men. Des te meer is het te bejammeren dat slechts zoo weinig kweekers verte genwoordigd zijn, al vergoedt de kwali teit de geringe quantiteit. Er was echter veel tegenstand tegen deze tentoonstel ling maar de 10 kloeke deelnemers heb ben desniettemin de zaak uitgevoerd. De Aalsmeerders behoeven zich voor geen mededingers te schamenechter heeft het pnbliek nog niet genoeg over voor eene bloem of eene plaat. Spr. besloot met een woord van dank aan allen die tot het welslagen van deze tentoonstelling hebben mede gewerkt, niet het miast aan den heer J. P. R. Galealoot, den yverigen Am- sterdamschen kweeker. Indien deze ten toonstelling [slaagt, aldus eindigde spr. dan zal Aalsmeer een volgend jaar op nieuw uitkomen, dan echter in grooter getale. De voorzitter der commissie van ten- tooastellers, de heer D. J. Tas, dankte den heer Galesloot voor zijne woorden, waarna de aanwezigen van de gelegen heid gebruik maakten om het tentoon gestelde te bewonderen. Op den aosten Ju ui werd Hendrik Schipper, tuinman in dienst Tin den heer Bispinck te Bloemeodul, door den veldwachter van die gemeente bekeurd ter zake van het strooien van zand op een openbaar pad, grenzende aan de buitenplaats van zijn meester. De kantonrechter veroordeelde Schip per den 3osten November d. a. v. tot betaling van eene boete van 50 Cts., subsidiair tot het ondergaan van éen dag hechtenis. Van dit vonnis kwam de veroordeelde in cassatie en de Hooge Raad vernietigde bij arrest van ao Fe bruari 1.1. het vonnis van den kanton rechter en verwees de siak naar de Air. Rechtbank te Haarlem ter berechting en afdoening. Verleden Donderdag, 20 April, werd deze zaak nu door de Rechtbank alhier behandeld. Op deze terechtzitting werden 4 ge tuigen i charge u 1 1 décharge ge hoordnit het verhoor dier getuigen stond rechtens vast, dat Schipper het bedoelde pad gedurende meer dan 17 jaren heelt enderhonden en dit steeds (ook op den dag der bekeuring waar voor hij thans wordt vervolgd) heeft ge daan in dienst en op last van zijn meester den heer Bispiack. Bovendien bleek nog uit dat getuigen verhoor, dat de gemeente Bloemendaal dat pad nooit heelt onderhonden, maar alleen in de beide laatste jaren zich heelt veroorloofd daarop enkele malen zand te strooien. Het O. M. er in zijn requisitoir op wijzende, dat beklaagde door den kan tonrechter tot het minimnm der bg de wet bepaalde straf is veroordeeld, en zelfs deze geringe boete van fo.50 tot een zoo omvangrijk proces heeft geleid, ziet hierin het bewijs, dat deze strijd niet gevoerd wordt om het geldelijk belang dat daarin ligt, maar wel dege lijk een veel grooter belang in het spel moet zijn. ZEA. heeft vernomen dat hier achter fschnilt een strijd over het „mijn" en „dijn" van het pad, waarop het zznd door bekl. is gestrooid. Vreemd komt het ZEA. voor, dst bij het ver- ballseeren van dezen beklaagde, en ook nader, niet is onderzocht of de door hem gepleegde handeling wel viel on der het bereik van art. it der Politie verordening der gemeente Bloemendaal, of wel dat bij terecht een beroep deed op letter t van dat artikel dier veror dening. Vaststaat, dat bekl. is de daadwerke lijke dader, maar ook staat vast, dat hij slechts verrichtte den daad van zijn meester d. i. de handeling, die ign meester hem gelastte te verrichten in tegenwoordigheid van den gemeente veldwachter, die tegen bekl. het proces verbaal opmaakte. Op dezen grond kan dus deze bek!, in casu niet worden ge- treften door art. n der Politieverorde ning, en zal dus het [vonnis van den kantonr. op den dertigsten November 1892 tegen hem geweien behooren te worden vernietigd. De vraag of de heer B. bevoegd was tot het geven van den last aan zijn knecht,, ra. a. w. of hij is eigenaar van het open baar pad, waarvan hier sprake is, be hoeft thans niet te worden onderzocht. De verdediger van den bekl. mr. Egbert J. C. Geseling, advocaat te Am sterdam, kan zich met het requisitoir volkomen vereenigen. In aansluiting aan dit requisitoir bepaalt hg er zich daarom toe het gezochte vzn deze iugestelde vervolging in het licht te stellen. Een pad door den heer B., en zooals een dar getuigen, die steeds ia de ge meente Bloemendaal heeft gewoond, vev- klaarde, ook door den voorganger in den eigendom van den heer B. onder honden en goed onderhouden, daarop begint nu de gemeente Bloemendaal thans ook op eenmsal rechten nit te: oefenen, ja zij begint dat pad met zand te bestrooien en verbiedt niet alleen hem, die dat pad steeds heeft onder honden, daarmede j voort te gaan, maar lokt zelfs eene vervolging deswege nit ter zake van overtreding der Politie verordening. Spreker noemt dit eene oorlogsverklaring niet tegen den man, die het zand op het pad strooide, maar 35) HOOFDSTUK XXV. Te huis Achter hem verscheen het scherpe gelaat van Seymour Mitchell die een rusteloozen blik van links naar rechts wierp. Hy deed denken aan een rat, die in den val is geloopen. En achter hem in de schemering van de gang vertoonde zich een derde gestalte, wakende over Seymour Mitchell, en alleen voor dezen oog hebbende een slank, donker man, met eene rechte honding en een kalm, gladgeschoren gelaat; een man hun allen vreemd. In zyne manieren scheen hy echter geen vreemde te zyn, en hier ook een rol te moeten spelen. HOOFDSTUK XXVI. De laatste schakel* Jem schreed dadelyk de kamer binnen, waarin voor hem be halve Dora niemand aanwezig scheen te zyn. Me t uitgestrekte hand trad zy op hem toe en hare oogen antwoordden op de vragen, die zy in de zyne las. Hy greep haar hand en sprak geen woord, maar plotseling verdween de ellende het laatste jaar geleden nit zijne herinnering, gelyk een droom. Op dat oogenblik kon zy hare gedachtes niet bij elkaar honden, en zy lieten geen indruk bij haar achter, zoodat zij ze zich later niet meer kon herinneren. Zy scheen te vergeten, dat deze man dood was geweest en nu weer levend was; slechts was zy het zich bewust, dat haar hand in de zyne rustte. Jem zag vervolgens de andere aanwezi gen aan met de houdiag en het gelaat van een rechter, die het vonnis gaat uitspreken. Mark Ruthine had Seymonr Mitchell zachtjes de kamer inge- dnwd, en sloot de deur achter hem. Mevrouw Agar zag den generaal niet, die half was verborgen achter de gestalte van haar stiefzoon. Zy kon haar blik niet van Jems gelaat afwenden. „Dat is gelukkig," zeide hij, en de klank van zyn stem klonk Dora als muziek in de ooren. //Dat is gelukkig, iedereen schynt hier aanwezig te z\jn." Hy zweeg een oogenblik alsof hy niet wist hoe te beginnen en liet zijn bruine hand over zijn knevel gaan. Wellicht besefte hy, dat zyne positie eenigszins dramatisch was. Hij wendde zich tot Seymour Mitchell, die achter hem stond, in het onaangenaam bewustzyn door Mark Ruthine te worden bewaakt. Het lag niet in den aard van Jack om naar effect te jagen. Als soldaat verkoos hy een korte, duidelyke mededeeling en een onmiddellyk vonnis. «Deze man," zeide by en legde zyne band op deB schouder van den generaal, en dwong hem zco de kamer verder binnen te tre den, //is hier gekomen om eene verklaring af te leggen." Met witte lippen staarde Anna Agar en Seymour Mitchell in eene ademleoze, pynlyke stilte elkaar over tafel aan met tal rijke jaren tosschen hen. Daarna begon Jem Agar zyn verhaal, en richtte zioh gehee 1 tot Dora. //Ik was niet by Stevenor," zeide hy, „toen zyn troep werd aangevallen en vernietigd. Ik was het vyandelyk land ingeatnnrd om een punt te betrekken met zulk een kleine macht dat het geen menachelyk recht was om zoo iets van my te vorderen. Het geschiedde op bevel van dezen man. Zyn geheele leven lang heeft hij roem en eer gezocht ten koste van het leven van anderen. Na de ramp kwam hy tot mij om my uit mijn neteligen toestand te bevryden, hy deed my echter een voorstel, dat ik heb opge volgd. Zelfs nu zal ik er echter geen dank voor inoogsten; hy zal de belooning daarvoor krygen. Het was een laag plan, maar hy was myn chef, en ik kon niet neen zeggen." „Ik heb u de keus gelaten," zeide Mitchell norsch. Jem sloeg geen aandacht op deze opmerking, die niets andera uitwerkte, dan dat Mark Ruthine eenige schreden Daderbij kwam. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1