ïogsp&rtij ah ook dat leert de geschie denis, zelfs die van Atjeh uit de tyd- perken-Pel ea Vaa der Heijden. Gelei delik vereenigen verreweg de meesten, die den oorlogspartij tot het uiterste trouw blijven, zich dan om den Sultan te Ke- mala, of misschien op een ander punt, en daar slaan wij vele vliegen in één klap. De Saltan of het hootd der oor logspartij ontsnapt echter ook dat ge beurde in bijna alle inlandsche oorlogen bij de verovering der hooldversterktng, maar zijn invloed is geknakt. Nu moeten wij niet rustenwaar nog hoofden zijn, die wel invloed hebben en die ons vij andig «ïd, most hun hetzelfde lot tref fen als den Sultan, dan volgt spoedig de onderwerping van allen met verzoek om lijfsbehoud, zonder meer. Zóo ging het overal ea zóo moet het te Atjeh gaan, of er komt nooit vrede! Elk stelsel, dat, zooals de tegenwoor dige scheepvaartregeliag, eerst vriend schap aanbiedt en daarvan de oplossing verwacht, moei bedrogen uitkomen. On derwerpt krachtig, organiseert praciisch. heerscht daarna mild! Nu zegge mea niet„Atjeh ver overen? en wij kuanen Kaloet niet eens lm onze macht krijgen." De indische geschiedenis telt vele voorbeelden van sterkten, die meermalen aangetast moes ten worden alvorens te vallen.j Zoo iets mag oas niet ontmoedigen. De Duitschers lagen ia 1870—71 ook vier maanden voor het vestinkje Pfalsbnrg, maar dat belette hun niet ondertusschen verder naar Parijs op te rakken. De expe itie zal geld vergen, ja, maar toch niet veel kosten, als zy mas*r zeer krachtig is 1 Daartoe is noodig een sterke macht, zóo sterk, dat zij alleeu instaat wordt geacht de zwaie taak tot een goed einde te brengen, en dan boven dien een macht in reserve, waarbij voor- loopig de uit Nederland .aankomenden ingedeeld worden, die de verliezen der macht te velde aanvult en deze zoo noodig versterkt. Die expeditie zal niet veel kosten, omdat zij ten eerste den kanker wegsnijdt die nu aan de Bchat kist knaagtten tweede, omdat Atjeh door zijn ligging en zijn voortbrengselen (b. v. goud) spoedig meer zal opbrengen dan het ons gekost heeft; tea derde, omdat wij door, behalve de invoerrech ten, welke majoor van Heutz voorstelt, mede een klein uitvoerrecht op de peper te heffen, reeds terstond een be langrijke vergoeding kunnen innen. Dat recht most zoo laag zijn, dat de markt er vooral niet door gedrukt wordthet zal dan nog door vele kleiotjes voor de schatkist een groote maken. Door de dames T. van Cam- pen-Doesburg, W. Drucker, Th. P. B. Schook-Haver, C. M. B;ylloBse-Peya, J. F. E. van Duivenbode-Zeiss, A.Rot- Blees en D. G. Stokvis is aan ver scheidene, als vooruitstrevend bekend staande, mannen en vrouwen in den lande eene circulaire verzonden, waarin medewerking wordt gevraagd voor het oprichten eener vereeniging welke zich ten doel stelt om, evenals enkele ver- eenigingen in Engeland, zich te beij veren voor het kiesrecht der vrouw. De firma Wys Muller Co. te Amsterdam heeft een circulaire ver spreid van den navolgenden inhoud: „De vele gevallen vaa oplichting, die „ondanks onze herhaalde waarschuwin den helaas nog al te dikwijls kunnen „geconstateerd worden, hebben oas doen „besluiten om het middel, door oas in „het buitenland, voornamelijk Engeland, „met goed gevolg toegepast, ook hier „te lande aan te wenden en voor den „reeelen handel kosteloos verkrijg baar te stellen eene volledige lijst der „wijdvertakte bende van jhet gilde „koo- „pen en niet betalen". Elke aanvrage „moet vergezeld zijn van eene gefran keerde enveloppe". Nog nooit was de landver huizing uit Friesland naar Amerika zoo sterk als dit voorjaar. In deze week znllen weder 42 personen uit de gemeente Gaasterland de reis naar de Nieuwe Wereld ondernemen. De aasdappelen worden te Steenbergen met den dag goedkooper. Voor 70 cent per H. L. (beste jammen) kaa men ruimschoots slagen. Vele land bouwers hebben nog eenen voorraad van honderden hectoliters ia de kuilen liggen, waarvoor zij geen afnemers kun nen vinden. Voor drielingen betaalt men 40 cent per H. L., hoewel ec zelfs voor 25 cent zijn verkocht. Wegens den overgrooteu voorraad verwacht mea nog lagere prijzen. RECHTSZAKEN. Woensdagmorgen om 9^ unr kwam te Leeuwarden uit Harlingen een stoom boot aan, met roode vlag en muziek aan boord, in welk vaartuig zien be vond de koffiehuishouder T. Stienstra, te Harlingea, tevens redacteur-uitgever van het socialistische weekblad „Het Morgenrood" medebrengende 68 mannelijke en vrouwelijke getuigen a decharge ia zijn zaak die Wocos dag voor de rechtbank moest terecht ut&aa wegens in genoemd blad voorko mende beleediging van de burgemees ters van Hariiagea en van Barradeel, en ter zake van opruiing tot strafbare feiten in Januari 1893 te Tjummarum ea te Harliugea. Afgewacht ea begeleid door honder den partijgenooten en nieuwsgierigen, togen de passagiers, voorzien van roode strikken, naar de rechtbank. B[j hot ge tuigenverhoor, waarbij zij hunue strik ken en andere versieringen moesten afleggen, maakten velen het den presi dent, mr. C. W. de Vriese, zeer lastig. De mecstea wilden aanvankelijk geen eed afleggen, en gingen er eerst toe over, nadat hun was gewezen, op de straf bij weigering. Telkens gebeurde het, dat het formulier vaa den eed ver keerd werd nagezegd. Bijna allen ver klaren, dat de veldwachters üeDben ge logen. Den gsheelea dag bewoog zich eeae talrijke menigte voor het recatsge- bouw. Tegen T. Stienstra, is 1 jaar ge/an- geniastraf gcëischt, wegens beleediging en opruiing. Uitspraak 13 Mei. eene opmerking waaraan ten minste wel had mogen toegevoegd wordea dat ènze soldatenschilder moer en gros dan en détail werkt. Aangaande C. Bisschop verneemt men dat hij een genre-schil der is die „has cultivated powers of his wife." Hot artikel is opgetuigd met drie prentjes, een heel klein en nietszeggend dingetje „naar" het schilderij „Moeder liefde" van Israels, een iets grooter naar eene „Japsnsche Studie" van Willy Martens, en dan een vrij groote preat naar eene „Breiles" vaa den te Chicago zelf alles beredderenden schilder Hu bert Vos. Ia Grein'8 Independant Théatre te Londen is dezer dagen een studie in drie bedrijven, vaa esu onbekenden schrijver getiteld: „Alaa's Wife" ver toond. Als eeu stuk uit de nieuwe school is het eene aaneenschakeling van akelig heden ia het ie bedrijf wordt de mam vermorzeld thuis gebracht, in het se dood* de moeder haar pas geboren kind, omdat het misvormd is, in het 3e wordt zij zelf voor die misdaad ter dood gebracht. Aan dit afschuwwekkend geheel gaat een tweespraak vooraf, waarin de echt genoot om zijne vrouw vaa hare licht vaardigheid te genezen, haar mededeelt, dat hij op een andere vrouw verliefd is. Zeer veel succes had in dit stuk de geestelijke, die het zwaar beproefde gezia tracht te overtuigen, dat dit alles tot zijn bestwil geschiedt. 't S;uk scheen geen vader te hebben. De heer Grein, op het tooueel geroepen, betuigde, dat hy niet wist wie het ge schreven had. LaUsfen en Haas's. „Conspicuous (or individuality", zie- dui den kenmerkenden ondertitel van eea nrtikel over de „Hollitndsche kunst- te Chicago in de Sunday Herald van 16 April. Het artikel is hier en daar uiterst vermakelijk. Het is dan tevens leer raam. Men verneemt b. v. precies hoe- veie ea welke medailles vcrscheidenen onzer landgenooten alzoo in den loop van hun kunstenaarsleven hebben ont vangen, iets waar men te onzent weinig van weet daar men er niet veel gewicht aan hecht, maar dat voor onzen ameri- kaanschen „conlrke" blijkbaar de kwes- tie was. Uitvoerig spreekt hij over Artz, Blommers, en later ook over Israels, „bij uitnemendheid de idyllist en lyri cus onder de moderne Hollanders.- „Israels is ontzaglijk populair in Neder land. Engeland, Dnitschlaud en zelfs in Franktijk, waar men hem alleen ver wijt dat hij wat te veel voelt en te weinig koude techniek heeft. Maar hij gaat ziju weg eu bereikt jzjja doel, en djt is meer dan duizenden Iransche schilders doen jdie zich vleien beier te modelleeren dan Israels." Van De Haas wordt medegedeeld dat hij in 1880 is overleden, van Bteit- ner dat hij de Detaille is van zijn land PGLMM ÖVMMÜHT. De duitsche Rijksdag begon Woensdag met de behanaeiiag der legerwet, Kanséiier Caprivi betuigde zijc dank aaia de conservatieven, daar zij bij den strijd om de legerwet steeds aan de zijde der regeering hebben gestaan. De eer en de toekomst van Duiischlaad staan daarbij op het spel. (Beweging aan de linkerzijde.) De Bondsregeeriogen zullen alle middelen aanwenden, welke de con stitutie haar verooi looft, teneinde haar doel te bereiken. (Bravo.) De verwer ping der wet zou den politiükcn toestand ongunstiger maken. Zelfs prins Bismarck, een staatsman, gelijk men in eeuwen niefc heeft gevonden, achtte de verster king van het leger onvermijdelijk. Het is zelfs nog niet uitgemaakt, of het leger in zijn tegenwoordigen toestand zelfs voldoende zou wezen om alleen tegen Frankrijk op te treden. Het iot der grens-provinciën ging Caprivi voort in geval vaa oorlog mag ons niet onverschillig zijo. Het duitsche volk zal den Eizas eu Lotha ringen beschermen (bijval.) Wanneer de tijd aanbreekt, dat de troepen moeten gemobiliseerd worden, is eeae gevulde patroontasch meer waard dan een volle beurs. De verwerping der legerwet, zou buitenslands den indruk van zwakte maken. „Namens het ryk en het koninkrijk Pruisen" - aldus eindigde Caprivi „verklaar ik het voorstel vaa den heer Von Huehne aannemelijk en verzoek ik u datgene tot stand te helpen brengen, wat noodig ia tot handhaving van den europeeschen vrede en tot beveiliging van Duitschlands toekomst (Levendige bijval). De heer Von Huehne betoogt, dat by verwerping van het voorstel een conflict tu8schen Ryksdag ea regeering onvermijdelijk is en spreekt daarom de hoop uit, dat de meerderheid zijn voor stel zal goedkeuren, hoewel slechts eea gering gedeelte zijner partijgeaooten met hem meegaat. De heer Von Manteuffel stelt voor de beraadslagingen te verdagea. Dit voorstel wordt aangenomen. Heden voortzetting. Het voorstel-Huene ten opzichte van het legerplan heeft het volgende ten doelDe in het ontwerp voorgestelde legersterkte op voet vaa vrede wordt blijvend verminderd met 13.800 maa, met inbegrip van 1095 onderofficieren. Voorts heeft er voor het eerste jaar, door nist-indienststelliag van 11,000 man, in het aantal ontbrekende onder officieren eene daaraan geëvenredigde vermindering plaats, die binaea hoog stens vijf jaren geleidelijk verdwijnt. Verder zal la het eerste jaar, door ont slag van ter dispositie blijvende verlof gangers aaar den tegenwoordigen omvang, de voorgestelde legersterkte 5000 man minder bedrage» Alsoo gezamenlijke vermindering voor het eerste jaar met 29,800; eene blijvende vermindering in het aantal recruten met 6500 en tijdelijke vermindering met 11,000. Ds vermindering der blijvende kosten wordt berekend op 9 miliioea die voor hei eerste jaar op 4 miilioen, Welk bedrag in de volgende jaren naar evenredigheid vermindert. Eindelijk zullen cr ook niet onaanzienlijke be sparingen plaats hebben in de uitgaven voor eeas. Naar uit Christiania wordt gemeld is het nieuwe miaisterij Staag als volgt samengesteld Emü Swng, minister-presidentThorne. binnenlandeche zaken Furu, financiën Bang ouderwijsHagerup, justitie 011 si oorlog; Nielsen openbare werken, Bij het volk viudt dit Kabinet geen steuu. Staag heeft in dea Storthing ver klaard, dat hij een ministerie heeft ge vormd om den koning niet zonder ver antwoordelijke raadslieden te laten ea aan het volk gelegenheid te geven bij de verkiezingen zijn verlangen kenbaar te maken. In het Eagelsche Lagerhuis kwam voor de tweede lezing ia behandeling het oatwerp, beperkende den arbeid ia de mijnen tot acht uur, en opleggende eene boete van £2 «au de patroons voor elke overtreding van deze bepaling. Thomas bepleitte de verwerping der „bill". Gladstone verklaarde dat deze „bill" geene partij-kwestie moet vormen. De regeering als zoodanig kaa niet tus- schenbeide komen, docli de meerder heid der ministers zal voor de tweede lezing stemmen, ea aangezien eeae zeer belangrijke meerderheid ouder de mijn werkers den maatregel wenscht, zoo wilde ook spreker het beginsel aanvaar den en voor de tweede lezing stemmen. De „bill" moest dan evenwel zóo ge wijzigd worden, dat de maatregel met kan worden toegepast op plaatsen, waar de meerderheid der mijnwerkers er tegen is. Ook zou de boete niet uitsluitend toepasselijk moeten zijn op de patroons. Ten slotte is de „bill" aangenomen met 278 stemmen tegen 201. Inde Guildhall te Londen had Woens dagmiddag onder voorzitterschap van dea Lord Mayor, eene groote meeting tegen het Romerule-oninwp plaats. Zy werd ^bijgewoond door vertegenwoordi gers van commercieels, fiaauciëele en industrieels firma's. De zaal was stamp vol. De meeste leden der effectenbeurs, tea getale van 1200, trokken in optocht naar de Guildhall, de Eageische vlag voerende en „Rule Britannia" zingende. Gedurende de meeting bewaakten zij de toegangen dor Guildhall tegen deGlad- stonianen, die plan moeten hebben ge had op eene tegen-demoastratic. Ook Chamberlain en verseheidene andere parlements-leden van de unionis tische partij woonden de meeting bij. Ch&mberlain hield eene rede, waarin de argumenten voorkwamen, die hij reeds vroeger tegen het regeeringsont- werp had bijgebracht. Hij schetste onder anderen de noodlottige gevolgen, die het ontwerp ook voor Ierland zélf zou hebben. De vergadering heeft met eenparige stemmen eene resolutie aangenomen, waarbij Romerule voor Ierland veroor deeld werd. Er heerschte veel geestdrift in de zaal. De New* York Rerald heeft het vol" gen de telegram uit Valparaiso ontvan gen: Naar luid van een bericht uitArtigas heeft de revolutionaire generaal Sarawa de voorhoede van het leger vaa gene raal Lima geslagen. De generaal Moufa, minister van oor log ia Brazilië, die van Rio Grande dei Sul teruggekomen is, waar hij de troe pen tegen de opstandelingen heeft aan gevoerd, zou twist gekregen hebben met den goeverneur vaa Castello eu is nu naar de hoofdstad teruggekeerd. Het dertigste regiment infanterie is overgegaan tot de opstandelingen. Men verwacht dat het 23e regiment dit voor beeld zal volgen. ftSMBMH) NIEUWS. De B e 1 g is c h e S e n a a t h cef t zich beziggehouden met eea watsvoor- dracht tot het stellen van zware stral op het duel. De voorsteller, baroa De Coiaiack, zside ia zijne toelichting 0. a.: Eertijds, toen iedereen een degsa droig. had het duel reden van bestaan ia een democratische maatschappij, waarin d« burgers over het algemeen een stok of een parapluie dragen, is het onzin. Aan de Times wordt ge- meld dat de Engelschen onder Williams en Smith slaags geweest zijn met de Oevocraa-eilanders in Oeganda, die ver schillende vergrepen hadden gepleegd. De eerstgenoemde rapporteert ;dat drie eilanden zichjjonderwierpcn, nadat hunue bewoners met behulp van Maxim geschut geslagen waren. In Osgaada is het overigens rustig. Een nieuwe brand te Huil, veroorzaakt door een brandstichter, vernielde Woensdag eea houtzagerij die onlangs door vrije werklieden werd ge bouwd en 8 huizen. De werkstakers verklaren, dat zij hu» verzet nog 6 maanden kunnen volhouden. De par ij sc he rechtbank heeft Woeasdag, ia het onlangs ver melde geding, de firma Van Houten te Weesp, ia alle opzichten tea gunste der nederlandsche firma uitspraak gedaan, op gezag der gehoorde deskundige» ver klarende, dat er geen sprake kam zijn van vervalsching, noch van schadelijk heid voor de gezondheid. Onze Weesper fabrikanten zijn dus schitterend gerechtvaardigd. Zoowel voor de eer der nederland sche nijverheid In het algemeen als voor deze wereldbekende fabriek ia het bizonder, zal deze beslissing zeker door onze landgenooten met belangstelling worden vernomen. De directie der „Magasins du Louvre" te Parijs heeft de dames? die bij haar inkoopea doen, late» stem men over de vraag of zij willen afzien van het ontv&Dgen der bestelde japon- neia enz. op Zondag. Van de 10,000, die aan de stemming deelnamen, ant woordden 9000 met ja. Ea zoo zal voortaan het talrijk personeel van dit modemagazijn Zondags rusten. In het begin van April ver- den te Berlijn twee 16 jarige jongens vermist, die, zooals uit eeu brief aan de ouders van een hunner bleek, samen de reis naar de nieuwe wereld onder nomen hadden om de wereldtentoon stelling te Chicago te bezoeken. De ouders verwittigden de politie te New- York van het plan der knapen en tosst de stoomboot „Havel" uit Hamburg aldaar aankwam, bemerkte de politie al bekeeiing aan!" wEn wat mij uwe onzinnige grap over dien haan, die door niemand bereikt kan worden.# z/Niet kunnen F Wel zoo vriendjeWat kryg ik van u als ik den haan op zyn staart trap." //Kom, houd nu op met die gekheid.# //Willen wij wedden? Tien mark als ik de weddenschap win tegen twintig wanneer ik ze verlies. Vindt gy dat goed F De andere heeren zyn getuigen.# z/Het zou werkelyk dolheid zyn, en als gy uw nek wildet braken....' nWat gaat u myn nek aan. Die behoort my; ik heb hem van myn moeder geërfd helaas ongeveer het eenige wat zy my hebben nagelaten. Neemt gy het aan?# //Nu dan van mijn part.# Zy sloegen de richting in van de St. Martinuskerk. Habermann voerde hen door een zijstraatje op een kinnenplaats waar een kleine loods stond, die aan de gemeente toebehoorde en dienst deed als bewaarplaats van allerlei rommel. In het licht van de lantaarn, die er tegenover stond, schitterde een voorwerp uit de half open staande deur hen met gouden glans tegen. Habermann stiet de deur geheel open, stapte over den hoogen drempel en deed hef licht vallen op het voorwerp, dat als goad schitterde. i/De haan van den St. Martinuskerktoren. Heeren, wees zoo goed om er u van te overtuigen. Ik heb de eer hierby op zyn staart te gaan staan. Zooals gy u zult herinneren was er volstrekt niet bedongen, dat hy zich op den toren moest bevinden.# Dea vorigen avond had men den haan, omdat er eene herstel ling aan moest plaats hebben, naar beneden gehaald en dit wist de deugniet toevallig. DegeneD, wien de grap geen geld kostte, lachten er harfeelyk om. Achteloos het stof van zyne kleederen afslaande, keerde Habermann zegevierend uit de loods terug. z/Gy zy t my dus tien mark schuldig Meermann; ik zal het maar opschry ven by hef andere.# En by het schynsel van de brandende lantaarn, schreef h(j werkelijk de nieuwe schuld van zyn vriend in een boekje op, en Julius was zoo overbluft en verbitterd door de wyze, waarop hy was beetgenomen, dat hy totaal vergat om op zyn wensch van zooeven terug te komen. Hy volgde zyne vrienden, die zich zooveel mogelyk haastten het café, dat zij byna reeds waren binnengetreden, te bereiken, terwyl hy slechts met moeite zyne ergernis wist te verkroppen. Weldra was het groepje bizonder uitgelaten; Meermann, die het gebeurde niet kon vergeten en zyn ontstemming niet wilde toonen, werd zeer luidruchtig; hij sprak meer en luider dan gewoonlijk, dronk haastig en lachte onophoudelyk. Weldra verschenen de kaarten op tafel voor een onschuldig spelletje Skat. De caféhouder, een dik, rond mannetje duldde nief, dat er by hem gedobbeld werd in het skatspel kaa men echter ook genoeg verliezen, vooral wanneer een heime lijke toorn in uw binnenste kookt, en n aanspoort tot het doen van de gewaagste spellen. Toen het steeds later begon te werden werd de deugdzame waard vermoeid zeer vermoeid. Eerst zat hy te knikkebollen achter zijn bufiet en op het laatst snorkte hy zeer luid, wat geen enkele wet een waard verbiedt. Ook was bet zeer zeker niet de schuld van den slapende, dat listige meuschen zioh den korten tjjd, dat hy rusC vond, ten nutte maakten om de eerzame kaarten. die hy hun had gegeven voor het skatspel, werden misbruikt om er het verdorven tempelspel mee te spelen. Hy zag het immers niet, zijne oogen waren gesloten, en Julius Meermann, die de zyne wyd open had, lette er niet op: ook nu had hy de kans nog om te winnen. Hij verloor echter. Eindelyk toen het grauwe daglicht met het roode gaslioht es het gele stof en den walm in het vertrek tof eene doffe, doodsche kleur was ineengemengd, stond hy op alsof hij uit een zwaren droom ontwaakte, wisohte zich zijn voorhoofd af met zyn zakdoek en mompelde met een doodsbleek gelaat: //Gy weet Habermann, dat ik een eerlyk man bon, ik houd myn woord Gy zult het my niet lastig maken.# En Habermann knikte, terwyl hy iets onverstaanbaars nitte, dat evengoed voor eene toestemming als eene weigering kon gel den, en met mooie ronde oyfers schreef hij een getal van vier oyfers op een stukje papier, dat hy uit zyne portefeuille haalde. z/Oaderteeken dit maar. Dat is voor het geheele bedrag. Die kleine posten zyn er ook by. Zie maar hier....# Daarna begaf Julius zich met onzekere schreden naar zyne woning, en het was hem alsof hetgeen er gebeurd was, slechts een droom moest zyn. WaB hy niet uitgegaan om zich van Haber mann los te maken, zoo mogelyk voor altyd F En nu l O, dat dit vervloekte noodlot hem juist nn nog vaster aan dien man had geketend. Hoe fefschnwelyk was de maatschappij toch ingericht waar men zyn voet ook zette om op onschuldige wyze eens van zyn jeugd te genieten, daar zag men sich dadelyk door voetyzerg en klemmen omringd 1 En toch hef hoofd omhoog! Wordt vervolgd;)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2