GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaarg^anar. Donderdag 11 Mei 1893. No. 3023. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Haarle&c, io Mei 1893. DE GASMEËTING. F E HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. -n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31öis Faubourg Montmartre Wegens den Hemelvaarts dag zal het eerstvolgend num mer dezer Courant Vrijdag avond worden uitgegeven. Op bet museum Kuestaijverheid alhier, aal morgen Donderdag, de rijke verzameling afbeeldingen, betrekking hebbende op de bouw-, schilder- en beeldhouwkunst der dultsche renaissance nog tentoongesteld zijn. Öp de algemeens christelijke feest dagen is de toegang van het museum op tiea cests gesteld. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen acte L. O,, Maandag S Mei de dames: H. E. Levert, A. Borgerhoff van den Bergh, C. H. vaa der Lisde, B. E. Mohr en M. L. C. Paanekoek Dinsdag 9 Mei, de dames E. Wierda, A. Wiegant, C. Vrijdag en J. Stoel, allen alhier. Wij herinneren aan den Weldadig] heidedag op morgen. Ingezetenen, slennt naar nw vermogen hen die am zijn en hulpbehoevend en offert ©ene gave in de bussen, die allerwege in de stad zijn geplaatst. Ten vervolge op het bericht ia ons nummer van 3 Mei, betreffendo de op richting der Haarl. Turcvereeaigiag „Qlympi*" dcelea wij aog mede dat het bestuur bestaat uit de navolgende heerenH. Kingma, president, G. W. Dehlinger, vice-presideat, Joh. J. Machielse, ie secretaris, J. H. War nier Jr., as secretaris, P. J. Rijseveld penningmeester. De oefeningen worden gehouden 'sMaandag's en Vrijdagss in het gym nastieklokaal der rijkskweekschool voor onderwijzers aan de Ged. Zijdgracht (Keizerrijk). Dinsdagavond trad, daartoe uitgenoo- digd door de besturen van de kiesver- eeniging //Vooruitgang" en van de vereeniging van „Icdnstrieelea en koop lieden in bouwkunde en aanverwante vakken" in de groote zaai van de Sociëteit „de Kroon", de heer G.E.L. Hijmans op ter bespreking van het gasrapport. Een honderdveertigtal personen waren aanwezig, waaronder verschillende Leden van den Raad, benevens de heeren S. J. Graaf van Limburg Stirum, Breeder A Brandis, J. F. Tennisse en Eathoven uit Amsterdam. Nadat door dea voorzitter der kies- vereeniging, Mr. Th. de Haan Kagen- holtz, de bijeenkomst was geopend, erlangde de heer Hijmans het woord ea voerde ruim een uur laag bet woord. Uit z(jne rede deelen wij het navol gende mede. Had de haarlernsche Gemeenteraad zich gehouden aan zijn besluit van 17 Mei 1891, waarbij was besloten tot het oprichten en exploiteeren eeaer gemeen telijke gasfabriek, dan had men hu niet meer tegen concessieveriengiag te strij den. Dit is evenwel niet geschied. Op dit oogenblik kan van voor of tegen vaa gemee&telijke exploitatie geen sprake zijn, alleea van voor of tegen der concesaieverlengiag die de Imperial vraagt. Door 10 jaar voor het eiadigen der concessie verlenging te vragen met verlaging vaa prijs toont sy menschen- kessis te bezitten, daar het egoïsme hierdoor wordt wakker geschud. Evenwel, de ondervinding heeft ge leerd, dat wat de gemeenschap zelf kan doen, zy niet uit handen moet geven. Qkzc pas afgetreden Raadsvoorzitter zesde nog 'm de zittisg van 1 Maart j.l., dat hij weinig succes had gezien v&a cor»cessiëo verleend aan particulieren, welke deze niet vragen, wanneer ze er Riet veel geld aan kunnen verdienen. Alieen het feit, dat ae gemeenteraad tegen den afloop der concessie veel zui verder kan debalteeren over eigen ex ploitatie of exploitatie door derden, zou voor spreker voldoende zijn om de ver lenging af te wijzen. Het is algemeen bekend en blijkt uit de welbekende brochure van dea heer Teunisse, dat de tegenwoordige fabriek temauwermood meer in staat is om aan hare verplichtingen te voldoen. Echter is de gemeente er niet om een conces sionaris uit den brand te helpen en het is jammer, dat uit het g&srapport nér gens blijkt of de Imperial niet geneigd zou zijn van den verderen duur der concessie, al dan niet met vergoeding, afstand te doen* Wat de meerderheid der gascommis- sle aoopt om den Raad tot verlenging der coacassie te adviseeren is niet enkel het oamiddellyk te verkrijgen voordeel, maar ook de onzekerheid of na 1902 het gas oog zal kunnen worden geleverd door de gemeente voor de# prys, dien de Imperial thans aanbiedt. Duidelijk blijkt hieruit de vrees, dat ia de toekomst het clectrisch licht het gaslicht zal verdringen. Deze vrees even wel wordt weerlegd door de jaarversla gen van de gasfabrieken te Keulen en te Berlya, waar de gasconsumptie, in weerwil van het voortschrijden vaa het elcctrisch licht, zeer vooruitgaat. Deze ervaring wordt ia ons land be- vestigd. Buiten de verlichting is het arbeidsveld voor het gas nog groot1 genoeg. j Wat de electrische verlichting te Haarlem betreft, wanneer de Imperial: hier concessieverieaging krijgt, zal men j in de eerste 30 jaar geen elecirisch J licht krijgen. Immers zal niemand de j exploitatie aaadurveo, omdat er dan j een concurrentie ét mort zal ontstaan. Daarom ook behooren gas en elecirisch j licht te zijn ia éene haad, die der gemeente. Als voordeeien van gemeentelijke exploitatie kusnen gelden 10 de levering van gas kan altijd plaats hebben tot den laag den prijs: bij concessie ligt die prijs voor jaren vast en de concessionaris zal alleen in ruil voor verlenging, prijsverlaging toe staan 20 geheele vrijheid om oe beste inrichting te maken, ten einde zoo goedkoop mogelijk te cxploiteeren 30 dat de gemeente niet bevreesd behoeft te zij a voor processes, zooals er nu ena wordt gevoerd tusschen Am sterdam ea de Imperial; 4° voor de gasvet bruisers kan op den duur eeae concessie niet voordeelig zijnwat nu goedkoop is, kan spoedig te duur blijken te zijn 50 de gemseate profiteert van de nieuwste uitvindingen, bij concessie trekt alleen de concessionaris daarvan de voordeeien. Rekent men het verlies dat de fabriek, bij conce83ieverieagisg, op de publieke verlichting zal lijden, op 9000.ja op 12000.daa is dit uog een schrale vergoeding voor de vergunning tot het hebben en leggen van buizen in den grond. Elders, met name is Dordrecht ea in 's-Hage, is die retributie veel hooger. Ook de halve cent die de ge meentekas krygt, na aftrek vaa het vijfvoudig gebruik der openbare ver lichting, zal jaren na deze nog maar eea onbeduidend sommetje bedragen. De Raadscommissie meent, dat zij met haren eisch, de nieuwe gasfabriek na afloop der concessie, gratis krijgt, maar vergeet daarbij de waarde vaa het terrein, dat rente op rente wel 150 mille bedraagt en waarvoor zij dan eese, ia de laatste jaren door den concessi onaris slecht onderhouden, fabriek zal krijgen. Het is zeer juist, dat bij prijsverla ging de consumptie zal toenemen. Even wel stygen bij grooter productie de kos ten in geringer mate, zoodat het aan vankelijke nadeel spoedig tot voordeel wordt. Dit alles zyn redenen, om de verlen ging niet toe te staan. In de voorwaarden waarop de con cessie eventueel zou worden verleend, ontbreekt eene bepaling dat de gemeente de fabriek na 10 jaar kan overnemen. Ook zou bij eventueele veriengisg de Imperial gasmeters behooren te geven met regulateur, om overtollig gasver bruik tegen te gaan. Hierna besprak de heer Hijmans enkele punten in de brochure-Teunisse en enkele onderdeden van het concept voorstel van B. en W., waarbij hij o. a. opmerkte, dat het beter was bij even tueele verlengisg der concessie, de Imperial voor het Earmenjacsenveid jaarlijks ƒ5000 huur te latea betalen es wees op het door Amsterdam met de Imperial gevoerd wordend proces. Hierna werd eene kleine pauze ge houden. By het daarop volgend debat vroeg het eerst het woord de heer Teunisse. Spreker zegt dat in het voorstel vau B. ea W. art. XV vaa de amsterdam- sche concessie niet fis overgenomen, om dat het een zeer slecht artikel is en totaal onbruikbaar. Wat het conflict ia Amsterdam tusschea de gameente en de Imperial aangaat, dat loopt geheel over art. XV, met over art. XXIII. De inleider vraagtwaarom hier 10 gram ca in Amsterdam slechts 2 gram ammoniak is toegelaten Dit komt, doordat deze bepaling even oamogelijk is. Het koolzuurgeh&lte doet er voor den verbruiker niets toe. Wel degelijk moeten er dagelijks proeven geschieden, n.l. met den photo meter, die de belangrijkste zijn, omdat ze de lichtkracht bepalen. Met de on zuiverheden is eens in de week onder zoeken zeer voldoende. Hierop neemt het woord de heer D. P. Graaff. Hem komt het voor, dat de inleider ten opzichte van de Imperial te pessimistisch cn ten opzichte der eigen exploitatie te optimistisch is. Het voor deel van 9000.is grooter daa spre ker zegt. Verder beweert spreker, dat ook niet- verbruikers moeten profiteeren en dat ook de gasprijs zoo laag mogelijk moet zijn. Dit is met elkaar in tegenspraak, evenals waar spreker beweert, dat de vergoeding van ct. jvan de gemeente weinig zal afwerpen, terwijl hij zelf er kent, dat de gasconsumptie ia Leiden by de prijsverlaging kolossaal ia toege nomen. Spreker leest cijfers voor uit ees in gezonden stuk in Haarle?n s Dagblad v/aaruit hg put do meeaing, dat tal vau stedelijke gasfabrieken een lange lijdens periode hebben doorgemaakt. De heer H. J. Geijl J.C.zn. vraagt aan den heer Teunisse, of koolzuur licht geeft. Zoo niet, daa is het toch altijd beter geen koolzuur in het gas te hebben. Aéü den heer Gtaaff antwoordt spre ker, dat hij aankomt met cijfers uit vroegere jaren. Maar het staat vast, dat men tegenwoordig beter exploiteert een gasfabriek, dan in 1870 of 1880. Men moet rekening houden met de omstan digheden. Als we nagaan, dat in de laatste 30 jaar de prijzen van de ge- meentcfabrieken steeds zijn gedaald en het is te voorzien, dat het de volgende 30 jaar nog wel zal voortgaan. Daarom is het niet goed, zich op het oogenblik voor een prijs die nu goed is, voor 30 jaar te verbinden. De heer Teunisse antwoordt, dat kool zuur wel geen licht geeft, maar ook niet schadelijk is. Voorts geeft spreker een beschouwing over de bestanddeelen van gas. De heer Graaff repliceert, dat hy niet denken kan, dat de gasfabticage altijd maar zoo vooruit zal gaan. Spreker meent, in tegenstelling met den inleider dat er wel degelijk veel contróle zal moeten zijn ook bij gemeente exploitatie. De heer Hij mans antwoordende, ant woordt den heer Graaff, dat hij niet heeft gesproken over gemeente-exploita tie, maar alleen over verleDging vau de gascoKcessie, ea dat gas ea eketrisch üebt, zullen ze geen concurrentie 4 mort aanbinden, in éen hand moeten zijn. Ter beantwoording van de opmerking n den heer Graaff, dat de gemeente- fabrieken wellicht geen behoorlijke af schrijving doen, leest de inleider de cyfers van de exploitatie der gemeente lijke gasfabriek te Leiden voor, van 1884 tot 1891, waaruit blijkt dat Leiden in die 8 jaar gemiddeld f 42000 per jaar heeft gewonneo, behalve nog de straatverlich ting. Onjuist is wat de heer Graaff zegt, dit de gasfabrieken vroeger ongunstig hebben gewerkt. Spreker toont dit aan door voorlezing van een cijferreeks der gasfabriek te Groningen. Hierop wordt den spreker dank ge bracht door den voorzitter van „Voor uitgang", waarna deze mededeelt, dat de besturen die de vergaderiog bijeen riepen, besloten hebben de navolgende motie voor te stellen „De openbare vergadering van be langhebbenden en belangstellenden in de gaskwestie, bijeengekomen op uit- noodiging van de kiesvereeniging „V oor- uitgang" en van de vereenigirig van industriee'.en en kooplieden, ter bespre king van het rapport door de Raads commissie onder dagteekealng van 27 Maart '93 aan den Raad uitgebracht, gehoord den inleider en gehoord de debatten, is van oordeel dat het ge meentebelang vordert om de bestaande concessie met de I. C. G. A. niet te verlengen en om eene afwachtende hou ding aan te nemen, totdat dé termijn 1 W L br. i O IN 9) HOOFDSTUK IV. Gestolen Deze verdediging maakte indrnk op de rechters. De onbaat zuchtige hulp door hem verleend aan den loopknecht; zou Rover niet hebben geboden als hijzelf de schuldige ware geweest dit was tenminste niet goed denkbaar; onbegrypelyk bleef ook de on bezonnenheid om een krant met zyn naam voorzien by den brief te voegen, en bovendien men miste ieder bewys van de schold s aangeklaagden. De verdwenen drieduizend mark bleven weg, alsof ze door de aarde waren verzwolgen. In Anton Rëvers woning werden zy niet gevonden, hy had ze ook nergens verBtopt, nog minder ze nitgegeven. Men stond voor een raadsel, want de kas sier noch de loopknecht konden zy het ook op OBzekere aanwij zingen voor schuldig worden verklaard. Na langdurige vorhooren en besprekingen werd Anton Röver vrijgesproken //uit gebrek aan bewyzen." Met zeer verschillende gevoelens verlieten de toehoorders de reehtszaal. Sommigen kwamen op voor de onschuld van den be klaagde, anderen en dat waren verreweg de meesten hiel den hem voor de dader. Het gebeurde met de krant was volgens hunne meening welis waar onbegrijpelyk, maar juist by de sluwste misdadigers kwamen zalke verraderlijke domheden voor. Bovendien moest men dat ver dachte gelaat van den beklaagde maar eens goed opnemen die donkere wenkbrauwen, die onheilspellende oogen. Verder moest men ook niet uit het oog verliezen, dat zyn vader in de gevangenis was gestorven. //Vrijgesproken, uit gebrek aan bewij zen" deze uitspraak gaf den beklaagde wel de vrijheid, maar niet de eer terug. Toen de uitspraak werd afgelezen had Julius Meermann, die vol belangstelling den loop van het onderzoek had gevolgd, een zucht van verlichting geslaakt. Een oogenblik weifelde hy of hij zijo vroegeren vriend zou gaan begroeten en met zyne vrijlating gelukwen8chen. Eenigo kennissen spraken hem evenwel aan, ver wonderden er zich over, dat hy zoo overijld voor de oneohuld van den beklaagde bad kunnen pleiten en gaven hem den raad een vriendschap af te breken, die ook op hem een twijfelachtig licht zou kurnen werp9n. Toen liep Julius Rover schuw voorbij en deed alsof hy hem niet zag. HOOFDSTUK V. Uitgeworpen Voor de deur van het gerechtshof stond do vrijgesprokene. Wei felend zag hy naar het menschengewoel daar buiten, alsof h aarzelde tot de vrijheid terug te keeren. Wat moest hy onder die menschen doenJa, als zyn onschuld duidelyk aan het licht was gebracht maar nuZou de smet niet op hem bly ven kleven, was hy zyne positie niet kwyt, was hijzelf geen uitgestootene, verlaten in deze stad, waar honderdduizenden woonden? Er werd een hand op zyn arm gelegd, en een bevende stem sprak zijn naam uit. //Moeder, gij hier?" Krampachtig drukte by de hand van da oude vrouw. //Kom, laat ons naar hnis gaanl" z/Ik ben zoo verheugd," zeide de oude vrouw op een toon, waarvan het beven hare verzekering logenstrafte. Anton Röver liep haaBtig naar buiten en gaf geen antwoord. Alsof zy hare gewaarwordingen zooveel mogelyk wilde onder drukken, sprak zij snel door, terwijl zy naast hem voortliep//De eerste dagen blyf je tooh denk ik, eens by my thuis, dat heb ik al zoolang gewenscht, en ik zal je het zoo gezellig mogelijk maken. Ik heb een groote schrijftafel voor je gekocht, zooals je er altyd een begeerde. Hij is weliswaar reeds gebruikt, maar nog zeer mooi en volstrekt niet duur. Wat staat zij goed by het raam in do woonkamer prachtig I Aan onzen neei in Berljjn heb ik ge schreven of hij wil omzien naar eene betrekking voor je, omda ik toch wel weet, dat je niet gaarne lang vacantie wilt hebben. z/Anton," aldus eindigde zij, aDgstig geworden door deonafgebro° ken stilzwijgendheid van haar zoon: ffJe zegt heelemaal niets." Langzaam opende Anton Röver de lippen. //Aoh moeder, nu is my toch alles onverschillig." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1