GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag 2 Mei 1893. No. 3015. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 his Faubourg Montmartre. Haaklsm, I Md 1893. B.~ en W. stellen voor, om tot ver- jreecing der Zijlstraat op dat punt, de ;ooiï7gslyn voor het nieuwe postkantoor ie wijzigen en voor ƒ1600 1700050 ituk grond a&n te koopen, dat daardoor mj komt. Voordracht ond6twyzere36en 3e klasse ichoel C: ie voordracht: 1. Mej. J.E. 3. Bodhouwer, Haarlem, 2. E Reidisg, >tad Vollenbove, 3. A. C. Leegten, EgmoBd aan Zee. ae voordracht: 1. Mej. C. va» Oob- terhout, Spaaradam, 2. M. J. Schaap, [Jitgeest, 3. D. E. Du val, Helder. Burgemeester en Wethouders zija niet gestemd voor het verzoek van de bewoners der nieuwe Btrnat op hst ter rein van de tuinbouw-is richting der êrma Krelage Zoon aan den Kleinen Houtweg, om deze straat Krelagestraat te noemen, op grond van den tot dus verre gevolgden regel, om geene straten te betitelen met den naam van nog in leven zy»de personen. In verband met de nabijheid van het Frederikspark, stellen B. ea W. dus aan den Raad voor, bedoelde straat Frederikstraat te noemen. Subsidie Locaalspoorweg. Haarlem- Nieuwersluis. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld bij te dragen een som van ƒ1500 in de koitea van bet opma ken van een uitgewerkt plan etc. voor den aanleg voor bovengeaoemden locaal- spoorweg. B. en W. zijn met de ontworpen lijn zeer isgenomen ea achten de belangen der gemeente zeer by het plan betrok ken, daar eene spoorwegverbinding met de Haarlemmermeer ongetwijfeld zal ten goede komen aan den handel in de producten uit die streken op onze markten. De geheele benoodigde som voor de voorbereidende werkzaamheden is ƒ6000 In verhouding tot de bevolking der overige belanghebbende gemeenten, ach ten B. ea W. een som van 1500 als bijdrage van Haarlem, niet te hoog. Blijkens aanschrijving van den heer generaal majoor inspecteur van [den geneeskundigen dieast der landmacht wordt xe de officier van gezondheid ie kl. Dr. H. F. A. Sasse van het 3* bataljon 4e regiment alhier te rekenen van ai Mei overgeplaatst bij het 2e regiment huzaren alhier en zulks ter vervanging van den officier van gezondheid ie kl. Nooröyk welke op genoemden datum wordt overgeplaatst bij het militair hos pitaal te Dordrecht. 2e de officier van gezondheid ie kl. L. A. H. Jansen va® het 3e regiment infanterie te Vlissingen, dea ie Augus tus e. k. overgeplaatst bij het 3e bataljon 4e regiment infanterie alhier. Vertrek van Mr. E. A. lordeas. Hedenmorgen is onze vorige burge meester, de heer Mr. E. A. lordeas, met zijne echtgenoote per treia van 10.11, naar zijne nieuwe woonplaats 's-Gravenhage vertrokken. Tal van vrienden ea belangstellenden deden den heer en mevrouw Iordens uitgeleide. In de wachtkamer ie klasse merkte» wy op den Commissaris der Könisgin, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer mat den Griffier der Staten, voormalig ge meente secretaris Mr. A. A. Land, dea Burgemeester van Haarlem Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, de vier wethouders dszsr gemeente, de Raads leden Jhr. J. W. M. van de Poll en J. J. F. Beijaes, de» geineeate-oatv&a- ger de heer J. C. Gerlings en dea kom- mandant der d. d. schutterij Mr. W. Jager Gerliogs, den gemeente secretaris Mr. C. M. Rascfa, den stedelijk- archivaris Mr. A. J. Enschedé en dea heer C. J. Goanet, provinciaal archiva ris, dea heer R. O. van Manen, hoofd ingenieur van de» Waterstaat en voorts de beere» Jacques Leijh, gemeeate- architect, J. Schouten, ondsten ambte naar ter secretarie, J. G. Michielse, hoofdopzichter der gemeente, P. Pie- penbriak, havenmeester en den oudsten bode van het Stadhuis J. Koper. Do echtgenooten van eenige der eerstgenoemde heeren omringden me- vrenw lorden», aan wie bloemen werden aangeboden door de dames douair. van Vollenhoven-van de Poll, mevr. Raach en freules Schorer. De Commissaris der Koningin ge leidde mevrouw Iordens naar deatieia. Toen de trein wegreed, brachten de heer en mevrouw Iordens staande voor het portier een laatste» groet aan hunne vrienden, die hun aldus nog by hua vertrek, van toegenegenheid deden blaken. Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen is de heer Mr. A. J. W. Farn- combe Sanders, lid der Tweede Kamer voor dit hoofdkiesdiatrics Haarlem niet ernstig ongesteld, zooals verschillende bladen melden. De geachte afgevaardigde, hoopt na korten tijd zijne werkzaamheden te kun nen hervatten. In de maand April jl. is het stede lijk museum van schilderijen en oudhe den op het raadhuis alhier bezocht door 341 personen tegen- ea door 323 per sonen aonder betaling. De heer Mr. J. Corneiissen, ambte naar van het openbaar Ministerie bij het kantongerecht alhier heeft wegens ge zondheidsredenen als zoodanig ontslag gevraagd. Op de heden gehouden paardenmarkt alhier werden aangevoerd 212 paarden, de meesten vaa ialtndsch ras, waaronder eenige luxs-paaïden. De handel was vrij levendig; de prijzen varieerden van 40 tot 500. Hedea herdacht de heer J. P. Hagen den dag, waarop hij zich voor 50 jaren i» de Amegang vestigde. De nog krasse 76-jarige verheugt zich in eene uitste kende gezondheid. Uit alle huizen is de driekleur uitgestoken, terwijl te vens zijne woonkamer door zijne klein- kioderan was versierd. Het beatuur der vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer heeft zich tot den Raad gewend om voortaan by het geven van nieuwe straatnamen meer namen- stelsels te gebruiken, en deze van één soort ook voor slechts e n nieuw stadskwartier te gebruiken. I» naar request wijst zij dan ook op de vtelvuldig voorkomende verwarringen, van personen, die in eea der Hasselaer- straten wenschende te zijn, en zich reeds op een Zylweg bevindende, werden terug gestuurd naar de Kenaustraat, waar die andere straat wel bij zou zijn I Erenzoo zal het kunnen gaan met een Frederiksstraat, die wel bij de Mau- rits- of Alex&nderstraat, maar zeer zeker niet bij den Kleines Houtweg gezocht zou worden. Bovengenoemde vereeniging zou het daarom verkieselijker vinuen, dat de nieuwe straat bij den Kleinen Houtweg, en vervolgens de andere nieuwe straten welke daar aangelegd zullen worden, werden genoemd naar beroemde neder- landsche schrijvers uit deze eeuw, en in de eerste plaats zij die hier geboren zijn of lang gewoond hebben. Heeft 'a Gravenhage zyn Zeehelden en Archipel Amsterdam zijn schil derskwartier, Haarlem zou dan een schrijverskwartier hebben met namen aan jong en oud bekend. Hedenmorgen te negen uur werden voor de eerste maal de deuren van de tweede Doopsgezinde school, in de Rip- perdastraat, voor de leerii&gcn openge zet. Aan het hoofd dezer school staat de heer W. Swart, terwijl de cursus wordt aangevangen met twee klassen, eene nieuwe en eene, die reeds eeeigen tijd in een lokaal van „Weten en Werken" was gehuisvest. De internationale kegelwedstrijd, uit geschreven door de club „de Phoenix" alhier, werd den 3osten April in café Brinkmaan geëindigd. Zeven ingeschreven vereenigiagen van dezen laatstea ploeg namen niet deel aan den wedstrijd. De volgende clubs be haalden de daarachter vermelde punten „'s Gravenhage" van den Haag 289 Sport" van Rotterdam 241„Oader Ons" van den Haag 241„Hout of Fout" van Dordrecht 241„Harmonie" van Alkmaar 235; „Oranje Kegelclub" vaa Amsterdam 224; „Jas uit" van Nijmegen 222 „Arbor" van Amster dam 208; „Hard gaat ie" van Dord recht 204 „La Force" van Leiden 203 „Oud Delftshaven" van Rotterdam 197; „Gooi om" va» Amsterdam 167; „Anti Poedel" van Dordrecht 166; „de On derlinge Vriendschap" van Amsterdam 155T» G. V." van Amsterdam 103„Pythos" van Utrecht 84. De uitslag is dus als volgt: „'sGra venhage" van den Haag viel met 289 punten de eerstn prijs ten deel, bestaande uit een groote gouden medaille ter waarde van 100.benevens 5 kleine zilveren, terwijl de club teveas de zil veren medaille verwierf, die door „Hard gaat ie" van Haarlem w*a uitgeloofd voor het ko ps dat de mivste poedels werpt. De 2de prijs, een gouden me daille, benevens 5 kleine zilveren me dailles ontving „Recht naar 't doel" van Rotterdam met 255 p.de 3de prijs, een verguld zilveren medaille, benevens 5 kleiae zilveren medailles „Hard gaat ie" van Haarlem met 250 p.de 4de prijs, een verguld zilveren medaille be nevens 5 kleine zilveren medailles „Aic- maria V xtrix" van Alkmaar met 248 p.de 5de prijs, een zilveren medaille benevens 5 kleine zilveren medailles „Hout of Fout" van Dordrecht met 241 p.de 6 ie prijs, een zilveren medaille benevens 5 kleine zilveren medailles „Oader Ons" van den Haag met 241 p.den 7den prijs ontving „Sport" van Rotterdam met 241 punten. De eerepxijs, de gouden medaille, viel ten deel aan den heer Paanacker al hier, met 68 punten, terwijl de consols tieprijs, een zilveren medaille, de heer Sch&ffers van Dordrecht ontving met 56 punten. Aan iederen kegelaar in den korps wedstrijd, die niet tot de prijswinnende korpsen behoorde en 60 punten of daar boven maakte, werd tevens een zilveren medaille aangeboden. Dat de wereldkampioen op het ys, de heer J. J. Eden, niet alleen een meester is op de schaats, bleek Zondag bij gelegenheid van den cnderlïogen wegwedstrijd der bekende Haarl. Wiel rijders vereeniging „de Kettingganger®", daar hij van de negen mededingers het eerst aankwam, en zelfs den bekenden rijder H. van de Griendt versloeg. De wedstrijd werd gehouden op den stiaat- weg van Velses naar Limmen en terug, afstand 25 K.M. De deelnemers ver trokken gelijktijdig. In aanmerking ge nomen den sterken wind, waarmee de rijders te kampen hadden, werden er vrij goede tijden gemaakt. Uitgeloofd waren vier prijzen, kunstvoorwerpen, die ten deel vielen aan de heeren: J. J. Eden, H. van de Griendt, A. Vorst man en M. N. Peereboom. m GASKW1STIE. Zaterdagavond trad ia het Nutsge- bouw vopr de aid. Haarlem van de Ned. Mpij. tot bevordering van Nijverheid ea g introduceerden, als spreker op de heer C. W. Saellebrand, ingenieur, voormalig directeur der gemeentelijke gasfabriek te Meppel, ter inleiding van eene gedachtenwisseling over de haar- lemsche gaskwestle. Onder de aanwezigen bevonden zich o. a. wethouders en raadsleden dezer gemeente, de agent-directeur en de directeur der gasfabriek alhier, benevens de geheele commissie van deskundigen, die de Raadscommissie van advies heb ben gediend, de heeren Holterman, van der Horst (Utrecht) en Teunisse (Amsterdam.) Door dea waarnemend voorzitter, den heer J. Merens, werd medegedeeld, dat er geene motie zou worden voorgesteld en dat de bedoeling van het bestuur was, de zaak eens vaa alle kanten te bekyken. Hierna verkreeg de heer Snellebrsnd het woord en begon met de algemeen e voordeelen vao exploitatie door particulieren en door de gemeente na te gaas. Over het algemeen is de pariiculiere exploitant meer handelsman en kas dit voor de ve bruikers dus eenigszins voordeelig zyn, terwijl de particulier ook gemakkelijker dan de gemeente slecht personeel kan ver- I vangen. Hiertc-genoverstaat, dat bij gemeente- I exploitatie de winst die adders door den concessionaris in den zak wordt gestoken en die gewoonlijk zeer belang- rijk is, bij gemeente-exploitatie aan haar ten goede komt. i A.hot kan men zeggen, dat bij ge- FEU i ETON Naar het duitsch VAN LOUISE WESTKIRCH. i) Wat zonneschijn, getemperd door de wegens den rook zwatt geworden beukenbladeren; wat frissche lucht, zooals die is in de nabijheid van eene groote stad, bezwangerd door den rook uit de schoorsteenen en het stof van de straten opgeworpen; de schette rende muziek van een onvermoeid orkest van den vierden rangy on voor zich op de primitieve tafeltjes van eene uitspanning in de open lucht, een dampend, bruin vocht, dat koffie moet heeten, en daarby het zoete bewustzijn een geheelen vryen zomernamid dag voor zich te hebben wat is er nog meer noodig om hen, die met hard werken het leven door moeten, in eene feestelijke stemming te brengen Zulk eene stemming heerschte in den druk bezochten concerttuin aan het einde van de stad, waarvan de eene kant in de beschutting lag van de laatste rij huizen, ter wyl hy aan twee andere syden door boomen werd begrensd, terwyl langs de vierde zyde de rjjweg liep, opgaande in het duister van het beukenwoud. Vreugde en ^opgewektheid straalden uit de «ogen der jonge schoonen, weerklonken in het gelach der mannen, vonden haar echo in de koperen instrumenten van het orkest, en werkten aan stekelijk op allen, die den tuin binnentraden. En alsof zy zich verheugden over deae aanstekelijkheid, schoven de mensehen aan de tafeltjes steeds dicht«r by elkaar. De plaatsen dicht by den rijweg waren het meest in trek, want daar reden de elegante ekwipages der aanzienlijken voorby. Ann een tafel dicht by het hek, zat eene goed gekleede, eer biedwaardige vrouw met glad weggestreken, grijze haaren, die een breed voorhoofd bedekten, aan een wollen kous te breien. Nu en daa vestigde zy haar blik over de breinaalden en het koffie- servies, op hare twee volwassen kinderen naast haar, en telkens als zy het deed, nam haar gelaat eene uitdrukking van byna hoogmoedigen trots aan. Z'j had dan ook reden trotsch te zyn een mooier paar jongelieden waren wellicht in den geheelen tuin niet te vinden. Het meisje was slank gebouwd, had de fiere uitdrukking van de moeder in hare fijne trekken, een klein hoofdje, sierlijke ver lakte sohoencn aan de kleine voetjeB en een zwarte, wollen japon, geheel naar de allernieuwste mode zooals dikwijls gedragen wordt door de aanzienlijke dame, maar nog meer door de modiste; een ervaren toeschouwer zou in haar dan ook een winkeljufirouw van een groot modemagazijn herkend hebben. Ook de broeder behoord0 tot den winkelatand, ook hy was bediende, blijkbaar naar zyne kleeding te oordeelen, in eene goede betrekking. Evenals zyne zuster hgar best deed zich als eene groote dame voor te does, trachtte hij den aanzienlijken heer te spelen; hy droeg kort ge knipt haar, een licht jaeket-kostuum met een daarby passenden, ronden hoed ea hagelwit linnen. Alleen uit de te groote gouden manehetknoopen, den valschen briljant in zyn dasspeld eu do manier om zyn hoed wat te veel achterover te dragen, bleek dui delijk, dat de voornaamheid niet eoht was. Deze kleine zwakheden bedierven echter den goeden indruk niet, dien zyn Uiterlijk ove rigens maakte. Niet alleen de oogen zyner moeder, maar ook dio van menige voorbijrijdende dame, rustten met welgevallen op den knappen jongeling, uit wiens trekken slechts levensvreugde sprak. Achteloos achteroverleunend in zyn stoel, liet hy eenige geld stukken in zyn zak rammelen, en zag daaiby met vroolyken spot naar zijne zuster, die plotseling aan haar stoel een ruk gaf en daarmee duidelijk bewees, dat zy een hoek van den tuin den rug wilde toedraaien. zyMensoh, erger je niet!' riep hy laohend uit. //Het is een schandaal I* zeide zy tusschen hare tanden. De moeder liet haar breiwerk vallen. Wat is een schandaal Grete //Ach moeder, die mynheer Röver daar kykt my met zyn boos aardige oogen aan alsof by my wil opeten;" „En zij wil het nu maar 6enmaal niet verdragen, dat de arme jongen haar aardig vindt. Waarom toch niet Kan hy het helpen dat zyne oogen zwart en niet blauw zijn? Is hij niet een nette

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1