GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang:. Maandag 15 Mei 1893. No 3025 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Ons Muziekkorps. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt Mn hen, die op het Geïl. Zondagsblad iateekenden, No. 20 van dat tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarluis, 13 Mei 1893. Be beide schoorsteenea die twee zeer fraaie typen vertegenwoordigen en on langs op het museum vaa Kunstnijver heid alhier werden geplaatst, zijn thans geheel afgewerkt en gepolychromeerd. De verzameling afbeeldingen, betrek king hebbende op de duitsche renais- sasce, zal aanstaanden Zondag aog ten toongesteld blijven, DeB Zondags is de toegaag vrij. De heer F. W. vaa Eedea, alhier al gemeen secretaris ea directeur der musea van de Nederlandsche maat schappij ter bevordering vaa nijverheid, is door den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot commandeur der Wasa-Oïde. Aan het bestuur der schietvereeaiglag „Generaal van Merien" alhier, is de koninklijke toestemming verleend tot de oprichting van die schietvereniging. Morgen, Zondag, geelt een veertigtal 'leden vade Kon. Liedertafel „Zang es Vriendschap* eene vocale en instru mentale rnaticée in het lokaal van de sociëteit „Harmonie" te Alkmaar, onder directie van den heer W. Robert. Ais solisten treden daarbij op drie leden der liedertafel, de heeren C. G. J. Rahl (piano), G. Ph. Zalsman (bari ton) en A. C. Reissig (tenor). Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie over den theorie' cursus van Haarlems Gemengd Koor. Tl Van den heer Simon Versteeg in de Koningstraat ontvangen wij een zeer net uitgevoerdea Kalender vcor Verjaar dagen, die praktisch is Lgericht. Natuurlijk heeft de schenker niet ver zuimd, daarop eene reclame te laten drukken voor sijn bedrijf, dat bestaat in eene reparatie-inrichting vanja, waarvan eigenlyk niet f De opsomming vinden onze lezers ia achterstaande annonce. Zooals onze lezers zich zullen herin neren werd in 1891 bij de behandeling der begrootieg voor 1892 besloten daar op een postte brengen van 10,000 voor het Stedelijk Muziekkorps, evenwel slechts voor den tijd van twee jaar. Deze subsidie loopt derhalve in dit jaar &f en daar, zooals men zich licht begrijpen kan, een muziekkorps van dien aard niet zonder steun uit de gemeen tekas, in het leven kan blijven, wenden zich Commissarissen van het Stedelijk Muziekkorps opnieuw tot den Raad, doch met een belangrijk gewijzigd voorstel. Zij verzoeken namelijk geen vast subsidie van 10,000, doch slechis eea krediet van dat bedrag, voor den tijd vaa ésn jaar. Een o*la»gs met Artie" te Amsterdam gesloten enga gement ea een andere verbintenis voor de wiatermaanden, die in het vooruit zicht is, doen Commissarissen verwach ten, dat de behoeften belangrijk bene den het aangevraagde cijfer zullen blij ven. Commissarissen verzoeken om 's Raads beschikking vóór 1 Juli te moge» ver nemen, daar ingeval onverhoopt op het verzoek afwijzend werd beschikt, aan de leden van het Muziekkorps drie maanden van te voren hun contract moet worden opgezegd. Inderdaad kunnen wij ons in deze mogelijkheid ternauwernood indenken. Ia de laatste jaren is Haarlem's Muziek korps als 'tware saamgegroeid met de stad en hare bewoners, het verheugt ztch ia groote populariteit. En vooral nu blijkbaar de inkomsten door enga gementen elders zullen kunnen worden vergroot en het krediet uit de gemeen tekas daarmee kan worden verminderd, nu zal zeker de Raad er geen bezwaar ia zien, het verzoek aan te nemen. Doet de Raad dit niet, ja dan zal de gemeentekas een enkele duizend gal den besparen, daar het subsidie vroeger ƒ6000 bedroeg, maar dan ook krijgen we een Muziekkorps terug als vroeger. Wie zou deze stap achterwaarts in het belang der gemeente durven achten? Omtrent ons muziekkorps lezen wij in Leidsch Dagllad van heden het vol gende, naar aanleiding van het feit dat dezen zomer acht concerten door het gemeentelijk muziekkorps in „Zomer- zorg" te Leiden zuilen worden gegeven. Dit corps is sedert vier jaren ge reorganiseerd en geniet een jaarlijksch gemeente-subsidie vaa fi0,000. Het staat onder de leiding van den in de muziek-wereld welbekenden hesr Ch. P. W. Kriess, Kam er musicus van Z. M. den koning van Saksen, vroeger solo- clajineUist der Bilsescbe Capelle, ea met wiens talenten wij ook reeds het ge noegen hadden, voor eenïge jaren, op eea der Toonkunst concerten alhier, kenais te maken. Verschillende muzikale verslagen over het optreden van dit muziekkorps 'm het Paleis voor Volksvlijt en het Con certgebouw te Amsterdam, alsmede ia eenige andere steden van Nederland, waarborgen oas op muzikaal gebied al- zoo eene hoogst aangename afwisseling dezen zomer. Het corps is ook voor het a. s. seizoen voor 8 concerten en voor den volgenden winter voor 16 strijk-uitvoeringen in „Arfcis" geëngageerd. Vryaag is hier tor stede een bekend kunstschilder overleden, namelijk de heer P. v&n Wyngaerdt. Van zij a penseel zijn een aantal fraaie stukken in verschil lende particuliere kabinetten aanwezig. Hij was in hoofdzaak portretschilderen is de laatste jaren was hij dikwerf op hef stedelijk museum en het paviljoen werkzaam om schilde/stuken te restau- reeren. De heer v. Wijngaerdt verbleef vroeger eene reeks van jaren in het buitenkïid, 0. a, in. Petersburg® De oat- slapene bereikte den leeftijd van ruim zeven en zeventig jaren. Tentoonstelling van Fotografie» Door de haarlemsche amateur-foto grafen club is, zooals men weet eene tentoonstelling georganiseerd, die den 27sten dezer zal aanvangen. Naar wy vernemen zal die tentoon stelling zeer belangrijk worden Behalve de amateur-fotograten, die natuurlijk het fraaiste wat zij hebben, zuile?. inzenden, expeseerea ook eea tweetai beroepsfoto grafen, uit Haarlem de heeren J. Përtz- gen ea A. F. H. Haims en eenige vakmannen uit Amsterdam. Niet minder dan 200 Ms waadopperviakte is reeds genomen. De firma Emrik Binger, wier fraaie lichtdrukken men kent, zal een kiosk in de tentoonstellingszaal hebben. De zaal wordt feestelijk gedecoreerd en ais prijzen worden tal van medailles uitge loofd. Dit is de derde tentoonstelling vaa dien aard, tenminste wanneer men die vaa Scheveningea ia het afgeloopen jaar en de onderlinge expositie te Am sterdam mederekent. Het aanvankelijk welslagen van deze tentoonstelling pleit voor de energie der club, die, in weerwil vau haar nog jeugdigen leeftijd (zij werd in Januari 1891 opgericht) bereids vele ledea telt. Vrijdagavond ten ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van mevr. de weduwe Bastei, woonach tig aau dea Zylweg No. 16B, ontstaan in een achterkamer, op de eerste étage, door het in aanraking komen van de gordijnen met een brandend petroleum- kooktoestel. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt ea is door voorbij gangers geblnscht, zoodat slechts een paar gordijnen, een kleed en eenig be hang is verbrand De schade is gering en alles verzekerd. In de zitting van dê Arr. Rechtbank van heden is de smidsknecht J. Swen- neker te Spaarndam, die onlangs uit den kelder van zyn patroon, den smid Been- hard, 1000 ontvreemdde veroordeeld tot gevangenisstraf van 9 maanden. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand De cember 1892. Opbrengst reizigers f 797.34s. idem goederen 497 55*. idem diversen 62 35. Te zaraen „1357.25. Per dag en per Mlomster 5.15. (Zie vervolg: stadsnieuws 2e pagina.) De minister van Marine bezocht Vrijdag de inschletplaats voor visch- torpedo's in zij kanaal F. Trein No. 33 te 4 uur 13 min. nm, van Amsterdam vertrekkende, stopt niet meer bij tydlg verzoek, doch gedu rende deze maand ge-egeld aan het station Halfweg. Men meldt ons In den nacht van 10 op 11 Mei heelt eene worstelpartij plaats gehad, tus- schen 3 stroopers en 2 rijksveldwachters te Haarlemmermeer, op het land van den landbouwer Stolwijkdie eindigde met het onderwerpen der stroopers. Ia de maand April z ij n b y het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangenomen 87 personen en werden 47 militairen van de verschillende korpsen overgenomen, zoodat het totaal der werving 134 man bedroeg aan wie ƒ36.160 aan handgeld werd uitbetaald. Ia die maand werden naar Oost- Indte uitgezonden 3 detachementen sterk 7 officieren, 9 onderofficieren en 145 korporaals en manschappen, terwijl 2 officieren afzonderlijk vertrokken. Naar West-Indië vertrokken 2 deta chementen, ea wel1 naar Curasao, sterk 1 officier en 20 soldaten, en 1 naar Suriname, sterk 1 officier 1 onder officier en 24 soldaten. Uit Oost-Isdië keerden te Harderwijk terug s z soldaat die met g?geracnt den dienst verliet, en 11 miliciens die in het genot van groot verlof werden geBteld. Eerlang zullen de verschil- lende Amsterdamsche studentensocië teiten worden samengesmolten tot éénë groote sociteit, die gevestigd zal worden in het „Café Willemsen" aan den Heili- genweg, dat sedert korten tijd vrij is gekomen. Het korps heefi dit gebouw, toebehoorende aan de Heinekens Bier brouwerij-maatschappij, met ingang vaa z September a. s. ingehuurd tegen eenen huurprijs van 8000 per jaar, terwijl de regeling voortaan zoodanig zal zijn, dat men ais lid van het korps tevens lid der sociëteit zal zïju. In dea namiddag van Vrij- dag viel aan het station Weesper poort te Amsterdam een klein spoorwegon geluk voor. Bij hst bïnBenstooman van het station bemerkte de,macbiajat Schuur man va» trein no. 7 naar Ut» echt, die te 3 uur 41 min., Greenwich-tijd, het centraal station verlaat, dat zijn Wes- tinghouse-rem niet voldoende werkte en wel doordat by de samenstelling van den trein aan het Centraalstation verzuimd was de luchtleiding tusschen de locomotief en den eersten bagage wagen te koppelen, zoodat de rem alleen op de wielen van de locomotief werkte. Schuurman bad de tegenwoordigheid van geest om, zoodra hij bemerkte dat hij zijnen trein niet spoedig genoeg tot staan zou kunnen brengen, met de stoomfluit een noodsein te geven, zoodat statioaspersoneel en publiek voor moge lijk gevaar gewaarschuwd werden. Met betrekkelijk geringe vaart liep de trein toen op de loopbrug, die het hoofdper- roa met het tusschenperron verbindt, ea verbrijzelde dezea. Maar de machine zelf werd dGor den schok uit de rails geworpen en stiet toen tegen het tus schenperron, dat daar ter plaatse een leelijken knauw bekwam. Noch een der reizigers, noch een der machine- ea treiabeambten bekwam eeaig letsel door het ongeval, zoodat dit alleen materieele schade aan perron, rails en 11) HOOFDSTUK V. Uitgeworpen, De koopvrouw kende deze manieren ook wel en noemde een vrij hoogen pry8, om den andere het genoegen te gunnen af te dingen. Nadat zy na eenigen tyd hadden geboden en afgedongen, werd de koop tot beider tevredenheid gesloten. Juffrouw Meer mann wist echter niet, hoe zy haar koopje naar huis zou brengen daar zij reeds zwaar beladen was. Terwyl zy over deze moeielyk- hsid beraadslaagden, trad een ond, bevend vrouwtje op haar toe, ®et een armoedig hengselmand je, waarin een stukje worst en een wortel elkaar gezelschap hielpen. „Wilt gy my die gans laten dragen juffrouw, ik doe het goed- sooper dan een kruier." Zy was Anton Rövers moeder. Juffrouw Meermann beschouwde de vrouw van het hoofd tot d8 voeten. „Twee stuivers wil ik er u voor geven, maar ook geen CBnt meer." „Dat is goed," zeide bet moedertje, en nam de gans van haar aan. Daar zy nn toch betalen moest hing juffrouw Meermann haar ook de hengselmand aan den arm en gaf haar het net in de handen. „Zoo zal het wel gaan." „Het is goed," herhaalde juffrouw Röver geduldig, „ik heb nog wel zwaarder lasten gedragen." Ea zoo liepen zy naast elkaar voort, de een groot en statig, in het volle besef van haar geluk, de ander, door ouderdom gebogen, bukkende onder haar leed, en kuchend onder dea zwaren last, dien zy droeg. „Ter eere van myn zoon wordt die gans gebraden," zeide juf frouw Meermann, mededeelzaam door hare vreugde. „Myn Julius is winkelbediende by Wilson Co., op de Markt, ik weet niet of gy dien winkel kent. Te beginnen met nieuwjaar krygt hij eea salaris van drie duizend mark en bovendien een aandeel in de winst, terwyl hy toch rog maar zes en twintig jaar oud ia. Ik beleef veel vreugde aan mqn zoon, dat is waar daarom moet ik ook het myne doen om het hem aangenaam te maken." Juffrouw Röver knikte en zuohtte„Ja, als men daartoe in staat is." „Hebt gy geen kinderen Ja zeker een besten, braven zoon. „Zorgt hy dan niet goed voor u „Hy heelt geen geluk. Wat kan men daaraan doen." „Mijn goede vrouw," antwoordde juffrouw Meermann beslist „daaraan kan men veel doen. Neem bet my niet kwalyk, maar gij begaat een groote foHt als gij uw zoon in zulk een begrip sterkt. Ik heb mijn leven lang ervaren, dat „geen geluk hebben* meestal niets anders is dan eene verontschuldiging voor luiheid, onverschilligheid of onwil. Ieder is aansprakelijk voor zijn eigen gelnk, en wat men zaait zal men ook oogsten." „Ik zou wel willen, dat het waar was wat gy daar zegt", antwoordde juffrouw Röver mistroostig. „Dat zou zeker in ons voordeel zyn, want als een ieder kreeg wat hem toekwam dan moest voor myn Anton nog éen bizonder groot geluk zyn weg gelegd. Ik heb er echter nog niets van kunnen bespeuren." IntusBChen hadden zij de woning van juffrouw Meermann be reikt. Deze trok de schouders op om de moederlyke verblinding der oude vrouw, betaalde haar de bedongen twee stuivers, en ging met hare schatten de trap op. Boven stond Grete. „Is het zoo treurig met de Rovers gesteld, dat de moeder na met pakjesirsgen wat moet verdienen vroeg zy. „Was dat de moeder van Röver? Zoo, zoo! Dan heb ik zonder het te weten den spijker goed op den kop getroffen. Nu zy zal zich myne woorden wel goed blyven herinneren." Terzelfdertyd keerde Röver met nieuw copieerwerk van den advocaat, die hem werk opdroeg, naar huis terughj) koos steeds de eenzaamste straten. Zyn jas was kaal en zyn hoed verkleurd door regen en wind. Strak keek hy onder het loopen voor zioh neer, de menschen om hem heen wilde hy niet zien, daar hy uit hunne gelaatstrekken steeds verachting meende te lezen. Achter hem liep Waldmann met zijn staart, vroeger zoo vroolyk kwispelend, tueschen zyne pooten, bedroefd over de somberheid van zijn meester en over het inkrimpen van zyn dagelyksch rant aoen. Van den anderen kant der straat kwam hem juist zyn vroegere vriend, Julius Meermann tegemoet, met zyn hoed in zyn

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1