GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Uit Bloemeiöaal-Overveen. 10e Jaargang. Zaterdag 6 Mei 1893. No. 3019 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONES, SuccParijs 31 öis Faubourg Mantmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten De Schatgravernaar het Engelsch. Ingezonden GaskwesiieHaarlem mer Hallèljes No. CLXII. Binnen- en\Buitenlandsche berichtenVaria Advertentiën enz van den GEM EENTERAAD LXI. Behalve het onverkwikkelijke on derwerp dat ik hier niet verdar zal aan roeren, behandelde de Raad een verzoek om subsidie voor het maken van tee- kesingen, bestekken eezoovoorts tot den ?,anleg van een loca&lspoorweg van Haarlem naar Nieuwersluis, over de dorpen in de Haarlemmermeer. Van het comilé dat dezen spoorweg iotstand wil trachten te brengen is de heer Dr. D. de Haan voorzitter. Hst ma derhalve begrijpelijk, dat de heer de Haan de verdediging van dit voor stel op zich nam en den Raad trachtte te bewegen, het gevraagde bedrag van ƒ1500.toe te staan. Daa, het mocht aiet baten. Vooral de heeren Prins en Krol waren er tegen, om het geld der gemeente op deze wijze te besteden en ten slotte staakten de stemmen, zoodat eerst in de volgende vergadering eeae definitieve beslissing zal vallen. Het is nooit gemakkelijk, een oordeel te vellen over een nieuwen verkeersweg, vóórdat die totstaad zal gekomen zijn. Soms worden de grootste verwachtingen teleurgesteld, dan weer loochenen de uitkomsten de zwartste onheilsprofetieën. Zal werkelijk de handel van de Meer met Amsterdam zich door dezen lo- caalspoorweg verleggen naar Haarlem? Of zai het blijken dat de heer Prins waarheid sprak, toen hij voorspelde dat in de uitgestrekte, dunbevolkte Haar lemmermeer het passagiersvervoer niets en het goederenvervoer iets meer dan niets zal te beteekenen hebben? Profeten voorWie is er, die met zekerheid kan verklaren, hoe bet zal gaan in de Meer wanneer de nieuwe communicatie totstand komt? Sommige gemeenten zyn door de spoorwegver binding tot bloei gekomen, maar ande ren zijn cr door in verval geraakt. Eén ding heeft mij verbaasd. Waar bleef ia deze zaak de Kamer van Koophandel? Is haar advies niet gevraagd Dat kan ik mij nauwelijks voorstel len, daar immers juist dit college in eene zoodanige kwestie behoorde te wor den geraadpleegd. Toch is er van hare meeaing, althans ia de openbare Raads - zitting, niets; gebleken en jik kan niet denken, dat de Kamer van koophandel, hoe geheimzinnig zij ook doet tea op zichte va* de publiciteit barer eigen ver gaderingen, een advies zou gegeven hebben met verzoek om het geheim te houden De aieuwe straat aan den Kleinen Houtweg heet nu Bloemhofstraat. Kre- lagestraat mocht het niet zija. omdat de heer Krelage nog leeft. Zeer terecht merkte een vaa de Raadsleden op, dat men, naar dit beginsel handelende, nim mer een straat een persoonsnaam zal kunnen geven zoolang het geherie ge slacht niet is uitgestorven. Ja, die principes, daar kan msa mee sukkelen 1 De bewoners van de Krelage- straat pardon van de Bloemhof straat hadden opgemerkt, dat de Voor- tingstraat ook wel genoemd was naar de* nog levenden Voortiag. „Neen/* zei de heer Hugenhoiïz, „dat was ean ander geval: Voortiag verkocht grond aan de gemeente, onder voorwaarde dat eea der straten naar hem sou wor den genoemd." 't Geval was dus eenigsains anders, maar dat veranderde het principe van B. en W. toch niet. Mij dunkt, dat altijd handelende naar dat principe, B. en W. destijds hadden moatea zeggen „Waarde heer Voorting, den grond wille» we wel koopen, maar we hebben eea principieel bezwaar tegen den naam Voorttngstraat, omdat u nog ia leven is. Wanneer uw heele geslachtsnaam uitgestorven is ea er komt dan een achterneef vragen om een straat naar u te noemen, dan zullen we dat in gezette overweging nemen." Zoo had het toeamalig College van B. en W. m. i. volgens zijn principe moeten spreken. Maar de zaak ligt er nu eenmaal toe. Laat ik voor hen die dit niet mochten weten, mededeelen, dat het gedeelte vaa de bloemisterij Krelage waarop de straat is aangelegd, vroeger behoorde tot de kweekerij van de bekende firma Voorhelm Scbaeevoogt en toen Bloemhof heette, welken naam men nog op een der poorten van de tegenwoordige kwee kerij kan vinden. Naar ik vernam, bestaat er reeds een plan, om naast de reeds gebouwde vijf huizen, nog eenigc andere te plaatsen, waartoe men tracht eene coöperatieve vereeniging te vormen. Het prachtig uitzicht op den bloemhof der firma Krelage moge de tegenwoordige bewo ners en meest belanghebbenden, van wier wensch de Raad zoo merkwaardig weinig notitie heeft genomen, over de afwijzing van hun verzoek troosten. Haarlkm, 5 Mei 1893. Door Gedeputeerde Statea van Noord- Holland is bepaald, dat de verkiezing van eea lid voor de Provinciale Staten, ter vervanging van den heer mr. E. A. Iordens, zai plaats hebben op Diasdag 30 Mei en de herstemming, zoo noodig, op Diasdag 13 Juni. Voor het Donderdag te Amsterdam gehouden examen voor acte lager on derwijs zijn geslaagd de damesT. Cohen, C. Carst, M. P. Brusse, E. A. Broekman en J. M. Soetje, allen alhier. Hedea had de cnderhanösche aanbe steding plaats, door de architecten A. en J. A. G. v&n der Steur, van eene villa voor mevrouw de Petit te bouwen In het Florapark. Vaa de vijf firma's die uitgënoodigd waren, was het laagst de iaschrijviag der firma J. van Ek Zoon namelijk f 85-838. Wegens vertrek op 1 Mei j. i. van den heer J. T. Noordijk alhier, voor zitter van de Volksleeszaal, welke om die reden voor deze functie had moeten bedanken, werd ia de vergadering, Donderdagavond gehouden in „Café Monlagne", een nieuwe voorzitter ge? kozen. De stemming wees dea heer W. L. Schram As. hiervoor aan, welke de benoeming aannam. De heer J. G. ten Bokkel, die als secretaris het voor zitterschap waarnam, deelde mede dat hy zij* functie ook moeat neerleggen wegens vertrek naar elders,en stelde voor ook voor hem een plaatsvervanger te verkiezen. Hiertoe werd overgegaan het resultaat der stemming was, dat de heer J. W. Stufiers werd gekozen, die zich ook bereid verklaarde de benoeming aan te nemen. Het jaarverslag van den secretaris maakt melding van een aanvulling der lectuur door het aanwezig zija op de leeszaal van eenige tijdschriften, welke men zich, door eea accoord met eea boekhandelaar hier ter stede aangegasn, heeft kannen verschaffen. Bovendien wordt er nog ia gewezen op the groote bezwaar, dat er voor de Volksleeszaal geen vaste amaauansis is. Uit het verslag van den penning meester, loopende van 1 Februari 1892 tot 30 April 1893, bleek dat de reke ning in inkomsten en uitgaven sluit met een voordeelig saldo van ƒ204.97. Verder werden nog eenige huishou delijke zaken, betreffende het lokaal, den aard der bladen en tijdschriften enz. behandeld, en de vergadering gesloten, öadat de heer Schram den heer ten Bok kel den daak van het bestuur en de commtssarisssen had gebracht voor de toewijding waarmee hy zijn functie ais secretaris had waargenomen. Hedenmiddag te 3 uur werd de Am bachtsschool aan de Kam perstraat alhier in oogenschouw genomen door eea aan tal leden van de afd. Haarlem van de Nederl. Maats, tot bevord. van Nijver heid. Bestuursleden der school leidden hen met den directeur in de school rond. Daar reeds ïn een vorig Zaterdag- avondpr&atje eene beschrijving van de school werd gegeven, meeaen wij thans hiermede te kunnen volstaan. Voor de rechtbank alhier stoad Don derdag nog terecht Johannes Swenae- ksr, smidsknecht te Haarlemmermeer, als beschuldigd van diefstal van eea portefeuille met 1000 inhoudswaarde uit den kelder van C. Beeahart, te Beklaagde heeft onder groot berouw het feit bekend en heeft een eisch van i jaar gevangenisstrafjtegen zich hooren uitspreken. Als verdediger trad op de heer mr. A. van Stralen, die bem ia decleraea- tie der rechtbank aanbeval. Voor hoofd van school No. 4 [te Haarlemmermeer met uitgebreid leerplan zijn 28 sollicitanten opgekomen. Het tractement is bepaald op 1400 gulden. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 4 Mei 1893. Roode wintertarwe ƒ0,—/èo. Jarige tarwe/ of o,Witte tarwe ƒ4.90 6.85, Zomer ristarwe ƒ4.95 k ƒ5.35, Rogge ƒ4.60 k 5.—, Haver 6.50 k 7.85, Chevaliergerst ƒ4.25 a 4,90 Winter- gerst 3.60 k 4,35, Zomergerst ƒ3 40 h 3*75» Dulvenboonen ƒ6,25 6.90 Paardenboonen ƒ5,— o,—Groene Erwten ƒ6,k 7.Bruine boonen 4»6.75, Capucyners o,—£o,—-, Kanarie zaad o,k f o,Kar wei zaad o,k f o,Bruin mosterd zaad o.— o, De Raad der gemeente Aalsmeer, heeft besloten voorloopig voor 600 deel te nemen in de ieeaing groot f 6000, welke door het comité van den Noord- hoilandsch-Utrechtschen locaalspoorweg is uitgeschreven voor het opmaken van eea definitief plan. Moc^t de leening niet volteekeod wordea, dan is de Raad bereid nog ƒ200 toe te staan. Donderdagavond vergaderde de Bloa- mendaalsche gemeenteraad. Slechts zeven leden waren aanwezig. Medegedeeld wordt uit het verslag over 1892 bet navolgende Op 31 December 1892 bedroeg de bevolking der gemeente, met inbegrip van de bevolking van Meerenberg 2310 mannsa en 2544 vrouwen, totaal 4854. Door geboorte en vestiging nam in 1892 de bevolking met 831 personen toe, doch daar 825 personen stierven of vertrokken naar elders, bedraagt de vermeerdering slechts 6 personen. De bevolking van Meerenberg bedroeg cp 31 Dec. 1892 1478, waaro der 1285 verpleegden. Er werden 274 krankzin nigen opgenomen en 120 ontslagen, ter wyl 133 overleden. De geneesheeren gaven 58124 recepten af. In de gemeente werden levend ge boren 54 mannelijke en 52 vrouwelyk© personen, terwijl 2 van elk geslacht le venloos ter wereld kwamen, te zamen 100. 92 mannelijke en 100 vrouwelijke persoden overleden. Er werden 26 huwelijken gesloten. Het aantal kiezers bedraagt302 voor de. 2e Kamer, 301 voor Provinciale Staten en 300 voor den Raad. Gunstig zijn de cijfers ten opzichte der gcyalien van besmettelijke ziekten. Er kwamen voor 10 gevallen vanfebris typhöidea, waarvan 9 op Mcereüberg, en 7 gevallen van mazelen. 40 proces sen-verbaal werden opgemaakt, waarvan 9 wegens openbare dronkenschap. Op de scholen waren den isden Oc tober 344 leerÜDgen, waai van 232 koste loos onderricht ontvingen. Wat den ar menzorg betreft, komt ia het verslag de gewoae zinsnede voor: „bepaalde ar moede, in den zin van gebrek aan voedsel, komt hier zelden voor." Een en ander nam de Raad voor kennisgeving aan. Aan de orde komt een verzoek van het hoofd der school te O verveen, den heer Dirken, om vermeerdering van zijn personeel met éen onderwijzer en een voorstel van B. en W. om de school naast het Raadhuis in te richten voor Bchool voor lager onderwijs met uitge breid leerplan. De schoolcommissie, over beide voorstellen gehoord, keurt beide of. Uitbreiding van personeel acht z^ niet gewettigd en raadt combinatie van de twee hoogste klassen aan, terwyl eene school als door B. ea W. wordt ge- wenscht, h. i. niet levensvatbaar zAl Naar het duitsch VAN LOUISE WESTKIRCH. 5) Anderen hadden ook wel in zalke moeielykheden verkeerd en "waren er weer heelhuids afgekomen. Als zyne moeder maar niets van zyne handelingen vernam. Voorzichtig ontsloot hy de deur, sloop op zyne teenen de trap op en opende voorzichtig en lang- saam de denr van zyne kamer. Goddank, deze knarste niet, daar door had Grete gezorgd. HOOFDSTUK II. Be verleiding In het modemagazijn van Franz Co. in de Breiten Strasze heerschte de betrekkelijke kalmte van het naseizoer. Het was stil en warm in den smallen, langen winkel, waarin eenige weken geleden tallooze ongeduldige menschen elkaar hadden verdrongen, uitzoekende, lovende, gebiedende en smeekende de wanden hadden het aanpryzen van het winkelpersoneel, de bedenkingen van de voorzichtige koopsters en bet weerklinken van de geld stukken op het marmer, doen weergalmen. Na speelden de zonne stralen op het asphalt voor de geopende dear, vliegen gonBden in en uit; de hoeden op de hooge stellages in de winkelkasten schenen te trenren, dat zy gedoemd waren hier nog steeds te moeten blyven. Op de stoelen voor de koopsters bestemd zaten zoo ge makkelijk mogelyk de winkelbedienden en winkeljuffrouwen, of zy hielden een gezellig praatje. Franz had zich den stillen tyd ten nntte gemaakt om op reis te gaan, wat niet weinig er toe bybrfceht om het personeel, na al die weken van buitengewone drukte, van zyn rust welbehagelijk te doen genieten. Grete zat stil in een hoekje. Zy was gewoon veel waarde te hechten aan het oordeel van baar broeder, en dat hy hare honding tegenover den kassier zoo verkeerd vond, gaf haar te denken. Bovendien scheen het alsof Rover geheel was veranderd. Sedert zij hem bad gezegd, dat zyne overdreven beleefdheden jegens haar, haar in een belachelyk daglicht stelden, had hij nog geen enkele maal bet woord lot haar gericht. Slechts betrapte zy hem na en dan, dat hy baar met somberen blik in bare bewegingen volgde; terstond wendde hy dien echter af wanneer bij bemerkte, dat zij hem gadesloeg. Het was dus mogelyk dezen man met zyne ver velend indringende manieren op een afstand te honden. Ja, als zy het goed beschouwde dan was het eigenlyk zeer gemakkelijk ge weest: het gaf haar byna stof tot ergernis, dat het zoo gemakkelyk was gegaanEn hare vriendinnen hadden onmiddellijk de veran» dering bespeurd. Spottend wenschten zy hare vriendin geluk met haar succes en Frida Meier scheen volstrekt niet ongenegen om den verstootene ïn zyn verlies te troosten. Dos was het werkelijk waar wat Julius beweerd had, dat namelijk slechts nayver de vriendinnen spottend over Rovers neiging hadden doen spreken en had haar broeder in het andere opzicht ook niet gelyk? Al deze gedachten kwelden Grete, maar vooral de besliste hoe wel beleefde wijze, waarop de kassier haar ontweek. Dat verdroot haar zeer, want telkens en telkens maakte zy er zichzelf een verwyt van, waardoor het haar onmogelijk werd dien ocaangenamen man uit hare gedachten te verbannen. Toen Rover haar op zekeren dag iets wat de zaak betrof door een derde liet vragen, kon ay hare ergernis eindelijk niet langer inhouden en begaf zich naar het kasbureau, waar Rover over een boek zat gebogen. z/Een oogenblikje mynheer Röver. Als gy my iets te zeggen hebt, wees dan zoo goed uzelf tot my te richten 1# z/Zooals gy verkiest juffrouw Meermann." Terwyl hy dit zeide verhief hy zyn blik niet van het boek. z/In de laatste weken hebt gy eene honding tegen my aange nomen," vervolgde het meisje geörgerd, „die allen hier opvalt. Gy begrypt, dat dit niet bizonder aangenaam voor my is." z/Ik meende integendeel daarvoor nwe dankbaarheid te zuilen verdienen. Ik kon op die wijze het verwyt voorkomen, dat ik u belachelyk maakte." Grete beet zich op de lippen. Gy hebt een woord in opgewon denheid genit, te ernstig opgenomen mynheer Röver, veel ernstiger dan het bedoeld was. Ais ik n gekrenkt heb, vergeef bet my dan

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1