GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht. 10e Jaargang-. Vrijdag 5 Mei 1893. No 3018. abonnementsprijs: advert en tiën: j. c. STADSNIEUW 8. ArroRdissements-Rechtbink. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Gents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Eeclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Met het oog op den aard van het on derwerp zal in het Raadsverslag dat by dit nnmmer onzer Courant wordt rondgezondede zaak van de reglemen- teering der prostitutie niet uitvoerig wor den behandeld. In een afzonderlek blaadje zullen ech ter de debatten over deze zaak op de gewone wyze worden afgedrukt. Dit blaadje kan door de Geabonneer- den gratis aan het Bureau worden af gehaald. De Directeur Uitgever Basrlsk, 4 Mei !8<J3, VïBwcge het Ministerie vsn Water- stut, Handel en Nijverheid werd heden un het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed 1. Het bouwen van een basaltmuur lot vervanging van een gedeelte be schoeiing, langs de hevea op Vlieland, behooreude tot de seewerken in No.rd- Holland. Raming f 6aoo. Ingekomen 2 biljetten, waarvan dat van M. Daalder te Terschelling het laagst voor f 5S50. 2. Het maken ven beplantingen in de duinen op het eiland Terschelling be- hoorende tot de «ewerken ia Noord- Holland. Ramiog f 2500. Ingekomen 9 biljetten waarvan dat van C. K, Dekker te Terschelling het laagst voor f 1887.en 3. Het vernieuwen van bestratingen op den Rijksweg van Amsterdam uur de grensscheiding der provincie Utrecht onder Laren. Hiervoor kwamen 4 biljetten in waar van dat van C. Bos te Haarlemmer meer het laagst voor i 1637. Zitting van heden Donderdag 4 Mei. De Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van Hendrik Schipper, tuin man, in dienst van den heer Bispinck, beklaagd wegens het strooien van zand op den openbaren weg, ontsloeg dezen van rechtsvervolging op grond, dat in het midden latende of de heer Bis pinck inderdaad eigenaar is van het bedoelde pad, sooala hij beweert, de beklaagde Schipper in elk geval op last zijns meesters heeft gehandeld es dus niet strafschuldig is. Hierna werd Pieter Cornelia Hartog te Zaandam, wegens het overrijden vaa een man aldaar, veroordeeld tot een hechtenisstraf van 3 dagen, rast vrij spraak wat betreft den eisch vaa scha devergoeding. De eisch was 7 dagen hechtenis. Daarop stond terecht Petrus Johannes Demmers, 38 jaar, varensgezel, in voor- ioopige bewaring alhier, ter sake dat h\j te Bloemendaal na den i4den Januari 1893 in den morgen en voor den i6er» Januari 1893 zeven ure "s avonds, met oogmerk tot wederrech telijke toeëigenisg wegnam twee Ja- pansch verlakte trommeltjes, eea plated s&rdineastdletje, een plated blaadje, twee porceleiaen confitures bakjes met plated deksels, dertig blauwe porceieinen roomkommen, een gekleurd porcelelsen gebakschotel, een ring met ketting, acht messenleggers, een zilveren theezeefje met wit ivoren hecht, twee kristallen theebussen, een blauwen geschilderden schotel, een blauw bord. zevea blauwe glazen vingerkommen, zes sleutels, twee zilveren suikerstrooiers, twee zilveren vxuchtlepela, eea zilveren ij 3- of pastei lepel, twee zilveren presenteertrorarael- biadeu, een foudraal met 24 zilveren vruchtmessen, een zilveren druivenschaar een en ander toebehoorende aan den koopman Mr. W. van der Vliet, te Amsterdam. Beklaagde was den 21 sten December pas uit de gevangenis gekomen, waarin hij wegens diefstal met braak vier jaar had doorgebracht. Niet minder daa 23 getuigen zyn gedagvaard. Met zeldzame brutaliteit is deze zoo genaamde varensgezel te werk gegaan. Nadat hij een luik losgewrongen en met een breekijzer de voordeur geopend had, stak hij een kaars aan en ging het heele huis, dat op dat oogenblik verlaten was, door, om te stelen wat hij van waarde vinden kon. En passant deed hij zich te goed aan den inhoud van een likeurkeldertje, dat hy op tafel vond. Begrijpende, dat hy alles niet kon meenemen, nam hij eea mand uit den kelder, waarop de letters W. v. V., pakte daar het meeste in en verborg den mand vervolgens in een bosch, dat dicht bij de villa gelegen was. Toen ging hij per spoor met het draagbare zilverwerk naar Amsterdam, verkocht dat daar en kwam den volgenden dag terug om de mand te balen, die hij op dezelfde plaats terugvond. Toen hij evenwel naar Haarlem wilde terugkeeren, raakte hij aan dea dwaal en besloot per spoor naar Amsterdam te gaan. Te dien einde ging hij aan het station Vogelenzang in den trein en nam zijn mand met zich in den wagen. Dit leidde tot de ontdekking. De stationschef te Vogelenzang zag de let teis op de mand on, vermoedende dat de zaak niet richtig was, telegrafeerde hij naar Amsterdam, om den max aan te honden. Dit geschiedde. Daar de beklaagde toch bekend had, behoefden eenige getuigen niet te worden gehoord. De eisch was veroordaelisg tot ge- var genisstraf vaa 4 jaar. Beklaagües verdediger, mr. W. Caoop Koopmans, hem ambtshalve toegevoegd, deelde mede hoe docr de slechte behandeling van een stiefvader, Demmers als kind reeds op den verkeerden weg is gekomen. Slecht is hij echter niet, hetgeen kan blijken uit zijn goed gedrag in de ge vangenis en uit eeaige brieven uit Rot terdam die pleiter overlegt, en die be wijzen, dat Demmers n*. zijn ontslag uit de gevangenis ten vorigen jare, raet alle inspanning heeft getracht werk te krygen, doch vergeefs. Pleiter roept de clementie der rechtbank in. Uitspraak over 14 dagen. Demmers its 38 jaar en heeft 17 jaar in de gevangenis doorgebracht. Woensdag is te Amsterdam voor het examen in vrije- eo ordeoefeningea der gymnastiek geslaagd mej. C. A. Trappen alhier. (Zie vervolg: stadsnieuws 3e pagina.) Door een der conducteurs van de Noord Zuid-Hollaadsche Stoomtram is bjj den burgemeester van Lisse aan- giite gedaan dat men getracht heeft ge- passserden Zondagavond op de hoogte van de Beekbrug, onder die gemeente, de tram te doen ontsporen door een stuk hout over de rails te leggen. Als vermoedelijke daders werden genoemd A. F., tc Sassenheim, en S. H,, te Warmond. Deze beide personen toch waren bij een vroegeren rit in de tram gekomen en poogden die later zonder betalen te verlaten, wat evenwel niet is gelukt, waarop zij den conducteur dreigden de tram te zullen doen ont sporen. Het is den gemeente-veldwachter ge lukt de beide verdachte personen aan te houden en ofschoon zij ontkenden evenmin het feit te hebben gepleegd als de bedreiging geuit, zijn zij evenwel Woensdagmorgen ter beschikking ge steld van den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank alhier. Aan de torpedo-inschietplaats in zij- kanaal F, worden door middel van springlading proeven genomen met de machine van Bellemo, ter verbrijzeling der Bullesantsnetten. Woensdagmorgen te 8«37ver- trokken van het paleis Het Loo per extra trein de beide Koninginnen naar het buitenland. Zij droegen elk een frasien ruiker van varens en rozen in de hand en waren vergezeld door de heeren graaf Dumoaceau, baron Sirtema van Grovestins, jhr. Gevers van Deyaoot, baron Taets van Amerongea van Nate- wisch, ridder Huijzen van Katteadijke ea baron Van Zuylen. Tot het gevolg behoorden mede freule Van dé Poll, freule Von Itterson en de gouvernante miss Saxton Winter. De Koninginnen namen met een hand druk afscheid van de op het perron aanwezige heeren J. A. voa Sfceyn, intendant, jhr. Haersma de With, jager- meester, mr. Van Hasselt, burgemeester vaa Apeldoorn, ca J. Vlaanderen, hof arts, en groetten minzaam de talrijk aanwezige belangstellenden. H. M. reist incognito onder den naam van Gravin van Buren. De heer dr. Van Tieshoven, lijfarts der Koninginnen, vertrok Woensdag naar Frankfort in verband met de bui- tenlandsche reis der Koninginnes. Z. K. H. Prins "Albert van Pruisen, vergezeld van zijn oudsten zoon Prins Frederik, Woensdagavoad te half tien u-e aan het Holl. spoorstation te s'-Gravenhage arriveerende, werd daar ontvangen door den gezant van het Duitsche keizerrijk, graaf von Rastzau, vergezeld van den militairen attaché luit. von Bohlen und Hal bach, door den burgemeester der residentie en het hoofd der gemeente Voorburg, alsmede door den heer Lintz, administrateur vaa de eigendommen hier ter lande van Z. K. H. Diens gevolg bestaat uit vier adju danten. Nadat de prinsen eenige oogen- blikken in de wachtkamer eerste klasse hadden vertoefd, vertrokken zij met verschillende autoriteiten naar ^Rusthof onder Voorburg. Door het bedanken van jhr. Boreel vaa Hogelasden voor het lid maatschap vaa de Tweede Kamer, zou, naar men verneemt, hiervoor ernstig in aanmerking komen de heer C. K. oeBoer, burgemeester van Assendelft. De heer Havelaar, direc- teur-generaal der posterijen en tele- graphie, zal lid blijven der Prov. Sta ten vsn Zuïd-Hüllafcd en vaa aeu ge meenteraad van Den Haag. De bekende luitenant G. Nijpels heeft ia De Indische Tolk een belangrijke bijdrage geschreven over de scheepvaartregeliog in Atjeb, en aange toond, waarom hij daarvan zeer weinig heil verwacht. Volgens hem is voor alles noodig, dat de oorlogspartij in Atjeh tea onder wordt gebracht. Dat is geen reuzenwerk zoo zegt hij en licht daarna zijn ge voelen als volgt toe: Kemala, het brandpunt (der oorlogs partij, ligt op ongeveer zes uren gaans van de kust. Zou ihet ons leger onmo- Jyk zijn zoover door te dringen en daar een sterke iulandsche {.vesting (als Ke mala dat is te nemen Wel wordt oas leger, helaas, op onvoldoende sterkte gehouden voor zijn uitgebreide taak in geheel Iidië, maar voor die on derneming (liefst niet vaa het beri-beri- oord Kota Radja uit) zijn de krschte* nog wei te vinden. Een beroep op Neêr- laads jongelingschap in het algemeen en op het Nederiandsche leger in het bi- zonder zs.1 bovendien voldoende vrijwil ligers geven, b. v, voor den duur van den veldtocht met een maximum van twee jaren. Kemala moet vallen en daarna ruste mea niet, zooals wij na den val van den kraton gedaan hebben, maar waar nog gezaghebbende weer spannige hoofden zijn, worde ock tegen hun hoofdplaats opgerukt, langs de beste operatie-lijn, desnoods weer van de kust uit. Dat hervatten vau den aanval, dat oprukken naar Kemala is onvermijdelijk noodig, omdat zoowel de geschiedenis onzer kolonisatie als die van elke andere koloniale mogendheid leert, dat nooit een Indisch volk na een kranigen weer stand geloden te hehben in onderwer ping is gekomen, voordat de partij van het verzet ia haar hoofdbolwerk ver slagen was. Wanneer wij in Atjeh weer landin waarts rukken, zullen wij in den aan vang een moeilijke taak hebben: de vijand heeft overal nabij ons gebied sterke werken opgeworpen. Daarvan moeten enkele vermeesterd worden; dat zal bloed kosten. Rukken wij dan ver der, dan worden de audere werken in eerste linie vanzelf yerlaten, of zij scha den ons weinig. Daarna wacht ons een tocht, niet veel moeilijker dao die welke roemrijk door Pel en Van der Heijden volbracht werden. Wel heeft de vijand sedert in oorlogservaring gewonnen en zullen de binnengesmokkelde geweren ons kwaad doen, maar wij weten nu ook wat ons te wachten staat cn een voorbereid man is er nog altyd twee waard. Met elke schrede voorwaarts valt een gedeelte der bevolking de oor- Naar het duitsch LOUISE WEjSTKIRCH. 4) #Och kom, er speelt slechts jaloezie uit die blikken. Röver is flink, vertrouwbaar, h$j heeft eene toekomst kortom hij is eene goede party." z/Dat zegt gy ray nu voortdurend weer. Ik zou toch wel eens willen weten, waarom gy zooveel belang stelt in dien Rftver?" #In Röver niet veel, maar wel in myn zusje. Gy maakt u niet bemind door uwe norschheid, en vervreemdt de mensohen van u, met wie gy toch steeds te maken hebt," //Zoo, doe ik dat Ja het zou zeker heel mooi zyn als men tegelyk oprecht en beleefd kon zijn. My is helaas die gave niet verleend." z/Een menseh kan alles wat hy wil Grete," antwoordde Julius streng en met nadruk, en als bewys voor zyne schoone zinspreuk, zocht hy het overschot van zijn maandgeld bijeen, stak het in zyne portemonnaie, en zette zyn hoed op. //Denk eens na oyer hetgeen ik heb gezegd en verontschuldig my bij moeder, ik heb een af spraak voor vanavond. En zoudt gy deze deur niet eens met wat olie kunnen insmeren. Dan kan ik moeder niet wakker maken, als ik wat later dan gewoonlyk thuis kom." Hierna vertrok hy. Zyn eerste doel was het Dachinger-café. Habermann en twee anderen wachtten hem daar reeds en zaten aan een klein tafeltje. Fritz Habermann was een zeer eigenaardige verschijning en hoe wel alles in zyn gelaat scheef stond, oogen, neus, mondenooren, zoo had hy toch een schrander voorkomen. Ook aan geest ontbrak het hem niet en op dit oogenblik voerde hij met de elbogen op de tafel leunende een zoo luidruchtig gesprek, dat de overige be zoekers hem vol ergernis aanzagen en Julius, die er volstrekt niet van hield om de aandacht te trekken, weifelde een oogenblik of hij zich wel by hen zou voegen. Habermann had hem reeds ont dekt eo wenkte hem. z/Goed, dat gy eindelijk komt! het is zoo vervelend hier met die lui. Wy moeten vanavond nog eens wat grappen uithalen. En zullen wy nu maar uitrukken?" Dit vond Meerraann uitstekend al was het alleen maar om de eerzame burgers, van wie vele* hem kenden, te ontvluchten. Zy begonnen nu hun zwerftocht en merkwaardig was het, hoe trapsgewijze zonder dat een huDner er eene bedoeling mee had, de café's, die zy bezochten armoediger, verdachter en meer afge legen werden. Eindelyk had het clubje met veel lawaai een vuil kroegje bereikt, waarin hunne avondwandelingen meestal werden beëindigd met een //onschuldig" partijtje. Even voordat dit dool werd bereikt nam Meermann zyn vriend Habermann terzijde. weet, dat ik uw schuldenaar ben. Vanmiddag scheen het; dat gy gaarne terugbetaling wilt hebben. Ik heb meegebracht wat ik nog bezit, hier, neem het maar. De rest krygt gy op den eerste van de volgende maand. Laten wij dus maar afrekenen." Habermann maakte met zyn linkerarm; die korter waB dan de rechter een trotsch afwijzend gebaar. //Kom, komGy begrijpt toch wel, dat het maar een grap was. Maak n maar niet bang. Ik ben niet zulk een Judas, dat ik een braven kerel van zyn geld zal berooven juist op het oogenblik, dat hy een vroolyken avond wil hebben. Bovendien heb ik immers nw geschreven bekentenis, dat is voldoende." Julius dacht aan Rövers waarschuwing en bleef op zyn stuk staan. //Neem het geld aan, later hebben wy des te meer genoegen." Het was niet gemakkelijk om Habermann iets op te dringen, dat niet met zyne plannen strookte. Hy maakte duizend grappen om de afrekening maar te verdagen. Op het haantje van den toren der St. Martinuskerk wilde hy zyn schuld innen, zeide hij ten slotte op ernstigen toon. Julius werd ongeduldig. //Onzin Habermann. Neem nw geld nu aan Alleen om u tevreden te stellen ben ik nog eens hier ge komen. De eerbied voor myne moeder, voor myn chef, die my zyn volle vertrouwen schenkt, eischt, dat ik tenminste voorloopig wat meer ingetogen ga leven. Dus neem aan en geef my eene kwitantie z/By het haantje van den toren der St. Martinikerk, zeg ik u, of anders in het geheel niet. Wat gaat my die onzin van uwe

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1