De firma H. Hooft Jr. Co. schryft ons, dat zij een fraai uitgevoerde reclamezuil in den handel heelt gebracht. In het bovenste gedeelte staat in kleurendruk het merk aangegeven „Thee merk Eureka" hieronder een baby op de knieën met het merk in de handen, benevens een meisje op een schommel gezeten op wier schort eveneens „Taee merk Eureka" geschreven staat. Verder staan onderaan nog de uitstekende eigenschappen dezer thee vermeid, als geurig, waterhoudend, zuiver enz., be nevens het bekende trade-mark „Eureka". Aan deze reclamezuil zijn bevestigd twee naar schoolgaande kinderen, welke met bewondering naar de zuil wijzen. Een ooggetuige van het ongeval te Velsen met den Dubbeldam deelt mede, dat het waarschijnlijk te wijten is aan den krachtigen oosten wind, die het vaartuig, d?.t veel passa giers doch betrekkelijk weiaig lading In had en daardoor minder gemakkelijk bestuurbaar was, tegen de remraiBgs- balken aandreef. De stoot was zoo hevig, dat de zeer dikke met ijzer beslagen balken alle werden omgeworpen. Had den de brugwachters niet yliags de brug weder dichtgedraaid, toeD zy zagen dat de aanvaring zou plaats hebben, de Dubbeldam zou ook haar wellicht geheel vernield hebben. Men zal zich herinneren het op 8 October jl. te Hilversum plaats gehad hebbende ongeluk, waarbij A. Tilburgs ia eene pat van 40 voet diep bedolven werd door instortiog en daaruit met eigea levensgevaar gered werd door C. van Reenen. Deze helden daad werd door de hooge regeering be loond met het schenken aan C. van Reenen van de zilveren reddingsme daille. Thans heeft zich te Arnhem een comité uit verschillende werkiieden- vereenigingen gevormd, met het doel pogingen in het werk te stellen om aan deze daad vaa moed en zelfopoffering een blijvende herinnering te verbinden, en van de hooge regeering alsnog te verkrijgen dat C. van Reenen benoemd worde tot broeder van den Nederland- schea Leeuw. Tevens doet het comité een beroep op alle werklieden in Nederland om stoffeiijken en zedelijken steun, teneinde dezen held vaa de sympathie der Ne- derlandsche werklieden een tastbaar blijk te geven. Zy wil trachten deze daad te vereeuwigen, b. v. door het doen vervaardigen van een portret in olieverf en dit aan het rijksmuseum ten geschenke aas te bieden, of wel zoo danig stoffelijk blijk aan Van Reenen zeiven te schenken. In een adres aan de Koningin-regen tes wordt voor Van Reenen de benoe ming tot broeder van den Nedertend- schen Leeuw gevraagd en in een adres aas de Tweede Kamer de toekenning van „een nationaal stoffelijk huldeblijk. Men meldt nit Enk hui zen aan De Standaard Ter laatste instantie is thans uitspraak gedaan in zake de erflating Suouck van Loosen, die over ettelijke miilioenen loopt, ten gunste van de heerenLaken- m&n en Weadelaar. De aanzienlijke Saouck van Loos- stichting hier ter stede, deftig en pracht vol ingericht, blijft dus, en zal binnen kort door de rechthebbenden betrokken worden. Een groot deel van het kapi taal blijft hier; naar men ons verzekert, zal ook een gedeelte worden besteed voor dea aanbouw van 50 werkmans woningen. Veie familieleden, die zich in deze kwestie arm hebben gepleit, ont vingen niets. Maandagochtend vonden spoorwegbeambten bij het viaduct aan de Haarlemmerpoort te Amsterdam het lijk van een man met .verpletterd hoofd op de rails liggen. Het vermoeden bestaat dat hij Zon dagavond door den laatsten trein is overreden. Het lijk werd in een mand naar de We8terbegraatplaat8 vervoerd. Maandagochtend vroeg is er in de fabriek van de firma De J. dl Co. te Lelden een ongeluk gebeurd. Een aldaar werkzaam 15-jarig meisje wilde een voorwerp, tot haar gereed schap behoorende, van eene plank ne men, waartoe zij in stede van om te loopea, zooals behoort over eene bak met kokende olie reikte. Vermoedelijk door de gladheid van deu vljer, gleed zij onderuit en Yiel in den bak, welke slechts een meter hoog is. Onmiddellijk daaruit gehaald, is zij naar het acade misch ziekenhuis vervoerd, waar zij des middags is overleden. Een banketbakker in Deu Haag kreeg dezer dagen personen in zijnen winkel, die voor eenen rijksdaal der contant iets kochten en daarna twee taadtea bestelden moois na tuurlijk. De winkelier kreeg, om naam en woo; plaats, welke opgegeven wer den, achterdocht, informeerde bij de politie en vernam daar dat het iuder-j daad niet te vertrouwen was. Hij zond evenwel toch zijnen knecht naar het aangeduide adres met groote doozen, bezwaard met stoenen. De knec.t schelde ea terstond werd de bestelling isa ontvangst genomen. Toen hij echter om betalug vroeg, werd hem vrij on vriendelijk de deur gewezen. Dat de „flesscnemrekkers" op hunnen neus gekeken hebben, Laaf zich begrij pen. Doch zij hielden zich goed, want toen den volgende» dag de knecht de leege doozea terugvroeg, kreeg by ze alsof er niets gebeurd was. D Het gerucht als zoude de moordenaar van Anna Houbes, uit Echterbosch, zich verdronken hebben, heeft zich bewaaiheid. Zondagnamiddag is onder Asselt, ge meente Swalmea, het lijk van D. S. uit de Maas opgevischt. De friesche propaganda- commissle der nederiandsche vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank heeft het plan opgevat op den tweeden Pinksterdag te Franeker eene vergade ring ia de open lucht te houden, om hare beginselen meer bekend te maken en tot medestrijden op te wekken Het meest trekken de invités de aandacht, onder wie Besn&rd, Hellen, een handige, delicate „poiate-eèchiste," Duez, Desbontin, James Tissot, Guérard, Zorn, Van Muijden, Bigot, om niet nog eens onze laadgenooten op te noemen. Van de Belgen zijn Enser, Th. Ver- straete, Kari Meunier, Heias, zeer han dige etsers. Eigenaardig is het dat op deze zeer volledige en hoogst belangrijke tentoon stelling de zoogenaamde symbolisten geheel afwezig zijn. Misschien is het etsen voor hen vieux jeu Ia elk geval komt alle eer toe aan het wakkere bestuur van de „Sociélé des Aquafortistcs beiges," die deze ten toonstelling tot stand bracht. RECHTSZAKEN- Latteen sa .Snars» Men schrijft uit Brussel aan de A. R. CL: Zaterdag om 2 uur werd hier de ten toonstelling geopend van de „Sociélé Royale des Aquafortistes beiges," de Belgische Etsclub, in de uitstekend in gerichte zalen van den „Cerce Artis- tique." De tentoonstelling is zeer belangrijk; de catalogus vermeldt ongeveer 900 werken van talrijke Belgen ea een der tigtal buitenlanders die nitgenoodigd werden. Oader deze worden opgemerkt onze landgenooten Bauer, Etienne BoBch, Dake, Storm van 's Gravezande en Zilcken, welke laatsten beide eene groote inzeuding voor hunne rekening hebben. Waarom ontbreken Veth, Witsen, mej, Van Houten en anderen De Gravin van Vlaanderen, die zelve met talent etst, en eere-presidente van deze Etsclub is, opende de tentoonstel ling, onderhield zich met tact en lang durig met de aanwezige exposanten, onder welke Bauer èn Zilcken Holland vertegenwoordigden. De belgische etsers zijn talrijk, ijverig, an zouden eene aparte studie vereischen om hen naar verdienste te beoordee- len. Door A. Bskkema, 20 jaren, arbeider ie Surhuisterveejssterheide is cassatie aaogeteekead tegen het arrest vaa het ge.echtshcf te Le .uwarden, waarby hij met bevestiging vaa eea vonnis dec rechtbank aldaar, is schuldig verklaard aaa het openlijk met vereenigde krach ten geweld plegen tegen personen, waarbij de schuldige opzettelijk eesig goed ver nielde het ieslaaa van eene glasruit in de woniag van den arbeider D. Dijkstra, wiea hy met een 25-tal anderen wilde dwingen, deel te nemen aan eenen optocht oaar Buitenpost en is ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Bij voaais van de arrondissements rechtbank te 'sGravenhage werd Maas dag vrijgesproken mr. W„ v. d. V». directeur der Leidsche Duinwater-maat schappij, dis terecht stond wegens over treding van art. 173 Wetb. v. Straf- iecht (verontreiniging driakwater-iarich- ücg.) Het vonnis overwoog o. a. dat niet voldoende gebleken is, dat de beklaagde zich asm zoo groote onachtzaamheid heeft schuldig gemaakt dat hij daarvoor strafrechtelijk aansprakelijk is, terwyi ia 1882, toen het veel besproken tweede (beek) reservoir der Leidsche duinwa terieidieg gemaakt werd, de wetenschap betreffende onderzoek en zuivering van drinkwater op een ander standpunt stond dan heden, terwijl onder meer ook door dr. De Loos verklaard is, dat het water, afkomstig uit de Leidsche waterleiding, bij onderzoek, gebleken is niet schadelijk voor de gezondheid te zijn. Woensdag 17 Mei zal voor de rechtbank te Leeuwarden terecht staan W. van D., vroeger klerk der posteryen te Franeker, terzake van verschillende verduisteringen van gelden ten nadeele van het rijk, ia zijne betrekking als ambtenaar in den loop van 1892 ten postkantore te Franeker gepleegd. VISSCHËRIJ. Enkhuizen, 6 Mei. Gisteren werd alhier door 109 vaartuigen 20 tot 4000 stuks en heden 200 tot 80x> stuks ansjo vis per vaartuig aangebracht. Men be- s eed f 3.50 per 1000 stuks. Door onze Noordzeevisschers werd heden aange voerd 2300 pond schol, prijs 5.25 per wichtje, Niewediep, 6 Mei. Door 106 kor- ders werden hier heden 50 tot 200 tongen, 5 tot 30 kleine id., 10 tarbotten 5 tot 20 roggen, 2 tot 10 mandjes kl schol en 1 tot 3 manden schar, door bengers 350 roggen, 38 kabelj. en 360 schelv. en door trekkers 225 tal geep en 500 tal haring aangevoerd; tong gold 30 k 20 c., kl. id. 15 k 10 c.,. tarbot f^k 3,50, rog 60 k 55 c., per stuk, kl. schol f 1,25 k 1 per maodjet schar f 1 per mand, schelv. 16 k 14 per honderd, geep f 3 k 1.50 en haring 25 c. per tal. POLITIEK 0VEEZICHT. Het Huis van afgevaardigden te Ber lijn heeft het ontwerp van de aanvul lingsbelasting aangenomen met 215 tegen 25 stemmen, terwijl 80 leden van het centrum en de poolsche partij zich buiten stemming hielden. De vroegere duitsch-vrij zinnige partij heeft zich in twee groepen gesplitst, van welke de eene (die van Richter) dea naam „Freisinnige Volkspartei", de an dere (die der sezessioaistea) dea naam van „FreisinaigeVereinigusg" zal dragen. Aaders dan bij de vrijzinnigen, hoort men in het Centrum tot nu geen woord van eene afscheiding. Van de twaalf leden dier partij die vóór de regeering hebben gestemd, hebben dedrieheeren die tot het bestuur behoorden, hunne bestuursbetrekkinge* nedergelegd, de wijl zij niet overeenstemden met de meerderheid. Anders is er tot nu niets gebeurd. Alle partijen zyn reeds druk aan het werk met de verkiezingen. De in tweeëa gedeelde vrijzinnigen zija overeengeko men zich tea minste bij de verkiezingen niet te bestrijden. Bij de Maandag in het engelsche La gerhuis gehouden beraadslaging over de artikelen van het home-rule ontwerp stelde Chamberlain -oor de beraadsla ging over (artikel 2 te verdagen. Met 70 tegen 213 stemmen werd dit voor stel verworpen, nadat het door Glad stone was bestreden. Dasliag stelde een amendement $voor luidende dat de suprematie van het keizerlijk parlement oader geen enkel opzicht aangetast, begrensd of gewijzigd wordedie suprematie strekke zich uit over alle locale zoowel als keizerlijke zaken en over alle personen in Groot- Brittannië ea Ierland. Met 285 tegen 233 .temmen werd het voorstel-Darling verworpen. De re- geeriag had de beraad;laging gesloten. Hierbij had eene zeer levendige scène plaats. Churchill vroeg verdaging, om te protesteeren tegen de eigenmachtige handelwijze der regeering. Hij hield eene uiterst krasse redevoering, maar zijn voorstel werd met 307 tegen 265 stemmen verworpen. Ook Balfour vroeg verdaging. Zyne motie werd verworpen met 305 tegen 257 stemmen. Daar het echter na midoeraacht was, hield de beraadslaging vanzelf op overeenkom stig het reglement. Uit Christiania wordt gemeld, dat het Storthing met 63 tegen 50 stemmen, het voorstel heeft aangenomen om den staatsminister Steen als blijk van natio nale hulde en wa&rdeering een ja&rlijksch eere-hoaorarium van 6000 kronen te verleenen. Berichten zijn te Rio de Janeiro, ontvangen van een gevecht op den 30 dezer te Iahaoduhy in Rio Grande do Sul. De uitslag is blijkbaar niet beslis send geweest, waat beide partijen schrij ven zich de overwinning toe. De buitengewone gelastigde van Bra zilië in Europa te Parjjs, heeft Maan dag een telegram ontvangen uit Rio de Janeiro, naar luid waarvan de troepen in den staat Rio Grande do Sul der regeeriog trouw blyven. De rebellen heeten den 40 in het noorden van de& staat eene nederlaag geleden te hebben, Ook ia Londen is van den president van Brazilië officieel bericht ontvangen, dat de opstandelingen in het noorden vaa den staat zyn geslagen. De Standard neemt een bericht over van de „New-York Herald," uit Val paraiso, volgens hetwelk Chili, ingeval van een oorlog tusschen Argentinië en Uruguay, sGhepen ter observatie zou uitzenden langs de kust van den At- laatischen Oceaan. 6EMENÖD NIEÜWS. Het international^ con gres van mijnwerkers, bijeengeroepen door den afgevaardigde der engelsche arbeiders Pickazd, zal den 2astea Mei en volgende dagen te Brnssel gebonden: worden. Het congres zal de vraag be handelen der regeling van den werkdag van 8 uren in de mynen, de kwestie van den vrouwenarbeid in de mynen, ea het toezicht op de mijnen ter voorko ming van mijnrampen. Te Antwerpen heeft ees groote brand gewoed. „De Koophandel* geeft het volgend verslag van het on geval. Omstreeks half dry dezen nacht, is een geweldige brand losgeboraten op den Oostkant vaa den Noordvleugel van het magazijn Africa, gelegen op den hoek der Cadix- en Napelsfcraten. Het vuur heeft aanvang geaomen in de afdeelieg A aan eese partij vaa 1000 balen katoen en wol, die op het 3 e verdiep lagen. Zoohaast het alarm gegeven was, kwam van alle kanten hulp toegesneld. De pompiers per telefoon verwittigd kwamen met heel hun materieel ter plaats hebbea den br&sd met 25 lansea tegelijk van de waterleiding ea de stoom spuiten, aaagevalle». Heel de afdeeiing A van het magazijn atoad op dit 0 >gea- blik volop in brand, waat het raar had zich met groote snelheid voorlgezet aan 9000 zakken zakken beetsuiker en 5000 kassen broodsuiker. De bevelhebber der pompiers gaf onmiddellijk bevel het dak der afdee- liag A af te brekeo ten einde te belet ten dat de brand daar oversloeg tot de andere afdeelingen. Overigens aan blusochen der inbrand staande afdeeiing viel niet te denken, men moest zich dan ook bepalen bij het vrijwaren der andere afdeeliagen waar men ten voile ia gelukt Ï3. Heel de afdeeiing A is met den in boedel leeggebraad. Het magazijn hoort toe aan den Société anonyme des Entrepóh libres, en staat onder het bestuur van den heer E. van Nes. De katoen es de wol booren toe aan de heeren Ubbeiohile en Spannuth, de suiker aan de heerea Peren ea Gevers. Het verlies zal, volgens den heer be stuurder der magazijnen, tot een miliioea frank opkKmmcn, doch het magazijn ea de goederen zija door verschillende maatschappijen verzekerd. De aanpalende muur van de afdeeiing B dreigt ia te storten. Er zyn gsens persoonlijke ongevallen te betreuren. Op aardige wijze had in den Indischen gang Kemaij »r*n onlangs een verzoening plaats tusschen man es vrouw. De vrouw, die sinds laag met haar man in onmin leefde, had zich voorge nomen geen enkel woord meer met hem te spreken. Al zijne pogingen om zyne vrouw te paaien bleven vruchteloos; zy ontweek hem overal. Wat hij ook beproefde om een enkel woord uit haar te krijgen alles mlslakte. Eindelijk kwam de wanhopige echt genoot verleden Zondag op Jen i val om op klaarlichten dag met een bran dende kaars het huis te doorsnuffelen. Zoo liep hij van de voor- naar de ach tergalerij en omgekeerd van de keuken naar de badkamer, alle kasten openende, totdat zijne vrouw, die al nieuwsgieriger werd naar de reden van zijn zoeken het op het laatst niet langer kon uit houden en uitriep„Maar om 's Hemels naam, man, wat zoek je dan?" „Goddank, ik heb het gevondenl antwoordde de gelukkige - eindelijk hoor ik uwe stem weder." De huiselijke vrede was spoedig hersteld. Deze idyllische verzoening heeft te voor zich hadden. „Weet gy het reeds? Rover is van morgen in hechtenis genomen, hij heeft drieduizend mark verduisterd!* De band van den jongen man, die juist zyn lepel naar zyn mond wilde brengen, zonk slap neer. Dat had hy niet voorzien I „Naar het niterlyk kan men de menschen ook ai niet beoor- deelen zeide de moeder hoofdschuddend. „Wie had zooiets van den jongen man kannen verwachten Hy maakte zulk een goeden indruk. Ja, de appel valt toch niet ver van den stam. De zonde der ouders plant zich van geslacht tot geslacht in de kinderen voort.* „Hoe kan men nu beweren, dat juist hij die drieduizend mark gestolen zou hebben!* riep Jnlins heftig en onvoorzichtig uit. „De biljetten kunnen evengoed onderweg tegen den brief zyn gernild.* „Ja, als zyn naam er niet op had gestaan.* „Zyn naam?* „En zyn adres. Het is het nnmmer van een berlynsch beurs- hlad, waarop hy geabonneerd is. Maar hoe weet gy die geschie denis met die krant nu reeds?* Jnlins ontstelde en werd zeer rood. „Hier en daar spreek ik nog al wat mensohen. Znlke zaken zyn spoedig bekend. Ik ik wilde er niet het eerst over beginnen, omdat ik niet gelooven kan dat Rörer schuldig is.* „Zoo? Dat zal hem zeer aangenaam zijn, want joist op uw getuige beroept hij zich.* „Op myn getuige?* „Gy zyt er by tegenwoordig geweest, toen door u de papieren in de enveloppe werden gedaan en deze dichtgeplakt.* Meermann kwam langzamerhand eenigszins tot zichzelf. „Lieve hemel ja I Ik heb Röver gisteravond van het kantoor gehaald; hy deed nog het een en ander aan zyn werk en deed ook eenige brieven in de enveloppen naar ik geloof. Ik heb er niet nauw keurig acht op geslagen; natourlyk had ik geen oogenblik kannen vermoeden om voor het gerecht daarvoor te moeten getuigen.* Julius Meermann had eene gewaarwording als iemand die ge hoopt had zonder gevaar een moeras te kunnen doorwaden, en die nu plotseling den grond onder zijne voeten voelt wegzinken. Nn schoot er nietB anders over dandoorgaan of te gronde gaan. In dezen zin legde hy getuigenis af voor het gerecht. Hy wist niets, hy kon niets verklaren. Hij had Anton Röver steeds voor een eerlyk man gehouden, en kon ook nu slechts zeer moeielijk aan zijne rechtschapenheid twyfelen. Daar de mogelijkheid was uitgesloten, dat het feit was gepleegd op de pest, zoo achtte hy eerder den loopkneaht in staat tot dezen diefstal. Deze was immers in de kamer van mynheer Franz achterge bleven, toen zy beiden zich met elkaar hadden verwyderd en in dat geval was de verklaring gevonden van het feit, dat de krant in de enveloppe was gestoken om op die wyze de verdenking op Rover te doen vallen. Op de een of andere wyze had hy het verbreken der zegels onzichtbaar weten te maken; wellicht ook had hy den stempel van het kantoor gebruikt, dien by zeer ge makkelijk had kunnen vinden. Onder de toehoorders op de gaanderij deed zich na deze woor den een goedkeurend gemompel hooren dat was mooi en ver standig gesproken ter verdediging van zyn vriend. De loopknecht staarde echter van de getuigenbank met wijdgeopende oogen den jongen Meermann aan. In den beginne was ook op hem de ver denking gevallen, maar de krachtige voorspraak van zyn patroon de indruk, dien hijzelf op den rechter maakte bij de verschillende verhooren, hadden hem voor een aanklacht behoed en nu zou hij eensklaps zoo slecht, zoo buitengewoon sluw hebben gehandeld Er kwam voor hem hulp opdagen van een kant, vanwaar hy die in het minst niet had verwacht, namelyk van den aangeklaagde zelf. Deze verklaarde dat de oplichtery moest hebben plaats gehad op het barean, want het exemplaar van het beursblad behoorde hem toe, want hij had het op dien bewusten achtsten Augustus meegenomen naar bet kantoor. Dat echter de loopknecht de dader zou zyn kon hy nu en nim mer gelooven. Tot eene handelwyze, zooals hem door Meermaas ia diens getuigenis werd toegedicht, achtte hy hem niet in staat vooral niet omdat alles in een paar minuten en dus met zekerheid en vastberadenheid had moeten gebeuren. Bewezen was, dat deze man reeds tien minuten nadat hy de opdracht had ontvangen den brief aan het postkantoor had afgegeven. Met nog meer 1 slistheid moest hy echter deze sehandelyke verdenking van zich zelf afwerpen. Zelfs al achtte men hem in staat tot het plegen van de schurkestreek, om de bankbiljetten voor de krant te ver wisselen hoe kon men dan denken, dat bij d© zoo onzinnige domheid zon begaan om daarvoor een blad met zyn naam er op geschreven dus als het ware zyn visitekaartje te ge- bruikeng Wordt vervolgd',)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2