fcn zes vreemdelingen, waarvan vQt Bel- gen. Ib dat do courtoisie niet wat ver gedreven? Ie het buitenland b. v. in België, zorgt men altijd, dat de eigen landgenooten het overwicht behouden en terecht, want de manier en de op vatting van zingen is in de verschil lende landen ook zeer verschillend en in N-e&erland behoort daarom de meer derheid eener jury te bestaan uit iVe- derlanders^ die de nederlandsche manier van zisgen kennen en waardeeren. De jury bestond uit de navolgende heerenDaniel de lange, G. A. Keioze, de Hartog, Tierie en de Pauw, allen NederlandersAlfred Tilman, Nevejans, Maas, Blockx en Simaer, Belgen, en Brorabach, een Duitscher. De president van „K. en B." deed nog de raadselachtige mededeellng, dat de directeur van „La Concorde" uit Chêaee, welke vereeniglng des avonds in den eere-wedstrijd zingen zmi, van die komst had afgezien, omdat hij ver keerd geïaformeerd was. Tot vergoeding zou echter „Ougiée" des avonds nog een paar nummers zingen. Het maakte een allerwoadeilijkstea indruk, toen de voorzitter van de jury, de heer Alfred Tilman, bij het aankon digen van de beslissing der jury, begon te zeggen: „le deuxième prix waarop een stem zeer terecht „Hol landsen l* riep. Een Belg componist van het verplichte nummer, een Belg voor zitter van de jury, een aankondiging in het fransch waarlijk, men waande zich Zondag niet meer te Amsterdam, maar in Brussel'! Nader vernemen wij nog dat bij den internationalen eere-wedstrijd de vereeni- giDg „les Mélomanes" uit Molenbeek, de Koninklijke zangvereeniging „Ceci lia" uit den Haag heeft vezslagen. Earst genoemde verwierf den eersten prijs en „Cecilia." den tweeden. Bij den wedstrijd tusschen de ver- eenigiogen die Zaterdag met eerste prij zen werdea bekroond, zegevierde „Kunst door Oefening" uit Amsterdam, die dea eersten prijs verwierf na loting met de „Rotterdamsche Liederfcafel", die den aen prijs verwierf. BÏNNE1LAMD. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland is te Middelburg Zaterdag gekozen de heer H. J. van der Meer (anti-rev.). Naar wij vernemen, zal de staatscommissie voor het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee, 16 en if dezer een bezoek brengen aan ver schillende havens langs de Zuiderzee, in verband met een onderzoek naar de be langen der scheepvaart en der viascherij. N. R. Ct. Door 147 departementen van de Maatsch. tot Nut van 't Alge meen te zamen uitbrengende 471 stem men, is aan de verkiezing van twee hoofdbestuurders der Maatschappij deel genomen. Ia de vacature mr. G. A. van Hamel werden op den heer mr. W. Boot, te Amsterdam, uitgebracht 447 stemmen, op den heer mr. J. R. Boer lage mede te Amsterdam 24. In de vacature mr. A. Bloembergen Ez. werden op den heer mr» H. SmeeDge te Hoo- geveen uitgebracht 430 stemmen, op den heer F. B. Löhnis te 's-Hage 41 stemmen. Dientengevolge zijn totjleden van het hoofdbestuur gekozen de heeren mr. W. Boot te Amsterdam en mr. H. Smeenge te Hoogeveen. Zaterdag namiddag om streeks 5 uur werd een treurig tooneel in de Willemstraat te Amsterdam afgespeeld. Een slagersknecht, die door een jongen geplaagd wevd, Wilde den jongen in den slagerswinkel te lijf gaan. De jongen ontvluchtte, maar de knecht wierp hem een mes achterna dat den jongen zoo ernstig ia de zijde trof, dat hij in be- denkelijken toestand naar het Binnen- Gaathui8 moest worden vervoerd. De dader nam de wijk ia eene woning in de Palmstraat. Na afloop der voor de fir ma van Houten zoo schitterend afge- loopen strafvervolging te Psrys bevat de parijsche Temps een belangrijke be schouwing na-vr aanleiding van de rucht baarheid, door belanghebbende con currenten aaa deze zaak gegeven. Het blad wijst op de elementen dei- dagvaarding, die als z. g. vervalsching slechts wijziging in de onderlinge ver houding cLr beaUnddeelen van de na tuurlijke c*c*o aangaf en ge-en toevoeging van vreemde st .fi&a. Hiertegen heeft de vervolgde firma niet aangevoerd, dat alle cacao fabrikanten zoo handeldes, maar alleea bewijs aangevoerd voor de volmaakt hygiënische eigenschappen van haar product. Het biad verheugt zich, dat deze bewijsvoering zoo uitstekend geslaagd is, na *1 dea aandraag om bescherming tegen een ia Frankrijk reeds langer dan 60 jaren beroemd fa brikaat. Dit oordeel van een erastfg blad gelijk de Temps over het streven der fransche piotecuonisten, die alles in het werk stellen om de mededinging van buitenkndöche fabrikanten te weren, zal zsker in ons land met genoegen vcr- nomea worden door 'allen, die belang stelles in den goeden naam des: aeder- laadsche fabrikanten. Het aantal landverhuizers naar Amerika, te Rotterdam aanwezig, is zó 3 groot, dat Zaterdag meer d&u 500 personen moesten achterblijven. 't Volgende curieuse ver haal wordt uit Helmond aan de Limb. Koerier ge?chrevea. 't Zeu naar aan het blad wordt J verzekerd, dezer dagen op een der naburige dorpen zijn voorge komen. Boer Dries v. d. M. was voor een paar jaren sedert geruimen tijd lid van den Gemeenteraad ea zelfs wethouder. Door ziekte, sterfgevallen en tegenspoed van allerlei aard raakt hij deerlijk op 'C achterschip, ja wordt een man, die erg sukkelen en tobben moet om den ouden knecht te blij ren. Zijn collega's in den Raad zien ook dat hij 't hard te ver antwoorden heeft en dat zya jasje erg kaal is als hy met hen a&n de groene tafel zit. Zijn sjofele kleeding doet hen den neus optrekken en men laat hem vaak een eind ver alleen zitten. Dit ver driet den tobber niet, die met hart en ziel voor zijn gezin uit is, maar de be langen der gemeente evenmin uit het oog verliest. Dit bewijzen zijn bondige rede- voerlugen, die ter snede zijn en zijn collega's vaak met bewondering ver« vullen. Toch moet hij vallen, want hij Is arm geworden. De zes jaar zijn om en v. d. M. kiijgt door de kuiperijen zijner ambtgenooten de nederlaag; hij komt niet eens iu herstemming, 't Valt dea man hard, dat hy uitgeworpen wordt, maar sïjn boerderij, die erg belast is in den laatsten tijd, neemt zijn geheel ik in beslag. Daar sterft plotselieg een ongehuwde broer ea laat den armen tobber zijn geheel vermogen na. Dries lost de hypotheek af en wordt weer een gezeten man. Een afgeleefd Raadslid bedankt en door de edele I bemoeiin gen der Raadsleden komt Dries wee: op 't kussen. Op den bepaalden dag is hij ter zit ting, maar vraagt na de installatie het woord. „Hier is Dries, juist gelijk hij vroeger was, hij is niet wyzer geworden toen moest hij er uit, nu er weer in. Zit het hem hier en meteen neemt hij iets uit den zak, dat hij op tafel plaatst, openten dat blijkt een geldbuidel te zyn „spreekzegt hij tot dea buidel, want het schijnt bij de heeren, dat het ver stand in 't geld zit. „Zijfc gij stom geld buil, spreekt gij daa Raadsleden, waar om zit ik au weer hier ea moest ik voor een paar jaar schuivenik ben niets wijzer, eskel wat ouder ea zwak ker gewordee. j Maar dit zeg ik u, ik beu weer door uw toedoen gekozen, maar ik bedank met zulke lieden om te gaan en te werken; schrijf maar een nieuwe verkiezing uit ik groet u Dries nam stok ea buidel, verwijderde zich ea Het de Raadslede» verbluft zitten. In de r ij k s-w erkinrichting no. 2 te Veenhuizea is de vorige week als verpleegde opgenomen een persoon, die vroeger burgemeester was vaaj«ene bloeiende ea volkrijke gemee&te ia het noorden des lands. Te Joure is Vrijdag de stoom- tr&m in de Midst-aat ontspoord. Van twee personenwagens werdea de balkons ge heel verbrijzeld; ook de andere wagens Wstrden zeer gehavend. Gelukkig be vond zich niemand op de balkons» De schok was zoo hevig, dat de twee ach terste wagens 400 Meter terugliepen. De Bond van Orde door Hervorming telt in de provincie Gro- niogea reeds een tiental af'deeliagea met meer cUn twee duizead leden en vêü alle kaatea komen nog bewijzen vaa instemming ea aanvrage» om inlichtin gen. Te Groningen zsl binnenkort seas groote propagandavexgaderiiag worden gehoudente Uithuizen trad de heer EL. J. Ttamersma, de redacteur van het boadaorga&n, op, wat de oprichting van eene atdeelieg ten gevolge had te Bserta ea te Oostwold zal ooit dezelfde heer de belangstellenden om trent het streven van dea bond in lichten. Iatufischeu zyn sommige afdeelingea reeds saa het werk getogea; Oude- pekela richtte een voorschotkas op, Nieuwbeerta benoemde commissies om te onderzoeken, of het mogelijk zou zij a den werklieden goedkoopen tuin grond te verschaffen ea voor het on derzoek naar de kanalisatie vaa den SchanscheFdyk ais middel tot produc tieve werkverschaffLg. Ook het hoofdbestuur zit niet sül. Het heeft tot de afdeelingea het ver zoek gesticht in de eerste plaats mid delen te willen zoeken om de kwaal der werkeloosheid krachtig te besttijden en zooveel mogelijk gegevens omtrent werkeloosheid en werkverschaffing te verzamelen. In het Frie8che dorp Ter- wispel heeft de lieve schooljeugd een woning, die oulaogs nog f210 aan ver timmering had -gekost, geheel afgebro ken, waarna alles spoorloos verdween. Volgens mededeeling vaa dea rijksveld wachter van Diest schijnen de in de nabyheid wonende dorpsgenooten van den afbraak te hebben geprofiteerd. Te gen den bakker H. B., die van het ge sloopte een vloer in zij a woning had doen leggen, rezen zulke zware ver moedens, dat de officier van justitie tegen hem een vervolging instelde en dientengevolge in de laatstgehouden terechtzitting van de rechtbank te Hee reveen zija veroordeeling vorderde tot 3 maanden gevangenisstraf. vau Gelder" van Nlcolaï en „Leidens Ontzet" vaa Rich. Hol voor de solo partijen in beide laatste werken hebben de heeren Rogmans, Orelio e» F. H. van Duioea huane medewerking toegezegd. RECHTSZAKEN. G. Vos en echtgenoote vau Oss, we gens meineed voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot 3 jaar gevangenis- straf veroordeeld zijn van dat vonnis in appèl gekomen. De gevangenhouding van J. U. uit Oss, voorloopig ia hechtenis als be- schul iigd van diefstal, is door de recht bank te 's> Hertogenbosch bevolen. De verhoeren vm de gedetiueardes uit Oss, beschuldigd vaa moord of medeplichtigheid daaraan, zij» aog steads gaande; Vrijdagavond nog duurde eea onderzoek zeer lang en tot byna mid dernacht. Lettena en Snaaï. „De Liedertafel Apollo," direc teur de heer Philip Loots te Haarlem, hoopt 3 Juni a. s. haar 40-jarig be staan te herdenken, ter gelegenheid daarvan zal een vocaal en instrumen taal concert gegeven worden ia het concertgebouw. Op het programma zul len o. a. voorkomen: „Psalm" met or kestbegeleiding van Pk. Loots, „Hanske KOLONIËN- BATAVIA, 7 April. De Atjehers in Tamiaag. Maandag avond laat werden hier zeer belangrijke ea gelukkig zeer gunstige berichten uit Ttmiaag ontvangen. De vyand heeft ongemakkelijk klop gehad, en hoewel ook onsen kant de verlieze» niet gering zyo, daar een dapper officier zijn leven voor het vaderland liet, ter wijl een ander zwaar gewond werd, onze troepen hebben een groot succes behaald, dat voor de Atjehers het ge noegen van het doen van uitstapjes aaar Tamiaag waarschijnlijk wel voor goed zal bedorvea hebben. Aan een ons welwillend tec inzage gegevea schrijven vaa eeaen der deel nemers a&u de expeditie ontleenee wij de volgends bijzonderheden „Z mdag, 2 dezer, werd tegen den vijand opgerukt, die zich bij Toempoe Tengah, nabij Loeboe Batil, een half uur stroomopwaarts vaa Seroeway vier bentiags geducht had versterkt, Voordat wij deze versterkingen konden aantasten, moesten wij de Atjehers, die ongeveer 200 man sterk warea en onze rechterflank hovig bestookte», verdrijven bij welke gelegenheid zij groote ver liezen leden, daar zij stand hielden totdat onze meanekes hen tot op 40 50 pas waren genaderd. Daarna werd unde- dekking van de artillerie tot het bestormes der bentings overgegaan, die ondanks dea wanhopigen tegenstand vau den vijand en de zware versper ringen die beklommen moesten worden, weldra genomen warea." „Wij kregen by dien aaaval 4 doodes en 37 gewoaden onder de laatsten was de ie luitenant der infanterie Vaa der Schroeff, die éen der eerste* op vy andelij ke borstwering, doodelijk werd getroffen en ia den daarop volgenden nacht den laatsten adem uitblies. „Ook werd zwaar gewond de luit. ter zee i» kl. Mensert, commandant van Hr. Ms. „Madura," die eene schotwond boven het oog bekwam, terwyl de luit. der infanterie Engelen en de adj.-oiader- officier Arriëns licht gewond werden". „De vyand liet in de verschillende ver sterkingen 63 dooden, een aantal ge weren ea blanke wapens achter." „De houding van onze troepen, zelfs van de jonge Javaansche soldaatjes, was voorbeeldig en wekte ook de bewonde ring der marine op.„ De meeste gewoaden werden per gouv. stoomschip „Ternate" en het stoomjacht „Slamat" naar Belawan ver voerd, waar zij Maandagavond 8 uur aankwamenvan daar geschiedde het vervoer den volgenden dag naar hier per eersten trein. De resident, deads.- resident, de gewest, secretaris, contro leur 4Wagner en de eerstaanw. off. vaa gez. dr. Vermey waren aau het station aaawezig om hen te verwelkomen. Gisteren is de „Gier" naar Tamiang gestoomd, ijs meenemende voor de zie. ten en gewonden, hetgeen zeker zeer welkom zal zijn. Ook ïs de bataljons, muziek met die gelegenheid vertrokken, Van eenen ooggetuige vernamen wij nog lader: De 20 zal den Atjehers heugenhet was een warme dag voor hen, zoowel als voor ons. Toempah Tengah ligt op c. a. een half uur aan den tegenover* liggende® oever van Seroeway, en de versterking bestond, eigenlijk uit vier beatings. Met doodsverachting stormdea er onze soldaten tegen ia, -Javaantje! zeker niet minder dan de Europeanen en laadiRg-divisies der oorlogsschepen, Van de marine warea de „Sambas", .Siudoro", „Florea" en „Maduia" voor Tamiang. Luitenant v. d. Schroeff was reeds op de borstwering der beating, toe» hy door eenen kogel getroffen werd, ea daardoor seerzeeg. Terugge bracht aaar Soeroeway, overleed hij onder hevige pijn des nachts en werd dea 3Q met militaire hosneurs ter aarde besteld. De luitenant der mariae Mensert waa commandait vaa de iaudings divisie van de „Madura" ea heeft ecne zeer ernstige schotwond ia het hoofd. Lui* tenant Engelen is licht gewond aan zijne hand. Kapitein Lafebcr raakte tusschen twee der beating?? handgemeen met eene# Atjeher maar had het geluk dezen met twee revolverschoten neer te leggea, Als een bewijs met welke moeilijk heden men op zulk oorlogsterrein te kampen heeft, deelde men ons mede, dat alleen met het over de rivier zetten der twee compagnieën meer dan twee uur gemoeid was. Als staaltje van de brutaliteit der Atjehers die#e, dat, ssdat '3 morgens te ongeveer 11 uur de beatings genomen ware», toch 's middags weder op eene marinealoep werd geachc-ten, uie vao daar aaar Se?oew&y terugkeerde. Het vaartuig werd lek en moest op den oever gezet worden. Kolonel v. d. Pol heeft getoond wzt hij isbewonderenswaardig was gedu rende het gevecht zijne kalmteschoon evengoed als de soldaten aan het vuur blootgesteld, gaf hij zijae bevelen alsol hij op het stationsplein te Medan stond Alleen reeds zoo's houding aannemen, als er zooveel op het spel staat, moet het vertrouwen der soldaten wekken. Dat de tegenstand vaa beteekenis wat, blykt voldoeade uit het aantal Atjehers dood iu de versterkingen achtergelatea en behoorlijk hoofd voor hoofd geteld, op specialea last van den kolonel, die niet meedoet aan het Atjehers dooden „op de gis", waarvan men indertijd in Atjeh zoo'n slag had. Uit de confrontatie der lijken bleek, dat het by na allen lieden waren uit Groot-Atjeh, zoodst de Tami&ngers of niet meegedaan, of zich achterbaks gehouden hebben. De hoofden ita Tamiang, die onze zyde ge houden hebbeis, gelooven dat de ge vluchte bevolking en hunne hoofden tha«s wel het gevaar begrijpen dat zij loopeo, als ze nog langer met de Atjehers heulen. Voorloopig is het plau dat de troepen dea 14a hier teruggekeerea, maar zal eene compagnie ter verste? king van het garnizoen te Seroeway achter blijven. Een vriend van den gesneuvelden luitenant v. d. Schroeff schiyft ons: De gesneuvelde was een sieraad voor het leger, iemand die door zijne kalmte onder moeielijke omstandigheden, ea zyne gave om het vertrouwen te wekkea en te behouden, ver boven velen uit stak. Van Atjeh afgelost en op de Oostkust geplaatst zoo ik het wel heb, met de bemerking ia zijnen con duitestraat„geschikt om met het civiel bestuur te worden belast" vertrouwde overste v. d. Pol hem onmiddellijk den meest aan aanvallen bloatgesteldes //En wat zegt mynheer de kassier wel, om asieh beminnelijk voor fce doen En een ander antwoordde, op het bouquetje op Grete'a borst wyzend: «Dat behoeft gy niet te vragen." Eindelyk was haar geduld uitgeput. //Laat mij met rust," riep zy toornig uit. //Eens en voor altyd. Ik bemoei me ook niet met uwe zaken. Gy hebt mij tegen mynheer Röver opgezet, hetgeen hij volstrekt niet verdient." Dat was als olie in 't vuur. Zy begon den kassier te verdedi gen, dus bestond er eene werkelijke genegenheid I Het was een groote marteling, die zy dezen morgen voor den man te verdragen had, van wien zij niet hield, neen, niet voor den man, maar voor het onrecht hem vroeger aangedaan. Het liep tegen den middag; een rytuig hield voor het huis stil. Franz kwam van de reis terug. Hy groette haastig het personeel, liet den kassier van zyn aankomst verwittigen en begaf zich in zyn particulier kantoor, waar een aantal brieven lagen, die met den post van dien ochtend waren aangekomen. Bovenop lag een telegram, dat een half uur geleden was bezorgd De heeren Franz Co. Eigenhandig." Eenige minuten verliepen toen was het plotseling een geloop en een geroep. De loopjongen werd naar boven geroepen en oogenblikkelyk haastig weggezonden, om spoedig terug te keeren met een heer met toegeknoopte jas en ernstig gelaat, die zonder een woord den winkel doorliep en zich naar het bureau van den chei begaf. In den winkel ging het weldra van mond tot mond ude geheime politie l" En in weinige minuten wisten allen alles. Een brief met geldswaarde was onderschept, en in plaats van het bedrag had de adressant onder een onopengebroken zegel een cou rant gevonden, een stuk van een berlynsch beursblad, op welks achterkant stond geschreven„Don heer Röver, Pfahlstr, 8 p." Grete verbleekte. Neen, dat was onmogelyk, dat kon hy niet gedaan hebben. En toch, had by niet nog heden gezegd eerzuchtig te zyn, steeds hooger op te willen, en ook dat hy geen kapitaal bezat? Zy wierp een eteelachen blik naar zyn plaats, doch hy zat bedaard te schryven. De persoon, over wien allen dachten en spraken scheen niets van hetgeen er gaande was te bemerken, en scheen niet te weten, dat hy er de oorzaak van was. z/Maar hoort gy dan niets?" riep zy eindelyk uit en trad op hem toe. //Zyt gy dan doof en stom of waarom spreekt gy niet Waarom verdedigt gij u niet?" z/Yerdedigen, juffrouw Meermann? Tegen welke beschuldiging zou ik my dan dienen te verdedigen?" //Weet gy dat dan werkelyk niet? O, 'tis maar een kleinig- heid I in een brief met 8000 mark geldswaarde vond men alleen een courant, een stuk papier, dat toevallig uwen naam draagt, meneer Röver?" Röver ontstelde hevig» #De aangeteekende brief naar Berlyn," mompelde hy', en zag er daarby zoo verbijsterd, zoo verplet uit, dat Grete niet langer aan zijn schuld twyfelde, en een hevige woede maakte zich van haar meester by de gedachte, dat zy de partij van een dief opgenomen had. Röver begon met groote schreden hoen en weer te loopen. wDat moet tech opgehelderd worden, dat moet 1 Gerechte Hemel, hoe is het mogelyk! Gisterenavond heb ik zelf het bedrag in de enveloppe gestoken en heb zelf het pakje verzegeld dat kan uw broeder getuigen, juffrouw Meermann." //Meng den eerlyken naam van myn broeder niet in uw verdachte zaken, mynheer Röver I" //Juffrouw Meermann 1" Het personeel drong nieuwsgierig naderby en vormde om de twistenden een kring. Grete wilde nu dat allen zouden kunnen hooren, dat zy niets met een misdadiger had uit te staan. //Waarlyk," riep zy bevende uit, «ik ben er mooi voor beloond, dat ik zoo dom ben geweest om zoo straks de party voor u te nemen, dat ik spot en hoon om uwentwille op my laadde. Waarom ook luisterde ik niet naar de stem van myn binnenste, die mij reeds van den beginne voor u waarschuwde, zooals alle eerlijke lieden mij waarschuwden." «Juffrouw Meermann," bracht Röver er met moeite uit, «neem u in achtEr zyn woorden, die gij niet kunt terugnemen, die Ik u ook niet vergeven kan. Gij heeft reeda eenmaal een woord tot mij gezegd, dat u berouwt neem u dus in acht." «Dat uwe handelwijze mij belachelyk maakte, heb ik gezegd,' wietp zij hem hoonend voor de voeten. «Zeker, dat had ik niet moeten zeggen. Niet belachelyk, maar verachtelijk maakt de toe- genegenheid van een bedrieger I" Hy had de handen afwerend uitgestrekt, als meende hij daar door de woorden op hare lippen te kannen terughouden; hij snakte naar lacht. Wordi vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2